B ERICH T. Onderwijs en Examens. Mej. J. Dunnewold, te Alkmaar, is benoemd tot onderwijzeres te Heiloo, in plaats van mej. Enk, op verzoek eervol ontslagen. Landbouw en Veeteelt. Wieringen, 22 April 1891. Hebben de eilandbewoners een strengen winter achter den rug, waarover een ieder met verwondering kan spreken en die voor een ieder veel genot en ook veel zorgen heeft achtergelaten, thans heet het voorjaar, doch helaas men gaat de dagen tellen, maar gewei is er niets. De schapen moeten gevoed worden evenals in den winter, lammeren zijn er in grooten gelale geteeld, maar ook honderden zijn er gestorven door dr koude en schraalte. Wekelijks zijn de hem (schippers overladen met granen en lijnkoeken, die' zeer duur zijn, voor de boeren. Aliekruiken worden in groote hoeveelheden gevan gen, doch zijn zeer goedkoop, zoodat door de schippers met verlangen wordt uitgezien naar de ansjovisvangst. Waren er in het voorjaar van 1890 reeds eene massa lammeren verkocht in voorkoop, thans nog hoegenaamd nietsdie echter verkocht, zijn, brachten zeer weinig op. Het is te wenschen, dat de noordoostenwind ons spoedig verlaat, om plaats te maken voor een zoelen zuidenwind. Grosthuizen. Door verscheidene veehou ders alhier is besloten de melk te verkoopeu voort aan aan de fabriek van gecondenseerde melk te Purnmrend en wel tegen den prijs van 5 ct. per liter. Het is niet onwaarschijnlijk dat de eigenaren der genoemde fabriek zelf een stoombootje in de vaart zullen brengen, die de melk van de buiten gemeenten naar Purmerend zal vervoeren. De boerinnen gaan dus een gemakkelijker zomer tegemoetniet kazen, geen boter maken, kortom, de boerderij aan kant. Te Barsingerhorn is door vijf ingezetenen een tweede kaasfabriek opgericht. Kunst- en Letternieuws. Onder den titel„Algemeen Kiesrecht bekeken door den bril van een tegenstander", ver scheen bij den uitgever H. A. Stadermann, te Enkhuizen, eene brochure, waarvan de strekking neerkomt op het volgende 1. algemeen kiesrecht, letterlijk opgevat, is onzin; 2. algemeen kiesrecht, met uitsluiting der vrouw, die in aantal ver de meerderheid heeft, blijft een vrome wensck 3. algemeen kiesrecht wordt niet op prijs gesteld en niet algemeen gewenscht 4. algemeen kiesrecht kan niet baten, wanneer het Nederl. volk er niet rijp voor is, en ten slotte, voor later tijd is het bewaard dat algemeen kies recht kan verkregen worden als men geleerd beeft, door langdurige ondervinding geleerd heeft, dat dit recht door kiezers van den Gemeenteraad wordt gewaardeerd en gunstig werkt. Wij gevoelen geen lust deze stellingen te weer leggen. Dit is in den laatsten tijd door meer bevoegden reeds herhaaldelijk en met succes gedaan en een geschriftje als dit kan o. i. een eenmaal op goede gronden gevesligde overtuiging niet omver werpen. Wie lust heeft, rnake er kennis mede. De prijs zal daarvoor geen beletsel zijn. Transvaal. Sir Henry Loch, gouverneur der Kaapkolonie, heeft den heer Krüger, presi dent van de Transvaal, het volgend telegram gezonden „Der regeering van H. M. zijn geruchten ter oore gekomen, volgens welke het plan bestaat van een zoogenaamden Boerentrek van Transvaal naar Mashonaland en de vestiging eener repu bliek op dat grondgebied. De regeering brengt ter kennis van Uwe Exc., dat zij dezen „trek" zou beschouwen als een daad van vijandelijkheid jegens de Koningin. Zij vraagt de onmiddellijke verzekering der loyale medewerking van Trans vaal, krachtens de conventie van Swaziland." De heer Krüger antwoordde, dat hij den „Boerentrek" heeft tegengehouden en de ver moedelijke aanleggers dezer onderneming bij zich heeft ontboden. De Regeering, zeide hij verder, erkent ten volle hare verplichtingen. Kerknieuws. In eene Zondag te Waal op Texel gehouden ver gadering van stemgerechte leden der Herv. gem. werd met algemeene stemmen besloten in de benoe ming van kerkeraadsleden voor de eerstvolgende tien jaren geene verandering te brengen en dit recht te laten aan alle stemgerechtigden. Door nu wijlen den heer N. de Boer, te Amster dam, is aan de Ned. Herv. Kerk te West-Terschel ling een legaat geschonken, groot f200C, vrij van successierecht. Het kerkelijk leven bij de Herv. gem. te Spanbroek is verre van opgewekt. De meeste vergaderingen van stemgerechtigden kunnen niet doorgaan, omdat het vereischte aantal niet aanwezig is. Zoo werd verleden week de heer Koelemeij met algemeene, ten getale van 5 (zegge vijf) stemmen tot diaken benoemd. Buitenland. Belgie. De burgemeester van Brussel heeft den werklieden toegestaan, den i Mei eene groote betooging te houden, op voorwaarde dat de burgemeester den weg, dien de optocht moet volgen, mag vaststellen en de leiders der werk lieden voor de handhaving der orde instaan. Duitschland. In Westfalen hebben de mijn werkers in eenige mijnen bij Essen den arbeid gestaakt. Vrees voor een meer algemeene werk staking schijnt nog niet te bestaan. Een later bericht luidt Tot dusver is in ii mijnen van het district Essen de arbeid geheel of gedeeltelijk gestaakt. Zondag zal te Bochum een algemeene vergadering worden gehouden, waarbij ook de werklieden uit de overige kolendistricten in de Rijnprovincie en Westfalen vertegenwoordigd zullen zijn. De beslissing zal dan genomen worden, ol men zal pogen eene algemeene werkstaking der Duitsche mijnwerkers door te zetten. Het doel is: de inwil liging te verkrijgen van de bekende wijzigingen in den arbeid en de loonen, welke in het vorige jaar in de vergadering te Bochum werden vast gesteld, maar die door de mijneigenaren zijn geweigerd. De Duitsche regeering is vast besloten ten opzichte van de zich steeds uitbreidende werk staking der mijnwerkers in Westfalen ten strengste alle middelen toe te passen, welke de wet te harer beschikking stelt. Te Wattenscheid zijn reeds twee leiders wegens opruiing in hechtenis genomen. Engeland. In antwoord op de nota van lord Salisbury heeft de Portugeesche regeering de vrije scheepvaart op de rivier de Pungwe toege staan en de noodige bevelen tot dit doel naar Beira gezonden. Servie. De gewezen Koningin Nathalie blijft weigeren Belgrado te verlaten. De regen ten blijven echter op hun standpunt, zoodat weldra een gedwongen vertrek te wachten is. Gemengd nieuws. De schade, door de aanvaring aan de „Caland" toegebracht, is veel grooter dan men eerst dacht; de reparatie, die door de firma Bonn en Mees te Katendrecht zal geschieden, wordt op f 50.000 geschat. Nadat de bijzonderheden der aanvaring bekend zijn geworden, is door de Amerik. Stoomvaart- Maatschappij, op advies harer rechtsgeleerden in Londen, een tegen vordering ingesteld tegen de reederij ss. „Glamorgan," voor de schade aan de „Caland" veroorzaakt. Het bruidspaar K. R. en W. H. de H. te Bovenkarspel geraakte jl. Woensdag bij hetafrijden van het erf met paard en kar in de sloot, door dien het paard, vreemd op het erf, zich angstig maakte. Zij schijnen er met een nat pak te zijn afgekomen. Gisterenmorgen ten 4$- uur is te Haarlem een hevige brand uitgebroken bij den winkelier in koloniale waren A.Jalink, in