tegelijkertijd recruteeringswetten in, om het volgens zyne organisatie noodige leger te recruteeren, om het in het leven te roepen. Tot zoover is alles goed, maar nu gebeurde er weder iets, waarvan elk onpartijdig beoordeelaar verstomd moet staan. De organisatie van generaal Reuther was gebaseerd op groote verbetering van het gehalte der schutterij. De infanterie van het leger zou met twee-en-veertig compagniën vermin derd worden, maar daarentegen zou men vast kun nen rekenen op eene goedgeoefende schutterij, ter verdediging van de liniën. In April 1881 werd deze nieuwe organisatie inge voerd en o. a. die twee en veertig compagniën infanterie afgeschaft. Spoedig daarop treedt generaal Reuther af en de door hem gemaakte recruteeringswetten worden door zijn opvolger ingetrokken. Het gehalte der schutterij wordt niet verbeterd, maar nochtans wordt de orga nisatie van generaal Reuther, waarbij op die ver betering werd gerekend, gehandhaaft. Hierdoor komt het, dat wij than9 tien jaar lang het onverantwoordelijke schouwspel genieten, dat in oorlogstijd opdrachten zouden moeten worden ver leend aan troepen, die volgens de regeering zelf hiervoor geheel ongeschikt zijn. En dit alleen omdat de indeeling werd behouden van een persoon, die deze opdrachten gaf aan troepen, welke zoodanig geoefend zouden worden, dat zij in staat zouden zijn de hun opgedragen plichten te vervullen, hetgeen, zooals ik zeide, niet gebeurde. Het is alsof men in eene stad eene prachtige organisatie maakt voor eene nieuwe brandweer men laat stoom- en andere spuiten komen van het nieuwste model en schaft zich het beste materieel aan. Maar op stuk van zaken, laat men de bedie ning van al dat moois op de oude wijze geschieden, evenals in een dorp, door bij elkaar getrommelde vrijwilligers. Men zal zich dan niet behoeven te verwonderen, als de resultaten die men ziet, niet in overeenstemming zijn met de illusiën, die men zich van de nieuwe brandweer vormde. Trouwens, met ons leger was het nog erger gesteld men schafte wel de twee en veertig com pagniën infanterie af, maar voor de troepen, die deze compagniën moesten vervangen, gaf men zich geen moeite. Ziet men uit het bovenstaande hoe vreemd in de laatste jaren met onze weermiddelen is omge sprongen, deze wet is er opnieuw een zeer sprekend voorbeeld van. NEDERLAND. HELDER, 5 Mei. Men meldt, dat nu ook het Departement van Buitenlandsche zaken in kennis zou zijn gesteld met het vroeger reeds medegedeelde plan van den Duitschen Keizer, om in het laatst van Mei een bezoek aan ons Hof en aan Amsterdam te brengen. De 25 Katholieke leden der Tweede Kamer hebben zich thans feitelijk in twee fracties ver deeld. Althans twaalf hunner, waarbij zich als dertiende de heer Clercx heeft gevoegd, hebben een manifest aan de Katholieke kiezers van Nederland gericht. In dat manifest wordt als een „onbetwistbaar feit" gesteld, dat „waar het politieke en maat schappelijke vragen betreft, de belangen van Katholieken en antirevolutionairen zeer dikwijls evenwijdig loopen, maar niet minder dikwijls ver uiteengaand Zij verklaren niet te zullen toegeven bij de Legerwet en dat zij hebben besloten, mochten zij worden herkozen, als zelfstandige Katholieke partij op te treden." Onder den titel De Achtuurs-werkdag, schrijft „de Amsterdammer" o. a. het volgende De propaganda voor den achtuurs-werkdag verdient ieders sympathie. Dit klinkt misschien velen onzer lezers wat vreemd in de ooren. Een achtuurs-werkdag, naar de letter opgevat, als algemeenen regel, op eenmaal bij de wet voorgeschreven, is immers onzin. Volkomen waar. Voerde men zulk een werkdag in, op een bepaald