jtfjHaargang 49. gHELDERSCHE- j|| ««ss8, NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. f VersotLlJnt lederen Dlnsciag, Donderdag en Zaterdag. maanden. REDACTEUR-UITGEVER Pr ij s dor advertentiën: Van 1-5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van da hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor de 0011 ra 11I; biuueu de gemeente nanr de overige plaatsen van Nederland naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) naar Znid-Afrika f 0.70, met Zondagsblad 1.05 0.90, 1.35 J. H. VAN BALEN. Molenplein 162/163. Ingezonden inededeeliugen en aanbevelingen, geplaatst tnssohen den tekst, per regel 15 t Advertentiën voor liefdadige doeleinden5 2.50, 8.— HELDER. Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 4 Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. NEDERLAND. J' HELDER, 16 Juni. Jl. Zaterdag te 12.50 is de hertogin van Albany op Het Loo aangekomenzij werd door hare zusters, de Koningin-Regentes en de prinses Van Bentheim, ontvangen. Koningin V Wjjhelmina was door een lichte ongesteldheid verhinderd. De wijziging in het reisplan van den Duitschen Keizer brengt verschillende verande ringen in de voorloopige plannen voor de ontvangst. ff- Het bezoek aan de hoofdstad zal een dag .i- korter duren, zoodat er minder tijd blijft voor bezoeken en feesten. i In de tweede plaats heeft het opnemen van Den Haag en Rotterdam in den reistocht ten W - gevolge, dat alle plannen, door de militaire Ir.' overheid gemaakt, weder op losse schroeven L «taan, om niet aan Den Haag een groot deel r van het garnizoen en aan Rotterdam een deel '1 de^"mariniers te ontnemen. Wellicht zullen nu in p'aats van grenadiers en jagers, andere regimenten infanterie naar Amsterdam komen. De „Hohenzollern" zal niet tot Amsterdam opstoomen. Het keizerlijk jacht blijft te IJmuiden liggen, waar de reizigers op een ander vaartuig overgaan.. 4 Wel is sprake geweest van een ander plan, maar in een jl. Zaterdag te Amsterdam gehouden bijeenkomst, o. a. door den minister van Marine bijgewoond, is in eerstgeraelden zin beslist. Het centraal comité der antirevolutionaire kiesvereenigingen heelt de-vorige week vergaderd, om de gedragslijn te bepalen bij de herstem- mingen. „De Standaard" verhaalt dat daar „niet alleen een. opgewekte, maar ook bezielende toon heerschte, waaruit bleek met wat goede hope en \f blijden moed men ,de herstemmingen tegen 'p gaail" En 'wat is nu op die vergadering besloten? Hetzelfde wat „De Standaard" reeds den vori- gen dag „op den tong brandde", maar waarover het, om niet. op de beslissing voorui' t^loopen, nog had gezwegen. 1 Er is natuurlijk besloten, daar waar eigen geestverwanten in de herstemming vallen, voor dezen alles in te spannen, maar tevens in districten waar liberalen tegenover Katholieken staan, deze laatsltn te steunen. Elders, dus waar radicalen en liberalen elkander den zetel betwis- Feuilleton »an de Heldersohe- cn Nieuwedieper Courant. tD DE BERGGIDS. Uit het Duitsch. Nu trad Schoonbeek, die zich tot dusverre op den V achtergrond gehouden had, nader„uw ernstige blik, excellentie, doet iets zorgwekkends vermoeden!" „Ik hoop, dat de berg slechts een muis bare," p vervolgde de president. „Maar hij haalde de schouders op wie zal 't zeggen Hij wenkte den jongen manne - heen te gaan. Frits weifelde, maar Schoonbeek greep hem bij den arm „kom, kom, uw vader beveelt het „Maar blijft in de nabijheid!" verzocht de oude graaf. „De duivel zou er niet uit wijs kunnen worden riep Frits verdrietig, maar liet zich toch door Schoonbeek meevoeren naar het naaste vertrek. Kracht zag hen na en mompelde: „hij kan niets slechts op het geweteu hebben. En toch bekroop mij onder weg de vrees, dat het trots alles mogelijk is, want hij is een mensch I" Op dit oogenblik trad de huisknecht binnen. De graaf raadde, wat hij kwam doen „de vrijheer van Horst, niet waar?" „Om u te dienen, excellentie „Ik verwacht hem." De dienaar ging heen, verzocht den poelier binnen te treden en sloot de deur achter hem. Verbaasd riep Koolhaas„hoe nu Gij hier, punthoed De bediende zei mij, dat zijn excellentie mij verwacht." „Ik beu het." In 't brein van