I k r i feI Q fr 11 .'l. i$< i'v ■I ■5| .r. - 0 V;» r ii j c 1' V lf 1. r i - s i, a< i i' 4. Arbeidswetgeving. Opneming in alle geraeentebestekkenvoorschriften omtrent veiligheid, gezondheid, loon, arbeidsduur, en verplicht stellen, dat alle aannemers van gemeente-werken hunne arbeiders verzekeren tegen ongelukken en invaliditeit. 5. Gemeentezorg. Geleidelijke overneming van alle monopoliën, zooals gasfabriek, waterleiding, enz. 6. Drankbestrijding. Krachtige handha ving van de drankwet. Sluiting van de kroegen boven het minimum. Geen concessie voor nieuwe gelegenheden. 7. Keuring van alle voedingsmiddelen door flink gesalarieerde keurmeesters, door de gemeente aangesteld. •Anna Paulowna, 13Juli. Gisteren avond vergaderde de Kiesvereeniging Alge meen Belang, tot het kiezen van candidaten voor den Gemeenteraad. Tegenwoordig waren 17 leden. Vooraf werd door den heer Waller de gelegenheid gevraagd, de aansluiting ter sprake te bren gen aan de Centrale Liberale Vereeniging te Schagen, in zake de verkiezing der leden voor de provinciale Staten. Nadat den heer Waller deze gelegenheid was verschaft, werd deze na discussie gemachtigd, de zaak namens de Vereeniging in de verga dering te Schagen op a. s. Donderdag te bespreken. Hierna is aan de orde de keuze van 2 candidaten voor lid van den Gemeenteraad door de periodieke aftreding van de heeren Th. J. Waller en mr. J. A. van Foreest van der Palm (de heer Waller heeft de vergadering verlaten). Door den heer van den Berg worden beide heeren als candi daten aan de Vereeniging aanbevolen. Na discussie, waaraan inzonderheid wordt deel genomen door de heeren M. Kooij, J. Groot en D. Schenk, wordt tot stemming overge gaan. Bij de opening der briefjes blijkt, dat door 14 personen aan de stemming is deelgenomen, en dat de heer Waller op zich vereenigd heeft 14 stemmen en de heer J. H. van Foreest 8, terwijl de overige verdeeld waren op de heeren L. Metzelaar en M. Kooij. De heeren Th. J. Waller en J. A. v. Foreest zijn aldus tot candidaten der Ver eeniging gekozen. Terschelling. Thans worden op de postboot „Terschelling" ook retourbiljetten, geldig voor acht dagen, tegen verminderden prijs uitgegeven, wat zoowel in 't belang is der eilanders als der talrijke touristen, welke hier vooral in de zomer korter of langer verblijven. Uit het toenemend aantal pleizierreizigers mag men opmaken, dat het eiland nogal wat bekoorlijks bevat. Meer en meer wordt het evenwel ook bezocht door menschen van beider kunne, voor wie een kalm en rustig leventje ge durende eenige weken of maanden noodig is en waar men zijn intrek niet in een logement wil nemen, kan men bij de burgerij, tegen matige vergoeding, steeds een gewenscht logies krijgen. Alkmaar. Een niet onbelangrijk besluit is dezer dagen genomen door de gemeenteraden alhier, Edam, Hoorn en Purmerend. Die besturen nl. besloten voort aan f 0.65, in de plaats van f 0.79 per 50 K. G. kaas te heffen aan wik- en weekloon. Als men bedenkt, dat het bedrag voor weinige jaren nog f 0.80 bedroeg, moet zeker worden erkend dat die gemeenten belangrijk meê werken. Voor Alkmaar b. v. zal stellig de ver mindering met vroeger een bedrag van duizenden guldens schade aan de gemeente kas veroorzaken. Er was in de laatste jaren een groote beweging onder de boeren otnstaan tegen de h. i. te hooge heffing der wik- en weegloonen, en zelfs bij ver kiezingen voor leden der Staten-Generaal legde deze quaestie gewicht in de schaal. Wij hopen dat