HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT Jaargang 49, MA. Vrijdag 9 Januari 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. 61) DOLORES. ,Bc desespereert aimraei Jan Pietersx. Ooen.' Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. VersotLJJnt lederen Dinsdag, Donderdag on zaterdag. Abonnementsprijs per S maanden. Voor de courant binoen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1. i i u naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, ,1.25 naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) 1.75, 2.10 naar Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s der a^vertentiën: Van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang vaa de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 15 ot. Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden standn 5» Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. NEDERLAND. HELDER, 8 Januari. Van de gelegenheid voor corporatiën en heeren en dames te 's Gravenhage, om hun op wachting tot rouwbeklag bij H. M. de Koningin- Regentes te maken, werd druk gebruik gemaakt. De deputatiën werden door hare hoofden, de militaire korpsen door hunne commandanten aan H. M. voorgesteld. Er is, volgens „het Vad.", ernstig sprake van de instelling van een nieuwe ridderorde ade soort, ter vervanging van de Eikenkroon en den Gouden Leeuw van Nassau, waarover, zoo als men weet, de beschikking niet aan H. M. is gebleven. De leden der Tweede Kamer zijn opge roepen tegen 14 dezer om 3 uur. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de belasting-voorstellen der Regeering hield jl. Maandag vergadering. Ook de commissie van voorbereiding van de Leger- wet kwam toen bijeen. De heer Nebbens Sterling heeft de benoe- ning tot lid der Eerste Kamer aangenomen. De heer Cremers heeft zich omtrent de aanneming nog niet verklaard. De „Liberale Unie" heeft eeue vergadering van afgevaardigden uitgeschreven tegen 28 Februari ter bespreking van het ontwerp-Legerwet en ter behandeling van eenige huishoudelijke zaken. Over eerstgenoemd onderwerp is een praeadvies samengesteld door de heerenE. A. Hoefer, gepens. iste luitenant der art. te Rotterdam, W. Hoogenboom, gep. majoor der art te Amsterdam, G. J. W. Koolemans Beynen, kapitein der inf. te 's Gravenhage, mr. J. A. Levy, mr. R. Maca- lester Loup, te 's Gravenhage, H. J. Van der Mandele, gep. kapitein-luitenant ter zee teNieu- wer-Amstel, en prof. C. B. Spruyt. Een reglements-aanvulling, die voorts is voor gedragen, geldt de voorbereiding der verkiezingen. De R. K. Kiesvereeniging te Roermond heeit verklaard „dat de voorgestelde legerwetten over den per soonlijken dienstplicht re beschouwen zijn als een zedelijke en financieele ramp voor het va derland „dat het in het belang van land en gewest is, een onbepaald vertrouwen te schenken aan de Feuilleton ran de Heldersche- en Nisuwedieper Courant. Roman van Gravin EUEEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) „Werkelijk! En op hoeveel gouvernante schedels kunt ge reeds met echte Indianen- trots terugzien?" „Schedels? Hoe weet ge dat?" vroeg de kleine prinses. „Om Godswil ge hebt die ongelukkige wezens toch niet werkelijk gescalpeerd riep Dolores lachende uit. „O neen, dat. niet!" zeide de vorstelijke jonge dame zuchtend. „Maar, ziet ge, ik heb aan ieder hunner heimelijk iets van hun valsch haar ontnomen. Alle kleuren zijn daarbij vertegenwoordigd in ons slot in de residentie heb ik er een lade vol van. Ik noem dat „mijne verzameling van gouvernante-sche dels," voegde zij er met de trots van een oudhedenverzamelaar bij. Nu moest Dolores werkelijk hartelijk lachen. En toen zij haar helderen lach liet hooren, wat in zulk een langen tijd niet gebeurd was, stemde het prinsesje onwille keurig met haar in, zoodat in het beschaduwde