wendende, sprak zij met helder stemmetje: „Ik hoop dat dit gebouw tot zegen moge strekken van Amsterdam". De eerste openlijke woorden van ons Koning innetje bevatten dus een zegenwensch, zoo een voudig en oprecht als een lief kind die maar kan uitspreken. Moge hij vervuld worden t Gisterenmorgen reden de beide Koninginnen weder uit, evenals Donderdag, met vier paarden, jockeys en voorrijder. De tocht ging eerst naar Arti, tot het bezichti gen der Bilders-tentoonstelling. HH. MM. werden ontvangen door het bestuur van het genootschap, waarvan de heer Ed. Taurel voorzitter is, en verwelkomd met bloemen. De heer Taurel geleidde de hooge bezoeksters door de zalen, waarbij H. M. de Regentes zich met haren geleider onderhield en herinnerde aan de voorkeur, die Z. M. Willem III aan de schilderijen der beide Bilders had geschonken. Na eenigen tijd in „Arti" getoefd te hebben, ging het gezel schap naar de Plantage. Langs den weg was verbazend veel volk en de een liep nog harder dan de ander, vooral om het lieve Koninginnetje te zien, dat vriendelijk in 't rond knikte en wuifde. Voortdurend levendig toegejuicht, bereikte men Artis, waar de vorstelijke personen en het gevolg uitstapten. In den tuin waren ditmaal weinig bezoekers. Geen wonderde meeste leden hadden niet gerekend op het koninklijk bezoek en daardoor konden de beide vorstinnen eens goed genieten van den mooien tuin en nog mooiere dierenver zameling, waarvan vooral de IJslandsche ponies de aandacht trokken van Koningin Wilhelmina, die de aardige dieren uit de hand voederde, er klaarblijkelijk veel belang in stelde en toonde met dieren vertrouwd te zijn. Ook de wilde dieren, de olifant, de leeuwen, de jonge tijgers, trokken bijzonder de belang stelling der jonge vorstin, die aandachtig luister de naar de mededeelingen van den heer dr. Kerbert, den directeur. Na nog het Aquarium bezocht te hebben, vervolgde de koninklijke stoet de door goed weder begunstigde rijtoer door de stad. Te half een had de wacntparade plaats, waar bij de stafmuziek der Marine zich deed hooren. •Het vertrek had eenige minuten over half twee plaats, waarbij de Vorstinnen luide wer den toegejuicht. Ook langs het Damrak was het zeer vol, terwijl het Stationsplein evenals Dinsdag was vrij gehouden. Een groot aantal autoriteiten hadden zich naar den koninklijke salon van het Centraal station begeven, teneinde de vorstinnen uitgeleide te doen. Op het oogenblik dat HH. MM. binnentraden schaarden, allen zich in een dub bele rij, waarna de Regentes, zichtbaar aangedaan, verzekerde dat zij en haar Dochter levendig aangedaan waren door de vele blijken van verknochtheid aan de koninklijke familie, door de Amsterdamsche burgerij in deze dagen aan den dag gelegd. Verder gaf H.M. de verzeke ring, dat de herinnering aan deze dagen beiden onvergetelijk zal zijn. Verder sprak H. M. nog de Wethouders een kort woord toe en dankte de aanwezige leden der feestcommissie voor haar bemoeiingen. Ook Koningin Wilhelmina wendde zich tot den burgemeester en zeide„Mijnheer de bur gemeester, ik dank u wel, want ik heb erg veel plezier gehad en u bent altijd zoo lief voor mij." De burgemeester dankte de beide Vorstinnen voor de eer, door Haar bezoek den hoofdstad bewezen en uitte de hoop HH. MM. dikwerf hier te zien. Namens den Raad en de burgerij, gaf hij de verzekering, dat Amsterdam niet zou verflauwen in liefde voor het Vorstenhuis. Na dit afscheid verlieten de Vorstinnen den salon, gevolgd door de aanwezige autoriteiten. Toen de Koninginnen op het perron versche nen, werden zij door het publiek met geestdrift begroet. Staande op het achterbalcon van den konink lijken salonwagen richtte de Regentes zich nog maals tot den