HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 49. M. 3. Woensdag 7 Januari 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Belangrijk bericht. 60> DOLORES. ,Bc ieseapereert nimmer 1' Jan Pieterst, Coen' Het Vaderlandt ghetronwe Bljjf tot in den doot. Wilkehnutlied. Versoüljnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1. naar de overige plaatsen van Nederland naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) naar Zuid-Afrika 1.75, 2.50, 1.25 2.10 8.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs dar aAvertentiën: Van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 15 et. Advertentiën voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5, Agenten in het buitenland: -België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Het Zondagsblad van onze cou rant hebben wij, uithoofde van de groote drukte, niet kunnen drukken. De oorzaak daarvan is gelegen in de hervorming, die het met den tweeden jaargang ondergaat. De bijval, waarmede Het Album ontvan gen is, heeft ons doen besluiten tot ingrijpende veranderingen, die onze abonué's stellig met vreugde zullen begroeten. In den loop dezer week verschijnt Het Album in grooter formaat, op beat papier en weder met fraaie platen geïllustreerd. Men zal zich spoedig kunnen overtuigen, dat wij niet te veel beloofd hebben. NEDERLAND. HELDER, 6 Januari. Professor Buys geeft in „De Gids", een overzicht van den politieken toestand in Neder land wat het tegenwoordige ministerie tot stand en niet tot stand gebracht heeft; de oorzaken, die het belet hebben meer en anders te doen; de weinige voldoening, die het aan zijne geest verwanten geschonken heeft, en de redenen, welke de regeeringspartij verdeeld en teleurgesteld de algemeene verkiezingen te gemoet doen gaan, dit alles wordt uiteengezet en met menige snedige opmerking duidelijk gemaakt. Omtrent de eenigszins verwijderde toekomst der thans aan het roer zittende meerderheid, oppert prof. Buys twijfel ot, zelfs indien het mogelijk was den twistappel van het oogenblik uit den weg te ruimen, de vrede weder hecht en sterk hersteld zou kunnen worden. Ware toch de legerwet van de baan, dan.zou het z. i.niet mogelijk zijn „de uitvoering van het hoofdbe drijf' namelijk belastinghervorming en kiesrecht regeling, langer uit te stellen. En over die twee Feuilleton van de Helderache- en Nienwedieper Conrant. Rorann van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het D u i t s c h.) Den dag na het tuinfeestje ging Dolores zelf naar Monrepos, om den kleinen hofstoet op den Valkenhof te noodigen. De hertog, die de tuinpoort voor haar opende, daar hij juist bezig was met het snijden van Taxus stekjes, nam de uitnoodiging zonder aarzelen aan en bracht zijne gast naar de waranda, waar de overige aan de thee verzameld waren. Ook prinses Alexandra nam de uitnoodiging harer „buurvrouw" vriendelijk aan en toen de meesteres van den Valkenhof zich, na een kop thee gebruikt te hebben, weder wilde verwijderen, geleidde de prinses haar eerst naar hare kamer, onder voor wendsel haar eene teekening te laten zien. Prinses Alexandra had, evenals de anderen, slechts een slaap- en zitkamer tot haar dienst, want Monrepos was niet groot genoeg om haar meer ruimte in gebruik te geven. De hertogelijke familie bewoonde het beneden huis, waarin ook de gezelschapskamers lagen, terwijl het bovenhuis bestemd was voor het fevolg, de gasten en het bedienden-personeel, let woonvertrek van prinses Alexandra zag er zeer behagelijk uithet bevatte alles wat haar lief was en waarmede zij zich dage lijks bezig hield. Nadat zij Dolores de tee- zal tusschen de verbondenen een niet minder diepgaand verschil van inzichten dan over het militaire vraagstuk aan het licht komen, getuige de heftige strijd, dezer dagen