park een duet weerklonk, dat werkeLijk aan stekelijk moest werken. Plotseling echter werd prinses Lol-o weer ernstig. .,Ik ben hier volstrekt niet gekomen om te handelingen van den vei tegen woordiger van het district, een vertrouwen dat alleszins ver diend is." Ook in de Straits Setllements heeft het overlijden des Konings grooten indruk gemaakt en is aan zijn nagedachtenis door den Gouver neur dezer Engelsche kolonie grooten eer be wezen. In een van een rouwrand voorzien buitenge woon nommer van de „Government Gazette" van 24 Nov. jl. werd de droeve gebeurtenis in treffende bewoordingen bekend gemaakt en be paald, dat op den volgenden dag en op dien der begravenis te Singapore op alle Gouverne mentsgebouwen en schepen de vlag halverstok geheschen zou worden. Bovendien was aan het opperbestuur machtiging gevraagd en verkregen om op laatstgenoemden dag minuutschoten te lossen. Door den Franschen gezant te 's Hage is aan de Nederlandsche Regeering officieel kennis gegeven van het besluit der Permanente Inter nationale Landbouw-commissie te Parijs tot het houden van een landbouw-congres te 's Hage in den loop van dit jaar. Onze Regeering heeft zich bereid verklaard, hare medewerking te verleenen tot dit congres, dat een uitvloeisel is van de internationale land- bouwsamenkomsten tijdens de Parijsche tentoon stelling. Het congres zal in het begin van September worden geopend. Weldra zal een comité van ontvangst te 's Hage worden gevormd. R. v. A. deelt mede dat van 40 A 50 soldaten, te Hoorn in garnizoen, bij een militaire oefening de ooren bevroren zijn. Op marsch naar Wognum bevroren de ooren rechts, naar huis gaande links. Binnenlandsch nieuws. Helder. Naar men verneemt, bestaat het voornemen het jaarlijksch assaut der adelborsten bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, dat ter gelegenheid van 's Konings verjaardag gegeven werd, te beginnen met 1892, te doen plaats vinden op 5 Februari (herinnering aan Van Speijk). (Vad.) Helder. Met hoevele bezwaren 0. a. de overtocht van hier naar Texel gepaard gaat, blijkt uit een particulier schrijven, dat wij, op ons ver zoek, van den geadresseerde ontvingen, om er het geen voor onze lezers belangrijk mag worden ge acht, uit mede te deelen. Na er op te hebben gewezen, dathet schrijven is gedateerd 1 Januari er alhier 15 zakken met postpakketten voor de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling liggen, zegt de schrijver, dat dit lachen," zeide zij, „maar ik heb u bier op gewacht om u te zeggen, dat ik met u vechten zou als wij mannen waren „Dan mag ik van geluk spreken, dat wij dat niet zijn," antwoordde Dolores vroolijk. „Het is volstrekt geen grap," riep de prin ses beleedigd uit. „En wat verschaft mij de eer van deze uitdaging „Ik ben jaloerschjaloersch op u riep de prinses uit, in tranen losbarstende en voegde er toen heftig bij „Kan ik het hel pen, dat gij grooter en schooner zijt dan ik „Maar, prinses, dat is immers maar een verschil van smaak Er zijn menschen, die mij volstrekt niet schoon vinden antwoordde Dolores verrast. „Ik wilde, dat ge leelijk, afschuwelijk leelijk waart was liet beminnenswaardige antwoord, dat echter zoodanig op Dolores werkte, dat zij haar lachen niet meer kon onderdrukken. Dit wond de kleine, blonde prinses nog meer op. „Ja, gij, gij kreet zij. „Gij schijnheilige Lachende ontrooft ge mij zijne liefde ik haat u, want hij heeft alleen oogen voor u Nu werd Dolores opmerkzaam. „Van wiens liefde beroof ik u dan vroeg zij koel. ,Van de zijne van Alfred Falkner riep de prinses, op den grond stampende. „Uwe Doorluchtigheid droomtant woordde Dolores, stilstaande en zoo trotsch, dat de prinses hare gezellin besluiteloos in het bleeke gelaat zag. ,Ik dacht, dat ge hem huwen moest door voor een groot deel een gevolg is van