dagen, wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Boudewijn van Belgie, Hertog van SaxeD, Prins van Saxen-Coburg in Gotha. Deze rouw wordt gelijktijdig gedragen met dien voor wijlen Zijne Majesteit den Koning. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 27 Januari. Het algemeen begrootingsdebat werd heden voort gezet. De heer Nieuwenhuis critiseerde de houding van den minister Lohraan, die wonderlijk met het oog op zijn verleden, thans „quand même" voor het gezag optreedt. Spr. constateerde dat het debat heeft^ geleerd, dat van liberalen noch clericalen iets is te wachten, evenmin als van deze Regeering algemeen stemrecht. Voorts bleef hij sterk aan dringen op leniging van den nood in deze buiten gewone tijden. De heer Kerdijk verdedigde de liberalen tegen het verwijt van niets gedaan te hebben, en betuigde dat de verdedigers der Regeering volstrekt niet aangetoond hebben, dat deze trouw is gebleven aan haar program. Spr. drong aan op onderzoek door de Regeering naar hulpbehoevende gemeenten, die^ niet behoorlijk den nood van de armen kunnen lenigen, en om de gemeentebesturen aan te sporen, in den winter zooveel mogelijk arbeid te doen ver richten. Uitvoerig verdedigt hij algemeen kiesrecht in den zin van losmaking van het kiesrecht van bezit en eigendom, betoogt dat de Regeering on trouw is geworden aan haar eigen toezeggingen en van haar geen afdoende voorziening te verwachten is, ofschoon het staatkundig en rechtvaardig is, volks- wenschen te voorkomen. De heer Mees betoogde dat de hoofdvraag was, wat gebleken is van toepassing en toepasbaarheid der anti-rev. beginselen, als Regeeringsbeginselen. Op die vraag was het antwoord bedroevend. De beginselen zijn gebleken niet toepasselijk te zijn. Zij hebben geleid tot opportunistische politiek met de overzijde, samengaan met conservatieven, ver loochening van eigen inzicht. Practische regeer kracht missen zij volkomen. De heer Heldt drong nader aan op vermindering van lasten voor den minderen stand en critiseerde sterk de weigering des ministers om verder te gaan met uitbreiding van kiesrecht dan tot 40 a 50000 kiezers. De heer Van Asch van Wijck bestreed uitvoerig de grieven der overzijde, verdedigde krachtig de Regeéring en de antirevolutionairen, die steeds het recht der minderen ook bij de schoolkwestie voorstonden en wier hoofdorgaan trouw bleef aan Groen's beginselen. Uitbreiding van kiesrecht is bijna niet mogelijk, zonder strafverzwaring tegen uitoefenen van pressie. De sociale kwestie moet opgelost worden door steun van handel en nijverheid en herziening der tarieven. Ook was een leider voor het consulaat wezen van Zuid-Afrika dringend noodig. Zitting van Woensdag 28 Januari. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting werd heden weer met frisschen moed voortgezet. De heer Van der Kaay hervatte het met een bestrij ding der opvatting van den heer Lobman omtrent de bevoegdheden der burgemeesters en met het betoog, dat de rechterzijde verdeeld is, omdat het Geloof geen grondslag is voor praktische Politiek. Daarna hield de hr. Zijp, uit Enkhuizen, zijne //maidenspeech," gewijd aan de belastingvoorstellen der Regeering, welke z. i. de ware volkswenschen miskennen. Nadat men vervolgens van den heer Gleichman een verdediging had gehoord van diens standpunt tijdens hij minister was, gevolgd door een bestrij ding van het algemeen stemrecht en een pleidooi voor den cencus waaraan deze staatsman wilde vasthouden bij de kiesrechtregeling, welke z. i. voor de uitvoering van de Grondwet moet gaan, verklarende deze staatsman daarbij tevens, niet te willen toegeven aan een volkswaan, sloot de hr. Van Houten zich aan bij het betoog des heeren Kerdijk, doch onder verklaring dat hij niet zoo ver wil gaan met het uitbreiden van het kiesrecht, dat feitelijk de macht van het kapitaal zou heerschen. Ook deze spr. bestreed voorts sterk deze conserva