HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 49. 38. Zondag 29 Maart 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. „Er. desespereorl nimmerI' Jan Piettrts. Coen. Het Vaderlaudl^ghetrtmwe Blijt ick tot iu den doot; Wilhelmuslied. Versonuat lederen Dinsdag, Donderdag ©n Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 man 11 den. trant binnen de gemeentef '0.70, met Zondagsblad f 1.05 naar de overige plaatsen vau Nederland 0.90, 1-35 nnar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indic en Amerika) 1.75, 2.10 naar Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij 8 der advertentiën: Van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, nanmerkelijk lager. Ingezonden mededceltngen en aanbevelingen, geplaatst tasschen den tekst, per regel 15 et Advertentiën voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. 5 Agenten in liet buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Itue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Prijsopgave Zondagsblad. Aan. de lezers van liet Album" wordt bericht, dat in het nummer van heden een abuis is ingeslopen, in het bericht omtrent de prijsopgave voor het gedichtje „Pcu en lukt". Niet twee, maar twaalf antwoorden zijn daarop ontvangen. Daar echter geen enkele van dat dozijn in aanmerking kon komen voor den prijs, zijn aan de twee beste de volgende prijzen toegekend: Aan H.J.J.Kress,te Helder: „Burcht Acu- iia', de laatste Mooi'en in Spanje, histo rische roman, door Mr. YVilliam J. ten Hoet. 2 deelen. Aan J. Daalder, te Oosterend (Texel), het boek: „lEuisratid ca Speelgoed", opstellen en verzen door Dr. E. Laurillard. De prijzen kunnen aan ons kantoor worden afgehaald. op WOENSDAG den 1 APRIL 1891, des avonds ten zeven ure. Helder, den '27 Maart 1801. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Onderwerpen ter behandeling: 1. Plan geldleening. 2. Overplaatsing en benoeming van onderwijzers. 3. Benoeming van een lid voor de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. fl4. J Voorstel van den heer Over de Linden omtrent regeling van den Vischafslag. 5. Ontwerp-huurcontract van het gebouw voor den Vischafslag. 6. Adres Westfriesche Kanaalvereeniging. 7. Voorstel vergrooting onderwijzerswoning te Huisduinen. 8. Vaststelling Kohier van .den Hoofdelijlcen omslag 1891. 9. Idem belasting honden. 10. Verzoek om vrijstelling oprichting burgerschool. 11. Betreffende verandering in de heffing van schoolgeld. 12. Mededeeling ingekomen stukkeu. 951 i do Heldetschc- en Nisuwedieper Courant. DOLOEES. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitsch.) „Maar dat noem ik toch eene schandelijke tirannie, om ons te dwingen hier te blijven riep zij heftig uit en vertrok reeds haar mondje tot schreien. „Ik heb dit plan, hetwelk bovendien door den hertog met veel tact als een voorstel aan mij gedaan werd, opgevat als een goed gemeende voorzorg," zeide Falkner eenigszins scherp, want hij werd nu ernstig. „Tirannie, is het en anders niet!" riep Loio uit; „maar ik zeg u, dat ik niet van plan ben mij daaraan te onderwerpen vipegde zij er trotsch bij. Falkner zag haar een oogenblik vast en onder zoekend aan. „Dus, ge wilt heengaan vroeg hij kalm. „Ja, ja, laten we heengaan riep zij vroolijk uit. Zij sprong op en sloeg hare armen om zijn hals. „Ik heb het altijd gezegd, dat ge kolossaal verstandig zijt." „Maar, je begrijpt ot verstaat mij verkeerd, Lolo, het is niet bij mij opgekomen om dit uit waarach tig vaderlijk gevoel voortgekomen plan ondankbaar den bodem in te slaan, ofschoon ik zelf zeer naar geregelde» arbeid verlang." Langzaam liet Lolo de armen zakken. „Dus, dat bedoelde ge niet vroeg zij nu. „Neen," antwoordde hij kalm, „maar verveelt ge u dan toch zoo erg bij mij Lolo Hebt ge nu al genoeg van mijn gezelschap?" „Nu, het kon wel een beetje minder," zeide zij met zoo eerlijke oprechtheid, dat hij er om lachen moest. NEDERLAND. HELDER, 28 Maart. Het vertrek van Hare Majesteiten naar Arolsen is bepaald op Donderdag 2 April a. s., des morgens 9.32 per Staatsspoor. Eene eerherstelling De „Kölnische Ztg" biedt hare verontschuldigingen aan de Neder landers voor de drukfout, die haar aan het bericht over den val van Ministei Dyserinck deed toevoegen, dat geen ongeregeldheden waren voor gevallen. Die slotregel? waren bestemd voor een bericht uit Parijs over een rede van Ferry. De kunstschilder Herman F. C. ten Kate, te 's Gravenhage, is jl. Donderdag op 69-jarigen leeftijd overleden. Naar het „Haagsche Dagblad" verneemt, is de gewone Ministerraad jl. Donderdag niet door den minister van Marine bijgewoond. Amsterdam. Naar gemeld wordt is de uitslag der inschrijvingen voor aandeel in de „Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materieel" deze, dat de gegarandeerde aandee- len en de ongegarandeerde aandeelen voor de helft ongeveer geplaatst zijn. De plannen tot reorganisatie der Kon. fabriek van Stoom- en andere Werktuigen kunnen alleen voortgang hebben, indien het kapitaal der nieuwe fabriek ten volle geplaatst is. Jl. Dinsdag was het de laatste dag der aan de Koninklijke fabriek verleende surséance van betaling. Een groot deel van het personeel, 900 xooo man, werden afgedankt. Slechts een honderd man blijven aan de fabriek om eenig werk af te maken en voor het onderhoud der machines te zorgen. Met zorg wordt op de fabriek en op de Eilanden de uitslag der pogingen afgewacht, om het benoodigd kapitaal bijeen te brengen. Reeds zijn 200 werklieden aangenomen, ter plaatsing aan de Rijkswerf. Dinsdagavond hielden de ontslagen werklie den in „Plancius" een vergadering, ter bespreking hunner belangen. De fabriek is geslotenheden wordt aan alle werklieden het volle loon over deze week uitbetaald. St. Jacobi-Parochie. 550 mannen en vrouwen, deels met stokken gewapend, trokken jl. Woensdag langs Oudedijk naar hier, met het doel, het volk dat werken wilde, tegen te houden. „Maar kind, we kunnen Monrepos heuscli niet verlaten." „Ach neen, ge hebt gelijk, dat kan ook niet," zeide zij, „maar wij konden het wel wat aangenamer hier maken, b. v. door gasten." Hij keek haar een oogenblik ernstig aan, maar toen moest hij weder lachen. „Derhalve, hebt ge toch aan mij niet genoeg." Zij kleurde hevig en wist niet wat te antwoorden. „Onzin riep zij eiudelijk, „begrijp je dan niet, dat men zich met z'n beiden niet kan amuseeren, zie je dan niet in, dat men zich belachelijk maakt., door zich met z'n beiden iu een nestje af te zon deren, evenals een paar verliefde tortelduiven." „Lolo!" zeide Alt'red ernstig en bijna treurig. „Ja zeker, belachelijk riep zij eigenzinnig. „Het heeft al genoeg opzien verwekt, dat ik u gehuwd heb, maar de wereld moet wel schudden van lachen, als zij hoort, dat wij niets doen dan minnekozen met z'n béidjes." Alfred antwoordde niet. Zijn blik dwaalde van haar naar de ramen, naar het groen daarbuiten, in de richting van den Valkenhof. Zij is eigenlijk nog maar een kind, dacht hij, moeite doende om zich te beheerschen, en zijne ontevredenheid overwinnend, wendde hij zich ander maal tot haar en reikte haar over de tafel de hand. „Nietwaar, Lolo, je hebt dat alles niet in ernst gezegd en bedoeld vroeg hij vriendelijk. „Denkt ge, dat ik schertste?" vroeg zij, zonder zijne hand te willen zien. „Dat was toch de eenig mogelijke opvatting," zeide hij ernstig en met nadruk. „Dat zie ik nog niet in." „Als je maar wilt, Lolo." „Nu, goed, dan wil ik niet riep zij heftig. Nu trok hij ziju hand terug. „Eleonore Zij verbleekte een weinig, toen hij haar bij haar vollen naam noemde, ernstig afkeurend en op smar- Zij w/den door de marechaussees uit elkander gedreven en boden geen verzet. Tegen den avond is in den Oosthoek weer botsing geweest en werd een schot gelost op den veldwachter Schuitte, wien een kogel door de slippen van zijn jas ging. Door marechaussees werden eenige klappen uitgedeeld. Enkele personen geraakten in een sloot. Sommige arbeiders, waaronder ook leden van „Broedertrouw", hebben het werk hervat. Binneniandsch nieuws. De motie van Burgerplicht. Het Radi caal Weekblad schijnt alhier een correspondent te hebben, die uitstekend op de hoogte is van hetgeen in deze