deze aangelegenheid nu tot aller bevrediging is geregeld. Beverwijk. De afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst 1) HET GEHEIM YAN WILDE-MEG. Naar FABGEON. I. Als een maagdelijke droom in een koortsigen slaap. Ver, ver weg, in de wildernissen van een nieuw land, in den raaagdelijken schoot van eene rots, welke driehonderd voet beneden de oppervlakte der aarde ligt, woonde een vorstelijk paar. Hun leven was vol harmo nisch geluk. Vreemd bleef hun het koorts achtige jagen der menschelijke hartstochten de wilde stormen der eerzucht, de ellende van onbevredigde driften waren hun onbekend. Vrede en rust heerschteu in hunne schuil plaats, liefde verlichtte hunne woning. Verwondert u niet, dat in zulk een plaats dit verhaal van menschelijke hartstochten een aanvang neemtschitterend goud ligt hier verborgen nevens kostbaar edelgesteente, en zal ééns het daglicht zien. Zóó ook blinken in menig hart sterren van liefde, wachtende op het oogenblik, dat haar voor het menschelijk oog zichtbaar maakt. En, even als deze liefdesterren ach ynen, zonder gezien te worden, zóó ook spreken er stemmen op land en op 'zee zonder gehoord te worden. Door de duistere aarde, door het lichtende water, door de koraalrotsen en grotten, zweven deze stem men, vreeselijk en geheimzinnig, als verkon digers van vrede en strijd, van leven eu dood, van vreugde en jammer. Er was een tijd, duizende en duizende jaren geleden, dat deze geliefden, die in deze maagdelijke rots leefden, twee verschillende wezens waren, en in verschillende koningrijken alhier zal met het einde dezes jaars ontbon den worden. Amsterdam. De heer A. Vos Rzn., directeur der stoomtimmerfabriek de „Zwa luw" te Helder, is door de Kiesvereeniging „Amsterdam" candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Amsterdamschen gemeenteraad. De bevolking der provincie Noordholland bedroeg op 1 Januari jl. blijkens de in de //Staatscourant" No. 138 opgenomen volledige opgaaf van elke der gemeenten in de provincie 407,962 m. en 436,526 vr., te zamen 844,488 zielen, waarvan te Helder 22,737, te Amsterdam 417,589, te Haar lem 51,626, te Alkmaar 15,648, te Edam 64-24, te Enkhuizen 6332, te Hilversum 12,602, te Hoorn 10,922, te Medemblik 2921, te Monnikendam 2744, te Muiden 2Ö98, te Naarden 3151, te Purmerend 5551, te Weesp 5565, te Zaandam 15,606, te Nieuwer-Amstel 26,098, te Ouder-Arastel 2S02, te Watergraafsmeer 2460, te Diemen 1537, te Beverwijk 4206, t-c Aalsmeer 4527, te Bergen 1453, te Blaricum 841, te Bloe- mendaal 4708, te Buiksloot 1062, te Bussum 3618, te Egmond aan Zee 22S7, te's Grave- land 1394, te Huizen 4513, te Koog aan de Zaan Ö735, te Krommenie 2688, te Laren 2144, te Nieuwendam 1616, te Oostzaan 2875, te Schoten 584, te Sloten 7485, te Uitgeest 2635, te Uithoorn 2155, te Velsen 6963, te Westzaan 2185, te Wormerveer 5026, te Wijk aan Zee en Duin 1899, te Zandvoort 2693, te Zaandijk 2431, op Marken 1272, op Urk 2675, op Wierin- gen 2671, op Texel 5906, op Vlieland 708, op Terschelling 3787,enz. Marine en Leger. De luit. ter zee 1ste ld. D. J. A. G. F. van den Steen van Ommeren, geplaatst in de rol van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructiebrik „Castor", wordt met 18 dezer overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Ter zijner vervanging wordt, op folio van luit. ter zee 2de kl., aaugewezen de adelb. 