tieve Regeering en de uitlatingen van den minister „Uwe Doorluchtigheid veroorlooft zich sterke uitdrukkingen," antwoordde hij koel. Wanneer ik echter tot iets geen aanleg heb, dan is het tot Toggenburg!" „Dat zou ook jammer van u zijn „O, werkelijk „Ja, want gij moet zegevieren en niet versmachten. Versmachten is voor een man iets afgrijzelijks iets jammerlijks. Wanneer men u evenals Prometheus aan een rots vastketende en de gieren aan uw hart knaagden „Het was de lever, Doorluchtigheid viel hij haar spottend in de rede. „En de gieren aan uw hart knaagden," ging zij onbeschroomd voort, „dan zou ik gloeiende tranen weenen over uwe ketenen, totdat zij gingen smelten, Voor een gevan gene in het Bagno echter, met een kogel aan zijne voeten, zou ik geen vinger uit steken Deze kleine, hartstochtelijke woordenvloed miste haar werking niet. Falkner bracht ontroerd en gevleid het laatste misschien het meest het bekoorlijke, kleine handje, dat op zijn arm rustte, aan zijne lippen. „O, prinses Lolofluisterde hij. „Noem mij toch niet bij dien verschrik- kelijken naam," zeide zij zacht, op vleienden toon. „Eleonora J" zeide hij nu, hare titel weg latende „Alf red I" juichte zij, met zooveel vreugde, dat hij schrok. Wat was er gebeurd Wat had hij gedaan Tot nadenken was echter geen tijd meer men had de bestemde plaats bereikt. (Wordt vervolgd.) Lohraan. De hr. Van Houten betoogde verder dat de Regeering moedeloos is, omdat zij hare illusicn heeft verloren en geen aaneengesloten meerderheid is. Hij meende dat, ware de stembus niet over 4 maanden geopend, Kamerontbinding gowenscht zou zijn. Nu dit uiet mogelijk is, meent hij, dat men niet de Legerwet moet gaan behandelen, die veel te diep ingrijpt en waaromtrent geen nationale sympathie achter de Kamerleden staat, maar deze slechts voorbereiden en den uitslag der stembus af wachten. Eindelijk komt hij sterk op tegen den heer Domela Nieuwenhuis, die den fabrikant Scholten had ver weten, zijn werklieden te bezielen. Spr. meende, dat Scholten en andere fabrikanten in 't noorden de streek lot betrekkelijke welvaart brachten en geëerd dienen te worden. De heer Nieuwenhuis is niet waard, hun schoenriemen te ontbinden. (De heer Nieuwenhuis En niet te deelen in hun win sten De heer Heemskerk bestreed uitvoerig de liberalen, constateerde dat zij onderling zeer verschilden in stelsel, omtrent hef kiesrecht vooral, dat daarentegen deze Regeering geheel gehandeld heeft in den geest harer partij, reeds veel tot stand bracht, en veel zal doen, als men haar het leven laat, terwijl op dit oogenblik geen andere regeering meer zou kunnen doen dan zij. De heer Hintzen bestreed den drang naar fiscale tariefwijziging, omdat hij daarin zag zucht naar bescherming. Hij vroeg pertinent, wat de Regeering over bescherming dacht. Morgen voortzetting. De Eerste Kamer kwam jl. Maandagavond bijeen. Er waren verscheidene leden afwezig, deels tengevolge van de ijsbezetting en deels wegens den dooi. De nieuwe leden Creraers en Nebbens Sterling werden toegelaten. Binnenlandsch nieuws. Texel. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1890 uit 2928 m. en 2947 v., totaal 5875 personen. In 1890 zijn geboren 75 m. en 68 v., tot. 143 (waaronder 4 tweelingen)ingek. van elders 61 m. en 72 v., tot. 133 overleden zijn 33 m. en 49 v., tot. 82 vertr. naar elders 68 m. en 80 v., tot. 166. Er werden 42 huwelij ken gesloten, als: 37 tusschen jonkmans en jonged., 3 tusschen weduwn. en jonged. en 2 tusschen weduwn. en weduwen. De bevolking bedroeg dus op 1 Jan. 1891 5901 personen. *Anna Paulowna, 28 Jan. De Liberale Kiesvereeniging „Algemeen Belang" alhier, heeft in hare vergadering vau 24 dezer tot bestuurslid en diens plaatsvervanger van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in 't district Helder, benoemd de heerenM. D. van den Berg en H. Sasburg alhier. Wieringerwaard. In de jl. Vrijdag ge houden vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeni ging alhier, werd de heer P. D. Schenk tot lid van het bestuur gekozen, in de plaats van het afgetreden lid, G. Brands. Tot leden in het Hoofdbestuur van den Bond van Liberale Kies- vereenigingen, in het Hoofd-Kiesdistrict Alkmaar, werden benoemd de heeren J. P. Backx en Jb. Zijp Hz. Schagen. Jl. Zondag gaf het dames-quartet van Groningen, bestaande uit de dames C. Wissler, J. Groneman, M. Wissler en mevr. Groneman, onder leiding van deze laatste, eene uitvoering in het lokaal van den heer C. Kos Pz. alhier, die het weinig talrijke publiek eenen hoogst aangenamen avond verschafte. Heer-Hugowaard. In Recht voor Allen komt een hoofdartikel voor, getiteld „Re Boe- renwerhnan"en daain deelt iemand, die zich in Heer-Hugowaard bevond of misschien nog bevindt, een en ander mede over den onge- lukkigen toestand waarin de boerenarbeiders aldaar verkeeren. Het stuk is geteekend v. d. B. Daar wij hier op een terrein zijn van niet zoo grooten omvang, zou het misschien nietmoeilijk zijn de waarheid omtrent die berichten uit Hugo- waard en het overige gedeelte van het Noorder kwartier te weten te komen. Als sommige lezers van ons blad ons daaromtrent eens naar waar heid willen inlichten, zullen zij ons zeer ver plichten. Hoogst waarschijnlijk toch is dit alles zeer overdreven voorgesteld. Wij laten enkele gedeelten van het artikel hier volgen Het is een paar dagen geleden, hetwas nijpend koud, toen mijn weg mij langs een boeren-arbeiderswoning leidde, waar aan mijne gedachten een andere richting werd gegeven door het gezicht van vier of vijf kleine kinderen, die ik door de half bevroren ruiten, voor en op de tafel al schreiende met uitgestrekte halzen en handjes hunkerende naar moeder zag opzien. Een vervallen vrouw van eirca veertig jareDgezeten aan de andere zijde der tafel met een meisje van 11 jaar op haar schoot en een koek. gebakken meel, in hare hand om het onder have kinderen te verdeelen. Dat tooneeltje trof mij, zooals nimmer mij iets te voren trof entoen ik eenige passen verder was gegaan, bleef ik sidderende staan. Ik ging terug, dc woning binnen, een hol leeg vertrek, groot door de kou en hare ledigheid en zng daar acht welgevormde kinderen, meest meisjes, met dofle lichte bruine oogen, in lompen gekleed, (misschien was dat al wat zij hadden) en toch onvoldoende gedekt, rondom moeder huilende en elkaar op zij duwende om een stuk gebakken meel, „plaatkoeken." Een versleten fornuisje met wat rookend uitgebrand vuur stond in den schoorsteenop tafel een rooden aarden pan, waarin wat bevroren aardappelen geweest warendoor dc half openstaande bedsteedeuren zag men twee hokken die haar 's nachts bergdenoverigens een paar matteloozc stoelen en aan den wand hingen als bittere satire bonte prentjes, die herinneren aan den Katholieken Godsdienst en de ge dachten snel deden verplaatsen in de woning van een gees telijke, den aardschcn vertegenwoordiger van den God der arinen. Alles droeg de sporen van armoede en gebrek. Armoede, die niet dagtcekende van vandaag of gisteren, maar van die voortsluipende armoede, die den mensch ver dierlijkt en die den Noordhollandschen boerenarbeider met al bare naaktheid van zeer nabij leert kennen want het was in een arbeidersgezin dat ik mij bevond. De man was met een bezem naar het ijs. De verdiensten daarmede beliepen tusschen de 10 en 20 cents daags, overi gens wat van de bedeeling en een giftje van deu een of ander en zoo werd het leven dezen winter doorgeworsteld door tien welgevormde menschen. Zoolang er gewerkt kon worden, verdiende de man tien en acht centen per uur. Het hier medegedeelde is met eenige wijziging in het algemeen het leven van den boerenwerkman. Het valt niet te ontkennen dat de welvaart onder de Noordhollandsche boeren sterk afnemende is, want al zijn er nog wat men noemt „rijke boeren," zeker is het dat het