Werkverschaffing. liggen. Beide .feeenera en een arm waren hem letterlijk van het' lichaam gesneden, terwijl boven dien de borstkast was ingedrukt, zoodat de ge neesheer dr. J. Broeksmit, wiens hulp terstond werd ingeroepen, slechts den dood kon consta- teeren. De „Yorkshire Post" deelt uitvoerige bij zonderheid mede over een vreeselijk ongeluk, dut te Wortley bij Leeds bij een kinderfeest is gebeurd. Tot besluit van een weldadigheidsbazaar werd een voorstelling gegeven, waarbij veertien meisjes van negen tot veertien jaren een stukje, getiteld de „Sneeuwvlokken", zouden opvoeren. Hiervoor waren zij in witte wollen kleeren gehuld en hielden zij kaarsen in de hand. Terwijl allen gereed stonden om haar opwachting te maken voor het talrijke publiek, vatte de wol van een der meisjes vuur, en oogenblikkelijk verspreid- tien de vlammen zich ook tot de andere kinderen. Er ontstond een geduchte paniek, toen de kinderen brandend te voorschijn kwamen. Twee geestelijken, die hun tegenwoordigheid van geest behielden, trachtten terstond met jassen en man tels, die voor de hand lagen, de vlammen te dooven, maar ondanks deze tijdige hulp ontvin gen de meisjes allen ernstige brandwonden, zoodat reeds vier kinderen spoedig aan de ge volgen daarvan bezweken. Onderstaand bericht werd ons ter plaatsing toegezonden. Daar het ons niet zeer duidelijk is, geven wij het geheel onveranderd. Mochten er onder onze lezers zijn, die er meer van willen weten, zoo kunnen zij zich tot den vervaardiger wenden. Een nieuwe uitvinding. Voor vele vakken is er wat uitgedacht en gemaakt om dergelijke fe vergemakkelijken en bespoedigen. Maar voor het beeldhouvak is tot nog toe niets uitgedaedt, Thans is men er in geslaagt, na drie jaargedult en beproevingen eene Mazien te vervaardigen, dat £al werkt doch nog niet geheel klaar, maar aan vele ijschen voldoet. Door stoom gedreven is aan het Mazien maar een man bij noodig, als men een gemaakt voor werp wil na maken, stel men het gemaakte en het temaken in de Maziene kast, en zal men zuiverder het bedoelds maken dan een hands werkman, het is voor een werkman geen kunst een voorwerp te maken, maar van hetzelfde tien of meer te maken daar moet men ?wel een bekwaam werkman voor weze. Met het Mazien is dit geheel anders en gemakkelijk het zelfde temaken, en daar be hoeft men wijnig kennis bij te hebben. Maar deze kennis is er bij noodig wanneer men van teekening wil werken. Gemaakt door A. de Swart Az., Gorinchem. (A. Adv.-blad) Stoomvaart en Scheepstijdingen. Bantam (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Januari Perim. Prinses Sophie (s.), arriveerde 7 Januari van Ba tavia te IJmuiden. Swaniand arriveerde 5 Januari i te llull. i Nieuwediep Verkoopingen. Vrijdag 9 Januari. Alkmaar, G nam. Iu het Kleine Koffiehuis Huis Veersstr.. gr. 0.1.19 winkelhuis Scheepsteeg. Andijk, 12 nam. In de Krumper: Schilderswinkel met woonhuis op Krimpen. Verhuringen en verpachtingen. Vrijdag 9 Januari. Den Helder, 12 nam. Bij inschr. ten kantore van den Ontv.Div. perc. visscherij in het Noordholl. Kanaal. Vacante Betrekkingen. Blijkens eene kennisgeving van den minister van Koloniën wordt