HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 49. .4^.45. '«stêutw Woensdag 15 April 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. DOLORES. di4-<,3p*r<3«ri. ainnnerl' Jan Virterss. Coen. Het Vaderlandt ghetroawe Bliji ick tot in den doot. Wilhelmuslied. VorsolitJoit lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor do courant binnen de gemeente nnnr de overige plaatsen van Nederland naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) naar Zuid-Afrika 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0.90, 1.35 1.75, i 2.50, 2.10 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s der adverteatiën: Van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeoliugen en aanbevelingen, geplaatst tasschen den tekst, per regel 15 et Advertentiën voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5, Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Guchile, Bruxelles; N".-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat liet voljaarskohier der belasting op de honden, over het dienstjaar 1891, door Heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is goedgekeurd en heden, gedurende vijf maanden, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder in afschrift ter leziug i9 nedergelegd. Helder, 13 April 1891. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, C. A. BEUKENKAMP. De Secretaris, C. BOON. NEDERLAND. HELDER, 14 April. De Engelsche Consul te Paramaribo heeft, naar de Surinaamsche correspondent van „Het Vad." mededeelt, eene nieuwe klacht bij den Gouverneur uitgebracht wegens mishandeling van tot straf veroordeelde koelies. Ditmaal liep de klacht niet over het afranselen tegen de wet in, van veroordeelde koelies buiten de gevange nis, maar over wreedheden aan tot straf ver oordeelde koelies in de gevangenis gepleegd, en door den consul zelf geconstateerd op een in spectietocht, den 1 Maart ondernomen in gezel schap van de heeren Von Weiier, lid van het hof van Justitie en Tromp, off. van het Nederl. leger. Op Domburg, het station van den districts commissaris van Boven-Para, zag het gezelschap o. m. in de gevaftgenis een koelie, zwak en uitgeteerd, in kromboeien zitten. De delinquent onderging de marteling al sedert 4 maanden. Wegens het een of ander tot gedwongen tewerk stelling veroordeeld, werd hem op last van den distr.-commissaris, den heer Ruys, en later door diens opvolger Van Marle, dagelijks eene taak opgelegd, zwaarder dan die, welke bij de wet voor gezonde en krachtige mannen is voorge schreven. Natuurlijk kon de zwakke en zieke lijke koelie die taak niet af; en zoo werd hij eiken avond na afloop van het werk, omdat hij zijne taak niet afgeleverd had, in kromboeien geslagen, om, zooals is na te gaan, den volgen den dag, tengevolge van de ondergane pijni ging, nog minder tot arbeiden geschikt te zijn. Aan den consul moet de man ook hebben verteld, dat hij, na twee maanden aldus te zijn de Hcldersche- en Nisuwedieper Courant. 102) Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Eens kwam Alfrecl met Lolo onder het schilderen binnen hij ging zelden alleen naar deii Val kenhof. „O, hoe schoon I" riep hij onwillekeurig uit, toen bij voor het meesterstuk stond. „Bedoelt ge het origineel of de schilderij vroeg Lolo, het hoofd in den nek werpend. „Mijne vrouw brengt me daar in groote moeie- lijkheid," zeide Falkner kalm. „Want als ik zeg, dat ik het origineel bedoel, dan beleedig ik mis schien den meester, en als ik zeg de schilderij, wat zal dan het origineel van mijne hoffelijkheid gaan denken? Daarom waag ik het den gulden middel weg te nemen, die in dit geval beter tot de waar heid voert: Het portret ia sprekend het origineel." „Goed gezegd," zeide Keppler, terwijl hij voort- werkte. Dolores zeide niets. Zij stond op de estrade van de tot atelier ingerichte balzaal van den Val kenhof, een kolossaal ruim vertrek. „Ik weet niet hoe ge dat poseeren zoo lang uit houdt, Dolores," zei Lolo, „ik wordt er dadelijk zoo moede van, alsof ik in het land aardappelen had gerooid." „Ik ben ook erg moe," zeide Dolores. En op dit oogenblik werd zij zóó bleek, dat Keppler zijn palet neerlegde. „Dolores, je moet je zoo niet inspannen," riep gemarteld, wanhopig werd en op een