96) DOLORES. voorbeelden om er deze of gene waarheid uit af te leiden. ffSlechts eene elementaire kennis wordt nu nog den leerlingen der lagere school meegedeeld. Dat dient echter zoo eenvoudig mogelijk te ge schieden en is het nu niet een vereischte, dat de onderwijzer, welke de beschouwing over een of ander deel van een leervak zal leiden, zelf een grondig inzicht daarin hebbeImmers om eenvou dig te blijven, moet men veel ter zijde laten, dat boven de bevatting der leerlingen gaat, maar dan moet de onderwijzer de waarde van hetgeen hij in zijn onderwijs opneemt of daaruit} weglaat, zelf kunnen bepalen. Gerust kan men dus beweren, dat de onderwij zer een ontwikkeld man moet zijn, maar dan is het ook onverantwoordelijk hem te drijven bij dien grooten hoop „kundige proletariërs", waarvan reeds Bismarck gezegd heeft, dat zij zoo „staatsgevaarlijk" kunnen worden. En dien kant is men mooi bezig op te gaan. Wordt niet juist in de laatste jaren in tal van bladen den liberalen het verwijt naar het hoofd geslingerd, dat zij het zijn, die den onder wijzer eene opleiding verschaften, hem eene mooie toekomst voorspiegelden, om zich, zoodra hij klaar was voor zijne hulpacte, van hem at te trekken, het vervolgens aan hem overlatende, hier of daar eene betrekking, waaraan een „hongertractement" ver bonden is, te veroveren zonder eenig vooruitzicht op een dragelijke positie Is er niet reeds in de hoofdstad des laods eene sociaal-democratische onderwijzers-vereeniging met een zeer groot aantal leden opgericht en houden deze er sinds een maand al geen eigen orgaan op na Dat zijn bedenkelijke verschijnseleu. Zij moeten verdwijnen, doch dan zullen de wetgevers en de gemeentebesturen in den zak moeten tasten en den onderwijzer een salaris verzekeren, grooter dan dat van een politieagent, die in vele plaatsen behalve 500 a 600 gld, nog vrije bovenkleeding heeft. Dan zal ook te schande gemaakt worden, wat men dezer dagen durfde schrijven „als de Goden iemand ver derven zullen, maken zij hem schrijver of school meester". D i x i. NEDERLAND. HELDER, 31 Maart. Aan den gewezen minister van Marine is eer vol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrek king aan Hare Majesteit en den lande bewezenIs er ook iemand die ons kan inlichten, wélke die véle en gewichtige diensten zijn geweest De „Staatscourant" van jl. Zondag, deelde de benoeming mede van een zoo groot aantal bureel-ambtenaren van den Rijks-Waterstaat dat dit oningewijden wellicht reden tot verwondering heeft gegeven. Wij zijn instaat hieromtrent mede- tedeelen, dat wij deze benoemingen met genoegen gezien hebben. Hiermede toch is eindelijk een einde gemaakt aan de groote onbillijkheid, dat die bureel-ambtenaren van den Waterstaat slechts eene tijdelijke aanstelling hadden, ofschoon zij in den dienst grijs werden. Zij bleven daardoor ook verstoken van pensioen en deelden niet mede in de leges-gelden. Thans is daaraan, na jaren lange onophoudelijke verzoeken aan de verschil lende ministers, een einde gemaakt. De benoe mingen, welke de „Staatscourant" bevat, zijn die vaD ambtenaren, die allen reeds jaren lang in dienst zijn, ja er zijn er onder van meer dan zestigjarigen leeftijd, die men eigenlijk terstond kan pensionneeren. Het zal ons benieuwen of de verstreken dienstjaren van die ambtenaren nu ook zullen meetellen, bij de berekening van hun pensioen. H. M. de Koningin-Regentes heeft op zijn verzoek, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag verleend met ingang van heden (31 Maart) aan den schout bij-nacht H. Dyserinck, als minister van Marine, en tot zijn opvolger benoemd den kapt. ter zee G. Kruijs, chef van den staf der Marine en