Wij hebben de eer onze clientèle te Helder en omstreken mede te deelen,, dat wij tot onzen alge-; meenen Representant aldaaiv hebben aangesteld: de HeerC. H. Freijtag, die sinds eenige jaren alst reiziger bij ons in betrek-; kiug was. Kantoor en pakhuis; blijven voorloopig geves-( tigd in de Keizerstraat, ornj in den loop der maand; Augustus te worden) overgebracht naar de Hoofdgracht No. 30. W. Jager Gerliugs,ï Firma J. H. Enschedé. De Duitsche Regeering heeft aan de bemanning van den Ned. visschersschoener „Pollux", wegens haar edelmoedig hulp betoon aan de bemanning van de in nood verkeerende Duitsche brik „Minna", de volgende belooningen geschonkenaan den gezagvoerder H. Groenendijk 200 mark (f 120), aan de visschers J. A. Roobel, J. Hans, W. Molenaar en J. Verhagen, allen, evenals de gezagvoerder, woonachtig te Pernis, ieder 150 mark (f90). Omtrent den prijs, door de Amster- damsche studer.tenroeivereeniging Nerous te Hamburg behaald, wordt aan het „N. v. d. D." het volgende bericht: De studentenroeivereeniging „Nereus" heeft jl. Zondag in het nummer Dollen Vierer (inriggcd gieken) eene glansrijke overwinning behaald. Vier Duitsche clubs namen nog aan dit nummer deel de Potsdammer Ruderclub, de Erster Kieler Ruderclub von 1862, de Oberweser Ruder Verein (Bremen) en de Ruder-Verein Biema, uit Bremen. Op de helft van de baan wist Nereus een voorsprong te behalen en vergrootte die zonder moeite om met circa twee bootlengten te winnen in den zeer goeden tijd van 7 m. 50 sec. De tweede was Brema. De Potsdamclub, aan wie de meeste kans werd toegekend, kwam vol strekt niet in aanmerking. De overwinnaars werden door het publiek luide toegejuicht. De prijs van Nereus is een fraaie zilveren beker. De overwinnende ploeg bestond uit de heeren B. Evert Lugard, G. A. Mulder, W. Westermann, B. T. Nuyens en R. J. Th. Meurer (stuurman). De „Amsterdammer" bevat het vol gende zonderlinge bericht „Naar wij vernemen, heeft een der hoofdbeambten van de (Amsterdamsche) politie voor eenige dagen sommigen der slachtoffers van het taptoe-schandaal een bezoek gebracht en zich daarbij zeer mild betoond." Tengevolge van een val met het paard, heeft de kapitein bataljons-adjudant De Ronde, van het reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhage, jl. Zondag het linker onderbeen gebroken. De genees- heeren hopen het been te behouden. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft het bezoek van Keizer Wilhelm aan Nederland al dadelijk grooten invloed geoefend in de handelswereld. „Thans zijn de Duitsche handelswaren," zegt het blad, „weer de meest geliefde en gezochte gewor den. Vroeger moesten zij die eer deelen met de Fransche en de Engelsche." Het „Tageblatt" weet 't nog maar half. Alle modisten hebben hare relatien met Parijs laten varenzijde wordt niet meer gedragenBordeauxwijn en Cham pagne lust niemand meer; de middag- en avondtreinen naar Parijs vertrekken ledig. Daarentegen is hier te lande nog nooit zoo'n aanvoer van braadworst geweest en zijn de bestellingen voor zuurkool enorm. (N. v. d. D.) Aan een dejeuner bij zekeren heer Bargeau, te Parijs, liet een der gasten, de heer Defizal, zijn servet vallen, en toen hij bukte om het op te rapen, viel hijzelf op den grond. Op hetzelfde oogenblik schoot de Deensche dog des gastheers op hem toe en beet hem in de keel. Hij werd naar een hospitaal gebracht, maar blies reeds onderweg den adem uit. De heer Walter Besant geeft in de „Manchester Examiner" een extract uit een schrijven van den Duitschen Keizer, waarin hij voorgesteld wordt het volgende te hebben geschreven „Over het geheel een zeer aangename week. Zij lieten mij hun leger zien een aardig speelgoed, waaraan zij evenveel geld besteden als ik aan een werkelijk leger en hunne marine, die er ernstig uitziet, maar die voor de veiligheid des lands twee maal grooter moest zijn. Ik zag ook een handjevol vrijwilligers een macht, die ik voor de binnenlandsche verdediging zou gebruiken. Zij heeft, zooals zij is, geene officieren en geene organisatie. „De Engelschen zijn een vreemd volk. Niemand durft een maatregel voor te stellen omdat die voor de veiligheid der natie noodig is, maar alleen omdat de veiligheid eener partij die gebiedend maakt. Het volk, dat de natie werkelijk groot maakt hare kooplieden, industrieelen, mannen van de wetenschap, kunsten en letteren waarvan ik tehuis zooveel lees, zijn zorg vuldig buiten mijn bereik gehouden tenge volge van eene jaloezie, die ik niet begrijp. Zij wenden voor, dat