avond, toen hij weder de maréchaussées het vertrek binnen zag komen om hem de kromboeien aan te doen, de hand tegen hen ophief en, voordat vergrijp voor den rechter- gebracht, nog twee maanden meer straf zich op den hals haalde. De gevangene werd op aandrang van den consul naar het militaire hospitaal te Paramaribo ge bracht, waar de dokters eenstemming hadden verklaard, dat hij onmogelijk een halve taak, laat staan meer dan een volle taak kon af maken. Op het station Marienberg, dat eveneens be zocht werd, trof het gezelschap gelijke gevallen als op Domburg aan. De „West-Indier", die ook van deze mishan delingen melding maakte, voegt er bij, dat zij op bevel van eenigen der onlangs benoemde districtcommissarissen zouden zijn gepleegd. L)e Consul heeft zich onmiddellijk officieel schriftelijk bij den Gouverneur beklaagd. Het „Hbld." plaatst een brief uit Parama ribo. De heer J. J. W. van Eyck toont daarin aan, hoe hij, 11a het land meer dan 40 jaren trouw en eerlijk te hebben gediend en tot het laatst zijne ambtsplichten stipt te hebben ver vuld, op pensioen is gesteld, zonder voldoend onderzoek, enkel met de mededeeling: „dat het gouvernement, met het oog op zijn gevorderden leeftijd, geen verder gebruik van zijn diensten wenscht te maken." De heer Van Eyck weerlegt ook geheel de beschuldiging, tegen hem gericht, als zou hij ge straften voor huiselijke aangelegenheden aan het werk hebben gezet. Wat geschiedt is komt hierop neder, dat de terreinen om de regeerings- gebouwen, waar in dat klimaat de plantengroei zeer weelderig is, steeds door gestraften worden onderhouden, niet op last van den rechter, maar van het administratief gezag. De heer Gülcher, die blijkbaar een uitdruk king van den heer Van Eyck heeft misverstaan, zal wel bereid wezen zijn beschuldiging in te trekken. Zal de minister van Koloniën nu eindelijk waken tegen toestemming der gegronde ontevre denheid, opgewekt door handelingen, als waar van de heer Van Eyck het slachtoffer is geweest STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Iu de jl. Zaterdag gehouden zitting werd de wet op den suikeraccijns, 11a bestrijding door de heeren Verlieyeu, Bultman en Van der Brcggen en verdediging door de heeren Merckelbach, Insin- ger, Blijdenstein en den Minister, aangenomen met 30 tegen 9 stemmen. De heer Van Lijnden van Hemmen verklaarde voor te stemmen, nadat de minister nadere voorstellen omtrent den suikeraccijns had toegezegd. Daarna is aan de orde de postwet, waarbij de Allred, naast haar tredend. „Kom daar aflaat het voor vandaag genoeg zijn." „Neen, neen, laat mij maar begaan," zeide zij, „het gaat altijd dadelijk weer over." „Wat Ge hebt dat dus meer Wat is het dan vroeg Alfred. „O, eigenlijk niets," hernam Dolores, „ik denk, dat het een gevolg is van den heeten zomer, dat ik zoo traag ben geworden sinds eene week, eene maand misschien. Ik word dadelijk moe en het is mij dikwijls alsol alles mij onverschillig is me nigmaal komen dan nog zulke kleine aanvallen van fl auwten, zooals ik daarnet had." „Maar dan moet ge toch een dokter raadplegen," zeide Allred, bezorgd op het als eene geest bleeke gelaat zijner nicht starend. „Waarom? Het beteckent niets. Het zal wel overgaan." Op dit oogenblik trad Rusz binnen. „Ah, ah! Eene geheele vergadering hier," zeide hij, verrast„als dat mama had geweten „Wij komen haar nog goeden dag zeggen," viel Alfred haastig in „heden goldt ons bezoek echter Dolores, doch vóór alles een woord tot u. Gij moet uw invloed aanwenden, opdul Dolores een dokter raadplege." „Is zij ziek, onze levenslustige, sterke, gezonde Dolores," vroeg dokter ltusz, verrast, en hij wendde zich tot haar. Zooals hij daar stond, viel het volle licht op zijne brilleglazen, waardoor het scheen alsof hij enorme groote oogen had, zonder leden, zonder wimpers, iris en pupil, zooals men dat bij slangen kan zien. Dolores trad voor deze op haar gerichte vreeze- lijke oogen met een lichten kreet van schrik terug, een bewijs, dat hare zenuwen zeer gespannen waren en eene siddering doorliep hare leden. Maar zij bedwong zich snel. lieer Van Gennep aandringt op goedkooper post wissels voor Indië en op de openstelling van de gelegenheid om gelden per kwitantie in de koloniën