Van de Vereenigingen, die aan dezen wed strijd deelnamen, stonden tot nu toe liet hoogst aaugeteekeud „J. Pz. Coen" van Hoorn met 25 tr. en 61 p. en de Kon. Stnd.- Schietv. van Amsterdam met 24- tr. en 55 p. De flobert-banen hadden Zaterdag een 'zeer druk bezoek. In den korpswedstrijd op die baan won Zaterdag de Kon. Stud. Schietv. van Amsterdam 124 punten. Kerknieuw 8. PREDIKBEURTEN. Hervormde gemeente te Texel. Zondag 5 Juli, Burg, voorm. 9.30 en Oudcschild, nam. I-.3U, ds. Jelgersma, van Schoorl. Waal, voorm. 10 u, ds. de Mazure. Doopsgezinde gemeente. Zondag 5 Juli, Burg, voorin. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 5 Juli, Schagerbrug, nm. 1.30, ds. Hobus. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 5 Juli, vm. 9.30, Burgerbrug, ds. Hobus. Doopsgezinde gemeente. Zondag 5 Juli, voorm. 9.30, Oudesluis. ds. v. Calcar. Ned. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 5 Juli, voorm. 9 u., St. Maarten. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 5 Juli, vm. 9.80, ds. Adriani, van Warmenhuizen. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 5 Juli, nam. 1.30, ds. Adriani. Ned. Herv. kerk te Hippolitushoef op Wieringen. Zondag 5 Juli, voorm. 10 u., ds. Bron. Buitenland. Frankrijk. De werkstaking der tram - beambten in de Zuidelijke districten van Parijs heeft opgehouden. Duitschland. In den toestand van Prins Alexander van Battenberg is eenige verbetering gekomen. Evenwel zijn de geneesheeren zeer bevreesd voor den afloop. De prins is zeer zwak en kan slechts zeer weinig voedsel gebruiken. Indien dus de koorts blijft aanhouden, wordt de toestand weer gevaarlijk. De broeders van den prins, prins Hendrik en Frans Jozef van Batten berg, bevinden zich reeds te Gratz. Italië. In den Staat verklaarde de Minister-president Rudini in antwoord op een interpellatie van Taverne, dat de Re geering de handhaving van den vrede en van het status quo wenscht in Europa en vooral in de Middellandsche Zee. Om dit doel te bereiken, trachtte de Regeering betrekkingen aan te knoopen en overeen komst te sluiten met de Mogendheden, die gelijke belangen als Italië hebben. Sir James Fergusson sprak er over in het Engelsch Parlement en daar de Regeeringen van beide landen dezelfde inzichten hebben, stellen zij zich voor, den vredete verzekeren door handhaving van het status quo. Wat betreft de betrekkingen met Duitschland en Oostenrijk-Hongarijê, deze zijn van hartelijken aard. Bij de nadering van het tijdstip waarop de tractaten zouden ver strijken, werd besloten ze te hernieuwen, opdat er geen afbreking mocht zijn omdat een tienjarige ondervinding heeft aangetoond, dat de bondgenootschappen in alle op rechtheid waren gesloten en krachtig wer den gehandhaafd, ter verzekering van den Europeeschen vrede. Hij hoopte, dat dè Senaat de politiek der Regeering zou goedkeuren. (Algemeene instemming.) Dè heef Taverna dankte den Minister president Voor zijn inlichtingen en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de Senaat de .verklaringen der Regeering zou goed keuren. Noord-Amerika. Te San Francisco zijn herhaalde schokken van aardbevingen gevoeld. Onder de inwoners heerscht groote onsteltènis. Een gerucht gaat, dat generaal Legitime San Domingo zal verlaten met 20 zijner partijgenooten, om een onderzoek op Haïti in te stellen. Gemengd nieuws. Helder. Men leest in het „Dagelijksch Advertentieblad voor Groningen en Om streken" van Woensdag 13 Mei jl. „Hótel Volapük" las men overal„Eerst daags opening van het „Hótel Volapük" en grappenmakers durfden zelfs beweren, dat enkele fabrikanten en grossiers