STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 14 April. De heer Walther is beëedigd. Tot voorzitters der afdeelingen zijn sekozen de heerenSchimmel- penr.inck, Gleichmau, Van Delden, De Geer en Cremers. Vrijdag zullen kleine wetten worden afgedaan. De Voorzitter stelde voor, Dinsdag de Leger wet te behandelen. De heer Vermeulen bestreed dit. Tijd, kalmte en' zedelijke bevoegdheid ontbreken deze Kamer om het belangrijk ontwerp zoo kort voor de verkiezingen te behandelen. Al kon dit afgedaan worden, dan zou de uit voering toch door de andere Kamer moeten ge schieden. Hij stelde voor, het ontwerp niet aan de orde te stellen. De Voorzitter wees op den wensch der Regeering om het te behandelen. Alle werkzaamheden zijn er op ingericht. De heer Sanders bestreed ook de behandeling. Het publiek is niet voorbereid haast is er niet, en de gevolgen der amendementen kan men niet over zien. Zekerheid voor de uitvoering bestaat er nog niet. De heer Van der Schrïeck wees op onbekendheid met het advies der Staatscommissie voor de kust- defensie, dat van invloed kan zijn op de beslissing de heer Van Vlijmen wees op den reusachtigen omvang van het ontwerp, gesteld in de taal der Magiërs. Hij heeft het verslag niet behoorlijk kunnen nagaan. De heer A. Van Dedem is voor behandeling. De heer Van Houten had er niets tegen om te beginnen, maar voorzag dat men toch niet tot een einde zal komen, ook wegens de onzekerheid over de uitvoering. In principe is hij tegen behandeling thans. De heer Rutgers bestreed uitstel als ongemotiveerd. Nadat de minister Mackay namens de Eegeering op behandeling had aangedrongen, is het voorstel des Voorzitters om de behandeling Dinsdag aan te vangen, aangenomen met 63 tegen 25 stemmen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Naar wij vernemen zal de heer dr. P. C. F. Frowein in eene op 22 dezer te houden vergadering van de Nationale Kiesver- eeniging „Burgerplicht" alhier eene lezing hou den over de beginselen der vooruitstrevend libe rale partij. Helder. De jaarlijksche algemeene vergade ring van ,/Helder's Belang," Vereeniging tot ver fraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder werd jl. Dinsdagavond in het lokaal „Tivoli" gehouden. Moest de belangstelling in deze nuttig werkende Vereeniging worden afgemeten naar de opkomst der leden ter vergadering, dan zou mei; deze al zeer gering kunnen noemen, want van de 240 waren er slechts enkelen aanwezig. Ook de Voor zitter was door omstandigheden verhinderd tegen woordig te zijn, waarom de vergadering door den Secretaris, deu heer T. Mooij, werd geleid. Uit het jaarverslag over 1890 bleek ten volle dat het Bestuur sedert de oprichting der Vereeni ging niet heeft stil gezeten, maar de tot stand koming van verschillende nuttige zaken reeds heeft voorbereid of verzekerd. De rekening en verant woording van den Penningmeester over het vorige vereenigingsjaar werd goedgekeurd. Ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door het vertrek van de heeren J. de Waal en D. J. van Wijngaarden, werden tot leden des Bestuurs gekozen de heeren G. A. Sonstral en S. Krijnen, die zich bereid verklaarden de benoeming te aan vaarden. Vervolgens werd mededeeling gedaan dat het plan tot beplanting van den Paralelweg en de pol derwegen, waartoe in de jongste bestuursvergadering werd besloten, thans wèl kans vau slagen heeft en dat door het Uitvoerend Comité de noodige voor bereidende stappen zijn gedaan om te geraken tot beplanting vau het Ankerpark en de Verlengde Spoorstraat, zoomede dat tot den Minister van Financiën het verzoek is gericht, te willen besluiten tot verplaatsing van het kantoor van 's Rijksbe lastingen meer naar het centrum der gemeente en tot amoveering van het belastinggebouw op het Havenplein. Eindelijk werd door een der aanwezigen de aan dacht van het bestuur nog gevestigd op de ver ontreiniging van verschillende slooten, zoo binnen als buiten de bebonwde kom der gemeente, door een ander de wensehelijkbeid bepleit van het aanleggen van bloemperken en plaatsing van een ijzeren hek langs de Plantsoenstraat, terwijl nog andere midde len om onze gemeente te verfraaiën ter sprake kwamen. Met een opwekkend woord van den waarn. Voor zitter werd de vergadering gesloten. Helder. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is mededeeling gedaan dat hij bereid is, te bevorderen dat aan deze gemeente, ter tegemoetko ming in de kosten eener zeevaartkundige school, eene jaarlijksche subsidie van f 3000 worden ver leend en eene subsidie van f 400 voor ééns, in de kosten van eerste inrichting, mits de gemeente vol doet aan verschillende door den minister gestelde voorwaarden. Zoo moet het voor de school te huren lokaal voldoen aan de eischen. aan dergelijke inrich tingen gesteld. Indien de bestaande scholen blijken niet te voldoen als voorbereidende inrichtingen, moet door het Gemeentebestuur eene voorbereidingsschool opgericht worden. Aan de leerlingen moet gelegen heid worden gegeven tot het aanleeren der begin selen van de Fransche en Hoogduitsche talen. Op de school moet toezicht worden uitgeoefend door eene Commissie, door het Gemeentebestuur te benoe men, terwijl de bepaling van het aantal leeraars, de gewoonte om de glazen telkens geheel ledig te drin ken, niet weinig bij tot verhooging der feestvreugde. Eerst verhief zich de commandant om der slot- vrouwe zijn dank te betuigen voor de voortreffelijke, ja bijna vorstelijke gastvrijheid, aan hem en zijne officieren betoond, en de jagers onder hen hoopten haar nog altijd den lang gezochten steenarend als verjaargeschenk aan de voeten te kunnen leggen, daarna liet Schinga haar in even kunstelooze als onver staanbare taal lang leven en stak dokter Rusz een even korte als meesterlijke rede af. (Wordt vervolgd.) vaststelling hunner jaarwedde en hunne benoeming aan 's Ministers goedkeuring zouden moeten worden onderworpen. Texel. NABETRACHTINGEN VAN DEN RAAD. Inde op 10 dezer gehouden raadszitting werd ook behandeld het verzoek van P. J. Plaatsman c. s. te Oosterend en van C. D. Witte c. s. te Cocksdorp en Eierland, dat de Raad terug zou komen op haar besluit, om bij verkiezingen geen meerdere stembureaux beschikbaar te stellen. Dat wij op deze zaak terugkomen, is niet om over de al of niet wenschelijkheid van meerdere gelegenheid tot stemmen te spreken. Het schijnt ons nogal eene eenvoudige waarheid, dat op een eiland als Texel, waar de afstanden zoo groot zijn, de uitbreiding van het aantal stembureaux èn ter wille van tijdsbesparing èn om het stemmen zelf te bevorderen, niet anders dan billijk en aanbeve lenswaardig kan zijn. Verzetten zich daar nu re denen van financieelen aard tegen, dan is dit te bejammeren, maar tevens te billijken. Maar wat ons onverklaarbaar voorkomt, dat is het motief van den voorzitter, dat het beneden de waardigheid van den Baad zou zijn dit verzoek in te loilligen. Volgens het verslag der gemeenteraadszitting, door ons bekort overgenomen uit de „Texelsche Courant", lezen wij „Door den voorzitter wordt, namens B. en W., voorgesteld aan adressanten te kennen te geven, dat „er geen termen bestaan om terug te komen „op het vroeger genomen raadsbesluit. „Tot toelichting zegt de voorz. dat eerstens „de financieele toestand der gemeente de in- „williging van het gedaan verzoek niet toelaat, „doch het tevens beneden de waardigheid van „den Raad zoude zijn, om toe te geven aan „den dwang, door dit verzoek uitgeoefend." Wij vinden het jammer, dat wij in de „Tex. Ct." ook niet de toelichting op deze toelichting vinden, want