ïjm Buitenland. Duitschland. In de jl. Zaterdag gehouden itting van het Pruisische Huis van afgevaardigden maakte de nationaal-liberale afgevaardigde Seyf- fardt van de beraadslaging over de begrooting van landbouw gebruik, om zich bij de regeering te beklagen over de Hollandsche zalmvisscherij. Hij beweerde, dat de Nederlandsche visschers aan de stroomopwaarts gaande zalmen den weg versperren. Het bekende zalmtractaat bepaalde, dat altijd slechts de helft der rivier mag afgezet worden, en daar nu in Nederland, het diepe water waar alk en de visschen komen, zoo dikwijls van de ééne zijde der rivier naar de andere afwisselt, is het mogelijk met behulp van de zandbanken aan de Duitsche visschers hun aandeel in den buit te ontnemen. Daardoor komt het, dat in de Duitsche Rijnstreken de zalmvangst kwijnt, terwijl zij in Nederland bloeit en er van daar een sterke invoer plaats heeft. In de Duitsche visscherskringen meent men, dat de Duitsche commissarissen, die het verdrag gesloten hebben, gehandeld hebben zonder met die toestanden bekend te zijn. Seyffardt uitte den wensch, dat de regeering aan deze zaak nog eens hare aandacht wijden en een onderzoek instellen zou. Ofschoon de minister van landbouw Von Hey- den in den loop der debatten verschillende andere klachten en vragen beantwoordde, roerde hij Seyf- fardts klachten over de zalmvisscherij met geen enkel woord aan. Italië. De samenstelling van het nieuwe Kabinet is als volgtRudini, president en Buiten- landsche ZakenBinnenlandsche Zaken en Ma rine, Nicotera; Schatkist, 'ColomboFinancien, Pellorin Oorlog, FerraniJustitie, Brauer; Openbare Werken, post- en telegraaf, Chimini Landbouw en Onderwijs, Villari. De Kamer zal waarschijnlijk Zaterdag bijeenkomen om de voor lezing te hooren van het program van dit Ka binet. Servië. Uit Weenen wordt gemeld, dat, volgens particuliere berichten uit Servië, de Regenten Milan hebben verzocht zoo spoedig mogelijk naar Belgrado te komen, met het oog op de dreigende en verwarring stichtende hou ding van Natalie. Chili. De leden van het Congres bevinden zich in hechtenis of houden zich schuil. De havenstad Valparaiso is reeds sedert 16 Januari geblokkeerd. De vloot der Congres-leden maakte zich meester van drie stoombooten, toebehoorende aan de Chileensche stoomvaart-maatschappij en van een nieuwe Amerikaanschen kruiser, die uit Europa aankwam. Men gelooft dat de weer- spannigen zich ook hebben meester gemaakt van de „Abdao," waardoor zij zich in het bezit stel den van ammunitie. Ook hebben Balmaceda's tegenstanders de bruggen in het zuidelijk gedeelte der stad vernield, ten einde den toevoer van levensmiddelen en kolen af te snijden. De vertegenwoordigers der andere mogendheden hielden te Santiago een bijeenkomst, waar alleen de Engelsche gezant ontbrak. In deze vergadering weigerden de diplomaten het recht der congres leden tot het afkondigen der blokkade te erkennen. De regeering heeft 28000 manschappen te harer beschikking en vertrouwt, dat zij den opstand meester zal worden. De president heeft aanbie dingen gedaan betreffende het sluiten van een leening, maar de bankiers hebben deze voorstellen niet gunstig ontvangen. Men verwacht eiken dag, dat het bombarde ment zal beginnen en dat Valparaiso genoodzaakt zal zijn zich overtegeven ondanks het talrijke garnizoen. De Chiliaansche vloot blokkeert Iquique. Men verzekert, dat het bombardement is begonnen. Gemengd nieuws. In een slop te Utrecht woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, van welke het oudste 14 jaar; het was