de verte niet in werkelijk zichtbaren buitenland- schen aanvaller, en legge geen nieuwen druk op de bevolking door verhooging van het militie-con- 1 tingent en evenredige vermeerdering van het budget van oorlog. Wat men op militair gebied j doet, zij in de richting naar volks-wapening, niet in den nrilitaristischen geest der vorming van soldaten, die op bevel van hoogerhand als willooze werktuigen schieten, zonder te vragen in dienst van welke zaak hun wapens gebruikt worden. In het leger kan deze volstrekte gehoor zaamheid niet gemist worden, maar in het belang der Staatkundige vrijheid behoort daarnevens in een schutterij of burgerweer een zeker tegenwicht te blijven bestaan. Men kan m. i. de handhaving der orde niet uitsluitend aan het leger opdragen, zonder zijne positie invloedrijker te maken dan in een vrijen Staat past. Rotterdam gaf nog kort geleden in een ernstige industrieele crisis een treffend voorbeeld, hoe het in een vrij land in zulke omstandigheden kan gaan en zoo mogelijk behoort te gaan, waar niet bijzondere omstandig heden, als b. v. de deelneming van genoegzaam de geheele bevolking aan eene werkstaking, de oproeping der schutterij minder wenschelijk ma ken. Ons volk is blijkbaar te zeer het gevaar voor binnenlandsche conflicten vergeten, waarin de Regeering zich partij stelt en geneigd wordt, uiterste middelen aan te grijpen om zich te hand haven het heeft zich helaas ook reeds te veel gewend tegen sociaal-democratische opstootjes, niet in een milde en rechtvaardige wetgeving, die geneest, maar in den sterken arm, die onder drukt, heil te zoeken." Volgens Glentek, den Haagschen corres pondent van de „Soer. Ct.", is op 6 November een stoombootje uit Rotterdam vertrokken naar Liberia en de Congo, om daar een drie hon derd negers in te schepen voor het Indische leger. De officier van gezondheid Van Driel is aan boord om de manschappen te keurenen over de geheele onderneming hangt een waas van geheimzinnigheid. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft, krachtens artt. 2 en 4 van het reglement voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, vastgesteld bij koninklijk besluit van ix Jan. 1886 („Staatsblad" No. 10), bepaald dat in het jaar 1891 door de commissie van examen zullen worden gehouden vier zittingen te Amsterdam vier zittingen te Rotterdam eene zitting te Groningen; eene zitting te Helder. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter in de „Staatscourant" bekend gemaakt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 20 Januari. De heer Schepel kreeg verlof, op nader te bepalen tijd een interpellatie te richten tot den minister van Oorlog omtrent miliciens, die gestraft zijn met oproeping onder de wapenen, omdat zij, na te zamen uit geweest te zijn, nagelaten hadden zich bij den burgemeester aan te melden. Morgen is de Congo-interpellatie van den heer Tak aan de orde. Het debat werd voortgezet over de begrooting Suriname en de motie-Van Dedem, vertrouwen uitsprekende dat de Regeering door hare tus- schenkomst aan de spanning in Suriname een einde zal weten te maken. De heer Keuchenius bestreed sterk de ver dachtmaking van den gouverneur in de Neder- landsche pers en de verkeerde richting, hier inge slagen om dien gouverneur aansprakelijk temaken. Hij bestreed de uitzending eener enquête-com missie en de rede van den heer Smidt, die de Koloniale Staten in hun verzet gaat prikkelen, die hunnerzijds hun bevoegdheid te buiten gingen. Verder kwam hij op tegen des heeren Wertheim's beschouwingen in de Eerste Kamer omtrent anti semietisme. De heer Bool acht vertrouwen in de