met diep gevoelde verontwaardiging opkwam, de aanklacht van partijzucht naar de Regeering terug werpende, waarbij de heer Kappeyne zich aansloot., aan de Regeering toevoegende«Verknoei met bijbelspreuken ons staatsrecht niet." Verder had ook de heer Pijnappel nog iets gezegd. Vóór de Steden wet stemden de heeren Smits, vau Oyen, F. van Nispen, Verheyen, Merc- kelbach, Prinsen, Regout, Magnee, Van Lynden, van Hemmen, De Bruyn, L. Van Nispen, Melvili van Lynden, Pyls en Pallandt van Neerijnen. Verschillende kleine wetsontwerpen werden aan genomen. Zaterdag 10 uur komen deSuikerwet en de Post- wet aan de orde. Binnenlandsch nieuws. Helder. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Vrijzinnige Vereeniging „Vooruitgang" kwam men gereed met de defini tieve vaststelling van het program dier vereeniging. De vereeniging zal streven naar 1. Wetgeving tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse, nl. a. het tegengaan van overmatigen arbeid. b. beperking van arbeid van vrouwen c. verbod van arbeid voor kinderen beneden de 14 jaar d. maatregelen ter bevordering van de veiligheid en de gezondheid in fabrieken en werkplaatsen e. het waarborgen van een wekelijksche rustdag f. bevordering van de verzekering van den werkman tegen ongelukken, ziekte en ouderdom. g. verzekering der arbeidersbelangen doormiddel van arbeidskamers met beperkte rechtspraak h. regeling van het arbeidscontract bij de wet. 2. a. Kiesrecht voor alle meerdeijarige mannelijke ingezeten Nederlanders, die instaat zijn hun stem biljet ten kiesbureele in te vullen en niet bij de tegenwoordige grondwet zijn uitgesloten. b. Proportioneele vertegenwoordiging. 8. Invoering van leerplicht tot den leeftijd van 14 jaar, met voldoende gelegenheid tot herhalings- en vak-onderwijs 4. Openstelling van de gelegenheid tot het ver krijgen van middelbaar- en hooger onderwijs voor min- en onvermogenden 5. Hervorming der belastingen, ouder anderen door afschaffing van de patentbelasting en van accijnsen op de eerste levensbehoeften, met invoe ring van een progressieve inkomsten-belasting en vermindering van den druk der mutatie-rechten 6. Volledige scheiding van Kerk en Staat 7. Volledige toepassing van het Recht van Vereeni ging en Vergadering; Vrijheid van spreken en schrij ven, ook voor ambtenaren en militairen, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de rechterlijke macht. 8. Rechtspleging. a. Betere regeling onzer rechtspleging, ter verkrijging niet alleen van goed, maar ook van goedkoop en spoedig recht. b. Meerdere gelijkstelling van de vrouw met den man voor de wet. 9. Koloniën. a. Verbetering van het bestuur onzer koloniën, door toekenning van grooteren invloed aan die koloniën zelf op het regeeriugsbeleid. b. Tegengaan van het opium-misbruik. 10. Persoonlijke dienstplicht met waarborgen tegen verbetering onzer mobilisatie. Ten slotte had er nog eene verandering plaats in de samenstelling van het bestuur, daar de heeren Klappert en Westendorp, om redenen van over wegend persoonlijk belang, bedankten. In hunne E laats werden gekozen de heeren H. van 't Hof en i. van Knaape, alhier. Helder. Op 31 Maart jl. werd de jaarlijk- acbe algemeene vergadering van bet district Helder van «Eigen Hulp", onder presidium van den heer H. G. F. Peltzer, in de zaal «Concordia" alhier gehouden. Namens bet Bestuur, werd door den Secretaris het verslag over 1890 uitgebracht. Ver volgens werden de rekening en verantwoording over 1890 en de begrooting voor 1891 goedgekeurd en vastgesteld. De ontvangsten hadden in 1890 be dragen f 146.27, de uitgaven f 138.63, 't batig saldo was alzoo f 7.64. Dit bedrag, gevoegd bij dat der aandeelen in de Coöperatieve Winkelver- eeniging