Blnnenlandsch nieuws. Dr. FROWEIN in BURGERPLICHT. In eene door de Nationale kiesvereeniging „Bur gerplicht" alhier uitgeschreven vergadering, ook voor niet-leden kosteloos toegankelijk, hield de heer Dr. P. O. F. Frowein gisterenavond in Tivoli eene politieke lezing, die door een groot aantal belang stellenden met onverdeelde aandacht werd aan gehoord. Nadat de vergadering door den Voorzitter der kiesvereeniging, den heer T. Mooij, was geopend, nam de heer Frowein het woord. Er de aandacht op vestigende, dat tegenwoordig alom in den lande door de verschillende staatkundige partijen verga deringen worden gehouden, met het doel om hunne respectieve beginselen duidelijk te maken, ving spreker zijne rede aan met de opmerking, dat in ons district zeer weinig politiek leven is te bespeu ren. Zeker is dit hoofdzakelijk te wijten aan de omstandigheid, dat wij ter Tweede Kamer worden vertegenwoordigd door een man, die ons volle vertrouwen bezit en die bij de ophanden zijnde verkiezing zeker niet zal worden gepasseerd. Maar al heeft men nog zooveel vertrouwen in zijnen afgevaardigde, toch is het nuttig en noodig dat de kiezers over de verschillende Staatsbemoeiingen hun oordeel uitspreken. Zoo is spr. opgetreden tot het bespreken van de verschillende hervormin gen, die door de Liberale partij zullen moeten worden aangebracht, wil zij weer de meerderheid in de Tweede Kamer verkrijgen. Een zeer belangrijk punt op de agenda der libe ralen is Kiesrechthervorming, een quaestie, die dringend oplossing eischt. Toen in 1887, herinnert spr., de Grondwetsherzie ning ter hand werd genomen en tot stand gebracht, werd, om tot eene oplossing te komen, de regeling van het kiesrecht daaruit verwijderd gehouden en zulks aan den gewonen wetgever overgelaten. Het oude kieswetsartikel was verdwenen, geen nieuw werd er voor in de plaats gegeven en dus moest een nood-kieswet samengesteld, volgens welke de tegenwoordige, welhaast ontbonden wordende Tweede Kamer is gekozen. Deze Kamer zou, zoo bepaalde men toen, een kieswet samenstellen, die de voorloopige vervangen en meer van blijvenden aard zijn zou. Aan die afspraak heeft men zich echter niet gehouden, zoodat we in Juli a. s. ge noodzaakt zullen zijn, weer volgens dezelfde noodwet te moeten kiezen. Er is wel eenige reden te vin den voor het lange talmen met de totstandbrenging eener kieswet die aan de behoeften, aan de eischen voldoet, spr. is daarvan overtuigd. Vóór vier jaren kon men niet tot overeenstemming komen en sedert is de opinie niet voldoende gewijzigd om daartoe te geraken. Algemeen kiesrecht acht spr. nn ech ter de beste oplossing. Wel wetende dat algemeen kiesrecht en socialisme meermalen als zeer verwante zaken in één zin worden genoemd, toonde spreker roet verschillende voorbeelden aan, dat alg. kies recht en socialisme niets met elkander te maken hebben, dat zelfs onder de socialisten gevonden worden, dit: groote tegenstanders van algemeen kiesrecht zijn, niet openlijk, maar bedekt. Het socialisme, zeide spr., moet propaganda maken, moet leven van het onrecht vandaar dat een vol bloed-socialist nooit kan of zal medewerken aan het bevorderen der geleidelijke oplossing van de volkswenschen. Sedert de laatste vier jaren zijn er geen grooter tegenstanders van Algemeen kies recht geweest dan juist onder de socialisten. Nu de Liberale Unie zich onomwonden vóór alge meen kiesrecht heeft verklaard, is de kans om hetzelve ingevoerd te krijgen zeer verbeterd. In verband met de bewering, wel eens geuit, dat de Liberale Unie geen algemeen kiesrecht wil, omdat zij vrouwen, idioten, onder curateele gestel den etc. dat recht niet wil toekennen, deed spre ker uitkomen dat algemeen kiesrecht niet moet worden beschouwd als een kiesecht dat geen uit sluiting duldt, maar dat zich uitstrekt ook tot den kring der werklieden. En daartoe kan men komen, zonder dat het noodzakelijk is de Grondwet opnieuw te herzien. Artikel 80 van de Grondwet bepaalt toch alleendat het kiesrecht kan worden verleend aan Nederlandsche mannelijke