van het bureauspeciale diensten bij het ministerie. Feuilleton ran de Heldersche- en Niauwedieper Conrant. Koman van Gravin EUEEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Lolo bleef maar steeds voortbabbelen over hare heerlijke plannen en het rozemondje ging als een molenrad rusteloos heen en weer, terwijl hij slechts half toehoorde, daar hij meer geneigd was tot nadenken dan tot luisteren. Idij had de gedachte bij zich, dat deze kleine weerspannige een Petrucchio van een bijzonder soort moest hebben, maar hij geloofde zeker, dit te kunnen worden. „Ik verlang zoo naar andere gezichten," bab belde Lolo verder, „want, ziet ge, thuis was het werkelijk zoo eentonig. En hier op Monrepos in den zomer ook. De oude Schinga is wel heel grappig, maar men wil toch wel eens een afwisse ling hebben. En Dolores was op haar manier ook wel aardig, maar ik ben eens zeer jaloersch op haar geweest en ik geloof, dat ik het weer zou worden. Want, hoe ik er ook over denk, ik kan mij maar niet begrijpen, waarom zij niet met u wilde trouwen." „En dat zou een reden tot ijverzucht zijn vroeg Falkner ironisch, maar innerlijk toch zon derling getroffen door de woorden zijner vrouw. „Neen," zeide zij, „het kan ook eigenlijk geen reden zijn. Maar ik weet niet de ijverzucht is zeker nog niet van mij geweken. Ik verbeeld mij nog altijd dat gij haar schooner moet vinden dan mij." „Nu, dan zullen wij haar zoo veel mogelijk uit De nieuwbenoemde minister van Marine zou heden door H. M. de Koningin-Regen tes ontvangen en beeedigd worden en den zelfden dag het beheer over het Departement van zijn voorganger overnemen. De nieuwe minister is lid van de Staatscom missie voor de samenwerking tusschen land- en zeemacht, was vroeger chef van het personeel van het Marine-Departement in Indië, comman dant van het artillerie-instructieschip en hoofd van hét vak van uitrusting bij de Marinedirectie te Amsterdam, Zoowel door zijn werkzaamheid in speciale betrekkingen bij de zeemachtjals door een sjarige detacheering bij het ministerie van Marine is de heer Kruijs goed bekend met den loop van de inrichting der rivieren, evenals met de admini stratie. Als lid der voormalige Staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht wordt hij geacht geheel in te stemmen met de hoofdbeginselen der thans ingediende legerwet, waarvan het gedeelte, dat betrekking heeft op de zeemacht, ook met zijn medewerking is voorbereid. Zijn optieden in het Kabinet is ook wenschelijk geacht, ten einde storing in de behandeling der legerwet te voorkomen. Aan practische ervaring paart hij wetenschap pelijke ontwikkeling. Omtrent verschillende zaken is hij homogeen met zijn ambtsvoorganger, zoodat velen in deze verandering in het Kabinet niets meer zien dan een persoonsverandering. De heer Kruijs, in 1838 geboren, werd den iste Sept. 1856 adelborst iste kl., op 1 Jan. 1859 luit. ter zee 2de kl., op r Jan. 1868 luit. ter zee iste kl., 1 Aug. 1878 kapt.-luit. ter zee en 1 Mei 1883 kapitein ter zee. Hij is de oudste hoofd officier van zijn rang, ridder der orde van den Ned. Leeuw, officier der orde van de Eikekroon. ridder 3de kl. van de orde van St. Anna van Rusland. Binnenlandsch nieuws. Helder. De laatste openbare les der In dustrieschool alhier heeft jl. Zaterdagavond plaats gehad. In het lokaal Tivoli, waar de leerlingen zich met het bestuur en de onderwijzers hadden vereenigd om de winter-cursus 1890/91 te besluiten, waren de proeven van bedrevenheid der leerlingen in het lijn- en handteekenen tentoongesteld en daaronder waren er velen, die door alleszins loffe lijke uitvoering zeer terecht de aandacht van de aanwezige belangstellenden trokken. De