W.-. F.-. K.-. Openbare uitvoering Christelijks Zasg-Vireenigiagen „Zingt den Heere," „Halleluja" en Zang en Vriendschap", op Vrijdag 9 januari 1891, Tweede IJSFEEST, Ijsbanen Heldersche Kanaal, Bloemisterij „Zomerlust," TE KOOP GEVRAAGD: (lammer, Hendrik De Veer, zoo door de kou bevangen, dat hij den volgenden dag stierf. Hendrik De Veer was de eenige niet, wien dat lot overkwam. Reizigers kwamen in sleeen aan, stokstijf, met open oogen, en als men ze wilde uitlaten, bleken zij doodgevroren. Postiljons zaten schijnbaar even kranig op hunne paarden, maar waren ook dood. De schildwachten moesten fik half uur worden afgelost, of men vond ze niet meer levend. De chirurgijns verdienden, zooals een tijdgenoot zegt, geld als water met het afzetten van bevroren ledematen. Op 't Franschc pad bleven een man en vrouw in het bed dood. 'e Zuiderzee werd bereden met sleeen en karren, alsof liet vasteland was, ja zelfs de Noordzee zat een half uur ver van het land vast. Voor Scheveningen, Katwijk en Zandvoort wandelden de lui kalm over zee, als over een straat. Den 2Ósten Februari kwam te Amsterdam de postbode uit Zuidholland te laat aan, omdat het postpaard onderweg was doodgevroren. Ook was het ge brek aan water zoo groot, dat er voor een emmer drinkwater zeven stuivers werd betaald. Gewagende van de buitengewone koude van de vorige dagen, schreef „de Amsterd." Woensdag Hier en daar ziet men een hongerige wat half bevroren aardappels van achter een boom opeten en het komt in ons op, waarom hij, die het daar voor de honden neerwierp, niet eerst omzag of er ook een natuurgenoot was, die daarmede den nijpenden honger wilde stillen. Hartverscheurend was het te zien, hoe een ■slecht gekleede jongen een hond achtervolgde, die ergens een stuk brood had gevonden en daarmee wegliep. De jongen bracht den hond bij een kelder in het nauw, bombardeerde het dier met steenen, zoodat de hond het brood losliet en wegvluchtte, wierp zich toen op het voedsel en verslond het „Twintig graden vorst, twintig!" Nog voortdurend komen berichten betref- lende de koude. In Hongarije was deze in de laatste dagen verschrikkelijk. Op den Donau '.usschen Buda en Pest is het ijs zoo sterk, dat •cware karren er over rijden, wat sinds 1879 niet .s voorgekomen. Het groote Balaton- ofPlatten- meer in Hongarije, dat 80 Kilometer lang en bijna 5 Kilometer breed is, ligt geheel dicht en er wordt druk schaatsen gereden. Het verkeer usschen de beide oevers geschiedt met rijtuigen over het ijs. De Rijn te Keulen is thans geheel bevroren en op de Lorelei-klippen in den Rijn is een booge ijsbrug over de rivier gevormd. Eene vreeselijke ontploffing heeft plaats ge had in een steenkoolmijn te Poolsch Ostran in Silezie, op het oogenblik, dat 400 werklieden beneden waren. Meer dan 50 personen zijn om gekomen. De verkoolde lijken van 13 hunner zijn teruggevonden, maar de anderen zijn nog niet voor den dag gebracht, daar het opsporings werk zeer moeilijk is. Over 1000 meter zijn de gangen versperd en ontoegankelijk. De oorzaak der ramp is onbekend. Een andere ontploffing had plaats in de dyna- mietfabriek van Nobel te Hamburg. Hierbij werden 9 werklieden gedood. De fabriek was sedert een paar weken gesloten, doch eenige arbeiders waren bezig met het schoonmaken en herstellen der werktuigen toen de ontploffing plaats had. Ook een profeetDe wijdvermaarde Enkhuizer almanak voorspelde voor de nuafge- loopen maand DecemberNat en slikkerig 1 Uit onze Koloniën. Den 23 November jl. is Bands door een geweldige aard beving geteisterd, die drie minuten dnnrde. