van het Koninklijk gezag, ofschoon zij aan deze tijdens hare gezagvoering verantwoordelijk zijn. De minister beriep zich op de Suikerwet, Woensdag aan genomen, waarin „den" minister staat. Hij ontkende ten stelligste, wijziging te brengen in de constitu- tioneele verhoudingen tusschen de Kroon en de minister. De verandering werd ten slotte goedge keurd. Het ontwerp tot wijziging der personeele belasting (tegemoetkoming aan houders van paarden) werd aangenomen. Het debat over de Postwet is aangevangen. De heer Okma protesteerde tegen den aandrang der Eerste Kamer tot beperking der Zondagsrust, en zinspeelde daarbij op bevordering van de sociaal democratie, daar zulke aandrang wel kon uitloopen op verzet der postambtenaren. Tegen deze uitlatingen protesteerde de heer Borgesius. De heer Van der Borch wilde betaling voor de briefkaart-formulieren doen vervallen, en wees op den zwaren dienst der postboden ten plattelaude. De heer Oppedijk sympathiseerde met dat voor stel en hoopte, dat de minister de voorstellen in het belang der kleine pers welwillend zal ontvan gen de heer Cremers wilde regeling van de ver houding tusschen publiek en postambtenaren. De heer Van Asch van Wijck vroeg dubbel port voor Zondagsbestelling, wat de heeren Van Kerk wijk en Mackay bestreden. De minister van Waterstaat verzekerde, voorals nog niet verder te willen gaan met beperking der Zondagsrust. Een dubbele Zondagsrust is onmogelijk, afhalen Zondags ten postkantore eerder mogelijk. Ingrijpende wijzigingen in dit ontwerp kan hij niet steunen. Het algemeen debat werd gesloten. Art. 1 definieert o. a. als nieuwsbladen eenmaal 's weeks verschijnende couranten en tijdschriften. De C. v. R. wil daaronder verstaan alle periodiek, ten miuste eenmaal 's maands verschijnende bladen en couranten. Zitting van Vrijdag 13 Maart. De Kamer vervolgde heden de behandeling van de Postwet. Op art. 1 (Definitie van brieven, drukwerken, enz.) werd voorgesteld 1. Amendement der Commissie van rapporteurs, om onder nieuwsbladen te verstaanalle periodiek, doch ten minste eenmaal 's maands verschijnende bladen en couranten (de Regeering stelt voor alle ten minste éénmaal per week verschijnende cou ranten en tijdschriiten). 2. Amendement-Smidt om nieuwsbladen gelijk te stellen met andere drukwerken. De heeren Smidt en Veegens verdedigden die gelijkstelling, in het belang van de boekenversprei- ding, doch de heer Veegens wilde volstaan met gelijkstelling bij verzending van boeken boven zeker gewicht. De heer Borgesius bestreed de gelijkstelling. Overigens werden verschillende aanmerkingen ge maakt op de wettelijke definities van bijvoegsels, nieuwsbladen, enz. Bfnnenland8ch nieuws. Helder. In de jl. Donderdagavond ge houden vergadering der Vrijzinnige Kiesver- eeniging „Vooruitgang" had onder de in middels toegetreden leden de bespreking plaats van punt I van het vroeger door ons gepubliceerd voorloopig programWetgeving tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse." Na breed voerig debat werd definitief vastgesteld, dat de Vereeniging daar onder begrijpt en zal streven naar: a. het tegengaan van overmatigen arbeid in het algemeen, met inachtneming echter van den aard van den arbeid; b. beperking van arbeid van vrouwen c. verbod van arbeid voor kinderen beneden de 14 jaar d. maatregelen ter bevordering van de veilig heid en de gezondheid in fabrieken en werk plaatsen e. het waarborgen van een wekelijksche rustdag f. verzekering van den werkman tegen onge lukken en voorziening bij ziekte, ouderdom en overlijden; g. verzekering der arbeidersbelangen door mid del van arbeidskamers met beperkte rechtspraak h. regeling van het arbeidscontract bij de wet. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur en werden als bestuursleden gekozen de heeren J. H. van Balen, A. Deelder, Dr. P. C. F. Frowein, J. W. Klappert en W. Westen dorp. Niet omdat er niets meer te behandelen viel, maar wijl het reeds laat was, werd de vergadering hierop gesloten. Op de volgende vergadering is aan de orde punt II van het voorloopig progratn Algemeen Kiesrecht (niet s t e mrecht), enz., waar omtrent wij kunnen mededeelen dat de bedoeling isAlgemeen Kiesrecht met uitzonderingen of zooveel mogelijk uitgebreid kiesrecht, ongeveer Ein braver Mann denkt an sich selbst zuletzt, Verkout auf Gott uud rettet die Bedrïngtcn. En Alfred heelt zich als een braaf man gedragen. Dat moest u met trots vervullen. De eenige ver ontschuldiging voor u is, dat dit egoïsme een begrij pelijk uitvloeisel is van uwe vrees voor zijn leven." „Papperlepap riep de kleine prinses met blik semde oogen uit, „wat hebt ge toch altijd den baas te spelen over mij Ik heb niets anders gedacht dan ik gezegd heb en daar blijf ik bij. Alfred heeft niet het recht zich in gevaar te begeven. Wat heeft hij bovendien 's avonds laat met Dolorcs aan het Heksengat te doen," voegde zij er ijverzuch tig bij. Falkner was van plan deze vraag met stilzwijgen te beantwoorden, toeu hij opmerkte, dat een vorschen- de blik van den erfprins hem hetzelfde scheen te vragen. Hij zeide derhalve de waarheid „Ik ontmoette Dolores daar, toen ik van den Valkenhof naar Monrepos terugkeerde. Het ongeluk gebeurde eerst toen ik reeds lang vertrokken was gelukkig echter was ik nog niet zoo ver, dat ik haar hulpgeroep niet meer kon hooren." „Gelukkig zeide Lolo zoo sarrend, dat Falkner opstond en den hertog verlof vroeg zich te ver- overeenkomende met de omschrijving in het pas verschenen manifest der Liberale Unie. Helder. Naar wij vernemen is het schroef- stoomschip iste kl. ,,De Ruyter," dat weldra naar West-Indie zal vertrekken, de eerste oor logsbodem waarop het nieuwe schaftingstarief wordt toegepast. De nieuwe ze^-schafting kost te Curagao f 0,22 en in zee f 0,19^ per dag en per man duurder dan de vroegere. De equipage krijgt dan in zee o. a. soms hutspot van ver schillende groenten, in bussen geconserveerd, en stokvisch. Het middagschaften aan boord, ofschoon van uitstekende qualiteit, was tot nu toe niet vrij te pleiten van eentonigheid, daar het slechts drie verschillende menu's kende, namelijk erwten of boontjes, erwtensoep en rijstesoep. In zee en buitens lands wordt daarin door het nieuwe tarief meer afwisseling gebracht, dat niet anders dan der gezondheid en den opgewekten geest ten goede kan komen. Avenhorn. Openbare Raadszitting op Donderdag 12 Maart, des morgens 10 uur, ten raadhuize. Behandeld werd de ingekomen missive van Mej. van Nus, vroedvrouw dezer gemeente, inhou dende verzoek om verhooging van jaarwedde, welke zij noodig acht, daar t 300 te weinig is om fatsoenlijk te bestaan, in aanmerking nemende het gering aantal verlossingen, van welke de meeste nog met een minimum sommetje worden betaald. Discussie werd er niet noemenswaard gevoerd. Vier leden stemden tegen, drie Vóór de verhoogïng. Eervol ontslag werd voorts op diens verzoek gegeven aan den heer Le Clerq, onderwijzer alhier, als zoodanig tegen 1 Mei, als wanneer genoemde heer optreedt als hoofd der school. Daarna werd uitgebracht het verslag van de plaatselijke schoolcommissie en samengesteld het stembureau voor de eerstvolgende verkiezingen, nl. de heeren Kuiper en Groot en plaatsvervan gende leden de heeren Kok en Beunder. Daarna zou aan de orde komen de vaststelling van de lijst betreffende de