de Smedenstraat, vermoedelijk ontstaan door het springen van een brandend petroleumtoestel in een hok achter de woonkamer. Dit hok, de woonkamer en de winkel zijn bijna geheel uitgebrand. De bewoners, die boven sliepen, hebben zich met moeite over het dak gered. De brand werd spoedig gebluscht. De schade is vrij belangrijk. - De gemeenteraad van Enkhuizen heeft, naar aanleiding van een ingezonden adres, besloten de kermis niet af te schaffen. Het bericht van een moedermoord te Arn- hem is geheel verzonnen. Uit Brouwershaven wordt gemeld De schipper J. De Korte en de verdere beman- ming der reddingboot van de Z.-H. R. M. mochten weder een treffend bewijs van waardeering onder vinden wegens het in October jl. redden der j equipage van het op den Banjaard gestrande stoomschip „Dunrobin." Het gouvernement van I Br. Canada heeft namelijk besloten aan schipper J. De Korte uit te reiken een gouden medaille i en aan ieder der bemanning f 50. Door tusschen- komst van den heer G. A. De Kater, consulair agent, zijn de gelden uitgereikt, terwijl de uit reiking der gouden medaille door tusschen komst der Ned. Regeering zal geschieden. Vier mijlen buiten de stad Rome is een kruitmolen in de lucht gevlogen. Naar men zegt zijn daarbij 120 personen gewond. Er is een boek verschenen over Hongarije dat, zoo het heet, werd geschreven door wijlen Kroonprins Rudolf. Het werd persklaar gemaakt door 24 Hongaarsche schrijvers. Op eenigen afstand van het kleine West- phaalsche plaatsje Gesmold, is een vreeselijke misdaad gepleegd. Eene jonge dame die met eene welvoorziene beurs te Diepholz uit deu trein steeg, moest wegens de gebrekkige ver binding, den verren weg naar Damme te voet afleggen. Bij den ingang van het dichte woud, 't welk zich tusschen de beide plaatsen uitstrekt trad zij een aan den weg gelegen huisje binnen met het doel om daar iemand te vinden die haar door het woud zou kunnen geleiden. De man dien zij daar aantrof, was er echter niet toe te bewegen, maar verwijdert zich met eene spade op den schouder, onder voorwendsel dat hij nog eenig werk op het veld te verrichten heeft. De dame moest alzoo, daar er geene andere menschelijke woning in de nabijheid was, den weg geheel alleen voortzetten. Ongeveer in het midden van het woud gekomen, ontmoet haar een gendarme uit Damme, die op haar verzoek weder omkeert, en haar uit het bosch begeleidt. Doch nauwelijks is hij een eind weggereden, toen hij een door merg en been dringende gil verneemt. Terstond ijlt de gendarme naar de richting, van waar de gil gehoord is, en vindt de dame reeds dood in haar bloed liggen, met doorgesneden gorgel terwijl, alles wat zij van waarde bij zich had, geroofd is. Van den moor denaar was nergens eenig spoor te ontdekken De gendarme rijdt daarop naar het huisje, waar van de dame hem hare ontmoeting meegedeeld had en verlangt daar brood voor zijn paard. De alleen te huis zijnde vrouw verklaart, dat zij op het oogenblik geen mes in huis had, daar haar man naar het veld was gegaan. Terwijl zij nog met elkander spreken, treedt de man binnen, wiens handen en mouwen met bloed bevlekt zijn. De gendarme arresteert hem terstond en voert hem met zich mee, naar de gevangenis. Een bruiloftsmaal met een vreeselijk einde. Te Lyndon nabij Louisville werd door 50 gasten een huwelijk gevierd. De feesten slaagden uitstekend en eindigde met het bruilofts-ochtend- maal, waarna het jonge paar op reis toog. Kort daarna begon de eene gast na den ander over onwelzijn te klagen en 't duurde