de stoornis in den dienst, dewijl men op 29, 80 en 31 De cember den overkant niet bereiken kon. Van af den vuurtoren was zelfs in de Noordzee den 31 De cember geen open water te zien. De schipper had op dien dag meer ellende, dan hij ooit vroeger in de 27 jaren, dat hij bij het ijswerk is geweest, had ondervonden. Ten 8 uur van wal gestoken, werd hij al spoe dig met zijne vlet door het pakijs ingesloten, dat door groote velden werd ineengestuwd. Zoo zat men 2 uren vast, zonder vóór of achteruit te kun nen komen, niettegenstaande men met 7 man bovenmeuschelijke inspanning aanwendde. Het ijs drong al sterker aan, zoodat de vlet onheilspellend kraakte en men soms vreesde, dat zij ingedrukt zou worden. Toen trad, 's voorm. 10 uur, de eb in en werd men tusschen het pakijs naar zee gevoerd. Men wierp de roeiriemen buiten boord om een steun punt te krijgen en worstelde naar het vaste ijs. Een groot veld beneden stroom van de boot liep tegen den zandbank „Onrust" aan den grond en dit veld redde de bemanning, Nu moest men de gehavende boot van „Onrust" terugsleepen naar „het Horntje", waar men tegen 4 uur andermaal landde. Bijna acht uur had men voor niet gewerkt. Den lsten dezer moest eene andere vlet worden genomen en waren timmerlieden bezig, de eerste boot weder te herstellen. Dien dag, met het fraaie weder, was de overtocht tamelijk goed. Te 8 uren van wal gegaan, was men te 12.15 uur weder aan „het Horntje terug. Helder. Statistiek der geboorte en sterfte, naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in deze gemeente over Sept. 1890 Aantal inwoners op 1 Jan. 1890 22985. Levend gel). 73; levenl. aangegeven 4 overl. (met inbegrip der levenl. aang.) 28. Aantal overl. met levenl. aang. op 1000 inw. per jaar14.82. Overl. op den leeftijd van minder dan 1 jaar 13, 15 j. 1, 14— 20 j. 1, 20—50 j. 3, 50—65 j. 2, 65—80 j. 4. Overleden tengevolge van lichaamszwakte (tering) 9, klierziekte 1, kanker 1, stuipen 1, herzenzïekte 1, keel- en longtering 1, acute ziekte der adem halingswerktuigen 2, organische hartgebreken 1, acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 6, ziek ten van het kraambed 1. Helder. Onze gemeente is tot garnizoens plaats van het Leger des Heils verheven. In tegenwoordigheid eener groote menigte belang stellenden of nieuwsgierigen, werd de Heilska- zerne aan de Spoorgracht, het vroegere café- chantant „Victoria Concert Hall", jl. Dinsdag avond door den adjudant Vellema op de bij het Leger gebruikelijke wijze ingewijd en werden de vrouwelijke kapitein Velthuis en twee vrouwe lijke luitenants in hun nieuw garnizoen geïn stalleerd en aan de aanwezigen voorgesteld. dat het testament, of weet ik het ook stamelde zij, vuurrood wordende. Uwe Doorluchtigheid zijt wel goed inge licht," antwoordde Dolores koel. „Wat dat „moeten" betreft, daarvan staat niets geschre ven, en baron Falkner is met mij overeen gekomen, het bedoelde testament op dat punt niet 11a te komen Met een vreugdekreet vloog prinses 1L0I0 haar om den hals. „Gij zijt een engel riep zij lachend eu weenend uit. „Ge hebt mij gered, want ik wilde mij reeds het leven benemen, omdat ik dacht, dat ge hem mij ontnemen zoudt hem, de liefste van allen „Welke reden hadt ge, om dat te denken, prinses Eleonora?" viel Dolores haar scherp in de rede. „Ik weet niet ik dacht maar gij gingt na dien muziekavond met hem naar huis „En „En toen ben ik bijna gestorven van ja loezie en toorn en ik hoorde ühem nog zoo lang zijne kamer op en neer loopen, evenals een gevangen leeuw En is het werkelijk waar, dat ge hem aan mij laten wilt -aan mij besloot zij naïef. „Van laten is in 't geheel geen. sprake, prinses, want ik heb zijn hart nooit hezeten zeide Dolores bitter. „O, hoe wonder wonderschoonju belde de vorstelijke jonge dame, zonder te vermoeden, hoeveel