De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. Volgens de Indépendance wordt H. M. de Koningin-Regentes met de Koniugin einde Mei te Amsterdam verwacht en zou de Keizer van Duitschland haar een bezoek brengen. Binnenlandsch nieuws. Texel. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 20 Maart. Voorzitter de heer O. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden, de heeren Westenberg, Koorn, Mets, Brouwer, Zijra, O. W. Bakker Jr., Roepe, Dros, Koning, W. K. Bakker en Boon. Afwezig de heeren "F. Keijser (Weth.) en C. P. Keijserbeiden met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen Prov. bladen en circulaires, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Mede wordt voor kennisgeving aangenomen eene missive van Ged. Staten, dat de Rijksbijdrage in de kosten voor het onderwijs voor deze gemeente bedraagt f 6050. Idem een ministreel schrijven, dat de behandeling van telegrammen aan het Rijkstelegraafkantoor over het afgeloopen jaar aanwijst de verzending van 1493 de ontvangst van 287 telegrammen, waaruit vloeit eene bate van f 534, zoodat de gemeente zal moeten bijpassen een bedrag van f 66. De Voorz. doet mededeeling van de ontvangst van een adres van Oosterend, onderteekend door 59 personen, waarin wordt verzocht, dat de Raad zal terug komen op het door haar genomen besluit om bij de verkiezingen geen meerdere stembureaux ter beschikking te stellen. Aangezien dit adre9 den vorigen dag is ingekomen en derhalve door B. en W. nog niet kon worden behandeld, wordt goedgevonden hetzelve tot eene volgende vergadering aan te houden. Vervolgens brengt de Voorz. ter tafel het voorstel van B. en W. om voor de school te Oosterend eene oproeping te doen van eene onderwijzeres met acte, op een salaris van f 450 (over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staakten). Over dit voorstel werd nogmaals lang en breed van gedachten gewisseld vele leden namen aan de discussiën deel, doch nieuwe lichtpunten werden niet ontdektin het belang van het onderwijs was zulk eene benoeming wel gewenscht, doch de wet verplichtte daartoe niet en als een zwaard van Damocles hing de Raad boven het hoofd dat bij aanneming van dit voorstel, die royaliteit wellicht zou leiden tot nog meerdere uitgaven voor het onder wijs, welke tot nog toe achter het schild van //onver mogen" waren achterwege gelaten. Het hulpmiddel dat de Raad het recht aan zich zal houden om het onderwijzend personeel, naar behoefte, naar een ander dorp te verplaatsen, scheen niet voor uitvoering vatbaar. In stemming gebracht werd het voorstel met 6 tegen 5 stemmen aangenomen tegen stemden de heeren Zijm, C. W. Bakker Jr., Roeper, Dros en Boon. Adres van Mej. A. Koster, onderwijzeres aan de school aan den Burg, behelzende het verzoek om eervol ontslag uit hare betrekking tegen 19 April a. s. Bij acclamatie wordt besloten het gevraagde ont slag eervol te verleenen. In verband hiermede wordt zonder hoofdelijke stemming besloten in de vacature te voorzien, door benoeming van eene onderwijzeres met acte, waar voor eene oproeping zal worden gedaan. Verzoek van J. W. Bakker te Oosterend om eene woning te mogen bouwen op een door hem opge geven plaats. Bij acclamatie wordt besloten dat verzoek in te willigen, met herinnering aan de pol. verordening, dat genoemd gebouw met pannen moet worden gedekt. Daarna stelt de Voorz. aan de orde herziening der pol.-verordening. Een afschrift daarvan zal aan de leden worden toegezonden. Tot commissie voor die herziening, met B. en W., worden benoemd de heeren Koning, Roeper, Zijm, Mets en Koorn, terwijl de overige leden worden uitgenoodigd ook de ver gadering bij te wonen. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag daarop aangeboden, wordt in eene beslotene vergadering behandeld. Na heropening der vergadering wordt het kohier Hoofdelijken Omslag met algemeene stemmen vast gesteld tot een bedrag van f 14101.45. Het kohier voor de Hondenbelasting wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld tot een bedrag van f 216. Verder niets te behandelen zijnde wordt de ver gadering gesloten. (T. Ct.) Schagen. Sedert 1 Maart jl. heeft deze gemeente, ter bediening van hare 4 brandspui ten, een vast corps bestaande uit vrijwilligers en bezoldigden, te zamen ongeveer 60 man. Eene der spuiten wordt door de gymnastiek - vereeniging „Lycurgus bediend". Winkel. De Gymnastiek-Vereeniging „Sparta" te Winkel gaf den 18 dezer eene uit voering, die opgeluisterd werd door het kleine muziekkorps der Koninklijke Nederlandsche Marine alhier. Had de vereeniging reeds langen tijd gerust, zoodat men vreesde, dat zij den dood slaap was ingesluimerd, gelukkig is zij weer ont waakt en heeft getoond, nieuwe veerkracht te bezitten. Onder de flinke leiding van den heer S. Vonk werden de verschillende oefeningen naar genoegen der talrijk opgekomen belangstellenden uitgevoerd. Een druk bezocht bal sloot den gezel- igen avond. Koedijk. Den 14 dezer hield de Mannen- zangvereeniging alhier hare tweede uitvoering in dit jaar. Dat de opgerichte zangklasse in eene behoefte voorziet, bleek den Dinsdag te voren uit de opkomst van ongeveer vijftig zanglustigen, een getal dat zeker nog zal stijgen. Hoorn. Door de afdeeling alhier van de Vereeniging „Algemeen kiesrecht' is voor de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer voor het district Hoorn candidaat gesteld de sociaal-demo craat W. P. G. Helsdingen, te Rotterdam. Anna Paulowna. De kiezerslijst, welke ter Secretarie alhier ter lezing ligt, bevat de namen van 229 kiezers voor den Gemeenteraad, de Prov. Staten en de Tweede Kamer. Verleden jaar waren er 227 kiezers. Enkhuizen. Jl. Donderdag gaf het Man nenkoor alhier zijne eerste uitvoering, onder directie van den heer R. G. Crevecoeur, in de kolfbaan van den heer j. Scholten, met welwil lende medewerking van de heeren F. leCoultre (violoncel) en R. G. Crevecoeur (piano). De uitvoering is goed geslaagd en de vorde ringen, die het koor heeft gemaakt sedert hare vorige uitvoering, zijn beduidend. Dat het pu bliek zich goed amuseerde, bleek uit het dave rend applaus, dat de zangers en solisten ten deel viel. Beverwiik. I11 dit kiesdistrict wordt van radicale zijde candidaat gesteld de heer K. C. de Boer, burgemeester van Assendelfl. Zuid-Scharwoude. De alhier nieuwbe noemde burgemeester de heer R. J. Kist, thans te Scheveningen, zal op 1 April a. s. in zijn betrekking worden geïnstalleerd. Alkmaar. In de morgen alhier door Hollands Noorderkwartier te houden vergadering, zal door den heer J. Breebaart Kz. van Winkel worden ineeleid: de bespreking van het in te dienen adres aan de Tweede Kamer der Staten generaal, betref fende de belastingvoorstellen. Woensdag 11. werd aan de leden van Holl. Noör- derkw. de Staat toegezonden, waarop door den heer J. Breebaart Kz. de financieele gevolgen in cijfers zijn aangegeven, te krijgen indien die belastingvoor stellen al of niet gewijzigd worden in den geest als is aangetoond in het onlangs door de heeren Kaan, Waller, Breebaart en ruim 170 mede-ondergeteeken- den aan de Kamer gezonden adres. Marine en Leger. De kapt.