ingezetenen, die kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt. Hieruit blijkt dus dat het kiesrecht door den wetgever zoo ruim kan worden verleenddat een eerlijke uitlegging der wet toelaat zoover te gaan, als de voorstanders van algemeen kiesrecht wenschen. Wel zijn er die nog verder willen gaan, zoo b.v. de radicale partij te Amsterdam, die ook aan bedeelden het kiesrecht wil zien toegekend, maar spr. acht de bezwaren, die daartegen bestaan, niet gering. Algemeen stem(kies)recht is steeds geweest het grondbe ginsel van de liberale partij. Reeds in 1844, toen Thorbecke „Ons hedendaagsch Staatsburgerschap" schreef, werd daarin het beginsel van alge meen kiesrecht gehuldigd. Nog in deze eeuw, zoo meende deze Staatsman toen, zou dit recht wor den ingevoerd. Als Thorbecke nog leefde, ging spr. voort, zou hij ons toeroepen „haast u, liberalen, en stel bij de volgende verkiezing tot eisch Alge meen kiesrecht." Op't punt van kiesrecht is ons land zeker wel het meest achterlijke van alle beschaafde Rijken. Is ons volk dan zoo achter lijk, dat het gelijkgesteld moet worden met Russen en Turken, ons volk, dat zoolang aan den spits heeft gestaan? (Applaus.) Men beweert wel eens, zeide spr., dat er zoovele andere verbeteringen vóór het algemeen kiesrecht behooren te gaan maar die verbeteringen komen ook nietAlgemeen kiesrecht, spreker is daarvan overtuigd, zal de oorzaak worden, het be gin zijn van vele verbeteringen. Er zouden door het nieuwe kiezerscorps zeker feilen worden be gaan, maar de tegenwoordige kiezers maakten reeds zooveel fouten, dat 't bezwaarlijk erger kan wor den. (Applaus). Men ga daarom echter niet zoo ver, Alg. kies recht bij de verkiezingen als e e n i g e n eisch te stel len, want ook op ander gebied is hervorming drin gend noodzakelijk. Zoo wil de Liberale Unie ook de invoering eener Arbeids wetgeving, volgens spreker noodig, vooral met het oog op de veranderingen, in productie en industrie teweeg gebracht. De vroeger bestaan hebbende gilden zijn opgeheven, omdat men van vrije concurrentie meer heil verwachtte. Men kreeg daardoor echter grooter fabrieken, meerdere concurrentie onder de producenten en daardoor ook onder de werkliedende verkeersmiddelen werden verbe terd. waardoor meer vraag, maar ook meer aanbod van werkkrachten ontstond stoommachines werden uitgevonden en als een gevolg daarvan daalden te loonen. Alle oorzaken, waardoor de positie van den werkman ongunstiger werd, waardoor deze verplicht is geworden vrouw en kinderen mede in fabriek of werkplaatst te la ten werken en waarvan eene onbeschrijflijke ver- dierlijking het gevolg is geweest. Spreker zeide, den schijn niet op zich te willen laden alsof hij de arbeiders tegen hunnen werkgevers wil ophitsen, want over het algemeen ligt deze onhoudbare toe stand niet aan den patroon zelf, maar nan het stelsel van de onbeperkte concurrentie. Het middel tegen de kwaal is dus: beperking van die concur rentie en daartoe wordt de tusschenkomst van den Staat vereischt. In Engeland is reeds in het begiu dezer eeuw zekere beperking ingevoerd en in ons land werd in 1874 op dezeu weg de eerste stap gezet, door de aanneming van de door den heer Van Houten ingediende Arbeidswet, in 1889 uit gebreid of beter gezegd: herzien door daarin beperking van den arbeid van jeugdige personen en vrouwen op te nemeu. Dit is echter niet genoeg vrouwen- en kinderarbeid moet verboden worden en vraagt menkan de industrie deze arbeidskrachten missen? spr. zou antwoorden: als dat niet moge lijk is, dan moet die industrie eenvoudig ver dwijnen, want de industrie is er voor den menscb, niet omgekeerd. In het buitenland is echter geble ken dat onder het invoeren van een korteren arbeids dag de productie niet leed, wat ook, zooals spr. met verschillende voorbeelden aantoonde, voor de hand list, daar de industrie meer zal kunnen produceeren, wanneer de krachten der arbeiders meer worden gespaard. Spr. bepleitte het nut eener Internationale wetgeving op den arbeid, wijl daar door de verschillende