die lieden niet tot het Hof behooren. Dat is dwaas. Hoe kan er een Hof bestaan in dit land, dat door dit volk rijk gemaakt is en door een volks vertegenwoordiging bestuurd wordt, wanneer de mannen van wetenschap, van kunst en letteren en van de industrie er niet het schitterendst deel van uitmaken Dat begrijp ik niet. In mijn land zou ik voor de veilig heid van de Kroon beven, wanneer ik niet alle klassen om den troon vereen igde.Toch zag ik geen enkelen der dragers van namen, die over de geheele wereld en vooral in Duitschland beroemd zijn. Dit trof mij als het vreemdste wat ik in dit merkwaardige land gezien heb." De Fransche sterrenkundige Flamma- rion heeft in een gesprek over het legaat van 100,000 francs, dat eene onlangs over leden Fransche dame vermaakt heeft aan dengeen, die een middel tot het onderhouden van gemeenschap tusschen onze aarde en een ander hemellichaam vindt, verklaart, dat hij zoo iets volstrekt niet onmogelijk acht. „Wij hebben," zeide hij, „grond om te vermoeden, dat van de planeet Mars af seinen tot ons gericht worden. Men heeft herhaaldelijk op verschillenne plaatsen van Mars lichtpunten gezien, welke regel- matig, nu als driehoeken, dan als vierkanten, geschikt waren. Dit houdt men voor bepaalde signalen, want het is niet aan te nemen, dat vuurspuwende of met sneeuw bedekte bergen in zoo streng geometrische vormen te zien zouden zijn. Ongelukkig zijn wij, door den dampkring onzer aarde, niet in staat, Mars regelmatig genoeg waar te nemen, om de beteekenis van die licht punten te doorgronden. Het is zeker, dat het nu nog onmogelijk is met Mars of een ander hemellichaam gemeenschap te onder houden maar het is lang niet zeker, dat dit altijd onmogelijk zal blijven. Ieder oogenblik kan er iets uitgevonden worden, dat ons de middelen geeft om met zeker- beid te weten of onze aarde al dan niet j de eenige, door denkende wezens bewoonde 1 planeet is." I Zekere Johan Dupree, te Wezel, heeft, bij zijne arrestatie wegens diefstal, den politieagent Möllmann met een zakmes vier doodelijke wonden aan den hals toegebracht en daarna de vlucht naar ons land genomen. Hij heeft reeds 10 jaren tuchthuisstraf, 1 wegens een dergelijk feit, op zijn vrouw gepleegd. De Pruisische justitie vraagt zijn aanhou ding en uitlevering. Een vrouw te Roanne (Vrillaud) die aan zelfmoordmanie leed, heeft bij afwezig heid van haar man zichzelf en haar vier kinderen door middel van kolendamp van het leven beroofd. In eenige Zuid-Liraburgsche dorpen wordt in de laatste dagen druk gespro ken over een geheimzinnig teeken, dat op haverbladen staat geschreven. I Met een angstig gelaat toont men op die bladen de letter B. 1 Profeten lezen hieruit„Bid en doe boete" of zelfs „Bellum" (oorlog). Tot de nieuwste toepassing van glas behoort zeker het gebruik van holle glazen j bouwsteenen. Zij worden vervaardigd in 1 allerlei kleuren en zijn zoowel bruikbaar voor binnen- en buitenmuren van huizen, als voor veranda's, serres, badkamers, loca- liteiten, ziekenhuizen, enz., vooral ook in sommige fabrieken waar scherpe dampen worden ontwikkeld, en in het algemeen waar men een doorschijnende, maar toch ondoorzichtige afscheiding verlangt. Naar den uitvinder worden zij „briques Falcon- j nier" genoemd. De lucht, die zij bevatten, i is een geschikte isolator tegen winterkoude 1 en zomerhitte, terwijl zij ook een goede afsluiting tegen geraas vormen. Men maakt ze in verschillende vormen, zoodat men de muren en afscheidingen, die uit deze steencn worden gebouwd, naar verkiezing, het zij geheel effen en vlak, hetzij geheel of gedeeltelijk in denzelfden trant, als bijv. een behangselpatroon, kan samenstellen. Ingezonden stukken. [Voor den inhoud stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.] De Strijd over het Hypnotisme. Met de grootste Belangstelling las ik het ingezonden stukHypnotisme, van den heer J. Korver. Reeds vroeger had de heer G er- hard, hoofd eener openbare school te Amster dam, in «de Amsterdammer" in eene reeks van artikelen verslag gegeven van het weten schappelijk onderzoek de grootste natuur kundigen van onzen tijd omtrent de verschijn selen van het spiritisme. Onlangs hield de heer I. S. Gobel, een zeer bekwaam en algemeen geacht hoofdonderwijzer te Utrecht, ook leeraar der normaalschool, voor een ver gadering van onderwijzers een voordracht over het Hypnotisme, waarvoor hij den dank mocht verwerven van den schoolopziener, die zich onder zijne hoorders bevond, èn om de troostrijke uitzichten dien hij