niet lang, of al de gasten voelden zich ziek. De dokters constateerden arsenicumvergiftiging. Na eenigen tijd kwamen ook bruid en bruidegom ziek terug en zij verkeerden thans met de meesten gasten in een zeer bedenkelijken toestand. De heer Frank Guthrie, een van de rijkste mannen van Louisville, is reeds overleden, terwijl de toestand van den predikant {en van de dames Herz, zusters van de bruid, hopeloos is. Men vreest met een duivelachtige misdaad te doen te hebben. Het vergif is gevonden in het water van de pomp, maar de justitie tast nog geheel in het duister. Uit onze Koloniën. Batavia 20 Maart. Volgcna de „Piuang Gazelle" liebbou ook uog op Dinsdag en Wouusdag, 10 en 11 dezer, gevechten plaats gehad tus schen onze troepen en dc Atjehers buiten de linie, cn zou den wij ecu verder verlies hebbeu geleden van 4 dooden'en 14 gewonden, onderofficieren en minderen. De Atjehers leden groote verliezen, waaronder een zoon van Tengkoe di Toeroe, Dc directeur van B. B. beeft, door tusscbenkomst van zijn ambtgenoot van B. O. W., aan de ltegceiing het voorstel gedaan om in 1892 bet gewoon onderhoud van bruggen, wegen en waterstaatswerken in de residentie Japara niet meer in lieerendienst, maar in vrijen arbeid te doen uitvoe ren, alsmede tot het doen bezetten der afdeel Joaua, residentie Japara, ten einde bevolking dier streek in bun geldnood tegemoet te komen. Te Macnssar is 18 Maart het wrak van bet stoomschip „Reijnet" met de lading en den inventaris op publieke vendutie voor 75 centen verkocht. Dit Endeh (Flores), via Macassar, wordt dd. 15 Maart aan dc „Java Bode" geseind Baranoeri, wegens gebrek aan geld en tengevolgo van de hevige uitwerking van het geschut der soliepen door zijne volgelingen verlaten, heeft zich ann de posthouder te Endeh overgegeven en is aan boord van de „Van Speijk" gebracht. De rast is hersteld en de expeditie kan nis geëindigd worden beschouwd. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Conrad vertrok 22 April van Batavia naar Am- sterdom. Koningin Emma arriveerde 22 April van Am sterdam te Batavia. Prinses Sophie van Bataria naar Amsterdam, vertrok 23 April van Aden. S u m a t r a (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Aprill van Genua, Marktberichten. Alkmaar, 24 April. Aangevoerd 749 h. granen, als92 h. Tarwe f 8.50 a 10.50, 36 h. Rogge f 6.90 a 7.60, 41 h. gerst f 5 a 5.50, id. chev. 4.90 a 5.75,515 h. Haver f 4.15 a 5.10, 48 h. boonen als: Paardenb. f7.75, bruine id. f 13 a 14.50, citroen id. f 15, duiven id. f 8,25. witte id. f 12, 4 h. Karweizaad f 9,50, 18 h. Erwten, nis groene f 9 a 22, grauwe f 14 a 20, vale f 12 p. h. Hoorn, 23 April. Aangevoerd 190 stopels Kaas, we gende 50.927 Kg.; kleine f32.50 en Commissie f 28.50 per 50 Kg. Amsterdam, 22 April.— Fr. Dokk. jammen f 2.50 a 8.—, id. Fran. f 2.25 a 3.50, Pr. Ilamb. f 4.50 a 4.60, roode f 3.40 a 3.60, Zeeuwsche Spnische jammen f 3.50 a 5.—, id. Flakk. f 3.50 a 4.50, id. blauwe f 2.75 a3.25. Fr. zaaiers 2.90 a 2.25. p. h., n. Malta 9 a 12 c. p. Kg. Tarwe op levering hoogor. Nov. f 270. Rogge op levering Mei f 193, Oct. f 181. Raapolie per 100 Kg. vliegend f 34,50, Mei f 33,50, Sept.-Dec. f 34. Lijnolie per 100 Kg. vliegend f 24,75, Moi f 25, Juni- Aug. f 25,—, Sept.-Dec. f 28,87*. Raapkoeken f 52 a 85. Lijnkoeken f 9.a 18. ^Schiedam, 22 April. Moutwijn f 10.Jenever f 14, Amst. Proef f 15.50. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 25 April. Sedert jl. Donderdag werden alhier door 35 korders en beugers 2 tot 12 tongen, 3 tot 65 roggen, 200 schelv., 2 tot 20 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerd; tong gold 90 cent, rog 60 a 70 cent per stuk, schelv. f 19 't honderd, kl. schol f 1.75 a f 2.50 per mandje en schar f 1.50 a f 1.80 per mand. Doortrekkers werd reeds een partijtje geep aangebracht. Texel. De nitkoraaten der visscherg waren in de af- geloopen week matig. De Noordzeevisachera besomden van f 25 tot f 60 per schuit. Rog binnengaats zeer weinig ge vangen prijs 60 tot 85 cent. Het haringtrekken aan de Hors leverde bevredigende vangst; prijs 25 ct. tot fl per tal. De garnaleavloot ving per schuit van 4 tot 7 manden garnalen prijs f 5. Enkhuizen, 23 April. Gisteren werd alhier aange bracht 7550 Kg. schol, prgs f 6.50 a 7.50 per 50 Kg. Heden werd aangevoerd 5250 Kg. schol, prijs f 7 per 50 Kg. tteerk. Waarnemingen te Helder. Landskeet.) *j} a Windrichting Barometer mM. Thermometer Ca. P en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 25 25 12 8 12 N.t.O. 4 Kg. N.O.t.N. 3 N. 4 765.40 764.09 764.37 f 5.60 f 4.29 t 4.57 7.0 1 - 4.1 5.5 1 - 3.8 6.8 - 4.4 X O. P -a Ji. W eersges teldhe id. Toestand ran de zee. 24 25 25 12 8 12 0.65 0.72 0.67 Held., kond, mooivr. Bewolkt, koud, goedweer. id. Weinig golv. Slechtwater. id. Verwachting Noordwestelijke wind. Burgerlijke Stand van: Helder, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. OndertrouwdJ. K. F. Witt en J. C. Bakker. T. Roer domp en A. Walkeuter. J. N. Monné en C. M. OphofT. G. v. d. Most en A. Dgkshoorn. OverledenH. M. Overslnizen, geb. Beltjeus, 65 j. Wed. C. v. d. Griend, geb. Brusman, 68 j. A. C. Revier, geb. Paul., 78 j. Texel, van 15 tot 21 Aprtl. OndertouwdC. Smit Hz. en M. Witte. S. Kuiper en A. J. Kuijper. J. Dninker Lz. en D. Vlas. GehuwdD. Koorn eu C. Bakker. Geboren Cornelis Hendrik, z. v. C. Bakelaar en Frouwke Knol. Grietje, d. v. J. Plaatsman Gz. en G. Visser. Overleden: N. Langeveld, [geh. m. J. Kegser Pz., 66 j. Ambtshalve ingeschreven 1. Laatste berichten. 25 April. Berlijn, 24 April.De Veldmaarschalk graaf VOW illOLTKE, die nog hedennamiddag de zitting van den Rijksdag bijwoonde, is hedenavond te 98/4, tengevolge van een aan val van beroerte, zacht en kalm overleden. Helder. Gisteren overleed alhier plotse ling op 68jarigen leeftijd een man, bij jong en oud in deze gemeente en ook ver daar buiten bekend en geachtde heer J. Rinner, die gedurende bijna 40 jaren als Godsdienst-onderwijzer bij de Horvormde gemeente alhier werkzaam was en zich in die betrekking tal van vrienden heeft verworven. Zijn heengaan zal dan ook door velen worden betreurt, niet het minst door de talrijke behoeftigen en lijdenden, wier helper en troos ter hij was. Helder. Afloop der veiling van huizen en erven, op Donderdag 23 April, ten overstaan van den notaria Hattinga Raven, alhier gehouden. 2 Een woonhuis en erf, aan de Achterhoofdgraoht. Kooper i heer Seigoette, qq., voor f440. 3 en 4. Twee woonhuizen naast het vorige. Koopster mej. de Wed. H. Jauseu, voor f840, 5. Een woonhuis naast het vorige. Kooper de heer P. Groen, voor f420. 7. Een woonhuis en erf naast het vorige. Kooper de heer W. Bakker, voor f440. 9. Een woonhuis en erf naast het vorige. Kooper de heer J. R. Buijs, voor f440. 10, 11, 12 cn 13. Vier woonhuizen en erven aan de Westgrueht. Kooper de heer A. Klik, voor f6150. 15. Een perceel weiland, genaamd„Burgweid", aan den Polderweg, groot 67 aren 10 centiaren. Kooper de heer P. üandsma, voor f1800. 