Sint-Maarten. Het concert, jl. Zondag avond door de Vereeniging „"Kunst en Vriend schap" alhier voor de raingegoeden in deze gemeente gegeven, mag uitnemend geslaagd heeten. Wormerveer. Jl. Zondag werd alhier van wege de muziekvereeniging „Excelsior" een hard rijderij gehouden, waaraan 214 personen deel namen. Een ieder ontving levensbehoeften. Zij echter, die de meeste ritten wonnen, wei den dubbel voorzien, zoodat verreden is 321 pond spek, 321 kop erwten en 10.000 turven. Een bedrag van f 208.65. Noordscharwoude. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1890 uit 500 m. en 496 v., totaal 996 personen. In 1890 zijn geboren: 14 m. en 5 v., totaal 19 ingekomen van elders 16 m. en 19 v., tot. 35 overleden zijn 4 m. en 9 v., tot. 13 vertrokken naar elders 33 m. en 27 v., tot. 60. 9 huwelijken werden voltrokken, waarvan 8 tusschen jonkmans en jongedocliters en 1 tusschen weduwnaar en jougedochter. 4 kinderen zijn als levenloos aangegeven, waarvan 1 van het mann. en 3 van het vr. geslacht. De bevolking bestond dus op 1 Jan. 1891 uit 493 m. en 484 v., tot. 977 pers., naar de ver schillende godsd. gezindheden verdeeld als volgt Ned. Herv. 708, Lutli. 8, Doopsgez. 14Ned. Geref. 73 en R.Kathol. 174. *Oude Niedorp. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1890 uit 606 m. en 558 v., totaal 1164 personen. In 1890 zijn geboren 16 m. en 20 v., tot. 36ingekomen van elders 40 m. en 35 v., tot. 75 overleden zijn 17 m. en 11 v., tot. 28 vertrokken naar elders 47 m. en 36 v., tot. 83. Er werden 8 huwelijken voltrokken en 1 levenl. aangeg. (mann. geslacht). Overleden al niet behoorende tot de werkelijke bevolking 1. De bevolking bestond dus op 1 Jan. 1891 uit 698 m. en 566 v., totaal 1164 personen. Katwijk. De Noordzee is voor deze gem. op een afstand van ongeveer 1500 meter met ijs bedekt. IJmuiden. De „Koningin Emma" is om 12 uur gisterenmiddag weder bijna 1000 meter gevorderd. Zondag werden 1000, Maandag 1300, Dinsdag 1200 meter afgelegd, dus gemiddeld meer dan men geraamd had. Thans is het vaar tuig nog omstreeks 5000 meter van hier ver wijderd. Ongeveer 200 man hakken het ijs. De „Emma" vaart heen en weer. Telkens als weer blokken over een lengte van omstreeks 40 meter losgehakt zijn, neemt zij een aanloop en met volle kracht dringt de boot in de middenspleet, terwijl het ijs met donderend geraas knarsend scheurt en splijt. Groote blokken werden op zij geschoven op en onder het golvende en krakende ijsveld. Van halfacht tot halfvijf wordt gewerkt. Veertig Amsterdamsche werklui logeeren aan boord van de „Emma", vijftig vertrokken naar hier om open te hakken den afstand tusschen de vorige ligplaats van de „Emma" en de zee. Verscheidene andere schepen liggen in de sluizen. De Noorsche boot „Christiania" is na lang dralen gisteren de „Emma" gevolgd. De „Emma" zal denkelijk spoedig te Buitenhuizen zijn. De „Chilian", die Dinsdag uit zee kwam, vorderde slechts 400 meter door de sluizen, waar nu 55 man werken. Het vaartuig zit vast. De „Prinses Sophie" wordt nu naar voren gebracht en zal op dezelfde wijs een geul maken van IJmuiden tot de vorige ligplaats van de „Emma", zooals deze deed. Sinds Dinsdag werd ruim 1000 meter gehakt. De sluizen zijn vol schepen, vooral visscherspinken, en verder een tiental grootere stoom- en zeil schepen. Haarlem. Over het voorstel om de jaar wedden der wethouders te verhoogen tot op f 1500 hebben in den Raad alhier de stemmen andermaal gestaakt. Het voorstel is alzoo ver worpen. Marine en Leger. De minister van Marine heeft bepaald, dat ter bevordering van den lust om bij de zeemacht te blijven dienen, onderofficieren