hunne prijs-couranten aan 't adres van 't nieuwe Hótel hadden gezonden. Doch de over komst van het gezelschap Van Lier gaf de ontknooping van het raadsel, en het bleek de titel te zijn van een echt kermisstuk, dat b. v. te Berlijn herhaaldelijk opge voerd en telkens ten zeerste toegejuicht was. Zie, de heeren Van Lier ontzien nooit kosten of moeite, om het publiek te bevredigen, en wie hier den rijkdom der costumes en het fraai decoratief heeft ge zien, die is een en al bewondering voor zooveel pracht en luister. Alle personeel, en bij de Gebrs. van Lier komt het op een enkel persoontje niet aan, in de blin- kenste en fijnste costumes en daartusschen de classieke figuur van Mevr. André met haar blinkenste diadeem en overgelijkelijk schoon toilet, en daarbij een decoratief'zoo smaakvol cn rijk, dat alle publiek opge- togenis van verwondering, zie, zoo iets mocht waarlijk wel op meerdere waardeering van het publiek aanspraak maken, 't Is waar, het is een echt kermisstuk, dat hier ge speeld wordt, een stuk, waarin een drietal liefdeshistories zijn dooreengemengd, die en dat is toch ook eene aanbeveling alle drie tot een goed einde komen, en voor 't overige heeft men aan den inhoud maar weinig. Doch de glans der toiletten de i bonte afwisseling, het fijn decoratief, de gloed- 1 volle verlichting, Oostersche kleurenpracht gevoegd bij 't schoone spel van de altoos even jeugdige Mevr. Albregt en de vele aardige coupletten, waarmee het'blijspel is gekruid, mogen veilig meer bezoek en betere resultaten doen verwachten. Want anders had het al den schijn, dat Groningen meet met twee maten. Over den smaak willen wij liefst niet twisten zoo ergens, dan geldt hier het„zooveel hoofden, zooveel zinnen." Op 27 Juni, des middags om 4 uur, zag men op Terschelling, boven de Noord zee, op eene hoogte van ongeveer 40 graden, een prachtigen vuurbal, die zich van het N.O. naar het N.W. bewoog en na ongeveer 3 seconden uiteen spatte. Te Hoogwoud is jl. Zondag wederom een valsche gulden, voorzien van het jaartal 1856, in beslag genomen. De gulden is zoo nauwkeurig nagemaakt, dat het niet te verwonderen is, dat men hem voor een echte ontvangt. Alleen bij scherpe vergelijking ziet men, dat hij even dunner en meer blauwachtig dan wit is, zooals een echte, terwijl natuurlijk de heldere klank bij 't laten vallen niet wordt gehoord. Daar dit nu in betrek kelijk korten tijd reeds de tweede maal .is, dat zoodanig vervalscht geldstuk hier door de politie is opgemerkt, kan 't best zijn dat er nog meer in omloop zijn. Een ieder zij dus op zijne hoede, en zie goed uit welke muntstukken gij ontvangt. (Alk. Ct.) Omtrent den Engelschen wonder dokter te Rozendaal meldt „De Grondwet De genezingen door de Saquah-middelen te weeg gebracht, grenzen aan het onge looflijke. Nadat zoovele verouderde rheumatische kwalen door den z. g. „Wonderdokter" waren genezen, heeft hij Zondagavond een jongeling van ipjarigen leeftijd, die meer dan vijf jaren met behulp van twee krukken voortstrompelde, radicaal genezen, zoodat de patiënt, tot verbazing van het groot aantal aanwezigen uit alle standen der burgerij, na de tweede behandeling, zonder krukken voortwandelde alsof hem nooit iets gedeerd had, en reeds de kerk heeft kunnen bezoeken. De krukken van den armen jongen werden natuurlijk door den heer Saquah naar het hótel medegenomen. De toeloop van lijders is dan ook ont zaglijk groot. Uit alle standen en van ver afgelegen plaatsen komt men zich de heilaanbrengende middelen aanschaffen. Een man uit Bergen-op-Zoom, zekere L., die sedert jaren leidende was aan hevige