den heer S. Wesselink Jr., adjunct-hoofdinspecteur van politie, speciaal met den gezondheidsdienst belast, ter ooren gekomen, dat in die woning ergerlijke toestand van vervuiling aanwezig was. Bij onderzoek bleek, dat het geheele gezin, behalve de man, met eenige lompen bedekt om een pot warm water zat, zoo het schijnt om daarin de handen te warmen. Door verarming waren de vrouw en kinderen zoo vuil en weinig gekleed, dat zij niet meer buiten kwamen en een tweede vertrek daarnaast werd gebruikt als een soort mesthoop. De man verdiende een klein weekloon, waarvan eerst de huur moest betaald worden en verder juist genoeg geld over schoot om brood van te koopen. De kinderen, onder welke een meisje, waren blijkbaar slecht ontwikkeldde oudste kon men niet in dienst zenden, omdat zij geen kleeren had. Die toestand was dus te wijten, misschien wel aan zorgeloosheid, maar niet bepaald aan onwil. Op verzoek van den heer Wesselink werd, met toestemming van het gezin, de gemeentereiniging aan het werk gezet. Verder verleende de com missie van kleeding en dekking eu de aalraoe- zenierskamer hulp, terwijl ook meer gegoede buren iets voor het gezin afzonderden. Op deze wijze kan zeker een gunstige wending komen in het leven dezer menschen, die thans nog slechter gehuisvest waren dan de varkens, wier hokken, altlrans in deze gemeente, volgens politiemaat regel steeds behoorlijk schoongemaakt moeten worden. Onlangs werd melding gemaakt van het schieten van een wolf door den heer de Jonge van Zwijnsbergen nabij Heivoort. Om het zeld zame van het geval te meer wijl door som mige personen betwijfeld werd of het geschoten dier wel inderdaad een wolf zou zijn geven wij hier eene plaats aan hetgeen de heer D. J. v. Z. zelf daarover schrijft in de „N.-brab. en ,,'s Hert. Ct." Op Maandag 19 Januari, even 12 uur, was ik in de nabijheid van het kasteel Zwijnsbergen, vergezeld van den i3jarigen Alexander Knoops, met het plan om koolduiven te schieten. Terwijl wij in een laantje waren, riep ge noemde jongen „Kijk, wat loopt daar voor een aardig beest Ik keek in de aangeduide richting, zag het loopen, en het kwam mij als een hond met de eigenschappen van een vos, voor. Het scheen dat dit dier de stem van den knaap had gehoord, plotseling draait het om, komt op het laantje, waar wij stonden, recht op ons af in eene houding, die juist niet aan eene vriendschappelijke geneigdheid deed denken. Ik plaatste den onverschrokken jongen ach ter een boom en sprong zelf, gereed om te schie ten, achter een anderen boom, de komst van den ongenooden gast afwachtende. Op 40 pas van mij bleef hij even staan, hief den kop omhoog, overzag het terrein en keek naar ons, misschien ontstemd omdat hij gestoord was in ziju planmet versnelden gang en open bek kwam hij op ons af. Toen hij op 30 pas was genaderd, gaf ik hem het volle schot van vorenhij viel neer, maar stond weer op. Zoo dra ik geschoten had, slaakte hij tweemaal een korte, krachtige schreeuw en zag ik duidelijk, dat hij goed geraakt was. Hij liep een zijdreef in. Ik spoedde mij in die richting met het voor nemen ongemerkt dicht bij hem te komen, maar hij zag mij en onmiddellijk kwam hij naar ons toe. Ik liet hem naderen op 10 pas, toen draaide hij min of meer naar rechts, waarop ik hem achter het linker voorbeen schoot. Hij stortte neder. Het dier nauwkeurig beschouwende, kwam ik tot de overtuiging, dat het eene niet groote maar oude wolvin wao. Van verscheiden personen en inrichtingen kreeg ik verzoek de wolf af te staan. Den directeur van „Artis", te