heffing van den hool- delijken omslag. De leden van den raad schenen dit chapêtre niet aan te duiven in tegenwoordigheid van de toehoorders, die achter de balie de standplaats hadden ingenomen. Het was niet ondienstig als er gelegenheid werd gegeven aan belangstellende geraeentenaren om zittende de beraadslagingen te kunnen volgen. De voorzitter bracht in rondvraag het voorstel om het teêre punt van belasting in geheime zitting te behandelen, hetgeen natuurlijk door de overige leden gretig werd aangenomen. Schoorl. Het Dag. Best. der Nederland- sche Heidemaatschappij heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de dennenbosschen in de duinen, welke door wijlen dr. W. C. H. Staring aldaar zijn aangelegd. In verband met de in Jutland over hetbebos- schen der zeeduinen opgedane ondervinding, zal de Regeering dan met het bepoten van onze kale duinen, althans voor zoover deze staatseigendom zijn, een begin kunnen inaken. Heer-Hugowaard. De verpachting van het vischwater in deze gemeente heeft opgebracht f 10.tegen f 108.50 in het vorige jaar. Middelie. Bij de jl. Woensdag alhier ge houden herstemming voor een lid van den ge meenteraad is gekozen de heer P. Pz. Laan. Amsterdam. De nieuwe Aula van de Universiteit alhier, het geschenk van den heer Rudolf Lehman, is jl. Donderdag plechtig inge wijd door prof. Matthes, voorz. der Aula-comm. en aan den Academischen Senaat, door den bur gemeester daartoe gemachtigd, overgedragen met eene rede, waarin hij kort de oude Aula van het Athenaeum herinnerde en vervolgens warmen dank bracht aan den schenker, die, door ziekte verhinderd, niet tegenwoordig was en voor wiens herstel hij hartelijke wenschen uitte. Een gedenk steen vereeuwigt den schenker aldus: In memo- riam viri clarissimi Leopoldi Lehman, hoe audi torium de suo aedificari volnit frater Roldolphus, anno 1890. Professor van Hamel, rector-mani- ficus, aanvaardde de Aula, verzekerde dat zij zal zijn een eerezaal voor plechtigheden en pro moties en dat zij steeds hoog in eere zal worden gehouden. Daarna sprak professor Asser. Hij bood den Senaat daarbij aan een prachtig ge beeldhouwd spreekgestoelte met lustres, uit de opbrengst der gelden voor den avondcursus. Muziek luisterde de plechtigheid op. Marine en Leger. De marine-torpedoboot groot model „Goentoer" die reeds in 1888 te Amsterdam van stapel liep en sedert herhaalde proeftochten maakte, die tel kens mislukten, is gisteren alhier ter reede nogmaals onder stoom beproefd. Ook thnns sprongen weder eenige vlampijpen en voldeed het vaartuig niet aan de gestelde eischen, zoodat het nog niet door het Departement van Marine van de Fabriek kan worden overgenomen. wijderen, daar het lange dragen zijner natte klee deren hem een onaangenaam gevoel had bezorgd. Toen hij Lolo goeden nacht wenschte, had zij reeds berouw. „Wees niet boos," fluisterde zij, „het komt alleen omdat ik zoo jaloersch ben Ik zal mij van nacht nog mijn oogen uitweenen bij de gedachte aan het gevaar waarin ge verkeerd hebt, enen omdat ik je geërgerd heb. Maar ge moet heusch niet boos zijn Hij kustte hare kleine rozige hand en vertrok met een gevoel van schuld, ellendig en toch gelukkig. Hij was zich zijne ontrouw jegens zijne verloofde bewust, eene ontrouw, die slechts door strenge boetedoening vergeven kon worden. Voor den rechterstoel van zijn eigen onbuigzaam geweten was bij schuldig en dit ontkende hij niet, ofschoon een ander licht redenen van verontschul diging zou hebben gevonden in de wijze waarop deze verloving tot stand gekomen was. En de gelofte, die hij dien avond tegenover zijn geweten deed, die zou hij houden, en hij was overtuigd dat Dolores