HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M. 85. Vrijdag 17 Juli 1891. Jaargang 49. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. KIEZER S! P. GROEN. J. G. R. Y0S. C. D. ZÜR MÜHLEN. L. W. F. OUDENHOVEN. J. VERFAILLE. 8. W. ST00KER. Dr. P. C. E. FR0WEIN en J. 00RTGIJSEN. M A R U J A, ,Bn deseajtoreert nimmer la Jan Tiet ert. Co en. Het Vadnrludt ghetroawe Blijf iok tot ia den dooi. VorsoIJrxt lederen Dinsdag, Donderdag en. Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor do courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 t naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 t n alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepeu Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 000 0 Zuid-Afrika2.60, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tuaschen den tekst, per regel 15 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleindent 5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden standw 5 Agenten in het buitenland: België. Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gndule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Ma., Okonite Co, Passaic. Voor de vervulling der vacaturen voor lid van den Gemeenteraad, ontstaan door het aftreden van zes leden, bevelen wij ten zeerste aan, de heeren (WIT STEMBILJET) en voor de vervulling vantwee nieuwe zetels, de heeren (IIOOD STEMBILJET). Verslas van Ie Eijls DOOR BRET HARTE. De Rijks Landbouw-Commissie heeft aan den minister van Waterstaat enz. een advies doen toekomen over de vraag, in hoeverre de landbouwbelangen door eene wijziging van de bestaande belastingen zou den kunnen worden gebaat. De commissie heeft twee vragen over wogen 1. Zijn de belastingen in het algemeen zoodanig geregeld, dat de landbouw een evenredig deel draagt in verhouding tot andere bronnen van het nationaal inkomen 2. Zijn de afzonderlijke belastingen zoodanig gekozen en ingericht, dat de landbouw, bij betaling van zijn evenredig deel, in zijne voortbrenging zoo weinig mogelijk wordt belemmerd Uit het verslag blijkt in hoofdzaak het volgende De landbouw gaat in verhouding tot zijne productiviteit onder te zwaren last ge bukt. Deze zware druk wordt in hooge Feuillctoa tam de Heldersche- en Nieuwed. Courant. Toch wenschtc hij, dat zij niet zoo stevig doorstapte. Al mocht men nu nog zóó levens lustig en stoutmoedig zijn, en boven allen uitblinken en als een Indiaan kunnen loopen, haasten moest men zich nooit. De pas werd versneld zij waren gewoon weg op den J loop. Nog erger, Maruja ging in een kleinen draf over haar lenig figuurtje was in volle beweging, hare voetjes vlogen als pijlen voor uit zij bewoog zich voort op de maat van een allerliefst wijsje, dat zij, zooals zij wel willend genoeg was op te merken, in hare kinderjaren van Pedro geleerd had. Pas bij de omheining, waar zij 's morgens deu land- looper ontmoet had, hield zij haar vaart in. Er was niet aan te twijfen, of de andere drie van het viertal waren niet bijster in hun humeurAmita in de eerste plaats, wier persoontje zich niet tot zulke comüla-achtige oefeningen leende Raymond, wien het niets aanstond, dat het armje meisje aan zulk een proef blootgesteld werd en Garnier, die eene uitgezochte gelegenheid gemist had en een flauw vermoeden kreeg, dat hij een gek figuur maakte. Slechts Maruja's oogen, of liever die haars overleden vaders, fonkelden van levenslust en genot. «Gij zijtte verwijfd," zeide zij, terwijl zij tegen de omheinig leunde en haar waaier Wen hare oogen hield, ten einde de omgeving bij maanlicht beter te kunnen opnemen. mate onbillijk door den vrijdom, welken het kapitaal in portefeuille geniet. Doch zelfs wanneer men den landbouw vergelijkt