HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. M. 76. Vrijdag 26 Juni 1891. Jaargang 49, 1 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H, VAN BALEN. BEKENDMAKING. „■En (lescspcrecrt nimmer 1" Jan Pielerz. Coen. Het Vnderlandt ghetronwo Blijf ick lot in den doot. Wilhelmuslied. Versoliljnt loderon I3la.scj.cvs, Donderdag en zaterdag. Abonnementsprijs per Voor du courant binnen de gemcecute naar de overige plaatsen van Ncderlnud alle lauden, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-lndië en Amerika). Zuid-Afrika 3 maanden: f 0.70, met Zondagsblad f 1.03 0.90, „1.35 1.75, 2.50, REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der Advertentièn: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonuement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mcdedcelingcn cn aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 15 Ct. Advertentièn voor liefdadige doeleinden5„ Dienstaanbiedingen voor den werkenden slan-15„ Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Grudule, Bruxelles; N.-Jer3ey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op VRIJDAG den 26 JUNI 1891, des avonds ten zeven ure. Helder, don 23 Juni 1891. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Onderwerpen ter behandeling: 1. Af- en overschrijving op de begrooting 1890. 2. Onvoorziene uitgaven begrooting 1890. 3. Rapport Commissie zeevaartschool. 4. Adres bewoners Diakoniestraat over be strating. 5. Adres bewoners Huisduinen voor brand spuitverplaatsing. 6. Mededecling ingekomen stukken. NEDERLAND. HELDER, 25 Juni. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de Commissie voor de stichting van een nieuw Protestantsch Ziekenhuis te Nijmegen een som van f 500 geschonken, waarvan f 300 namens H. M. Koningin Wilhelmina. Verder zonden HH. MM. ieder een gift van f 100 aan den president directeur van het Centraal Weeshuis „Bethel" te Dordrecht, ter voorziening in de behoeften van dat gesticht, en schonk de Koningin- Regentes f 100 voor het schoolfonds voor schipperskinderen in Fiiesland. H. M. de Regentes is opgetreden als bescherm vrouw van Ned. Mettray. Door H. M. is gunstig beschikt op het adres van belang hebbende bewoners van de buurtschappen Meerveld, Ouvvendorp, Rossen, Sol en het dorp Garderen, om de in de Gardersche maalschap gelegen, tot de gemeente Apel doorn behoorende heidevelden onverdeeld te doen blijven en in het algemeen gebruik te houden. Feuilleton van du Ilelderacbe- en Nieuwed. Conrnnt. 2> MARUJA, DOOR BRET HARTE. Hoewel liet 't jonge mensch speet, dat hij zich cenigen oogcnblikken aan het aange naam gezelschap onttrekken moest, daar hij het gepast oordeelde - een ander pak aan te gaan doen zoo liet liij zich uit hel raam glijden, juist op hetzelfde oogcublik dat de jonge officier lusteloos de warande verliet en naar het boschje slenterde. //Zij hebben beiden liet laatste uur op elkander geloerd", zei het jonge mensch dat gebleven was „bet zal mij benieuwen wat ze in den zin hebben Hoewel de opmerking niet van verlrouwe- lijken aard was, zoo was het toch duidelijk dat er geeu gesprek door uitgelokt werd, weshalve liet de Schot een voorzichtig „wat meen jc" hooren. „Het is zoo klaar als de dag dat kapitein Caroll en Garnier ieder voor zich nieuwsgierig zijn te welen wat de ander van morgen doet of doen zal." //Waarom gingen ze dan van elkaar vroeg de ander. „Dat lijkt maar zoo. Garnier kijkt door zijn blind oog naar Carroll en Carroll heeft daar den snuif van beet." „Zoo 1"' zei de Schot met goed gehumeur de nieuwsgierigheid. „Hebben ze standjes Toch niet ernstig, hoop ik. Geen revolvers of dolken voor het ontbijt, hé „Neen," lachte de jonge man. „Neen