Marmer-Politoer BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. WELDADIGHEID. TE HUUR: een ruim Winkelhuis, annex een Pakhuis, Openbare Yerkooping. Notaris HATTINGA RAVEN, Het Boêlhuis AANBESTEDING, ATTENTIE! W. F. STOEL, te Alkmaar. jBèfgië. De gemeentebesturen hebben bevel gekregen, de noodige maatregelen te nemen, om twee klassen der militie ponder de wapenen te roepen. Rusland. Door eenige Engelsche bladen wordt de weigering van de heeren Rothschild, om de conversie der Russische schuld voort te zetten, toegeschreven aan het besluit der Jood- sche bankiers om de Russische regeering, welke de Israëlieten niet met rust kan laten, niet ver der behulpzaam te zijn. Noord-Amerika. Er is in New-Orleans rapport uitgebracht over het onderzoek betref fende den moord der Italianen in de gevangenis aldaar. De slotsom waartoe de jury komt is, dat er geen termen bestaan de moordenaars der Italianen te straften en wel, omdat er geen be paalde schuldigen zijn aan te wijzen, aangezien de moord gepleegd werd ten gevolge va n een algemeene volksbeweging, waaraan 7000 a 8000 personen deelnamen. Derhalve acht de jury het onmogelijk een strafvervolging tegen de moor denaars in te stellen. Oost-Afrika. Blijkens een telegram uit Libertad San Salvador (Honduras) hebben kolonel Olena en generaal V'aidalisa, die aan het hoofd staan van de opstandelingen, zich bij verrassing meester gemaakt van het eiland Amapala ïn de golf van Fonseca. De troepen der regeering heroverden het eiland en brachten den insurgenten ernstige verliezen toe. De laatsten wachten versterking en zullen dan het eiland weer aanvallen. Naar men zegt is generaal Vaidalisa gesneuveld. Gemengd nieuws. Brand te Rotterdam. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd te Rotterdam het voonnalige admiraliteitsgebouw aan de Maas, in de laatste jaren dienende tot pakhuizen voor den opslag van koopmansgoederen, in een paar uren tijds totaal in de asch gelegd. Omstreeks 3 uur werd de brand ontdekt en wel aan de oostelijke zijde van het gebouw. Spoedig breidden de vlammen zich zoodanig uit, dat het geheele gebouw van het eene einde tot het andere in lichtelaaie stond. Te 4 uur was het dak reeds geheel uitgebrand en stortte ook de brandende toren met geraas naar beneden. Terwijl omstreeks 6 uur niets meer was overgebleven dan de vier muren met een ontzaglijken brandenden puinhoop in het midden, stortte eensklaps ook een deel van den noordelijken gevel in, gelukkig zonder dat iemand daarbij gekwetst werd. Hierdoor kregen de toeschouwers ook een ruimer gezicht op den inwendigen vuurpoel. De schade, vooral ook aan koopmansartikelen, moet onzaglijk zijn. Het was een fraai gebouw van kolossalen omvang en werd in 1785 onder leiding van 's lands architect Guidici gebouwd. Het had drie verdiepingen en had aan de noord- en zuidzijde beide 127 vensterramen, benevens aan iedere zijde 18 zolderramen. Inwendig was het fraai ingericht en bevatte o. a. de model- en charter- kamer, de wapenkamer, de monster- en model kamer, welke wegens hare bijzondere volle digheid beroemd was, enz. In dit gebouw was het, dat 't stoffelijk overschot vanKoning Willem II op een praalbed werd geëxposeerd. De Justitie heeft te Drachten het lijk laten opgraven van eene 70 jarige weduwe, dat voor eenige dagen in hare woning, met een strop om den hals, gevonden werd. Deze vrouw leefde met een 29-jarig jonkman, die nu met eene jonge dochter gaat trouwen, waartegen de vrouw zich verzette en dit wenschte te verhinderen. Toen nu de vrouw zoo plotseling stierf, deden