voor het marine-etablissement te Soerabaja verlangd een onderbaas-ijzergieter, tevens baas-kopergieter. In aanmerking kunnen komen personen, die den leeftijd hebben van ongeveer 30 jaren en geschikt zijn voor de vacante betrekking, waaronder behoort volkomen bekendheid met het smelten en gieten van staal uit kroesen en ovens. Door een militair geneeskundig onderzoek zal moeten blijken, dat de uit te zenden persoon physiek ge schikt is voor den Indischen dienst. Aan de be trekking is verbonden een minimum-tractement van f 175 's maauds, hetwelk door eene periodieke verhooging van f 25 's maauds om de drie jaren, stijgt tot het maximum van f 225 's maands. Zij, die voor de betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich voor 1 Febr. e. k. bij geze geld adres aanmelden bij het ministerie van Kolo niën. Voor verdere bijzonderheden zie men de „Staatscourant" van 3 dezer. Adsistentaan de Rijks-Universiteit te Groningen bij de pathologische anatomie. Adr. voor 10 Januari e. k. aan Z. E. den min. vnn Biunenl. Zaken bij het coll. van cura toren der Rijks-Universiteit te Groningen. Agent die de fabrikanten en stoombootcigenaars in de Zaanstreek geregeld bszoekt, voor den verkoop van een arti kel, benoodigd in elke machinekamer. Adr. „N. v. d. D.", lett. G. L. 160. Bediende (le), bekwaam administrateur en met de moderne talen bekend; hon. f 900 a f 1200. Adr. Nieuwsbl. v. d. Boekh., No. 5934. Chemist (ongehuwd), zelfstandig werkman voor de suiker fabriek WonopriDggo (Java). Adres V. H. Götz, Arnhem. Fitter, grondig bekend met het leggen van gas-, stoom- en waterleidingen en eenigszins bekoud met smids- en bank- werk. Adres N. v. d. Dag, lett. N. U. 212. Hoefsmid (bekwaam), geschikt om bij afwezigheid van den patroon toezicht te houden over eene drukke hoef smederij. Adres Adr. Koller, boekh. te Rotterdam, Persoon gepensioneerd met Fransch bekend, voor boek houden en kantoorwerkhon. f 200 a 300. Adr. N. v. d. Dag, lett. D. N. 272. Veldwachter aan het gesticht Meerenbcrghon. f 468 met vrije woning en boveukleeding. Adr. den lsten genees heer Directeur. IJzerwerkcrs (12 bekwame) aan de Maatschappij de .Maas, scheepsbouw on werktuigfabrick te Rotterdam. Marktberichten. Schagen, 8 Januari. Bokk. en Geit. f a 12 inag. Varkens. 8 a 12 30 Biggen 3 a 6 10 Kippen c. 80 a 80 Eenden 40 a 65 Boter p. kop 85 a 95 Kaas p. kilogr. 20 a 30 Kip-ciercup.100 7 a 8 Paarden f a Stieren. a 3 Geldekoeien 210 a 248 Kalf koeien a Vaarzen 120 u 160 Holckel.a 7 n. Kalveren 5 a 19 8 Schapen 22 a 32 Alkmaar. 5 Jan. Veemarkt 3 Koeien en Ossen, f 180 n 250 84 vette Kalveren, l 40 a 108 ;]10 nuchtere dito, f 16 a 22 564 Schapen, f 21 a 3114 -magere Varkens, f 10 a 13, alles per stak 240 vette Varkens, 38 a 46 c. per Kg. Purmerende, 6 Jan. Aangevoerd 86 stapels Kaas; kleine f30.53 en 2 stapels middelbare f26.50 per 50 Kg.; 766 kg. Boter, Hooiboter f 1,25 a 1.30 per Kg. 46 Runderen4 Stieren 13 Paarden 49 vette Kalveren, f0.75 a 0.90 per Kg.; 74 nuchtere dito f10 a 20; 110 vette Varkens, 30 a 45 ct. per Kg.; 15 magere dito f10 a 13; 86 Biggen, f3 a 6; 1475 Schapen en Lammeren; 40 Ganzen, f2.25 a 3.25 en 26 Zwanen f7 a 9; allen per stnk. Amsterdam, 7 Jan. Tarwe op levering lager, Maart 221. Kogge op levering weinig veranderdMaartf 153, Mei f148. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad prijshoudend. Raapolie vast; vliegend per 100 Kg. f32, idem in de stad f34, 1 Mei f29.75, 1 Sept.-Dco. f31. Lijnolie onv.vliegend per 100 kg. f23.50, 23.75, 1 Jan. f23.12i, 1 Feb.-.VToi f23.371, 1 Juni-Aug. i'24. Raapkoeken f 52 a 80 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 7-50 a 12.per 104 stuks. Aardappelen: Fr. Dolck. Jammen f 3.90 a 4.50. dito Fran. f 3.80 a 4.50, Geld. Blauwe f3.80 n 4.25, pruis Hamb. f 4 80 n 5.roode f 3.80 a 4.Zeeuwsche Spuische Jammen f 4.—t a 5.dito Flakk. f4.a 4.25, dito blauwe f 3.80 a 4.25, Friesche Zaaiers f 2.50 a 2.75 per hectoliter. Veemarkt154 vette Kalveren, 1ste kwal. f 1 en 2de kwal. f 0.80 per Kg. 47 nuchtere dito f 7 a 10223 vette Varkens 38 a 42 et. per Kg. Londen, 1 Jan. Aangevoerd1400 Runderen, 11000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren, 70 Zwijnen Prijzen: Runderen 2-4 a 5-0, Schapen eu Lammeren 4-i a 6-0, Kalveren 3-4 a 5-8, Zwijnen 2-6 a 3-6. Weerk. Waarnemingen te Helder (Land skeet.) Schoorl, van 1 tot 31 Daeombev. Geboren: Cuthnrina, d. v. M. Bakker en M. Prins. Pieter, v. 0. Koning cn .VI. Dekker. Jacobus, z. v. J. Timmer en E. Douzcubeig. Jacobus, z. v. P. Keuris en J. Keijser. OverledenC. Duin, echtg. v, J. Bruijn, 44 j. D. Bnre- mnn, 5 j. 107 Lammeren 16 a 23 E.-eieren Windrichting en kracht. Barometer mM. N.N.O. 5 Kg. 765.70 5.50j - 4.6 - 7.4 W.t.N. 0.2 761.74' f 1.54' - 2.5 - 4.1 W.t.N. 0.2 761.83! f 1.68 - 1.8 - 4.6 Weêrsgesteldheid. 0.82 Bew., vorst, kond, goedw. 0.92 Betr., vorst, sneeuw. 0.92 Diohtbew., vorst, goedw. Toestand de zee. Slecht* Vlak. id. Vol ijs. Van 6 op 7 Jan. gevroren 41 en van 7 op 8 Jan. 17 millimeter ijs. Verwachting: Noordoostenwind. Burgerlijke Stand van: Helder, van Dinsdag- tot Douderdagmiddag. Getrouwd; J. de Vrie9 en G. Leijdsma. J. A. Houben en J. C. A. Lnnd. D. D. van Diercudonck «n S. Droog. J. Freeke en M. A. Greeff. G. van Ilees ea H. M. H. Hnlsebosch. BevallenJ. J. Zander, geb. Boon, z. A. C. A. Borrins, geb. Steegers, d. A. M. Boendermaker, geb. Buis, z. C. Kwast, geb. Bakker, d. Overleden: F. Caruacion, 29 j. M. Prins, geb. Stoffels, 72 j. J. Smit, 75 j. J. C. Bruin, 3 m. A. M. Peere boom Voller, geb. Blomviiet, 79 j. M. van Galen, geb. Deuninck, 70 j. 1 levenl. aangeg. Zijpe, van 26 December tot 2 Januari. OndertrouwdC. Sluis, jonkm., 24 j. en M. Schotvan ger, jonged., 22 j. H. Hommert, jonkm., 23 j. en M. Stroet, jonged., 27 j. Geboren: Geertje, d. v. P. Klerk en J. Wilner. Jansje, d. v. H. Jimmink en M. Stam. Jacoba Catharina, d. v. D. Kapitein cn T. Schuit. Gerrit, z. v. F. Twisk on A.Bes. Overleden: J. Brouwer, 4 m. A. de Haan, eehtpt- v. G. Hartog, 40 j. Schagen, van 81 December tot 6 Januari. Overleden: N. Rus, 64 j. en 9m. J. Mooij, 89 j. en9 m. Wieringen, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd: D. Sprcnkeling en A. Rijmerink. GehuwdR. Kuut en M. Mosterd. GeborenTrijntje, d. v. C. van Schoorl en A. Leen. Trijntje, d. v. J. Tijsen cn A. Bakker. Dirk, z. v. E. Bakker en M. Baas. Neeltje, d. v. C. Smit en M. Koorn. Teunis Maarten, z. v. J. Gorter en M. Bakker. Gerrit, z. T. J. Lont en S. Mulder. Overleden: O. Boeker, echtg. v. A. Tiddens. 