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, maar er werd veel schade aangericht en zelfs de hechtste huizen kregen scheuren. Tot den 25ste voelde men met tusschenpoozen vau een half en heel uur den grond schudden, in het geheel 28 maal. Sumatra's Westkust. Door zware regens zijn in de laatste dagen nabij Taloe, de standplaats van den assistent resident van Ajer Bangi» en Rau, aardstortingen ontstaan, die een rivierverstopping veroorzaakten, tengevolge waarvan genoemde plaats en omstreken vele voeten onder water zijn geraakt. Door een aardstorting werden vele menschen bedolven. Een bandar, 28 vadem lang, was daardoor totaal verstopt geraakt, hetgeen het water onverwachts zoodanig had doen stijgen, dat de gouvernementsgebouwen tot aan het dak in het water stonden. Levensgevaarlijke pogingen tot lichting van het hoog opgeborgen archief, dat gedeeltelijk reeds onder water stond, bleven vruchteloos alleen de registers van den burgerlijken stand, het notariaat en het vendukantoor, bene vens het archief der laatste maanden, werden gered. Reeds waren tien lijken te voorschijn gehaald, en vermoedelijk waren nog vijftig of meer personen bedolven. De laras- hoofden waren bijna allen en de panghoeloe knpala allen zwaar gekneusd, terwijl de heerendieustplichtigen ordeloos waren gevlucht. Tot het verleenen van de noodige genees kundige hulp is de officier van gezondheid van Loeboe- Sikaping ontboden. Stoomvaart en Scheopstijdingen. Prins Alezander (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Januari naar Genua. Prinaea S0 p h i e (a.), van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Januari Kaap St. Vincent. Prinaea Marie (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Januari van Aden. Prinaea Wilhelmina (a.), van Batavia naar Am sterdam, vertrok 3 Jannari van Padang. Snustra (s.), arriveerde 3 Januari van Amaterdam te Batavia. Conrad van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Januari van Port-Said. Marktberichten. Alkmaar, 2 Jan. Aangevoerd 113 stapels Kaas, we gende 50.895 Kg.; kl. Kaas f32; Hooikaas f31; middel bare f 31. Op de graanmarkt aangevoerd96 bi., als 11 bl. Gerst, f4.75, id. cbev. f6.25; 7.8 hl. Haver, f3.50 a 3.90; 6 bl. br. Boonen f 10 a 11.50 1 bl. Erwten. Alkmaar, 3 Jan. Aangevoerd12 nuchtere kalveren» f 12 a 2066 Schapen, f 16 a 2234 magere Varkens, f 10 a 14; 133 Biggen, f 3 a 7; 10 Bokken en Geiten, f 3 a 84 Koeien en Ossen, f 140 a 210. allen per stok. Boter 65 a 75 ct. per kop; Kipeieren f 7 a 8 per 100 atuka. Terschelling, 27 Dec. De aanvoer van Eieren is ge staakt; Boter gold f 1.10 a 1.25 Eenden f 1.20 Smienten 60 a 65 ct.Talings 30 a 40 ot.Pijlstaarten 40 ct. en hooger. De vogels zijn zoo verklenmd, dat sommige met de band gevangen worden. V I s s o h e r ij. Terschelling, 27 Deo. Door het vele ijs konden onze dese week slechte eenmaal in zee komen. Zij ver zonden nog 70 manden schelvischten kabeljauw naar vreemde markten cn maakten f 18 tot 19 per 100 stuksde kabelj. van f0.90 a 1.70. Andere viach werd niet aangevoerd. Burgerlijke Stand van: Helder. Van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. BevallenA. Harms, geb. van Loon, d. T. Bonselaar, geb. van Gelder, z. G. Warnar, geb. Bonselnar, d. G. v. Sterre, Zegel, d. 0. Jannes, geb. Boon, d. N. Buitink, geb. de Ruijter, d. A. P. Petrus, geb. Obdam, d. G.Augustin, geb. van Loenen, z. J. T. v. d. Plaat, geb. Vink, z. N. Bal, geb. Gelder, z. A. Westmaas, geb. iMommers, z. M. Zijp, geb. Polder, d. D. Kosaen, geb. Grin, z. OverledenJ. C. van Rikkinga, geb. Kenuinck, 71 j- P. W. Bloenier, 44 j. J. S. Vries, 64 j. J. Steeman, 83 j. Levenl. aangeg. 1. Wieringerwaard, van 1 tot 31 December. Geboren: Alida Anna Petronella, d. v. J. Boou en A. Drijver. Pieter, z. v. J. Harder en T. Ellen. Overleden N. v. Twuivcr, eohtn. v. A. Koning, 54 j. Vi/eork. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) e a Windrichting mM. Ca. en krocht. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 Z.W.t.W. 4 Kg. 758.921- 1.28 1.2 - 1.8 6 12 N.t.W. 5 762.84 f 2.64 D.8 - 3.7 8 N.N.O. 9 768.70 f 8.50 - 3.8 - 5.6 12 N.N.O. 17 789.06 f 8.86 - 2.8 - 5.7 j3 a a Toestand a IB l Weersgesteldheid. d rau zee. 12 1 0.96 Dikke mist, goedw. j Slecht.* 12 0.77 Helder, vorst, mooiw. .weiniggolv.f 8 0.91 Diohtbew., vorst, wind. Golvend.t 12 I 0.83 Dichtbew., onst., vorst. id. IJs op stroom, f Vol ijs. Van 8 op 4 Jan. gevroren 7, van 4 op 5 Jan. 9 en van 5 op 6 Jon. 29 millimeter ijs. VerwaohtingNoordenwind. Politie. Gevonden voorwerpen. Adres Bureau Raadhuis1 portemouuaie, waarin een sleuteltje en een cent. Adres Bureaa II1 koperen sleuel, 1 oork&p van een paard. Adres Bureaa 11 sleutelring met sleutels. Laatst8 berichten. 6 Januari. 't Blijft maar stevig winteren, niettegenstaande door verschillende „profeten" met „Laatste kwartier" verandering was voorspeld. Werkelijk trad Zaterdagavond de dooi in en deden eenige regenbuitjes vermoeden dat de wintervorst afscheid van ons zou nemen. Maar deze verandering was van korten duur, want reeds Zondagavond vroor het weer en sedert is de vorst niet van de lucht af. De barometer is nog steeds stijgende en oostenwind kan weer worden verwacht, zoodat we nog volop van den winter zullen kunnen genieten. Door Burgemeester en Wethouders werd heden alhier ten Raadhuize openbaar aanbesteed de levering van I. 165.000 Waalklinkers en 65.000 Friesche klinkers. Ingekomen 8 biljetten, als van de hh. Waal Friesche G. Moorman, Helder f18.95 ^II-7S A. Mos, Arnhem 116.98 P. de Waard, Helder f16.36 P. Spruit, it f15.86 fir.48 Faber Zn., Harlingen f"*39 J. F. Philips, Helder f 11.24 J. van Hasselt, Kampen f 14.50 G. Telenga, Leeuwarden f 10.74 per 1000 stuks. II. De levering van zand, gedurende 1891. Ingekomen 2 biljetten, van de heeren D. de Vries, ad f 0.58 en G. Moorman f 0.45 per M8. III. Het vervoer van materialen in 18911 biljet, van J. Dienaar, voor 1000 Waalklinkers f 0.70, voor 1000 Friesche id. f 0.55 en voor 1 M8 zand en puin fo.50. IV. Het verf-, glas-, behang- en teerwerk aan gemeente-gebouwen in 1891 12 biljetten, van de hh.F. Boon Tr., ad. f 1699 ;J. Lak f1695; J. Tielrooij f 1653; J. W. Kamper Jr. f 1517; J. Pronk f 1505 J. Bakker Az. f 1498H. de Wit f 1483J Bethlehem f 1445 J Hubbeling f 1445 J. v. Brederode f 1443 H- Korff Az. f 1395 en J. Hoogerduin f 1278. V. De levering van schoolbehoeften in 1891 6 biljetten, van de hh.J. C. de Buisonjé Zn. ad f 2585.60 H. A. Stadermann, Enkhuizen, f 2513.78; P. Spruit Jr. f 2574Berkhout Co. f 2453.91A. J. Maas f 2450 en J. C. Staalman f 2439-3°-' VI. De levering van leermiddelen voor het onderwijs in de nuttige handwerken, in 1891 5 biljetten, van: A. Senderman f495.50; Grun- wald Co. f483.50; J. Grunwald f482; M. Bierenbroodspot f479 en G. de Barbanson f473. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op nevenstaande advertentie, betreffende het concert, a. s. Vrijdagavond door de zangver- eenigingen „Halleluja", „Zingt den Heere" en „Zang en Vriendschap" in de Nieuwe Kerk alhier te geven. 