Door Eigen Schuld, H. SCHOBERT. Terschelling. De brievenpost heeft reeds sedert 12 dagen dit eiland niet kunnen bereiken. Alkmaar. Den 3isten Decemher jl. had weder een wedstrijd op schaatsen voor minver mogenden op de Oudegracht alhier plaats, waaraan 75 meisjes en 75 jongens deelnamen. De uitslag was, dat, van de meisjes, de iste prijs werd ge wonnen door C. Adams, aan M. Hofstra de iste premie ten deel viel, aan L. Admiraal, 2de, T. Sentveld, 3de en M. Schuurman, 4de. Van de jongens verkreeg den isten prijs J. Hofstra, de iste premie C. Kaal, de 2de J. Óukes, de 3de T. Timmer en de 4de D. Koomen. Alkmaar. Bij de Commissie voor spijsuit- deeling alhier is van een onbekende eene gift van f 100 ingekomen. Alkmaar. Het Stedelijk Muziekkorps zal, onder leiding van den heer J. M. Otto, op een nader te bepalen dag, een concert geven, waarvan de opbrengst zal worden aangewend tot het ver strekken van bons aan behoeftige gezinnen. Kwadijk. De Raad dezer gemeente heeft besloten met het Departement van Oorlog eene overeenkomst te sluiten, betreffende eene ophoo ging en bestrating van den weg door het dorp. Deze werkzaamheden waren noodig in het belang van de defensie. Het Gemeentebestuur heeft daarbij voor de gemeente gunstige voorwaarden verkregen. Grootebroek. De Nieuwjaarscollecte ten behoeve der on- en minvermogenden in deze gemeente en Lutjebroek heeft f 513.00 opgebracht Westwoud. - Jl. Vrijdag had alhier eene harddraverij plaats met paard en arreslede, waaraan door 12 paarden werd deelgenomen. De prijs, een zilveren likeurstel, werd behaald door de bruine bles-merrie „De Duif' van den heer C. Beerepoot te Binnenwijzend, in deze gemeente, pikeur P. Beerepoot. De premie, een zilveren olie- en azijnstel, viel ten deel aan de bruine merrie „Snel" van den heer J. Bakker te Oosterleek, pikeur de eigenaar. Arnhem. H. M. de Koningin-Regentes heeft f 500 geschonken aan de algemeene armen alhier en dit naar aanleiding van Hr. Ms. laatste bezoek aan deze gemeente. Amsterdam. In eene openbare vergadering, jl. Maandag door de Amsterdamsche afdeeling Nederlandsch Werkliedenverbond gehouden, hield de heer J. Stoffel uit Deventer een rede over Algemeen Stemrecht. Slechts een vijftigtal per ionen was opgekomen. Blijkens de in het vorig jaar gehouden volkstel ling, geven wij de getallen van eenige in den omtrek liggende gemeenten Mannen. Vrouwen. Totaal. Anna Paulowna 1479 1317 2796 Barsingerhorn 1138 1181 2319 Bergen736 710 1446 Broek op Langedijk 668 690 1358 Callantsoog 350 325 675 Harenkarspel 1085 973 2058 Heer-Hugowaard 1412 1332 2744 Heiloo807 818 1625 Hensbroek 465 433 898 Hoogwoud 1104 1051 2155 Koedijk537 538 1075 Iimmen571 562 1133 Sint-Maarten 492 517 1009 Nieuwe Niedorp 786 781 1567 Noordscharwoude 500 496 996 Obdam476 361 937 Oterleek358 397 755 Oude Niedorp 606 558 1164 Oudkarspel 737 726 1463 Oudorp366 356 722 Schagen1488 1622 3110 Sint-Pa nkras 279 246 525 Petten194 162 356 Rijp865 905 1770 Schoorl697 685 1382 Spanbroek 748 735 1483 Uitgeest1332 1327 2659 Ursum586 645 1231 Warmenhuizen698 656 1854 Wieringerwaard 620 668 1288 Winkel924 913 1837 Zuid- en N.schermer 597 568 1165 Zuidscharwoude 680 685 1365 Zijpe 2282 2205 4487 WERKVERSCHAFFING De Commissie voor werkverschaffing heeft haar derde verslag uitgebracht (zie achterstaaude an nonce) en daaruit zien wij, tot onzen spijt, dat zij heeft moeten besluiten tot het inkrimpen van de werkverschaffing. Wij betreuren dit zeer. Waar toch, zooals hier, de aanvragen om op eerlijke wijze een stuk brood te verdienen zoo velen zijn, is het te bejammeren dat het der Com missie aan de noodige financien ontbreekt om die allen werk te verschaffen. In de bussen komt niet veel, maar betrekkelijk nog meer dan op de inteekenlijsten. Eene som van f 20. is daarvoor al zeer weinig. Zou er niet op andere wijze iets te doen zijn tot stijving van de kas, die, als