tusschen „Tijd" en „Standaard" gevoerd naar aanleiding van het zg. „huismans-kiesrecht." Een verzoenend voorstel. In „Het Nieuws v. d. Dag" vinden we een artikel, waarin iemand, die zich J. Dzn. teekent, er op aandringt, dat voor- en tegenstanders van de persoonlijke vervulling van den krijgsdienst beiderzijds con- cessien zullen doen, opdat men tot een schikking gerake, die aan de zoo hoog noodige reorgani satie van onze weermiddelen ten goede zal komen. „Er zijn, schrijft J. Dzn., in een kazerne tus schen en zelfs onder de uren, op het papier voor de oefeningen bestemd, tal van diensten en corveen te verrichten, die niet altijd met 's lands defensie in direct verband staan en die niet alle medewerken om de militaire waarde van den milicien te verhoogen, noch zijn lust voor den militairen dienst op te wekkenjuist die tallooze menigte baantjes, soms van zeer eigenaardigen aard, maken de jongelieden van goeden huize en hen, die meer ontwikkeld zijn, huiverig om de kazerne binnen te treden, en dit vooral in den tegen woordigen tijd, nu de strenge eischen van gelijkheid voor allen het verplichtend maken alle miliciens, zonder aanzien des persoons, over een en dezelfde kam te scheren. Daarom geeft hij het denkbeeld van wijlen den minister van oorlog, De Roo van Alderwerelt, in overweging of de militie voortaan niet geheel van de zoogenaamde vrijwilligers te scheiden ware. Deze laatsten, en, omdat er b. v. bij de infanterie niet veel zijn, ook zij, die tot straf onder de wapens zijn, konden dan gedurende het oefeningsjaar der militie, zooals de wet zegt „tot eerste oefening, onder de wapenen gehouden," al die diensten verrichten, waartoe de milliciens eigenlijk niet geroepen zijn. Er zijn zeker kleine bezwaren aan een derge lijke regeling verbonden, doch nadere overweging is ze wel waard. Reeds eenigen tijd werden door de H. S. M. met den minister van Waterstaat onderhande lingen gevoerd over eene wijziging van den win- terdienst, hoofdzakelijk bestaande in de opheffing van eenige personentreinen. Na lang aarzelen, wijl een dergelijke wijziging een bedenkelijk precedent kon worden, heeft de minister in de voorstellen der spoorwegmaatschappij toegestemd. Met ingang van Maandag zijn nu vervallen 1. AmsterdamHaarlem de treinen van 12.58, 4.13 en 530. 2. HaarlemAmsterdam de treinen van n.49, 3.38 en 7.54. De treinen van 1.14 en 4.29 van Amsterdam naar Haarlem en van 4.40 van Haarlem naar Amsterdam, zullen te Halfweg stoppen, beide kening had laten zien, waarvan zij gesproken had, trok zij haar naast zich op een divan en greep hare beide handen. „Lieve frenle von Falkner," zeide zij har telijk, „gij moet mij niet kwalijk nemen, als ik reeds heden, na zulk een korte kennismaking, een zaak durf aanroeren, zonder dat gij mij daartoe het recht hebt gegeven. Maar ziet, er zijn menschen, tot wie men zich met kracht voelt aangetrokken en tegenover wie men alle etiquette laat varen, om het gewenschte doel nabij te kun nen komen. En gij behoort tot die men schen „Maar, prinses, waarmede heb ik zooveel goedheid verdiend zeide Dolores, innerlijk getroffen. „Gij moet niet goed noemen, wat overtui ging is riep prinses Alexandra met warmte uit. „Gij hebt werkelijk mijn hart stormen derhand veroverd, wat voor anderen niet zoo gemakkelijk zou zijn geweest. Vergeef mij daarom eenige openhartige woorden, die ik tot u zou willen spreken, omdat gij mij gis teren zoo hebt doen schrikken. Wilt ge werkelijk den Valkenhof verlaten?" „Ja, Doorluchtigheid. Wat moet ik hier doen „Den Valkenhof verlaten om tot het too- neel terug te keeren?" vroeg de prinses ernstig. „Dat weet ik nog niet," antwoordde Do lores evenals gisteren. „Trekt het u dan nog aan „Doorluchtigheid, deze vraag heb ik mij zelf ook reeds gesteld, maar nog niet beant- eerstgenoemde houden bovendien stil te Sloter- dijk. 3. AmsterdamUitgeest de trein van 10.36 namiddag. 