met andere wel belaste bronnen van inko men, is de uitkomst voor den landbouw niet gunstig. Een directe vergelijking van enkele land- bouwersbedrijven met enkele handelszaken of neringen, zooals voorkomt in sommige enquêteverslagen, is zeker weinig afdoende. De Patentwet werkt, zooals algemeen be kend is, zóó ongèlijk, dat uit het eene ge val niet tot het andere mag worden be sloten. Maar ook de druk der grondbe lasting is allesbehalve gelijkmatig. Door de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen moge hierin belangrijke verbetering worden gebracht, de werkelijke toestand is thans reeds aan merkelijk afgeweken van dien, welke den grondslag vormt der schattingen, een afwij king, die van jaar tot jaar sneller toe neemt. Doch indirect blijkt de wanverhouding der belasting voldoende. Vooreerst dient in het oog gehouden te worden, dat de landbouwer wel van patent is vrijgesteld, doch dat de personeele be lasting voor de meesten inderdaad werkt als bedrijfsbelasting. Dit is vooral het geval met de 2de, 3de, 5de en 6degrondslagen. In den regel betalen de mingegoede land bouwers aan personeel, voor hunne paarden, inwonende dienstboden, haardsteden en vensters, voor zoover deze geheel onmis baar zijn voor hun bedrijf, meer in de per soneele belasting dan kooplieden of indu- strieelen en de groote kooplieden mogen in vergelijking met de landbouwers en in ver houding tot hunne winsten zeer bevoor recht worden geacht. Bovendien betaalt de grondeigendom een aanzienlijk percentage aan de grondbelas ting. Naar de laatste herziening bedraagt de netto huurwaarde 96 millioen. Rekent men voor het inkomen der landbouwers uit hun bedrijf bovendien 50 pCt. van de huurwaarde, dus 48 millioen, dan wordt de opbrengst van den landbouw 144 mil lioen. Deze raming is ongetwijfeld te hoog en ver van de werkelijkheid, omdat sedert de waardeering der belastbare opbrengst de grond aanmerkelijk in waarde is gedaald en het inkomen der boeren door achter uitgang en schulden op een veel lager cijfer moet worden geschat. Doch neemt men de hoogere cijfers als basis van berekening en stelt men dat de grondbelasting met de opcenten zal bedragen 8 pCt. van de be lastbare opbrengst, dan wordt de verhouding tot het inkomen toch nog ruim 5 pCt. wDe beschaving heeft de kracht uit uwe beenen geperst. Een mensch moet een heelen dag op zijn voeten kunnen steunen, daarvoor zijn ze." „Juist zooals een landlooper," bromde Raymond. z/Wel mogelijk I Ik denk, dat ik graag een zigeuner zou geweest zijn, om van het eene land naar het andere te trekken en iederen avond een nieuwe slaapplaats te zoeken." z/En u 's morgens achter een haag aan te moeten kleeden," zeide Raymond. «Meent gij het in ernst, dat gij en uwe zuster vol doende gekleed zijt, om den tocht van avond te beginnen Het is bitter koud," voegde hij erbij, zijn kraag opzettende. «Kunt gij ons bijvoorbeeld terstond den naasten weg wijzen naar een hooiberg of een hoenderhok «Sybariet, die gij zijt!" Zij wierp een langen blik over de omliggende landerijen en langs de laan. Eensklaps deed zij een paar schreden achteruit. «Wat is dat Zij wees op eene lange, magere gedaante, welke langzaam aan den anderen kant van de omheining Terdween. «Het is Pedro maar. Ik herken hem aan zijn langen mantel," zeide Garnier, die het dichtst bij de heining stond, gerust stellend. «Maar dat is vreemd, dat hij niet hier was toen wij hier kwamen, of dat hij uit het voor ons liggende land te voorschijn stapte. Hij moet dus achter ons geloopen hebben, maar aan de andere zijde der haag." De oogen der beide meisjes waren weder- keerig op elkander gericht, doch niet zonder dat Raymond het opmerkte. Araita's blik