Amsterdam, ant woordde ik, dat het beest te zijner beschikking was, met verzoek het hier te doen afhalen. Dit geschiedde en ik ontving van dien heer, nadat het in zijn bezit was, eene beleefde dankzegging, met de mededeeling dat de wolvin zal worden geplaatst in het museum van inlandsche dieren, waarvoor het eene groote aanwinst is, vermits het de éénige is, die er in voorkomt. ingezonden Stukken. Voor den inhoud stelt de Redactie xich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur 1 Naar aanleiding van een bericht, voorkomende in nw bind, dato 4 Februari jl. betreflende eene overrompeling van het wrok „Elstow" door eenige Texelaars, verzoeken wij u beleefdelijk het volgende op te nemen. Rij stranding van schepen is het de gewoonte, het gebruik, dat de visschers zoo spoedig mogelijk equipage en lading trachten te redden. Dit beproeven ze, uit liefde voor huune eveumenschen, zoowel als in de hoop door berging der ladinR hunne inkomsten te vermeerderen. De „Elstow" strandde op een oogeublik, dat het voor de Texelsche visschers door weer en ijsgang onmogelijk was haar te bereiken. Uit de couranten hadden wij vernomen, dat dc equipage was gered, maar van een contract tot berging was ons niets ter oore gekomen. Wel hadden wij vernomen, dat een paar Texelsche blazer schuiten, wier schippers met ons plechtig hadden afgesproken alle moeiten in het werk te stellen om, buiten alle maat schappijen om, een contract tot berging machtig te worden, reeds aan het katoen lossen waren. Wat was dus natuurlijker, dan dat wij, toen Zondagnacht wiml en getij gunstig waren, ons naar de „Elstow" begaven Van roovcn of plunderen was volstrekt geen sprake. Wij wisten niet en kondeu, al hadden wij het gehoord, niet gclooven, dnt er onder onze schippers waren, die trou weloos hun woord zouden breken en met de tegenpartij zouden gaan heulen, waardoor zij aan velen een zoo noodig en gewenscht stuk brood onthielden. Wat aangaat het bericht zelf, hierover behoeven wij slechts weinig te spreken, daar het meer dan partijdig is opgesteld. De grove onwaarheden, daarin vermeld, zullen ter rechter plaatse wel aan het licht komen. Alleen willen wij nog opmerken 1. dat het een Ileldersche vlettcrman, bij ons met name bekend, is geweest, die het mes heeft gelrokken. 2. Dat de assuradeur ons vrijheid heeft gegeven, lading te bergen, indien er geene schuiten aanwezig waren. Op vletten en op volk aun boord hadden wij niet te letten. Hopende, dat door het voorafgaande, de ongunstige indruk, dieu het bericht op velen heeft gemaakt, moge weggenomen worden, teekenen wij ons J. Brouwer G«. G. C. Kuijper. D. Krynen. J. Burger. B. van der Vis. Oudeschild, Februari '91 Gaarne verleenen wij aan bovenstaand stuk een plaatsje, om den inzenders gelegenheid tc geven zich te zuiveren van de verdenking, die, naar aanleiding van het gebenrdc aan boord van de „Elstow", op hen rust. Het bericht betreffende de overrompcliug (zie ons nummer van 4 dezer), wij wezen daarop nadrukkelijk, gaven wij, zooals het aan ons en aan de voornaamste bladen werd medegedeeld; van partijdigheid onzerzijds kan dus geen sprake zijn. Red. Sïoomvanrt en Scheepstijdingen. Burgemeester den Tex (s.), vsn Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Februari van Genua. Prins Hendrik (s.), van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 8 Februari te Genua. Prinses Wilhelmina (s.). arrieeerde 9 Februari van Batavia te IJ muiden. Prinses Sophie (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Februari te Southampton. S oen da (s.), arriveerde 9 Februari van Batavia te IJmuidcn. Bij de Koninklijke Paketvaurt-Mnatschappij te Arasterdam is bericht ontvangen dat het stoomschip „Reijnst,® dat 17 Jan. van Macossar naar kendari (Zuid-Oosthoek van Celebes) is vertrokken, eu 't begiu dezer maand te Maeassar moest teruggekeerd zijn, nog niet aldaar is gearriveerd. Hel stoom schip „karang" is uitgezonden om het op te zoeken. Het stoomschip „London." van T.iban, is gisteren in het kanaal bij den Hoek van Holland in aanvaring geweest met het naar Huil bestemde stoomschip „Seagull." De „London" bekwam schade aan den boeg doch stoomde op naar Rotter dam. De „Seagull" kreeg ecu gat bij de machinekamer en moest, om zinkeu te voorkomen, tegen den noordwal aan den grond gezet worden, waarna het scheef en vol water liep. De equipage en de passagiers werden toen door de sleepboot „Postduif" van boord gehaald en te Hoek van llollaud aangebracht. ^.arktlserichtan. Texel, 5 Febr. Ougewassehen Wol 80 c. per Kg. Gevischt Zeegras f 2.50 n 3.25 eu gemaaid id. f 6 a 7.50 per pak van 100 Kg. Tarwe f 8 a 8.75 en Aardappelen f 3 a 5 per hectol. Alkmaar, 6 Febr. Aangevoerd 9 stapels kaas, weg. 1940 Kg. Kleine f 32, Commissie f 25 eu Middelb. f 29 per 50 Kg. Alkmaar, 7 Febr. 41 nuchtere Kalveren, f 6 a 16 143 Schapen, f 16 a 23 85 magere Varkens, f 12 a 16 241 Biggea, f5 a 8 8 Bokken en Geiten f 4 a 109 Koeien, f 160 a 250 ulles per stuk. Boter 67i a 77£ et. per kop Kip-eiereu f 3.50 a 4 per 100 stuks. Amsterdam, 6 Febr. Weekbericht. Fijne zaden. Voor Karweizaad bleef goede vraag bestaande aanvoeren van dc boereu blijven klein, terwijl het buiteulnnd meer en meer als koopcr optreed. Ook in Bruin Mosterdznnd ging meer voor export om. Bruin Mosterdzaad gold f 24 a 25 50, geel f 20.50 a 23.50 en kanariez f 10 n 10.25 per 100 Kg., Knrweiz. 1889r f 10.75, 1890r f 10.50 en blauw Maauzaad f 15 a 16 per 50 Kg. Koolzaad stil. Pynz. onveranderd kalmCalcutta f 259, Rombay f 260. Raapolie prijsh.in dadelijk ging weinig om. Op lev., voornamelijk vau het najaar, werd daarentegen veel gedaan. Voor Lijnolie bestond voortdurend goede vraag, zoowel voor dadelijk als op de termijnen. De uoteering sluit geheel op onveranderd. Amsterdam, 9 Febr. Veemarkt415 Runderen, lste kw 75, 2de 67 en 3de 56 ct. per Kg.Melk- en Kalfkoeien f 150 a 270, 64 nuchtere Kalvereu, f 7 a 12 per stuk. 328 vette Varkens, 38 a 44 ct. per Kg. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 10 Febr. Sedert jl. Zaterdag warden alhier door 38 korders 2 tot 25 mandjes kleine schol en 1 tot 5 manden schar en door trekkers 1 tal haring aange voerd kl. schol gold f 2.40 a 3.50 per mandje, schar f 1.80 a 2 per mand en hnring f 14 per tal. 335ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Zeventiende lijst: No. 18859 f 200. No. 2043 f 100- No. 8566 premie van f 3000. Nos. 1081, 1228, 1607> 20S6, 4586, 7047, 7764, 7927, 11178, 12676, 13339, 13728, 13855, 13897, 14109, 14970, 15321,17549, 17827, 18300, 18451, 18813. 19454, 19561, 19734 en 19754 iedee f 70. Weerk. Waarnemingen te Helder. (Landskeet.) E t£ Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer Ce. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 9 10 10 12 12 8 12 O.Z.O. 0.2 Kg. O.N.O. 1.4 Z.W.t/W 0.2 Z.W.t.W.0.4 773.50) f13.70 772.42 f12.92 771.14 f 11.42 771.20, fll.56 2.4 - 0.1 - 0.6 0.5 - 1.3 - 3.9 - 2.8 - 3.3 Februari. 