4. Uitgeest -Amsterdam die van 10.35 nam. 5. UitgeestSchagen de trein welke des Donder dags om 6 uur 's morgens vertrekt, 6. SchagenUitgeest die welke op denzelfden dag om 12 uur 's middags vertrekt. 7. AmsterdamUtrecht (Oosterspoor) de treinen van 7.10 's m, en 3.21 nam. 8. UtrechtArasterdam (Oosterspoor) die van 7.13 's avonds. 9. UtrechtHilversum, detrein van 7.27 voorm., terwijl dan de trein, die om 8.03 min. van Utrecht (Maliebaan) vertrekt, te Maartensdijk zal stoppen. 10. AmsterdamKesteren, de trein van 7.10 voorm.; die, welke om 8.40 vertrekt, zal te Reenen stilhouden tot het opnemen en uitlaten, te Hemmen—Dodewaert, ZettenAndelst, Val burg, RessenBemmel en Lent alleen tot het uitlaten van reizigers, indien zij dit te Kesteren verzocht hebben. 11. KesterenGeldermalsen, de trein van 9.10 voorm. 12. GeldermalsenKesteren, die van 9.55 voorm. Dr. Vitus Bruinsma is door de volkspartij in het district Franeker candidaat gesteld en heeft de candidatuur aangenomen. Uit de verslagen der Tweede Kamer leert men den heer Domela Nieuwenhuis niet vol doende kennen. Daarom geven wij hier een staaltje uit zijn blad, een van zijn socialistische „onder-onsjes". Mededeeling doende van de uitvinding van emmensiet, een stof die i| maal krachtiger werkt dan dynamiet, zegt „Recht voor Allen": „De emmensiet kost evenveel als dynamiet. „Men kan met genoegen zien, hoe de heeren bourgeois zeiven de stoffen mengen, waarvan zij eenmaal de werking zullen ondervinden". Binnenland8ch nieuws. •Helder.Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zal de Heldersche Exercitie- en Scherra- Vereeniging „Wapentrouw" andermaal eene uit voering geven, en wel op Zaterdag 10 Januari e. k. in het lokaal Musis Sacrum. Het vroeger behaalde succes was oorzaak dat velen in deze gemeente den stillen wensch koesterden, in de gelegenheid te worden gesteld, de oefeningen der leden te aanschouwen, waarom dan ook eene groote opkomst verwacht mag worden, te meer nu het Bestuur besloten heeft, om, wanneer de kas het mocht veroorloven, een gedeelte der entreegelden te schenken aan de Vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen. woord," bekende Dolores eerlijk. „Ik kan daarop alleen antwoordenIk weet het niet. Dit is misschien niet rechtvaardig, want ik heb mijn beroep werkelijk bemind „En de toejuichingen der wereld hebben u bedwelmd," vulde de prinses aan. „En dat zoete vergif is in uw bloed gedrongen en roept u weder terug op de planken, waarop een ieder het mag wagen, u tecritiseeren, u te besmetten. Dolores, weet ge wel, dat het mij zeer doet, te moeten denken, dat gij uwe wangen weder onder blanketsel zult moeten verbergen en dat ge iederen avond liederen zult moeten zingen die van liefde over vloeien En de prinses legde haar arm om Dolo res' schouder, die bleek en bewegingloos voor haar zat. „Neen, ga niet terug, waar ge niet be hoort," ging de prinses op zachten, smeeken den toon voort. „Wat wilt ge van de we reld Wat wilt ge nog op dat tooneel, welks verdorven lucht den mensch zoo gemakkelijk zedelijk doodt? Ook gij met uw krachtige natuur kunt bezwijken. En niettegenstaande uw rein hart, zult ge genoeg gezien hebben, om te begrijpen, wat ik meen „O ja, want herhaaldelijk heb ik in mijn korten kunstenaarsloopbaan nijd, laster en onbeschaamdheid moeten ondervinden," ant woordde Dolores op matten toon. „Maar ik heb hieraan nooit mijn aandacht willen schenken," voegde zij er met haren ouden trots bij. „Ik weet het ik gevoel hetzeide prinses Alexandra, „uiaar men vermijdt toch Texel. Dat wij, eilandbewoners, tengevolge het winterweder, zoo langzamerhand in een toe stand geraken dat de levensbehoeften sterk beginnen te verminderen en sommigen geheel zullen opraken, ligt wel voor de hand. De voorraad petroleum schijnt zeer schaarsch te zijn; in vele winkels is althans niet meer te bekomen. Texel. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand December in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 3773.21, en terugbetaald f 3326.12, alzoo over het geheele jaar 1890; Ingelegd f 29292.79 en terugbetaald f 18331.08. Het laatste, door het kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 905. Texel. Jl. Vrijdag zoowel als Donderdag kwamen de brieven en postpakketten over, Vrijdag in 2 ijsvletten. Met een der vletten ontstond een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een ijsschots stak door den bodem, waardoor de vlet lek werd; gelukkig stond men op een groote ijsvlakte, met zakdoe ken werd nu de opening gekalefaat en de tocht vervolgd. Zijpe. De gewone nieuwjaars-collecte heeft alhier opgebracht de som van f 370,zoodat aan ieder arm gezin is kunnen worden uitge keerd f 1,26. Schagen. Het jl. Vrijdag door Schagen's Harmoniekapel gegeven Weldadigheids-Concert, was door een zeer talrijk publiek bezocht en heeft in alle opzichten aan het gestelde doel beantwoord. De financieele uitslag is, dat er is geteekend en ontvangen voor een bedrag van f 203.75, welke som ponds-pondsgewijze zal worden verdeeld aan de respectievelijke armbe sturen onzer gemeente. Burgerbrug. 2de haltjaar 1890. Rijks-post spaarbank 211 inlagen a f 2899.14 tegen 194 inlagen a f 1650.01. 't Zand. 27 Dec. jl. gaf de Rederijkerskamer „De Roos" alhier, hare tweede uitvoering. Opge voerd werden„Den dood ontkomen," drama in 4 Tafereelen en „De verliefde Gemeente-Secretaris" kluchtspel in een bedrijf. De opkomst vau 't publiek was niet groot, wat wel te betreuren was, omdat de kamer voor 't eerste stuk zich costumes had moeten aanschaften. Sint Pankras. Op den oudejaarsdag hiel den armvoogden alhier eene tweede buitengewone uitdeeling in dit barre seisoen .van eetwaren en brandstoffen aan bedeelden en niet-bedeelden. Vele werden met eene ruime gave verblijd. Egmond aan Zee. Bij het algemeen arm bestuur alhier is onder de letters A. B. eene gift ontvangen van f 100, om daarvan eene extra bedeeling te houden. gaarne die plaatsen, waar men niets dan on reine lucht kan inademen. Maar wat heeft u toch op het tooneel gebracht „De nood zeide Dolores droomerig. „Wij waren arm en hadden een zwaren strijd om het leven te strijden en toen mijn vader stierf, bleven mijne moeder en ik zonder eenig raiddel van bestaan over. Eén ding echter had ik in den grond geleerd de muziekDe „Satanella" was de laatste vreugde van mijn vader hij had hierop de text gemaakt en door mij was zij gecompo neerd. Toen wij alleen stonden, besloot ik, mijne moeder eene zorgeloozen ouderdom te bezorgen, door op het tooneel te gaan mijne moeder schreef een brief aan den intendant in B., waarin zij mij in zijne bescherming en in die zijner vrouw aanbeval. Beiden vervulden zij zeer grootmoedig dezen wensch en nadat ik in Italië nog de noodige studiën had gemaakt, trad ik het eerst als „Sata nella" op. En toen mijn moeder stierf, nam mijn oom mij tot zich, die met zijne zuster in onmin leefde, omdat haar huwelijk tegen zijn zin was geweest. Nu werd ik, als zijne erfgename, opeens rijk, maar toch bleef ik mijn beroep getrouw, omdat ik het had lief gekregen, omdat mijn hart was vervuld van geestdrift voor de kunst en ik mijn naam onsterfelijk hoopte te maken." „Dem Mimen flicht die Nachwelt keine Kranze," haalde de prinses uit Schiller aan en toen Dolores getroffen opkeek, voegde zij er bij „Ook buiten het tooneel kan men zich onsterfelijk maken. Denk eens aan onze onsterfelijke toondichters. En gij bezit niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1