't Waarlijk schoone doel, dat deze Vereeni- gingen met dit concert beoogen de leniging van den nood der algemeene armen, mag zeker aan spraak maken op de meer dan gewone belang stelling onzet plaatsgenooten. Met reden meenen wij dan ook te mogen ver wachten, dat het der genoemde Vereenigingen bij hun liefdadig streven niet aan de noodige medewerking zal ontbreken. Het ijsfeest ten voordeele der werkverschaf fing, jl. Zondagavond op de Binnenhaven gehou den, is, dank zij de daarvoor gunstige weersge steldheid, goed geslaagd en werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Morgenavond zal het worden herhaald (Zie nevenstaande advertentie). Volgens den schrijver der brieven uit de Hofstad in de Middelb. Ct. zouden de heeren Hartsen en Dyserinck voornemens zijn hun mi- nisterieele zetels weldra te verlaten. Ons is een dergelijk gerucht allèen ten aanzien van den Minister van Marine ter oore gekomen doch dit werd reeds herhaaldelijk verspreid, zon der dat 't zich bevestigde. Vandaar dat wij er geen gewag van maakten. (Vad.) Terschelling, 27 Dec. Sedert verleden Zondag hebben wij hier niets van de post ont vangen, dan de „Heldersche en Nieuwedieper Courant", en een paar kleine blaadjes, hoewel onze ijsvletten geregeld voor den dienst zorgen en de postschipper in deze week wel vijfkeeren is over geweest. Wellicht wordt alles op een der kantoren maar opgestapeld, en daar de zee vol ijs is en de post boot nog in den eersten tijd niet zal kunnen varen, hopen wij, dat er thans afdoende maat regelen voor het vervoer worden getroffen. Het ijsvermaak heeft hier een paar dames een gebroken arm bezorgd, terwijl een heer, door uit te glijden op den gladden weg, een been bij den enkel gebroken heeft. Terschelling, 28 Dec. Hedenmorgen om 6 uur strandde hier tegen den Noordvaarder de Noorsche bark „Ragna", kapt. Olsen, met bal last van Dantzig naarCardiff. De bemanning kwam, met veel moeite, door het ijs, met eigen booten aan wal. Eerst bij het ingaan van het dorp West-Terschelling, tegen 1 uur 's middags, werd de ramp bemerkt; eenigen der opvarenden werden bij een paar burgers liefderijk verpleegdanderen kwamen tegen den avond aan en werden in een paar logementen opgenomen. De kustwacht had het ongeval niet bemerkt, maar het wordt hoog tijd, dat de Regeering eene strandwacht instelt 1 ADVEKTENTIEN. Bevallen van een Zoon D. KOSSENGRIN. Helder, 5 Januari 1891. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mevrouw douairière Baronesse J. van BoetzelaerMeijneke, op gisteren te Amersfoort plotseling is overleden, in den ouderdom van 62 jaar. P. MEIJNEKE. L. MEIJNEKE—v. LEEUWEN. Helder, 5 Januari 1891. Dankbetuiging. De Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden en de teraardebestelling van hunne geliefde moeder en grootmoederook hunnen oprechten dank aan het Bestuur en verdere leden van den „Burgerkring Har monie" voor hunne bereidvaardigheid aan de overledene, ons bewezen. L. VERMEULEN. K. VERMEULEN. A. VERMEULEN—DE JONG. C. KLEIN. A. KLEIN—VERMEULEN en verdere Familie. Helder, 5 Januari 1891. Ondergeteekende betuigt haren innigsten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van haar lieve EUGENE; vooral ook aan de afd. adspi ranten der Gymnastiek-Vereeniging „Pro Patria" en hun geachten President, den Heer F. C. H. SCHLAHMILCH, die hem de laatste eer bewezen. Aan de vriendjes en vriendinnetjes, die hem de prachtige krans gaven, als laatste bewijs hunner kinderlijke vriendschap, de diep gevoelde dank zijner moeder. Uit aller naam, J. C. BASIE—QUERELLE, Dankbetuiging. Bij deze betuig ik mijn oprechten dank aan mijn patroon, den Heer A. VISSER, Mr. timmerman, diens Echtgenoote en zijne verdere familie, en aan bekenden, voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden op 31 December jl., den dag waarop ik 40 jaar als timmermansknecht op dienzelfden winkel werkzaam geweest ben, bij welke gelegenheid mij een zeer fraai geschenk werd aangeboden. H. FRANSEN. Wieringerwaard, Januari 1891. Ree/, in den eersten gr.