leed zij daarnu »de Dolores aandeed. Deze vroeg haar echt.er: „En zijt ge er zeker van, dat A) Jred Falkner Behalve door adjudant Vellema, werd ook door de verschillende vrouwelijke officieren het woord gevoerd, terwijl door het zingen van eenige Heilsliederen voor de noodige afwisseling werd gezorgd. In weerwil van het talrijk opgekomen publiek, werd de orde geen oogenblik ernstig verstoord en behoefde de aanwezige politie-macht dus niet handelend op te treden, zooals zulks in verschillende andere plaatsen, waar het Leger binnenrukte, moest geschieden. De exercitiën van het Leger zullen voortaan op iederen werkdag 's avonds en des Zondags vier maal daags worden gehouden. Terschelling. Bij mijlpaal 16 is hier aan gedreven het wrak van een schip met tuigage. Sijbekarspel. Alhier werd een hardrijderij, op Oudejaarsdag, met 80 mededingers, ook deel genomen door een man van 82 jaren, Muus Timmer genaamd, een oudstrijder van 1830 en drager van het Metalen Kruis. De oude wist zich nog flink op de schaatsen te bewegen. Aan ieder der mededingers werd spek en rijst uitgedeeld. Alkmaar. Door den heer J. Pot alhier, zal zoo spoedig mogelijk een nieuwe stoomboot- dienst (goederendienst) geopend worden tusschen Wielingen, Harlingen, Texel, Helder, Alkmaar, Zaanstreek. Kolhorn. Op Nieuwjaarsdag werd door de Rederijkerskamer „Oefening baart Kunst", te Oudesluis, eene voorstelling gegeven aan de Kreil, nabij deze gem. Opgevoerd 'werd het tooneelstukje met zang „Goede voornemens", alsmede het kluchtspel „De zuster van Jocrisse", Hoorn. Aan een alhier gehouden wedstrijd op schaatsen van jongens en meisjes beneden de 15 jaar werd door 37 deelgenomen. De eerste prijzen (een naaimachine en een zilveren horloge) werden gewonnen door J. Rijksema en E. Nooij de premiën (een naai- en werkdoos en een nic- kelen horloge) door Evers Koops en N. Reek. Oudkarspel. De heer A. Pelt alhier, heeft een nieuw procédé uitgevonden om zaagsel te persen en meerdere hardheid te geven dan hout. Ofschoon in Frankrijk reeds voor lang meubelen worden vervaardigd van geperst en gekleurd zaagsel, onderscheidt zich dit frabikaat door een hardheid die steen nabijkomt. Het is onaantast baar door vocht en lost zelfs in water niet op. De uitvinder vervaardigt er nu reeds lijsten en architraven van, die bij den buitengewoon lagen prijs der grondstoffen ver beneden de gewone kosten blijven. Het is te voorzien dat bij het aanbrengen van doelmatige machineriën, deze vinding een grooten invloed zal uitoefenen op de voorbrengselen der industrie op dat gebied. u lief heeft „Ach, als hij u niet bemint, zal hij het mij wel doenantwoordde de prinses, vol zelfvertrouwen. „En de hertog, en de erfprins, en prinses Alexandra Wat zullen deze van zulk een mésailliance zeggen „Mij om 't evenverklaarde de kleine blonde jonge dame zeer beslist. //Met een prins wil ik niet huwen die zijn te ver velend. Het is werkelijk hatelijk, als men altijd als in watten gepakt op een zilveren presenteerblaadje moet zitten. En papa Die doet toch altijd wat ik wil en om Emil en Alexandra bekommer ik mij volstrekt niet En onze titel, onze naam? Bah, die zijn ook niet van veel beteekenis Wij zijn toch slechts kleine keffers, waarnaar niemand luistert en als wij te luid blaffen, slilft onze machtige nabuur ons eenvoudig weg in „Het is maar goed, dat de wind die laster taal zoover niet dragen kan," merkte Dolores spottend aan. „Papa zou lachen, Emil zou de schouders ophalen en Drusen en de kamerheer zouden hunne hoofden schudden riep de prinses ■overmoedig uit. „En prinses Alexandra?" „Ha, Sascha Ja, Sascha zou een predicatie houden en mij duchtig de ooren wasschen. Maa.r dat is.gezond!" „Ja', als gij het als eene aardigheid op neemt va bene!" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1