het zoo voort gaat, spoedig genoodzaakt zal zijn te springen Misschien ware het waard in overweging te nemen een ijshuis te bouwen. Als alle werklieden, die door de Commissie reeds gesteund zijn, nu eens de handen ineensloegen en onder de bekwame leiding der Commissieleden, een huis van ijsblokken bouwden In dat huis kon men ook van ijs eenige banken, stoelen en tafels maken en als men dan zoo'n ijspaleis 's avonds verlichtte en tegen een entrée van b. v. 5 cent toegankelijk stelde voor het publiek, dan gelooven wij dat de kas der Commissie tot werkverschaffing spoedig zou stijven. Binnen enkele dagen zou zoo'n huis misschien gereed kunnen zijn en het ziet er nog niet naar uit of de dooi ons spoedig zal komen verhinderen in zoo'n plan. Wij geven het in overweging. Maar dat neemt niet weg dat wij afgescheiden hiervan, de aandacht der ingezetenen nogmaals vestigen op deze nut tige poging. Geef, geef met milde hand, want veel is er noodig in deze bitter barre winter. Ten slotte geven wij der Commissie van werk verschaffing in overweging een subsidie aan de gemeente te vragen. Wij, van onze zijde, willen gaarne trachten der commissie, voor zoover dat in ons ver mogen is, te helpen en wij stellen der halve IOO exemplaren beschikbaar van den boeiendcn roman, getiteld door Een ieder, ook zij die niet op ons blad geabonneerd zijn, kan die roman aan ons bureau afhalen en daarvoor betalen zooveel hij verkiest, doch minstens 25 cent. »e geheele opbrengst zullen wij aan de Commissie tot werkverschaffing uit- keeren. alleen talent maar ook genie, om uwe krach ten te kunnen meten met die onsterfelijke, die ons de „Fidelio" „Figaro's Hochzeit", de „Barbier von Sevilla" hebben verschaft, be nevens een overvloed van liederen, die alleen reeds onsterfelijk maken. Keer daarom niet terug tot de plaats, waar alleen de schijn heerscht, de schijn, die onze zinnen vleit, maar die u geen volkomen geluk zal kunnen verschaffen en wanneer gij u eenzaam zult gevoelen, kom dan tot ons, tot mij, wantik meen u te kunnen begrijpen. Wilt ge mij beloven, niet weder naar het tooneel terug te keeren?"' eindigde zij hartelijk, toen Dolores, heftig bewogen, zich tot haar over- boog. „Doorluchtigheid, laat mij eerst met mij zei ven strijden/ zeide de meesteres van den Valkenhof. „Ik kan nog niets beloven. Mis schien heeft „het zoete vergif" zich reeds door mijn bloed vermengd en ben ik redde loos verloren misschien ook nog niet „Beproef het dan Mijn voorgevoel zegt mij, dat ik overwonnen heb, of wat meer zegt, dat gij over uzelve gezegevierd hebt, want deze strijd is reeds een overwin ning „Ik heb reeds zooveel in het leven ges den antwoordde Dolores zonder bitterheid., maar smartelijk. „En zwaar ook," voegde Marine en Leger. De luit. ter zee 1ste kl. W. Romer is bij de Marinewerf te Amsterdam geplaatst, in verband met de aanstaande indienststelling van de koloniale pant- serdekkorvet „Sumatra", in aanbouw bij de Kon. Fabriek van stoom- en andere Werktuigen, i. L, waarop die off. als 1ste off. zal worden geplaatst. De luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven en de off. van adm. 2de kl. J. van Goreel en J. van der Hurk, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-act. gesteld. Met ingang van 1 dezer is de mach. 3de kl. C. G. A. Schreiber, dienende aan boord van Hr. Ms. stoom-ririervaartuig «Merva", bevorderd tot mach. 2de kl. en met ingaug van 16 dezer geplaatst bij de conservatie op 's Rijks Werf te Hellevoetsluis. Op de «Merva" wordt hij vervangen door den mach. 3de kl. J. Van Duijm. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. «Ko ningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapt. t. z. H. Quispel, den 4den dezer van Monte-Video vertrokken, koers stellende naar de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop.) De tijdelijke werklieden op 's Rijks werf te Hel levoetsluis zijn, volgens het «Vad", ontslagen. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer met hoofdacte te Cas- tricum, de heer T. Roeper te Lunteren. Na de te Utrecht gehouden examens ter verkrij ging van het diploma vau de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, is het diploma uitgereikt aan de heeren J. Kuilman JHzn. te Scbermerhorn, T. B. Rijkmans te Beemster, Jb. de Groot te Oud karspel en Mej. S. M. J. van Hoolwerf uit Oostwoud. De volgende jaarvergadering van de gewestelijke vereeniging Noordholland van het Ned. Onderwij zersgenootschap zal op Zaterdag vóór Pinksteren te Haarlem gehouden worden. Benoemingen, enz. Tot zetters der directe belastingen te Zijpe zijn benoemd de heeren A. Schermer en G. Nieuwland, ter vervanging van de heeren D. de Graaf en C. Paarlberg. Kerknieuw 8. Bedankt voor het beroep naar de Herst. Evang. Luth. gem. (2de maal) door ds. L. J. T. de Meijere, pred. te Bodegraven. Het gebed «Domine, salvum fac regem nostrum," (Heer, maak onzen Koning zalig) dat tijdens het leven van wijlen oneen Koning eiken Zondag in de Katholieke kerken van Nederland 11a de Hoogmis gezongen werd, wordt thans, op bevel van het Episcopaat, onveranderd gezongen voor onze Koningiu. Tevens is last gegeven, dat op Zondag den 31 Augustus, den verjaardag vau Koningin Wilhelmina, na de Hoogmis het «Te Deum" moet worden aan geheven. Te Oosterblokker is eene koorvereeniging opge richt, onder de leiding vau den heer J. Pels, hoofd der school aldaar, waarbij zich aanvankelijk 30 werkende leden hebben aangesloten. Buitenland. Frankrijk. In Soedan zijn de Fransche soldaten met de inlanders slaags geweest. De voorhoede der troepen van den overste Archinard stiet op een bende inlanders. Er werd slag ge leverd en 50 der laatsten werden gedood. De Franschen verloren 4 man, terwijl 15 gekwetst werden. Jl. Maandag zijn de verkiezingen gehouden voor den Franschen Senaat ter vervulling van de vacaturen, ontstaan door het aftreden van 78 senatoren, benevens twee vacaturen ten gevolge van overlijden. Gekozen zijn 61 republikeinen, waaronder 40 aftredende leden en 6 conserva tieven. De republikeinen winnen 4 zetels. Er moesten 13 herstemmingen worden gehouden, waarvan 3 in het departement der Seine. Tot de gekozen senatoren behooren o. a. de heeren Jules Ferry, De Freycinet, Teisserenc de Bort, Dautresme en Waddington. Duitschland. De „Hamb. Nachrichten" betwisten in een lang artikel de beschuldiging van de „National Ztg." dat zekere artikelen in eerstgenoemd blad van Bismarck afkomstig zijn en ten doel hebben, een vreedzame verstandhouding tusschen de partijen en de Regeering te be moeilijken. Het Hamburger blad noemt die handelwijze onwaardig en zegt, dat Bismarck aan den avond zijns levens geen ander streven heeft dan tijdens zijn ambtsvervulling. Als hij plan had, weer aan 't roer te komen, zou hij zeker andere wegen inslaan dan oppositie te voeren tegen de leidende personen. Spanje. De kleine Koning schijnt een wildzang te zijn. Verleden week sprong hij op een tafel en dreigde daarmede om te vallen, toen zijn eerste gouvernante, de 8ijarige Senora de Tacon, die ook bij Koning Alfons gouvernante was, toesnelde om hem op te vangen. De Koning en zijn gouvernante vielen echter beiden de jonge Koning bleef ongedeerd, maar de gouvernante be kwam een ernstige inwendige verwonding. Woens dag zijn aan de oude gediende, in tegenwoor digheid van de Koningin-Regentes, de Prinsessen en de eerste hofdignitarissen de laatste sacramenten toegediend. Portugal. Koning Carlos heeft de zitting der Cortek geopend met het uitspreken eener troonrede, waarin wordt geweren op de rust, welke in het geheele land heerscht. De onder handelingen met Engeland over het tractaat betreffende Afrika zijn nog niet geëindigd, maar er is een schikking getroffen voor zes maanden. Het grensgeschil met den Congostaat en het