67 j. N. Koog, 13 j. P. Schagen, 13 m. M. Wagender, 59 j. G. Hegeman, 8 m. G. Koopman, echtg. v. J. Kaan, 76 j. Sint-Maarten, van 1 tot 81 December. OndertrouwdA. Groet en G. Hopman. Gehuwd A. Groet en en G. Hopman. Geboren: Guurtje, d. v. J. Neef kes en M. Hopman. Jacob, z. v. J. de Boer en M. de Wit. Overleden: M. G. Jongejan, oud '19 m. Noordscharwoude, van 1 tot 31 Deceü.iber. GeborenMarinus, z. v. S. Kuiper en T. Vredenburg. Klaas, z. v. P. Langedijk en T. Sijpheer. Haringkarspel, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd: A. Swager, jm., 32 j., en N. -v. Twnijveiv jd., 21 j., won. te Ondkarspel. Geboren: Johannes. z. v. S. Kuilboer en P. Beneden. Jacobus; z. v. J. Brnin en G. Entcs. Geertje, d. v. P. v. Dijk en T. Swager. Cornelia, d. v. P. Hoogeboom en A, Dam. OverledenEen levenl. kind van het mann. gesl. v. A. Taman en M. Spil. D. Dekker, wedn. v. A. Lodder, 82 j. J. Brnin. 10 m. Heer-Hugowaard, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd H. Pluister. jonkm., 29 j., en A. Hemke, wed. v. P. Spaan, 29 j. J. Zyp, jonkm., 25 j., en M. Groot, jonged., 23 j. Geboren: Jan, z. v. K. Jonker en M. Akkerman. I-Ien- drika, d. v. R. Zwart en N. Mulder. Jan, z. v. C. Hoek en A. de Groot. Dieuwerfje, d. v. C. Korver en T. Dan en- berg. Maria, d. v. P. ltood en M. F. Humeijer. Overleden: J. Jonker, 2 d. P. Kuiper, 80 j. D, Korver, 1 d. Een uls levenl. aangpg. kind van J. Groot en T. Oudes. Broek op Langedijk, van 1 tot 31 Deeember. Bevallen: G. Borsten, geb. Dekker, z. P. Wit, geb. Hart, z. Bak, geb. Nap, d. A. Glas, geb. Jonker, z. A. Dekker, geb. Pluister, d. Tonia Ploeg, geb. Bres, d. T. Kreijger, geb. Leegwater, d. G. Stins, geb. Kansen, d. Overleden W. Heman, wed. K. Bak, 79 j. Barsingerhorn, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd en Gehuwd: M. Kuiper cn T. Kuiper. GeborenPieter z. v. M. Gvootes en I. Brommer. Pieter,. z. v. S. Liefhebber en A. Tuinman. Overleden A. Klare, weduwn. van J. Bnij, 79 j. G.- Bakker, 70 j. A. Klerk, wed. v G. Blaauboer. 84 j. A.. Bakker, 12 weken. Winkel, van 1 tot 31 December. Geboren: Simon, z. v. J. Wit en N. Vries. OthmarCor— nelis, z. v. G. Holwerda en G. Kos. Overleden: A. Kamp, z. v. J. Kamp en G. Tuinman, 18 j.- Antje Keetinan, echtg. v. J. van der Welle 27 j. Elisabeth Kos, echtg. v. G. Ens, 32 j. Oude Niedorp, van 1 tot 31 December. GeborenChristoffcl, z. v. F. Beemsterboer en G. Glasc Elkabeth, d. v. J. H. Prius en C. Zomerdijk. OverledcH: P. Letgwater, echtg. van C. Stam, 79 j. Laat^ie berichten. 