te innen, wat de minister belooft te bevorderen. De wet wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Binneniandsch nieuws. Helder. Jl. Zaterdagavond hield de afdeeliug Helder van den Nederl. Onderwijzersbond eene ver- gaderiug in „Tivoli," ter bijwoning waarvan alle openbare onderwijzers en onderwijzeressen waren uitgenoodigd. Het uitgebracht rapport van 't Hoofd der school No. 3 alhier aan het Gemeentebestuur ten opzichte van twee onderwijzers, was 't punt van behandeling. Breedvoerig en ernstig werd deze zaak besproken. Verschillende sprekers voerden het woord en deden duidelijk uitkomen, dat niet alleen de betrokken personen, maar 't geheele onderwijzers-corps op grievende wijze is beleedigd, dat de oordeelvelling van den heer Westendorp door niets gemotiveerd en geheel in strijd is met de rapporten van bevoegde autoriteiten en dat het korte bezoek bij de beide onderwijzers in hunne klassen hem geen grond geeft, in een officieel stuk zoodanig advies te geven. Slechts één spreker trachtte de handelwijze van den heer W. te rechtvaardigen. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen „De vergadering van ouderwijzers en onderwijze ressen, gehouden den 11 April 1891 en uitgeschre ven door de afdeeling Helder van den Bond van Nederl. Onderwijzers, spreekt hare afkeuring en ver ontwaardiging uit over het advies, door den heer W. Westendorp, Hoofd der gemeenteschool No. 3, uitgebracht in de Raadszitting dezer gemeente van 1 April 11. Zij ontzegt genoemden heer het recht en de bevoegdheid, om in strijd met andere gunstige rap porten over twee onderwijzers op dusdanige aan matigende wijze een afkeurend oordeel te vellen en toekent protest aan tegen eene dergelijke ondoor dachte uitspraak." Helder. De onderofficiers-Vereeniging „O. V." hield jl. Zaterdagavoud in Tivoli eene feestvierende vergadering met dames. De zaal was tot achter toe ffiuk bezet. Opgevoerd werd bet blijspel „De oude kleêrkooper, of een vriend in den nood," waarmede de Vereeni- ging veel succès had. Waren alle rollen, ook die der dames, aan goede handen toevertrouwd, bovenal was dit bet geval met die van den ouden Kleêrkoop, door den heer O. op uitnemende wijze vertolkt, 't Was dan ook geenszins te verwonderen dat de oude Izaak, wiens coupletten vooral zeer in den smaak vielen, meermalen werd teruggeroepen. Zeer goede muziekuitvoeringen wisselden de verschillende tafe- reelen af, terwijl een genoeglijk bal deze Jees tel ijk e bijeenkomst besloot. Helder. De Gymnastiek- en Exercitie-Ver- eeniging „Pro Patria", alhier, hield jl. Zondag baar jaarlijksch onderling schietconeours. „Ik geloof dat men den invloed van den dokter op mij overschat," zeide zij koel en scherper dan zij wel bedoeld had. „Laten wij er niet meer over praten en laat ons liever vernemen, wat ulieden van Monrepos bierbeen heeft gevoerd." „Ah, ik constateer bij de zieke Dog vaste wils kracht en volkomen onafhankelijkheid," schertste Rusz vroolijk en schijnbaar door zijne afwijzing volstrekt niet beleedigd. „La garde meurtmais ellene oomit pas," citeerde Lolo, met eene buiging tegen ltusz, die, omdat allen begonnen te lachen, de wijste partij koos en meelachte. „Dat is namelijk het devies van graaf Scliinga," vervolgde zij, „die het zelf zoo heeft ver taald. Hij zocht de beteekenis op van „overgeven" en vond daarvoor in het fransche woordenboek „vomir" en daarom zegt hij niet La garde ne se rend pas maar elle ne vomit pas." „Ja, het is een gewaagd ding, vreemde talen te spreken als men ze niet kent," zeide Alfred „en onze graaf heeft het met vreemde woorden altijd te kwaad. Zoo heeft hij eens verteld, dat hij iemand in Berlijn de merkwaardigheden der stad liet zien, en 0. a. ook de „theologische" tuin." „Ja," zeide Keppler, „de „garde" van den graaf herinnert mij aan een goeden vriend, die veel gastvrijheid had genoten bij eene Engelsche fami lie en toen hij teruggekeerd, was, zich gedrongen gevoelde nog eens schriftelijk zijn dank te betuigen, iiij flanste dus een echt stijve Engelsche brief Graaf Schinga nam liet verkeerde woord, wat de met het Frunsch onbekende lezer niet zou begrijpen. Het ant woord, door de Fransche garde bij YVaterloo gegeven, op den uiBch zich over te geven, was