geschil over den Delagoa-spoorweg zullen door den president der Zwitsersche republiek als scheids rechter worden uitgemaakt. Het garnizoen te Mozambique zal versterkt worden. Ten slotte sprak de koning de hoop üit, dat de vlottende schuld geconsolideerd zou worden en dat de regeering, ten gevolge van een zuinig beheer, vooreerst niet weer genoopt zal worden zij er zacht bij. „Nomina suntodiosa. Mijn naam is Dolores smartWat komt dat hier bij u te pas, prinses „Wat worden hier toch voor men verhandeld Met deze woorden stak prinses Lolo haar blond kopje door de deur en trad toen binnen. „Het is hier om zich dood te schieten van vervelingEmil zit te schrijven over zijn Brimborium. „Drusen slaapt en de kamer heer ook neen, het is om schulden te maken/ jammerde het vorstelijke enfant terrible. „Waar zijn mijnheer Keppler en baron Falkner?" vroeg prinses Alexandra. „Die? Die zijn twistende weggeloopen berichtte de kleine Doorluchtigheid. „Twistende „Natuurlijk, en wel over u, barones von Falkner „Ik?" Dolores hief trots haar hoofd op. „Wat heb ik met de twist van die heeren te maken „O, mijnheer Keppler beweerde, dat uw plaats op het tooneel was. Hij zwaaide met kolossale woorden, als Priesteres der kunst, hoogst dramatische uitdrukking, enz., om zijne bewering te kunnen staven „Eleonoravermaande prinses Alexandra. haar toevlucht te nemen tot nieuwe crediet- operaties. Noord-Amerika. Blijkens de nadere bij zonderheden zijn slechts weinig Indiaansche vrouwen en kinderen in de gevechten omgekomen, daar de meesten terstond op de vlucht gingen of ontkwamen. De slag van Porcupine-Creek moet volgens een ooggetuige een afgrijselijk tooneel hebben aangeboden. De rassenhaat, waarmede aan beide zijden werd gestreden, dreef de strijders tot een woede als van krankzinnigen. De gewonden vochten nog onder elkander, tot dat hun laatste tegenstanders waren gedood. 't Werd een worstelstrijd van man tegen man, de cavaleristen sloegen met hun karabijnen en de Indianen met hun knodsen. De Roodhuiden moesten echter bukken voor de overmacht en gingen op de vlucht. Toen trokken de artille risten, die, uit vrees van hun wapenbroeders te zullen dooden, op eenigen afstand werkeloos hadden moeten blijven, voorwaarts. En de Gatlings- en Hatchkin kanonnen openden een moorddadig vuur op de vluchtende Indianen. Een half uur lang duurde dit verschrikkelijk bombardement op menschen en eerst toen geen Roodhuid meer te zien was, verstomde het kanon gebulder. Blijkens telegrafisch bericht uit New-York hebben 1100 1200 vijandelijke Roodhuiden nabij White Clay een versterkt kamp opgeslagen. De generaals Brook, Carr en Miles concentreeren staatstroepen, die men rekent dat voldoende zullen zijn om de geheele strijdmacht der Indi anen ten onder te brengen. Dientengevolge heb ben de Roodhuiden boodschappers afgezonden, met aanbiedingen tot vrede en onderwerping, welke aanbiedingen evenwel zijn afgewezen, dewijl het bleek dat er verraad werd gepleegd. Na dit bericht zijn er nadere telegrammen, waarin het aantal verschanste Indianen, met in begrip van vrouweu, op 3000 wordt geschat. Ook wordt daarin gemeld, dat de Roodhuiden voorzien schijnen te zijn van vee en levensmid delen, maar dat de Amerikaansche legerhoofden bezig zijn, het Indianenkamp in te sluiten, in de hoop dat zij de Roodhuiden, desnoods door uithongering, tot overgave zullen kunnen nood zaken. De Amerikaansche staatsschuld is in de laatste zes maanden verminderd met 11,005,397 dollars. Het saldo der schatkist bedraagt 679.440, 656 dollars. - Uit Engelsch Columbia wordt gemeld, dat een visschersvloot onder Engelsche vlag naar de Behring-zee vertrekt, ten spijt van de bedreigin gen van het Amerikaansche gouvernement. „Welke uitdrukkingen „Nu, en de baron beweerde natuurlijk bet tegendeel/ ging prinses Lolo onbevangen voort. „Hij beweerde zelfs, dat hij gaarne bet aantal maanden