1ste kl. A. C. W. Baron van Haersolte van den Doorn. Naar het „Vad." verneemt, is thans definitief bepaald dat de op te richten kadetten-school te Alkmaar zal worden Bij Kon. besluit van 14 dezer is de heer P. L. Van der Harst, arts, met 21 dezer, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht. De luit. ter zee 2de kl. C. Hooft Graafland, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activ. gesteld. De off.-mach. 2de kl. J. Vegtel, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Van Galen," wordt met 1 Aug. a. s. op non-activ. De machinist 1ste kl. v. k. J. H. Gijzen is met ingang van gisteren op non activiteit Departement van Marine in Oost-Indië. Ontslagen, op verzoek, eervol uit 's landa dienst, de commissaris van het Loodswezen te Soerabaja J. A. M. Alexander. Landbouw on V e 0 i e 311. Te Texel is het wiermaaien geheel afge- loopen. De opbrengst was niet groot. De voorraad droog wier is echter nog groot genoeg om aan de aanvragen van den handel te voldoen. De prijzen zijn in de laatste jaren vrij standvastig en bedragen ongeveer de helft van hetgeen 10 a 15 jaren geleden bedongen kon worden. Dc verzending zoowel van gevischt als gemaaid wier heeft plaats in geperste pakken van 50 en 100 Kg. De verpachting der hooilanden gaat den eigenaars zeer naar wensch. Er zijn zelfs velden verpacht tegen f 20' per wagen of 500 Kg. op snee, waarbij dus nog komt het loon voor maaien, hooien en in de schuur brengen. De opbrengst is bevredigend. Door de afdeeling Ursem en omstreken der Holl. Maatschapppij van Landbouw zijn tot bestuursleden gekozen de heeren N. v. d. Sluijs en E. J. J. Homan en herkozen de heerS. L. V. H. M. Napjus; tot afgevaardigden der afdeeling naar de te Alkmaar te houden algemeene vergadering der Maatschappij, de heeren N. v. d. Sluijs en S. Akkerman tot hunne plaatsvervangers de heeren E. J. J. Homan en J. Vredenburg. Een waarschuwing om ook elders ter harte te nemen! Door den Commarissaris der Koningin in Friesland is de volgende missive aan de ge meentebesturen verzonden „Met het oog op het sterke broeien, waar aan, Daar alle waarschijnlijkheid, het hooi ook dezen zomer onderhevig zal zijn, is weder groote waakzaamheid noodig, ten einde de nootlottige gevolgen van dat broeien te voor komen. „Met verwijzing naar mijne missive van 10 Juli 1890, heb ik daarom de eer, uwe bijzondere aandacht op deze belangrijke aan gelegenheid te vestigen, met uitnoodiging, alle maatregelen te nemen, die het gevaar van brand door hooibroeien kunnen voorkomen, en tevens, in overeenstemming met het vóór laatste lid van mijn aangehaalde missive, den inhoud van art. 158 van het Wetboek van j Strafrecht den ingezetenen in herinnering te brengen." Ned. Herv. kerk Zondag 19 Juli, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 19 Juli, voorm. 9.30, St. Maar tensbrug, ds. Hobus. Doopsgezinde gemeente. Zondag 19 Juli, voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 19 Juli, voorm. 9 u., Valkoog. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 19 Juli, voorm. 9.30, ds. Habbema, van Noordscharwoude. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 19 Juli, nam. 1.30, ds. Habbema, van Noordscharwoude. Ned. Herv. kerk te Westerland op Wieringen. ZoDdag 19 Juli, voorm. 10 u., ds. v Kluijve. Na in de ochtendgodsdienstoefening Zon dag jl. door zijn ambtsbroeder, ds. Smits van Nieuw-Vennep tot zijn dienstwerk bij de Herv. gem. aan den Burg op Texel te zijn bevestigd, trad in de middag-godsdienstoefe ning van dien dag de nieuwe leeraar, ds. v. Schaick, voor de gemeente op, om zijne intree-rede te doen. ZEw. ontleende zijne toespraak aan II Thess. 