en dan dient het o. i. ook, indien er geen zeer overwegende redenen voor het tegendeel zijn, gevolgd te worden. Was er nu hier reden om het advies van den heer W. te wantrouwen Men bedenke dat de onderwijzer, die door het eene hoofd begeerd wordt, door den andere dikwijls niet gewenscht wordt, en nu moge men nog zoo'n uitstekend onder wijzer zijn, daarom kan er toch nog veel aan dien men ontbreken. Wij gelooven ook stellig dat als de heer W. had geweten dat men zijn advies publiek zou maken, hij dat anders zou hebben ingekleed. En het schoolhoofd dat adviseerde en vertrouwde op geheimhouding èn de beide betrokken onderwij zers zullen er terecht over ontsticht zijn. De goedkeuring van de overplaatsing van den heer H., ofschoon slechts met eene meerderheid van één stem, was zeer zeker een besluit in goede richting. De regeling van den vischafslag, omtrent welke zaak de heer Over de Linden een voorstel bad, bracht eerst goed leven in de brouwerij. Genoemd raadslid wierp een bom te midden der vergadering, die verkeerd sprong. Het was niets meer of min der dan het verwijt, dat de leden deze zaak in de vorige vergadering niet met den noodigen ernst hadden behandeld. Geen wonder dat daartegen onmiddellijk hevig protest ontstond. Misschien ware het niet onmoge lijk geweest voor den heer Over, de Linden een gewillig oor voor zijn voorstel te vinden, indien hij wat meer diplomatiek had gehandeld en niet ge sproken had van „niet met de noodige ernst be handeld", ofschoon hij in dat oordeel later werd gesteund door den voorzitter, die dezelfde kwalifi catie gebruikte. Wij betreuren den uitslag van de regeling van den vischafslag zeer. Ons dunkt toch, dat in dit geval de weg zóó duidelijk aangewezen was, dat het niet volgen daarvan terecht verwondering mag baren. Wij bedoelen dat exploitatie van het gebouw door de gemeente op den voorgrond had moeten staan. De vraag of dit in het financieel belang der gemeente zou zijn, zal dunkt ons toch zeker toe stemmend beantwoord moeten worden. Is nu onze gemeente zoo rijk, dat, waar haar de kans wordt geboden tot stijving harer financiën, zij die maar klakkeloos kan wegwerpen P Wij weten zeker van niet. De leeningen zijn daar om dit te bewijzen. Maar gesteld, er zijn redenen van overwegend belang, niet aan een ieder bekend, moest dan niet den weg van openbare verpachting zijn gevolgd, met uitsluiting van den Commissaris van den vischafslag? De meening van den voorzitter en het Dagel. bestuur in dezen en die van de heeren Korver en van Neck, dat door verhuren aan den Commissaris niet in het belang der zaak wordt gehandeld, is o. a. de juiste. Dit neemt niet weg, dat èn de heer Hordijk èn de heer Zurmühlen gelijk hadden met te protestee ren tegen een terugkomen op vroeger genomen besluiten. Dat gaat. eenvoudig niet aan. En al mocht de heer Over de Linden zich beroepen op het vroeger gebeurde, dit bewijst daarom nog niet dat uitzonderingen moeten herhaald worden, telkens en telkens weer, om de eenvoudige reden, dat zij dan zouden ophouden uitzonderingen te zijn. En men weet dat juist de uitzonderingen den regel beves- tigen. Intusschen is het vrij wel gebleken uit de beide laatste raadszittingen, dat alle voorstanders van het verhuren van het gebouw aan den tegenwoordigen commissaris van den vischafslag vrijwel alleen de belangen der vischkoopers en die van den commissaris op het oog hadden en dat voor die der viscbaanbrengers minder gezorgd is. Zelfs het pas gekozen raadslid, de heer Zurmühlen van wien wij iets anders hadden verwacht, hield een warm pleidooi voor het hand haven van den heer T. als huurder en tevens Commissaris, een, hoe men het moge willen wenden en draaien, toch onvereenigbare kwaliteit. De op merking, door dat raadslid geuit, dat de omstandig heid dat de heer T. wat veel verdient de gemoe deren „ijselijk in beweging schijnt te hebben gebracht," bevestigde ons gevoelen, dat er aan te verdienen is en wel toat