we kunnen ons niet voorstellen hoe het inwilligen van genoemd verzoek in eenigerlei opzicht beneden de waardigheid van den Raad zou kunnen zijn. Dat er leden waren die er dat ook niet in zagen, bewijst de gevoerde discussie. De heer Mets gaf de zaak in ernstige overweging voor het geval een gunstiger fin. toestand mocht ontstaan en de heer Dros voerde geldende redenen aan voor de uitbreiding. Het komt ons voor, dat hier een verkeerd idéé zoorzit en dat is het idéé van onfeilbaarheid van den Raad. Er is eenmaal een besluit genomen en dat moet gehandhaafd worden, al ware het ook nog zoo kwaad. Eene andere verklaring kunnen wij aan de woorden van den voorzitter niet geven. En dit schijnt ons toe niet den goeden weg te zijn. Al keuren ook wij het niet goed, dat b. v. telkens en telkens op vroeger genomen besluiten wordt teruggekomen, zoo kunnen er toch redenen zijn dit bij uitzondering wel te doen. Uitersten zijn nimmer aan te bevelen de gulden middenweg houdt het beste stand. En dan kon het herstellen van een fout nimmer de waardigheid van hen die die fout herstellen aan randen, maar zal die integendeel verhoogen. Nog een enkel woord over het slot dezer zitting. De heer Koorn bracht de oprichting van een Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen in herinnering en gaf in bedenking te overwegen of bet in het belang van visscherij en handel niet wenschelijk zou zijn, dat de gemeente lid werd van die Kamer. Wij juichen dit voorstel en de bereid verklaring van den voorzitter om te onderzoeken in hoeverre dit in het belang der gemeente kan zijn van harte toe. Elke poging in die richting moet met dank aanvaard wordeu en wij hopen, dat dit voorbeeld ook in onze gemeente navolging moge vinden. Texel. Voor de aanbesteding van een te maken gebouw voor café, annex een tot hotel in te richten gebouw, jl. Dinsdagmiddag gehouden, waren 4 inschrijvingen ingekomen, alsGebr. Klein, te Helder, f 2846; Lammers, te Cocksdorp, f 2472; J. J. Bruin, aan den Burg, f 2355 en Anth. Dalmeijer, aan de Waal, f 2345. De begroo ting was f 2100. Het werk werd niet gegund. Callantsoog. Bij den landbouwer A. Baken alhier ligt een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot afschaffing der jachtwet ter teekening voor meerderjarige ingezetenen. Schagen. Op Zondag 26 dezer zal in het Noord-Holl. Koffiehuis alhier, daartoe uitgenoo- digd door de Liberale Kiesvereeniging „Schagen," een politieke lezing worden gehouden door den heer W. van der Kaay, voor ons district afge vaardigde ter Tweede Kamer der Staten Generaal. De lezing van den heer Domela Nieuwenhuis op dien dag alhier vervalt. Zuidscharwoude. De heer C. V. Gerritsen, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, zal op Zaterdag 18 dezer, 's avonds 7$ uur, een politieke lezing houden te Zuidscharwoude, in de kolfbaan van den heer A. Kist, over het onderwerp„Het Monsterverbond" en „de Radicalen," en op Zondag 19 dezer's namiddags' 2 uur, te Nieuwe Niedorp in de kolfbaan van den heer Swagerman, over het onderwerp „Het wachtwoord bij de a. s. verkiezingen" en de hou ding der Radicalen." Amsterdam. De heeren Fortuyn en de Boer alhier, die namens een groot aantal vakvereeni- gingen aan B. en W. aldaar hebben aangevraagd, om op den isten Mei a. s. des avonds voor de achtuurswerkdag een propaganda-optocht met fakkellicht, muziek en banieren te mogen houden, is dat geweigerd. Marine en Leger. Men schrijft uit IJmuideu aan het „Hbld." Op 11 dezer kwam alhier het oorlogsschip „Sumatra" binnen, dat, door de Koninklijke Fabriek gebouwd ten behoeve van het departement van koloniën, voor eenige weken deze baven verliet om ter reede van Texel eene reeks beproevingen te ondergaan. Nimmer heeft zeker eene meer volle dige beproeving plaats gehad dan de „Sumatra" met goed gevolg doorstond. Zij betrof toch niet alleen de gewone vaartbepaling onder verschillende omstandigheden en het kolen verbruik, doch tevens werd volle kracht stoomende met de stukken ge vuurd in alle richtingen, werden de talrijke in richtingen beproefd, welke op deze instelling van het pantserdektype geheel nieuw zijn, en werden de electri8clie verlichting en de krachtige zeeklamp, door de firma Smit Co. te Slikkerveer geleverd, aan een streng onderzoek onderworpen. Naar wij vernemen was de grootste behaalde vaart 17.1 mijl; met kunstmatigen trek kan 16 en met gewonen 15 mijl behouden werden en werd 0. a. met de laatste snelheid het stoomschip ge durende een zestal uren gedreven, toen in de Noordzee de schietoefeningen werden gehouden. De als cisch gestelde afstand, met deu kolen- voorraad en 10 mijls vaart af te leggen, werd verre overschreden, en ook als zeeschip moet de „Suma tra" tijdens den eersten overtocht, met onstuimig weder, hare goede eigenschappen hebben getoond. De indienststelling zal spoedig volgen, onder den onlangs tot kapt. ter zee bevorderden kapt.-luit. ter zee P. G. Bruch, die als lid der commissie van overname de tochten raedemaakte. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van zooverre van hetgeen bij de oproeping van adspiranten voor de Kon. Mil. Academie werd medegedeeld, het aantal plaatsen, dit jaar bij vermelde Academie ten behoeve van den dienst in Ned.-Indië open is gesteld, nader bepaald is als volgtinfanterie 20, cavalarie 3, artillerie 10, genie 2, samen 35. De 1ste luitenant van het korps mariniers C. Van den Ban, die onlangs is gerepatrieerd, wordt overgeplaatst bij het 3de bataljon te Rotterdam. Hr. Ms. stoomkannoneerboot „Das" wordt 1 Mei te Amsterdam in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee le kl. A. H. Hoekwater, om daarmede hydrographische opnemingpn in de Zuiderzee te doen. Hr. Ms. monitor „Cerberus" vertrok gisteren van hier naar de Zuiderzee, tot het voortzetten van den oefeningstocht. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der inf., bij het 1ste reg., tot kolonel, de luit.-kol. G. J. Hof stede Crull, commandant van hef koloniaal werfdepot, en zulks met afwijking in zooverre van de tabelle, behoorende bij het Kon. besluit van 20 Oct. 1870, No. 27, en met inachtneming van het bepaalde bij punt 2. van het Kon. besluit van 15 üec. 1876 No. 28. Bij Kon. besluit van 1 April 1891, is de kapt. ter zee P. Le Comte, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst op pensioen gesteld, onder tóe- kenning van een jaarlijksche pensioen van f 2100 en van een verhooging van f 1124 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tnsschen de keerkringen. Dekapt.-luit. ter zee H. Schotborgh is, volgens de „N. R. C.", bevorderd tot kapt. ter zee. Met ingang van 1 Mei a. s. is a. aan den baas der werktuigmakers bij 's Rijks werf alhier VV. Burger, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens toekenning van het pensioen, waarop bij volgens de wettelijke bepa lingen aanspraak heeften b. bevorderd tot baas der werktuigmakers bij 's Rijks werf alhier de commandeur der wagenmakers C. van Gijn. Benoemingen, enz. Heer-Hugowaard. De heer J. Gootjes is benoemd tot heemraad van den polder in de plaats van wijlen den heer J. Smit Cz., en de heer W. de Groot in de plaats van den heer P. Apel doorn, die zich niet meer verkiesbaar stelde. Tot hoofdingelanden van den polder Wieringer- waard zijn gekozen de heeren D. W. Jans, D. Kooij en E. Rijker, eerstgenoemde ter vervanging van den heer Gronemann, tot dijkgraaf benoemd, en de beide laatsten in de plaats van de heeren D. Sleutel en C. J. Schenk, die voor eene herbenoeming niet in aanmerking wenschten te komen. Te Zaandijk is van 25 sollicitanten, op