I Om Maruja recht te laten wedervaren, dan moet ik verklaren dat zij gewoonlijk de jon- Naar aanleiding van de opmerkin gen in de onlangs gehouden vereenigde vergadering van leden van den bond „Maatschappelijk Belang", de Vereeniging voor handel en nijverheid te 's Graven- hage en belangstellenden in de toepassing eener gezonde coöperatie, hebben beide besturen, daartoe door bedoelde vergadering gemachtigd, dezer dagen, gebruik makende van de gegeven wenken en met tegemoet koming aan de bezwaren, thans vastgesteld het adres aan de Koningin-Regentes, hou dende verzoek om door wetswijziging een einde te maken aan het misbruik, dat door de gefortuneerde standen, zeer ten nadecle van het neringdoend en winkel- handeldrijvend deel der bevolking, gemaakt wordt van het bij de coöperatiewet aan de miugegoede klassen gegeven middel tot verbetering harer levensvoorwaarden. Blijkens het negentiende jaarverslag der algemeene Ned. Vrouwen vereeniging Tesselschade, welk verslag loopt van 1 April 1890 tot 31 Maart 1891, telt de Vereeniging 3890 leden, 51 meer dan in 1S90, heeft zij 29 afdeelingen en n cor respondentschappen Op 20 Juni is te Londen tusschen Nederland en het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Britanniö en Ierland een over eenkomst gesloten tot vaststelling der gren zen tusschen de Nederl. bezittingen op het eiland Borneo .en de- onder Britsch Protectoraat staande staten op dat eiland. Gcdep. Staten van Noordholland stellen o. a. voor, in de aanstaande zitting der Staten vast te stellen eene verordening op het in stand houden der-duinen en duingronden. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij deNederlandsche Bank f 1,803,304.82^ en bij de betaalmeesters f 924,023.96; te zamen f 2,727,321,81^. Door den Minister van Marine is bepaald dat voortaan de verzekering tegen ongelukken van onderbazen, opzichters, werklieden enz., in dienst bij aannemers van werken voor den dienst van het Departemènt van Marine, zal worden voor geschreven in alle bestekken of contracten, waarvan de uitvoering plaats heeft op ter reinen waarover de aannemer niet de vrije beschikking heeft. Daaromtrent zijn voor schriften gegeven, welke voor 10 ct. bij het Departement van Marine verkrijgbaar zijn. gelui met zich zelf in strijd brengt. Maar dat begrijpt gij niet. Gij zijt hier vreemd ik ben een habitué, dus laat mij u het raad sel oplossen. Beiden zijn op Maruja verliefd, of wat nog erger is, zij gelooven beiden hei lig, dat Maruja op hen gecharmeerd is." „Maar miss Maruja is immers de oudste dochter van onze gastvrouw, niet waar?" vroeg de Schot, „en ik meen van een der jonge dames gehoord te hebben, dat de kapi tein expres van liet fort gekomen is om miss Amita, de modiste, het hof te maken." „Wel mogelijk. Maar dat zou Maruja niet verhinderen met hem te koketteeren." „Vergist gij u daar niet, mr. Rayraond Een bedaarder, ingetogener, zediger jong meisje heb ik nooit ontmoet." „Dat komt omdat zij met u pratende twee vliegen in éen klap slaatzij laat u alleen aan liet woord, terwijl zij zelf niets doet dan luisteren." De fris3cke blo3 van den ouderen man verhief zich, maar hij bleef zich zelf met een goedig lachje meester en zeide „Juistjuist zij kan kapitaal goed naai'iemand luisteren 1" „Gij zijt de eerste niet die haar welspre kend vindt. Uw vriend Stanton,de bankier, die over niets anders dan over mijnen en nandeelcn spreekt, zegt dat zij de eenige vrouw is, die eenige conversatie heeften wij kunnen allen zweren dat zij geen twee woor den tegen hem gesproken heeft, zoolang het diner duurde. Maar zij heek naar hem alsof zij sprak. Waarom hebben mannen, vrouwen en kinderen om het meest