-luit. ter zee J. Hareraaker, dienende als eerste off. aan boord Hr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den 16den April a. s. op non-act. gesteld en vervangen door den kapt.luit. ter zee P. D. A. Erankamp. De luit. ter zee 1ste kl. J. A. Kloek, wordt met 28 dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en belast met het bevel over Hr. Ms. stoomriviervaartuig „Merva", en zulks onder intrekking va:; zijn plaatsing aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer." Blijkens een bij het Departement van Marine, ont vangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Van Galen," onder bevel van den kapt. ter zee W A. Arriëus, laatst komende van Batavia, den 21 dezer ter reede Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. De luit. ter zee 2de kl. G. van de Pol is geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. De luit. ter zee 2de kl. A. Merkus is Zaterdag geplaatst aan boord van Hr. Ms. rammonitor „Panter," liggende te Rotterdam (Feijenoord) en zulks ter vervanging van deD luit. ter zee 2de kl. H. dc Booij, die op non-activiteit is gesteld. De officieren van adm. 2de kl. der Marine, K. van der Heiden en J. P. Zur Mühlen zijn naar Genua vertrokken, om van daar per stoorachip „Prinses Wilkelmina" hunne besteraming naar Oost- Indië te volgen. Hr. Ms. rammonitor 1ste kl. „Draak" en Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Hydra" worden den 15den Mei e. k. te Hellevoetsluis in dienst gesteld. Jl. Zaterdagmiddag is te Nijmegen overleden de luit ter zee 1ste kl. jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Burg, commandant van het stoomriviervaartuig „Merva", dat in de haven van Nijmegen gestationeerd lag. Eene longaandoening sleepte den algemeen geachten zeeofficier op 47 jarige leeftijd ten grave. De luit. ter zee 1ste kl. J. H. Calmeijer wordt met 1 April a. s. tijdelijk geplaatst als 1ste off. aan boord van Hr. Ms. opleidingschip „Admiraal van Wassenaar", terwijl de luit. ter zee 2de kl. J. P. Guépin met gelijken datum wordt geplaatst in de rol van genoemd opleidingsschip en ged. aan boord van Hr. Ms. instructiebrik „Castor". Blijkens bij het Departement van Marine ont vangen bericht, ontvangen van La9 Palmas (kanari sche eilanden), gedagteekend 22 dezer, is Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, den 3den Maart jl. te St. Helena aangekomen en zou den 7den daaraanvolgende van daar vertrekken. Aan boord was alles wel. Departement van Mariue in Oost-Indië. BenoemdTot 2den stuurman C. van Heekeren, ambten, op non-activiteit en geplaatst op het stoom schip „Arendtot 2den stuurman W. Steffens, thans 3de stuurman en overgeplaatst van de „Raaf" op de „Boni;" tot 2den stuurman P. van Koes- veld, thans 3de stuurman en geplaatst op de „Zee duif tot machinistleerling 1ste kl. C. F. Koster, thans machinistleerling 2de kl. en overgeplaatst van de „Gier" op de „Singkawangtot machinistleer ling 1ste kl. K. A. van Zanten, thans machinist leerling 2de kl. en overgeplaatst van de „Albatros" op de „Djambitot machinistleerling 2de kl. V. H. Doornik, particulier, en geplaatst op de „Alba tros tot machinistleerling 2de kl. G. V. Rhemrev, particulier, en geplaatst op de „Zeeduif". BenoemdTot 1ste machinist bij de gouverne- ments-Marine de ambt. op non-activiteit A. Hamwijk. OvergeplaatstVan de „Djambi" op de „Zeeduif" de gezaghebber 2de kl. J. S van der Meervan de „Boni" op de „Zeeduif" de 1ste stuurman A. J. van Hemertvan de „Djambi" op de „Zeeduif" de 1ste machinist J. W. F. Rudolph van de „Sing kawang" op de „Zeeduif" de 2de machinist C. Kromhoutvan de „Bogor" op de „Djambi" de gezaghebber 3de kl. D. Landmeter van de „Reiger" op de „Bogor" als fungeerend gezaghebber de 1ste stuurman C. C. de Jongh van de „Arend" op de „Reiger," de 2de stuurman F. W. A. Ludwigvan de „Arend" op de „Djambi" als chef der machine kamer, de 2de machinist G. F. Duchateau van de „Djambi" op de „Arend," de 2de machinist C. D. van Raalten. Geplaatst: Op de „Ternate" d«herbenoemde lste machinist A. Hamwijk. VerleendEen tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den waarnemenden onderbaas- zeilmaker hij het, Marine etablissement te Soerabaja J. 11. J. de Graal'. OvergeplaatstVan de „Gedeli" op de „Soera baja" en gedetacheerd aan boord van de „Cerberus" de luit. ter zee 2de kl. J. des Amorie van dei- Hoeven van de „Gedeh" op de „Oenarang" op folio van luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. J. H. A. van Barneveld van de „Oenarang" op de „Soerabaja de luit. ter zee 2de kl. W. B. K. Boom. VergundOm wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Nederlaiyl terug te keeren, aan de luits. ter ee 2de kl. C. C. Zegers Rijzer en II. S. Suermondt. Benoemingen, enz. De heer B. C. Balder, te Alkmaar, is benoemd tot deurwaarder bij 's Rijks belastingen te Assen. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier de heer H. Piebes, te Sappemeer. Anna Paulowna, 23 Maart. De lijst van niet schoolgaande kinderen in deze gemeente bevat 25 namen. Hiertoe behooren niet degenen, die in het verloopeu jaar 6 jaar werden. Overigens zijn zij van 7 tot en met 11 jaren oud. Volksonderwijs, Afd. Zijpe. I11 de vergade ring van Woensdag jl. waren slechts weinig belang stellenden tegenwoordig. Na opening door den voorzitter werden de nauw keurige, zeer uitgebreide notulen door den secretaris gelezen en zonder aanmerking onder dankbetuiging goedgekeurd. Daarna werd gelezen 't antwoord op 't adres van den Gemeenteraad en voor kennisgeving aangenomen en eveneens de verslagen der schoolspaarbanken over 1890 van Bnrgerbrug, Oudesluis, 't Zand en Scha- gerbrug; van Sint-Maartensbrug was geen rapport ingekomen. Aan de orde is nu het voorstel tot opheffing der schoolspaarbanken en naar aanleiding van het besluit in de vorige vergadering genomen, deelen de onder wijzers mee hoe de ouders der sparende kinderen over deze zaak denken, nl. -. te Schagerbrug, Oude sluis en Sint-Maartensbrug blijkt, men in 'i algemeen geen belang te stellen in deze inrichtingBurger- brug echter en vooral 't Zand is er sterk vóór en velen hebben daar dringend verzocht of de school- spaarbank mocht blijven bestaan. Na breede bespreking, waarbij door den heer Bossen het voortbestaan sterk wordt verdedigd, de heer Melchior het nut <-r van betwist, vooral op grond dat het sparen of inbrengen van guldens met even veel en wellicht beter succes op de postspaarbank kan geschieden, (wat aan zijne school behoudens enkele uitzonderingen geregeld voorkomt, de heer Stadt deze meening van den heer Melchior blijkt te deelen, maar met 't oog op de geuitte wenschen a. t. Zand en Burgerbrug tegen de opheffing pleit, de heer Vrijburg in overweging geeft om de school spaarbanken te Oudesluis, Schagerbrug en Sint- Maartensbrug op te heffen, omdat men er daar toch geen belang in stelt en 't Zand en Burgerbrug te laten voorbestaan, wordt ten slotte met groote meei- derheid van stemmen besloten tot behoud der spaar banken op alle scholen in deze gemeente. De rekening en verantwoording van den penning meester (zelf niet aanwezig) werd goedgekeurd onder voorbehoud om betreffende een paar posten ophel dering te vragen, en sloot met een batig saldo van ruim f 6. Als bestuursleden werden herkozen de heeren van Calcar (Pres.) en L. J. de Vries (Secr.) welke zich deze benoemingen lieten welgevallen. liet laatste punt betreffende het herhalings- onderwijs en de schoolbibliotheeken in deze gemeente werd door den heer de Vries ingeleid. Hij toonde daarbij aan, dat het bezoeken van de avondschool door leerlingen, die vroeger ongeregeld en te kort de dagschool hebben bezocht, het geven van her- halingsonderwijs hoogst moeielijk, ja vrijwel ondoen lijk maakt, omdat bedoelde leerlingen bijna niets geleerd hebben en dus voor hen herhalings-onder- wijs onmogelijk, inhalingsonderwijs noodzakelijk is. Door deze omstandigheid lijden degenen, die met vrucht herhaling8onderwijs zouden kunnen ontvangen en gezien op het tegenstrijdige en onrechtvaardige, dat belangstellenden in goed onderwijs te kort moeten gedaan worden om de onverschilligheid