8 Januari. AMSTERDAM's SCHEEPVAART. Amsterdam is van uit zee onbereikbaar ge worden. Zooals onzen lezers reeds uit verschil lende berichten bekend kan zijn, is de vaart op het Noordzeekanaal tengevolge van het ijs totaal gestremd en zal dit, in weerwil van de maatregelen, die men tot heropening van het verkeer heeft genomen, voorloopig wel blijven, indien de winter ons niet spoedig gaat verlaten. Dat men in onze hoofdstad met de handen in het haar zit en luide jammert over hel toe- gevroren kanaal, kan men begrijpen indien men weet welk nadeel Amsterdam hiervan direct en indirect heeft. Schatten gouds gaan verloren, nu zoovele schepen, waaronder niet minder dan drie van de stoomvaart-maatschappij „Neder land," in het ijs beklemd zitten en daardoor verhinderd worden te lossen of zee te kiezen. En de naam van Amsterdam als zeehaven zal er bovendien niet weinig onder lijden, nu men tot de ervaring komt dat de kaden en dokken van Neerland's hoofdstad bij strenge vorst niet door de schepen van uit zee kunnen worden bereikt, iets waaraan men tot heden nog altijd twijfelde. Algemeen beschouwt men dan ook het toe- vriezen van het kanaal te Amsterdam als een ramp en geen wonder dus dat men voortdurend peinst op middelen om dezen voor het vervolg te voorkomen. In de Amsterdarasche bladen komen dagelijks tal van allerlei mogelijke en onmogelijke raadgevingen voor en worden ver schillende lapmiddeltjes aan de hand gedaan om het Noordzeekanaal ijs-vrij te maken. Zoo wordt door het „Handelsblad" in allen ernst voorgesteld, het kanaal fabrieken te doen bouwen en door middel van het daaruit afkomstige afvoer- water het kanaalwater te verwarmen. Een „kennis" van het genoemde blad geeft daarentegen in overweging het kanaal met warm-waterbui zen te verwarmen en op die wijze te voorkomen. Een echt idéé van Jules Verne Eindelijk, nadat dagen achtereen een aantal dergelijke, soms zelfs nog onzinniger voorstellen door de bladen ten beste waren gegeven, heeft een „oud-scheepsgezagvoerder" den moed, in „de Amsterdammer" de vraag te opperen„Maar als men dan toch niet met de handen in den schoot wil blijven zitten en wanneer IJmuiden geen goede gelegenheid tot laden en lossen aan biedt, dan wendt men onwillekeurig den blik naar de vroeger gebruikte en steeds bereikbare haven in het noorden van ons land en vraagt men zich af, of het Nieuwediep dan niet tijdelijk zou kunnen gebezigd worden voor het nog niet ingevroren materieel jDewwioedcursiveeren wijjvoorbedachtelijk, omdat wij bij ervaring weten dat het te Amsterdam als een zwaar vergrijp wordt beschouwd, indien men den naam van het Nieuwediep als zeehaven van beteekenis durft noemen, van datzelfde Nieuwe diep, dat den Amsterdamschen handel groot heeft gemaakt en machtig, lang vóór de doorgraving van Holland-op-zijn-smalst was tot stand gekomen. Of het Nieuwediep niet tijdelijk zou kunnen gebezigd worden voor het nog niet ingevroren materieel, voor de nog op komst zijnde schepen Ongetwijfeld, er is geen enkele reden waarom dit 7tiet zou kunnen indien Amsterdam slechts wil. Het losbreken van het ijs in onze haven en in het spoorweg-bassin zou zeker niet zooveel tientallen guldens kosten als 't doorijzen van het Noordzeekanaal duizenden kost. En eenmaal in 't bassin gekomen, kunnen de schepen daar laden en lossen naar hartelust, en kan het ver voer der goederen naar Amsterdam verder per spoor geschieden, zooals dat voorheen steeds heeft plaats gehad. Voor het invriezen der schepen zou niet het het minste gevaar bestaan; de geschiedenis van onze haven is daar om dat te bewijzen. Zoolang de maatschappij „Nederland" hier havende, heeft geen harer stoomschepen ooit één dag oponthoud gehad door het ijs, zelfs niet in den meest „ouderwetschen" winter. Dat het voor den goeden naam van Amsterdam goed zou zijn, indien men daar wilde erkennen „wij hebben twee havens, IJmuiden en Nieuwe diep is de eerste onbruikbaar, 't zij dan door het ijs of door andere oorzaken, de laatste is voor de buitenlandsche scheepvaart ten allen tijde open," is zeker, maar even zeker is het o. i, .bijna, dat men te Amsterdam niet tot die erken- n ing zal komen, dat men er zich daarop toelegt dan na.atn van onze haven niet of zoo weinig moge lijk te noemen en dat men van het Nieuwediep geen gebruik zal maken, alvorens, na tonnen gouds .te hebben weggeworpen, daartoe door den nood te worden gedrongen, zooals b. v. geschied de toen .zich vóór IJmuiden een zandbank had gevormd, waarover diepgaande schepen niet in de haven ikonden komen en toen, eenige maan den geled.en, de „Thorbecke VII" in het Noord zeekanaal zonk en de vaart daardoor werd ge stremd. Toen eerst bleek het cn wilde men erkennen, hoe ongaarne ook, dat het Nieuwe diep, in weerwil van IJmuiden en het Noord zeekanaal niet door den Amsterdamschen handel kan worden gemist. Werkverschaffing. Van verschillende zijden verneemt men bezwaren tegen de soort van arbeid, welke door de commissie tot werkver schaffing wordt geleverd. Het in orde. houden van de ijsbanen binnen de gemeente toch komt alleen en uitsluitend ten goede aan hen, die zich op het ijs vermaken, en hoewel het zeker aan bevelenswaardig is die banen in orde te houden, ter wille van de bussen, zoo komt het ons toch voor, dat de commissie nuttiger werkzaam zou kunnen zijn, namelijk door zand te laten halen van Huisduinen en daarmede onze gladde straten en ■pleinen te bestrooien. Dit is een soort van arbeid waarvan de vruchten aan iedereen ten goede komen en het zou ons niet verwonderen, dat daardoor het publiek eerder dan nu geneigd zou zijn ook iets bij te dragen. Mocht de dooi invallen, dan zou de commissie met evenveel nut werkzaam kunnen zijn om de massa sneeuw en zand, die nonze straten bedekt, weg te ruimen. 't Tweede ijsfeest, gisterenavond ten voor- deele van de Werkverschaffing op de Binnen haven alhier gehouden, is uitstekend geslaagd. Talrijker nog dan jl. Zondag waren de belang stellenden opgekomen, om op de door middel van Wellslicht verlichte banen te rijden of om een kijkje te nemen van de pret. Tal van rijders waren van veelkleurige lampions voorzien en onder hen werden eenige gecosturaeerden opge merkt, wat het geheel een fantastisch aanzien gaf. Texel. Door de arbiters, door partijen benoemd, de heeren mr. M. J. Pijnappel, Th. Stang en mr. J. C. de Vries, is uitspraak gedaan over het geschil tusschen de stoomschelp visscherij, gevestigd te Makkum, en de Maatsch. Stoom- schelpvisscherij A. Dros Azn. Co. aan den Burg alhier, eenerzijds, en den heer W. H. Ter Meulen, te Bodegraven, anderzijds, gerezen over de bewering der eischende vennootschappen, dat hun overeenkomst met den heer Ter Meulen tot het bergen van goederen uit het wrak van het in 1799 gezonken fregat „Lutine" den i2den Mei 1889 