burgemeester, en beloofde, den isten Juli met Haar Keizerlijke gasten in Amster dam terug te komen. Onder een driewerf hoezee, door alle autori teiten aangeheven, zette de trein zich in beweging en stoomde naar 's Gravenhage. Door een ingezetene van Amsterdam is de aanzienlijke gift van f 300,000 geschonken voor het nieuw te bouwen Wilhelmina-Gasthuis, waar van jl. Donderdag door de jonge Koningin de eerste steen gelegd is. Indien wij goed zijn ingelicht, maakt deze gift deel uit van een legaat van f 500,000, door wijlen dén heer Jan Borski aan Amsterdam ver maakt. (Hbld.) De minister van Oorlog is voornemens een wijziging der vestingwet aanhangig te maken, waarbij o. a. de opheffing, als permanente stel lingen, van de Grebbe-linie en de Zuider-waterlinie en van de ingevolge de wet alsnog te bouwen sperforten aan den IJssel zal worden voorgesteld, en waarbij voorts de termijn, binnen welke het vestingstelsel moet worden voltooid, nader zal worden geregeld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 28 Mei. Na afdoening van het ontwerp betreffende het huis naast den Schouwburg, behandelde de Kamer heden het ontwerp tot goedkeuring van de Brus- selsche antislavernijakte. De heer Van Karnebeek maakte zijne stem afhan kelijk van de toezegging der Regeering, dat zij niet tot ratificatie zou overgaan, zonder de zekerheid te hebben verkregen, dat er geen verschil zal bestaan ten opzichte der heffing van inkomende rechten in het Congo-gebied, en drong aan op een onderzoek naar de beweerde knevelarijen der handelaars en meer bescherming van onze kooplieden aldaar. De minister van Buitenlandsche Zaken hield vol, dat door de houding der Regeering concessies zijn verkregen, die anders niet zouden zijn verworven zekerheid dat geen differentieele rechten in 't Congo gebied zullen worden geheven, geeft art. 3 der Berlijner akte. De Regeering acht zich gebonden tot ratificatie, daar geeu aanleiding bestaat tot wei gering daarvan. Het wetsontwerp is aangenomen met 82 tegen 3 stemmen. Het algemeen debat begon over de verandering van den titel «koning" in „koningin." De heeren Van Houten, Smidt en Van der Kaay bestreden een imperatiéf voorschrift, wegens vrees voor rechtsonze kerheid de minister Mackay ontkende die. Op art. 1 stelde de heer Van Houten een amen dement voor, om het gebruik van den titel „koningin" faculteit voor te schrijven, zoodat gebruik van het woord „koning" geen vernietiging kan na zich slepen. Zitting van Vrijdag 29 Mei. De heer Smeenge interpelleerde den minister van Waterstaat over het feit, dat bij de zomerdienst- regeling Steenwijk, Dedemsvaart en Hoogeveen geen sneller verbinding met het Zuiden krijgen. De minister gaf als reden opversnelling van den vaart om aansluiting elders te verzekeren. Bij den winterdienst zal op dit en andere bezwaren worden gelet. De heeren Smeenge en Smidt waren echter on bevredigd. Op een vraag van den heer Veegens, beloofde de minister alsnog te zullen overwegen, in hoever reizigers opgenomen kunnen worden in den markt- trein NieuweschansGroningen. Bij de behandeling van het rapport over de Militaire Academie kwamen de heeren Seijffardt en Rooseboom sterk op tegen overdrijving van de bezwaren in het Kamerverslag. Zij achtten den toestand en het toezicht aan de Academie voldoende en meenden, dat men toekomstige officieren niet op weekelijke wijze moet opvoeden. De heeren De Beaufort, Seret en Van Vlijmen daarentegen hielden vol, dat 't Kamerverslag zeer objectief was gesteld, niemand kwetste, maar alleen in 't licht stelde, wat bij de inspectie was gebleken. De minister van oorlog verklaarde, dat het Ka merverslag ook hem pijnlijk had getroffen en de krijgstucht aan de Academie er door