van anderen, zou het hem zeer gewenscht voorkomen een schei ding te maken en eene klasse te vormen voor inha- lings- en herhalingsonderwijs. Na breede beschouwingen over deze '/aak, waarbij blijkt dat de aanwezigen zich met den wensch des heeren de Vries zeer goed kunnen vereeuigen, komt men tot de conclusie dat de hoofden der scholen in deze handelend optreden en naar hunne van wijze zien des noodig bij het gemeentebestuur aankloppen om adsistentic door een onderwijzer voor het geven van bedoeld onderwijs. Niemand iets hebbende voor te stellen voor de Algemeene vergadering en de gewone rondvraag evenmin iets opleverende, sluit de voorzitter de ver gadering. (Z. Ct.) De kinderen der openbare school te Grootebroek vierden Vrijdagavond in het lokaal van den heer Keersemaker hun jaarlijksch feest, dat hun nu reeds 12 achtereenvolgende jaren door eenige kindervrien den wordt aangeboden. Opgewekte liederen en overtevredene gezichten, toonden dat de kleinen meer dan voldaan waren, volop hadden genoten en prijs stelden op de liefde, hun op zoo proefbare wijze betoond. De heer C. Tules, hoofd der school te Aarts woud, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Landbouw en Veeteelt1. In den Anna Paulowuapolder, zoomede in den polder Wieringerwaard worden dit jaar weinig suikerbieten verhouwd. Werd in 1889 f 12, in 1890 f 11 per 1000 ried. ponden besteed, thans wordt niet meer dan f 9,50 geboden. Het blijkt meer en meer, dat de strenge vorst veel schade heeft berokkend aan de winterakkers te Anna Paulowna is het koolzaad bijna geheel uitgeploegd, terwijl verscheidene akkers tarwe (vooral de engelsche soorten), weinig hoop 0 eenen goeden oogst geven. Te Grootebroek, waar reeds een inrichting bestaat tot het inmaken van groenten hoofdzakelijk bloemkool voor de verzending naar het buiten land, zal door de heeren Buijsman, aldaar, en Schui- temaker, te Rotterdam, een tweede zouterij worden opgericht. Naar aanleiding eener advertentie in de „N. Ct." van 12 dezer, waarin een middel voor de melk ziekte der koeien wordt aangeprezen, beveelt de heer J.. Rempt te. Alkmaar, door een ingezonden stuk in genoemd blad, in 't gebruik groote behoedzaamheid aan. Hij zegt„Dat middel zal zeker wel als een „drank of poeder, opgelost in vloeistoffen worden „toegediend. Raadzaam acht ik het evenwel hier- „even aan te stippen, dat ieder toeschouwer kan „opmerken, dat de dieren welke aan de voormelde „ziekte lijden, niet alleen verlamd zijn van beweeg- „organen, maar ook van slik-organen, zoodat „iedereen, die zoo iels toedient, de gevolgen daarvan „zich zelf veroorzaakt. Vele malen gebeurt het nl. „dat zulke dieren dan sterven aan eene zoogenaamde „sliklongontsteking. De grootste landhoeve ter wereld wordt gevonden in het Zuid-Westen van den Noord-Auierikaanschen Staat Louisiana. Zij heeft een uitgestrektheid van 100 Eugelsche mijlen van Noord naar Zuid, en 25 van Oost naar West. De millioen acres land, waaruit deze hoeve bestaat, werden, zeven jaren geleden, van den Staat Louisiana en het Gouverne ment der Vereenigde Staten gekocht, door een syn dicaat van kapitalisten uit het Noorden, die het tot jh Zaterdag bevolkten. Te dien tijde was het een open weideveld voor het vee der weinige naburige handclareu, en het verleende verblijf aan 30.000 stuks vee en paarden. Thans is het in regelmatige „ranchcs" verdeeld de afschutting dier verschillende hoeven alleen, heeft 125 duizend gulden gekost. Bemesting, bemaling, beschouwing, alles geschiedt met door stoom gedreven machineriën, waarvan de benoodigde gebouwen een oppervlakte van een halven Eng. mijl beslaan. Paarden worden er niet als trek kracht gebruiktzij dienen daar slechts voor het vervoer der herders van de 16,000 stuks vee, die op de hoeven aanwezig zijn. De maatschappij bezit drie