Staten belet zouden worden tegen elkander te concurreeren. Een land dat niet zjjn arbeiders beschermt, zou door de overige Rijken moeten worden gedwongen om daartoe over te gaan (Applaus). Na eene korte pauze bepleitte spreker de nood zakelijkheid eener herziening van ons Belastingstelsel. De Staatsuitgaven zijn ouder onze tegenwoordige Regeering merkelijk gestegen en dat, niettegenstaande belasting-hervorming en verlaging bij het optreden van dit Kabinet werd beloofd. Spr. maakt der Regeeriug over de vermeerdering van uitgaven geen verwijt, omdat hij overtuigd is dat eene hervormingsgezinde Regeering zich daaraan niet kan onttrekken hij meende er echter de aandacht op te moeten ves tigen, wijl het „wanbeheer" der liberalen indertijd zoozeer werd gewraakt. Gemakkelijk is de oplossing van het belasting-vraagstuk niet; spr. zeide, zich dat niet te kunnen ontveinzen. Er is een beweging op touw gezet voor de afschaffing van alle mogelijke accijnzen dat heeft spr. niet kunnen goedkeuren, want voor de accijnzen, die jaarlijks ongeveer 43-§ millioen gulden in 's Rijks schatkist doen vloeien, is niet dadelijk eene andere en betere belasting in de plaats te stellen. Wèl zou spr. zijn voor afschaf fing der accijnzen op de eerste behoeften, als zeep geslacht en suiker, zoo mogelijk ook op het zoutvan de mutatierechten, die vooral op den kleinen landbouwer zwaar drukken en voor ver laging van de patentbelasting, zoomede voor her ziening der personeele belasting, wenschelijk omdat verschillende thans nog geldende bepalingen niet naar de eischen van den tijd zijn berekend. Iu de plaats voor een en ander wenscht spr. te zien inge voerd verhooging van het successierecht, éene inkomsten-belasting en eene belasting op het kapi taal, alles progressief-gewijze te heffen. Op het gebied onzer D efensie waagde spr. zich niet dan als terloops. De invoe ring van persoonlijken dienstplicht acht hij billijk. Afkoop van dienstplicht drukt juist op den kleinen burger en ook voor den Staat is plaatsvervanging nadeelig. Het is niet billijk, aan de eene helft der bevolking het kiesrecht te geven, aan de andere de eer om het land te verdedigen (Applaus). Vol gens sprekers meening is de Holl. waterlinie en zijn vele andere onzer verdedigingswerken aange legd, in de veronderstelling dat de eventuëele vijand vooraf zijn komst zal 'publiceeren, terwijl de mogelijkheid om snel te kunnen handelen in tijd van gevaar toch hoofdzaak moest zijn. Bij mogelijken oorlog tusschen Frankrijk en Duitschlaud, is het niet onwaarschijnlijk dat de troepen elkander in ons land zullen ontmoeten. Daarom is het noo dig het leger op zoodanigen voet te brengen, dat de grenzen behoorlijk kunnen worden verdedigd, zij het ook maar enkele dagen. Scheiding van Kerk en Staat behoort in het liberale program, ging spr. voort. De Staat dient strikt neutraal te zijn tegenover alle verschillende gezindten alleen moeten door den Staat aan dié kerken gelden worden toegestaan, aan wie gelden ontnomen zijn. Overigens moet de Staat niet tegenover de Kerk staan als vriend of vijand, maar volkomen onzijdig. Waar b.v. de Katholieken pogingen aanwenden om een gezantschap bij het Vatikaan te vestigen, moeten de liberalen zich daartegen verzetten, op grond dat de Paus geen wereldlijke macht heeft van eenig belang. De bevordering der belangen van onze Koloniën is door de Liberale Unie mede in haar program opgenomen, omdat de toestand in Indië zooveel te wenschen overlaat. Onder de bewoners van onze overzeesche bezittingen ontstaat meer en meer een zekere ontevredenheid over ons gezag, zóó zelfs dat men hier en daar durft fluisteren dat onze onder danen daarginds er zeer tevreden mede zouden zijn, wanneer onze Koloniën door de Engelschen werden ingenomen, omdat het Engelsche regecringstelsel zooveel beter is dan het onze. Niet door beperking van drukpersvrijheid zooals men dat heeft beproefd is verbetering in den toestand te brengen, beter door het instellen van een adviseerend lichaam naast den Raad van Indië, waarin de