15. Een perceel weiland, achter de artillerie-kazerne, ge naamd „EUeweid", groot 22 areo, 60 centiaren. Kooper de heer C. Mulders, voor f700. 16. Een perecol weiland, nabij het Sehuthok, genaamd „Dirkje", groot 1 hectare, 10 aren, 40 centiaren. Kooper de heer P. Knip, voor f2840. In de „Staatscourant" van heden zijn opge nomen de statuten der Vereeniging „Liefdadig heid naar Vermogen", alhier, goedgekeurd bij Kon. besluit van 6 Februari 1891, No. 51. Het rapport der staatscommissie voor de kustverdediging is gisteren aan H. M. de Regentes verzonden. Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra" werd gisteren van de Handelskade het Marinedok te Amsterdam binnengesleept en door de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen (in liq.) afgeleverd. Dit voor rekening van het depar tement van koloniën gebouwde schip wordt 1 Mei a. s. in dienst gesteld onder bevel van den kap. ter zee P. G, Bruch en spoedig voor vertrek naar Oos-Indie uitgerust. Uit Gersau wordt gemeld, dat voorloopig het voornemen is, dat HH. MM. den 5den Mei zullen terugkeeren en „het Loo" betrekken. Het paleis aldaar is uit- en inwendig, op last van H. M., geheel opgemaakt. Men is, volgens de „Zutph. Ct.," thans bezig met het taxeeren van den inventaris van het Paleis Het Loo voor het successierecht. De heeren mrs. De Brauw, Vlielander Hein en Kist, benevens de Hol-Notaris Walter en jhr. De Ranitz, Partic.-Secretaris van H. M. de Koningin- Regentes, zijn hiermede belast. De minister van Marine brengt ter kenni van zeevareuden 1. dat in de maanden Mei en Juni a. s. door het korps torpedisten oefeningen gehouden zullen worden in het leggen van onge laden schoktorpedo's in het Schulpengat, zeegat van Texel, 3 de district, buiten het betonde vaar water ter hoogte van Kijkduin. Het onveilige terrein zal kenbaar worden aangeduid2. dat den 21ste dezer, des morgens te 5 uur, door den loodsschipper iste kl. J. Kuyper, in de Noordzee een met de hieling naar boven gekeerden mast, vermoedelijk van een visschersvaartuig afkomstig is gezien, welke ongeveer 2 M. boven water uitstak, in 30,5 M. water op de peilingLicht toren West-Schouwen ZO. op 23 zeemijl. Lig ging ongeveer: 51 gr. 54 min. NB. 3 gr. 8 min. OL. Brussel, 24 April. De centrale sectie der Kamer heeft zich, wat de verkiezing van Se naatsleden betreft, verklaard voor het Fransche stelsel. De senatoren zullen dus gekozen worden door de Gemeenteraden, de Provinciale Staten en de afgevaardigden. Men zal later iets vinden op de arrondissementsraden, welke in Belgie niet bestaan. Verder heeft de centrale sectie ver klaard, dat de stemming voor de beide Kamers zal plaats hebben in de gemeente, in plaats van de hoofdplaats van het kanton. De linkerzijde stemde tegen dit voorstel. De groote arrondisse menten zullen gesplitst worden. Voor onze abonnés binnen de gemeente is bij dit nummer gevoegd een bijvoegsel, inhoudende de NOTA VAN DEN HEER LAND, ter toelichting zijner araendementen op de Legerwet. Voor de abonnés buiten de gemeente is dat bijvoegsel op aanvrage verkrijgbaar. ADVERTENTIES. Onze geliefde Ouders: G. BOUWMAN en P. SLIKKER, hopen den 27 April hunne 40jarige Echtvereeniging te vieren. Uit aller naam, Jc. Bouwman. Nieuwe Markt, Nijmegen. IsöaSstlS Op den 29sten April onze geliefde ouders: P. KWAK hopen T. WARDENAAR, hunne 25jarige Echtvereeniging te i herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. Wieringerwaard, 26 April 1891. Ondertrouwd GERRIT VAN DER MOST en AALTJE DIJKSHOORN. Schiedam, j 23 Aprü 1891.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3