3, vers 1. Zoowel des morgens als des middags wa3 een talrijke schare opgekomen om van beide plechtighe den getuige te zijn. Rechtszaken. De Arrondissements-rechtbank te Amster dam heeft den kleerbleeker C. B. te Wees- perkarspel tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens mishandeling van zijn kind, door het in een vlaag van woede bij de beenen op te nemen en het met geweld met het hoofd tegeu den muur te slingeren. Hij, aan wiens schuld brand te wijten is, wordt gestraft 1. met gevangenisstraf van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f 300, indien daardoor gemeen gevaar voor goede ren ontstaat. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandachen Leeuw, mr. H. C. P. De Bruvn en F. E. L. A. Abel, beiden referendaris bij het Depart. van Oorlog en respectievelijk hoofd der Iste en hoofd der Vilde afdeeling van dat Depart. De heer P. A. Zorgdrager is benoemd tot heemraad van den Terscbellinger polder. Kunst- en Letternieuws. De heer Fritz Bouwmeester is voor het a. s. speelseizoen aan het Hollandsch tooneel- gezelschap van Gebr. Van Lier verbonden, waarbij ook mevrouw Van Olfelt-Kley en de heeren Chrispijn en Bigot met September zullen optreden. Te Parijs is bij den uitgever Olleudorff een boek verschenen, getiteld Koning Stanka en Koningin Xenia, waaromtrent verscheidene bladen beweren, dat achter deze namen de onthulling van de levensgeschiedenis- van koning Milan en koningin Nathalie van Servië verborgen ligt. Koning Milans vrienden hebben zich gehaast te verklaren, dat de romau geheel een werk der verbeelding is. Californië. Inhoud van No. 41 Amerika's mnnlpolitiek. Overzicht der week. Feuilleton Een verhaal uitNieuw- Amsterdam. Econoniisch-Statistiek gedeelte. Schetsen van land en volk. Gemengd Nieuws. Onderwijs en Examens. De onderwijzer P. Bloemendaal, te Hoog- karspel, is tot tijdelijk onderwijzer benosmd te Ansterlitz. woonden. Zij waren beiden van vorstelijken stam zij, rein en blank als de bevrozen sneeuw op de takken der boomen in den winter hij, als een zonnegod, glanzend, en verblin dend van gloed. Maar toen de omstandig heden ze in den schoot der aarde dreven, werden zij één vast geheel, hart aan hart, en waren daarna bekend als de Gouden Prins en Prinses. Vast in de rots gekneld lageu zij, onge stoord en in vredeboven hen groeiden bloemen en boomen, gras en gebladerte, waartusschen slechts kruipend gedierte en gevleugelde schepselen een tehuis vonden. Tusschen de struiken en onder de wortels beschreef de zeegroene hagedis raadselachtige figuren in wonderschoone kleuren insekten, in alle schakeeringen van den regenboog, met oogen, die flikkerden als juweelen, kropen zwijgend in het rond, en zochten naar prooi de mier kroop langzaam voort naar hare onderaardsche holen, zwoegend onder de zware last des levens, en over de heuvels fladderden vogels, wier vleugels de tinten van opgaand- en ondergaand zonlicht schenen te hebben opgevangen. Wanneer toevallig eens de voet van wilde menschen dezen grond betrad, als zij van den eenen streek naar den anderen trokken, dan toefden zij er niet. Zij trokken in de eenzame plechtige wouden, waar zij hun doelloos leven leidden, visschende, jagende, vechtende, zonder zorg voor den dag van morgen, zonder dat hunne wenschen verder strékten dan de ijdele genoegens van het oogenblik. Vorsten waren zij van het wondervolle en schoone land, en de zoele zuidewiad, die door de zilveren gomboomen suisde eu de Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gem. te Texel. Zondag 19 Juli, Burg, voorm. 