Koolhaas rees een vaag vermoe den op, 't geen zijn gelaatstrekken duidelijker uit drukten, dan zijn woorden. „Och, maar dat is onmogelijk 1" ten, onthoudt het comité zich van het geven van advies. Een voortzetting dus van het verbond met de Katholieken. „Hbld." Het kiescomité der volkspartij in Schoter- land vergaderde jl. Donderdagavond en het bleek dat de meerderheid daarvan niet geneigd was hulp te vragen uit het antirevolutionaire kamp. Terzelfder tijd dat het kiescomité vergaderde, waren ook de leden der „Centrale Liberale Kies- vereeniging" bijeen, welke bijeenkomst voor een gedeelte bijgewoond werd door de onderteekenaars van een protest tegen de bewering, als zou mr. Treub „een verkapt socialist" zijn. De Centrale Vereeniging besloot voor de herstemming krachtig te werken, en zal den heer Treub uitnoodigen nog eenmaal te Heerenveen op te treden, om vooral te doen uitkomen dat hij geen socialist is. Het kiescomité der volkspartij in het district Bergum heelt besloten bij de herstemming mr. H. Ph. de Kanter te steunen. Dat te Wolvega, waar de heeren Houwing (lib.) en Bruramelkamp (antir.) tegenover elkaar staan, heeft besloten zich van aanbeveling te onthouden. Naar aan de „N. R. Ct." gemeld wordt, moet reeds Donderdag te Heerenveen eene con ferentie hebben plaats gehad tusschen de leiders der volkspartij en enkele invloedrijke antirevo lutionairen. Naar men zegt, was ook de heer Doraela Nieuwenhuis daarbij tegenwoordig. Wat in sommige bladen is gemeld: dat de heer Treub zich in Schoterland bij de herstem ming zal terugtrékken, is onjuist. Vóór de ver kiezing gaf deze candidaat de verklaring, zich staande een herstemming in geen geval terug te trekken. De heer Arie Smit heeft, in overleg met het centraal bestuurder liberale kiesvereenigingen in Middelburg, verklaard de benoeming aan te nemen voor het district Ridderkerk, waar hij ter vervanging van mr. Th. Heemskerk is ge kozen. Ingevolge art. 108 der kieswet vervalt nu de herstemming in het district Middelburg en moet daar binnen 14 dagen een nieuwe verkiezing plaats hebben. Te Enschedé is gisterenmorgen eene werk staking uitgebroken onder het werkvolk, bezig met den aanleg van het buizennet der water leiding. Ruim 50 man hebben den arbeid ge staakt. De burgemeester en de politie waren op het terrein tegenwoordig. Een werkman werd gearresteerdverder is alles rustig. De Meimaand is een zeer schrale maand geweest voor de schatkist. Zij heeft f 940,000 minder opgeleverd dan Mei 1890. Ten deele wordt dit verschil later vergoed, nl. wat de „Ja, ja, waarde heer! ik had er mijn reden voor, om mij in de herberg onbekend te laten blijven." „Ah zoo, een reden 1" En Koolhaas knipte slim met de oogen. „U betreft het niet," vervolgde Kracht, „maar gij waart ook onder de onbekenden begrepen. Genoeg, ge ziet in mij werkelijk den heer van 't slot, president Kracht." De ander mat hem van 't hoofd tot de voeten met een verachtenden blik en zei: „den eersten president jij, oude vent!" „Duizend duivels 1" vloog de graaf op, maar hij bedwong zich snel en zei: „ik vergeef het u, het is mijn eigen schuld 1" „Ik zou in mijn leven niet zoo dikwijls voor het gerechtshof moeten geweest zijn, om dat te gelooveu," riep Koolhaas, gebelgd door de behandeling van den spitshoed. „Nu, ge zult u kunnen overtuigen, dat ik de pre sident ben!" verklaarde Kracht den ongelukkige. „Gij hebt den vrijheer van Horst ik weet niet welk zwaar vergrijp meegedeeld, dat mijn zoon u aange daan zou hebbeuals ik de omstandighedeu ken, zal ik u recht laten wedervaren." Koolhaas bleef zich uiterlijk gelijk hij zette de beenen van elkaar en plaatste de knop van de parapluie iu den rug: „Pas maar op, dat ik hem niet uitnoodig over u recht te sprekenik laat me nog niet voor 't lapje houdende jonge graaf heeft mij vroeger al voorzichtig leeren zijn. Ik weet, dat hij hier is." „Gij zult hem ook zien," beloofde Kracht„maar wijl gij komt, om bij den vader klachten in te brengen over den zoon „Dat heb je in de herberg gehoord 1" schreeuwde Koolhaas. De graaf knikte bevestigend en vervolgde: „zooals gij zegt!" De aangesprokene vertrok grijnzend den mond „Bezorg