zou lijden. Hij deed verschillende mededeelingen, ten betooge dat de gezondheidstoestand te Breda volstrekt niet slecht was, en huldigde den gouverneur en het geneeskundig toezicht. De conclusie van het rapport is goedgekeurd. De Kamer ging op reces. Binnenlandsch nieuws. Helder. Van het Bestuur van het in 1887 alhier opgerichte „Fonds tot het verleenen van ondersteu ning ter aanmoedigiug van redders van schipbreu kelingen" ontvingen we dezer dagen een Overzicht van het ontstaan en de werkzaamheid dezer instel ling, door haar in 't licht gegeven met het doel om het streven van 't Fonds in ruimer kring bekend te maken. Gebrek aan plaatsruimte verhinderde ons tot nu toe, de aandacht onzer lezers op dit Overzicht te vestigen. Dat het deze ten volle ver dient zal ieder beamen, die het heeft gelezen. De geschiedenis van het Fonds haar ontstaan tengevolge van „Renown"-schipbreuk, haar ijveren voor verbetering onzer reddingsmiddelen, de pogin gen van het Bestuur om het Fonds tot eene Vader- landsche instelling te verheffen en om de reddings middelen langs onze kust onder het onmiddellijk toezicht van den Staat te brengen, dit alles is in het Overzicht duidelijk omschreven. Moge de lezing van het Overzicht, die wij zeer aanbevelen, velen onzer plaats- en landgenoot en aanleidiug geven het Reddingsfonds (vooral financieel) te steunen 1 Texel, 26 Mei. De heeren Calkoen te Edam, Hoek te Helder, en Van Kempen te Wieringen, bezochten onze gemeente, om als leden van het Rijks-College voordeZeevisscherijen een onderzoek in te stellen naar de mogelijke stichting eener visschershaven te Oosterend. Bijna xoo vaartuigen hooren hier thuis, en met belang- steNing wordt de uitslag van het onderzoek te gemoet gezien. Texel. Alle zinkstukken voor de te maken havenwerken te Oudeschild zijn nu in zee. Dat de onderzeesche dammen dikwijls lastig zijn, blijkt gedurig aan de schipperij. Bij herhaling worden de staken weggevaren, die voor de verlichting bij nacht zijn geplaatst op de uiteinden der dammen. Als eenmaal de hoofden voltooid zijn, zullen ook ongetwijfeld die moeielijkheden tot de geschie denis behooren. (Tex. Ct.) Texel. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag 27 Mei. Voorz. de heer C. M. Kooij, burgemeester. Te genwoordig alle leden. De not. der vor. vergad. worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Prov. bladen en circulaires goed keuring door Ged. Staten van het kohier voor den hoofdelijken omslagmededeeling dat, tenge volge vermindering van het zielental der gemeente, bij de verkiezing van leden voor den Raad met Juli a. s., twee leden minder zullen moeten worden gekozen. Alles voor kennisgeving aangenomen. Wordt aangeboden het kohier voor heffing van schoolgeld. Zal bij de leden circuleeren. Verzoek van den heer T. Engel, hoofd der school in Zuid-Eierland, om tengevolge benoeming tot H. d. S. te Andijk, eervol ontslag uit zijne betrekking tegen 15 Juni a. s., idem. van mej. A. Boon, onderwijzeres aan de Waal. Wordt besloten eene op roeping te doen van sollicitanten. Adressen van C. Kuiper Cz., om vergunning tot bouwen van een lokaal voor Café, aan de Groene- plaatstoegestaan. Ingezetenen van den Hoorn, verzoek dat de telefoon, aangelegd voor de kust wacht, ook voor publiek gebruik zal worden open gesteld. DoorB.en W. wordt voorgesteld dat dege eente f 50 voor dit doel beschikbaar zal stellen, zoomede zal voorzien in een lokaliteit voor kantoor, en tevens dat het gemeentebestuur met de Regeering zal onder handelen over het gebruik maken van de telefoon. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Van mej. K. Boeling-Hesse, vroedvrouw te de Cocksdorp, verzoekende even als het vorig jaar eene gratificatie. De Voorz. zegt dat B. en W. niet zijn voor inwil liging van dit verzoek, doch de beslissing willen overlaten aan den Raad. Na weinig discussie wordt op het verzoek afwijzend beschikt; voor stemden de heeren Boon, Dros en C. Keijser Pz. Daarna doet de Voorz. meded van een schrijven van Ged. Staten, behelzende eenige aanmerkingen op de in eene vor. vergad. vastgestelde politie verordening. De Voorz. deelt mede dat, volgens de gedane opmerkingen, (grootendeels van Rechts kundigen aard), de pol.-verorrlening is gewijzigd als nieuw artikel wenscht hij aan de verordening toe te voegen „het is verhodpn, tenzij met toe stemming van B. en W., langs de openbare straten eu wegen, afheiningen te maken met puntdraad of van ander met scherpe punten voorzien materi aal," enz. Met dit nieuwe artikel en verder gewij zigd naar de gedane opmerkingen, wordt de pol.- verordening nu vastgesteld. Daarna gaat de verg. over in geheime zitting, tot behandeling reclames hoofd, omslag. Na heropening vraagt de heer Dros eenige in lichtingen over aankoop van een aanjager, waartoe reeds vroeger is besloten. De Voorzitter antwoordt hierop, dat, naar aanleiding van eene opmerking door Gedep. Staten op de ingediende begrooting, die aankoop eenigszins is vertraagd, doch binnen kort zal plaats hebben. De heer C. Keijser Pz. spreekt over de aan de haven liggende grond en zou wenschen met den aannemer van het werk in overleg te treden, ten einde die grond opgeruimd te krijgen, tot verkrij ging van meer opslagplaats verder over het maken van een Overtoom daar ter plaatse en, naar aan leiding van de demping der sloot aan den dijk, enz. over den achterweg achter Oudeschild. De Voorz. acht het eerste gedeelte van het door spr. aangevoerde thans niet de geschikte tijd om ter sprake te brengen. Naar aanleiding van het laatste gedeelte betoogt de heer Mets de wenschelijkheid, dat de genoemden achterweg zou worden dienstbaar gemaakt, tot publiek verkeer en verlengd tot aan de haven. Die opmerking lokte uit tot meerdere gedachten, waaruit we als slotsom opmaakten dat het meest gewenscht zoude zijn dat van af hel Bierhuis „Burg- zicht" een grintweg rechtstreeks naar de Haven zou leiden, waardoor de Hoogeberg en zeedijk konden worden vermeden. Een opmerking van den heer W. K. Bakker, om, naar aanleiding van het ontslag van den heer T. Engel, aan die school ook nu een onderwijzeres te benoemen, in plaats van een onderwijzer, zooals eerst was besloten, vond geen bijval. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de verga dering gesloten. (Tex. Ct.) Terschelling, 26 Mei. Heden werd van de werf van Gebr. Krul alhier te water gelasten de nieuwgebouwde groote botter „Bergings- Maatschappij Maassluis No. 5". Alkmaar. De uitslag der herstemming van den Bond der Liberale Kiesvereenigingen in dit hoofdkiesdistrict, tusschen de heeren mr. W. Van der Kaay en C. V. Gerritsen, is als volgt mr. W. v. d. Kaay, C. V. Gerritsen. Schagen 22 14 Wieringerwaard22 3 Barsingerhorn 21 4 Haringkarspel 7 20 zoodat de heer mr. W. van der Kaay met 72 van de 113 stemmen tot definitief candidaat van den Bond is verkozen. Bergen. Jl. Woensdag is het „Deelbrood- feest" alhier weder gevierd. Aan 321 kinderen werd een „bol" uitgereikt. Enkhuizen. Tal van Russische landver huizers, ongêveer 200 per dag, zijn in de laatste dagen op hunne reis naar Noord-Amerika alhier aangekomen. Het gezicht dier uitgedrevenen maakt een treurigen indruk. Zij zijn angstig en. gejaagd, alsof hen een vijand op de hielen zit. Marine en Leger. Het ramschip „Guinea", onder bevel van den kapt. ter zee J. A. Vening, is van hier naar Rot terdam vertrokken, om zich ter beschikking te stellen van HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes, bij haar bezoek aan die stad. De rammonitors 1ste en 2de kl. „Draak" en „Panter", onder bövel van de kapt.