stilzwijgend met drie jaren was verlengd, uithoofde in de eerste drie jaren door de hulp der stoomwerktuigen van de schelpvisschers de vereischte diepte was verkregen. De arbiters hebben de eischende vennootschappen in het gelijk gesteld en hunne vordering toegewezen. Voor de eischeressen trad als advocaat op mr. T. van Hettinga Tromp, van Leeuwardenvoor den verweerder mr. J. R. Boerlage, van Amster dam, die den 3de November 1890 de zaak vóór arbiters te Amsterdam hadden toegelicht. De „Arnh. Ct." schrijft: „Voor eenige weken deelde in een der bladen de heer Koentze, gepensioneerd officier der Marine, mede, dat van de pensioenen der zeeofficieren leges zouden worden geheven. Thans heeft zich dit feit voorgedaan. Van eeu gepensioneerd zee officier is door den betaalmeester te 's Hage een kwart procent van zijn pensioen als legesgeld ingehouden. Zeker zal deze maatregel ook op anderen worden toegepast. Ten einde de te volgen gedragslijn in deze te overwegen, zal 5. Vrijdag te twee uren, in de bovenzaal van de Loge, een samenkomst van belanghebbenden worden gehouden." De zaak is zeer eenvoudig. De wet spreekt duidelijkvan alle betalingen ten laste van den lande worden leges geheven, waarvan alleen zijn uitgezonderd o. asub 2 b, van het tarief „militaire, politieke of kerkelijke gages of tractementen en pensioenen beneden de f 600." Boven de f 600 is dus betalen de boodschap. Men kan het hard vinden, maar wij zien niet, dat het overwegen van een te volgen gedragslijn iets kan baten. Het is waar, dat vroeger van militaire tracte menten en pensioenen geen leges werden ge heven, maar waarop dit gebruik steunde, is on bekend, en het moet thans wijken voor de ge schreven wet. Daar de militaire pensioenwetten het pensioen betaalbaar stellen na afloop van het kwartaal, waar over zij verschenen zijn, is men, in verband met de letter der leges-wet, zelfs verplicht geweest reeds op 1 Januari leges te heffen van de pensioenen over 't laatste kwartaal van 1890. (Vad.) Met ingenomenheid maken wij er melding van, dat van den door ons aangeboden roman DOOüv EIGEN SC, IIII. I> zijn verkocht het volgende aantal exemplaren, tegen den daar achter vermelden prijs: 1 exemplaar 1 1 1 1 1 1 ƒ5— 0.25 0.25 0.75 1-— 1.— 0.30 Het is te hopen, dat nog velen het voorbeeld zullen volgen en dat deze f 8.55 spoedig aangroeie tot eene flinke som. Men weet, dat de gcBicclc opbrengst van de door ons aangeboden 100 exemplaren wordt uit gekeerd aan de Coan missie tot werkver- scliaffiuff en dat men die roman kan koopen voor zooveel men missen wil, maar minstens f 0.25. -£?•* Annonces, onveranderd 4 malen geplaatst, worden slechts 3 maal berekend. APVERTENTIEN. Bevallen van een Zoon H. WJLMS—BOON. Anna Paulowna, 7 Januari 1891. Op 5 Januari jl. overleed te Dordrecht onze geliefde Moeder BERTHA MARIA VAN DE VEN, geb. MEIJER, in den ouderdom van 82 jaren. J. VAN DE VEN Jr., E. N. VAN DE VEN— Van Reijn. Helder, 8 Januari 1891. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JACOB SMIT, in den ouderdom vau ruim 75 jaar. Helder, 6 Januari 1891. Uit naam der Familie, T. SMIT.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3