met den graad van sergeant, en die als zoodanig 6 jaren onafgebroken hebben gediend, een soldij verhooging van 10 cent per dag zullen genieten. Ook is. bepaald, dat de legestrekkende ambtenaren van het Marine-departement, in den loop van het jaar geene legesgelden meer zullen ontvangen, doch daarvoor zullen genieten'een vaste jaarlijksche toe lage, berekend naar den rang dien zij bij hun korps bekleeden. De luit. ter zee 2de kl. L. E. van Diggelen is naar Marseille vertrokken, ten einde per stoomschip «Merapi", van de Rotterd. Lloyd, zijn bestemming naar Oost-Indië te volgen. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. PhalF, uit Oost- Indië, in Nederland teruggekeerd, is op non-acti viteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. B. A. Jonckheer wordt met den lsten Eebr. a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De luit. ter zee 1ste kl. L. A. Rovers, geplaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo-instructieschip «Mar- nix" en belast met het bevel over het logement- schip «Vulkaan", wordt met den 21sten Febr. a. s. onder eerv. ontheffing van dat bevel, op non-act. gesteld en in dat bevel vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. B. J. G. Volck. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Militaire Academie door eene commissie zal worden geïnspec teerd, om een onderzoek in te stellen nopens aan gelegenheden van inwendigen en huishoudelijken aard. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter, luitenant-generaal Schneider, inspecteur der artil lerie; tot leden de generaal-majoors Timmerman, inspecteur van den geneesk. dienst, en Joosttot secretaris, kapitein ridder Van Rapperd, van het 2de reg. veld-artillerie. De pogingen, in den jongsten tijd beproefd om het Ned.-Indisch leger door Afrikaansche werving të versterken, zijn aanvankelijk goed geslaagd. Reeds is het eerste vrijwilligers-legioen, aangewor ven aan de kust van Liberia, naar Batavia op reis. De luit. ter zee 2de kl. F. Pinke, wordt 1 Febr. a. s. alhier gedetacheerd. De luit. ter zee 2de kl. H. J. Knottnerus is geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor //Cerberus," ter vervauging van den luit. ter zee 2de kl. J. A. L. van den Bosch, die op non-activiteit is gesteld en bestemd is om de volgende maand per particulier stoomschip naar Oost-Indië te vertrekken. Door den konstabel v. k. A. Frijns, aan boord Hr. Ms. schroefstoomschip //Aruba" alhier, is met zeer gunstig gevolg bet examen voor konstabel-maj. afgelegd. Departement van Marine in Oost-Indië. OvergeplaatstDe luits. ter zee 2de kl. C. J. R. Kroesen en A. J. Loke van Pontianak resp. naar //Koning der Nederlanden" en //Atjeh" en de luits. ter zee 2de kl. J. J. Oudemans en C. Kruijs resp. van „Koning der Nederlanden" en «Atjeh" naar Pontianak. Het «Marineblad" deelt mede, dat, om de post duiven ook te oefenen in het vliegen van uit zee, om op die wijze berichten te kunnen ontvangen van schepen, welke zich in de Noordzee bevinden, aan de oorlogsschepen, welke van hier of van IJmuiden uitgaan, telkens eenige duiven zullen worden mede gegeven. Het belang der verdediging zal door dit middel van gemeenschap zeer zeker worden gebaat. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de prov. Noord holland K. Az. Commandeur, tot heemraad van het ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, vanwege de Wognummerkogge K. Winkel Kz., tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, vanwege de Middelkogge; C. Pijper, tot hoofdin geland van het waterschap West-Friesland, vanwege het ambacht de Yier Noorderkoggen R. Kooyman Pz. tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd Drechterland, vanwege de Oosterkogge Jb. Koopman, tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd Drechterland, vanwege de MiddelkoggeK. Prins, tot hoofdingeland van het waterschap Westfriesland, vanwege het ambacht DrechterlandG. Schouten Kz., tot hoofdingeland plaatsvervanger van het waterschap West-Friesland vanwege het ambacht Drechterland mr. H. J. Smit, tot hoogheemr. van het waterschap de uitwaterende sluizen van Kennemerland Westfriesland J. C. Enschede, tot hoogheemraad, van het waters, de Hondbossche en Duinen tot Petten, vanwege den kavel Duinkaveljhr. mr. D. Van Akerlaken, tot hoogheemr. van het waterschap Hondbossche en Duinen tot Petten, vanwege den kavel Waterland Onderwijs en Examens. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de 0.1. school der 1ste kl. aan de Dijksgracht te Arasterdam, voorloopig te vestigen in de loods op het Mariniers plein, komt voor de heer J. Jaspers, hoofd aan de o. 1. school te Schoorldam. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Oudkarspel de heer Sturm, onderwijzer te Sint-Maarten. Landbouw en Veeteelt. De schapen lijden sedert het begin van December zeer in de weide, waar niets voor hen te vinden isde boeren hebben het dan ook bijzonder druk met hooi dragen naar de weiden, want de schapen komen in geen geval onder dak. Vele boereu kre gen in de koudste dagen bevroren vingers. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No. 14 Waarom in Rotterdam Colony niet hoofdzakelijk rozijndruiven worden aangeplant. De heer W. A. Nijgh te Arnhem. Feuilleton - De geheimzinnige schoor steen. De resultaten van het jaar 1S90. Uit Merced County. Economisch Gedeelte. Inhoud van Goeverneur's Oude Huisvriend, afl. 1. Virginie Loveling. Ter Kermis. H. G. Rood- huyzen, Ook een Jubilaris. Werther. Naief en Niais. Prof. Dr. Uffelmann, Slaap en Slapeloos heid. H. Meister. Het Melattibloempje van Cheribon. Agatha, Uit de lengte of uit de breedte Iets over de kleederdracht der Chi- neesche vrouwen. Bladvulling. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. Zondag 11 Jan., voorm. 9.30, Schagerbrug, ds. van Kluijve. Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. Zondag 11 Jan., nam. 1.30, Burgerbrug, ds. v. Kluijve. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 11 Jan., geen dienst. Herv. kerk te Sint-Maarten. Vermoedelijk ds. Mühring, 's voorm. Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Zondag 11 Jan., nam. 1.30, ds. Calkoen. Huisduinen en Wieringerwaard. 11 Jan. is er te Wieringerwaard geen dienst; ds. te Gempt, te Huisduinen. 11 Jan. treedt ds. Granpré Molière voorm. 10 ure op te Kolhorn. 18 Jan., ds. Pareau, Wieriugerw. voorm., Kol horn nam. 25 Jan. geen dienst te Wieringerwaard. 25 Jan., ds. Hobus, voorm., te Kolhorn. 25 Jan., te Huisduinen, voorm., J. Rinner, Gods dienstonderwijzer. Wielingen. 11 Jan., Hipp. voorm., de Oev. nam., ds. Hobus. 18 Jan., Oostl. voorm., Hipp. nam., ds. Bron, 25 Jan. West. voorm., de Oev. nam., ds. Bommez. Beroepen bij de Herv. gem. te Koedijk ds. J. Blankenstein, pred. te Wervershoof. Bedankt voor het beroep naar de Herst. Evang. Luth. gem. te Enkhuizen ds. L. F. J. de Meijere, pred. te Bodegrave. Beroepen bij Chr. Geref. gem. te Wormerveer de heer J. Goris, cand. aan de theologische school te Kampen. Drietal bij do Doopsgez. gem. te Barsingerhom c. a.R. S. Kuperus, van Burg op TexelS. E. van der Ploeg, van Pieterzijl en P. Zondervan van IJtens. Buitenland. Engeland. Dc werkstaking op de Schotsc'ne spoorwegen is nog niet ten einde. Wel was de treinenloop in de laatste