-luits. ter zee L. Backer Overbeek en H. Bernelot Moens, zijn, in verband met de komst van HH. MM. de Konin ginnen te Rotterdam, van Hellevoetsluis derwaarts vertrokken. De luits. ter zee 2de kl. H. H. Del Court van Krimpen en C. F. Pabst, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Van 27 Juni1 Juli zal te Hoorn den tweeden nationalen schietwedstrijd der Vereeniging van Ned. Scherpschutters plaats hebben. Uit het programma blijkt, dat tot mededinging zijn uitgenoodigd de korpsen van de marine en het leger, alle schutterijen, alle scherpschuttersvereeui- gingen en korpsen, alle Flobertschietvereenisringen, de afdeelingen van den Ned. en Noord-Nederl. Schutterijkaderbond en die van den Bond van oud onderofficieren, terwijl voorts iedereen, tot geen dezer categorieën behoorecde, tot enkele afdeelingen van den wedstrijd wordt toegelaten. Het aantal uitgeloofde prijzen in de verschillende persoonlijke wedstrijden bedraagt minstens 500, tot een geschatte waarde van ongeveer t 4000. Wedstrijd-commissarissen zijn de heeren L. A. J. de Bont, te Amsterdam, P. Fentener van Vlissin - gen, te Helmond, G. H. Van Hoolwerff, te Hoorn, mr. H. Sillem, te Amsterdam, en H. Vollewens, te Hoorn. De jury-leden zullen nader worden bekend gemaakt. Onderwijs en Examens. De jongeling C. Schagen, van hier, heeft jl. Donderdag met gunstig gevolg het litterarisch- mathematisch examen afgelegd. Het bestuur der Vereeniging „Schoolbond", te Bergen, heeft besloten, het feest voor de laagste klassen der openbare school te vieren op 10 Juni a. s. in de gemeente zelve. Te Santpoort is dezer dagen geopend de op kos ten van mevrouw Wiiste gebouwde Fröbelschool, welke aan de gemeente ten geschenke aangeboden zal worden met een fonds, waaruit de kosten be streden kunnen worden. Naar het „W. v. h. R." verneemt, is de minister van Binnenl. Zaken voornemens voor te stellen een wijziging in het z.g. academisch statuut, zoodat voor de promovendi in de rechtswetenschap niet langer het schrijven eener dissertatie noodig zou zijn. Het reeds ingewonnen advies der juridische faculteiten zou gunstig luiden. Kerknieuws. De 24ste vergadering van de „Alkm. Predi- kantcn-Vereeniging" werd jl. Donderdag in het lokaal „Harmonie", te Alkmaar, gehouden. Niet tegenstaande liet ongunstige weder, waren vele leden van heinde en ver opgekomen en met warme belangstelling werden de beide onderwerpen be sproken „Welke plaats moet, in het catechetisch onderwijs, aan den Bijbel worden toegekend ingeleid door den heer Th. Granpré Molicre, van Helder, en: „Hoe te oordeelen over dr. W. O. van Manen's methode in Paulus I (Handelingen der Apostelen) en het recht zijner conclusie?" ingeleid door den heer Ph. H. Edling, van Limraen. Rechtszaken. De beruchte Leunissen is jl. Woensdag door de arr. rechtbank te Breda tot 6 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was ook 6 jaren. Buitenland. ARBEIDERSBEWEGINGEN. Engeland. De werkstaking der kleermakers te Londen zal wel spoedig eindigen. De patroons ten minste hebben een bijeenkomst gehouden en zich bereid verklaard zooveel mogelijk de bezwa ren der gezellen uit den weg te ruimen. Een commissie uit de patroons zal hierover met een commissie der werkstakers onderhandelen. Portugal. De minister van Financiën, Mariano Carvalho, die zich thans te Parijs bevindt, verklaarde op een tot hem gerichte vraag omtrent den toestand van Portugal, dat hij niet gelooft, dat het opnieuw met Engeland in Afrika opge komen incident kan leiden tot verbreking van het pas met Engeland gesloten verdrag. Omtrent den