9.30, ds. v. Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Deu Hoorn, voorm. 10 u. en Oudeschild, nam. 2 u., ds. Leffef. Oosterend, nam. 2 u., ds. de Mazure. Doopsgez. gem. Zondag 19 Juli, Burg, voorm. 10 u., ds. Kuperus. bevallige varens kuste, bracht in deze half duistere wildernissen geene stemmen over van de vreemde menschenrassen, die in aan tocht waren, en die, in hun rusteloos zoeken naar verborgen schatten, weldra lucht en aarde zouden doen weerklinken van de slagen van ijzer en staal. Zoo ging het ook met Goud-Prins en zijne prinses. Geene gedachten aan de toekomst 1 stoorde hen, de geest van eeuwige rust leefde in hen. Hoe gelukkig zijn wij toch, mijn zilver koningin zeide de Prins„en hoe vreed zaam is ons rijk. Hier hebben wij ontelbare eeuwen geleefd, en hier, ver van afgunst, zelfzucht en lage driften, zullen wij eeuwig, eeuwig wonen." „Eeuwig, eeuwigherhaalde de Prinses zangerig. „Eeuwig, ja eenwigherhaalde de Prins. „Geene macht kan ons uit deze blanke rots rukken. Ieder oogenblik dat voorbijgaat, maakt ons gelukkig verblijf zekerder." Eene zucht ontsnapte aan den boezem der Prinses, en de Prins, die met magnetische liefde elke aandoening van zijne zilverprinses gevoelde, vroeg teeder „Waarom zucht gij, mijne Zilverziel P" „Ik dacht aan uw vaders machtigen vriend, den vreeselijken toovenaar, 'den Geest der eeuwige stilten. Eenmaal slechts zag ik hem. Ik stond tusschen de zilveren pilaren van het paleis Sneeuwvuur, toen een schaduw- vlam verscheen. Hij was van het hoofd tot de voeteu gesluierd, en terwijl hij zich voortbe woog, rolden groote Stilte-golven door de ruimte, die het leven aan het geluid, en het geluid aan het leven ontnamen. Zijn gelaat was onzichtbaar, en toen hij zijné hand uit strekte om zich vaster in zijn kleed te hullen, Buitenland. Frankrijk. In de voorstad St. Cyprie van Toulon is een hevige brand uitge broken. Een tiental huizen is vernield, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Jl. Zondag hielden een 5000 spoor wegbeambten een meeting in den winter- circus te Parijs, waarin besloten werd, dat, zoo binnen drie dagen hun eischen niet door de directien zullen zijn ingewilligd, de beambten der vijf grootste spoorwegmaat schappijen het werk zullen staken. De arbei ders uit de werkplaatsen zijn tot nog toe de leiders der beweging en 't is de vraag of ma chinisten, stokers, conducteurse nz. mede zou den doen. De spoor-directies zijn daarvoor niet bang. Engeland. „Daily News" doet uit komen, dat, indien Keizer Wilhelm Lotha ringen aan Frankrijk teruggaf, het nage slacht hem steeds zou prijzen als den edelsten vorst uit zijn Stamhuis. Geen verstandig man zou hem van vrees of zwakheid kunnen beschuldigen. Keizer Wilhelm is evenzeer I staatsman als soldaat en moet dus ook den blik op de toekomst richten. Het is te hopen dat eenmaal de tijd zal komen, wanneer I de volkeren zich niet meer tot de tanden behoeven te wapenen. „De Keizer meent de „Daily News" 1 kan nu een voorbeeld geven, dat alge meene navolging zou vinden, indien slechts deze open wonde geheeld ware." Het jacht „Hohenzollern", den Duitschen Keizer aan boord hebbende, is jl. Dinsdag tegen den middag van Leith naar Noorwegen vertrokken, gevolgd door I den oorlogsbodem „Prinzess Wilhelm". De anarchisten hadden jl. Dinsdag een