-, op Donderdag 8 Januari, des avonds ten 8 ure. Tandarts BIERSTEKER, Prins Hendrikkade 169, Amsterdam, is Woensdag 7 Jan. te Helder, Hoofd gracht, K. 53 (naast den heer van Rosendael), te consulteeren voor tandheelkundige ope- ratiën, vullingen en het plaatsen van kunst tanden en gebitten. Spreekuren van 123| uur. der des avonds 7^ ure, in de Nieuwe Kerk te Helder, ten behoeve der algemeene armen. ten voordeele der Werkverschaffing. Ondergeteekenden geven kennis, dat bij gunstig weêr morgen (Woensdag 7 Januari) een IJISFEEST zal plaats hebben op de Binnenhaven, met lampions. Aanvang avonds 5 uur, opgeluisterd door muziek. Toegang tot de met Wel I's licht en bengaalsch vuur verlichte banen wordt ver leend tegen 15 cent de persoon. Lampions met stok zullen tevens op de baan verkrijg baar zijn tegen 10 cent per stuk. De baan zal na 2 uur gesloten worden voor degenen, die niet van toegangsbewijzen voorzien zijn. Toegangsbewijzen zijn tot een beperkt getal verkrijgbaar van af heden bij de ondergeteekenden en bij den Heer A. B. WEBER, Kanaal weg en Binnenhaven, Mej. de Wed. BRUIN, Spoorstraat, Mej. de Wed. JONKER, Loodsgracht, en bij Mej. de Wed. DE LOOZE, Binnenhaven. Namens alle Timmerlieden en aannemers, de Commissie, A. KLEIN. C. VAN DER PLAS. H. WIJKER. C. A. VAN NECK. J. DUINKER. C. POOL. W. DE JONG. T. KEURIS. Derde Verslag De Commissie van Uitvoering tot het verbreeden en verbeteren der ijsbanen van het Heldersche kanaal bij wijze van werkverschaffing, maakt bekend De ontvangsten. Saldo in kas volgens het 2de verslag 219.51 Volgens de Inteekenlijsten 20.00 Opbrengst van het ijsfeest op de Binnh. 50.95 i, de bassen aldaar 8.18 Uit de bussen op en bij de ijsbanen 9.65 308.29 De uitgaven. Zaterd. 3 Jan. 61 dagl. a ƒ1,/61.75 Zondag 4 19 L, 19.25 Maand. 5 66 f 1, 66.25, 147.25 Saldo ƒ161.04 Tot haar spijt is de Commissie over moeten gaan tot een maatregel, die zij gedwongen was te nemen. De aanvragen werden zoo groot, dat zij aau allen niet konden voldoen, wijl die dagelijks grooter en de ontvangst kleiner worden, en daarom heden is moeten beginnen om den anderen dag het halve aantal te laten werken. Mocht het bovensteande eene opwekking zijn voor velen, om ons hunnen steun verder te verleenen, opdat zij zoo lang mogelijk iets kunnen tegemoet komen aan den nood der arbeiders. D. DE VRIES. B. BOON. A. KORFF Sr. P. VISSER. P. SPRUIT. H. WIJKER. Helder, 6 Januari 1891. achter de nieuwe R. C. Kerk. De ondergeteekende, bovengenoemde zaak, met ingang van 1 dezer, overgedaan heb bende aan den Bloemist C. A. Lagerweij alhier, betuigt bij deze zijn hartelijken dank aan zijne plaatsgenooten voor de gpnst, hem gedurende verscheidene jaren betoond en beveelt zijnen opvolger ten zeerste aan. K. DE VINK. Met verwijzing naar bovenstaande annonce, neemt de ondergeteekende de vrijheid, zich bij zijne plaatsgenooten aan te bevelen voor de levering van planten, bloemen, bouquet- ten en kransen, alsmede voor het aanleggen en onderhouden van tuinen en plantsoenen en van alles wat tot de Bloemisterij behoort. Tevens vestigt hij er de aandacht op, dat hij met ingang van 15 Februari e. k. een FILIAAL zal openen aan de Weststraat n° 10, nabij den Kruisweg, en legt hij de verzeke ring af, dat hij zich beijveren zal, om zich, evenals zijn voorganger, het vertrouwen zijner begunstigers waardig te maken. C. A. LAGERWEIJ. Helder, 5 Januari 1891. Een exemplaar van de Heldersche- ea Nienwedieoer Courant, Jaargang 1889, van 1 JuniJanuari en een exemplaar van den jaargang 1890. Benevens Een eiemplaar yaa Bet Zoadagsblad yaa loyea- stenoemde Ornaat ea yaa het AJhnm. Alles compleet en zindelijk gelezen. Men kan er de helft van de oorspronkelijke prijs voor ontvangen. Adres aan het Bureel van dit Blad.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3