rheumatiek, werd genezen. De geestdrift is reeds zoo groot, dat men zijne vier paarden van den wagen heeft gespannen en het volk bijna vocht om hem te mogen trekken. Onder hoera's bracht men hem naar het hótel Kuipers, waar hij gelogeerd is. Een persoon te Tilburg, 20 jaren oud, zekere B., pas een vijftal weken getrouwd, mishandelde zijn vrouw op ergerlijke wijze, zoo zelfs, dat hij haar bij de haren over den grond sleepte. Dit verdroot een aantal buurvrouwen, die op een warmen namiddag den man uit zijn woning haalden, voor een ploeg spanden en met een vöermanszweep den man noodzaakten, den ploeg op en neer door een perceel bouwland te trekken. Daarna werd hem beloofd, dat de buurt een oog in 't zeil zou houden, om zoodra, vanwege de gedragingen van B., hem opnieuw te tuchtigen. Dezer dagen werd gemeld, dat het Ned. schip „Hollandia" vergaan was. Nader wordt daaromtrent door den gevagvoerder Jansen gemeld In den nacht van 26 Mei op 26 gr. 50 min. Z. Br. t8 gr. O. L. werden wij door een orkaan beloopen, waarin het geheele voortuig verloren ging. Den vol genden dag brak de groote mast en viel met al het tuig overboord. Aanvankelijk was het schip nog dicht, toen men eens klaps bemerkte dat het veel water begon te maken en wel zoo snel, dat er nauwe lijks tijd overbleef om de reddingsboot overboord te kunnen krijgen. Zeven man schappen bereikten de boot, toen het schip plotseling in de golven verdween. Na 2 nachten en een dag in het grootste levensgevaar verkeerd té hebben, zonder eenige proviand of water, werd de uitge putte equipage door een Zweedsch bark schip gered en te Kaapstad aangebracht. De kok en 4 man verloren bij deze ramp het leven. Te Kuilenburg is eene werkstaking onder de sigarenmakers uitgebroken. Hun eisch is hoofdzakelijk loonsverhooging. De fabrieken „Trio", van de firma Dressel- huijzen en Nieuwenhuizen en van den heer C. Laan, staan stil. Een paar honderd sigarenmakers wandelen rustig door de stad en over de kermis. Een vreeselijk voorval vond Zaterdag avond in de Rue Jacob in de Parijsche wijk Saint-Germain-des-prés plaats. Een zekere baron Gabriel de Plinval-Salgues, die daar woonde en aan vlagen van zins verbijstering leed, begon plotseling met zijn jachtgeweer op de voorbijgangers te schieten. Eenige personen werden licht gewond en ook een paar politieagenten, die zijn kamer wilden binnendringen, werden getroffen. Eindelijk moest de brandweer te hulp worden geroepen om den razende tot beda ren te brengen, maar hoewel de brandweer den man met een waterstraal van het bal kon, waar hij stond, verdreef, kon men toch niet in zijn kamer, welke hij gebarricadeerd had, doordringen; Eindelijk was de am munitie verschoten en toen stak de baron zijn kamer in brand. Intusschen vermaakte de baron zich met stoelen en ander huisraad op de straat te werpen, maar nu het vuren gestaakt werd, konden de agenten hem wel bereiken. De pompiers hakten de deuren stuk, en juist toen zij binnendrongen, zagen zij twee per sonen uit het raam springen. De baron, eu een juffrouw, die hij bij zich had, spron gen uit het raam op de binnenplaats. De pompiers waren den brand spoedig meester en begaven zich toen naar de binnenplaats. Beide personen lagen daar zwaar gewond. Zij werden terstond naar het ziekenhuis vervoerd en verpleegd. De baron had het rechterbeen gebroken en ook de juffrouw had ernstige wonden ontvangen, doch hun leven is niet in gevaar. Bij onderzoek bleek, dat de baron, die een zeer los leven leidde, aan vervolgings waanzin leed. Vandaar dat hij het vuur opende op allen, die de binnenplaats over gingen. Gelukkig werd