allerlei geruchten de rondte, waarom de justitie schouwing gelast heeft De vermoedelijke dader is aange houden. Libra, kapt. Krijnen, van Amsterdam naar Sundswall, I paaseerde 4 Mei Elaeneur. Adelaar, kapt. Ritsma, van Delfzijl naar Helsingfora, passeerde 4 Mei Elseneur. A n 101 0 p e, kapt. Hut, vertrok 8 Mei van Nieuwediep naar Söderhnmn. Een knappe huishoudster zeide eens, dat zij op den zolder een groote koffer had, met het opschrift„Dingen, die ik niet noodig heb." Als zij iets vindt, dat, zoo zij meent, nergens meer goed voor is, gooit zij het niet weg, maar bergt het in den koffer. En wat dan Verder zegt zij, dat, als zij om iets verlegen is wat zij niet heeft, zij naar dien koffer gaat, en zeker is het daarin te vinden. Werkzaam. Heer des huizes, tot het nieuw gehuurde dienstmeisje„Het gaat hier alles met militaire stiptheidom 6 uur opstaan, om 12 uur eten en om 10 uur naar bed." Dienstmeisje (die een steen van haar hart voelt vallen)„O, als er niets anders te doen is, dan ben ik al meer dan tevreden 1" Uit onze Koloniën. Batavia, 3 April 1891. Omtrent bet jongste gevecht in Atjeh ileelt de „Beli-Ct. nog bet volgende mede De vijand, gedeeltelijk verjaagd, doch postvattende ach ter hoogten, greppels en terreinplooien belieersohte de sawali- vlakte en bracht ons verliezen toe. Elk convooi van Keta- pan Doea derwaarts, of terug, werd door hem met succes beschoten. Niettegenstaande ons moorddadig vuur hield hij zijne 'positie bezet, zoodat aanhoudend gewonden en gesneuvelden te Ketapan Doea aankwamen en per extia treinen naar Kota Radja werden vervoerd. Als held van den dag mag genoemd worden de 2de luit. Ostreig. een jeugdig officier, die reeds meermalen gedurende zijn verblijf te Atjeh getoond heeft, moed aan beleid te paren en bij zijne vroegere eicnrsien in Edi en Kot Toeanko en als commandant van het bewakingsdetachement binnen de linie in Groot-Atjeb, steedB opgetreden is tot tevredenheid zijner chefs. Ook op dien dag heeft hij het vertrouwen van z\jn chef. kapt. NC. van Heurn, niet beschaamd. Een der eersten die in de benting Kandang kwam, moest hij zich tot ont zet der onzen door den vijand heenwerken en hulp halen. Met beleid en moed volvoerde hij de hem opgedrngeu taak. Met slechts 6 gewapenden sloeg hij door den vijand heen, en wist spoedig Ketapan Doea te bereiken, van waar den gouverneur van het voorgevallene werd bericht, en troepen tot ontzet kwamen. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Sophie (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Mei van Genua. S urn at ra (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Mei van Perim. Prins Alexander (s.), van Amsterdam maar Batavia, vertrok 7 Mei van Genua. Svea, kapt Olsen, arriveerde 3 Mei van Nieuwediep te Weatervik. Marktberichten. •Schagen, 6 Mei. Aangevoerd6 Paarden, f 40 b f 225 11 Stieren, f 40 a 225365 Geldekoeien, f 130 a f 320 175 Kalf koeien, f 160 a 240; 38 Vaarzen, f 110 a 1' 160, 76 uuclit. Kalveren, f 3 a 18; 500 Schapen, f 12 a f 23.5050 Lnmmereu, f 6 11 10 6 Bokken en Geiten, f 2 a C30 mag. Varkens, f 10 a 1414 Biggen, f 4 a f 630 Kippen, 50 a 90 c.alles per stuk. Boter 70 a 75 c. per kop. Kaas 20 a 45 c. per Kg. Kip-eieren f 2.25 a 2.75 en Eend-eieren f3a 3.15 per 100. Amsterdam, 8 Mei. Fr. Dokk. jammen f 2.50 a 3.id. Fran. f 2.50 a 3.50, Pr. Hninb. f 4.80 a 4.90, roode f 3.40 a 3.80, Zeenwsohe Spuische jammen f 3.50 a 5.—id Flakk. f 3.50 a 4.25, id. blauwe f 3.40 a 3.50. Fr. zaaiers 2.25 a 2.40. p. h., n. Malta 10a 12 c. p. Kg. Tarwe op levering lager. Xov. f 250. Rogge op levering Mei f 190, Oct. f 173. Raapolie per 100 Kg. vliegend f 84.Mei f 25.25, Sept.