verduisterde, toen zij naast hare zuster ging staan en haar arm met een vertrouwelijk drukje vereerde, dat terstond beantwoord werd. Bij het personeel en de grondbelasting komt dan nog een aanzienlijk, hoewel niet onder cijfers te brengen bedrag, dat de landbouw meer dan handel en nijverheid betaalt aan mutatierechten en accijnzen. Eindelijk mag niet worden vergeten, dat, gelijk reeds in het Enquêteverslag (p. 95) werd uiteengezet, de landbouw in vele streken van het land bezwaard wordt met provinciale belasting, polder- of water schapslasten, die voor een belangrijk deel dienen om uitgaven van algemeen belang te dekken. De commissie behandelt daarna meer in het bijzonder: de grondbelasting, de be- 1 lastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, het personeel, de mutatie-, zegel- en hypotheekrechten, de accijnsen en de gemeente-belastingen, en zegt ten slotte „Zij deelt aan Uwe Exc. hare overwe gingen mede in de verwachting, dat hare overtuiging, dat de belangen van den land- bouw grondige hervorming van verschillen- j de belastingen eischen, door de Regeering moge worden gedeeld, en in het vertrouwen dat hare wenschen weerklank moge vinden in maatregelen om billijke grieven weg te nemen en de ontwikkeling van een der groote takken van het volksinkomen te bevorderen." NEDERLAND. HELDER, 16 Juli. I De plechtige eerste steenlegging voorde j nieuwe Hervormde kerk te Apeldoorn I door H. M. Koningin Wilhelmina is thans I vastgesteld op hedenmiddag te 2\ uren. Een aantal loodgietersknechts te Amsterdam hebben daar een verg. gehou- den en de volgende motie aangenomen: „gehoord de discussiên omtrent de mid delen ter verkrijging eener betere levens voorwaarde, overwegende, dat in het vak dringende j verbeteringen zeer noodzakelijk zijn, draagt de Lood- en ZinkwerkersvereenigingD.E.S. op, uit aller naam bij de patroons de noodige stappen te doen ter verkrijging van een verkorten arbeidsdag en verhoo- ging van loon." Bij groote meerderheid van stemmen werd bepaald, dat het wenschelijk zou zijn, j om het loon te stellen op 25 cent per uur, voor overwerk 50 pCt. meer en voor het vuile werk dubbele betaling. De twee maunen, die zich vaag van eenig contretemp» bewust waren, gingen een paar pas op zijde en begonnen met elkander te praten, terwijl zij de zusters gelegenheid gaven, onder den thans langzaam ondernomen terug tocht, zacht met elkander te spreken. Ondertusschen was Pedro's hoekig figuur in het heesterbosch verdwenen, om eenige oogenblikken later op het open plein voor het zomerhuisje en bij den perenboom weder voor den dag te komen. De roode gloed van een paar cigaretten in de schaduw van het prieel en de loerende gedaanten van twee met sjaals bedekte vrouwen werden zichtbaar zij kwameu naar hem toe en groetten hem. «En wat gebt gij gehoord, Pedro zeide een der vrouwen. «Nietszeide Pedro ongeduldig. «Ik heb u gezegd, dat ik voor onze kleine eerstge borene met mijn leven insta. Zij heeft den Franschman slechts ten dans geleid, evenals zij de anderen leidt en Dona Amita met haar Raymond zijn niets dan was in hare handen. Bovendien heb ik vandaag de kleine Buja gesproken, die mij gerust gesteld heeft, dat er niets aan het handje was." «En terwijl jij met haar aan het praten was, had die duivelsche Amerikaansche dokter een onderhoud met hare moeder, uwe meeste res, onze meesteres, PedroWoudt gij weten, wat hij zeide Ochmaar het beteekende immers niets." «De vloek van Koorotora kome over uw hoofd, Pepita," zeide Pedronijdig, «als gij iets weet, zegt het dan, gek die ge zijt «Ik eigentlijk niet. Laat Taquita maar sprekenzij hoorde het." Zij strekte haar hand uit eu trok Maruja's kamermeisje zonder veel moeite naar