niemand ernstig getroffen. De baron schoot met hagel en velen ontvingen hagelkorrels in den schou tier en het gelaat, maar geen hunner werd doodelijk getroffen. Baron De Plinval is 24 jaren oud. Ten einde aan geld te komen voor zijn uit spattingen, verkocht hij een landgoed voor 100.000 fr. maar hij ontving van den agent, die het van hem kocht, geen penning. De vader van den baron, die ook te Parijs woont, liet hem toen onder curateele stellen. Op den dag voor dat het geval gebeurde, had de jonge baron met de vrouw, met wie hij leefde, een bezoek gebracht aan zijn vader, die hun de deur wees. Beiden keerden toen naar hun kamer in de Rue Jacob terug, waar zij besloten op de gemelde wijze een einde te maken aan hun leven. Een nieuw spoorwegongeluk heeft in Zwitserland plaatst gehad. Een personentrein van Brugg naar Bazel moest in de Boetzberg- tunnel blijven staan, wegens een defect aan de machine, en een goederentrein uit Brugg, welke men vandaar liet vertrekken in de meening, dat de eerstgenoemde trein al lang weg was, reed tegen de achterste van dien trein aan. De botsing was niet wagen hevig, omdat de goederentrein zeer lang zaam reed. Een postbeambte en een En- gelschman werden gewond. De post- en bagagewagen van den personentrein en de locomotief van den goederentrein zijn beschadigd. Het gaat den gekwetsten artisten van het Circus Carré, die nog altijd in het ziekenhuis te Hannover liggen, naar om standigheden vrij goed. Ze nemen allen in beterschap toe, doch de dames Mary Grothe, Elise, Adams, Bertha Kruger, Persina en Wolff zijn nog altijd bedlege rig en zullen vooreerst nog niet het hos pitaal kunnen verlaten. Het gerechtshof te Kopenhagen bekrach tigde het doodvonnis, dat is uitgesproken tegen de zeepfabrikant Philipson, die in het begin van 1890 den kantoorlooper Meijer vermoordde en in een ton naar New-York zond. De Deensche Minister van Binnen- landsche Zaken heeft de opgraving gelast van het lijk van een rijken, onlangs te Liverpool overleden, bankier, ten einde een onderzoek te doen instellen naar de oor zaak van zijn overlijden. Julia Michea, de vrouw, die met den jongen De Plinval in de rue Jacob uit het raam sprong, is in het ziekenhuis overleden. De lichamelijke toestand van den baron is, behoudens zijn ernstige kwetsuren, tamelijk bevredigend. Zijn vader heeft reeds bij de rechtbank machtiging aange vraagd zijn zoon in een krankzinigen-ge- sticht te doen opsluiten. Het Eng. stoomschip „Napier" is in het kanaal in aanvaring geweest met den Belgischen kotter „1'Union Républicaine," die onmiddellijk zonk. De bemanning wist zich op het stoomschip te redden, met uitzondering van den kapitein die over boord sloeg en verdronk. De directeur en twee beambten van den dierentuin te Frankfort,, waarin, zooals men zich herinnert, onlangs een waarzin- nig meisje door een beer werd verscheurd, zijn in hechtenis genomen, om zich te verantwoorden nopens hun gedrag bij dat treurig ongeval. Zekere tamboer-majoor van het te Mayenne in garnizoen liggend 102de reg. infanterie 'neeft eene lengte van 2.5 M. Dit is echter nog niet de grootste soldaat van het Fransche leger, want bij het 17 de reg. artillerie te La Fère is er een, die 2.7 M. lang is. Datzelfde reg. bezit een kanon nier van 2.2 M. en even groot is een tam boer-majoor van het 51ste reg. infanterie te Blauvais. Een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar te Duisburg, een hartstochtelijk verzame laar van vlinders, liet dezer dagen eene bezending dezer dieren uit Nederland ko men. De bezending kwam te Duisburg aan en werd met de overige koopwaren naar