Nederlandsche in gezetenen van de Koloniën hun stem kunnen doen hooren. De invoering eener Administratieve rechtspraak, ook al door de Liberale Unie voorgestaan, evenals de bevordering van het Vrijhandelstelsel, achtte spreker van te ondergeschikt belang, om daarbij uitvoerig te blijven stilstaan. Wat dit laatste betreft, zeide spr. geen bezwaar te hebben tegen protectie, waar deze de bevorde ring van den bloei eener bepaalde industrie beoogt. Met kracht moeten de verschillende belangrijke hervormingen door eene volgende Vcrtegenwoordi- ding worden ter hand genomen, aldus besloot spr. ongeveer, want de kracht van een land bestaat niet alleen in kanonnen, maar meer en hoofdzakelijk uit zedelijke macht. Men make onze wetten zoo goed mogelijk, opdat wij reden hebben die wetten, onze beginselen, tegen eene vijandige buitenlandsche mogendheid te verdedigen en ons land zal weer baarder zijn dan met de beste kanonnen en de meest uitgebreide legermacht(Langdurig applaus). Van cie gelegenheid tot het voeren van debat, hierna aangeboden, werd door geen der aan wezigen gebruik gemaakt. Aan het einde der vergadering bracht de Voor zitter den heer Frowein dank voor diens boeiende rede, waarmede de vergadering levendig instemde. Helder. Bij de jl. Dinsdag door de Directie der Naamlooze Vennootschap „Badpaviljoen Huisduinen" gehouden aanbesteding van: het verrichten van werkzaamheden tot uitbreiding en verbetering van het Badpaviljoen te Huis duinen, was hoogste inschrijver de heer W. de Jong, alhier, ad f 1950, laagste de heerC. Pool, alhier, ad f 1585, aan welken laatste, met eenige verlenging van tijd tot oplevering, het werk is gegund. Helder. - - Door den kapitein, eerstaanwezend Ingenieur der Genie alhier werd heden open baar aanbesteed I. Het éénjarig onderhoud van de werken en kazernegebouwen te Helder en op Texel. Raming f 8400. Ingekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren VV. de Jong, ad. f 8290 H. Wijker f 8287 Gebrs. Janzen f 8240 en C. Gomes f 7943. II. Eene verving van de gebouwen te Helder. Raming f 1500. Ingekomen 4 biljetten, van de heeren Gebrs. de Boer, ad. t 1680; J. de Vries f 1650H. de Wit f 1493 en J- Hoogerduin r 1385. Helder. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van J. De Groot, ridder van de Mili taire Willemsorde, alhier, houdende verzoek om de ridders dier orde beneden den rang van officier, gelijk te stellen met de broeders der orde van den Nederlandschen Leeuw, zoo wat betreft het bedrag der riddersoldij als het toekennen van eene toelage aan hunne weduwen. Het adres is verzonden aan de Commissie voor de Verzoekschriften. Texel. De plannen tot stichting van een badhuis aan de Koog alhier zijn in duigen ge vallen de voornaamste aandeelhouder, die elders woont, heeft zich teruggetrokken. Schagen. Jl. Zaterdag gaf Schagen's Mannenkoor „Euterpe" in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier haarlaatste winterconcert. De zaal was vrij goed bezet en er werd over het geheel flink gezongen. Het laatste nummer, dat „Eu terpe" ten gehoore bracht, Soldatenkoor, werd zoo toegejuicht, dat de zangers het moesten her halen. Evenzoo ging het met een der stukjes, gezongen door den heer Hille, Matrozenlied. Mejuffrouw C. de Goede, die een paar lieve stukjes ten gehoore bracht en de dames T. Vader en M. C. Roggeveen, die eene quartre- mains tot inleiding van het concert speelden, mochten zich mede verheugen in den bijval van het publiek. Een druk bezocht bal besloot den genotvollen avond. Alkmaar. De anti-revolutionaire kiesver eeniging „Vreest God, eert den Koning" in dit kiesdistrict, heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, eene nieuwe organisatie aanvaard. Er bestaat nu eene centrale kiesvereeniging met plaatselijke afdeelin£en. De in Broek op Langedijk wonende leden hebben zich, in navolging van Warmen- huizen, Krabbendam, St. Pancras en Z. Schar- woudeN. ScharwoudeOudkarspel tot eene afdeeling georganiseerd. Eene algemeene oproe ping werd gedaan, waaraan door velen werd gevolg gegeven. Na