gezamelijke kapi taal van deu Noordhollandscfien boer snel vermindert. Als booze zweeren op een ziekelijk, verarmd lichaam, liggen dan ook vele dorpen om de vroeger eens zoo welvarende polders. De Noordhollandsche boer is, daargelaten een hoogst zeldzame uitzondering, als oen gevolg vnn onkunde eti vroegere weelde, een gevoelloos, pronkerig, hoogst ijdel menschzij noemen zich liberaal. Sehoone kleeding, ameu blement, snuisterijen, paard en rijtuig, zonder smaak, en een welwillend knikje of een blinddruk van den een of anderen mijnheer maken hem geheel gevoelloos voor hoogere raenschelijke bcgiuselcn en het lijden zijner onmiddellijke omgeving. -Men geeft aan den arme, meer om aan het ijdele gevoel te voldoen dan nog wel als ecu gevolg van medelijden. Op kerk- en armbestuursvergadering is eten en drinken nummer een van dc agcuda. Zij deinzen er niet voor terug om elke vermindering, hun rakende, zooveel mogelijk af te wentelen op de arbeiders, wier behoefte toch reeds tot de uiterste grens is gedreven. Er zijn hier dorpen waar men gezamen lijk besloot den boeren we rkmaa slechts zeven en acht centen per nur te betalen. Die menschen, veelnl niet veel verder geweest dan hun dorp en slecht, ja in hel goheel niet ontwikkeld, onder werpen zich tot het uiterste, uit vrees voor erger. '3 Morgens, zeer vroeg, verlaten zij dof en mat hun woning en arbeiden tot den avond, ook Zondags eenige uren, voor een sober loontje. Vnn een zonnestraaltje voor zich en hunne kinderen is bijna nimmer sprake geringe uitgaven voor een jurkje of eeD ander kleedingstukjc beknoren tot de zeldzaamheden. Saai en eentoonig en altijd in angst voor den dag van morgen en de schnldeischer3 is het leven vau deu boeren arbeider met de zijnen van de geboorte tot het graf. Feitelijk één lijdensweg en dat van da menschen aan wien de Maat schappij uit een maatschappelijk economisch oogpunt onte genzeggelijk groote verplichting heeft. Oterleek. In de zaal van den heer S. Langerijs alhier, die, dank zij de welwillendheid van een onzer medeburgers, voor deze gelegen heid smaakvol met groen was versierd, gaf de heer J. van Albada jl. Dinsdag eene openbare uitvoering met de leerlingen der door hem op gerichte zangschool. Het programma, dat uit een aantal met zorg gekozen zang- en muziek stukjes bestond, werd uitgevoerd op eene wijze, die de algemeene tevredenheid wegdroeg en het bewijs leverde, dat er van het onderwijs met vrucht was gebruik gemaakt. Komt den heer van Albada een woord van hulde toe voor dat succes, hij verdient ook den dank van ouders en kinderen voor. hetgeen er verder door hem verricht is, om aan deze samenkomst, voor de laatsten vooral, een feestelijk karakter te geven. Hoogwoud. Tot leden van het bestuur der Liberale Kiesvereeniging alhier en omstreken werden benoemd de heeren G. C. van Balen Blanken, Spanbroek, als voorzitter, J. Koorn, Aartswoud, als onder-voorzitter en J. Balder, Hoogwoud, als secretaris. De aftredende leden, de heeren A. Koorn, P. Vijn en J. J. van Wijk waren niet herkiesbaar. Tot lid van het hoofd bestuur van wege de afdeeling werd benoemd de heer J. J. Willinge, Hensbroek. Alkmaar. Het Comité der op 9 Januari jl. gehouden meeting, de heeren A. T- Kaan te Wieringerwaard, J. Breebaart Kz. te Winkel en Th. J. Waller te Anna Paulowna, hebben van het adres dat wij in ons nummer van 16 dezer opnamen, een afschrift gezonden aan de gemeen teraden in Noord- en Zuidholland. Edam. Het Nutsdepartement alhier heeft besloten, zich opnieuw te wenden tot het hoofd bestuur der Maatschappij, ter zake van het optre den van ds. J. F. Tenthoff, den spreker over het socialisme, en wel voornamelijk over zijn optre den, na zijne voorlezing, in de dagbladen. Het departement acht zich miskend en gegriefd door eenige uitlatingen van dien heer, bepaaldelijk door zijn laatste schrijven in het „Handelsblad" van den 11 dezer en noodigt thans het hoofdbestuur