M. P. T. Prévinaire, te Callantsoog, f 2478,83* A. Schouten Kzn., te Blokker, f 698,88* H. J. C. Van den Steen, te Spanbroek, f 544,28 W. F. Stoel, te Alkmaar, f 1378,17. De Reg. heeft thans ook (zie Kamerverslag) bericht ontvangen omtrent oproerige bewegingen in Suriname. Het telegram van den Gouverneur luidt als volgt Sedert eergisteren rustverstoring wegens Staten- feesten ontstaan door voortdurend handelen door Procureur-Generaal tegen mijne bevelen, in ver standhouding met (de) Staten. Beide dagen ge lukte herstel (der) orde door persoonlijk optreden (en) zonder bloedvergieten. Rustverstoringen waren tot gisteren niet van bedenkeiijken aard. Sedert gisteren vier uur (was) rust geheel hersteld. Nacht volmaakt rustig. Politie (heeft) hedenochtend weder gehandeld tegen uitdrukkelijke bevelen. Rustige marktbezoekers gewelddadig weggedreven en (een) neger door politie-commissaris doodge schoten. Thans toestand niet zonder zorg. Her stel (der) orde opgedragen aan zee- en landmacht samen met politie. (Ik) sein nader. Lohman. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 14 Mei. Op art. 226 der Legerwet (oefeningen der land weer eenmaal voor 14 dageu, indien deze raadzaam geacht worden) stelde de Commissie van voorbe reiding voor, die oefeningen imperatief voor te schrij ven voor hoogstens 30 dagen, gedurende de eerste vier dienstjaren. De min. van Oorlog bestreed dit amendement, in zoover het de landweer locaal wilde organiseeren daarbij tevens ontkennende, dat bij aanneming van het amendement aan eene vermindering der reser vetroepen ware te denken. De heer Bahlman stelde daarop voor, aan de land weermannen wegens die oefeningen een toelage voor werkverzuim uit 's Rijks kas te verzekeren. Nadat het amendement der commissie was aan bevolen als een vermindering van lasten, in verband met het voorstel tot verkorting van den diensttijd, stelde de heer Van Vlijmen voor, de stemming uit te stellen tot na de beslissing over den duur van den diensttijd. Dit werd echter verworpen. De heer Bahlmann trok zijn amendement in. De heer Rooseboom stelde een amendement voor om vrijheid te laten, de oefening der landweer van 14 dagen niet op eenmaal te doen plaats hebben. Dit werd verworpen met 57 tegen 85 stemmen, en het amend. der commissie met 51 tegen 41 stemmen. Art. 226 is daarop aangenomen, met 53 tegen 87 stemmen. Aan de orde waren vervolgens de artt. 23 en 26, luidende |Art. 28. «Jaarlijks worden hij het leger ingelijfd 1. ten hoogste 13,200 dienstplichtigen ter volledige oefening, en 2. ten hoogste 2500 dienstplichtigen voor korte oefening, besterad voor de depöttroepen van de infanterie en van de vestingartillerie." Art. 26. De dienst duurt, ongeacht het tijdstip waarop de inlijving plaats had, voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht tot 1 Juli van het jaar waarin een zesjarige dienst, en voor de ingelijfden bij het leger tot 1 Juli van het jaar waarin een achtjarige dienst is of zou worden volbracht. „Op den dag waarop deze diensttijd eindigt, gaat de dienstplichtige naar de zee- of naar de landweer over, naar gelang hijbij het eindigen van dien diensttijd bij de actieve zeemacht of bij het leger dient of gerekend wordt te dienen. De dienst bij de zee- of landweer duurt vijf jaren. „Het bepaalde bij het eerste en tweede lid geldt voor zoover bij de wet geen uitzondering daarop is gemaakt. „Ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden kan eene wet, jaarlijks te vernieuwen, hen die tot de actieve zeemacht, tot het leger, tot de zeeweer behooren, tot langeren dienst verplichten." Op art. 23 zijn verschillende