uwer tooneel-carrière zou willen afkoopen met even zooveel jaren van zijn leven, als hij dat maar kon. Het moet bovendien reeds een ouden twistappel tus schen hen zijn?" voegde zij er jaloerschbij. ,;Zeer vleiend antwoordde Dolores trotsch toen vroeg zij de prinses verlof zich te mo gen verwijderen. Met een warme handdruk stond deze dit toe en een sprekende, vra gende en smeekende blik bij het afscheid- nemen scheen nog eens alles te willen zeg gen, wat er reeds gezegd was. Vrijmoedig en eerlijk gaf Dolores haar dezen blik terug, als wilde zij zeggen „Weest gerustIedere goede strijd waarborgt een goede overwin ning ik zal daarbij aan u denken Prinses Lolo had reeds lang de kamer verlaten. Zacht sloop zij over de veranda en toen zij de kamerheer en de hofdame nog in zalige rust vond, stak zij freule von Dru sen een pauwenveer in het haar en zette den kamerheer haar grooten tuinhoed scheef op het hoofd daarna liet zij zich de trappen afglijden en verdween achter de Caxusplanten, die Monrepos van den Falkenhof scheidden. Dolores had zich nooit in de gunst der Gemengd nieuws. De weduwe Hellinga heelt thans bekend hare 20jarige dochter, die te Rhoden overleden is, te hebben vergiftigd met rattenkruid; zij had haar drie giften doen innemen. De huzaar van W., te Dey garnizoen, die in de vorige week zijne *- Vaassen bezocht en zijne vader in dnf. »>.r ie, werd jl. Vrijdagavond gevankelijk te Deventer binnen gebracht en aan de militaire autoriteit overge leverd. Hij heeft bekend de daad in een vlaag van drift bedreven te hebben. De huzaar moet beschonken zijn geweest. Zijn vader zou hem daarover berispt en gezegd hebben„Waarom ben je nu beschonken Nou is toch jouw ple zier uit." Daarop zou hij zijn sabel hebben ge trokken en zijn vader aan den slaap van het hoofd er mede gestooten hebben, waarna deze eenige minuten later zou zijn overleden. De dader zelf ging slapen en was zich mis schien zijn misdrijf door de dronkenschap niet bewust. Des nachts werd hij door de politie op bevel van den burgemeester van Epe, onder welke gemeente het dorp Vaassen behoort, in hechte nis genomen. Omtrent den winter van het jaar 1740 deelt men het volgende mede Er waren, die niet meer of minder voorspelden dan dat de geheele dampkring in ijs zou ver anderen en de menschen plotseling gapend met een klomp ijs in den mond zouden stikken. Anderen beweerden, dat het zóó erg niet zou loopen, maar dat wel het bloed zou bevriezen. Den 2 2sten Januari lag de Amstel zoo dik, dat een zware ijzeren ijsbreker, bespannen met twintig paarden, er niet meer door kon. De bierbrouwers, die water noodig hadden, besteedden een geul in het ijs aan voor f 2828. Bij het kijken naar den ijsbreker werd een deftig Amster- kleine Doorluchtigheid mogen verheugen hoe verwonderd was zij dus, toen zij dit be koorlijke vorstenkind op haar eigen grond op zich toe zag treden en haar verlof hoorde vragen, „een stukje met haar te mogen mee gaan." „Wel zeker, als de hertog of prinses Alexandra er niets tegen hebben/ antwoordde Dolores, die natuurlijk liever alleen gegaan was, oin den inhoud van het gevoerde gesprek nog eens goed te overdenken. Zij was niet opgewondenhet was haar juist licht om het hart geworden, maar ernstige, gewichtige gesprekken eischen doorgaans ook wel een ernstig overdenken. „Papa en Alexandra 1 Of ik nog een kind ben, dat niet over straat mag!" riep de kleine prinses verstoord uit. «Ik zal mijne wandeling wel weten te verantwoorden en heb geen gouvernante meer noodig. „Des te beter 1" antwoordde Dolores, met moeite een glimlach onderdrukkende. Gou vernantes zijn voor jonge dames altijd een onaangenaam soort menschen." „Eene afschuwelijke uitvinding het zijn vampiers en weerwolven riep prinses Lolo uit. „Maar ik heb mij gewroken ik heb ze zoo geplaagd, dat zij wel weg moesten 1" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2