oogenblik voor alle bedrijven, de wanorde zou onbeschrijfelijk zijnde econo mische en maatschappelijke gevolgen waren niet te overzien. Maar op zulk een hervorming bestaat niet de geringste kans. Het is ook de bedoeling niet van de voorstanders. Zij weten wel, dat de econo mische voorwaarden, waaronder gearbeid wordt, zoo ontzettend gecompliceerd zijn, dat, zelfs al gaat róen nog zoo snel en doortastend te werk, slechts langzamerhand verbeteringen van beteeke- nis zijn aan te brengen. En ook is het hun bekend, dat de arbeiders zelf alles behalve gelukkig zich zouden gevoelen, indien voor een ieder hunner de arbeidsduur eensklaps tot acht uren per dag beperkt zoude zijn. Voor sommige bedrijven is nu reeds dadelijk achtuur te eischen, omdat de arbeid te zwaar of te ongezond is, wanneer hij langer moet worden voortgezet; voor vele bedrijven is verkorting van den thans geldenden arbeidsduur wenschelijk en mogelijk, wijl in korteren tijd beter werk geleverd zal wordenen voor andere bedrijven zal men hem voorloopig wel niet kunnen verminderen. Doch de propaganda voor den achtuurs-arbeidsdag wil te kennen geven, dat het er eenmaal toe zal moeten komen, dat de mensch een behoorlijken tijd overhoudt, om zich aan zijn gezin en aan zijn eigen ontwikkeling te wijden, waarvoor hij in den regel de helft van zijn dag beschikbaar moet hebben. Een eisch, dien men niet te zwaar zal kunnen achten, wanneer men werkelijk meent, dat de mensch een menschwaardig bestaan moet kunnen leiden, doch die dan tevens een zeer groot aantal van daarmede verband houdende hervormingen onderstelt. Een achtuurs-arbeid geeft te onder stellen, b. v., een betere huisvesting dan de arbeiders thans genieten. Immers, wat zouden zij met de ledige uren doen, indien zij die moeten door brengen in krotten en holen, die zelfs de minst beschaafden met weerzin vervullen? Een achtuurs-arbeidsdag geeft te onderstellen: een behoorlijk loon, want hoe zullen de arbeiders tevreden zijn in hun eigen kring en dien te nutte zijn, wanneer de honger hen daarbij gezelschap houdt? Een achtuurs-arbeidsdag geeft mede te onderstellen een geheel anders ingerichte maat schappij, die den werkman allerlei middelen tot ontspanning en ontwikkeling waarborgt, zonder welke het leven buiten den arbeid geen waarde heeft. Daarom zou het van zeer groote opper vlakkigheid getuigen, indien men al te uitsluitend op den arbeid lette bij het cijfer van acht in de formule, die thans zoo algemeen aan de orde is. Ietwat paradoxaal, is de achtuurs-arbeidsdag de tamelijk juiste karakteriseering van de groote maatschappelijke hervorming, die wij te gemoet gaan, en waarvan hier en daar de eerste begin selen reeds zijn aan te wijzen. Zeker zullen er zijn, die juist niet uit ideëele overleggingen zich aansluiten bij de beweging voor den achtuurs-werkdag, maar dit neemt niet weg, dat die beweging zelf ontsproten is uit de overtuiging van den werkman, dat hij meer mensch moet worden dan hij is. Een baatzuchtig streven, inderdaad; het is van de zijde van de werklieden zuiver eigenbelang, dat hun drijft; zij zoeken lotsverbetering. Maar dan toch een egoïsme, hetwelk meer eerbied afdwingt dan dat van hen, die uit vrees van het gelag te zullen moeten betalen, hun een menschwaardig bestaan zouden willen ontzeggen. Met den achtuurs-arbeidsdag vragen de arbeiders hun rechten ten koste van anderer voorrechten, en de geschiedenis heeft geleerd, dat op den duur de rechten het steeds van de voorrechten winnen. Het zal dus goed zijn, dat men zich daarop voorbereidt. Bij Kon. besl. is 's Konings Commissaris in Noordholland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering, op ;Vrijdag 22 Mei e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid voor de Ged. Staten van dat gewest, in de plaats van wijlen A. v. Stralen. Binnenlandsch nieuws. Terschelling. De postboot vertrekt van af heden gedurende eenige maanden om 5 uur 's middags van Harlingen en correspondeert zoo doende op de booten van Amsterdam naar Har lingen. Anna Paulowna, 4 Mei. Op de verga dering van de Kiesvereeniging „Algemeen Belang" alhier, jl. Zaterdagavond gehouden, werd de heer S. T. Land met algemeene stemmen gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer in dit kies district. Tevens werd de heer M. Kooij benoemd tot afgevaardigde naar de vergadering van Afge vaardigden en Algemeene leden van de Centraal Liberale Kiesvereeniging, welke gehouden zal worden 13 dezer. De voorzitter deelde verder mede dat door het Polderbestuur afwijzend was beschikt op het verzoek om eene geldelijke bijdrage in zake de verlichting, welke missive werd voorgelezen, en eindelijk dat een schrijven was ingekomen van het gemeentebestuur, waarbij het besluit was genomen, om de gelden die door de Kiesvereeniging voor de verlichting waren inge zameld, over te nemen en daarvoor in den aan staanden winter eenige lantaarns te plaatsen, waar het den Raad het meest noodzakelijk voorkomt. Wieringerwaard. De kiezerslijsten alhier zijn gesloten met een getal van 124 kiezers. Hoogwoud.. In een zeer druk bezochte ver gadering der liberale Kiesvereeniging „Hoogwoud en Omstreken" is het aftredend lid, de heer Jn. Zijp Kz., voorloopig candidaat gesteld. Hoogwoud. Jl. Woensdag hield alhier de heer dr. Van Balen Blanken zijne aangekondigde voordracht over „het liberalisme." De zaal was flink bezet en nadat eenige zaken van huishou- delijken aard waren behandeld, nam de heer Van Balen het woord. Hij verdedigde de libe rale partij tegen de beschuldiging, dat zij niets heeft gedaan. Ten einde de vraag te beant woorden wat wil de liberale partij eigenlijk, ging spreker de bekende punten van het pro gram der „Liberale Unie" na. Spreker ver klaarde het volkomen daarmede eens te zijn. Winkel. In de jl. Vrijdag gehouden ver gadering van de „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier, is met groote meerderheid als candidaat voor de Tweede Kamer (kiesdistrict Enkhuizen) gekozen de heer J. Breebaart Kz., alhier. Tot afgevaardigden naar de vergadering te Benne- broek werden benoemd de heeren J. Koomen Hz., A. J. Onnekes en D. Breebaart Kz. Barsingerhorn. Jl. Woensdagavond werd in de kolfbaan van den heer Groen alhier een gezellig avondje gesleten door vele ouders van schoolgaande kinderen, verscheidene belangstellenden en vele kinderen. Het kinderzangkoor, bestaande uit jongens en meisjes uit de hoogste klasse der openbare school te Barsinger horn en nog eenige oudere kinderen voerden twee- en driestemmige liederen van kleinen omvang uit en ter afwisseling werd een zeer gepast tooneel- stukje opgevoerd door een zestal jonge dames, waardoor het genot van den avond, zoowel voor de kinderen als voor de ouderen, niet weinig verhoogd werd. De zangstukjes van het Koor waren allen uit bekende bundels kinderliederen genomen, zoo als die van Boneschanscher en Drenth, van Worp, Filomeele en nog een paar anderen. (Sch. Ct.) Marine en Leger. *Naar wij vernemen heeft de zeekrijgsraad aan boord ilr. Ms. wnchtschip alhier een vonnis geveld in de zaak van den Officier van Administratie 1ste kl. M. Aangezien de veroordeelde het recht heeft om in appèl te komen bij het Hoog Militair Gerechtshof, blijft het vonnis voorloopig geheim. Jl. Vrijdag werd aan den lsten officier aan de Kon. Mil. Academie, den luit.