gemeente omgaat. In het num mer van 22 Maart toch leest men het volgende In den Helder is door eene Kiesvereeniging, d i e voor een groot deel uit officieren bestaat, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen Volgt de bekende motie. Jammer genoeg moeten wij echter het feit con- stateeren, dat indien het waar is, wat wij betwijfelen, dat Burgerplicht voor een groot deel uit officieren bestaat, die officieren dan, op de ver gadering, waarin bovenbedoelde motie werd aan genomen en de heer Land met algemeene stem men opnieuw candidaat werd gesteld, schitterden door hunne afwezigheid. Wij hebben er geen enkele opgemerkt, wat toen, in verband met het op het convocatiebiljet vermeld doel, juist onze opmerkzaamheid trok. Om die redenen stellen wij er prijs op te doen uitkomen, dat de bedoelde motie is gekomen uit den boezem van de burgerij. Hei kan zijn nut hebben dit tegenover een minister van Marine als de tegenwoordige te constateeren. Helder. Afloop der openbare verkooping, op Donderdag 26 dezer, 's avonds 8 uur, in „Musis Sacrum" alhier gehouden, ten overstaan van den notaris Hattinga Raven 1. Een woon- en winkelhuis met erf, Koning straat 35. Kooper de heer P. Thomasz voor f 3940. 2. Een woonhuis met erf en achtergrond, Loodsgracht 13. Kooper de heer A. S. Manheim voor f 1985. 3. Een woonhuis en erf, Vlamingstraat 51. Kooper de heer Joh. Lumkeman voor f 1060. 4. Een woonhuis met het erfpachtsrecht van den grond, Californiestraat 26. Kooper de heer Joh. Kraak voor f 440. 5. Een woonhuis met het erfpachtsrecht van den grond, Californiestraat 28. Kooper de heer A. Bels voor f 620. 6xo. 5 woonhuizen en erven, Oostslootstraat 6, 8, 10, 12 en 54, niet verkocht. telijlcen toon. Maar haar trots wilde niet toegeven. „Eleonore Lo uise Wilhelmine Frederike is mijn vollen doopnaam," zeide zij bitS, en toen hij eene beweging maakte om op te staan, voegde zij er bij „Neen, neen Alfred, ik geef u toch geen gelijk, al dondert ge ook in uw toorn als Jupiter. Wees toch niet zoo leelijk „Wij kunnen Monrepos nu niet verlaten," zeide hij, zich beheerschend, zeer koel. „Maar ik heb u immers gezegd, dat we, wat mij betreft, kunnen blijven, als we maar logés hebben." „Werkelijk?" zeide hij, maar het -klonk meer treurig dan spottend. „Uw wensch is overigens reeds half vervuld, want Keppler schreef mij, dat hij nog ongeveer een week noodig had om uw portret af te maken Ik zal hem dus schrijven dat hij kan komen." „Ach, die vervelende kladschilder riep de jonge vrouw afwerend uit. „Een geboren boer." „Zijne beschaving is toch voor ons het voornaam ste, niet waar?" zei Alfred. Wat mij betreft, geef ik de voorkeur aan een ontwikkeld en beschaafd man, al is hij ook een boerenjongen geweest, dan aan eene ongemanierde prinses!" Als hij gedacht had haar hiermede neer te zetten, had hij het glad mis, want Lolo lachte luid. „Goede God, hij wordt aandoenlijkriep zij uit, sprong op en vloog hem om den hals, terwijl zij uitriep: „Nu wordt ge een verstandige, ouwe brom beer, versta je?" „Ik hoor enverbaas mij," zeide hij koel. Zij drukte hem echter een kus op de wangen en nam weer plaats. „Het slot van dit lange debat komt derhalve hier op ueer," zeide zij, „dat wij eindelijk bij onze buren visites zullen gaan maken." „Als ge dat dadelijk gezegd had, dan had ge u en mij menig hard woord bespaard," zeide hij. „Ja, als" lachte zij. „Luister, ik heb eens een ge dicht uit het hoofd moeten leeren. Een schaap- Helder. Het Bestuur van „Helder's Belang, Vereeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder," hield jl. Donder dagavond in Tivoli eene vergadering, die geleid werd door den waarnemenden Voorzitter, den heer C. D. Zurmuhlen. Door het Uitvoerend Comité werd de afscheidsgroet van den Voorzitter, den naar Amersfoort vertrokken heer J. de Waal, overge bracht aan de vergadering, die instemde met de waardeerende woorden, door den waarnemenden Voorzitter en den Secretaris aan den door den heer De Waal betoonden ijver gewijd. Ter voorziening in de vacaturen-de Waal werden achtereenvol gens de heer B. F. van