groot aantal circulaires verspreid, die in heftige bewoordingen waren vervat en waarbij de bevolking werd aangezet tot het uitfluiten eu uitjouwen van Keizer Wilhelm. Vooral had die verspreiding plaats gehad in Leicester aquare, een wijk die bijna geheel door Franschen wordt bewoond. Teneinde elk onaangenaam voorval te vermijden, hadden acht politie- agenten die van nabij met de handelingen der anarchisten bekend zijn, in last ont- ingen nei oog tü- der laatsten gedurende het bezoek der] vorstelijke gasten. Zweden. Het Fransche eskader is te Stockholm even goed ontvangen als te Kopenhagen. Koning Oscar gaf een feest maal ten hove ter eere van de Fransche zeeofficieren en hield een toespraak, waarin hij wees op de aloude vriendschappelijke betrekkingen tusschen Zweden en Frankrijk. Admiraal Gervais, de commandant van het eskader, beantwoordde 's Konings uit voerige toespraak met een dronk op het welzijn van Zweden en zijn vorstenhuis. Tot dusver hebben de Franschen dus alle reden tot tevredenheid over hun reis naar het Noorden. Het glanspunt belooft échter het bèzoek te Petersburg te zullen worden, dat nu aan de beurt komt. Noord-Amerika. De bladen melden, dat te Montreal een hevige brand woedde. De schade bedraagt ongeveer 60,000 Dollars. De Chippewa-Indianen in Minnesota zijn aan het geestdansen getogen. Ook de Navajoes in Arizona, een stam van 18.000 zielen, zijn in beroering. Ontevredenheid over het niet betalen door de Amerikaan- sche regeering van schadeloosstelling voor overstroomingen ten gevolge van het maken van reservoirs, wordt als de oorzaak van de beroering gemeld. Chili. De „Presidente Errazuriz", een der oorlogsschepen, die voor rekening van Balmaceda's partij in Frankrijk wordt gebouwd en thans door de Fransche regee ring is vrijgelaten, zal zoo spoedig moge lijk in Spaansche en Portugeesche havens provisie innemen en dan naar Chili ver trekken. Volgens de correspondent te Lissabon van de „Times" zal het schip echter waar schijnlijk te laat komen, om Balmaceda's zaak nog te kunnen redden. De commandant van het Mexikaan- sche adviesjacht „Deraoerata" heeft een telegram ontvanger uit Mexico, waarin wordt gemeld, dat er voor twee dagen weer een zeegevecht heeft plaats gehad bij de Chileensche kust. De strijd werd geleverd tusschen het pantserschip,, Magel- lanes" van de° congres-partij en eenige schepen der regeering. De congres-man nen behaalden eene beslissende overwinning. Twee schepen der regeering werden bijna geheel vernield. Gemengd nieuws. Texel, 14 Juli. Een treurig ongeval had heden plaats. Een zoontje van de wed. B., met een paar kameraadjes uitge gaan, om zich door een bad te verfrisschen, is jammelijk verdronken in het bij velen welbekende Wegeswaal. Aan -het Eierlandsche strand op Texel, is aangespoeld een naambordje, waarop met zwarte letters op witte grond staat te lezen het woord B U E N O S A. Terschelling. Door een der touristen alhier is aan het Noordzeestrand een vrij groote landschilpad gevonden, waarschijn lijk afkomstig van eene voorbijgaande stoomboot. De vinder heeft het dier voor- loopig van de zachte deelen laten ontdoen en de schilden als eene herinnering aan zijn bezoek medegenomen. De Zaterdagavonden kenmerkten zich gedurende eenige weken te Spanbroek door eene tot nog toe ongekende rumoerig heid. Een massa polderjongens, die aan de verzwaring van den ringdijk om de Berkmeer werken, maken van dien avond gebruik, om zooals men dat noemt„de boel eens