ad. f 150, maakt dat het district bij den aanvang dezes jaars eene bezitting had van f 157.64. De begrooting vooi 1891 had tol eindcijfers f141.14. Het Bestuur van dit district werd aangevuld, en aan 't Bestuur werd opgedragen het district door een zijner leden te doen vertegenwoordigen op de dit jaar te houden algemeene vergadering der Vereeniging. Aan het Bestuur werd opgedragen te overwegen de wenschelijkheid om hier een Corres pondentschap te vestigen van de Spaar- en Voor- schotkast, door de vereeniging tot stand gebracht. Na afloop van deze vergadering had eene bijeen komst plaats van de Coöperatieve Winkelvereeni- ging, in dit district bestaande, onder presidium van den heer B. L. Vries. De administratie over 1890 werd, op voorstel van de Financieele Com missie, goedgekeurd, 't Aantal leden bedroeg 113, 't bedrijfs-kapitaal f 6100. 't Debiet over 1890 beliep f 33.095.69, waaronder aan met-leden f 9646.90. De winst, die aan de leden toekomt, bedroeg f 1755.73|, en het dividend is alzoo 8 ten honderd. In den loop van 1890 had eene wijziging plaats in de op de beide winkelhuizen gevestigde hypotheken, waardoor eene besparing van f 20 rente werd verkregen. Na de mededeeling van deze bijzonderheden, werden de gewone huis houdelijke werkzaamheden afgedaan en werden de belangen der Vereeniging besproken. (Ons Belang.) Helder. Jl. Dinsdag overleed alhier op ruim 88jarigen leeftijd de heer D. de Lauge, gedurende tal van jaren lid van den Gemeenteraad, Voorzitter der Kamer van Koophandel en medebestuurder vau het gemeente-ziekenhuis en de apotheek. De heer de Lange had tot voor eenige jaren mede zitting in het Kerkbestuur der Hervormde gemeente eu was vroeger Voorzitter, later Eere-Voorzitter der Vereeni ging «Ernst en Scherts." Dat de overledene veler achting genoot, daarvan getuigde het groot aantal belangstellenden, op den doodenakker aanwezig, toen het stoffelijk omhulsel gisterenmiddaggrafwaarts werd gebracht. Men merkte daar, behalve het college van Burgemeester en Wethouders met den Gemeente-secretaris, onder scheidene leden van den Gemeenteraad, eene depu tatie der Vereeniging «Ernst en Scherts" en vele vrienden van den afgestorvene op. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer J. Rinner, die in welgekozen bewoordingen aan de verdiensten van den heer de Lange hulde bracht en vooral deed uitkomen hoe de overledene meer malen bereid werd gevonden om te helpen en te steunen waar dat noodig was en hoe hij, niettegen staande hij tijdens zijn werkzaam leven in verschil lende hoogere openbare betrekkingen werd geplaatst, steeds dezelfde eenvoudige man bleef. Namens de familie bedankte de lieer J. J. Sterk, officier van gezondheid, voor de betoonde belangstelling. Helder. Het in de vorige week te Utrecht vergaderde Nederlandsche natuur- en geneeskun dig congres, heeft met algemeene stemmen f 200 afgestaan aan het zoölogisch station alhier, tot het koopen eener schuit, en aan den heer dr. P. C. F. Frowein alhier f 300 toegekend tot het aankoopen van een instrument, noodig voor zijn wetenschappelijk onderzoek. Schagen. Naar het schijnt, beschouwen de socialisten deze gemeente als een uitstekend veld voor het uitzaaien van hun ontevredenheidszaad, want niet alleen dat hier achtereenvolgens de heeren van der Veen, Domela Nieuwenhuis en Helsdingen éénmaal voor het publiek optraden, maar de hoofdman der socialisten zal nu ten tweeden male hier verschijnen, hoogst waarschijn lijk op Zondag den 26 dezer. (Alkm. Ct.) Warmenhuizen. Met 72 van de So uit* gebrachte steramen is alhier tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer P. Pronk. Warmenhuizen. Met de opvoering van „Zoo werd hij rijk", gevolgd door de pantomime „Bij den barbier" sloot de rederijkerskamer „Con cordia" alhier den 2den paaschdag de winterver makelijkheden. Eene goede opkomst beloonde het goede spel, zij het dan ook, dat „Zoo werd hij rijk" te lang is om tot in den nacht te boeien. De pantomime mocht aller bijval verwerven. Alkmaar. Met 1 Mei a. s. zullen de tram- omnibussen van hier over Bergen naar Egmoud aan Zee den dienst weder hervatten. Heemstede. Eene boerenwoning, genaamd „het Veerhuis," met 32 bunders weiland te Krom menie en Uitgeest, is voor f55,017 buiten de kosten in het openbaar verkocht aan den heer P. H. Kaars Sypesteijn alhier. Amsterdam. Naar aanleiding van de gedachten wisseling in de Gemeenteraadszitting van 25 Februari 11., over de wenschelijkheid van het opnemen eener bepaling omtrent een mini mum loon en een maximum arbeidstijd per etmaal of per week in concessie en bestekken, van het gemeentebestuur uitgaande, bestaat bij de heeren Treub en Gerritsen het voornemen, om binnenkort dienaangaande een voorstel bij den Gemeenteraad in te dienen. Ter motiveering van dit voorstel achten zij het wenschelijk, dat de leden van den Raad met juistheid worden ingelicht aangaande den feitelijken toestand hier ter stede. Om dit te kunnen doen, heeft de heer Gerritsen de mede werking ingeroepen van de besturen der bouw en aanverwante vakvereenigingen, en een vragen lijst ter beantwoording aan die besturen voor gelegd. Amsterdam. Er heeft zich hier ter stede eene commissie gevormd, welke aan het eerste bezoek, dat de beide Koninginnen op het einde van Mei of in het begin van Juni aan de hoofd stad des lands zullen brengen, een eenigszins feestelijk karakter wenscht te gegen. Amsterdam. De in dezen winter gevormde „Vereeniging voor Algemeene Scheep vaanbelan gen" heeft bij de Regeering, bij Gedep. Staten en bij de Gemeente subsidie aangevraagd voor de aanschaffing van een ijs breker, om daarmede gedurende den winter het Noordzeekanaal open te houden voor de scheepvaart. De keuze is gevallen op de ijsbreker, die in den afgeloopen winter in de haven van Stettin bewezen heeft de vaart te kunnen openhouden. Tot het aanschaffen van het noodige materieel is f 500.000 noodig. De jaarlijksche kosten van exploitatie, aflossing van kapitaal en 4 pCt. rente bedragen volgens raming 1 60.000. Reeds is door belanghebbenden voor f 65000 ingeschre ven. Haarlem. Gisterenmiddag werd op de gemeentelijke begraafplaats alhier op plechtige wijze het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer A. Van Stralen, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland. Een breede schare van vrienden en belangstel lenden was op de begraafplaats aanwezig, waar onder de Commissaris des Konings, leden der Staten, leden van den Raad en beambten bij het Provinciaal Gouvernement. Aan de groeve herdacht de Commissaris des Konings de verdiensten van den overledene als Gedeputeerde, mr. De Haan den heer v. Stralen als voorzitter en lid der commissie van Meeren- berg en van het Gasthuis, de heer Crommelin den regent van het Weeshuis en ds. Swaan den mensch. De oudste zoon bedankte. De weezen zongen een koraal en requiem. Het gouvernementsgebouw was ten teeken van rouw gesloten. Marine en Leger. De luit. ter zee 2de kl. D. E. van Dijk, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activ. gesteld. Hr. Ms. stoomri vier vaartuig «Merva", coram. luit. ter zee 1ste kl. J. A. Kloek, heeft zijn nver- winteringsstation in de Nieuwe Haven te Nijmegen verlaten, om de zomeroefeningen op de groote rivieren aan te vangen. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 16 dezer bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt.-luit ter zee P. G. Bruch tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. G. P. Van Hecking Colenbrander, en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst 1ste kl. E. Van Assum. De luit. ter zee 2de kl. N. C. B.eynen, dienende aan boord van Hr. Ms. ramsehip «Guinea," wordt met den 21 dezer op non.-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. M. C. Van Hall, terwijl de luit. ter zee 2de kl. F. C. W. Moor rees met gelijken datum wordt geplaatst aan boord Hr. Ms. torpedo-instrnctieschip «Marnix." l)e Sclicrpschuttersvcreehiging «Zwolle", te Zwolle, heeft besloten in de maand Mei a. s. een grooten nationale» schietwedstrijd met flobertgeweer en pistool te houden op 3, 7, 10, 13, 18, 20, 24, 27 en 31 Mei 1891, telkens op Zon- en feestdagen van 10 tot S uur, den laatsten tot 5 uur en op de Woensdagen van 28 uur. De wedstrijd zal gehouden worden in de groote zaal der Ruitensociëteit, waar bij talrijke opkomst op L0 banen kan worden geschoten. De prijsiritdeeling is bepaald op Zondag 31 Mei, 's avonds te 8 uur. Door den beer J. W. Mayward, te New-York» is een nieuw sein toestel (Lucigraph) voor schepen op zee uitgevonden, waarmede op een wit gespan nen doek letters ter grootte van 6 a 12 voet kun nen gebracht, worden. Deze letters zouden dus op zee, zelfs op zeer grooten atstand, ook met het bloote oog kunnen gelezen worden en de schepen zouden dus door middel van dezen Lucigraph ge makkelijker en duidelijker met elkaar kunnen cor- respondeeren, dan tot dusverre z,ulks het geval was door middel van seinvlaggen. De uitvinder zegt, dat het toestel zeer eenvoudig is en in eene ver gadering vaq loodscoramissarisscn werd besloten Hayward's toestel bij de verschillende reederijen aan te bevelen. Benoemingen, enz. Gekozen tot heemraad van de polder de Lage Hoek, ouder Hoogwoud en Opmeer, de heer Jb. Appel, te Hoogwoud. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Bovenkarspel, de beer P. Sweeris, te Venhnizen. Tot hoofd der Christelijke school te Wormerveer is benoemd de heer A. B. Alers te Buvgwerd. De Gemeenteraad van Alkmaar, aldaar gevestigd wenschende te zien eene bijzondere inrichting voor gymnasiaal onderwijs, waar jongelieden zich kunnen bekwamen voor het staats-examen, om, in verband met de lessen, die aan de Rijks II. B. met 5jarigen cursus worden gegeven, tot de Hoogeschool te worden toegelaten, heeft besloten aan een doctor in de let teren, die bereid is die betrekking te aanvaarden, aanvankelijk voor 6 jaren, eene subsidie van f 2200 a 2500 per jaar uit te loven, het juiste bedrag bij het. later te nemen raadsbesluit te bepalen. Het door de leerlingen te betalen schoolgeld, ten bedrage van f 30 of 50 per jaar, voor leerlingen in rle eerste en tweede klasse, komt ten voordeele van den benoemdede gemeente stelt desverkiezende lokaliteit beschikbaar. Landbouw en Veeteelt. Te Wognum worden stappen gedaan tot het oprichten eener kaasfabrick, die waarschijnlijk, naar de voorloopige plannen, zal worden gebouwd op de Gouw. De commissie uit Ged. Staten van Friesland, belast met het beheer over het door wijlen dr. L. A. Buraa te Makkura aan de provincie, ten dienste der landbouwkunde, vermaakt legaat, heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven «De nieuwste onderzoekingen op het gebied der plantenvoeding hebben als uitkomst gegeven, dat de verschillende teelgewassen hun stikstofvoedsel uit verschillende bronnen putten. Op welke wijze zou, op verschillende grondsoorten in Nederland, van dat feit partij te trekken zijn, om de bebouwing van den grond grootere winsten te doen afwerpen Het antwoord moet zoo zijn ingericht, dat de gronden, waarop de voorop geplaatste stelling berust, duidelijk worden ontwikkeld, voor dat tot de beant woording der vraag