veel. Welnu, dat had de gemeente in den zak kunnen steken bij exploitatie door de gemeente of bij percentsgewijze belooning, zooals B. en W. hadden voorgesteld. Het „neenvan verschillende zijden gehoord, was een bewijs, dat men den beer T. evenmin als wij zijne verdiensten misgunnen, mits dat nietgeschiede ten koste der gemeente, d. w. z. ten koste van de belasting!)etalenden. Het voorstel van B. en W., ora de Westfriescbe Kanaalvereeniging met eene bijdrage te steunen, werd, zeker tot vreugde van ieder die het wèl meent met onze gemeente, met groote meerderheid aan genomen. Van het „aangenaam allerlei", dat deze zitting sloot, stippen wij slechts aan, dat wij het voorstel van schoolgeldheffing naar het inkomen der ouders, (inkomsten-belasting in den vorm van schoolgeld) niet gelukkig gekozen achten, wel echter, dat zij, die een inkomen van minder dan f 500 hebben van de betaling zijn vrijgesteld. En al mogen nu de heeren Korver en Govers meenen, dat dit te ver gaat en men de zoodanigen niet tot de onver- mogenden kan rekenen, dan zullen die heeren hen toch stellig ook niet onder de oerfvermogenden tellen. In ieder geval zal men ze met een gerust geweten tot de minvermogenden kunnen brengen en het vrijstellen van dezulken komt ons niet meer dan billijk voor. Het verzoek van den heer van Neck, betreffende de betaling van bet schoolgeld ook elders dan ten kantore van den Ontvanger, verdient o. i. alle ondersteuning. Zou het niet 't meest afdoende zijn, dat men dit aan het hoofd der school mocht af dragen In andere steden geschiedt dit ook en het is zeer gemakkelijk voor ouders, die niet eiken dag gelegenheid 'hebben dat geld ten kantore van den Ontvanger te doen bezorgen. Men geeft het dan aan de kinderen mede. Aan het eind van de zitting brak de heer Vos nog een lans voor de reorganisatie der onderwijzers- tractementen en drong aan op de behandeling van zijn desbetreffend voorstel, zeker niet het minste van het behandelde in deze raadszitting en waar omtrent wij weldra meer hopen te vernemen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Jl. Zaterdag was het 50 jaar ge leden dat de scheepstimmerman Jacob Visser bij de Scheepstimmerwerf de „Lastdrager" alhier in dienst trad. Gedurende 22 jaren was hij werkzaam onder directie van de heeren S. en J. Lastdrager, 43 jaren bij de firma Lastdrager Cu. en nu 24 jaren bij de tegenwoordige Naaralooze Vennootschap „de T.astdrager", onder directie van de heeren J. T. Tinkelenherg en C. J. Verheij. Toen Visser zijn 35 jarig jubilé als scheepstim merman vierde, werd hem door zijnen patroons, als een blijk van waardeering zijner trouwe plichts betrachting, een fraai zilveren ankerhorloge geschon ken. E11 ook nu lieten Directeuren zich weder niet onbetuigd om de verdiensten van den ouden ge trouwe naar waarde te beloonen. In tegenwoordig heid van alle werklieden van „de Lastdrager" werd den jubilaris jl. Zaterdag, bij monde van den heer JTinkelenberg, gelukgewensclit en werd hem, als een stoffelijk bewijs van belangstelling, een gemak- kelijken stoel, benevens een geschenk in klinkende munt ter hand gesteld. Moge hij, zijne verdere levensjaren in welverdiende rust slijtende, van een en ander nog lang gemak en genot ondervinden Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor al hier, gedurende de eerste helft der maand Maart: R. Riemers, H. Mulder, H. Eelers, Feth en Wichman, allen te AmsterdamM. D. Maarssen, te Aalsmeer; H. de Haan, Katendrecht (2 stuks); P. Wagelbaker, te Rotterdam. Briefkaarten: D. H. Drekman, te Amsterdam. Brieven Amerika: Van Anna Paulowna: Van der Vliet, Roseland. Engeland B. Eathing Dresse, London. Texel. De influenza breidt zich op ons eiland al meer en meer uit. Voornamelijk worden zij aangetast, die de influenza reeds gehad hebben, maar te vroeg in de open lucht gingen. Texel. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedu rende de maand Maart ingelegd f 1208.91 en terugbetaald f 2228 44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 933. Texel. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de eerste helft der maand Maart. Van het postkantoor TexelR. C. Boon, Araster dam. Van het hulpkantoor VlielandD. de Groot, Zaandijk. Schagen. Jl. Vrijdagavond werd in „het Noordhollandsch Koffiehuis" alhier de laatste Volksvoordracht in dit seisoen gegeven. De opkomst van het publiek was vrij talrijk. Als spr. trad op, de heer Ds. A. W. van Kluijve, welke een tweetal zeer boeiende ge dichten ten beste gaf, nl.„Elïsa's vlucht" van B. ter Haar en „Hondentrouw" van Tollens, welke beide gedichten ten zeerste de aandacht der aanwezigen boeiden. Voor aangename afwisseling werd door de beide Vereenigingen „Schagen's Harmoniekapel" en „Schagen's Mannenkoor Enterpe" met een rijk voordien programma zorg gedragen, terwijl nog de heer W. Rieu met eene solo voor clari- nette, de heeren C. Roggeveen Cz. en A. Hille met hun duet „De Speelman en zijn kind", en de heer L. A. Schouten met de vioolsolo „Cavatine" van Raff, den onverpoosden dank van het publiek inoogstten. (Sch. Ct) Alkmaar. De alhier gevestigde naamlooze vennootschap, „Noordhollandsch Landbouwcre- diet", met een Maatschappelijk kapitaal van f 400.000, waarvan f 170.000 geplaatst is, biedt de resteerende 230 aandeelen at 1000 ter inschrij ving aan. De inschrijving A pari kan geschieden tot den 24 dezer ten kantore der Vennootschap te Alkmaar of te Hoorn of te Amsterdam bij de Amsterdamsche Bank en de heeren Labouchère Oijens Co. In de toelichting tot het prospectus wordt gezegd, dat de maatregel, dezer dagen door de Nederlandsche Bank genomen ten aan zien van het notarispapier, het voor de vennoot schap wenschelijk maakt, binnen korten tijd te kunnen beschikken over het geheele kapitaal. De Maatschappij keerde in 1887 4 pet., in 1888 4.3 pet., in 1889 4.5 pet. en in 1890 4 pet. dividend uit. Enkhuizen. Van den buitengewoon lagen waterstand der Zuiderzee ondervindt de scheep vaart veel hinder. Een groot aantal tjalkschepen ligt alhier op hooger water te wachten. De „Heemstra" en een goederenboot zijn aan den grond geraaktde eerste is weder vlot gekomen, maar de laatste zit nog een gezichtslengte van hier vast. De Harlinger stoombooten doen de stad niet meer aan, maar nemen koers langs Urk. Haarlem. Jl. Zondagmorgen is alhier na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van bijna 69 jaren, overleden de heer A. van Stralen, sedert November 1873 lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. De heer van Stralen was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Amsterdam. J. A. Fortuin en De Boer hebben aan B. en W. een adres ingediend, om den 1 Mei a. s. een optocht van werkliedenvereenigin- gen te mogen organiseeren en wel aan den avond van dien dag. Marine en Leger. Tot tijdelijk voorzitter der Commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten is benoemd de gepensioneerde Schout-bij-nacht W. L. A. Gericke, oud-minister van Marine en zulks ter vervanging van den onlangs overleden gepensioneer den vice-admiraal J. W. Binkes. De 1ste luit. der mariniers C. Van der Ban, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is ter beschik king gesteld van den commandant van het korps mariniers. Naar „het Vad." verneemt, is de cadet der Kon. Mil. Academie K., wiens terechtstelling voor den Krijgsraad te 's Bosch onlangs is medegedeeld, ter zake van het met woorden beleedigen van een aan de Academie werkzamen officier-instructeur, veroor deeld tot een militaire detentie van zes maanden. In de volgende maand zal te Breda het eind examen aan de 1ste afdeeling der krijgsschool wor den afgelegd. Daaraan zal worden deelgenomen door 18 tweede luitenans der artillerie en 3 van de genie hier te lande, zoonn-de door 4 van de artillerie en 6 van de genie van het O. I. leger. Met 15 dezer worden de volgende fortificatie opzichters overgeplaatstC. Lagas van hier naar Hellevoetsluis, T. F. Huysse van Hellevoetsluis naar Utrecht, G. Van Rooyen van Utrecht naar Den Briel en M. C. Conseraulder van den Briel naar Geertruidenberg. De instructiebrikken „Castor" en „Pollux", onder bevel van de luitenants ter zee 1ste klasse J. C. van Wessem en H. G. J. Wolterbeek, waarop de oudste jongens van Hr. Ms. opleidingschip „Admi raal van Wassenaer" zijn ingescheept, vertrokken gisterenmorgen van Arasterdam naar de Zuiderzee tot het doen der oefeningstochten. De kapt. A. H. Haart, van het 4de regiment vest.