den ouden man. «Goed Deze is Taquita, de dochter van De „Staatscourant" van 15 dezer bevat rapporten van de gezagvoerders van Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" en van Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Suri name", over het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee en buiten de territoriale wateren, in de afgeloopen maand Juni. Aan den commissaris der Koningin in Noordholland jhr. mr. J. W. M. Schörer is door H. M. de Regentes verlof verleend van 15 dezer tot 20 Augustus e. k. De heer Schörer zal gedurende dien tijd te Wiesbaden vertoeven. Binnenlandtch nieuws. Helder. Door de Kiesvereeniging «De Vrijheid", alhier, zijn tot candidaten voor de op a. s. Dinsdag te houden verkiezing voor den Gemeenteraad gesteld de heeren A. B. Weber, G. B. H. Filbri, F. S. C. M. Wijs, C. E. Plugge, Dr. P. C. F. Frowein, J. W. Klappert, C. D. Zur Miiblen en M. A. Grunwald door de Algemeene Kiesvereeniging«Gemeen- schappelijk Belang", de heeren Jan Brouwer, Dr. P. C. F. Frowein,T. Mooy, C. E. Plugge, J. van de Ven, F. S. C. M. Wijs, B. L. Vries en L. W. P.C. Visser; door de Vereeniging «De Volharding" de heerenJ. G. R. Vos, T. Terra, F. S. C. M. Wijs, T. Mooy, S. W. Stooker, S. Jaring, P. Groen en T. C. Govers; door den «Bond voor algemeen Kies- en Stemrecht" de heerenJ. G. R. Vos, C. D. Zur Mühlen, L. W. F. Oudenhoven, J. Ver- faille, T. C. Govers, G. F. Haak, P. C. F. Frowein en F. S. C. M. Wys. Helder. Wij hebben bij de aanstaande verkiezing voor leden van den raad onzer gemeente niet te klagen over te weinig keus. Voor het vervullen van acht plaatsen worden niet minder dan 32 personen {zegge twee-en- dertig) den kiezers aanbevolen. Van die 82 zijn aanbevolen de heer F. S. C. M. Wijs door 5 Kiesvereenig. Dr. P. C.F.Frowein «4 J. G. R. Vos f C. D. Zurmuhlen L.W.F.Oudenhoven« 3 11 11 T. C. Govers T. Mooij P. Groen „2 J. Oortgijsen C. E. Plugge S. W. Stooker T. Terra J. Verfaille B. L. Vries A. B. Weber Gomez en een van het land. Spreek op kleineWat zie de wolf tegen de moeder van jou meesteres P" «Geloof me, goede Pedro het was maar bij toeval dat ik het hoorde." «Ik hoop, dat het in het belang van je meesteres meer zal gebeuren. Maar dat daar gelaten. Wat zei hij wel P" «Ik was bezig een japon achter het gordijn van de spreekkamer op te hangen, toen Pepita den Amerikaan binnenliet. Ik had geen tijd om heen te gaan." «Waarom zou je ook voor zoo'n hond als hij op den loop gaan vroeg een der cigaret- tenrookers, die naderbij gekomen was. «Stilte 1" gebood de oude man. «Toen Dona Maria hem verwelkomd had, spraken zij terstond over zaken. Ja, Pedro, zij, jou mevrouw, sprak met dezen man over zaken, alsof zij met jou bezig was. Zou hij haar dit adviseerenP en kon hij haar zulk een raad geven en zou het vee uit de weiden nu niet gehaald moeten worden en zou het graan nog niet gemaaid moeten worden en had hij een liefhebber voor Las Osos «Las Osos 1 Dat stuk land, dat naast het zijne ligtdat langs de arroij» loopt en ouder is dan de missie zelf," mompelde Pedro. «Juist, dat bedoelde hij, en dan sprak hij nog van den hoe heet het ook weer van den spoorweg geloot ik, maar ik weet heusch niet, wat dat zeggen wil." «De spoorwegbracht de oude man met moeite uit. «Ik zal jelui zeggen wat dat is. Dat is eeu gloeiende reep ijzer, zoo lang als de eeuwigheid, dat door La Maison Perdida geleid wordt en dat als de dood zelve. Aan beide kanten van dien strook wordt al wat even is verwoestalle muren en en verder de heeren G. B. H. Filbri, J. W. Klappert, M. A. Grunwald, J. Brouwer, J. van de Ven, L. W. P. C. Visser, S. Jaring en G. F. Haak, door één Kiesvereeniging, terwijl de heeren