wordt overgegaan. Voor het goedgekeurde antwoord is een prijs van f 500 uitgeloofd. De antwoorden moeten voor 1 April 1892 worden ingezonden bij den griffier der Staten van Friesland. Buitenland. België. De Centrale Sectie der Kamer heeft met algemeene stemmen den 25-jarigen ouderdom aangenomen als leeftijd om kiezer te 'zijn. Verder heeft zij den census tot op 10 fr. verminderd. De meeste leden waren het eens over het stelsel van woninghuur. Eene langdu rige discussie ontstond over het wenschelijke om aan den census van 10 fr. en het woningstelsel toe te voegen den eisch van kiesbekwaamheid (capaciteit). De leden der rechterzijde zijn over het algemeen tegen behoud van deze laatste. Aanstaanden Woensdag komt de Sectie weder bijeen. Duitschland. Bismarck heeft jl. Donder dag aan het nationaal-liberale kiescomité in het 19de district van Hannover getelegrafeerd, dat hij het zich tot de grootst mogelijke eer erkent, aldaar candidaat gesteld te worden voor den Rijksdag. De Weener „Neue Freie Presse" verneemt uit Munchen omtrent den toestand van den krankzinnigen Koning Otto, dat hij lichamelijk sterk is, doch dikwijls weigert twee of drie dagen voedsel te gebruiken, en dan weer verslindt hij met deerniswekkende vraatzucht alle hem voorgezette gerechten soms heeft hij vlagen van woede en slaat in razende opwel lingen de handen aan ijzeren tralies van vensters, als om die te' verbrijzelen en slaakt wilde kreten. Soms ook blijft hij plotseling in zijne kamer stilstaan en weigert over het tapijt te loopen, omdat hij gelooft, dat daar een diepe afgrond is. Sedert twee jaren is hij zonder eenige sche mering van bewustzijn. Rusland. Eenige bijzonderheden nopens den aanslag op het leven van den Czaar. - 11. Maandag hield de Czaar, volgens gebruik, wapenschouwing over de regimenten der ruiter- garde. Deze wapenschouwing vond plaats in de regimentsrijschool, tegenover het paleis van Grootvorst Nicolaas, en werd ouder gewoonte slechts bijgewoond door speciaal genoodigden. De ingang tot de rijschool loopt tusschen lage, voor de toeschouwers bestemde estraden. Tegen 10.30 nu posteerde zich, dicht bij de gang door welke de Keizer komen zou, een man van Zuid- Russisch uiterlijk. Zijn buitengewoon vroege komst en de door hein ingenomen plaats, die hem in de onmiddellijke nabijheid van den Czaar zou gebracht hebben, wekten achterdocht, weshalve men zijn invitatiekaart bekeek, waarvan de echtheid terstond betwijfeld werd. Skameikin (zoo beweerde de man te heeten) werd vervol gens uitgenoodigd zijn overjas uit te trekken, hetgeen hij aanvankelijk weigerde, uit vrees voor verkoudheid. Hij werd nu in arrest gebracht en bij onderzoek vond de politie bij hem een Amerikaanschen revolver, alsook een capsule, vermoedelijk gevuld met een snelwerkend ver gif. Men zegt, dat de politie afwist van het komplot, hetwelk in een provinciestad gesmeed moet wezen. Rusland. De grootvorst Michad Michaïlo- witsch, de neef van Czaar Alexander, is door den Czaar als officier bij het Russische leger ontslagen. Dit besluit werd genomen, omdat de grootvorst zonder toestemming van den Czaar te Cannes in het huwelijk is getreden met de gravin van Meremberg. De gravin is een dochter van prins Nicolaas van Nassau, broeder van den groothertog van Luxemburg en de tot gravin van Meremberg verheven Natalie Pouschkine. Spanje. De ministerraad heeft besloten, bij de Kamers verschillende wetsontwerpen in te dienen, o. a. over den arbeid van vrouwen en kinderen. Ook is besloten de tegen 1 Mei aan gekondigde betooging niet op de openbare straat toe te laten. Portugal. De „Epoca" meldt, dat op de jaar- marktte Oporto ongeregeldheden hebben plaats ge had. De gendarmerie wilde eenige