voorzitter van het bestuur der school, de heer A. van Voornveld, sprak de aanwezigen toe, spoorde de leerlingen aan, om vooral van het aangeboden onderwijs te profiteeren, wijdde woorden van dank aan de onderwijzers voor de door hen gegeven nuttige lessen en reikte daarna de volgende onder scheidingen uit: Prijzen en getuigschriften. Vierde jaar: J. Trap, le prijs en getuig schrift; J. A. Dee, 2e prijs en id.A. D. van der Laag, 3e prijs en id.; A. Ham, 4e prijs en id. G. Kramer, 5e prijs en id.A. G. B. Bishoff, 6e prijs en id.; P. Tillema, getuigschrift; G. li. Harms, id.C. Valkenburg, id. J. S. J. Smit, id. Loffelijke vermeldingen. Derde jaar. Algabra en Werkt.: A. Boon, A. Anderson, N. Dijker, F. W. Langhorst, F. P. Egner, H. Lange. Handteekenen: T. P. Egner, F. W. Langhorst, C. Spigt, N. Dijker, A. Boon, A. Anderson. Natuur- en Scheik.F. W. Langhorst. LijnteekeuenA. Boon, li. Lange, F. W. Lang horst, A. Anderson, F. P. Egner, N. Dijker. Letterkunde: N. Dijker, A. Boon, F. W. Lang horst, F. P. Egner, C. Spigt, A. Schapers, A. An derson. Tweede jaar. Rekenen en algabraA. Janzen, W. Rijkers, C. Koppenol, H. Lastdrager, L. Klein, J. Polderman, E. Verhey, A. Tegel, J. F. F. Philips, P. Klercq, A. Bakker, P. Sara wel, L. H. Bruijuzeel, C. Heijman. Handteekenen: A. Bakker, A. Tegel, W. Heij man, R. Beugeling, J. Jonker, W. Rijkers, C. Koppenol, P. Klercq, P. Samwel, A. Janzen, W. G. Dilg, J. Polderman. Lijn teekenenL. Klein, W. Rijkers, J. F. F. Philips, P. Klercq, H. de Wit, A. Tegel, E. Verhey, W. G. Dilg, R. Beugeling, J. Jonker, P. Samwel, A. Bakker, C. Heijman den weg gaan," antwoordde Falkner; „niet echter om mijzelven, maar om u alle bitterheid en pijni ging te besparen." Inderdaad had hij zich reeds voorgenomen, den Valkenhof zooveel mogelijk te vermijden. Niet dat hij voor zichzelf vreesde, maar hij wilde Dolores alle bitterheid van eene ontmoeting besparen. Zonder dat zij het hem gezegd had, wist hij, dat Dolores eveneens gedacht en gehandeld zou hebben, dat zij, evenals hij, met al de kracht in haar sterk hart zou trachten te vergeten. En hij hoopte, dat het daartoe niet te laat zou zijn. Zij bezochten nu de naaste buren en knoopten ook verkeer aan met het ulanen-garnizoen, hetwelk hen met vreugde ontving, want het gezelschapsleven in het kleine stadje bood niet zooveel afwisseling, dat men zich over een nieuwe conversatie niet zou hebben verheugd. De jongelieden van het regiment vooral waren verrukt over het huis, dat zich voor hen opende en zij vielen de bekoorlijke, blonde meesteres van Monrepos bijna te voet. Het was al zeer spoedig gewoonte geworden dat dagelijks eenige jonge offi cieren op Monrepos kwamen, die de jonge vrouw dan rijles gaven, toertjes met haar deden en zich uitstekend vermaakten. Daarna kwam de manoeuvre- tijd aan en daarmede inkwartiering. Spoedig was een geheel regiment huzaren verdeeld op Monrepos, den Valkenhof en Arnsdorf, gedurende drie weken lang. In dezen tijd was Lolo Falkner niet veel thuis. Zij was steeds te vinden bij de exercitiën en manoeu vres en kwam dan thuis op den tijd dat de heeren het middagmaal moesten gebruiken, waarbij bet steeds vroolijk toeging, daar ook uit andere can- tonneraenten en van Arnsdorf de heeren naar Mon repos overkwamen, waar zij door de kleine bekoor lijke mevrouw von Falkner steeds vriendschappelijk begroet werden. Letterkunde: P. Klercq, W. Rijkers, J. F. F. Philips, P. Samwel, A. Tegel, A. Janzen, C. Kop penol, C. lleijma i, W. G. Dilg, E. Verhey, L. Klein, J. Polderman. Eerste jaar. Rekenen: W. Anderson, S. üeelder, A. Jongstra, H. J. v. d. Ploeg, J. Bom- hoff, C. Swart, H. Beukers, J. Lastdrager, H. Brons, D. Pelt, J. Brouwer, C. J. Dekker, IJ. Stol, J. A. Broest, J. Roodt. Handteekenen: D. J. Boon, W. Anderson, A. Bakker, J. Kooger, H. Beukers, W. Janzen, J. Goudswaardt, E, H. Oostenbrug, J. C. Seybel, A. Klok, J. Bomhoff, A. Jongstra, S. Deelder, C. J. Dekker, de Cock. LijnteekenenW. Anderson, A. Jongstra, S. Deelder, J. C. Seybel, J. A. Broest, j. Goud swaardt, D. J. Boon, J. Roodt, A. J. Clowting, C. Swart, A. Bakker, J. Bomhoff, J. Kooger, B. Hoekzema. Letterkunde: H. Beukers, W. Anderson, J. A. Broest, P. H. Quant, D. Pelt, J. C. Seybel, A. Jongstra, J. Brouwer, E. H. Oostenbrug, IJ. Stol, B. Hoekzema, C. J. Dekker, H. J. van der Ploeg, J. Lastdrager, H. Brons, C. Swart, J.- Kooger, 8. Deelder, D. de Cock. Helder. Statistiek der geboorte en sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, over Dec. 1890: Aantal inw. op 1 Jan 1890 22985. Levend geb. 70levenl. aangegeven 1. Overleden (met inbegrip der levenl. aang.) 48 aantal op 1000 inw. per jaar 24,58. Overl. op den leeftijd van minder dan x jaar 13, 1 -5 j. 6, 514 j. x, 14—20 j. i, 20—50 j. 9, 50—65 j. 4, 65—80 j. 11, boven 80 j. 2. Overl. tengevolge van lichaams zwakte 15, stuipen 2, apoplexia 3, hersenziekten 5, ruggemergslijden 1, keeltering 2, croup 3, acute ziekte der aderahalings werktuigen 10, chronische idem 3, hartziekte 1, organische hartgebreken 1, acute ziekte der spijsverterings werktuigen 1, ziekte der organa urogenitalia, ziekte van het kraambed 1. Oude Schild (Texel). Op het land van den heer Dros, tusschen de haven en het dorp, is men aangevangen met de werkzaamheden, die tot verfraaiing van het waterig terrein kunnen strekken. Indien de demping der plassen heeft plaats gehad, zal daardoor eene flinke gelegenheid zijn ontstaan voor het bouwen van woningen. Wieringerwaard. - De Vrijzinnige Kies- vereeniging alhier hield jl. Donderdagavond eene vergadering, waarin behandeld werd het door den Bond opgemaakt programma: Punt 1. Hervorming van de belastingen. a. Invoering eener progressieve inkomsten-be lasting, waarbij rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit de inkomsten voortvloeien; de goederen in de doode hand worden getroffen en een einde gemaakt worde aan het privilege, dat het roerend vermogen thans geniet. Werd na eenig debat, waarin er vooral op gewezen werd, dat bij zulk eene belasting het zuivere inkomen als maatstaf moest genomen worden, aangenomen b. afschaffing der accijnzen op eerste levens behoeften c. vermindering der mutatierechten; d. opheffing of verbetering der patentbelasting en van die op het personeel e. uitbreiding der sucessiebelasting in de rechte lijn in progressieven zin. Aangenomen. Punt 2. Invoering van arbeidswetten. a. krachtige bevordering van het vakonderwijs (arabachts-, landbouw- en fabriekonderwijs); b. verzekering van den werkman tegen onge lukken, voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden van den arbeider; c bevordering der veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen; d. regeling bij de wet van het arbeidscontract e. instelling van adviseerende kamers van arbeid. Werd aangenomen met bijvoeginggelijke samen stelling uit werkgevers en arbeiders. Punt 3. Invoering van den persoonlijken dienst plicht, Werd na eenig debat, waarin op hoog noodige verbetering der kazernes en het kazerne leven werd aangedrongen en een enkele stem ook opging tegen dit punt, aangenomen. Punt 4. Uitbreiding kiesbevoegdheid. Dit punt gaf aanleiding tot een belangrijk debat. Wenschte een deel der vergadering uitbreiding, krachtige stemmen gingen er ook op voor alge meen stemrecht. Met acht tegen zes stemmen Das war eine tolle Wirthschaft, KricgsvÖlker nnd Landesplag' Und