-kol. der art. H. J. Krantz, bij zijn vertrek een warme ovatie ge bracht. De luit. ter zee 2de kl. W. De Ruyter van Steveninck is geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. De adelborsten der 2de kl. C. H. Julius, J. A. Barrau, L. A. C. Steffelaar, J. C. Van Iterson, E. H. Friderichs, G. J. Leverlaud, M. K. Medenbach, A. Quispel, B. C. A. Van Renterghem, W. R. H. Van Leersum, J. Lugt, H. P. A. Buijsing Damsté, W. H. De Waal, W. P. De Eerens, D. E. Keus, G. J. Te Winkel, F. C. Brust, E. B. J. Elias, F. J. Van der Esch, J. Tissot van Patot, G. A. F. Raland, J. De Lange, A. Van der Sluis, jhr. 11. II. j Roell, W. A. Van Aken, J. A. M. J. Beretta, J. N. De Ronde, H. H. O. Van Hecking Colenbrander, G. L. Westendorp, A. F. A. graaf Van Hogendorp, C. W. F. baron Mackay, H. Van Schreven, C. Van der Burg,'J. J. De Vries, R. H. Van Meerlant en de adelborsten der 2de kl. voor de mariniers G. C. Dibbetz, J. Van Haaften en F. J. P. Sachs zijn Zaterdag geëmbarkeerd aan boord van de „Urania," na volbracht theoretisch eindexamen. De luit. ter zee 1ste kl. D. A. Mensert, 1ste ofF. aan boord Hr. M3. rammonitor „Panter," is jl. Zaterdag als zoodanig vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. C. A. De Brauw. Eerstgen. wordt 15 dezer belast met het bevel van Hr. Ms. stoomkanonueerboot „Hydra." De majoor J. J. Meijen, van het éde reg. vest.- art. alhier, werd Vrijdag vervangen door den majoor P. J. In de Betou. Eerstg. vertrok naar 's Gravenhage, om te worden toegevoegd aan den generaal-majoor, commandant der vest.-art. De luit. ter zee 1ste kl. J. H. W. Kuijl is be stemd om in de eerste helft der maand Juni per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië te ver trekken. Bij kon. besluit zijn met ingang van 16 Mei a. s. benoemd tot off.-mach. 2de kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst, de machinisten 1ste kl. v. c. L. W. Weckesser, J. Vegtel, P. van Wingaarde en C. Munnik. De luits. ter zee 2de kl. W. J. G. Umbgrove, J. G. W. J. Eilerts de Haan en S. Rijnbende, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non- act. gesteld. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee, adj. van H. M. de Koningin, W. Baron van Hogen dorp, op reis naar Curaqao, 30 April jl. voor de Suriname-rivier aangenomen. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht, heeft Hr. Ms.schroefstoomschip 1ste kl. „Ko ningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel in den morgen van 4 Mei de reede van Brest verlaten, tot voortzetting van de terugreis naar Nederland. Onderwijs en Examens. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot onder wijzer aan de R. K. Parochiale school te Akersloot, de heer G. A. A. Eeltink, te Haarlem. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Barsingerhorn, de heer C. Smit, van Grootebroek, thans leerling aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem. Landbouw en Veeteelt. De Vereeniging tot verbetering van het Paar denras voor Wieringer waard en omstreken, tot wier likwidatie onlangs is besloten, keert f16 per aan deel uit. Bij de oprichting hebben de aandeel houders f25 gestort. Jl. Vrijdagmorgen had de onderhandsche aanbe steding plaats van een nieuw te bouwen kaasfa- briek aan de Stolpen. Ingeschreven werd door D. Tromp, aan 't Zand, voor f 4625 en P. Nieman, te Keinsmerbrug, voor f 3849. Aan den laatsten inschrijver is het werk opgedragen. Kerknieuws. Tot Predikant bij de Herv. gemeente te Burg op Texel is beroepen ds. F. A. van Schaick, pred. te Sint Annaland. Op het drietal kwamen voor ds. van Schaick, bovengenoemd, ds. O. LefFet, pred. te den Hoorn op Texel en ds. S. Steenmeijer, pred. te Driehuizen en Zuidschermer. Te Wieringerwaard zal de benoeming van ker- keraadsleden, zoomede het beroepen van predikanten, voor het vervolg wederom door het kiescollegie geschieden. Te Winkel is door kiesgerechtigden der Ned. Herv. gem. met meerderheid van stemmen besloten, dat de benoeming van predikanten en kerkeraads- leden weder in de volgende 10 jaren door den kerkeraad zal geschieden. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Rijp, de heer J. C. van Gorkum, pred. te Doetinchem. Ds. W. J. Boelman, beroepen tot predikant te Venhuizen, hoopt Zondag 10 dezer zijn intreerede aldaar te houden, na des morgens bevestigd te zijn door den heer M. Muinck Keizer Jzn., predikant te Nieuw-Scheemda. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 29 April. Uitspraken: M. J. S., te Helder, niet sluiten van een tapperij op 't bepaalde uur, f 3 boete, subs. 1 dag hech tenis. J. E., te Texel, onreinheid werpen op een open baren weg, f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. J. R. Jr., C. W. V., C. B., S. C. E. en K. D., te Texel, burengerucht, ieder f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. A. J. G., te Texel, als voren, f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. A. S. en P. H. D., te Helder, straatschenderij, vrijgesproken. C. F. M., te Helder, laten staan van een trek dier op straat, zonder de noodige voorzorgsmaatre gelen tot het aanrichten van schade, vrijge sproken. N. B., te Helder, het geen zorg dragen dat een door hem op den openbaren weg gedane opgraving behoorlijk verlicht wasboete f 0.50, subs. 1 dag hechtenis. J. K., te Texel, G. M. B. en P. J. te Helder, dronkenschap, f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. P. B., te Helder, dronkenschap bij 8de herhaling, 8 dagen hechtenis. E. de B., te Helder, dronkenschap en burenge rucht, 2 maal f 1 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. N. H., te Helder, dronkenschap op 6 verschil lende tijdstippen, 6 maal f 1 boete, subs. 6 inaal 2 dagen hechtenis. Buitenland. ARBEIDERSBEWEGINGEN. Frankrijk. Avesnes, 2 Mei. Het rapport over het gisteren voorgevallene consta teert, dat 7 personen gedood en 10 gewond werden. Te Chlicy, een der Parijsche voorsteden, zijn de schermutselingen van den isten Mei tamelijk ernstig geweest. De politieagenten waren ge wapend met hunne sabels, doch de anarchisten hadden bijna allen revolvers bij zich, waarvan zij ruimschoots gebruik maakten. Een der po litieagenten werd gedood en een groot aantal personen is in hechtenis genomen. Nadere berichten uit Lyou beschrijven de ge- gebeurtenissen van den isten Mei als tamelijk ernstig. Ongeveer 300 mannen en vrouwen, in plaats van de roode vlag een roode kaart bij zich dragende, raakten slaags met de cavalerie en werden teruggedreven naar de drukbevolkte wijk Guillotière. Ongeveer 1500 personen tracht ten een kerkhof binnen te dringen om aldaar een demonstratie te houden, doch stuitten op een afdeeling kurassiers en moesten onverrichter zake terugkeeren. Toch waren er twee charges noodig om meester van het terrein te blijven. Ongeveer 90 personen werden gevat. Het aantal der personen die jl. Vrijdag te Parijs bij de betoogingen in hechtenis werden genomen, bedraagt 250. F 0 u r m i e s (departement du Nord), 4 Mei. Sterke afdeelingen soldaten zijn hier aangekomen ten einde het garnizoen te versterken. [Blijkens de laatste berichten werden in het gevecht tusschen de soldaten en de werklieden teFourmies, zes personen (vier vrouwen en twee kinderen) gedood, en 16 min of meer ernstig gewond.] België. Brussel, 