-art., is benoemd tot kapt. voor speciale dien sten bij het 4jde reg. vest-art. alhier. Hr. Ms. zeilkorvet „Urania" heeft het droge dok verlaten en wordt op 's Rijks Marinewerf alhier in gereedheid gebracht om 27 April a. s. in dienst te worden gesteld onder bevel van den luit. ter zee 1ste klasse D. Stolp, ter instructie van de adelborsten van het oudste studiejaar. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht J. A. Rademaker en de off. v. adm. 2de kl. R. F. baron van Heerdt tot Eversberg, worden 27 April a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. instructievaartuig „Urania". Het theoretisch eindexamen der adelborsten van het oudste studiejaar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier vangt aan 20 April a. s., onder voorzitterschap van den gepensioneerden schout-bij-nacht titulair W. L. A. Gericke, tijdelijk voorz. der commissie tot het examineeren van zee officieren en adelborsten. (Vad.) Als blijk van waardeering voor ruim vijftig-jarige trouwe plichtsbetrachting werd aan K. Vermeulen, bureau-oppasser op 'b Rijks Marinewerf alhier, bij het verlaten zijner betrekking, door zij superieuren een stoffelijk aandenken geschonken. Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Suriname", commandant de kapt. luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, vau Amsterdam alhier aangekomen, is gisteren aan 's Rijks werf opgenomen, tot het ondergaan van stabiliteitsproeven. Departement van Marine in Oost-Indië. Bij de Gouvernements-Marine benoemd: A. Weide- ma, tot mach.-leerl. 1ste kl.Th. H. Canter Vis- scher, tot idem 2de kl.C. H. van Heekeren, tot 2de stuurman W Steffens, tot idem P. C. van Koesveld, tot idem C. F. Coester, tot mach.-leerl. lste kl.K. A. van Zanten, tot idemV. H. Doornik tot idem 2de kl.G. V. Rhemrey, tot idem. Geplaatstde mach. 2de kl. Th. Canter Visscher op „Valk" de 2de stuurman C. H. van Heekeren op „Arend"; de mach.-leerl. 2de kl. V. H. Doornik, op „Albatros" id. G. V. Rhemrev.op „Zeeduif" de lste machinist A. Hamwijk, op „Ternate„ de 2de machinist W. Bakker, op „Zeeduif". Overgeplaatst: de 2de machinist J. C. S. E. Marchelnus op „Gier" de mach.-leerling lste kl. lste kl. J. A. Weidema, op „Koetei" de lste stuurman H. O. Weijler, op „Indragiri" ;id. J. Kaan, op „Albatros" de gezaghebber 2de kl. J. S. van der Meer, op „Zeeduif" de lste stuurman A. J. v. Hemert, op idem de 2de id. P. C. van Koesveld. op idem; de lste machinist J. W. T. Rudolf, op idem C. Kromhout, op idem de gezag hebber 2de kl. D. Landmeter, op „Djambi" de lste stuurman C. C. de Jongh, op „Bogor" de 2de idem W. Steffens, op „Boni" idem F. W. A. Ludwig, op „Reiger" de 2de machinist G. F. Duchateau, op „Djambi" idem G. D. van Raalten, op „Arend" de mach.-leerling lste kl. C. F. Coester, op „Singkawang" idem K. A. van Zan ten, op „Djambi"; de idem 2de kl. W. Gerrits, op „Condor". Landbouw en Veeteelt. Abbekerk, 27 Maart 1891. Waarde beerl Ik dank u voor het uitnemend verslag van de vergadering der Verceniging „Tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier." Niet alleen laat bet aan duide lijkheid niets te wensohen over, maar het ia ook met een onpartijdige pen geschreven. Toch heb ik nog een verzoek en ik hoop dat gij mij dat snit toestaan, namelijk, dat gij onderstaand atuk wilt plaataen. Daarmede zult gij zeer verplichten hem, die zich met de meeste hoogachting teekent, UEdw. Dienaar, J. ZUP