J. Damman, Jb. Graaff, C. Oldenburg, J. van Brederode, P. Meyneke, P. F. Marmelstein, D. H. Dietz en P. Spruit door 11 zeer vele" kiezers, maar niet door eene Kiesvereeniging en de heer A. L. van Gelder en Dr. Frowein nog eens bij afzonderlijke advertentie eveneens door vele kiezers worden aanbevolen. Helder. Er dreigt met de verkiezingen voor den gemeenteraad eene schromelijke verwarring te ontstaan, die, wanneer door de verschillende Kiesvereenigingen daar tegen niet intijds maatregelen worden genomen, leiden zal tot eene jammerlijke versnippering en verspeling van stemmen. Wij bedoelen de aanwijzing welke candidaten op het witte of op het roode stembriefje behooren te worden geplaatst. Terwijl Burgerplicht, Vooruitgang en de Bendracht voor het witte briefje aanwijzen meest aftredende leden en voor het roode geheel nieuwe, noemt „de Volhardingvoor het witte slechts één aftredend lid en voor het roode twee, terwijl het vijf nieuwe leden voor het witte aanwijst. Kiesvereenigingen die sommige zelfde personen willen kiezeu, zullen daardoor bewerken dat vele stemmen verloren gaan. De steramen b. v. die dr. Frowein door „De Vrijheid" en Gemeenschappelijk Belangeventueel mocht krijgen, zullen komen op wit biljeten deze stemmen zullen dus niet geteld worden bij die, welke die heer eventueel mocht verkrijgen door Vooruitgang en den Bond voor Algem. Kies- en Stemrecht. Zij zullen ieder afzonderlijk geteld wor den en kunnen daardoor oorzaak zijn, dat een candidaat, die volgens het aantal stem men zou gekozen zijn, thans door deze ver deeling in de minderheid is. Helder. Door den „Bond voor algemeen kies- en stemrecht", afd. Helder, is aan de. nieuwe candidaten voor den Gemeenteraad alhier het volgende program gezonden, met verzoek daarover hun 1 meening kenbaar te maken: 1. Belasting. Progressieve inkomstenbe lasting. Inkomen beneden f 500 vrij. i 2. Onderwijs. Afschaffing van alle schoolgelden voor onvermogenden. Het schoolgeld te heffen naar het inkomen, met remissie voor het aantal kinderen. Het onderwijs moet vrij zijn. Oprichting van 1 avond-vak-ambachtscholen enz. I 3. Volledige zorg voor ouden, gebrek- kigen en zieken. Vrije verpleging, dat is geen oude mannen- en vrouwenhuizen. worden er door omver gesmeten het spot met alle grenzen en wettenverwoest de vlakte, knakt de wouden; waar het komt brengt het verwoesting aan, ontziet menschen noch dieren het is de afgod der Amerikanen, voor wien zij uren verloopeu om hem te zien, als hij soms ergens ophoudt, vuur en vlam 1 brakende als een echte Meloch «De heilige Anthonius behoede ons I« zeide Taquita bevende; «en toch spraken zij er over en zy noemden liet „aandeelen" en „acties" en zeiden, dat het dubbel zooveel waard was als het koren." „Zie je, Pedro zeide Pepita ongeduldig, 1 „Judas heeft jou en. jou spoorweg op het oog. Het is zoo geene kleinigheid,wat Taquita hier vertelt. Ga maar voort, kinden vertel maar gerust alles wat er gebeurde." „En toen," vervolgde Taquita, op een toon alsof zij tusschen al die cigaretten rookende menschen eenige verlegenheid aan den dag moest leggen, „en toen spraken zij over andere dingen en over zich zelfen toen speelde de grijsharige dokter warempel nog voor een verliefden jonker en maakte mevrouw het hof en sprak van eene levenslange toegene genheid en van den tijd, als hij het recht zou hebben haar te beschermen" j «Het recht, meisje zei je daar niet het recht) Neen, je vergiste je zeker. Dat kon hij toch niet meenen." „Mijn hoofd af, als de kleine Taquita zich vergist," zeide de woordvoerster van den bediendenstoet. „Reken er op, dat een af stammeling van Gomez best weet, wat een aanzoek is 1" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1