met haar op Ja, waarom Omdat zij zich op niets voor laat staan. Ik ken geen meisje dat zoo weinig aanspraak maakt cn toch zoo gevierd wordt. Bijvoorbeeld, gij vindt haar niet mooi „Wacht een oogenblikjeniet zoo haastig gebakerd, mijn jonge vriend Ik ben niet bereid om te zeggen dat zij het niet is," Gedep. Staten van Friesland hebben hun goedkeuring onthouden aan een post op de gemeentebegrooting van Sneek, waar uit de schoolvoeding gedurende den afge- loopen winter moet worden bestreden. Te Arasterdam zal aan het monster concert en de taptoe in den avond van 1 Juli a. s. worden deelgenomen door de staimuziek van het regimént grenadiers en jagers en de acht regimenten infanterie, door de muziekkorpsen van de drie regi menten cavalerie, door de muziekkorpsen van het instructie-bataljon en van de mari ne, de tamboers en hoornblazers der infan terie en artillerie, de trompetters der bere den korpsen, de tamboers en pijpers der marine. De minister van oorlog heeft gemeend niet te moeten treden in het voorstel van den burgemeester van Amsterdam, om ook het stedelijk muziekkorps, dat der schutterij, aan het feest te doen deelnemen. Thans zijn twee bataljons van het 4de reg. infanterie, en wel van het garnizoen te Leiden en te Haarlem, aangewezen het Amstevdamsche garnizoen te versterken. Zooals reeds gemeld is, zal het monument op den Dam het middelpunt vormen van de versiering op dit plein. Het monument zal geheel achter groen en bloemen verborgen worden. Ongeveer 2 M. boven den beganen grond worden aan de vier zijden bekkens aangebracht, waarin krachtige fonteinen zullen ontspringen. In verband daarmede is een hoofdbuis der Vechtwaterleiding tot aan het monument verlengd. Het plan bestaat deze electrisch te verlichten, in den geest van de beroemde fonteinen op het Champs de Mars. In verband daarmede heeft een der hoofdambtenaren van de •afdeeling Publieke Werken voor een paar weken een bezoek aan Parijs gebracht, niet om daar motieven voor de versiering te bestudeeren, zooals elders is gemeld. Voor de clectrische verlichting van het plein worden 26 hooge masten aangebracht. Elke mast draagt eenige meters boven den grond eengroote mand, ter doorsnede van 1.25 M., geheel met bloemen te vullen, die onder ling door guirlandes verbonden worden. Aan het avondfeest van 2 Juli zal door ongeveer veertig boeiers van de Amster- damsche Zeilvereeniging worden deelge nomen, die zich in twee rijen zullen scha ren. Van 910 uur wordt op deze vloot klein vuurwerk afgestoken. Daarna volgt het groote vuurwerk, dat alles zal over treffen wat men op dit gebied hier te lande zag. Het hoofdnummer is een zee slag met beweegbare schepen. antwoordke de Schot vroolijk, doch ract ze keren nadruk. „Maar gij zoudt dit gister wel hebbeu willen toestemmen. Zij" kan u in den waan brengen dat zij het mooiste meisje is dat hier in h<l land te vinden is, zonder dat het hij u Opkomt haar met anderen te vergelijken. Niemand deukt daaraan, iedereen gevoelt het." „Gij zijt een enthousiast, mr. Raymond. Als een huisvriend hier, lieusch „O 1 mijn tijd kwam evengoed als die der andereu," zeide de jonge man met een gullen lach. „Het is reeds twee jaar geleden." „Ik merk dat gij geen trouwlustig man waart." „Pardon juist het omgekeerde." De Schot keek hem verbaasd aan. „Maruja is een erfgename. Ik ben mijn ingenieur." „Maar mijn waarde heer ik dacht dat men in uw land „In mijn land, ja. Maar we staan hier op ecu strook oudeu Spaanschen grond. Dit terrein is door Karei V aan de voorouders van Dona Maria Saltonstall ten geschenke gegeven. Deze warande, dit breed uitge bouwde gedeelte van de oude Casa, is het werk van den ouden Salem, kapitein