het belastingkantoor gebracht om te worden „versteuert". Vlinders waren gevogelte, en van gevogelte moest belas ting worden betaald. De geadresseerde had veel moeite om er de belastingbeambten van te overtuigen dat vlinders, hoewel zij vleugels hebben, toch niet tot het „gevogelte" behooren en moesten worden gerekend onder de rubrieken„kunsten eu wetenschappen", op grond waarvan zij vrij naar binnen gingen. Gelukkig dat 't een „hoogeplaatst amb tenaar" betrof. Want anders zou 't wel heel wat meer moeite hebben gekost, deze „rarae aves" (zeldzame vogels) tolvrij over de grens te krijgen. Ansjovis aangebracht, prijs f 6 per 1000, 0 850 K.G. Bot, prijs 20 ets. per K.G. Volendam, 30 Juni. De Noordzeevisscher bosomden f 70 u 80 in do afgcloopon week. D kwnkkuilvisschcrs vingen jl. Zaterdag per botter p 40 a 50 pond aal. Er komt veel zieke aal. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur I Tu het verslag van de vergadering der Nationale Kiesvereeniging „Burgerplicht" geeft uw verslag gever mij de woorden iu den mond„Men gaf deze kiesvereeniging den naam „Nationale" om deze toe gankelijk te maken voor do verschillende richtingen, die den modernen godsdienst vertegenwoordigen". Ik heb echter gezegd„Men gal' deze Kiesvereeni ging o. a. daarom den naam „Nationale," om de begripsverwarring tusschen liberale staatkunde en liberale of moderne godsdienst te doen ophouden." Daar de in het verslag gebezigde woorden een ver keerd denkbeeld geven vau de geest van de Nationale kiesvereeniging, zoo verzoek ik u beleefd deze recti ficatie in het eerstvolgend nummer uwer Courant op te nemen. Achtend, Uw dw. dn., HARMS. Onze verslaggever is zioh niet bewust dit deel der rede des heeren Harms onjuist te hebben weergege ven. Natuurlijk blijft do mogelijkheid niet geheel buitengesloten, dat hij den geachten inzender ver keerd kan hebben verstaan, wat echter te moeielijker is aan te nemen, daar de heer Harms geen rede uitsprak, maar die op zeer duideljjken toon voorlas. Red. Geachte Redactie I Onder de rubriek „Binnenlandsch nieuws" geeft uw blad van heden een uitvoerig verslag der verga dering van „Burgerplicht." In die vergadering zijn echter woorden gesproken, welke mij nopen een plaatsje in uw blad te verzoeken. In de toelichting zijner motie geeft de heer Harms een beschuldigende kritiek over de houding des heeren Van Balen, en wel over onderhandelingen met de anti-revolutionairen alhier (als de courant waarheid spreekt) Welnu, de heer Harms kan gerust zijnhet is zuivere waarheid, en wel dezeOp het programma der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier komt 0. a. voor: „Proportioneele vertegenwoordiging." Dit ook door mij lang gekoesterde denkbeeld gaf aanleiding om aan genoemde Kiesveroeniging eeni schrijven te richten. Tn welke zin dit werd bedoeld, uit een daarop ontvangen antwoord bleek, dat propor tioneele vertegenwoordiging gewenscht wordt bij de wet. Mijn gevoelen echter was, en nu nog, dat, gesteld eene invoering daarvan is gewenscht, en mogelijk, dit allereerst in den kring-der gemeente en ten be hoeve der gemeeuteruads-verkieziugen moest blijken. Vooral hierom lachte voornoemd denkbeeld mij toe, omdat bij een stelsel vau proportioneele verte genwoordiging vele, zéér vele onaangenaamheden van persoonlijken aard bij de verkiezingen vermeden en de verhoudingen in de gemeente beter tot hun recht zouden komen, als nn het geval is. De „Vrijzinnige Kiesvereeniging* kon echter geene wijziging brengen in hare opvatting betreffende dit vraBgstnken wenschte derhalve de toepassing er van voor de gemeenteraada-verkiozingen