er hem des te meer om achten zou. (Wordt vervolgd.) De voor den dienst in Oost-Indië bestemde officier v. gezondheid 2de kl. J. H. P. van Kerckhoff, zal den 28ste dezer per stoomschip „Prins Hendrik" derwaarts vertrekken en te Genua scheep gaan. In plaats van den mach. 2de kl. J. G. De Roever is aan boord van de stoomkanonneerbot „Dog," te Hellevoetsluis, geplaatst de mach. 2de kl. J. J. Jöbsis, van de conservatie aldaar. De commandant van Hr. Ms. instructie-korvet „Nautilus" heeft op Hr. Ms. „Admiraal van Was- senaer," te Amsterdam, dertig jongens uitgezocht, om bij de opleiding van bootsmansleerlingen te Hellevoetsluis geplaatst te worden. Het aantal leeraren aan de opleiding van machi nist-leerlingen te Hellevoetsluis is met een onder wijzer in de natuur-en werktuigkunde vermeerderd. In het Zuiderfrontier rijn de militaire hydro- graphische opnemingen met de stoomkanonneerboot „Dog," comm. de luit. ter zee lste kl. J. Van den Bosch, aangevangen. Aan het eind-examen der opleiding van adspi- rant-administrateurs aan boord Hr. Ms. wachtschip alhier, dat in Juli a. s. wordt afgenomen, zal worden deelgenomen door 9 adspirant-administrateurs der oudste afdeeling. Het praesidium der commissie voor dat examen zal worden opgedragen aan den hoofd inspecteur van administratie bij de zeemacht, den kol. C. A. C. Van Nuijs. Bij kon. besluit zijn de officieren van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht M. J. Brandts en G. D. Giesberts met 1 April a. s. bevorderd tot off. van gez. lste kl. De luit. ter zee 2de kl. H. de Booy, dienende aan boord van Hr. Ms. ram monitor „Panter", wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld en op gemelden bodera vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. Merkus, terwijl de luit. ter zee 2de kl. G. van de Pol met gelijken datum ge plaatst wordt aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. Wegens ingekomen klachten bij het Departement van Marine, zal aan boord der schepen, die voorzien zijn van kanonnen van 3.7 cM, A, naar dete vuur- mondeu een onderzoek worden ingesteld. Aan boord van Hr. Ms. „Prins van Oranje", te Hellevoetsluis, zal een proef worden genomen met patronen, gevet met barnsteenvernis. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der Marine te Hellevoetsluis een verge lijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als maehinistleerling 2de kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig bepalen. De vader, de moeder-voogdes of de voogd, die verlangen dat hunne zoons of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, behooren vóór April a. s. aan het Departement van Marine een verzoekschrift in te dienen, dat niet op zegel behoeft geschreven te zijn en waarin zullen moeten vermeld zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. De „Staatscourant" van 11 dezer vermeldt verdere bijzonderheden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, krachtens art. 9, sub. 2, van het Koninklijk besluit van 18 Januari 1886 (Staatsblad No. 10), houdende nadere vaststelling van een reglement voor de examens ter verkrijging van een diploma nis stuurman aan boord van koopvaardijschepen, onder de deskundigen, voor het onderzoek naar de gezichts scherpte en het kleurenonderscheidingsvermogen der candidaten voor dat examen, alsnog opgenomen een officier van gezondheid der Koninklijke Nederland- sche zeemacht, daartoe door den directeur en com mandant der Marine alhier aan te wijzen. Benoemingen, enz. Bij de stemming voor hoofd-ingeland van den polder Heer-Hugowaard zijn uitgebracht 38 stemmen. Herkozen is de heer C. Helder met algemeene stemmen, terwijl gekozen is