mij eerst den echten vader eens 1" f 180.000 betreft, welke directe belastingen ten achter zijn gebleven. Dit kan niet worden gezegd van de f 218,000, welke de accijnzen minder hebben opgebracht, die alle ten achter zijn bij het vorige jaar. Hetzelfde geldt van de indirecte belastingen die f 280,000, invoerrechten die f 68,000, de domeinen die f 105,000 lagere ontvangst aanwijzen. Ook de telegraaf is f 3000 ten achter 'gebleven. Alleen de posterijen gingen f 12,000, de loodsgelden f 2000 vooruit. Daar het verschil der eerste vier maanden slechts ruim drie ton ten gunste van 1891 was, heeft de lage opbrengst van Mei een achteruit gang van ruim zes ton voor de vijf verloopen maanden tengevolge gehad. Den grootsten achterstand vindt men bij de indirecte belastin gen, die reeds een nadeelig verschil van f 707,000 aanwijzen over alle onderdeel en bij de doyneinen die f 455,000 minder opbrengst gaven, te zamen f 1,160,000. Daartegenover staan f 115,000 meer uit de directe belastingen, f 317,000 meer uit de accijn zen (uit'gedistilleerd gat f 430,000, zout f 44,000, zeep f 20,000 meermaar uit geslacht f 111,000 en suiker f 55,000 mindervoorts f 94,000 meer uit de posterijen, f 43,000 meer uit de rijks- telegrafen en f 4000 meer uit de invoerrechten. Deze baten maken echter het verlies van ruim 1 millioen op de beide genoemde middelen lang niet goed. In verband met de invoering van den zomerdienst zijn door den minister van Water staat o. a. de volgende spoorweg-telegraafkan toren bij de Holl. IJz. Spoorw.-Maatschappij voortaan opengesteld als volgt Abbekerk- -Lambertschaag, Benningbroek Sijbekarspel, MidvvoudOostwoud, Opperdoes en WognumNibbikswoud, op werkdagen van 'svooim. 8 tot 's nam. 2\ u. en 's nam. van 5 tot 9 u.op Zon- en feestdagen van 's voorm. 8 tot 'snam. 12$ u. en 's nam. van 4^ totpu. De nieuwe Chineesche gezant, Shu-King- Chen, met zijn secretaris, tolk en twee bedienden, is Zondagvoormiddag u uur in de residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Hótel den „Ouden Doelen." De gezant draagt de kleeding van zijn land. Binnenlandsch nieuws. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkan toor alhier, gedurende de tweede helft der maand Mei N. Darphom, D. Bremer, J. Tichelaar, M. P. Weber, J. Bieker en C. D. N. van Putten, allen te Amsterdam; J. v. d. Plaat te 's HagejDe Groot, te Koegras; Wed. B. Blich, te Nieuwe- diepH. Mulder, te Rotterdam W. de Boef, te „Ik zal zoowaar mijn bedienden nog moeten roepen om mijn identiteit te bewijzen." „Identiseeren door de bedienden, wien Monsieur allen het lesje voorgezegd heeft spotte Koolhaas. Over die opmerking moest de president onwille keurig lachen. „Ik zou den hemel danken, als al uw aanklachten zoo ongerijmd waren 1" „Waarde vriend," antwoordde de miswanerule ernstig, „als nu die grap met „uw zoon" niet spoedig ophoudt, zullen we andere maatregelen nemen. Hoeveel wordt u voor dat vaderschap betaald Ik geef het dubbele, als ge den ouden graaf hier brengt, en vertel hem dan meteen, dat de jongen door u de lucht van mij gekregen heeft." „Man „St 1 Je ziet, dat ik de heele grap doorzie 1 Daarom waart gij niet te vinden, toeu ik bij het logement aan je riep. Je moest gaan vertellen, dat de vrijheer mij zijn kaartje gegeven heeft," riep hij, het kaartje toonende, dat hij nog in de hand hield de bediende, die hem aangemeld had, had hij het slechts laten zien Zonder op te houden ging hij voort„Denk je, dat ik niet gezien heb, hoe je bij de aardappelvelden naar ons omkeek, en toen je zag, dat ik je naliep, nam je stappen, alsof je zevenmijlslaarzen aanhad 1" „Het was er mij om te doen, dat je mij bij je komst thuis zoudt vinden." „En wat vind ik hier? De graaf, niet tevreden met wat hij zelf al op zijn kerfstok heeft, troont er anderen ook bij. Maar, kinderen, laat u toch niet verleiden 1 Gij stort u in het ongeluk 1 Want als ik den ouden graaf niet te zien krijg, zeg hem dan maar, dat ik hem wel op de bank der be schuldigden krijgen zal 1" De president begreep wel, dat hij zoo niet verder zou komen. „Er schiet mij niets anders over, dan mijn zoon te roepen, om een eind aan de zaak te maken." Hij