eigen stoombooteu, die een geregelden dienst tusschen de verschillende stations onderhouden, eeu eigen scheepswerf, een bank-instelling. stoom-rijst- pellerij enz. De voornaamste der verbouwde producten zijn katoen, granen, suiker en rijst. De volgende heeren hebben zich reeds verbonden bijdragen te leveren en een voordracht te houden op het Internationaal Landbouw-congres in September a. s. prof dr. Ad. Maijer, directeur van 's Rijks proefstation te Wageningen dr. Van Hamel Roos, scheikundige te AmsterdamBroekema, directeur van de Landbouwschool te Wageningen lleinders, leeraar aan die school T. T. 's Jacob, directeur van de Utrechtsche Landbouwbauk prof mr. d'Anlnis de Bourouill, te UtrechtMarlet, 1 andbouwieeraar De Jongh, leeraar aan de Zuidhollandsche leerhoeve voor zuivelbereidingJ. De Koning, ingenieur te NijmegenJ. Stoffel, te Deventerdr. Ruijsch, directeur bij het Dep. van Binnenl. Zaken dr. J. Ritzema Bos, leeraar aan de landbouwschool te Wageningen. Verder uit Frankrijk, de heeren Goraot, oud minister van Landbouw Tardit, auditeur van den Raad van State J ulcs Bonart, Landbouwer Tisse- rand, lid van den Raad van State, directeur de 1'AgricultureQuetalet, natuurkundige; Massou, inspecteur de 1'assainissement de la ville de Paris A. Paisant, rechter te Versailles en Henry Sagnier, directeur van het Journal de l'Agriculture Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Zandvoort door L. Smit, pred. te Nieuw-Vennep. De heer E. J. J. Homan, te Ursem, ontving toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gem. te Giethoorn. Rechtszak en. Kanton Helder. Zitting van Woensdag 18 Maart 1891. Uitspraken: C. L., W. K., H. K., P. S. en P. D., te Helder, straatschenderij en burengerucht, vrijgesproken. F. M. en C. B., te Helder, delven naar konijnen, op eeus anders grond, zonder vergunning, de eerste f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, de laatste vrijge sproken. N. B., te Helder, ongeoorloofd verkoopeu van een militair kleedingstuk, f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. A. L., te Wieringen, in een verkoopplaats voor handen hebben van een niet goedgekeurd gewicht, f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. C. K., te Wieringen, als voren van drie inhouds maten, 3 maal f 0.50 boete, sub. 1 dag hechtenis per boete. Jhr. mr. D. v. F., te Anna Paulowna, het niet zorg dragen voor behoorlijke afsluiting van een over weg over den spoorweg, ontslagen van rechtsver volging. G. K„ N. H., N. H., J. B., J. K. en P. B., te Helder, dronkenschap, f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Buitenland. België. Alle werklieden van de firma Cockerill te Seraing (12000) hebben besloten ter stond den arbeid te staken, wegens het besluit der directie om de werklieden, die zich als leiders der sociale beweging hadden doen kennen, te ontslaan. Een later bericht luidt De toestand der werkstaking is iets verbeterd. Gisterenmorgen hebben honderd werklieden den arbeid hervat. In de staalfabriek der Maatschappij Cockerill wordt niet gewerkt. Ook duurt de werkstaking voort in de kolenmijnen van Cockerill en te Mari la Haye. De werkstaking der mijn werkers te Angleur is geëindigd. In de mijnen op den linker-Maasoever wordt geregeld gewerkt. Het is overal kalm. Duitschland. De geschiedenis van Bötti- cher en het Welfenfonds wordt ernstiger. Nadat in de „National Ztg." toegestemd werd, dat de minister zes jaar geleden eene som van 350.000 mark (voor het betalen van de schulden zijns schoonsvaders) als geschenk van den ouden Keizer ontvangen heeft, zonder dat Bismarck overigens aan Bötticher mededeelde, dat die gelden uit het Welfenfonds afkomstig waren, twijfelt de „Freis. Ztg." er in het geheel niet meer aan, dat dit geld

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2