dieven inhechte nis neinen. De menigte begreep de reden van het optreden der gendarmes niet en wierp hen met steenen, roepende„leve de republiek 1" terwijl zij tevens trachtten de gevangenen te bevrijden. De troepen kwamen den gendarmes te hulp om de orde te herstellen. Een aantal personen zijn in hechtenis genomen. Bulgarije. Te Sofia verzekert men, dat de politie nu de bewijzen in handen, heeft, dat de moordenaars van Beltscheff naar Servie en vervolgens naar Hongarije ontkomen zijn. De Oosten rij ksche Regeering beloofde hare mede werking om ze op te sporen. Men meent dat er vier zijndrie waren uit Servie gekomen en de vierde woonde te Sofia. Noord-Amerika. Aangezien het congres van de mijnwerkers der Vereenigde Staten niet tot een overeenstemming tusschen werklieden en werkgevers heeft geleid, staat een werkstaking van 75,000 man voor de deur. Een vijfde van de ridders van den arbeid en van de leden der arbeidersfederatie steunen de mijnwerkers in hun eisch van den 8-urigen arbeidsdag. Men vreest aan den vooravond te staan van een langen strijd. Argentina. De ministerraad te Buenos Ayres besloot, tot Juni de betaling te schorsen van de depóts bij de Nationale Bank en de Provinciale bank, onder aanbieding aan de houders om binnenlandsche obligaties te nemen voor hun depóts. Tevens wordt voorgesteld, de twee ban ken tot één te vereenigen, onder den naam „Banco de Republica". Oost-Afrika. Men schrijft het gerucht, jl. Dinsdag uit Mozambique gemeld, (dat 250 gewapende Engelschen te Beira wilden landen) toe aan het feit, dat 250 boeren met bestemming naar Mashonaland naar Beira zijn vertrokken. Het is hun doel de rivier Pounguoe op te varen met de eerste stoomboot, waarmede de nieuwe dienst van Beira naar Mashonaland zal worden geopend. Een Engelsch blad meldt, dat de Duitsche expeditie, uitgegaan van Kameroen, onder dr. Zintgraf, ernstige moeilijkheden heeft ontmoet. 4 Europeanen en 170 inboorlingen werden gedood en Zintgraf zag zich genoodzaakt, naar de kust terug te trekken. Eng.-Indië. Het leger der Maniporen tastte de positie van Grant te Thobal aan, doch werd na een gevecht van drie uur met groot verlies terug geslagen. De hoofdaanvoerder der opstandelin gen en twee andere hoofden werden gedood. Kapitein Presgrave kwam Grant te hulp. Gemengd nieuws. Vanwege de ITof-commissie is namens H. M. de Koningin-Regentes aan hen, die vóór het overlijden van Z. M. den Koning benoemd waren tot Hoogstderzelver leveranciers, te kennen gegeven, dat zij voortaan zich zullen noemen „Hofleverancier van H. M. de Koningin-Weduwe", en is in verband hiermede het wapen gewijzigd, waarvan een afdruk op de desbetreffende circu laire is geplaatst. Het uitgaande Nederl. stoomschip „Vesta" is gisteren buiten de sluis te IJmuiden in aan varing gekomen met de Urker vischschokker No. 253, waarbij de laatste schade beliep en zwaar lek werd. Het vaartuig heeft een gat op zijde en werd met laagwater op den wal ge zet om zinken te voorkomen, maar is met hoog water weder volgeloopen. Te Berkhout is een negenjarig knaapje van. C. E., aan den Boheldijk, al spelende in het water gevallen en verdronken. De heer Phineas Taylor Barnum is jl. Dinsdagavond in Bridgeport, Connecticut, over leden. Er is weer eens een groote firma over den kop Levi Brothers, bankiers te Londen, Parijs en Constantinopel, met een passief van ruim 1 millioen gld. Een Engelsch fabrikant wierp zich te Crefeld voor de oogen van zijn drie kinderen op de rails, bij de aankomst van den sneltrein uit Vlissingen. Zijn lijk werd vreeselijk verminkt gevonden. Vrouw Reevers, de kinderverzorgster, die van de 12 bij haar bestede kinderen in éenjaar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2