opende snel de zijdeur en riep; „Frits 1" ZaandamJ. C. P. Kruist, te Zwolle; L. Enge len, A. v. Veen en P. Rozeboom, Briefkaarten P. Hendriks, C. A. Beek, A. Meuwsen, en J. T. v. Gellekom, allen te AmsterdamHuijgens, te 's Hage. Texel. In eene bijeenkomst, jl. Donder dagavond alhier gehouden, werd besloten tot de oprichting van een Vereeniging ten doel hebbende de stichting van eene zwemschool, voor het dorp den Burg op Texel. Als terrein werd thans gekozen „de jachtmars," eerstens omdat voor mindere kosten aldaar de gewenschte gelegenheid zou zijn tot stand te brengen, terwijl tweedens het gebruik van de zwemtocht, afgezien nog van de hoogere kosten, van eenig waterschap afhankelijk is, en kon men al niet onderstellen dat daarvoor zich moeielijkheden zouden opdoen, het afzetten van het terrein zou allicht storend kunnen zijn in den afvoer van water. Op het nieuwe terrein doen zich die moeielijkheden niet voor. Tot bestuurderen van de nieuwe Vereeniging wer den gekozen de heeren Thijsse, Schaap, de Boer, J. H. Moojen en dr. M. Stam. De drie eerstgenoemden zullen als instructeurs optreden. De regeling der noodige werkzaamheden werd aan het bestnnr opgedragen. Tot duidelijkheid voegen wij hieraan toe, dat de Vereeniging niet ten doel heeft eene zwem inrichting daar te stellen, doch wel een zwem school en gelegenheid tot baden. Het doel is om het jonge geslacht te leeren zwemmen, onder toezicht van instructeurs. Uit de bespre kingen bleek ons, dat voor het jonge volkje buitengewoon zorg zal worden gedragen; uit dien hoofde meenen wij de deelneming wel te mogen aanbevelen. (Tex. Ct.) Terschelling. Jl. Donderdag kwamen hier van Harlingen binnen de sleepbooten „Voorwaarts" en „Hollandschdiep Hl", met een groote baggermachine en twee baggerbak ken, om de haven uit te diepen, welke op enkele plaatsen zeer verzaudde. 't Is gelukkig dat men een uitstekend toezicht op die haven heeft, daar vroeger meermalen de rijks vaartuigen aan den grond raakten en deze haven als vlucht- haven aan de Noordzee volstrekt niet gemist kan worden. Hoorn. Voor de leden der Commissie tot oprichting van een standbeeld alhier van J. Pz. Coen is het model (levensgrootte) ontworpen van dat 'beeld, door den heer F. Leenhof!, hoog leeraar aan de Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam. Schermer. Door de krachtige werking der stoomgemalen is het overtollige water uit de polders verwijderdde stand van „Schermer- boezem" is ook veel lager, nu op zee is ge spuid. De geroepene trad alleen binnen. „Wat Allemaal verkeerde lui?" riep Koolhaas uit, toen hij Frits zag. Verwonderd keek Frits beurtelings beiden aan. „Wie is die man, papa?" „Gelukkig, dat hij u onbekend is riep de 'president, hem met warmte beide handen drukkende. Koolhaas liet zijn stem ietwat dalen, toen hij zei„O, ik ezel 1 Had ik mij die schurkenstreek niet vooruit kunnen denken?" Frits vatte den zin niet van dat „schurkenstreek". „Gij begrijpt mij natuurlijk niet riep Koolhaas ironisch. „In 't geheel niet!" „Maar wat dau Die bij mij aan huis kwam, was zeker de rechte niet 1" „Dat is duidelijk," verklaarde Kracht. „Iemand heeft je naam gebruikt, lieve Frits, om dien armen man op te lichten." „Zou 't mogelijk zijn 1" riep de jonge graaf verontwaardigd. „Ja wel 1 ja zeker 1" lachte Koolhaas toornig. „Wie andera zou het kunnen zijn? Uw grap is niet slecht gevonden, kinderen ik zou er misschien wel aan geloofd hebben, als slechts die oude daar niet voor vader speelde 1 De vader doet het ge- heele stuk mislukken." „Papa 1" riep Frits, niet wetende wat hij er van denken moest. „Nog houdt hij vast aan zijn waan riep de president verbaasd en ging weer naar de zijdeur, roepende „Baron, mag ik u verzoeken 1" Terstond trad Schoonbeek binnen. „Wie ben ik en wie is hij 1 Helder dat dien goeden man daar eens op!" riep de graaf. De maatregel verslimmerde den stand van zaken slechts, want Koolhaas liet den gast des graven in *t geheel niet aan 't woord komen. „Spreek er mij niet van, baron 1" Hij drukte bij zonder sterk op dat „baron". „Of ge stort u in het ongeluk zooals die beiden 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1