hij de walvischvaart, met wien zij trouwde en alles wat gij hier ziet is Amerikaansch. blaar het middengedeelte van het huis, zoowel als het leven dat men in den omtrek van het oude patio leidt, is Spaansch. De fami lie der dona, de Esludillos en Guitierrez, zijn nooit bijzonder met dit huwelijk inge nomen geweest, hoewel het land er door vooruitging en de waarde er van vccrlig- voudig verdubbeldesedert zijn dood heeft men streng elke vreemde tussckcnkorast geweerd. Niet dat Maruja zich daaraan veel zou, storen, indien zij op iemand verliefd Uitslag der horstemmingen voor de Tweede Kamer. Gisteren zijn in 24 van de 25 districten, waar herstemd moest worden, de bussen ge opend. In Hontenisse geschiedt de opening heden en dan heeft in Middelburg een nieuwe keuze plaats. Met groote spanning werd overal in den lande de uitslag der stemming afgewacht. Immers de naaste toekomst des lands hangt van den loop der.herstcmmingenaf. Wij herinneren, dat op 9 Juni terstond zijn gekozen 41 liberalen, 21 katholieken, 12 anti-revolutionairen. De herstemming in de 24 diatr. liep in 12 districten tusschen liberalen en anti-rev. 6 11 11 1, 11 kath. 2 11 1, 1, radicalen. 3 11 kathol. anti-rev. 1 district radicaal soc.-dem. Wij laten thans den uitslag volgen volgens de gisteren ingekomen telegrammen Alkmaar. Gekozen Mr. W. van der Kaay, L. Amersfoort. Gekozen: J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Ove, A.-R. Bergum. GekozenMr. II. Plu do Kanter, L. Beverwijk. Gekozen Jhr. Mr. J. W. G. Boreel, L. Bodegrave. Gekozen S. van Vel zen, A.-1L Brenkelen.Gekozen Mr. W. J. Royaards van den Ilara, L. Delft. GekozenMr. II. A. van de Velde, A.-R. Doetinchcm. GekozenMr. J. G. S. Bevers, K. Bist. Gekozen Mr. G. -W. baron van Dedem, A.-R. Bnschede'. Gekozen W. J. Geertsema, L. Brandeer. Gekozen F. Lieftiuck, L. Gouda. Gekozen M. Bogaerdt Bzn, L. Groningen. GekozenMr. S. van Houten, I:. Haarlemmermeer. Gekozen Mr. F. J. M. A. "Reekers, K. Katwijk. Gekozen: .T. II. Donner, A.-R. Loosduinen. Gekozen Mr. A. II. M. van Berckel, K. Ommen. Gekozen J. Van Alphen, A.-R. Schiedam. Gekozen Mr. A. P. lt. C. baron van de Borch van Vcrwoldc, A.-R. Schoterland. Gekozen Mr. H. W. F. Treub, R. Veendam. GekozenMr. H. Goeman Borgesius, L. Winschoten. Gekozen B. L. Tijdens, R. raakte. Ofschoon zij door en door Spaansch is in denkwijze, bevalligheid cn gestalte, zoo is er nog genoeg van dat oude, krachtige Samelsbloed in haar, om haar zin in zekere opzichten door te zetten en zich noch aan wet, noch aan gebod te storen. Er zijn geen zoons zij is de eenige erfgenaam van het huis cn het landgoed, maar hare zusters krijgen ieder een afzonderlijke portie, volgens lands gebruik, van de andere eigendommen, en die zijn niet gering." „7a.0 zal de kapitein nog een aardig duitje met Amita trouwen," zei de Schot. „Indien hij geen gevaar liep het alles tengevolge van Maruja te verliezen. Er is nog genoeg van die oude Spaar.sche jaloezie in het bloed, om te maken dat zelfs cïe lieve, zachte Amita hem nooit zijn tijdelijken afval vergeeft. De Schot meende int iets in zijne wijze van spreken te kuuncn opmaken, dat Ray mond uit eigene, treurige ondervinding sprak. Hoe was het anders mogelijk, dat dit aantrekkelijke, knappe jongmensch, dat buitenslands zijne opvoeding genoten had eu door en door kundig in zijn vak was, niet geprofiteerd zou hebben van de voordeden, die zijn in de buurt wonen voor hem op leverden, terwijl het trouwens iedereen duidelijk was dat hij een begunstigd persoon daar in huis was? „Maar waarom stelt onze gastvrouw hare dochters aan den betooverenden invloed uwer landslui bloot, terwijl iedere nauwere toe nadering van hen