Kz. Ter verduidelijking wenseh ik mede te deeleu, waarin de zakelijke bedenkingen bestonden, die ik tegen het adres van de heeren Brcebaart 0. s. had en waarom ik voornamelijk de aanneming van de conclnsie, om instemming met het bekende adres te betuigen, aan de „Verceniging tot ontwik keling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" meende te moeten ontraden. Vooropstellende, dat adressanten den minister verwijten de grondbelasting met f 1,148,000 te verhoogen, terwijl zij het afkeuren, dat de Landbouw, die zoozeer door de tijds omstandigheden gedrukt wordt, opnieuw het kind van de rekening worde, toonde i k door hierondervolgende staten aan, dat het voorstel vzn den minister den grondeigenaren minder zou drukken dan het voorstel van heeren adres santen. Volgens het voorstel van deu minister, waarbij de per centage, waarnaar de belasting geregeld wordt, op 5 pet. wordt gesteld. Huurw. van den grond per bunder. lli ir E "1 g 11 S 1 o-jj O -s II aSi -13 3 8 ■g 0 0 si i Kl 3 M a 8| a 1 s> -ë 4 lis3 ir s 100 f5,— 60 f3,— f8,— f2,— f6,— 90 „4,50 „2.70 „7.20 2,— „5,20 80 „4.— 60 „2,40 S,40 2,— 4,40 70 3,50 60 „2,10 5,60 »2,— „3,60 60 „3,— 60 „1,80 „4,80 .2,— „2,80 Volgens het voorstel van Breebaart c. s., waarbij dio percentage op 4 pet. gesteld wordt: 100 f4,— „3,60 60 f2,40 (6,40 f6,40 90 60 2,16 „5,76 8 „5,76 80 „3,20 60 1,92 5,12 „5,12 70 2,80 60 1,68 4,48 I 4,48 60 „2,40 60 1,44 „3,88 <5 3,88 Uit deze staten volgt duidelijk, dat de grondeigenaren den heeren Breebaart c. s. niet dankbaar behoeven te zijn voor het voorstel, in hnn adres neergelegd en ik houd mg overtuigd, dat menigeen, die nu het adres geteekend heef dat niet zou gedaan hebben, ware hem de toeleg duidelijker geweest. De minister is van het, m. i. juiste, standpunt uitgegaan, dat de grondeigenaren groot belang hebben bij goede wegen en vaarten. Dat het dus billijk en rechtvaardig is, dat, waar de grond eigenaren die wegen en vaarten niet onderhouden, zij daar voor iets bijdragen, In Friesland nu, om eau voorbeeld te noemen, worden de wegen en vaarten voor een groot deel onderhouden door de gemeenten en de treurige geldelijke toestand van vele Friesche gemeenten is voor een deel ook veroorzaakt door die onbillijkheid. Vandaar dat de minister, wiens voorstel ik geenszins in bescherming neem, den gemeenten de bevoegdheid wil ge ven, om 60 opeenten op de grondbelasting te heffen. Maar daar, 'waar de grondeigenaren zooals bjjv. in Noordholland, de wegen en vaarten wel onderhouden, meent de minister, en m. i. terecht, dat om dobbel belasting te voorkomen van de door de gemeente te heffen opcenten, aftrek van belas ting, tot een bedrag van wat de wegen en vaarten aan onderhoud kosten, moet gegeven worden. Dien aftrek wil len de heeren Breebaar. c. s. laten vervallen, maar daarom is ook hun voorstel niet in het belang van den grondeige naar en in plaats vnn de grondlasteu te verlichten, verzwa ren zij dien druk en jnist in omgekeerde verhouding. Want wanneer het land op f 100 per bnuder geschat is, betaalt de grondeigenaar, volgens de voorstellen van adres santen, f 0,40 per bunder meer, maar wanneer het land op f 60 per bunder gesehat is, moet die grondeigenaar f 0.92 meer betalen. Met deze toelichting, mgnheer de redacteur, meende ik uw verslag te moeten ophelderen. Abbekerk, 27 Maart 1891. J. ZUP Kz. Wij ontvingen het programma eener op den 29sten dezer te Hoorn, vanwege het „Rundvee-Stamboek Noordholland", te houden keuring van jarige run deren. Alleen runderen van leden dier Vereeniging mogen aan deze keuring worden onderworpen. Aangifte moet schriftelijk geschieden vóór of op Woensdag 22 dezer, aan den secretaris, den heer A. Kool, te Schellinkhout. De stieren moeten zijn ingeschreven in bedoeld stamboek, terwijl bij de aangifte van hokkelingen zoo mogelijk eene opgave moet worden gevoegd vnn tijd en plaats van ge boorte, met naam en afstamming. De mededin gende runderen