enkele toespraken traden vele nieuwe leden toe, zoodat in Broek op Lan gedijk het ledental klom van 31 tot 85. Het hoofdbestuur heeft in zijne vergadering van Zaterdag jl. besloten pogingen aan te wenden, om aan de organisatie verdere uitbreiding te geven. Amsterdam. Na breedvoerig debat heeft de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam jl. Maandagavond met 70 tegen 19 stemmen de volgende door mr. Z. van den Bergh voorge stelde motie aangenomen „De vergadering besluit, bij de a. s. verkie zing tot afgevaardigden te verkiezen die liberalen die in 't algemeen veel overeenstemmen met het manifest der Liberale Unie en die overtuigd zijn, dat de uitbreiding van het kiesrecht de eerste van de hervormingen behoort te zijn." Marine en Leger. M ARINE-V EREENIGIN G. Gisterenavond had in de nevenzaal van het café „Die Port von Cleve" alhier, de laatste algemeene vergaderiug in het jaar 189091 dezer vereeniging pluats. Bij de opening der vergadering herdacht de Voorzitter, de kapt. ter zee D. G Brandde twee officieren die onlangs door den dood aan de vereeniging ontvielen, nl. den gep. vice-adm., adj. van wijlen Z. M. den Koning in buitengewone dienst, J. W. Binkes en de lui:, ter zee 1ste kl. Jhr. J. O. R. IKestpalm van Room van Burgk. Daarna overgaande tot de verkiezing van drie be stuursleden in plaats van de Heeren D. Stolp, M. O. Hazenberg en F. S. C. M. Wys, die aftraden vol gens art. 16 van het reglement, werden de aftre denden met zoo goed als unanieme stemmen her kozen. Alsnu werd het woord verleend aan den heer M. C. F. J. Coaijn, adj.-verif. van 's Rijks zeeinstrumenten, tot het houden eener voordracht over „Kompas-storingen, Nieuwe kompas-soor ten." Dit wetenschappelijk onderwerp, voor den zeeman van zooveel belang, werd door den spreker grondig behandeld, de verschillende oorzaken der storingen opgesomd, en de nieuwste middelen aan gegeven om deze zoo goed mogelijk op te heffen. De lastige invloeden van het scheepsijzer op het kompas hebben menigeen de verzuchting ontlokt, dat men toch eindelijk eens schepen moest maken van een niet magnetiseerbaar metaal. Manzaan staal 7.011 hiervoor in de eerste plaats in aanmerking komen, doch de tegenwoordige techniek is nog niet zoover om dit metaal goed te kunnnen bewerken; men maakt er thans o. a. van assen voor wielen en klinknagels voor brandkasten. In den loop der voordracht werden de nieuwe kompas-soorten besproken. Discussie over de lezing had niet plaats. De Voor zitter dankte nu afloop den spreker voor de vele moeiten, die hij zich gegeven had om zijne voordracht samen te stellen, en voor de wijze waarop hij zijn onderwerp behandeld had. De vergadering werd hierop gesloten. Op 's Rijkswerf te Amsterdam liep gisterenmiddag de nieuw gebouwde torpedoboot „Nobo" met goed gevolg van stapel. Bij Kon. besluit worden met ingang van den lsten Mei a. s. bevorderdtot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee H. Schotborghtot luit. ter zee der 1ste kl., de luitenants ter zee der 2de kl. F. Pinke en J. .1. W. H. Van der Toorn, en tot luit. ter zee der 2de kl., de adelborsten der 1ste kl. P. A. Bik en M. Schoo. Bij Kon. besluit is de inspecteur van den geneesk. dienst der zeemacht, dr. F. J. Van Leent, met den lsten Mei a. s. eervol outheven van de betrek king van lid der directie vau het weduwen- en weezenfonds der mill. officieren bij de zeemacht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is die betrekking opgedragen aan den kapt.-luit ter zee A. P. Tadema, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van inspecteur over 's Rijks-stoomvaartdienst. Bij Kon. besluit is de kapt. ter zee G. Kruys, in verband met zijne benoeming tot minister van Marine, eervol ontheven van het lidmaatschap der commissie, benoemd bij Kon. besluit van 23 Maart. De 1ste luits. J. N. A. Baron van Wassenaer van St. Pancras, van het 4de reg. vest.