motie, uitgesproken, in 's lands belang gewenscht. De heer Vermeulen verklaarde, namens eenige vrienden, tegen de mptie te zullen stemmen. De heer W. Van Dedem ontnam aan de motie elk denkbeeld van wantrouwen. Zij bedoelt aan sporing tot krachtiger maatregelen. De heer Lieftïnck was tegen de motie omdat hij geen vertrouwen in de Regeering stelde, en herinnerde dat de heer Lohman als officier van justitie te Assen ook eigenmachtig was opgetreden in een burgerlijk geding over de kerk te Nieuw- Amsterdam. De heer Zaaijer was mede tegen de motie, daar hij geen wantrouwen stelde in de Regeering. De heer Veegens vroeg of het status quo in het betwist gebied door den gouverneur van Cayenne is hersteld en of het onderzoek door den arbiter in gang is. ▼aardige zaak, dat de Valkenhof aan den eerstgeborene toekomt. Maar daarover had den wij het eigenlijk niet, maar wel over het wegschenken der bezittingen aan de echtgenoote van den eersten mannelijken erf genaam. Daarover behoeft ge echter den justitieraad niet eens lastig te vallen, want het is zoo klaar als de dag, dat deze gedachte te rechtvaardigen zou zijn bij ieder privaat eigendom, maar niet bij den Valkenhof.'1 „Daar zie ik de reden niet van in." „Maar, fraulein Dolores, ge hebt toch zoo'n helder hoofd," zeide Engels zacht verwijtend. „Neem eens aan, dat de Valken hof werkelijk op de jonge vrouw wordt overgeschreven. Neem verder aan, dat het jonge paar zich laat scheiden „Onmogelijk bij Katholieken viel Dolores hem in de rede. „Mijn God, hoeveel malen gebeurt het niet, dat men van godsdienst verandert, even als van handschoenenantwoordde Engels schouderophalend. „Bovendien weet gij reeds zoo zeker, dat baron Falkner eene katholieke vrouw zal nemen (Wordt vervolgd.) De minister van Koloniën nam de verant woordelijkheid op zich van de verdediging van den gouverneur, al sloot hij het oog niet voor diens feilen. Het verzet in Suriname geldt het bestuur, niet de personen. Ook de vorige gouver neur werd gelasterd dat hij om financieele redenen de wet verkrachtte. Ook dien gouverneur heeft de minister hier verdedigd. In zake 't grens geschil heeft de Fransche Regeering de strengste bevelen gezonden naar de West tot herstel van het status quo. Het onderzoek door den arbiter gaat geregeld voort. De heer Van Houten zal niet vóór de motie stemmen, daar hij vreest dat bij aanneming de Regeering maatregelen zal nemen om de bestrij ders van den gouverneur te treffen. De heer Smidt verzoekt den minister, zich van verdediging van zijn persoon te onthouden.; Hij houdt zijne grieven tegen den gouverneur vol. Nadat de minister verzekerd had, niet bedoeld te hebben den heer Smidt te willen grieven, is de motie-Van Dedem verworpen met 67 tégen 18 stemmen. Vóór de heeren Gleichman, Guyot, Roell, Mees, Hintzen, Tak, Van Gijn, Rooseboom, Bool, Norman, Goekoop, Royaards, Sanders, Meijier, Gildemeester, Land, W. Van Dedem en Geertsema. (H. Ct.) Zitting van Woensdag 21 Januari. De Regeering heeft heden op het verzoek'van den heer Tak, om overlegging van al de Congo- stukken, goedgunstig geantwoord. De Kamer zal ze hebben vóór ze uiteengaat. Bij hoofdstuk XI (Onvoorziene Uitgaven) werden de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting gevoerd. De heer Farncombe Sanders laakte het stand punt, door onze Regeering ingenomen op de Brusselsche conferentie. Zij had moeten weten dat een voorstel te wachten was om in de kósten der bestrijding van de slavernij te voorzien, en in geen geval was het uitstel van zes maanden gerechtvaardigd, nu reeds vooraf de Regeering verklaarde, dat na die zes maanden wijziging