dagen, weer geregelder voor zoover sneeuw en mist dit toelieten, inaar een 4000 mannen blijven in de werkstaking vol harden. De eischen der werkstakers zijn in de eerste plaats: onderhandeling van de maatschap pijen alleen met hun bond en vermindering van de werkuren. Over den laatsten eisch, die zeker niet ongerechtvaardigd is waar vele seinvvachters en baanwachters 13 arbeidsuren per dag hebben, willen de maatschappijen wel onderhandelen, maar zij weigeren dit alleen te doen door tus- schenkomst van den bond. Jl. Maandag hebben er ernstige onlusten plaats gevonden te Motherwell, in Schotland, naar aanleiding van pogingen der directie van den Caledonian spoorweg om de huizen harer arbei ders te doen ontruimen voor zoo veel zij door werkstakers werden bewoond. Talrijke mijnwer kers kwamen de laatstbedoelden te hulp. Eene menigte van 20,000 lieden verzette zich tegen den sheriff, die geholpen werd door politie en detachement huzaren. De sheriff moest de wel op de muiterij voorlezen, waarna de huzaren de straten schoonreegden, waarbij velen gewond werden. De wijze van optreden van het bestuur der spoorwegmaatschappij wordt in eenige bladen krachtig gelaakt. In eene des avonds te Glasgow gehouden meeting van werkstakers werd de directie nog heftiger aangevallen. Burns, die er' eene redevoering hield, verklaarde dat het comité der Londensche dokwerkers geldelijke hulp zal verleenen. Tweehonderd beambten van de Postspaar bank te Londen zijn ontslagen, omdat ze weigerden Zaterdag twee uur over den gewonen arbeidstijd dienst te doen. Frankrijk. De „Figaro" vertelt, dat Presi dent Camot dit jaar een reis zal doen naar Algiers, en misschien naar Tunis. De heer De Freycinet is te Parijs verkozen voor den Senaat. In Frankrijk wordt een onderzeesch vaar tuig aangebouwd dat eene lengte krijgt van 131 voet. Het is ontworpen door den Marine-ingenieur Romazotti, die reeds eene onderzeesche boot, de „Gijmnote," gebouwd heeft. Duitschland. De eilanden aan de west kust van Sleeswijk-Holstein, inzonderheid het eiland Sylt, worden met hongersnood bedreigd tengevolge van den strengen winter. Ijs en storm belet alle gemeenschap met het vasteland en de voorraad brandstoften en levensmiddelen loopt ten einde. Gelukkig konden de bewoners nog van den telegraaf gebruik maken om hun nood te doen kennen, doch vooreerst scheen het bren gen van hulp nog onmogelijk. Keizer Wilhelm zond op Nieuwjaarsdag een eigenhandige brief aan Bismarck. Von Blowitz schrijft aan „the Times" een heel verhaal van de ware geschiedenis van Bis- marck's val, waaruit blijken moet dat Bismarck, toen de Keizer hem in 't nauw had gedreven en beduid, dat hij kon gaan, de tusschenkomst van Keizerin Friedrich inriep, die zich de zoete wraak niet wilde ontzeggen, den Kanselier aan zijn lot over te laten. De werkstaking dei dokarbeiders, kolen sjouwers en stokers te Hamburg wordt met hardnekkigheid voortgezet. De reeders belastten een aantal „bazen", om andere stokers te huren. De stokers van de „Kosmos"-lijn hebben 't werk gestaakt; die van de Paketvaart moesten jl. Maandag nog een besluit nemen. Vele „bazen", die zich belasten met het ver huren van zeevolk en tevens aan matrozen logies verleenen, dreigden de bij hen inwonende stokers, hen de vieur uit te zetten, als ze niet bewilligden in de oude lage loonen. Hieruit blijkt al weer, hoe de arbeidsverhou dingen worden gedrukt door dergelijke tusschen- personen. Hinzpeter is benoemd tot president van de commissie voor de schoolwethervorming in Pruisen. Italië. Volgens telegrammen uit Rome heeft de Paus alle bedienden bij het Vatikaan afge dankt, sedert