-art., en C. Houtman, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie, zijn door den inspecteur der art. aangewezen tot het bijwonen van de practische oefeningen, welke tusschen 1 Mei en 1 Juli alhier worden gehouden door het korps torpedisten. Op de laudswert te Amsterdam is gisterenochtend de kiel op de stapelblokken gelegd van het pantser- dektorenschip „Koningin Wilhelmina der Neder landen." De eerste ziekenoppasser bij de marine B. Hoorn, te Hellevoetsluis, is bevorderd tot ziekenoppasser majoor. De luit. ter zee 2de kl. W. H. Von Leschen is onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Hr. Ms. fregat „Evertsen", met 21 April geplaatst aan boord vau Hr. Ms. wachtschip alhier, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. L. F. H. Tuckermann, die met gelijken datum is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. fregat „Evertsen". De luit. ter zee 2de kl. C. C. Zegers Rijser, uit Oost-Iudië in Nederland teruggekeerd, is op non- act. gesteld. De pantserdekkorvet „Sumatra", liggende te Amster dam, wordt met den lsten Mei a. s. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapt. ter zee P. Bruch. Aan boord van genoemden bodem worden met gemelde» datum geplaatstluitenant ter zee der lste kl. W. Römer, als lste officier, de luitenants ter zee der 2de kli J. F. B. van Dijk, A. Gelder man, I. T. Van Slooten en A. J. M. Noletde adelborsten der lste kl. A. C. W. baron Van Haersolte van den Doorn,. J. M. Van Wickevoort Crommelin, J. Zurmühlen, F. Dingemansde officier van gezondheid der lste klasse A. W M. Van Deventer, en de officier van administratie der 2de klasse N. J. J. Van Rijn van Alkemade. Voor het vergelijkend examen van mach.-leerl. 2de kl. te Hellevoetsluis hebben zich 74 sollici tanten aangemeld. Er zijn 20 plaatsen. Benoemd tot kapt. voor speciale diensten de kapt. A. Harrebomée, der vesting-art. te Gorinchem. Overgeplaatst bij het le reg. veld-art. te Utrecht de kapt. P. G. L. baron Quarles de Quarles van de vesting-artill. te Groninchera. De aanvraag van ouders en voogden, om jonge lieden geplaatst te krijgen op het te Rotterdam liggende opleidingsschip voor zeelieden ter koop vaardij, is zóó talrijk, dat verschillende aanvragen geruimen tijd moeten worden uitgesteld, daar de beperkte ruimte niet toelaat allen te plaatsen. Departement van Marine in Oost-Indië. Vergund Om wegens overcompl. in hun rang naar Nederland terug te keeren, aan den luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Urabgrove en J. G. J. W. Ei- lerts de Haau, behoorende tot de rolle van Hr. Ms. korvet „Gedeh" om wegens langd. vurbl. in O.-I. naar Nederlaud terug te keeren, aan den off. van gez. 2de kl. J. Aaltsz en G. D. Giesberts, de luits. ter zee 2de kl. H. Herman, C. C. Zegers Rijser, H. S. Suerraondt en M. H. Halewijn. OntslagenEervol, de lste stuurman bij de gouv.-marine J. D. Remmers. BenoemdTot lichtopzichter 2de kl., de licht- opzichter 3de kl. Ch. Gottekienij. OvergeplaatstVan de kustlicht-etablissementen Polo Bodjo en Poelo Pandan naar het kustlicht- etablissement op Oedjoeng Soengei Bramei (Gewest Sumatra's Westkust) de lichtopzichter 2de kl. G. A. Th. Zürchervan Hr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. schroefst. 4de kl. „Java" de off. van gez. 2de kl. H. A. Moema van Hr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. schroefst. 4de kl. „Macassar" de off. van gez. 2de kl. F. Schreuder van Hr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. korvet „Soerabaja" de off. van gez. 2de kl. J. F. Alta van Hr. Ms. schroefst. 4de kl. „Java" naar Hr. Ms. korvet „Soerabaja" de off. van gez. 2de kl. J. Aaltsz van Hr. Ms. schroefst. 4de kl. „Macassar" naar Hr. Ms. korvet „Gedeh" de off. van gez. 2de kl. G. D.Giesberts; van Hr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. schroefst. 4de kl. „Sambas" als coram., de luit. ter zee lste kl. J. A. H. Beek van Hr. Ms. schroefst. 4de kl. „Sambas" naar Hr. M. korvet „Soerabaja" in af wachting van een nadere bestemming en onder eervolle ontheffing van het bevel over eerstgenoemden bodem, de luit. ter zee lste kl. C. J. de Vriese.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2