amendementen voor gesteld tot vermindering van het contingent. Dat van den heer Kolkman werd door den heer A. Van Dedem, ook namens eenigegeestverwanten,gesteund. Zitting van Vrijdag 15 Mei. Nadat de debatten over de legerwet (contingent en de daarop voorgestelde amendementen) reeds begonnen waren, vroeg en verkreeg de heer Gleich- man verlof, den minister van Koloniën inlerpellee- ren over de jongste ongeregeldheden in Suriname. De minster verklaarde gister-avond een telegram van Kolon. Staten te hebben ontvangen, gelijklui- Heden-ochtend ontving hij van den Gouverneur van Suriname een telegram (zie boven). Hij had bevel gegeven aan den Gonverneur en den procureur-generaal, om samen te werken tot herstel der orde en vertrouwde, dat dit wel gevolg zou hebben. Overigens wachtte hij nadere telegram men af, die hij aan de Kamer zou mededeelen. De heer Gleichman vond de Regeering te opti mistisch en betwijfelde of 't bevel tot samenwer king nu nog zou baten. Nadat de heer Borgesius had geconstateerd, dat de maatregelen der Regeering onvoldonde zijn en krachtige maatregelen noodig, verdedigde de heer Keuchenius het beleid van Gouverneur Lohman hy wantrouwde de courantenberichten, betoogde dat de Gouverneur het vertrouwen der bevolking heeft, en geeft in overweging, telegrafisch te bevelen schorsing van den proc.-generaal, door toepassing van de exceptioneele bepalingen in het Regeerings- reglement omtrent den staat van oorlog en beleg. De heer Smidt kwam tegen dit advies sterk op en legde de verantwoordelijkheid van al 't gebeurde en van hetgeen zal gebeuren op de Regeering. Wat op 12 Mei gebeurd is, was reeds 5 April in de „Volksbede" aangekondigd. De heer Lieftinck gaf het advies, Gouverneur en procureur-generaal te schorsen en het gezag op te dragen aan den commandant der „Sommelsdijk." De heer Heemskerk verdedigde de handhaving van het wettig gezag. De minister van Koloniën constateerde, dat feite lijk het geschilpunt (het ontbieden van gewapende macht) blijkens het telegram is opgelost, zoodat zijn bevel'tot samenwerking wel effect kan hebben. De raad van den heer Keuchenius kan bij niet opvolgen vooralsnog beschouwt bij den toestand daartoe niet zoo ernstig. De interpellatie is gesloten, in afwachting van nadere telegrammen, aan de Kamer mede te deelen. Woensdag 11 uur Legerwet. Binnenlandsch nieuws. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de tweede helft der maand April jl. P. A. Mersie, Albert Pak, wed. van Schuilen- burg, M. de Graaf en P. de Clerq, allen te Am sterdam H. Greven, te Breda Stroober, te Helder. Van Anna Paulowna MevT. Dijker-Gardien, te Rotterdam. Briefkaarten G. M. Thaung, te Amsterdam; A. A. Harrivan, te Den HaagG. J. v. d Zande, te Vucht. Brieven, verzonden geweest naar Amerika Dieperink, te Pateraon. Schagen. Het aantal leden der Westfriesche Kanaalvereeniging is thans gestegen tot 230. Alkmaar, 15 Mei. Door de R. K. Cen trale Kiesvereeniging alhier is met 15 van de 20 uitgebrachte stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer A. Goede Dz., antirevolutionair. De heer Goede is sinds een jaar of acht lid van den Gemeenteraad alhier,en is kaashandelaar van beroep. Ursem. Tien jaren geleden werd alhier door een vijftal personen eene vereeniging gesticht, welke den naam van „Ziekenhulp" ontving en zich ten doel stelde zieken en lijdenden bij te staan, in denzelfden geest als dit geschiedt bij de vereeniging „het Witte Kruis." Op de dezer dagen gehouden jaarlijksche vergadering der leden bleek, dat de Vereeniging zeer gunstig we~kt en nu reeds velen ten zegen is geweest, terwijl haar geldelijke