moeten geboren zijn na 31 De cember 1889. Voor de stieren zullen 4 prijzen beschikbaar ge steld worden, nl. één van f 25, één van f 10, één van f 5 en een getuigschrift. Bij de geldprijzen zullen tevens getuigschriften worden gevoegd. De prijzen voor de stieren zullen met worden verhoogd, nadat zal zijn gebleken, dat de stieren tot 1 Juli a. s. in Noord holland tegen een dekgeld van hoog stens f 8 beschikbaar zijn geweest. Bovendien wordt nog f 10 uitgeloofd voor den stier, waarvan het uitvoerigste afstammings-register van het Rundvee- Stamboek Noordholland kan worden overgelegd. Voor ieder aangegeven rund is bij de aangifte een inleggeld verschuldigd van f 1, die bij inzen ding werdt terugbetaald en bij niet-inzending aan de kas vervalt. Ook worden twee- en meer-jarige stieren tot opluistering toegelaten. Vrije toegang tot het terrein wordt verleend na afloop der keuring. In het Westland kan de teelt van den Japanschen andoorn als volkomen mislukt beschouwd worden. De knolletjes vonden dit jaar op de markten in de groote steden bijna geen aftrek, zoodat de telers met hun dikwijls aanzienlijke voorraad geen weg wisten. Gelukkig kwam er vraag voor Rusland tegen f 0.10 a f 0.12 per KG., zoodat de uitslag voor velen nog meeviel. De kans op de invoering van den andoorn in het Westland als handelspro duct is verdwenen, ofschoon de plant er uitnemend wil groeien. Buitenland. België. Jl. Zondag is hier het Congres gehouden der Belgische werklieden, bijeenge roepen om te spreken over de algemeene werk staking. Er waren ongeveer 500 gemachtigden aanwezig. Defuisseaux begon met een overzicht te geven van hetgeen tijdens het mijnwerkers-congres te Parijs is behandeld en drong er op aan, dat men zich zou aansluiten bij de daar genomen beslissingen. Het bestuur der Belgische werkliedenpartij had een rapport gezonden aan het congres, waarin het zich verklaart tegen het terstond afkondigen van een algemeene werkstaking. De raad van bestuur grondt haar meening op de verklaringen der Kamerleden, die deel namen aan de beraadslagingen in de centrale sectie der Kamer, waaruit blijkt, dat de herziening der grondwet ophanden is. Een gemachtigde van de mijnwerkers van Luik verklaarde zich voor het afkondigen van de werkstaking op 1 Mei. Anseele, de gemach tigde van Gent. ried aan te wachten, maar de gemachtigde uit de Borinage, Roger, eischte onmiddellijke werkstaking. De redacteur van de „Peuple", Volders, hield eene uitvoerige rede tot toelichting van zijn voorstel om de werkstaking uit te stellen totdat de Kamer een beslissing zal hebben genomen, evenwel zonder het einde der Kamerzitting af te wachten. Tevens stelde Volders voor, aan den raad van beheer der werkliedenpartij on beperkte volmacht te geven om te handelen en, voor het geval de Kamer na de Paaschvacantie niet met de behandeling der grondwetsherzie ning mocht beginnen, de algemeene werkstaking uit te stellen tot na de behandeling der begroo ting en dan krachtig op te treden. Callewaert, gemachtigde uit het mijndistrict Charleroi, en Fonrreau, uit de Borinage, ver klaarden zich voor een onmiddellijke werksta king. Na een onstuimige discussie werd dit voor stel met bijna algemeene stemmen aangenomen. Frankrijk. Het mijnwerkers-congres te Parijs heeft jl. Zaterdag het voorstel aangenomen van den Belgischen gemachtigde de Feut, waarbij de Re geeringen worden uitgenood igd over te gaan tot een internationale legeling van den arbeid in de mijnen. Alle Fransche, Belgische en Duitsche gemachtigden stemden er voor, benevens 34 En- gelschen. Van de Engelsche vertegenwoordigers stemden 5 tegen. Vervolgens nam het Congres met algemeene stemmen en onder luide toejuichingen het voor stel aan van den Belgische gemachtigde, dat alle mijnwerkers in andere landen met alle middelen, welke in hun vermogen zijn, hetzij door zeiven den arbeid te staken, hetzij door de voortbrenging

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2