uit een onderzoek te willen instellen naar de gegrondheid zijner beweringen. Hierbij wordt o. a. gemeld, dat de in druk uitgegeven voor dracht niet is de in het departement gehouden lezing, en dat de heer T., bij wat hij uit de na de lezing gevoerde besprekingen heeft medege deeld, zich aan onjuistheden heeft schuldig ge maakt. Marine en Leger. De luit. ter zee 1ste kl. A. C. van der Sande Lacoste, zal met 1 Maart e. k. te Amsterdam de luit. ter zee 1ste kl, H. Yeltliuijzen opvolgen als officier, belast met het toezicht op de vervaardiging en met de keuring van artilleriematerieel der Marine. Met 1 Maart e. k. zal Hr. Ms. stoomschoener «Argus" alhier worden in dienst gesteld, ten einde ook den aanstaanden zomer de visscherij te bescher men. De luit. ter zee 1ste kl. L. C. Rovers zal het bevel daarover aanvaarden. Bij Kon. besluit is de baas der schilders bij 's Rijks werf alhier, J. J. Kannegieter, ter zake van lichaams gebreken, die hem voor de waarneming van zijn ambt ongeschikt maken, met 1 Maart a. s. eervol uit zijn betrekking ontslagen, behoudens toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederi. Leeuw, de gener.-majoors J. C. C. Den Beer Poortugael, kommandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de lste militaire afd., en W. K. L. Van Helden, in specteur der cavalerie, belast met bet algemeen toezicht over het wapen der Koninkl. Marechausse alsmede de gepons gen.-maj. A. M. Mazel, laat stelijk kommandant der vest.-artillerie. Door het Departement van Oorlog is onlangs een contract aangegaan met de Nederlaudscbe Bell-Tele- foon-Maatschappij, waarin, behalve de bestaande Telefoonverbindingen, is opgenomen een nieuwe lijn het fort //Kijkduin" en de btireelen van den schout bij-nacht, commandant in de stelling van Helder. Hr.Ms.Rnmschip „Guinea," comm. oft'. kapt. ter zee J. A. Vening, inaakt zich gereed zoo mogelijk van Amsterdam naar hier terug te keeren. Duikers zullen onderzoeken of de schroefbladen door het ijs al of niet te veel geleden hebben om voor die terug reis, zonder herstel, dienst te kunnen doen. Met den Isten Maart a. s. wordt a. de luit ter zee lste kl. J. B. Snethlage, gedetacheerd bij 'sRijks werf te Amsterdam, op non-act. gesteldb. de luit. ter zee lste kl. II. Velthuyzen. gedet. bij 'sRijks werf te Amsterdam, toegevoegd aan het vak van uitrusting bij die werf, en c. de luit. ter zee lste kl. A. C. Van der Sande Lacoste, gedet. bij 's Rijks werf te Arasterdam. De luit. ter zee 2de kl. jhr. G. L. van Panhuys wordt met 1 Maart ireplaatst aan boord van Hr. Ms. art.-instructieschip //Aruba. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Som- melsdijk", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. H. Van Steyn, te Paramaribo aangekomen. Aan boord was alles wel. Departement van Marine in Oost-Indic Ontslagen Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de havenmeester, tevens ontvanger der in- en uitvoerr. en acc. te Benkoelen, F. II. Ter Poorten. Verleend: Aan den lste luit.-k wartierm. T. Hoe- boer, tot herstel van gezondheid een maand verlof naar Garoet. Benoemd Tot 3de stuurman Woltherus Van der Leij en geplaatst aan boord van het stoomschip z/Ternate." OnthevenEervol van de waarneming van den geneesk. dienst aan boord van Hr. Ms. stoomschip lste kl. „Von Speijk," de off. van gez. 2de kl. R. Willemsen. OvergeplaatstVan Hr. Ms. korvet „Soerabaja" naar Hr. Ms. korvet //Gedeh" de off.-mach. lste kl. J. Buisvan Hr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. stoomschip lste kl. „Van Speijk," de off. van gez. lste kl. dr. B. Snellen. Opgedragen Aan den bij het bij het Ind. leger gedetachcerden lste luit. der genie van het Nederi. leger, F. A. C. A. Pels Rijcken, om voor of op 14 Februari a. s. naar Nederland terug te keeren. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Arnhem, mr. F. N. L. Aberson, advocaat en procureur te Arnhem. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer te Oldenzaal (school No. 1) de heer L. De Kok, te Alkmaar. Kunst- en Letternieuws. Het bekende oudste Advertentiebureau Haasen- stein Vogler A. G. heeft de 25ste uitgave van een Catalogus voor 1891 in zeer net formaat uit gegeven. Hoewel uit den aard de buitenlandsche dagbladen daarin het talrijkst voorkomen, is thans ook de Nederlandsche pers met bijzondere zorg behandeld. Na een memorandum-kalender voor het geheele jaar, vermeldt de catalogus op 142 bladz. de voor naamste staatkundige bladen, jaarbladen, adresboeken, kalenders enz., ingedeeld voor de landen waar zij verschijnen. Aantal inwoners van de voornaamste plaatsen, Oplaag, dagen van verschijnen en kolom breedte in regeitarief der bladen zijn bij elk ver meldt. De inhoud op bladz. 153 en het daaraan voorafgaande alphabetiseh register der plaatsen ver gemakkelijken in deze herziende uitgave aan den be langhebbende het overzicht van bladen van algemeene richting en van vakbladen, waarin 't. zijn belang is te adverteeren. Op 148 bladzijden vind bij vervolgens photographischen titel en bijzonderheden van een menigte bladen afgedrukt. De catalogus besluit met een naamlijst van de, op alle hoofdplaatsen ter wereld gevestigde filialen en agentschappen dezer firma, die n. a. dit jaar catalogus, gids en officieele tentoonstellingscourant van de Internationale Electrotechnische Tentoon stelling te Frankfort a/M zal uitgeven. Californië. Inhoud van No. 17. Merced County. Feuileton Junna. Politiek overzicht der week. Economisch Gedeelte. Schetsen van land en volk. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. Zondag 1 Fcb., ns. 1.30, Oudesluis, ds. Gr. Molière. Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. Zondag 1 Febrf, vm. 9.30, St.Maartensbrug, ds. Gr. Molière. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 1 Febr., vm. 9.30, Oudesluis, ds. v. Calcar. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 1 Febr., vm. 9 u., Valkoog, ds. Miihring. Ned. Ilerv. Kerk te Eenigenburg. Zondag 1 Febr., vm. 9.30, ds. Adriani van War men huizen. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 1 Febr., vm. 10 u., ds. Bron. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 1 Febr., nm. 1.30, ds. Bron. Door de diaconie der Ned. Herv. gem. te West- graftdijk werd deze week een extra uitdeeling aan de armen gehouden, bestaande uit spek, brood en turf. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Koedijk door ds. Blankenstein pred.te Wervershoof. Buitenland. Frankrijk. De opvoering van „Thermidör" in de „Comedie Fran?aise" heeft jl. Maandag avond aanleiding gegeven tot hevige standjes. Een aantal personen, redacteurs en letterzetters van „Radical" en „Justice," ontevreden over de wijze, waarop Robespierre in 'tstuk geteekend en wel in 't algemeen de revolutie besproken wordt, begonnen op verschillende punten in de zaal spectakel te maken. Coquelin kreeg allerlei scheldwoorden naar zijn hoofd, o. a. „bouffon de Gambetta De bekende Lissagaray trachtte een aanspraak te houden toen hem dit niet lukte, wierp hij het fluitje, dat hij braaf gebruikt had, naar Co quelin. De toeschouwers wilden hem daarna te lijf, maar hij werd door de politie in veiligheid gebracht en uit de comedie gezet, evenals vele anderen. Negen personen werden gearresteerd in en buiten den schouwburg. De verdere opvoering van het stuk is nu ver boden. Aan „Le Temps" wordt uit Kayes (Senegal) geseind, dat de commandant Ruault het over schot van het leger van Ahmadou heeft uiteen gejaagd, dat hij 800 man heeft gevangen geno men en van alle kanten berichten van onder werping worden ontvangen. Ali-Bouri heeft zich onderworpen en Ahmadou is gevlucht. Duitschland. De bevelhebber over het 9de legerkorps, generaal Leszynski, heeft zijn ontslag genomen. Dit baart te meer opzien omdat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2