toestand bloeiend mag genoemd worden. Warmenhuizen. Vanwege den kolfbond „Hollands Noorderkwartier" zal de eerste wed strijd, en wel in de maand Juni, gehouden worden in de kolfbaan van „de Moriaan" alhier, daar toe bij loting aangewezen. Graft. Vanwege de afdeeling Graft van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is aanbesteed het maken van 4 regen bakken, nl. te Graft, Noordeind, Oost- enWest- Graftdijk. Laagste inschrijvers waren de heeren Koppen en Messchaert te West-Graftdijk, voor f5225. Zuidscharwoude. In de jl. Woensdag gehouden vergadering der Kiesvereeniging „Vrij heid" aan den Langedijk en St. Pancras is op aanbeveling van het bestuur dier Vereeniging door de leden met algemeene stemmen (44) tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld, hetjattredend lid, de heer mr. W. van der Kaay, kantonrechter te Leiden. Marine en Leger. Hr. Ms. scbroefstoomschip 4e kl. „Suriname" en gaffelschoener „Argus", respectievelijk onder com mando van den kapt.-luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke en luit. ter zee lste kl. L. C. Rovers, zijn gisteren alhier teruggekeerd vau de uitoefenine; van politietoezicht op de visscherij in de Noordzee. Hr. Ms. ramschip „Guinea" is gisteren van hier naar Delfzijl vertrokken, om aldaar met de „Dolfijn" onze Marine te vertegenwoordigen bij den te hou den roei- en zeilwedstrijd. De stoomkanonneerbooten „Heimdal". „Balder" en „Braga", bestemd voor de oefening van zee miliciens, zijn gisteren aan 's Rijkswerf alhier in dienst gesteld, respect, onder commando van de luits. ter zee lste kl. W. M. J. Visser, C. J. G. de Booij en W. H. Souman. De drijvende exercitie-batterij „Salamander" is, na aan 's Rijkswerf gerepareerd en van de zware pantserplaten ontdaan te zijn, gisteren weder op de gewone ligplaats in de haven teruggekeerd. Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Koningin Emma der Nederlanden," bestemd om gedurende de zomermaandeu een oefeningstocht in de Noordzee te maken, in vereeniging met de pantserdekkorvet „Sumatra", is alhier in het droogdok opgenomen, om te worden nagezien. Bij Kon. besluit is aan den kapt. ter zee G. Kruys en aan den luit. ter zee lste kl. J. H. Beucker Adreae, op een daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend, respect, als lid en plaats vervangend lid van den raad van tucht voor de koopvaardij, en zijn voor den tijd van drie jaren benoemd tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij, de kapt. ter zee C. ten Bosch te Amster dam, en tot plaatsvervangend lid de luit. ter. zee der lste kl. J. Luytjes te Amsterdam. De machinisten 2de kl. der Marine G. P. F. Munnik en W. C. Kamerbeek, thans gedetacheerd op 's Rijkswerf alhier, zijn overgeplaatst resp. aan boord van Hr. Ms. ramschip „Guinea" en van Hr. Ms. ramraonitor „Panter". Gisteren is door den kapt.-luit. ter zee D. L. M. E. Keus het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis overgenomen van deu kapt.-luit. ter zee L. Bakker Overbeek. De luit. ter zee 2de kl. A. Pieren van non.-actief geplaatst op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Te Hellevoetsluis zijn voor de zomeroefeningen in dienst gesteld Hr. Ms. rammonitor lstekl. „Draak" en Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Hydra," resp. onder bevel van deu kapt.