op te scheppen I" 11 dezer bereikte hunne opgewondenheid het toppunt. Bij een burger te Opmeer werd een ruitinge- j slagen en toen de eigenaar om vergoeding vroeg, werd hij met slagen betaald. Ge lukkig maakte de politie spoedig een einde zag ik, dat hij daarin een bundel lichtstralen hield, zóó verblindend, dat zelfs wij, die in het vuur leefden, den feilen gloed niet kon den weerstaan, en het gezicht afwendden. Kunt gij de woorden herhalen, die hij tot u sprak „Hij stond voor mij", antwoordde de Prius plechtig, „omhuld en gesluierd, zooals gij hem daar hebt beschreven, en ieder woord, dat hij sprak, nam in de lucht vormen aan, en werd voor het oog zichtbaar." „Hier" zeide hij „hebt gij onbe grensde macht en heerscht gij over alles maar in de toekomst wacht u een wonder lijker lot, grooter dan dit, machtiger dan dit, verval en glorie met zich brengende. Door alle tijden heen blijft ge koninklijk, toch zult gij het slijk kussen. Door alle tijden heen, zult gij vereerd worden; toch zal men u tot de laagste doeleinden misbrui ken. De slechtste en de verhevendste hoeda nigheden zullen door den toover van uwe macht ontsluierd worden. Geacht en ver acht, almachtig en machteloos, opheffend en ternedei slingerind, verafgood en gevleid, en besproeid met bloed en tranen van berouw, zult gij uw rol in de geschiedenis der tijden spelen om zwakker te worden dan de lichtste ademtocht in de tegenwoordigheid van dien machtigen geest, de Dood „Ik heb nimmer die woorden vergeten, maar hun geheimzinnige bedoeling zal onze ru9t niet storen. Wij zijn te zamenwij beminnen elkander. Dat is genoeg. Zilverziel, hart mijns harten; roep de herinnering terug aan den tijd, toen de liefde ons het eerst omzweefde, en zeg mij, wat gij met de oo gen van het verleden ziet." „Ik zie," zeide de Prinses na een korten poos, „ik zie eene groote ruimte, geschraagd door vlammende regenbogen en gevuld met dwaallichten. Ik zie mijn huis, het paleis, Sneeuwvuur, rein en doorschijnend als een maagdelijke droom in een koortsigen slaap. Door den doolhof van millioencn prachtige kleuren, zie ik zwermen van wonder lijk gevormde schimmen die springen, lachen, geheimzinnig fluisteren, en elkander uitdagen. HoortUit het Paleis klinkt hoorngeschal door de lucht, eu vau de heu vels antwoorden duizende klaroenen. Nu volgt een oogenblik van stilte, en daarna wordt een zoete muziek hoorbaar, de poorten van het paleis vliegen open en twaalf fiere rossen, die witte vlammen uit hunne neus gaten blazen, komen er uit. Zij trekken een vurigen karos, waarin mijn vader zit. Hij komt om de vergadering der metalen te vie ren. Heerlijk schoon is deze dag. De Prin- j sen van ons Koninklijk huis gaan aan het hoofd van de machtige legers der IJzer-sol- daten. Het volk, die machtige stam der kwikzilvers, vervult de lucht met luide vreug- 1 dekreten, terwijl de IJzer-soldaten hunne krijgshaftige bewegingen uitvoeren. De edel- steenen zonden als gezanten hunne grootste dichters eu wijsgeeren, en de nijvere bevolking der Koper- en Tinlanden ia in ontelbare me nigte tegenwoordig, j Die wereldsche priesters en staatkundige twijfelaars, die tot den stam van het Lood behooren, kan men ook zien, dwalende van den eenen kant naar den anderen, terwijl de tegenwoordigheid der arsenieken, die rechtsgeleerden, die in de domeinen der onzekerheid en vrees wonen door het geringste ophalen van de ueus bemerkt kan worden." (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2