-üec. f 33.50. Lijnolie per 100 Kg. vliegend f 25,50, Mei f 25, Juni- Ang. f 25,50, Sept.-Dec. f 24,50. Kaapkoeken f 54 a 80. Lijnkoeken f 9.50 a 14.50. Schiedam, 1 Mei. Moutwijn f 14.50, Jenever f 15.50. Amat. Proef f 17. V i s s c h 0 r ij. Nieuwediep, 9 Mei. Sedert jl. Woensdag weiden nlhier door 95 korders en beugers 5 tot 50 tongen, 3 tot ■85 roggen, 3 tot 13 kabelj., 20 tot 160 schelv., 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden achar en door trek kers 175 tul geep en 34.000 stuks ansjovis aangevoerd tong gold 50 a 55 cent, rog 60 a 70 cent, kabelj. 80 cent n f 1.25 per stuk, schelv. f 18 a 21 't honderd, kl. schol f 2.50 a 2.80 per mandje, achar f 3 per mand, geep f 18 a 22 per tal cn ansjovis f 5.85 a 6.50 per da zend. Texel. Door het ontstuimige weder kon de visacherij in de vorige week niet geregeld worden uitgeoefend. De Noordzee-visschera besomden van f 30 tot f 60 per schuit. Het geeptrekken leverde nog weinig op, evenals het rog- visschen binnengaats. Geep gold f 16 a f 20 per tal en rog van 50 tot 65 cent per stuk. De garnalenvisschers vingen van 4 tot 9 manden per schuit en ontvingen f 4 per mand. eprk. Maarnemingen te Helder. Landskeet.j ndricliting 1 kracht. Stand. O.N.O. 1 Kg. 759.78 - O.i Z.t.W. 0.3 i 753.58 - 6.! N.O. 4 I 754.18 - O.i N.N.O. 5 753.93 - 6.47 'fheri.i JineteT C». Stand. Af». 11.3 - 0.9 11.2 - 1.1 9.4 - 1.0 9.6 - 2.8 Weersgesteldheid. 12 0.87 Bewolkt, gocdweer. 12 1 0.88 Bewolkt, mooiweer. 8 0.97 Mistig, nevelig, goedweer. 12 I 0.92 Bewolkt, goedweor. Verwachting Noordoosten wind. de 1 Slechtw. Vlak. Slechtw. Weinigg. Burgerlijke Stand van: Helder, vau Woensdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd: W. C. Valkenburg en A. G. Henning. W. F. van Wijk en A. Vos. W. Rompf en A. J. Rooseboom. GehuwdJ. N. Monné en O. M. Ophoff. J. K. T. Witt en J. C. Bakker. S. van Es en E. de Vries. T. Stoll en A. Harder. T. Roerdomp en A. Walkenter. J. de Waard en J. Korir. G. v. d. Most en A. Dijkshoorn. Bevuilen C. Labout. geb. Ronkens, d. T. J. H. Stam mes, geb Vogelezang, d. G. de Niet, geb. Fluiter, z. A. Hoving, geb. Bomhofl", z. J. E. Hermaen, geb. Noevers, d. Overleden P. de Leeuw, 6 m. J. C. Keet, 6 m. H. M. J. Steutel, 12 m. J. G. ter Horst, 13 m. Politie. Gevonden voorwerpen. Adres Bnreau II1 huissleutel en een pet van een onder officier Hr. Ms. Marine. Adres Burean 11 hoed. Adres Burean Raadhuis Eenig geld- in de maand April jl. op de openbare straat alhier gevonden. Laatste berichten. 9 Mei. De „Amsterdammer" bevat het volgende in gezonden stuk Genezing der longtering. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het stuk in het „Nieuws van den Dag" van 5 dezer, waarin eene nieuwe methode ter bestrijding der longtering wordt me degedeeld, gevoel ook ik mij genoodzaakt ter wille der menschheid reeds thans bekend te maken, dat zoo spoedig mogelijk door mij een genees middel, uit Indische planten bereid, ter dispositie der geneesheeren zal worden gesteld. Dit geneesmiddel dient ter bestrijding van bloedspuwen en longtering en werd mij door een neger toevertrouwd. Dat middel Extractum Dorianum genaamd, heeft reeds de proef doorstaan, hetgeen door Indische artsen, te bekwamer tijd met name te noemen, kan worden bevestigd en heeft de meest verrassende resultaten opgeleverd. Binnen drie maanden kan de eerste bezending uit Indie hier aangekomen zijn en zal ik dan de samenstelling in de vakbladen bekend maken. U bij voorbaat dankzeggende voor