-luit. ter zee L. Bakker Overbeek en den luit. ter zee lste kl. D. A. Mensert. De benoemde officier van gez. lste kl. bij de zeemacht J. Aaltsz, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar geen studenten in de medicijnen aan de Ned. Universiteiten zullen worden aangenomen om opgeleid te worden tot officier van gezondheid 2de kl. bij de Kon. marine. Op het adres van gepensioneerden, die zich bezwaard gevoelden door de heffing van leges van hun pensioen, is door den minister van Financiën geantwoord, dat op grond van het duidelijk voor schrift der wet niet kon worden afgeweken van de heffing van leges, ook ian de militaire pensioenen boven de f 600. Uit Amsterdam schrijft men aan de Haagsche Ct.": „Een gerucht, hier en elders verspreid, dat de kapitein Keyser zijne aanklacht wegens smaad in een openbaar geschrift tegen den oud-kapiteiu M. de Ras, burgemeester van Pannerden, zou hebben ingetrokken, is geheel ongegrond. Wel is zijdelings bij kapitein Keyser eene ernstige poging aaugewend om de zaak in der minne te schikken, doch hij weigerde beslist, zoodat beide heeren jl. Donderdag door den rechter-coramissaris zijn gehoord. Aan boord van H. M. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" is uitgereikt de kleine gouden mednile voor 86 jaren dienst aan den lsten kleer maker H. L. Bosch en de zilveren voor 24 jaren dienst aan den konstabel P. van der Duin, den officierskok J. P. Hubert, den matroos lste kl. O. Isaksen en den sergeant der mariniers J. M. van de Kamp. Aan den heer S. Bremer, te Dordrecht, is bij inschrijving de romp van het te Amsterdam afge keurde oorlogsschip „Cornelis Dirks" gegund voor f 6600. Departement van Marine in Oost-Indië. Ontslagen Eervol uit 's lands dienst, de mach.- leerüng 2de kl. bij de Gouv.-Marine L. J. Twijsel. BenoemdTot lste mach. bij de Gouv.-Marine, de 2de mach. W. Boer. In de „Mittheilungen auf dem Gebiete des See" wesens 1891" (deel 19) komt de beschrijving voor eener „auto-mobile torpedo" van Buonaccorei. Die torpedo blijkt veel vereenvoudigd te zijn, doordien de saamgeperste lucht niet door een ge compliceerde machine met drijvende deelen het ver mogen tot voortstuwing levert, doch dadelijk uit de schroeven stroomende, deze door reactie doet ronddraaien. Dit denkbeeld is op torpedogebied niet geheel nieuw. Drie jaren geleden werd in de Marine-direct ie alhier door een Nederlander een op dat principe berustend toestel daargesteld, dat zonder overbren gend bewegende deelen duizenden omwentelingen in de minuut maakt, en sinds steeds met succus gebruikt wordt bij het aanschouwelijk onderwijs van torpedo's aan zee-officieren. Voor de eer der Nederlandsche Marine is het goed deze herinnering aan zulke mededeelingen vast te knoopen. De vereenvoudigde torpedo is daargesteld door den officier-machinist lste kl. J. G. van den Bosch, geplaatst bij den torpedo-dienst en belast met de technische uitvoering van de werkzaam heden in het torpedo-atelier alhier. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot burgemeester der gemeente Broek op Langedijk A. Slot, en tot burgemeester der gemeente St. Pancras, L. Van de Vijzel. Onderwijs en Examens. De heer F. van. Twisk alhier heeft te Rotter dam met gunstigen uitslag examen afgelegd als 3de stuurman groote zeilvaart. Gedep. Staten van Noordholland hebben verklaard, dat J. Schram, ontslagen onderwijzer aan eene open bare lagere school te Oosthuizen, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Bij het examen tot toelating aan de Rijkskweek school voor onderwijzeressen te Haarlem zijn van de 25 candidaten 17 geslaagd, waaronder ook voor komt de jongejuffrouw J. C. M. Mulder te West- Graftdijk. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No. 32: De Chi- neesche kwestie. (Vervolg.) Overzicht der week. Economisch Gedeelte. Feuilleton Een verhaal uit Nieuw-Amhterdam. Uit Merced County. Schetsen van land en volk. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Aangenomen het beroep (toez.) naar de Herv. gem. te Oost- en Wester-Blokker door dr. C. J. Niemeijer, pred. te Zuiderwoude. Buitenland. ARBEIDERSBEWEGINGEN. België. Brussel, 14 Mei. Een groot aantal der werkstakers hield een bijeenkomst in het Volkshuis. Na afloop der vergadering begaven zij zich in optocht naar Molenbeek, teneinde te beproeven de daar arbeidende werklieden, als zij de werkplaatsen verlaten, over te halen zich bij hen aan te sluiten. Vele inrichtingen in de stad zulleD hedenavond ten gevolge van de werkstaking van electrisch licht verstoken zijn. De burgemeester dezer hoofdstad heeft aan het Brusselsche bondscomité der werkliedenpartij schriftelijk medegedeeld, dat hij tot nader order geen meeting op den openbaren weg zal toelaten. Hij voegt er bij, dat de politie in last heeft, elke bijeenscholing, waardoor wanorde kan ontstaan of het vrije verkeer kan worden belemmerd, uiteen te drijven. Het was hier heden een woelige avond. Tal rijke werklieden kwamen in den omtrek van het beursgebouw bijeen om eene betooging te orga niseeren. De politie maakte eene charge en joeg hen uiteen, maar zij verzamelden zich da delijk weder. Een tiental personen zijn in hech tenis genomen. Vele meetings ter gunste van van de grondwetsherziening en de werkstaking zijn in verschillende lokalen door de socialisten gehouden. Verscheidene benden liepen de stad rond, onder het zingen der Marseillaise en wierpen eenige vensterglazen in, waarop de politie ze met de sabel uiteendreef en vele personen in hech tenis nam. 15 Mei. De werklieden in de groote gas fabriek, welke de geheele stad Brussel van gas voorziet, hebben den arbeid gestaakt. De grena diers hebben de fabriek bezet. De stad kan hedenavond nog verlicht worden. Luik, 14 Mei. - De toestand verbetert aanmerkelijk. In de meeste kolenmijnen der stad wordt weer door alle werklieden gewerkt. In de overige mijuen van het district neemt het aantal der werklieden, die den arbeid hervatteu, steeds toe. In het geheele kolendistrict Luik bedraagt het aantal werkstakers nog 8000 k 9000. In alle ijzerfabrieken wordt weer gewerkt. Vele werk stakers, vooral te Seraing, worden niet meer aangenomen. Seraing, 14 Mei. De toestand is nog een weinig verbeterd in de mijnen van Cockerill. Ook in de fabrieken wordt de toestand gun stiger. België. In de heden door de Kamer van Ver tegenwoordigers gehouden zitting voerde de heer Janson het woord. Hij bracht hulde aan de oprechtheid der regeering en der centrale sectie bij het onderzoek van het vraagstuk der grond wetsherziening en hechtte zijne goedkeuring aan de maatregelen der regeering tot handhaving der orde, doch deed niettemin een beroep op de regeering en de Kamer tot het afleggen eener verklaring, houdende dat de Kamer geneigd is binnenkort de quaestie der grondwetsherziening te behandelen, opdat een einde kome aan de werkstakingen, welke het gevolg zijn van een misverstand. De minister van justitie, de heer Lejeune, ant woordde, dat de houding der regeering ten op zichte der grondwetsherziening steeds correct is geweest, en dat elke latere verklaring slechts tot nieuw misverstand aanleiding zou kunnen geven. Het incident werd hiermede gesloten verklaard. Griekenland. De Regeering heeft nieuwe troepen naar Corfu gezonden. De staat van beleg zal aldaar afgekondigd worden. Nog twee joden zijn vermoord velen zijn van honger omgekomen en hunne lijken zijn nog niet ter aarde besteld. De jodenwijk blijft nog altijd gesloten. Chili. Een telegram uit Acapulco meldt dat het Chileensche oorlogsschip '„Esmeralda" te Acapulco