in het Ilollandsch ver taald „De garde sterft, maar geeft zich niet over." Graaf Schinga nam nu het verkeerde woord en daardoor luidt zijne vertaling nu„De garde sterft, maar geeft niet over" (braakt niet). UitslagVaste baan, de beer C. Bethlehem 1ste prijs; de heer H J. A. Verhoeve Bruinvis 2de prijsde heer W. de Vries 3de prijs j de heer T. Tienstra 4de prijs. Vrije baan de heer H. J. A. Verhoeve Bruin vis 1ste prijsde heer S. W. Wetter 2de prijs de heer Joh. Evelein 3de prijs. De heer R. Colom behaalde den lsten amateurs- prijs en de heer G. A. Morhaus den 2den. De eer, tot Schutterkoning der Vereeniging te worden uitgeroepen, viel te beurt aan den beer W. Metzelaar. Texel. Gemeenteraad. Vrijdag 10 April. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 12 ledende heeren E. Keijser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, Zijm, C. W. Bakker Jr., Roeper, Dros, C. Keijser Pz., Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heer Coninck Westenberg. De notulen vor. vergad. worden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen Prov. bladen en 'circulaires Proces-verbual opname boeken en kas van den Gemeente-ontvanger, kassa was f 4200,23 Miss. Ged. Staten, behelzende de mededeeling buitengewone subside voor het onderwijs f 5500. Alles voor kennisgeving aangenomen. Adres van C. Daalder Mz., vergunning bouwen woonhuis aan het Oudeschild eu van A. P. Kooi man, bouwen schuurtje. Ingewilligd. Reclame van A. de Rooij, verzoekende op grond van overgelegde bescheiden op de kiezerslijst te worden gebracht. Goedgekeurd. Opgave van het B. Armbestuur, vau 3 personen, op de kiezerslijst voorkomende, welke in het afge- loopen jaar onderstaud hebben genoten. Wordt besloten deze te schrappen. Daarna wordt aan de orde gesteld en vaststel ling der pol.-verordening. Namens de comm., in de vorige vergad. benoemd, brengt de heer Koorn rapport uit tot vaststelling daarvan. De heer C. Keijser Pz. wenscht voor enkele artikelen een duidelijker omschrijving of aanwijzing in hoofdzaak betreft', reinheid van straten en wegen en voorkoming van brandgevaar. De voornaamste wijziging is bet heffen van staangeld voor goederen, steen, enz., welke langen tijd aan de haven blijven liggen. De Verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld en zal na goedkeuring door Ged. Staten worden gedrukt en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Daarna wordt voorlezing gedaan van een adres vau P. J. Plaatsman e. a. te Oosterend, dat de Raad zal terugkomen op bet genomen besluit om bij verkiezingen geene meerdere stembureaus be schikbaar te stellen. Idem van gelijke strekking, van C. D. Witte e. a. te de Cocksdorp en Eierland. 1, die bij eerst in het Duitsch schreef en toen vertaalde. Hij sloot dat schrijven met de volgende zegewensch„God beware u en uwe lieve familie" Maar nu wist hij niet wat „bewaren" in het En- gelseh was. Hij sloeg er een dictionnaire op na en vond daarvoorto conseroe, to preserve en to pickle. De beide eerste werkwoorden schenen hem echter volstrekt liet geschikt en zoo schreef hij dan.- May God pickle you and your dear family". Of de gastheer erg ingenomen was met den wensch «.lat God hem en zijne lieve familie zou inleggen, is zeer te betwijfelen." Deze kleine grappen hadden de stemming, welke door de komst van dr. Rusz en door het antwoord van Dolores voor een oogenblik scheen verstoord te zullen worden, weder ongemerkt hersteld. „En thans," zeide Alfred, „moeten we eens zeggen waarvoor we eigenlijk hier zijn gekomen. Wij kwamen namelijk Dolores, om je te verzoeken je verjaardag bij ons op Monrepos te willen vieren." „Uw verjaardag? Wanneer is dat?" vroeg Keppler, als geëlectriseerd. „Morgen," zeide Dolores en terwijl zij Alfred toelachte, zeide zij „Het is zeer vriendelijk van u, maar gij moest liever met uwe gasten mijn verjaardag morgen hier vieren. Het is mijn eerste verjaardag als meesteresse van dit slot en nu kan ik er toch niet van buiten om alles wat er in den Valkenhof is een feest te geven, inbegrepen mijn gasten, de huzaren. Vind. ge dat goed „Afgesproken," zei Lolo. (Wordt vervolgd.) To piekte betcekeat bewaren in den bïh van inleggen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1