de opname, heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dr., A. Barends. Amsterdam, 6 Mei. Vijzelgracht 19. Antwerpen, 7 Mei. De werkliedenbond kwam heden hier bijeen en besloot er bij de dokwerkers op aan te dringen, geen vreemde steenkool te lossen. Luik. De werkliedenbond in het bekken van Luik heeft op groote roode aanplakbiljetten de werklieden in alle vakken uitgenoodigd, gemeene zaak met de mijnwerkers te maken. La Louvière, 8 Mei. De werkstaking is algemeen in een groot aantal kolenmijnen van het Centrum. In eenige mijnen hebben de werk lieden die neergedaald zijn, gezegd, dat zij van avond met hun werktuigen boven zouden komen en het werk neerleggen. Verscheidene metaalfa- brieken staan gedeeltelijk stil. De directeuren worden ongerust. Er is definitief besloten tot een optreden van de industrieelen bij den Ko ning ten bate der Grondwetsherziening. Verschil» lende directeuren van fabrieken zullen zich bij hen aansluiten. De delegatie zal verzoeken dat het Ministerie een verklaring aflegt ten gunste van algemeen stemrecht, om een einde aan de crisis te maken. In de andere mijndistricten is geen verandering. De genomen militaire maat regelen zijn voldoende om aan alle eventuali teiten het hoofd te bieden. Seraing. Er komen bij voortduring hier nieuwe troepen aan. De burgemeester dezer gemeente acht het gevaarlijk de schutterij op te roepen, omdat de sociale gevoelens onder de burgers zeiven te hartstochtelijk zijn. Reeds hebben de metselaars - en schrijnwerkers den arbeid gestaakt. Aan de soldaten zijn uiterst strenge bevelen gegeven. In den afgeloopen nacht werden verscheidene geweerschoten gehoord, daar de schildwachten vuurden op lieden, die niet aan de sommatie gehoorzaamden. Bij een tocht, dien ik heden in het bekken maakte, was betrekkelijke rust op te merken. Berlijn, 8 Mei. In den Rijksdag is het ontwerp betreffende de regeling van den arbeid aangenomen. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. Daarna ging de Rijksdag over tot de derde lezing van de suiker wet. Valparaiso, 7 Mei. - Heden is een poging gedaan om de voornaamste leden van het Chileensche Kabinet te vermoorden door middel van een op straat geworpen bom. De aanslag is echter mislukt. Verjaieriiii van flea Raad der gemeente Helder, op DINSDAG den 12 MEI 1891, des avonds ten zeven ure. Helder, den 9 Mei 1891. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Onderwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling kohier Hoofdelijken Omslag 1891. 2. Verplaatsing brandspuit van Huisduinen naar de Kooi. 8. Adres van den heer Soetens, om ontslag als gemeente-apotheker. 4. Adres van den heer 8. Krijnen, om afstand van grond. 5. Voorstel benoeming van een 2den opzichter gemeentewerken. 6. Voorstellen omtrent het gebouw van den visch- afslag. 7. Voorstel wijkverdeeling voor verkiezingen. 8. Adres subsidie Muziek-Vereeniging. 9. Mededeeling ingekomen stukken. De Burgemeester der Gemeente Helder maakt ter voorkoming van ongelukken bekend dat volgens ontvangen mededeeling van den beer Kolonel, Commandant in het 4de Artillerie Commandement, op Dinsdag den 12 dezer eenige schoten met niet springende projectielen zullen worden gedaan van [de tegemoet komende kustbatterij van het fort Erfprins, in de richting van de batterij Kaap,hoofd naar zee. Van de standplaats van den vuurmond zal een roode vlag waaien, terwijl de noodige maatregelen zullen worden genomen voor de veiligheid. Helder, 9 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis van de ingezetenen, dat tot tegenschatters voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1891/1892 zijn benoemd de heerenJ. A. KNAVEN en J. B. BERKELJON. Helder, 8 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Mij gedragende aan de oproeping van de Maat schappij van Weldadigheid, opgenomen in het num mer van 1 Mei, breng ik ter kennis van de inge zetenen dat de collecte, ten behoeve van de Maat schappij van Weldadigheid in deze gemeente zal gehouden worden door gemeente-ambtenaren. Bij die collecte zal u tevens eene lijst worden aangeboden, teneinde u in de gelegenheid te stellen lid, begunstiger of donateur te worden der Maat schappij, tegen eene jaarlijksche coAributie. Uwe weldadigheidszin, die bij verschillende ge legenheden zoo ruimschoots is gebleken, doet mij vertrouwen dat uwe bijdragen, die gevraagd worden tot instandhouding eener zoo nuttige instelling, ook nu ruim zullen vloeien. Helder, 5 Mei 1891. De Burgemeester der Gemeente Helder, C. A. BEUKENKAMP. ADVERTENTIJEN. Op den 12den Mei a. s. hopen wij de 25jarige Echtvereeniging te herdenken van onze geliefde i Ouders: J. ZEEMAN en M. LANGERVELD. Helder, 8 Mei 1891. Kceeptie Zondag 10 Mei. Hunne dankbare Kinderen en Behuwddochter. Ondertrouwd: LEO W. E. OUDENHOVEN en ALIDA J. C. CRÈVECOEUR 's Gravenhage, 6 Mei 1891. Eenige en algemeene Kennisgeving. Getrouwd: J. DE WAARD en J. KORFF, die, mede namens wederzijdsche Familie,hun nen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 8 Mei 1891. Bevallen van een Meisje T. J. H. STAMMES—VOGELEZANG. Helder, 8 Mei 1891. Voor de hartelijke belangstelling en waardeering, ons op den 4 Mei betoond, betuigen ondergeteekenden hun innigen dank. A. PEPER. T. SLIKKER. Barsingerhorn, 6 Mei 1891. aan den Kanaalweg. Te bevragen bij P. BANDSMA, Zwaan straat, Helder. te Helder, zal, op Donderdag 21 Hiel 1891, 's avonds 8 uur, in het lokaal „Musis Sacrum", alalaar, publiek verkoopen 1. Een KOFFIEHUIS en LOGEMENT, met ERF en AANHOORIGHEDEN te Helder, Binnenhaven 22, groot 1 are 53 centiaren. 2. Een WOONHUIS en ERF, aldaar, Koningdwarsstraat 56, groot 57 centiaren. Ten verzoeke van den illakelaar OUDENHOVEN 3. Een WOONHUIS en ERF, aldaar, aan de Spoorstraat, hoek Spuistraat 17, groot 1 are 20 centiaren. 4. Een WOONHUIS en ERF aldaar, aan de Binnenhaven 60, groot 1 are 25 centiaren. 5. Een WOONHUIS en ERF, aldaar, aan de Binnenhaven 98, groot 1 are 68 centiaren. Nadere informatiën ten kantore van Notaris HATTINGA RAVEN voornoemd. bij P. BRANDS, te Koegras, op 12 Mei 1891 (zie advertentie op pagina 4), gaat niet door. op Woensdag den 27 Mei 1891, in het tfWapen van de Zijpe", aan de Schagerbrug, van het onderhoud der poldcrgebouwen, bruggen, enz. in de Zijpe, waaronder twee nieuwe vloeddeareu, waarvan het bestek 14 dagen te voren zal ter lezing liggen en voor 50 cents verkrijgbaar zijn in bovengenoemd Logement en ter Secretarie van de Zijpe te Alkmaar. K. BIERSTEKER, Dijkgraaf. A. P. BURGER, Secretaris. Puike Koffieboonen per 5 ons 0.75 Witte Suiker 0.27 Best hard Vetu 0.22 Zeep0.14 Wijn-azijnper Liter 0.15 Bier-azijn0.10 Petroleum0.07 Alleen a contant verkrijgbaar en hij 5 pond of 5 liter merkelijk minder in prijs. Aanbevelend, UEd. Dw. Dr., G. KOOPSTRA. Schagerbrug, Mei 1891. voor Schoorsteenmantels, Pendules, Coupes, enz., wordt gemaakt en is verkrijgbaar aan de Stoomsteenhouwerij en fabriek van marmeren Schoorsteenmantels van Men gebruikt het op dezelfde wijze als met het oppoetsen van Meubelen. Prijs per doosje f 0.25. Depót bij den Heer P. KROEB, winkelier, Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3