auch in Deinem Herachen Viel Einqnartiering lag, zingt Heine iu zijn lied van de „blauwe huzaren". Falkner merkte wel op, dat „veel" inkwartiering wel in den geest zijner vrouw viel, die in deze drukte voor hem hoogstens nu en dan een enkel woord of een vluchtige groet over had. Het stelde hem gerust daar het „veel" inkwartiering was, ofschoon het hem met bezorgdheid vervulde, niet voor nu, maar voor later. Hij kon echter geen verschooning vinden voor het vele koketteeren, dat Lolo deed en wanneer hij vriendelijk met haar wilde spreken en haar aanraden voorzichtiger te zijn, dan had zij of „geen tijd" of zij was zoo „verbazend moe", zoodat zij voor hem even goed, of nog beter, in Haparanda had kunnen wonen, want daar zou tenminste een brief van hem haar hebben kunnen bereiken, terwijl hij hier niet één maal met haar kon spreken en toen hij haar eens dwong, hem aan te hooren en hij haar ernstig den vrijen toon, dien zij gebruikte, verweet, lachte zij hem in het gezicht uit en noemde hem een filis ter, maar toen hij haar wees op de voorname kalm waardige wijze, waarop Dolores hare inge kwartierde gasten had ontvangen en met hen omging, stoof zij plotseling vol ijverzucht op en verbood hem haar te vergelijken met die „corae- diante", waarna zij nog doller handelde dan te voren. Falkner moest zichzelf bekennen, dat het karakter der „Satanella", tegenover wie hij met zooveel antipathie had gestaan, zich nu ontwikkelde in zijne vrouw en onder zijne oogen aangroeide, zonder dat hij iets daartegen doen kon. Onder alle vroolijkhcid in zijn huis stond hij nu steeds op zijn post als een beminnenswaardig gastheer, maar ernstig vroeg hij zichzelf af: „Wat moet het wor den? Zoo stonden de zaken op Monrepos, zoo be- zegevierden de voorstanders van uitbreiding van het kiesrecht. Punt 5. Invoering van leerplicht. Punt 6. Vereenvoudiging der rechtspraak. Werden beide aangenomen. Vervolgens werd nog de wenschelijkheid uit gesproken, dat onze afgevaardigde zich duidelijk verklare, omtrentzijne aan te nemen houding bij de aanstaande herziening der gemeentewet, hoofdzakelijk met het oog op de heffing der Wik- en weegloonen. Schagen. De tweede volksvoordracht zal alhier worden gehouden op Vrijdag 3 April, waarbij als spreker zal optreden de heer A. W. van Kluijve, terwijl de „Harmoniekapel" en Schagen's Mannenkoor „Euterpe" ter aanvulling en afwisseling eenige muzieknummers ten beste zullen geven. Schagen. Het Bestuur der Harddravcrij- Vereeniging „West-Friesland" benoemde in hare jl. Woensdag gehouden vergadering tot voorzitter den heer mr. C. H. Beels, terwijl de heeren W. Roggeveen Cz. en C. Asjes respectievelijk werden herbenoemd tot secretaris en penningmeester. Schagen. Den 5 dezer zal in het lokaal van den heer Kos alhier.de heer van Helsdingen, uit Rotterdam, candidaat der volkspartij te Hoorn voor de Tweede Kamer, optreden met het onder werp: Sparen door de Volkspartij. Avenhorn. De laatste winteravond-ver gadering in dezen winter van de Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" was een zeer druk bezochte, 't geen vooral te verklaren is uit de omstandigheid, clat de heer Roozee, hoofd der school alhier, Dinsdagavond afscheid zou nemen van 't gezelschap, van 't welk hij ruim 30 jaar bestuurslid was. In een terugblik herdacht de waardige grijsaard de jaren, die de vereeniging doorliep en hare lotgevallen. De heer Klerk sprak den aftredende toe in welgekozen bewoording. Ook de lezing van dezen lieer, die Laurillards „Lachen" koos, viel in den smaak der hoorders, gelijk de bijdragen van verschillende andere heeren. Rijp. De Vereeniging tot werkverschaffing alhier zal haar lokaal voor den