1 Vochtigh. procent. Weersgesteldheid. Toestand van ,1e zee. 8 9 10 10 12 12 8 12 0.87 0.96 0.89 0.84 Dichtbew., benev., mooiweer. Dichtbenev., vriezend, mooiw id. Dichtbewolkt, mooiweer. Vlak. id. id. id. Verwachting: Noordoostenwind. Burgerlijke Stand van: Helder, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Bevallen: J. E. Roberlson, geb. Treers, z. C. Proos, geb. Vcrberue, z. Z. van Ingen, geb. Meerters, z. Overleden: C. J. Dienaar, 15 j. C. Bakker, 11 j. Laatste oerichten. 10 Februari. Een particulier telegram, gisteren hier te lande over Demerary uit Suriname ontvangen, bevestigt het bericht, door „Het Vad." gemeld, dat het tusschen Gouverneur Lohman en den procureur- generaal mr. Kalff tot een botsing is gekomen De vaart van hier op Friesland is heropend. Jl. Zondagmiddag zijn de van Leeuwarden naar Rotterdam bestemde stoombooten Leenwarden II en III alhier aangekomen, zonder in het vaar water veel drijfijs te hebben ontmoet. De stoomboot „Anna Cornelia," liggende te Amsterdam, zal morgen (Woensdag) den dienst hervatten Uit het gestrande stoomschip „Elstow" werden jl. Zaterdag 331, Zondag 303 en gisteren 265 balen katoen geborgen en alhier aangebracht. Jl. Zondag heeft men een anker met ongeveer 100 vadem ketting uitgezet, waarop het stoom schip gisteren 3 streken is gedraaid. Met de aan boord geplaatste stoompompen kan men het binnendringende water meester blijven. Naar wij vernemen zijn door wijlen den heer S. Braaksma, de vorige week alhier over leden, o. a. de volgende legaten vermaakt, allen vrij van successie-rechtenaan het Algemeen Weeshuis {f 3000; aan de Hervormde gemeente f 2000aan de algemeene armen f 2000aan de Vereeniging „Tryfosa" f 1000 aan „Tabitha" f iqoo en aan de Hervormde Diaconie f 500. De verpleegden in het Algemeen Weeshuis alhier zijn jl. Zaterdag door een zilveren echtpaar op werkelijk onbekrompen wijze feestelijk ont haald. Brussel, 9 Febr. Nadat Koning Leopold zich bereid had verklaard de vertegenwoordigers der werkliedenpartij te ontvangen, begaven zich gisteren drie leden der socialistische werklieden partij, waaronder het lid van den gemeenteraad Delporte, naar het koninklijk paleis. De Koning onderhield zich drie kwartier met de gemachtig den en vroeg uitvoerige inlichtingen over den toestand der werklieden en de klachten, waartoe deze aanleiding geeft. Ten slotte verklaarde de Koning, dat hij als constitutioneel vorst op eigen gezag niets kon doen om de grieven te verhel pen, maar hij verzekerde, dat hij zijn invloed ten behoeve van de werklieden zou aanwenden Berlijn, 9 Febr. De luitenant-generaal Graaf Schlieffen is thans definitief tot chef van den generalen staf benoemd. Hij werd heden in den voormiddag door den Keizer ontvangen. Lissabon, 9 Febr. Eene dépêche uit St. Thomas in de golf van Guinea meldt, onder dagteekening van gisteren, dat onder de negers een opstand is ontstaan, welke ook tot andere punten van het eiland uitstrekt. De regeering heeft versterking gevraagd. New-York, 9 Febr. Blijkens berichten uit Lima, loopende tot 27 Jan., werd de stoom boot „Imperial", toen deze met 2000 soldaten uit Valparaiso naar Iquique wilde vertrekken, aangevallen door de torpedoboot „Blanco. Na een gevecht, dat eenige uren duurde, werd de „Blanco teruggedreven en gelukte het de „Imperial" te vertrekken. Taltal en Chanural zijn de eenige havens, welke door de troepen van het congres zijn bezet. President Balmaceda heeft Pisagua en Coquirapo heroverd. De haven van Valparaiso is nog geblokkeerd, maar eenige booten konden toch de haven in- en uit stoomen. Van den oever werd op elk vaartuig, dat na vijf uur 's avonds die haven verliet, geschoten. ADVERTENTIE N. De Heer en Mevrouw HATTIN9A RATEN-DE &R00TE betuigen