van de Berlijnsche acte wel mogelijk was. Spr. meent dat het handelsbelang beter was behartigd, wanneer men was toegetreden, doch daarbij op andere wijze handelsvoordeelen had bedongen. De heer Boreel sloot zich in hoofdzaak bij deze opvatting aan, opmerkende dat onze gezant op de conferentie niet geprotesteerd heeft toen het tijd was, en den indruk deed ontstaan, dat onze Regeering principieel geen bezwaar had. De heer Rutgers verklaarde van een andere meening te zijn. De invoerrechten dienen uit sluitend om den slavenhandel te beteugelen en daar de Congo-staat zelf handel drijft, hebben ze een bepaald beschermend, anderen afwerend ka rakter. Onze toetreding was z. i. niet geoorloofd, wegens de overrompeling waaraan wij blootston den, en wegens de samenkoppeling van hetero gene bestanddeelen in één tractaat. Alleen voor overmacht hadden we moeten wijken. Door toe te geven zijn 's lands eer en belang geschaad, zeide spr. De heer Hartogh kritiseerde het algemeen regeeringsbeleid. De Regeering hield niet haar beloften, en de regeeringspartij evenmin, althans in het parlement. De minister van Buitenl. Zaken is onberekend voor zijn taak gebleken. De minister van Marine was geen hoofd voor zijn departement geweest. Wat algemeen beleid betreft, belasting, kies recht, arbeidswetgeving zijn uitgebleven. Slechts kleine regelingen kwamen tot stand. Toch is hervorming dure plicht; de tijdgeest brengt die mee. Scheiding tusschen hervormingsgezinden en conservatieven is onvermijdelijk. De sociale hervorming moet grondslag worden van elke politiek. De heer Seyfiardt wees er op, dat in haar driejarig bestaan de Regeering niets heelt gedaan tot verbetering der defensie. Morgen voortzetting. Tot Voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Vos de Wael, Mackay, Van Houten, Keuchenius en Haffmans. Binneniandsch nieuws. Helder. Naar wij vernemen, ontving onze burgemeester, de heer C. A. Beukenkamp, eenige dagen geleden, onder postmerk Brummen, een schrijven van den volgenden inhoud „De heldenmoed bewonderende, door de be manning der reddingboot en der reddingvlet bij het redden van de schipbreukelingen van de „Elstow" betoond, heb ik de eer UEd.Achtb. te verzoeken om onder hen de ingesloten som van honderd gulden te verdeelen en hun'den dank van den onbekenden gever te brengen. Met verschuldigden eerbied noem ik mij, UEd.Achtb. dw. dnr., J. d. B." Onnoodig te zeggen dat onze geachte burge meester met het meeste genoegen zich van die taak heeft gekweten. Met een toepasselijk woord heeft ZEd.Achtb. gisterenmorgen ten Raad- huize de som onder de mannen, die zich zoo flink hebben gedragen, verdeeld. Het doet goed, te zien dat dappere daden steeds waardeering vinden. Helder. De „Staatscourant" bevat de sta tuten der Vereeniging „Helder's Belang", Ver- eeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder, alhier, goed gekeurd bij Koninkl. besluit van 1 November 1890, No. 84. Helder. Begunstigd door bijzonder schoon winterweder, heeft gisteren op de ijsbaan tusschen Kanaalweg en Loodsgracht alhier de aangekon digde geeostumeerde hardrijderij op schaatsen plaats gehad, door de Scherm- en Gymnastiek- vereeniging „Oefening kweekt Kunst" georgani seerd. Men had van dezen wedstrijd blijkbaar groote verwachtingen, want aan beide zijden van het kanaal en op 't ijs langs de baan had eeue meer dan talrijke menschenmenigte post gevat om de rij dersen vooral de costumes te zien. Naar ons oordeel zijn deze verwachtingen niet teleurgesteld' geworden. Door een lief zonnetje beschenen, kwamen de fraaie costumes door de firma W. F. Helmhout te Amsterdam