eene jaar wedde van f 600, de heer J. Scheepbouwer te West- graftdijk benoemd tot gemeente-beambte. Onderwijs en Examens. Voordracht voor hoofd der school te Venhuizen T. Engel, h. d. s. te Zuid-Eierland, op TexelE. Ott Jz., h. d. s. te Heer-Hugowaard B. Rosier, onderwijzer, te Wormerveer K. van 't Veer, on derwijzer, te Oudkarspel. Landbouw en Veeteelt. Alkmaar. De „Alkmaarsche harddraverij- vereeniging" heeft het voornemen, in de dagen van 1015 September, de week, dat de „Ho 11. Maatschappij van landbouw" hier hare tentoon stelling houdt, twee harddraverijen uit te schrij ven, een alleen voor paarden, die geen prijs of premie boven f 100 hebben gewonnen, de ander op den gewonen voet. Het bestuur verzoekt tevens daarbij te herinneren, dat men, lid zijnde van genoemde vereeniging, met 2 dames vrijen oegang heeft tot dezen beiden harddraverijen. Jl. Maandag had van wege de afdeeling Schagen en omstreken der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" eene keuring plaats van éénjarige stieren. De 1ste prijs, f 15, viel ten deel aan den stier van den heer J. Bakker Jr., te Wieringerwaard, de 2de, f 10, aan dien van den heer Druif te Hoogwoud en de 3de, f 5, aan dien van den heer P. van der Oord te Winkel. De keuringscommissie bestond uit de heeren Dekker, te Valkoog, D. Smit te Schagen en C. Spaans te Barsingerhorn. Bij de Woensdag 8 dezer van wege de afdeeling „Waard en Groet" der Holl. Maatschappij van Landbouw te Nieuwe Niedorp gehouden keuring van rijstieren, zijn bekroond van de éénjarigen met den eersten prijs de donker zwartbonte stier van den heer J. Bakker Jz. te Wieringerwaard gefokt in Maart 1890 met den tweeden prijs de donker zwartbonte stier van den heer P. van der Oord te Winkel, gefokt in Maart 1890 van de tweejarige stieren met den eersten prijs de (gemid deld zwart) bonte stier van de Stierenvereeuiging te Winkel, en met den tweeden prijs de donker zwartbonte stier van den heer O. Schaap te Winkel gefokt den Bden Juni 1889. Wegens het invallen der groote jaarlijksche vee markt op 30 dezer wordt de gewone wekelijksche kaasmarkt te Hoorn op 29 dezer gehouden. De landbouwers in den polder Waard en Groet hebben, voor zoover zij voor de vorst niet hebben verkocht, met den uienbouw slechte zaken gemaakt. Een van hen hield 30 van de 1000 mudden over. Ook zijn er, die bij het ontblooten alles konden wegwerpen. De vergaderingen, te Rijp gehouden, in zake de oprichting van een kaasfabriek aldaar, hebben tot niets geleid. Hoewel er een zeer geschikt pand op aannemelijke voorwaarden beschikbaar is, bestaat er voorloopig geen uitzicht, dat eene dergelijke fabriek tot stand zal komen. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. gemeente te Texel. Zondag 19 April, Burg, nam. 2 u., cn Oude- scliild, 's avonds, 6 u., ds. Calkoen vau Nieuwe Niedorp. Doopsgez. gemeente te Texel. Zondag 19 April, Oosterend, voorm. 10 u. en Burg, 's av. 6.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 19 April, Oudesluis, voorm. 9.30, ds. Bron. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 19 April, nam. 1.30, St. Maartensbrug, d9. Bron. Doopsgezinde gemeente. Zondag 19 April, vm. 9.30, Zuid-Zijpe, ds. v. Calcar. Ned. Herv. Kerk te Sint-Maarten. Zondag 19 April, vm. 9 u., Valkoog, ds. Miihring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 19 April, nam. 1.30, ds. de Boer, van Dirkshorn. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 19 April, vm. 9.30, ds. V. Kluijve. Ned. Herv. kerk te Hippolitushoef op Wieringen. Zondag 19 April, nam. 1.30, ds. van Dijk. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 19 April, geen dienst. Buitenland. Belgie. De rechterzijde van Kamer en Senaat kwam jl. Dinsdag bijeen, om het vraag stuk der grondwetsherziening te bespreken. Men vereenigde zich voorgoed met het denkbeeld, dat de herziening onmiddellijk zou plaatst heb ben en niet in 1892, bij gelegenheid van de gewone algemeene verkiezingen. Men was ongunstig gestemd ten opzichte van het voorstel- Frère-Orban, wat de kiesbekwaamheid (capaciteit) betreft. De meerderheid der rechterzijde verklaar de zich voor den huurwaarde-census. Frankrijk. Het Chileensche gezantschap te Parijs heeft de volgende dépêche ontvangen De insurgenten, die Autofagasta bezetten, ont vingen over zee drie locomotieven, waar door zij in staat werden gesteld door het bin nenland naar Calama te gaan, waar zich de divisie van generaal Camus bevond. Deze trok zich, ingevolge zijne instructiên, terug en ging met 2450 man over het gebied der Argentijnsche Republiek hij wordt te Santiago in Chili ver wacht. Het geregelde leger, bestaande uit vier divisien, die zich te Coquembo, Valparaiso, Santiago en Conception bevinden, is der regee ring trouw. Engeland. De werkstakende wevers te Bradfort ontvingen jl. Maandag de politie, toen deze een bij eenkomst wilde uiteendrijven, met steenen. Eenige politie-agenten werden daardoor gekwetst. De soldaten kwamen toen tusschen beiden en dreven de menigte met de bajonet uiteen, waarbij vele personen gewond werden. Dinsdagavond is het weer tot ongeregeldheden gekomen. Een volksmenigte viel het Stadhuis aan en verbrijzelde de ruiten van het gebouw. De politie werd met steenen geworpen en dreef de menigte uiteen. Vele personen zijn gewond. Zuid-Afrika. In de Dinsdag door het Eng. Lagerhuis gehouden zitting verklaarde sir James Fergusson, dat de aanhechting van het zuidelijk deel van Bechuanaland aan de Kaapkolonie steeds gewenscht werd, sedert Engeland zijn gezag over Bechuanaland vestigde, maar dat men tot dusver niet in dien geest was werkzaam geweest. Chili. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken heeft een krachtig protest ge zonden aan de zaakgelastigde te Santiago, tegen de sluiting van de Chileensche havens, waardoor Engelsche vaartuigen worden opgehouden. Tevens gelastte lordt Salisbury den admiraal van het Engelsche eskader, de Engelsche schepen te beschermen. Spanje. Eene vergadering van 2400 werk lieden te Saragossa verklaarde zich voor een algemeene werkstaking, te beginnen met 1 Mei, ten einde den 8 uur-werkdag te verkrijgen. Italië. Aan de „Times" worden van bij zondere zijde uit Rome eenige verklaringen ge meld, welke de minister-president Di Rudini tot een staatsman heeft afgelegd, betreffende het drievoudig verbond. De minister zeide, dat de vraag, of het drie voudig verbond zal hernieuwd worden, van ondergeschikt belang is, in het bijzonder voor Italië. Het belang van Italië ligt minder in het drievoudig verbond, dan wel in een hechte en onverbreekbare overeenstemming met Engeland. Het is moeielijk zich voor te stellen, dat Enge land lijdelijk toeschouwer zal blijven, indien een strijd mocht ontstaan tusschen Rusland en Frank rijk tegen Duitschland en Oostenrijk. Vervolgens trad de heer De Rudini in uit voerige beschouwingen over het doel der„triple alliantie. De minister was overtuigd, dat Frank rijk, ondanks zijn krijgstoerustingen, nimmer een aanvallende oorlog zal beginnen. Het di ievoudig verbond is niets meer dan een veiligheidswacht. De minister achtte het geheel overbodig nu te spreken over een mogelijke ontbinding van het drievoudig verbond, want in de eerste plaats zou het dan noodig zijn andere combinaties te vinden. De minister aldus eindigt het bericht is volstrekt niet buiten mate ingenomen met het drievoudig verbond, maar stelt de waarde, welke het verbond voor het oogenblik heeft, op prijs. Het verbond zal daarom dan ook nog langen tijd in stand worden gehouden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2