2 Mei. De Alg.Raad der arbeiderspartij is buitengewoon vergaderd en richtte opnieuw een manifest aan de mijnwer kers, waarin zij worden verzocht niet tot werk staking over te gaan en de beslissing af te wachten, welke de Kamer zal nemen ten op zichte van de herziening der Grondwet na de behandeling der begrooting. Er wordt in het manifest gewezen op het feit, van de werksta king van de Duitsche mijnwerkers afneemt en er geen reden is voor de Belgische mijnwerkers, om het werk te staken, ten einde daarmee een bewijs van solidariteit te geven ten opzichte van de Duitsche mijnwerkers. Seraing, 2 Mei. Bij eene bot sing tusschen mijnwerkers, die den arbeid hadden gestaakt en anderen wilden beletten te werken, en gendarmes, maakten laatstgenoemden van hunne vuurwapenen gebruik, tengevolge waarvan verscheidene mijnwerkers werden ge kwetst. De mijnwerkers, van hun kant, onthaalden de gendarmes op een hagelbui van steenen. Vijf tien personen zijn in hechtenis genomen. Mili taire macht is van Luik naar Seraing vertrokken. Tourcoing, 2 Mei. Verscheidene be langrijke weverijen zijn gesloten. De militaire macht bewaakt de gebouwen. Luik, 2 Mei. In de steenkolenmijn Horloz te St. Nicolaas bij Luik, wilden de werkstakers hunne makkers verhinderen in de mijn af te dalen. De gendarmes, die ontboden waren om de arbeiders te beschermen, werden uitgejouwd en met steenen begroet, waardoor verscheidene gendarmes gekwetst werden. De luitenant der gendarmerie gaf daarop bevel te vuren en liet tweemaal chargeeren. Velen der werkstakers werden gewond door de schoten en de sabel houwen. De menigte trachtte elf personen, die in hechtenis waren genomen, te bevrijden, en daar de gendarmes onmachtig waren haar het hoofd te bieden, ontbood de burgemeester de militaire macht, welke spoedig kwam opdagen. Ook werd eene compagnie voetvolk naar Tilleur gezonden. De aangehouden werkstakers zijn, onder geleide van lanciers, alhier aangekomen. Charleroi, 2 Mei. Er is algemeene werkstaking in het geheele kolendistrict. Onge veer 30.000 mijnwerkers staakten den arbeid, benevens 4000 metaalwerkers in verschillende fabrieken van Marchienne en Monceau. De directie der groote ijzergieterij te Montigny, waar 400 werklieden arbeiden, deelt mede, dat zij haar inrichting zal sluiten. Bergen (Henegouwen), 2 Mei. In de nabijheid der steenkolenmijn „Grand Hornu" ontstond heden eene botsing tusschen gendarmes en mijnwerkers, die met geweld de kantoren wilden binnendringen. De gendarmes vuurden en kwet sten twee der werkstakers. Eene versterking van gendarmes is aange komen. Te Luik is de staat van beleg afgekondigd in de meeste fabrieksdorpen in de nabijheid der stad. De telephoondraden zijn afgesneden. Er blijft zeer groote spanning heerschen in de om streken. De mijnwerkers jouwen de gendarmes uit. Te Seraing hebben de werklieden in de ijzer en staalfabrieken besloten allen onmiddellijk den arbeid te staken. De mijnwerkers zijn zeer ver toornd op den algemeenen raad der werklieden partij, omdat deze de algemeene werkstaking telkens uitstelt. Dé mijn werkers vereeniging van het Centre heeft in eene buitengewone vergadering eenstem mig het besluit genomen den arbeid te staken zoodra de werkstaking zich tot een of meer kolendistricten in Belgié uitbreidt. In den Borinage hebben de mijnwerkers den arbeid gestaakt, behalve in de mijnen van Levant, Flenu, Crachet en Paquery. Er heerscht eenige gisting onder de werkstakers, die verzekeren, dat het hun vast besluit is de werkstaking door te zetten. Ook te Dour, Eloignes en Boit-Bossau wordt niet gewerkt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2