geleverd goed tot hun recht. Aan verscheidenheid van costumes ontbrak het nietmen zag nevens Chineezen, een Afr ikaan, een Hottentoten een Schot historische personen op de schaatsen. De kleederdracht van graaf Floris V muntte uit door schoonheid en trok algemeen de aan dacht. Friesche, Zeeuwscheen oud- Hollandsche boeren en een Zeeuwsch boerinnetje streden voor de eer hunner respectieve provin ciën, terwijl een Urker visscher evenmin op 't appèl mankeerde. Verschillende komische costu mes, zooals die van den Baviaan, de beide Pierrot's, Harlekijn en Jan Klaasen, waren wel in staat de lachlust van het publiek op te wekken. De belangstelling .verflauwde dan ook geen oogenblik en toen eindelijk na afloop van den strijd alle deelnemers 24 in getal de revue passeerden, gaf men allerwege door luide hoera's van zijne tevredenheid blijk. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: De eerste prijs werd behaald door den Baviaan, de tweede door Graaf Floris V, de derde door Satan en de vierde door Harlekijn. De baten, die dit ijsfeest opleverden naar wij vernemen ruim f 100 komen ten goede aan de algemeene armen dezer gemeente. Eveneens onder begunstiging van prachtig weder, hielden de gecostumeerden met de leden der Regelings-commissie gisterenavond eene „be- del-optocht" bij fakkellicht, ten voordeele van de Werkverschaffing Ter opluistering van dit deel van het feest, een liefdadigheidsfeest in den waren zin des woords, hadden zich schipper Th. Rijkers en zijne mannen met eene getuigde reddingsvlet bij den stoet aangesloten. Voorafgegaan door een draaiorgel, trok de optocht van uit het café Polak bij de Molenbrug langs Kanaalweg, Dijkstraat, Langestaat, Mid denstraat, Dijkstraat terug, Westplein, ICerkgracht, Koningstraat, Spoorstraat, Weststraat, Zuidstraat, Binnenhaven gedeeltelijk), Ankerpark en Buiten haven, tot aan het Directiegebouw, waar de fakkels werden gedoofd en de stoet werd ont bonden. Langs dezen ganschen langen weg werd de stoet voortdurend door eene vroolijke men- schenmassa omstuwd, voorafgegaan en gevolgd. Aan de Binnenhaven werd vóór de woning van den Burgemeester eene ovatie gebracht. Voorzien van bussen, hielden eenige gecostu meerden eene collecte voor de werkverschaffing, die, zooals later bleek, ruim f 60 opbracht, zoodat ook de „bedel-optocht,' uitstekend aan het doel beantwoordde. „Oefening kweekt Kunst" en de Commissie die de regeling der feestelijkheden op zich nam hebben alle eer van hun werk gehad j! Wieringea. Het ijs tusschen dit eiland en het vasteland (de van Ewijksluis) is vertrouw baar en sterker dan in de vorige week. Met paarden en zeer zwaar beladen arresleden gaat men er thans weer overheen. Het brievenvervoer geschiedt sedert lang geregelder en sneller dan ooit. De kortste afstand bedraagt 2200 Meter. In het begin der vorige week telde men op één dag 140 paarden en arren, welke van het vasteland naar het eiland kwamenhet aantal vreemdelingen, die dit eiland op dien dag bezochten, werd op 2000 geschat. Kolhorn. Jl. Zaterdag werd alhier eene hardrijderij op schaatsen gehouden van jongens en mannen, beiden ten behoeve van behoeftige gezinnen. Aan iederen deelnemer werd een bon uitgereikt voor vijf brooden. De prijswinners ontvingen bovendien 5 pond spek, de premie winners 2\ pond. De hardrijderij ging ditmaal niet uit van de alhier bestaande IJsclub; het plan daartoe werd in den avond van 16 dezer door eenige ingezetenen opgevat en den volgen den dag uitgevoerd. Kolhorn. Alhier werd de vorige week eene collecte gehouden langs, de huizen. De intee- kenaren zijn echter teleurgesteld, daar zij in