het stoomschip „Itata" opwacht. De Noord-Amerikaansche kruiser „Charleston" wordt elk oogenblik verwacht. De matrozen van de „Charleston" en de „Esmeralda" zien met ver langen den strijd te gemoet Gemengd nieuws. Jl. Maandag viel de arbeider Kuiper, bij den landbouwer J. K., te Aartswoud, door den zolder en bekwam ernstige verwondingen. Jl. Dinsdag, des namiddags ongeveer kwart voor vieren, wilde te Alkmaar bij het afgesneden kanaalvak P. v. H. met een ledige vlet van de eene zijde van het kanaal naar de andere over steken. Daarvoor met den boom tegen de gas fabriek liggende schuit duwende, bleef die boom aan de schuit haken, waardoor v. H. van de loop plank in het water viel. Inmiddels ter hulp ge komen personen mochten er niet in slagen, bij hem de levensgeesten weder op te wekken. Hij laat eene vrouw en een jong kind onverzorgd achter. In de Kal verstraat te Amsterdam ontstond jl. Woensdagavond te kwart over tien, eenige oogenblikken nadat de bewoner zijn winkel had gesloten, brand in den winkel van de firma Simonis Co. Spoedig werd de brandweer ge alarmeerd en bijna onmiddellijk hoorde men van alle kanten het gebel van de aanrollende brandspuiten. De vlammen vonden in den magazijnvoorraad, die voor een groot gedeelte uit gutta-percha voorwerpen bestond, overvloedig voedsel. De geheele winkel brandde dan ook uit, terwijl ook het achterhuis veel schade leed. Binnen twintig minuten was de brandweer den brand echter meester. Nóch het bovenhuis, nóch de aangrenzende perceelen bekwamen eenige schade. De kinderen van de bewoners, die reeds siiepen, werden spoedig bij de buren onderdak gebracht. Een heer in de Kalverstraat schrikte zoo van het gerucht, dat hij ineenzakte en evenals een juffrouw die door hel gedrang flauw viel, wegge leid moest worden. De politie, die spoedig ter plaatse was, zette de straat voor het huis af. De oorzaak van den brand is onbekend. -- Bij een huisefijken twist heeft zekere A. J. op het Kloosterplein te Breda in een vlaag van woede eerst zijne vrouw en vervolgens zijne twee dochtertjes, die hare moeder wilden bijstaan, met een ijzeren voorwerp zwaar verwond. Zij werden alle drie hevig bloedend en schier bewusteloos opgenomen en naar het Ziekenhuis vervoerd. De man werd in hechtenis genomen. Te Dode waard is op de stoomsteenfabriek „de Hooge Waard" door alle arbeiders het werk gestaakt. De eisch is loonsverhooging. Die nog genegen waren te werken, werden door de anderen gedreigd en gedwongen mede te sta ken. Te Swalmen heeft jL Dinsdag de herber gier H. T. getracht zijne vrouw te dooden, door middel van een revolver. Nadat twee schoten gelost waren welke miste, gelukte het haar te vluchten. De dader is door de marechaussees van Roermond aangehouden. Jl. Woensdagavond heeft er bij Europa- punt een aanvaring plaats gehad tusschen de Italiaansche boot „Stuza", van Napels naar New- York, met 860 landverhuizers aan boord, en het Engelsche stoomschip „Buccamer." Er ontstond onder de landverhuizers een paniek, maar ge lukkig is er niemand bij omgekomen. Beide schepen zijn zeer beschadigd. Er is om een andere boot geseind, die de landverhuizers naar Amerika zal overbrengen. Aangaande den moord, gepleegd op de 74-jarige- weduwe De Haan te Drachtster Com pagnie (Fr.), verneemt „de Amsterd." nog 't volgende De moordenaar, De Vries, was, zoo deelde hij mede, tegen den tijd, dat zij gewoon was naar bed te gaan, in 't achterhuis geslopen en had daar een touw genomen, waarmede het schaap gebonden werd. Nu was hij in de kamer gegaan, had de vrouw van achteren aangegrepen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2