niet Deze uitslag betreur ik teu zeerste, omdat m. i. zoodanige overeenkomst (uit een staatkundig oogpunt volkomen billijk) veel strijd zou voorkomen, terwijl nu één partij voor zich het recht vindicert om uit sluitend de belangen van alle ingezetenen door hare afgevaardigden wenscht behartigd te zien, wat jnisl de grootst mogelijke partijdigheid isaan genoemde partijzucht dus de schuld van verdeeldheid en strijd. Vonken van hartstocht, ze ontsteken zoo spoedig de vlammen, welke de banden verwoesten, die ons in het maatschappelijk leven aan elkaftr verbinden,maar leiden nimmer tot iets goeds. Daarom zij en blijve het voor elk kiezer een ernstig punt van overweging,om,zoo mogelijk, de Raad der gemeente eene zuivere afspiegeling te doen zijn van de verhoudingen, die zich in de gemeente bevinden. We schetteren zoo dikwerf met de ver loren spreuk onzer vaderen„Eendracht maakt macht", maar doen veelal het tegendeel. Wie lust gevoelt om het divide et impera in praktijk te bren gen, hij doe zulks, maar aanvaarde alsdan ook de volle verantwoortdelijkheid voor de gevolgen van zijn roekeloozen daad. Helder. 1 Juli 1891. J. KORVElt. Uit onze Koloniën. Batavia, 29 Mei. Naar het „Bat. Nbl." verneemt, heeft de heer J. P. Sineck aieh tot de regeering gewend met het verzoek hem in de gelegenheid te stellen onder toe- zioht van de geneeskundige faoulteit proeven te nemen met een door hem ontdekt middel voor de genezing van berri-berri. Bij een gnustigon uitslag dierproef nemingen wenscht hij bedoeld middel tegen eene belooning van f60.000 te openbaren. Parelvisacherij. Mr. Th. Ruys heeft het verzoek gedaan om concessie voor het visschen van parel oesters en andere zeeproducten in het zeegebied van het eiland Banka. Marktberichten. Schagen, 2 Juli. 8 Paard. f 80 a 200 2 Stier.62i a 90 14 Geldek. 80 a 250 12 Kalf k.140 a 250 Voarz. a Hokk. a 17 n. Kalv. 8 a 20 224 Schapen 10 a 28 150 Lamm. „2.50 a 9 3 Bokk. f 2 a 4 38 mag. Vark. 8 a 13 51 Biggen 3 a 5 15 Kippen. 0. 25 a 85 Eenden. a Boter p. kop. 65 a 70 Kaas p. kilogr.„ 20 a 30 Eieren p, 100 300 a 350 E.-eier. „310 a 320 V i 8 s c h 8 r ij. Nieuwediep, 2 Juli. Sedert jl. Dinsdag wer den alhier door 180 kordera en bengers 5 tot 40 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 2 tot 30 roggen, 4 tarbotten, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 55 a 60 cent, kleine id. 15 a 20 cent, rog 40 a 45 cent, tarbot f7 a f 9 per stuk, kl. schol f 1 a f 2.50 per mandje en schar f 3.50 per mRnd. Texel, 28 Juni. De Rog vangst binneugaats begint sterk te verminderen. De verzending naar de Belgische markten was iu de vorige week niet groot. De Rog goldt van 40 tot 58 et. per stuk. Door de Noordzeevisschera werd van f 45 tot f 50 per sehnit besomd. De Palingviasoherg in de binnen wateren werd iets beterde Paling gold van 20 tot 50 ct. per half K.G. Voor do rookerijen had veel aanvoer plaats van Scharren, Poonen en Pietermannen. Scharren golden f 4.a 4.50, Poonen en Pietermannen f 1 a 2 por mand. Terschelling. In de vorige week was de vis- aoherij zeer goed. Naar 't buitenland werden 351 manden viseh en 29 buien alikruiken verzonden. De prijzen waren als voïgtRog 25 tot 45 ct. Tong 15 tot 32 ct.Tarbot 75 ct. tot f 2. kleine Schol f 1,60 tot f 1,810 Bot f 2 Paling 80 ct. en hoogerHandschol f -4 tot f 5Garnalen f 2,25 tot f 2,50 en Alikruiken f 1,60 tot f 4,75. Enkhuizen, 29 Juni. Heden werd alhier door 183 vaartuigen van 500 tot 19,000 stoks Burgerlijke Stand van: Helder, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. Getrouwd: H. Munnik en J. de Bruijn. R. Jong- kees eu 0. Biezercld. N. Prins cn N. Sehol. P. B Barrevoets en S. Zwaan. J. van Daalen en C Kor ver. BevallenC. Teerink, geb. Kraak, d. K. Kneppel gob. Bonifacius, d. Overleden: G'. A. Postimua. wod. v. J. H.Latha, 60 jaar. /•/'eerk. Waarnemingen te Helder. (Landskeet.) Windrichting en kracht, O.N.O. 0.5 Kg. Z.W. 12 Z.W. 11 Barometer mM. Thermometer Ca. Stand. Afw. Stand. 