financiëelen toestand zeide Carvalho, dat Portugal de scliuldeischer is van Brazilië en daarentegen de schuldenaar is van Frankrijk, Engeland en Duitschland. Van het oogenblik af dat Brazilië in papier betaalde en Portugal in edel metaal, was de crisis noodlottig. Engeland trok groote hoeveelheden goud uit Portugal terug. De jongste tabaksleening heeft niet spoedig genoeg de verwachte uitkomsten opgeleverd. Het betreft hier een geldcrisis, die geenszins afbreuk doet aan den algemeenen rijkdom van het land. Tenslotte zeide de minister Carvalho, dat het doel zijner reis was, den moeilijken toestand van Portugals financiën te doen eindigen en daartoe hechte vriendschapsbanden tusschen Frankrijk en Portugal aan te knoopen. Chili. Een Engelsch zee-officier schreef uit Coquimbo De Regeerïng (Presidentspartij) heeft feitelijk de geheele Noordkust van Coquimbo opgegeven. Te Valparaiso heerscht een waar schrikbewind en honderden van de beste inge zetenen van het land zuchten in de gevange nissen. Zij werden eenvoudig door de soldaten opgepakt en naar de gevangenis gebracht. Er heerscht grootej ontevredenheid in het leger, dagelijks hebben er executies plaats, op éen dag werden 40 soldaten met den kogel gestraft. Vele dezer waren gevangen genomen, toen zij bezig waren de machines van de torpedobooten te vernielen. Gemengd nieuws. Een matroos van het artillerie-instructieschip „Het Loo" alhier heeft, gisternacht in beschonken toestand met een flesch cognac aan boord komen de, den wachthebbenden onderofficier, den kon stabel Vollegraaf, die hem de flesch wilde ont nemen, daarmede eene (gelukkig niet ernstige) wonde aan het hoofd toegebracht. De dader is onmiddellijk in bewaring genomen. Het lijk van het vijfjarig meisje, dat dezer dagen tengevolge van bekomen brandwonden in het gemeente-ziekenhuis alhier overleed (zie ons nummer van jl. Dinsdag), is gisteren, in tegenwoordigheid van den heer Rechter-commis saris bij de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar, door de geneesheeren Bitter en Peltzer geschouwd. Het lijkje werd eerst hedenmorgen begraven. Jl. Woensdagmiddag ontlastte zich onder Beverwijk een zeer zwaar onweder. De bliksem sloeg in de woning, bewoond door D. Kuil. Hij baande zich een weg door den muur en trof een knaapje van 4 jaar, dat aan het hoofd en langs het geheele lichaam werd gewond. De toestand van den kleine is niet hopeloos. Te Midwoud is in den nacht van jl. Don derdag brand ontstaan, waardoor twee woonhui zen in de asch werden gelegd. De schade zal voor de minvermoogende bewoners nog al groot zijn. Door Enkhuizer ansjovisvisschers werd jl. Donderdag met de netjes de scheepsbrug van de verongelukte veerboot „Friesland" opgehaald. De „Zaandam" heeft jl. Woensdag op het Noordzeekanaal een schuit, waarop man, vrouw en 3 kinderen waren, aangevaren. De vrouw viel door den schok, met haar kind van 7 weken op den arm, overboord Daar het schip zonk, sprong ook de man met beide anderen kinderen over boord en wist hij zich zwemmende te redden. Vrouw en kind werden ook gered. In „Recht voor Allen" wordt geannonceerd, dat jl. Woensdag te Harlingen gehuwd is F. Domela Nieuwenhuis, laatst weduwnaar van Johanna Frederica Schingen Hagen, eD E. J. Godthelp, weduwe van den heer G. Feith. Uit den Bredaschen gemeenteraad De heer De Booy Mijnheer de Voorzitter, mag ik even het woord? De Voorzitter: U? het woord? Alweer? De heer de Booy Ja, als u het ten minste geven wilt? De Voorzitter: Och ja. De heer De Booy: Mijnheer de voorzitter, ik meen dat de voorwaarden (aankoop van een huis) nog vastgesteld moeten worden. Daar is in de vorige vergadering in dien geest gesproken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2