de heer S. Akkerman, met 22 tegen 16 stemmen op het aftredend be stuurslid, den heer J. Swaag. Als voorzitter van het waterschap „Westerwolden" is herkozen de heer J. H. Hids, met 317 van de 402 stemmen. De heer F. H. Boels, te Onstwedde kreeg 123, en de heer H. Kiel, te Hoorn, 107 stemmen. Tot voorzitter van het 6de onderdeel van het waterschap „Wcsterwolde" is gekozen de heer H. G. Migchels met 88 stemmen, en tot voorzitter van het 8ste onderdeelde heer B. D. Steenekes. Bij kon. besluit van 7 dezer is aan den heer C. A. M. Baron du Tour, eervol ontslagen ontvan ger der directe belastingen te Alkmaar, een pensioen van f 2234 verleend. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 8 Maart jl. voor den tijd van drie jaren benoemd in den raad van tucht voor de koopvaardij, tot lid P. A. de Boer, oud-gezagvoerder ter koopvaardij te Hilver sum en tot plaatstvervangend lid M. C. Braat, oud- gezagvoeder ter koopvaardij te Arasterdam. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, aan den heer C. Dz. Rezelmau eervol ontslag verleend als heemraad van den polder Wieringerwnard en be noemd tot dijkgraaf van den genoemden polder de heer J. L. T. Groueman. Onderwijs en Examens. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Amster dam is gisteren tot het lste gedeelte van het arts examen toegelaten de heer A. W. Drijver, geboren alhier. Mej. C. Cöllen, te Sint-Pancras, is benoemd lot onderwijzeres te Amsterdam. Tot helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openb. lagere school te Oudorp is benoemd mej. A. Winder. Benoemd tot onderwijzeres te Egraond aan Zee mej. C. Pool, te Tiel. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken de dames G. Hopman, van NoordscharwoudeM. Boon, van Hoorn op TexelC. F. S. Calraeijer, van HeilooG. Eecen en G. Kroon, beiden van Oud karspelE. Biezen, van Anna PaulownaM. F. de Bruiju, geb. van Ringelesteijn, van Koegras en J. W. van Kleef, van Alkmaar. Landbouw en Veeteelt. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten, ingevolge artt. 20, 21, 22 en 28 van het reglement voor die school, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e. k., en dat belang hebbenden zich schriftelijk, mits postvrij, vóór 1 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. De uitslag der deze week gehouden premie-keuringen van hengsten in Noord Holland is geweest als volgt 10 Maart te Schagen. 3 jari-re of ouder: 1. „Cae sar", van P. Boekei2. „Carno", van J. Bree- baart Kzn. 3. „Norman II" 4. „Horsa, van de Hengstenvereeniging5. „Nelsou", van J. Breebaart Kzn. Premiën toegek. aan No.1 en 2. 2-jarige 1. „Prins", van J. Breebaart Kzn.2. hengst van C. J. Schenk 3. „Tromp", van J. Breebaart Kzn. Premiën toegekend aan i en 2. 1-jarige hengsten. 1. Het hengst-veuleti van A. J. T. Geertsema 2. id. J. Breebaart en Co.8. id. A. D. Kaan 4. G. H. Geerligs5. id. C. J. Schenk 6. J. Breebaart Kzn. Premiën toegekend aan 1, 2 en 3. De verder aangeboden hengsten en jonge paarden werden niet aanbevolen. Kerknieuws. Te Edara zal eene nieuwe kerk worden gebouwd voor de Christelijk Gereformeerde gemeente aldaar. De daartoe benoodigde grond is aangekocht. Het provinciaal kerkbestuur van Noordholland heeft aan den heer dr. G. Paris, predikant te Buik sloot, op diens verzoek, wegens ongesteldheid, een emeritaat verleend met ingang van l April e. k. Buitenland. België. In de centrale sectie der Kamer is gisteren besloten de Regeering te vragen, of zij zich vereenigen kan met het voorstel van Frère Orban en derhalve de Regeering een ontwerp zal indienen over de kieshervorming voor de gemeente- en provincie-raden, en indien deze hervorming door