hij tot de ontdekking was gekomen dat Crispi spionnen onder hen had. Noord-Amerika. De regeering heeft besloten haar vloot in de Behring-zee te versterken. De „Morningpost" keurt het besluit der Amerikaansche regeering om een eskader naar de Behring-zee te zenden zeer af en beschouwt dit als een uitdaging. De meeste bladen beschouwen het zenden van een Amerikaansch eskader naar de Behring-zee als een manoeuvre, waardoor afleiding moet verschaft worden bij de moeilijkheden, waarmede de republikeinsche regeering in het land zelf te kampen heeft. Volgens geruchten hebben de troepen der Unie, onder Generaal Carr, een hevig gevecht geleverd tegen de Indianen, waarbij van beide zijden belangrijke verliezen werden geleden. Het plan was, de Indianen geheel te omsingelen en hen een beslissenden slag toe te brengen. Er zijn bevelen gezonden naar San Fran- cisco om binnen een maand 12 oorlogsschepen uit te rusten, benevens vier douane-kotters en zeven stoombooten, die als kruisers dienst moeten doen. De 12 kruisers welke te San Francisco gereed worden gemaakt, zijn, met uitzondering van één, wat het gehalte van ieder schip betreft, even goed als de schepen van het Engelsche eskader in de Zuidzee. De New-Yorksche corres pondent van „the Stand.", die dat mededeelt, voegt er nog bij, dat eenige kruisers reeds een andere bestemming hadden, maar met het oog op het geschil over de visscherij zijn terugge roepen. De matrozen der schepen zijn zoo Veel mogelijk gekozen uit de geoefende zeelieden, en de schepen zullen gewapend worden met zwaar geschut. Tal van Amerikaansche stemmen verheffen zich tegen „den moord van Sitting Buil". Hij was niet zoozeer een krijgsman dan wel de opperste „Medicine man", de hoogpriester van de Unca- papastam der Sioux. Toen hij gevangen werd genomen maande hij zijn volgelingen tot berus ting aan, omdat hij liever de gevangenis tegemoet ging dan zijn volk in oorlog te zien met de Amerikaansche overmacht. De jongere Indianen wilden echter hun opperhoofd tot het laatste verdedigen, en in hun wanhopige aanval, op raad van Sitting Bull's rzjarigen zoon, werden de oude ongekroonde Koning en zijn heldhaftigen zoon doodgeschoten. Een feit dat nog vermelding verdient is, dat het 7de regiment cavalerie, dat zulk een vreeselijke slachting onder de Indianen aanrichtte, een vroeger jaar door de Roodhuiden was verslagen, waarbij het regiment o. a. zijn generaal verloor. Nabij Gordon, Nebraska, had een gevecht plaats toen de Amerikaansche soldaten de gesneu velde Indianen wilden begraven. De Roodhuiden verzetten zich tegen de hulp van de blanken en vielen de soldaten aan. Een kanon werd op de aanvallers gericht, waarop deze in de bergen vluchtten. Een goed bericht komt zooeven uit Pine Kidge kolonel Sorsythe van het 7de reg. cavalerie is teruggeroepen omdat hij, niettegenstaande zijn bewonderenswaardigen moed, de slag van Wouded Knee slecht heeft geleid. Er wordt bijgevoegd dat alle pogingen zullen worden in het werk gesteld om een nieuwen slag te voorkomen. Zuid-Afrika. Niet alleen onder de Trans- v&alsche, maar ook bij de Natalsche boeren begint hoe langer hoe meer de treklust weder levendig te worden. Eenigen der laatsten zijn thans naar Zulu-land getrokken om daar plaat sen in bezit te nemen. De Engelsche troepen trachten deze beweging te verhinderen, aanvan kelijk niet zonder goeden uitslag, doch zij zijn niet sterk genoeg om allen terug te houden. Een de voornaamste oorzaken van de landver huizing is de tegenzin tegen de Engelsche over- heersching, die aan Natal heel weinig goeds en veel kwaads gebracht heeft. De voorbeelden van Transvaal