757.72 - 8.28 758.66 - 2.24 760.15 - 0.75 t 1.0 - 0.7 - 1.( II 12 0.79 8 0.85 12 0.79 Weêrsgesteldheid. Ligtbew., mooiweer. Helder, wind., goedw. id. Toestand van de zee. Vlak Golv. id. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Juni 15 gr. 14 min. 11 sec. L a a t 8 t e berichten. 2 Juli. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur is van? Wilhelmshaven alhier tér reede aangekoJ men de Duitsche pantserdekkorvet „Prin- zess Wilhelm", commandant de fregat- kapitein Boeters, die het jacht „Hohenzol- lern", waarmede de keizer van Duitsch-j land naar ons land is gekomen, op de reis tot vóór IJmuiden begeleidde. Na ter reede het gebruikelijk aantal salutschoten te hebben gelost, die van de Oostbatterij voor de vesting en van de drijvende batterij „Salamander" voor de Marine werden beantwoord, kwam het schip in de haven, waar het met een diepgang van 75 d. M. zonder eenigen hinder aan den wal werd gemeerd. De „Prinzess Wilhelm" is een nieuwge bouwd stalen schip, ter lengte van 94 meter; het voert eene batterij van 15 stuk ken, benevens 6 revolver-kanonnen en de noodige torpedo-inrichtingen en heeft eene bemanning van 350 koppen. Het schip vertrekt morgenochtend vroeg van hier naar den Hoek van Holland, waar het de „Hohenzollern" zal afwachten, om deze verder te vergezellen. Parijs, 1 Juli. Het bericht van de „Standaard," dat Fransche troepen de pro vincie Luang Prabang bezet hebben, wordt formeel tegengesproken. Berlijn, 1 Juli Alle avondbladen wijden aan Nederland, naar aanleiding van het bezoek des Keizers aldaar, belang stellende artikelen. De „Nat.-Zeitung" wijst op de stamverwantschap, de betrek kingen tusschen de huizen van Hohen zollern en Oranje. De Duitsche belangen hebben, zelfs in geval van oorlog, geen behoefte aan een bondgenootschap met Nederland, alleen aan de neutraliteit van deze mogendheid. Met de wenschen van Nederland tot handhaving der neutraliteit stemmen de Duitsche belangen volkomen overeen. De „Nat.-Zeitung" schrijft het volgende De uitingen der Nederlandsche dagbladen en de voorbereidingen tot de ontvangst van den Keizer en de Keizerin bewijzen, dat de vriendschappelijke gezindheid van Duitschland jegens den Nederlandschen nabuur wordt beantwoord. De dwalingen en het misverstand, welke na 1866 en 1870 ontstonden, zijn sedert lang verdwe nen. Geen Nederlander gelooft nog dat de Duitsche politiek is gericht tegen de zelfstandigheid van Nederland. Duitschlands belang eischt, voor het geval de vredebond tot oorlog mocht verplioht worden, niet een bondgenootschap, maar de neutraliteit van Nederland, welks havens bij een oorlog open zijn en granen zoowel naar Duitsch land als naar Frankrijk tot voeding der krijgvoeren den volkeren zenden. ADVERTENTIEN. Heden overleed, zaclit en kalm, mij na geliefde Echtgenoote TRIJNTJE PRINS, in den ouderdom van ruim 67 jaren. Mede namens kinderen en behuwdkinderen, H. RENTENAAR. Anna Paulowna, 2 Juli 1891. Wegens dubbele zaken ter overname aangeboden: een zeer net Café met Biljart en vergunning, op een der beste standen te Nieuwediep, tegen taxatie der Inventaris. Direct te aanvaarden. Brieven onder lett. Z, aan het Bureel dezer Coftrant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3