tweederden der tegenwoor dige Kamer wordt gesteund, tot de Grondwets herziening zou worden besloten, terwijl deze hervorming alsdan den grondslag zou vormen van het nieuwe art. 47. Woensdag zal de centrale sectie weer vergaderen. Engeland. Te Glasgow heeft in de ijzer fabriek der heeren Dixon een ernstige ontplof fing plaats gehad, waardoor vele werklieden ge dood en gewond zijn. Ook de directeur der fabriek wordt vermist. De Engelsche bladen bevatten nog vele bijzonderheden over de ongevallen, welke de sneeuwstormen der laatste dagen in Groot-Britan- nie hebben veroorzaakt. Volgens de officieele opgaven, is deze sneeuwstorm, wat de hoe veelheid sneeuw betreft, welke op het land viel en de kracht van den orkaan ter zee, de hevigste geweest, welke na den orkaan van 18 Jan. 1881 heeft geheerscht. Het aantal personen dat is omgekomen door het stranden van visschersvaartuigen is nog niet zeker bekend, maar zeker zal menig zeeman verongelukt zijn, daar nog vele booten, vermist worden. In den nacht van Maandag op Dinsdag was het zoo koud, dat de kustwachter bij Beve- zier dood is gevroren. De man raakte het spoor bijster en den volgenden dag vond men zijn lijk onder de sneeuw. Duitschland. In den toestand van den heer Windthorst, jL Woensdag ongesteld geworden, was Donderdagavond geen beterschap. Een lichte longontsteking is geconstateerd. In den namiddag werden den heer Windthorst, op zijn verzoek, de Heilige sacrementen toegediend. Tegen den nacht was de toestand ernstig maar niet hopeloos. De krachten blijven goed, zoodat er geen oogenblikkelijk gevaar is. De Keizer reed Donderdagmorgen naar Windt- horst's woning om naar den zieke te infor- meeren. Een later bericht luidt De toestand van Windthorst is zoo bedenkelijk, dat Donderdagavond de „Germania" de vrees uitte voor zijnnaderend einde. De rechter long is hevig ontstoken. De beroemde arts Gerhardt verklaarde dat op Windthorst's leeftijd slechts één in twintig aangetasten zulk eenen aanval te bovenkwam de crisis kon evenwel nog eenige dagen aanhouden. De algemeene deelneming is zeer groot. De Keizerin zond den lijder bloemen, en de bladen van alle partijen laten zich zeer sympathiek over hem uit. Daar Windthorst's hoogbedaagde vrouw en zijne dochter te Han- nover wonen, betrok hij gedurende de parlements- zitting eene kleine gemeubileerde woning op eene derde verdieping in de Jacobstrasse. Ddkr is nu ook zijn ziekbed. Eenige leden van het centrum zijn voortdurend in de voorkamer, om de talrijke bezoekers uit alle maatschappelijke kringen te ontvangen. Italië. Luitenant Livraghi, de commandant der Italiaansche politie te Massowah, die in hechtenis is genomen wegens de onbehoorlijk heden, welke door hem te Massowah zijn ge dreven, bevindt zich nog te Lugano op Zwit- sersch grondgebied. Tot dusver heeft de Zwit- sersche regeering nog geen toestemming gege ven om hem over de grenzen te brengen. Livraghi dreigt nog veel erger dingen, dan reeds bekend zijn aan het licht te zullen brengen, indien men hem voor den rechter brengt. Noord-Amerika. Aan de „New-York Herald" wordt van jl. 11 Febr. uit Santiago geschreven, dat de regeering voortgaat allen, die de congres-troepen steunen, te vervolgen. Vele Engelsche en Duitsche kooplieden en de Oostenrijksche consul te Valparaiso zijn verban nen. De gevangenissen zijn vol. Een ernstig ongeval gebeurde te Co- ronel. De kruiser Esmeralda bombardeerde de stad en de inwoners zochten een schuilplaats in het station. Plotseling werd het station door een kanonskogel getroffen, zoodat het dak en de muren instortten. Meer dan o personen wer-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2