en Vrijstaat werken onder deze omstandigheden nog meer het verlangen in de hand, om ook Natal door Afrikaners geregeerd te zien. Te Kaapstad hebben zich insgelijks verschei dene syndicaten gevormd met het doel om zoo goedkoop mogelijk naar Mashona-land te ver huizen. Hier is echter een geheel andere drijfveer in het spelde geruchten van goudvondsten zijn het hier, die velen aan de Kaapkolonie ontrouw doen worden. De reactie, welke gevolgd is op de Transvaalsche goudkoorts, heeft de menschen blijkbaar nog niet veel wijzer gemaakt. Gemengd nieuws. Den 4den dezer hebben 2 jongens uit het Opvoedingsgesticht te Alkmaar van een onbe waakt oogenblik gebruik gemaakt, om over het dak der badkamer te klimmen, waar zij eender takken van de buitenstaande boomen grepen en zich daarlangs hebben laten glijden. Zij zijn dienzelfden avond door den veldwachter te Schermerhorn aangehouden en weder naar Alk maar overgebracht. Als bewijs hoe geducht sterk het ijs is, kan dienen, dat de firma Van Dorsser en Ter Horst te Dordrecht Zaterdag een locomobiel van 3000 KG. over de Merwede naar Papendrecht deed vervoeren, met verdere bestemming over land naar Sliedrecht. Een paar jongens hebben in den polder Beschoot, door het hakken van gaten in het ijs, in korten tijd 50 snoeken met de hand gevan gen, waaronder van een Ned. pond. Zeelten lieten zich wel zien, maar waren hun tot nog toe te vlug af; de visch krijgt het kwaad; er zijn reeds vele dooden en dit jaar laat zich voor den visscher niet gunstig aanzien. Het lijk van den heer V. C., van Hazers- woude, die vóór 14 dagen zijne woning verliet en sedert dien tijd te vergeefs werd gezocht, is op het Vreewijk te Leiden in een onbewoond huis gevonden. Men vermoedt, dat hij daar is doodgevroren. Men schrijft uit A ven hom Hoewel de kraaien roofzuchtig genoeg zijn, schapen, die in onmacht (verwenteld) zijn gevallen, aan te vallen en te verslinden, tijdens de laatste koude is het hier in de omstreken voorgekomen, dat zij zelfs enkele schapen in het hok aanvielen, de wol er afbeten en ze beschadigden. Tevens heeft het zich voorgedaan, dat door de felle koude scha pen aan het land waren vastgevroren en zouden hebben moeten omkomen, waren zij niet spoedig genoeg geholpen. Te Baarn is eene vrouw, terwijl haarman bij een buurman een praatje maakte, verbrand. Met levendige ingenomenheid vermeld „De Wag. Ct." het vonnis van het hoog militair ge rechtshof, waarbij een sergeant, die twee miliciens om een kleine fout bij het uiteennemen vaneen geweer op het hoofd geslagen had en hun daarna, ontkleed, een bak koud water over het lichaam had doen werpen en door water uit de waterlei ding had doen bespuiten, niet alleen tot drie maanden gevangenis is veroordeeld, maar ook gedegradeerd is tot gewoon soldaat, onder opmer king dat de door hem ingebrachte reden tot ver schooning van een eenigszins beschonken toestand eer tot verzwaring van straf moet leiden. Twee maal schipbreuk lijden op één reis is het lot geweest van de matrozen der „Ferdi- nand Vandertaelen", die na het vergaan van hun schip bij Gibraltar werden gered door de „Caroline Robert de Massy", een' boot, die ook op weg was naar Antwerpen. Deze boot is Za terdag voor Dungeness vergaanmaar alle op varenden werden aan wal gebracht in reddings booten. Jl. Zaterdagavond omstreeks 7 uur vond de zoon van den ploegbaas bij de Exploitatie- Maatschappij F. Boogaard te Zwijndrecht, toen hij langs de spoorlijn huiswaarts keerde, tusschen de spoorwegbrug en zijne woning, het deerlijk misvormde lijk zijns vaders tusschen de rails

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2