Eek tot lid van het Uit voerend Comité en de heer Zurmuhlen tot Voorzitter gekozen, laatstgenoemde met algemeene stemmen op één na. Door het Uitvoerend Comité werden hierna^ter tafel gebracht en door de vergadering besproken voorstellen tot het aanwenden van pogingen om het belastinggebouw, de z. g. „peperbus" op het Haven plein weg te ruimen en te vervangen door een meer in 't centrum der gemeente gelegen lokaliteit en zulks wel tot het verfraaien van ons voornaamste plein, als ten gerieven van de belastingbetalende ingezetenen tot beplanten van een gedeelte der Verlengde Spoorstraat, van den Paralelweg, de Polderwegen en van het Ankerpark en tot verbreeding van den ingang der Laugestraat. Deze voorstellen zullen nader worden besproken in de algemeene leden vergadering, in den loop der volgende maand te houden, waarin ook de verkiezing moet plaats hebben van twee bestuursleden, ter voorziening in de vaca turen, ontstaan door het vertrek van de heeren De Waal en D. J. van Wijngaarden. De rekening over 1890, bedragende in ontvangst f313.25, in uitgaat f239.40£ en aldus sluitende met een saldo van f 73.84-|, werd door den Secretaris-penning meester overgelegd en, na te zijn nagezien, voorloopig goedgekeurd Mededeeling geschiedde nog dat het houten hek om de Nieuwe Kerk (Weststraat) door een ijzeren zal worden vervangen en in verband daarmede werd de wenschelijkheid besproken om het terrein voor die kerk alsdan, door het aanleggen van bloemperken, te verfraaien. Verder kwam nog de beplanting van den Huisduiner weg ter sprake, alsmede de plaatsing van een rustbank aan dien weg, in de nabijheid der gemeenschaps-linie en werd besloten er bij het Gemeentebestuur op aan te dringen de menigvuldige paaltjes op den straatweg naar Huisduinen wit te doen verven, opdat deze '3 avonds beter zichtbaar zullen zijn en de voetgangers dus minder gevaar loopen dan thans. Met het uitspreken van den wensch, dat ieder er in zijnen kring zooveel mogelijk toe zal willen bij dragen de belangen van „Helder's Belang" te bevor deren, sloot de Voorzitter de vergadering. Anna-Panlowna. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 24 Maart. Tegenwoordig alle leden. Na opening der herder verkleedde zich als abt en een keizer, die hem te paard ontmoette, vroeg hem hoeveel tijd hij noodig had om de aarde rond te rijden. De schaap herder antwoordde hem „Als ik met de zon opsta, enz., enz." De keizer lachte en zeide„Je voedert je paard met als en wanneer en daar zal het niet vet van worden." „Nu, gij schijnt mij toe net zoo'n iemand te zijn. Alsof het mijn schuld is, dat ik ooit dit of dat gezegd heb. Ja, als ik twee wielen aan mijn lijf had, was ik waarschijulijk een véloci- pède en niet de barones Falkner, geboren onge manierde prinses von Noordland." Nu kon Falkner zich toch heusch niet goed hou den en een glimlach verscheen om zijn mond. Lolo begreep dat zij het gewonnen had. „Dus die visites" begon zij met een gewich tig gezicht. „Kunnen we heden nog maken," zei Falkner. „Schinga en Dolores, als ten minste de laatste reeds terug is, daarmede konden wij volstaan." „Dolores zou gisterenavond terug komen," zeide Lolo, maar dat wij daarmede volstaan kunnen, daarop heb ik niet het minste plan. Wij zijn nu geen „Hof" meer zooals vroeger op Monrepos waar om zouden wij dan zoo op ons zelf blijven? Het was vroeger waarlijk vervelend genoeg. Ik ben God dank geen prinses meer en wil ook wel eens an dere menschen zien dan de beroemde Keppler, de lompe Schinga en de schoone Dolores." „En wie moeten die andere dan zijn „Nu, ligt niet 1£ uur van hier de beroemde stad Koekkoeksnest met niet minder dan 3000 inwoners Ligt in diezelfde zeestad niet een Ulaneuregiment in garnizoen. Derhalve op, naar Kreta!" Falkner dacht even na. „'t Is waar," zeide hij, „wij zouden daar bezoeken kunnen afleggen bij de gehuwde officieren. Uw vader heeft daaraan zeker niet gedacht, maar het is hier iets anders en men zal in dat garnizoen de terug houdendheid op Monrepos wel betreurd hebben."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1