bij deze hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van waardeering en vriendschap, hun geschonken bij gelegenheid van hunne 25jarige echtvereeniging. Helder, 10 Februari 1891. Oprechten dank aan allen, en in 't bijzonder aan de ingezetenen der gemeente Oudkarspel, voor de hartelijke bewijzen van belangstelling, mij betoond ter herinnering aan mijn jubilé op 27 Januari jl. C. KROONMz. Noordscharwoude, 9 Februari 1691. BERICHT van de Vereeniging van Neflorlanisclie SigarenfaDriltaiitBn Wij hebben de eer hiermede ter kennis te brengen, dat bij minnelijke overeenkomst de Heer L. VAN ES zal ophouden, vertegen woordiger van onze Vereeniging in deze gemeente te zijn. Het filiaal, tot nu toe gehouden in het perceel Weststraat 103, zal nu verplaatst worden naar de Slnnenli aven S (opening 14 Februari a. s.) en komt onder leiding van den Heer C. RU1JGH. Kennisgevende van deze verandering, houden wij ons overtuigd, dat de goede siaaiu van het Trio-fabricaat onze vele afnemers in deze gemeente aanleiding zal geven ons aan het nieuwe adres SSsaiiRcnbavcci 5, dezelfde bewijzen van waardeering te geven, die wij tijdens het beheer van den Heer VAN ES hebben mogen ondervinden. Van onzen kant geven wij gaarne de ver zekering, indien dat nog noodig mocht zijn, dat wij steeds blijven doorgaan dezelfde goede kwaliteiten te leveren tegen de lage prijzen (fabrieksprijzen) waardoor wij gedurende het driejarig bestaan van onze Vereeniging dui zenden afnemers, zoowel binnen- als buiten lands aan onze zaak hebben kunnen ver binden. Op 14 Februari a. s. zal het juist drie jaren geleden zijn, dat wij de eerste winkel van onze Vereeniging hebben geopend te Rotterdam, Hoofdsteeg 30, en met voldoening mogen wij wijzen op de zeer groote uitbrei ding van onze Vereeniging, dank zij het vertrouwen van het publiek in onze alleszins soliede leveringen. En hiermede ons nieuw adres: BinmesDfaaven 5, onder leiding van den Heer C. RUIJGH, nogmaals aanbevelende, teekent hoogachtend, De Directie. Hoofdkantoor Culemborg. Wij maken van deze gelegenheid gebruik speciaal de aandacht te vestigen op de mer kenOO t\ 2, P en PP k 2£ en DDD a 3 cent, die hier zeer veel aftrek vinden. Notaris B ACEX, resideerende te Wieringerwaard, zal in het openbaar ver- rfplteililiÉ^ koopen, te Hoogwoud, op gpljjfialg. WOENSDAG 4 MAART ^es avonds zes uur, HaTT„-V herbig van de Wed. C. GROOT: 1. Een nieuw gebouwd, zeer logeabel nEEREAIHlUS, bevattende, beneden marmeren vestibule en gang, vijf kamers, waarvan twee ensuite, veranda, keuken en kelder; boven: vier logeerkamers, mangel kamer, dienstbodenkamer en zolder, overigens voorzien van wel- en regenwatervoorts sierlijk aangelegden TUIN, SCHUUR en ERVE, staande en liggende te iJoogwoud, in de kom van het dorp, sectie D, No. 863, groot 17 aren 59 cent. Grondlasten f 47.20. Dadelijk te aanvaarden. 2. Een welingericht, hecht en sterk WOOVIIUIS met TUIN en ERF, aldaar, Sectie D, No. 487, groot 9 aren 45 cent. Grondlasten f9.85 Te aanvaarden uiterlijk 1 Mei 1891. Thans in gebruik bij den heer J. P. WAGENAAR. Notaris BACKX zal publiek verkoopen, op WOENSDAG 11 MAART 1891, 's voor- middags elf uur, te ileiloo, in de herberg van W. SLOT j /feit-, Eene goed onderhouden RENTE- iii>B NIERSWONING met SCHUUR, ERF en TUIN, te Heiloo, in de kom van het dorp, aan de Oostzijde van den straatweg, Sectie B, No. 395, groot 7 aren 8 cent. Behoorende tot de nalatenschap van den Heer J. MULDER. Dadelijk te aanvaarden. Breeder bij biljetten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3