belemmerd wordt door de betrekkingen harerzijds zeide de ander, terwijl hij zijn medgezel aaukeek. „De meisjes schijnen met de gewone Amerikaan- sche vrijheid behept te zijn „Misschien zijn zij daarom het minste gezind zich aan den eersten den besten over te geven» die haar vraagt, maar Spaansehe Wijk hij Duurstede. Gekozen: Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, L. Wolvega. Gekozen W. II. Houwing, L. Zaandam. Gekozen: W. De Mcijicr,L. Reeds zijn dus gekozen 53 liberalen, 19 anti-revolutionairen, 23 katholieken en 2 ra dicalen. De liberalen hebben dus reeds de meer derheid in de nieuwe Kamer. Binnenlandsch nieuws. Helder. Jl. Dinsdagavond werd in het lokaal „Tivoli" een Concert gegeven door den heer B. van der Kaa (Pianist), oud-élève van het Dlinden-Instituut te i- Amsterdam, met geheel belanglooze mede werking van het Symphonie-orchest der K. N. Marine, onder directie van den heer J. Koning. Ten gehoore werden'gebracht een negen tal nummers, waarvan er vier door den heer van Jder Kaa werden uitgevoerd,: welke door de toehoorders zeer werden toegejuicht, vooral door de vaardigheid, welke hij daarbij niettegenstaande zijne blindheid ten toon spreidde. Vooral „Fantaisie Impromptu", hetwelk door den heer van der Kaa zelf gecomponeerd is, wekte vooral de. aandacht. De overige vijf nummers, 5 welke door hét Marine- orchest ten gehoore werden gebracht, droe gen niet weinig bij om het genot van dezen avond te verhoogen. Helder. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zal op Woensdag 1 Juli a. s. eene gewone vergadering houden. Belanghebbenden, welke in eenige zaak den steun of de bemiddeling der Kamer willen inroepen, of op andere wijze hare medewerking wenschcn,moeten hunne verzoekschriften vóór den dag der vergadering bij één der leden of bij den Secretaris indienen. Rijp. Jl. Zaterdag trad alhier in het logement „de Eendracht" de heer mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Meppel, voor de kiezers als spreker op. Door de „Centrale Kiesvereeniging" te Zaandam daartoe uitgenoodigd, ontwikkel de de heer S. op zulk eene meesterlijke wijze de denkbeelden der liberale partij, dat hij den warmen dank der aanwezigen in ruimen mate inoogstte. duenua leeft nog in de familie voort, en hoe wel men ze niet ziet, zoo is zij er niet min der vreeswekkend door. Het is een geheim zinnig iets, dat, zoodra een jongmensch buitengewoon veel werk van een der dames maakt, behalve van Maruja, hij een wenk van Perio krijgt." „Watvan den bottelier, die er als een Indiaan uitziet"? Van een bediende 1" „Pardon van den Mayordonio. De oude, vertrouwde dienaar, die de plaats van den vader vervangt. Niemand weet' wat bij zegt. Indien het slachtoffer een beroep op mevrouw doet, dau is zij ongesteld zooals ge weet, is zij maai- zwak vau gezondheid. Indien hij in zijn razernij Maruja tot zijn vertrouwde maakt, wordt hij terstond ge nezen." „Hoe dat?" „Wel, dan eindigt Lij met zijn jeugdige genegenheid op haar over te brengen, met het gewone resultaat." „Dus denkt gij nog niet dut onze vriend de kapitein een bezoek van den vertrouwden bottelier gebad heeft, om hem naar zijne voornemens te informeeren „Ik denk niet dat zulks noodig zal zijn," zeide de ander leukweg. „StilDe kapitein is juist in gindsch boschje verdwenen. Ik veronderstel dat hier, het geheimzinnige spionneeren eindigt, waarvan gij den snuf beet hebt. Neende duivel halc me 1 maar dat is die Fran3chm.au, die daar uit het myrtenbosehje te voorschijn komt. Hoe komt hij daarin llcinelsche goedheid, daar is ous dametje ook 1" „Ja," zei Raymond met trillende stem, „het is Maruja (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1