de meening waren, dat het gecollecteerde dadelijk aan de armen zou worden uitgedeeld. De gelden werden ter hand gesteld aan het algemeen bur gerlijk armbestuur en nu zullen heeren arm voogden wel wat vrijgeviger zijn, wanneer de armen bij hen aankloppen, doch velen uit de burgerij zijn van oordeel, dat niet zij het meeste gebrek hebben, om zich nu en dan tot de arm voogden te wenden. Aan de algemeen en openlijk uitgesproken grieven der intcekenaren wordt thans te gemoet gekomen. Maandag is men aangevangen met werkverschaffing aan de behoeftigensneeuw- opruiming, ijsbanen aanleggen, enz., tegen wel is waar lage, doch voor de allernoodzakelijkste behoeften voldoende belooning, wat uit de bij een- gezamelde gelden wordt bestreden. Men acht deze wijze van ondersteuning beter dan bedeeling. Enkhuizen.De seinlichtpaal met balustrade, geplaatst op den zuiderleidam alhier, is voor de verbazende kracht van het ijs bezweken. De telegraphische verbinding tusschen hier en Medemblik is hersteld. Te Andijk zijn eenige honderden arbeiders reeds een paar dagen bezig om de ijsschotsen van paden en wegen te ver wijderen. Maandag is de opruiming der ijsmassa, die het verkeer nog altijd belemmert, aanbesteed. Harlingen. De postboot van hier naar Terschelling kon wegens harde zuidwesten wind en ijs jl. Dinsdag niet vertrekken. De boot is ook Woensdag blijven liggen. Marine en Leger. De onlangs benoemde kapt.-luit. ter zee Ellis blijft voorloopig nog werkzaam aan het departement van Marine, afdeëling personeel. De luit. ter zee 1ste kl. J. B. Sncthlage, toe gevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting en belast met het toezicht op de geschutgieterij der Marinewerf te Amsterdam, zal met 1 Maart op nonactiviteit gesteld en vervangen worden door den luit. ter zee 1ste kl. H. Velthuijzen, thans belast met het toezicht op vervaardiging en keu ring van artilleriematerieel bij de Marine aldaar. De tot 1ste luit. bevorderde 2de luit. J. C. Port- heime blijft alhier in garnizoen. Naar hel //Vad." met zekerheid verneemt, is de aanvrage om pensioen van den generaal Den Beer Poortugael tot op Maandag nog niet bij het Dep. van Oorlog ingekomen. Volgens de „United Service Gazette" zullen twee in aanbouw zijnde Engelsche oorlogsschepen van kabelballons worden voorzien. In Frankrijk is de „Forwidable", 'vlaggcschip van het eskader in de Middellandsche Zee, voorzien van een kabelballon |van 310 M8 inhoud. Als de ballon gebruikt wordt is hij met den kabel aan een der masten bevestigdbuiten gebruik is de ballon met een anderen kabel aan het dek beves tigd en zweeft zoo achter het schip in de lucht. De hoogte, waarop de ballon opgelaten wordt, is ongeveer 50 M. Bij eene proef werd het bijzonder opgemerkt, dat van deze hoogte uit don ballon de bewegingen van de onderzeesche torpedoboot „Gijmnote" veel beter konden worden waargenomen dan van het dek. 'Bij Kon. besluit is, voor den tijd van een jaar, met ingang van 1 Febr. 1891, voor Vlissingen, met het gezondheidsonderzoek van uit zee aanko mende schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 belast de officier van gez. lste kl. bij de zeemacht H. M. J. Wertenbroek. Bij Kon. besluit is de kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema met den lsten Febr. a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Araster dam en dat bevel tijdelijk opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee M. C. Van Doorn. Bij Kon. besluit is aan den kolonel F. A. Van Braam Houckgeest, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, commandant van 't korps mariniers, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder lste kl. der orde van-Militaire Verdiensten, hem geschonken door den Vorst van Waldeck en Pyrmond. Onderwijs en Examens. Het personeel, aan de openbare school te Graft verbonden, is dezer dagen (wegens het toenemend getal kinderen) met een onderwijzer vermeerderd. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Oudkarspel J. J. Sturm, te Sint-Maarten, aan wien uit zijne betrekking aldaar met Februari eervol ontslag is verleend. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No. 16 Een En- gelsch landexpert over emigratie naar Californië. Uit Rotterdam-Colony. Olijvencultuur. Eco nomisch Gedeelte. Politiek overzicht der week. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. Zondag 25 Jan., vm. 9.30, Oudesluis, ds. te Gempt. Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. Zondag 25 Jan., nm. 1.30, St. Maartensbrug, ds. te Gempt. Doopsgezinde Gemeentel Zondag 25 Jan., vm. 9.30, Zuid Zijpe, ds. v. Calcar. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 25 Jan., St. Maarten, vm. 9 uur, ds. Mühring. Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Zondag 25 Jan., nm. 1.30, ds. de Boer, te Dirkahorn. Huisduinen en Wieringerwaard. 25 Jan. geen dienst te Wieringerwaard. 25 Jan., ds. Hobus, voorm., te Kolhorn. 25 Jan., te Huisduinen, voorm., J. Rinner, Gods dienstonder w ij zer Wieringen. 25 Jan. West. voorm., de Oev. nam., geen dienst. Te Graft, waar drie predikantsplaatsen onvervuld zijn, zal men zich spoedig kunnen verheugen in de komst van een leeraar, nl. van den heer H. L. Oort, cand. te Leiden. Buitenland. België. De liberale Kamerleden hielden jl. Maandag eene vergadering en namen een stemmig een motie aan, waarbij onmiddellijke herziening der grondwet noodzakelijk werd ver klaard. Aan de betooging ten gunste van de grond wet-herziening namen naar schatting 400 perso nen deel. Voorafgegaan door een afdeeling politie-agenten, trok de stoet door de voornaamste straten, zonder dat er iets bijzonders voorviel. In den stoet droegen velen lichten met opschriften „Vive la Revision." Om kwartier over zes kwam de stoet bij het stadshuis. Het bestuur der „Association libérale" overhandigde daar het adres aan 16 liberale Kamerleden, uit Brussel en de provincie, die zich daar hadden vereenigd om de deputatie te ontvangen. Burgemeester Buis betuigde zijn dank aan de betoogers voor de kalmte, welke zij hadden in acht genomen en beloofde dat hij het adres aan den Voorzitter der Kamer zou overhandigen. De heer Buis eindigde met de verklaring, dat grond vvetherziening noodig is en ook tot stand zal komen. De deputatie, die het adres had overhandigd, vertrok toen, met eenLeve de herziening. De orde werd niet gestoord. Het geheele garnizoen was in de kazerne geconsigneerd. De betooging was wegens het slechte weder minder belangrijk dan men verwachttenochtans was er veel volk in de straten. Er heerscht alge meen verwondering over de voorzorgsmaatregelen der regeering, welke bleken onnoodig te zijn. Het belangrijkste feit is de verklaring van den burgemeester van Brussel ten stadhuize, dat de liberalen in hunne eischen omtrent de noodzake lijkheid der grondwetsherziening eensgezind zullen volharden en daaraan uiting willen geven, zoowel in de pers, als door vergaderingen, en desnoods door optochten, met dezelfde bezadigdheid als tot dusver. Spanje. Te Madrid is het gerucht verspreid, dat de jeugdige Koning ernstig ziek is. Dit gerucht is ongegrond. De Koning lijdt wel aan een lichte aanval van koliek, maar de algemeene toestand is bevredigend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2