behoeftigen stand, dat van December des vorigen jaars af geopend is geweest, einde dezer maand sluiten. Rijp. De lijst der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer, van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad alhier bevat 193 namen. Oterleek. Door de rederijkerskamer „Eens gezindheid" alhier werden den 19 en 22 dezer opgevoerd „Verdreven" van W. Mets Tz. en „No. 33 of Het derde huis links" door X. Beide uitvoeringen verschalten aan het publiek een genoeglijken avond, zoodat „Eensgezindheid" mag verwachten, ook een volgend winterhalfjaar den bijval van het publiek te zullen inoogsten. Westgraftdijk. De voor twee jaar alhier opgerichte „Vereeniging tot wering van school verzuim" zal in het begin van April weder eene uitdeeling van prijzen houden aan de kinderen, die sedert 1 April 1890 minder dan 8 school tijden verzuimden, terwijl de prijzen vooral worden tentoongesteld. Purmerend. De postrit station Purme- rendRijp is voor het tijdvak van 1 Juli 1891 tot ultimo Juni 1897 voor f 1225's jaars gegund aan H. Sant te Purmerend. Marine en Leger. Bij K011. besluit is de bode bij het Dep. van Koloniën T. J., zich schrijvende M. J. Kriens, op zijn verzoek, met 1 April a. s. eervol uit 's Lands dienst ontslagen met behoud van aanspraak op pensioen. De ingenieur 2de kl. J. 't Hooft, geplaatst bij 's Rijks werf alhier en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", wordt met 1 Juni n. s. overgeplaatst naar 's Rijks werf te Amsterdam, terwijl de adsp.- ingenieur L. J. K. Van Waveren, thans geplaatst bij laatstgemelde werf, met genoemden datum wordt overgeplaatst naar die alhier. Den lsten April a. s. worden te Hellcvoetsluis in dienst gesteld de torpedoboot groot model „Idjen" en de booten klein model VII en I, waarover resp. het bevel zal worden gevoerd door de luits. ter zee 1ste kl. T. E. baron Midert en L. N. De Bruyne en dien der 2de kl. J. W. Doyer. gon Falkner's jong, veelbesproken huwelijk. Na de huwelijksfeesten der prinsessen had Do lores den Valkenhof weder betrokken. De schoone bezitting was haar lief geworden, maar toch had zij wegens Falkner's nabijheid gaarne spoedig wil len vertrekken. Door de belofte evenwel, die zij aan Rusz en echtgenoote had gedaan, om tot den herfst te blijven, gevoelde zij zich gebonden door de banden der gastvrijheid en met het oog op Falkner's moeder, in wie zij met haar fijnen tact hem meende te kunnen eeren. Dat hij zich met zijne vrouw hoogst zelden op den Valkenhof liet zien, daarvoor was zij hem in haar hart dankbaar en zoo leefde zij eenzaam voort, verdiept in hare muziekstudiën en in hare droomerijen, welke haar menig schoon lied en menige weemoedige wijs in de pen gaven. En daar zij hare gastvrijheid op Engelsche manier uitoefende, d. w. z. hare gasten geheel vrijliet, was zij dagelijks meest altijd alleen en slechts bij het diner was zij te zameu met docter Rusz en zijne vrouw. De manoeuvre- tijd verraste en verstrooide haar, want zij had in het geheel niet gedacht, dat zij inkwartiering zou krijgen. E11 toen voor de eerste maal een officier, bestoven en hongerig, voor haar verscheen met het bewijs van inkwartiering in de hand, toen betreurde zij het ten zeerste, dat zij niet vertrokken was. Het uiterlijk echter van een Duitsch officier en de bescheidenheid en goedhartigheid dier lieden maak ten de zaak lichter voor haar dan zij gedacht had. Zij nam die ongevraagde gasten op, verscheen zelfs als gastvrouw aan de algemeene middagtafel, praatte nog een uurtje op het terras en trok zich dan terug, aan de heeren overlatende te blijven of ook hunne kamer op te zoeken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2