opende in het leven hiernamaals èn omdat hij zijne arabt- genooten aan het denken had gebracht. Thans hèeft de heer Kuijk voor een verga dering van 114 onderwijzers en onderwijze ressen te Schagen ook een voordracht gehou den over het Hypnotisme. En nu doet de vraag zich voor of de onderwijzers wel doen aldus hunne aandacht te wijden aan de teekenen des tijds en of couranten en onderwijzers-vergaderingen de geschikte or ganen zijn om de uitkomsten van hun onder zoek bekend te maken. En dan zal ieder redelijk mensch zeggenwaarom niet Jezus beschuldigde de Farizeërs van ge veinsdheid omdat zij de teekenen des tijds niet wisten te onderscheiden. Thans zijn spiritisme en magnetisme de groote tee kenen des tijds. En kan er eenige rede lijke verontschuldiging gegeven worden voor de onverschilligheid, waarmee de academiën, en op haar voorbeeld, de toongevers der openbare meening die groote gebeurtenissen verwaarloozen De bovengenoemde onderwijzers hebben getoond ware Christenen te zijn, door het gebod des Meesters trouw te behartigen. En de uitkomst heeft hun moed beloond. Zij zijn er door bevestigd geworden in hun Christelijk geloof. In liet jaar 1836, waarin het wereldbe roemde werk van David Friedrich Strausz, «Das Leben Jesu" verscheen, sprak de schrij ver de stelling uitWonderen zijn onmogelijk een stelling die hij tot richtsnoer natu van zijne kritiek, weshalve hij onbeschroomd alle wonderverhalen als mythen verwierp. Die stel ling werd een dogma voor zijue volgelingen, ook voor de moderne godgeleerden. Maar die stelling is in strijd èn met een onbevoor oordeelde kritiek èn met de welgestaafde uit komsten der nieuwste onderzoekingen op het gebied der natuurwetenschap en der zielkunde. Dit is door het wetenschappelijk spiritisme en magnetisme boven allen twijfel verheven. Maar nu komen de wijsgeerige onderzoe kers in een moeielijke stelling. De modernen zweren bij hun dogma wonderen zijn on mogelijk en dit dogma dreigt in hunne handen een wapen te worden tot vervolging. Ja, het is nog altijd De liberalen van gisteren, De kettermeesters van heden En de orthodoxen achten het heiligschen nis, wanneer wij het bewijs leveren, dat de wonderbare genezingen, dia Christus ver richtte, niet in strijd zijn met de natuur wetten. De waarheid is dat het wetenschappelijk spiritisme en magnetisme de verzoening tot stand brengen tusschen wetenschap en gods dienst, tusschen verstand en zedelijk se voel. Wanneer onderwijzers daarvan de heilige overtuiging hebben gekregeD, dan mogen zij hun licht niet onder den korenmaat zetten. De heer W. Kuijk heeft in een vlugschrift uitvoerig zijne meening ontwikkeld, dat het spiritisme niet in het onderwijs moet worden ingevoerd en dit is wijs. Hij wil dat de deskundigen de vraagstukken eerst tot een grondige oplossing en het duistere tot klaar heid brengen. Maar met zijne ambtgenooten belangrijke theorieën te bespreken, waardoor wij uit ondragelijke tegenstrijdigheden worden verlost, dat kan geen redelijk mensch afkeuren. Er is maar één vijand, dat is stilstand. De modernen mogen niet vastroesten in hel onware dogmawonderen zijn onmogelijk. Zij mogen zoo min als de orthodoxen zich op voet van oorlog zetten tegen het weten schappelijk onderzoek. En daar nu te Hel der pogingen worden aangewend om het wetenschappelijk onderzoek te fnuiken, noo dig ik orthodoxen en modernen uit, eerlijk kleur te bekennen, moedig voor hun over tuiging uit te komen en rekenschap te geven van hun geloof. S. F. W. ROORDA VAN EÏ8INGA, Em.-pred. b. d. Ned. Herv. kerk. Uit onze Koloniën. Batavia, 12 Juni. De ter-aarde-bestelling van hel stoffelijk overschot van den kapitein ter zee H. van Broekhuyzen, ridder der Milit. Willemsorde, had in den morgen van 8 Juni op het vast gestelde uur plaats, zonder militaire hon neurs, tot geen geringe teleurstelling van de talrijke vrienden, kennissen en zijne onder geschikten, die den betreurden overledene gaarne alle hem toekomende eer hadden be wezen. De eerstaanw. dirig. offic. v. gezh. moet in overleg met anderen en met het oog op den tegenwoordigen ongunstigen ge zondheidstoestand, geadviseerd, hebben tegen het uitrukken der troepen vandaar, dat het garnizoen aan de plechtigheid geen deel nam. Aan het hospitaal te Simpang waren de resident, de afdeelings-oommandant, de adsis- tent-resident en verscheidene hoofd- en subal terne officieren van land- en zeemacht, verder eenige ambtenaren en particulieren vereenigd, die allen den lijkwagen naar Penelé volgden. De stoet bewoog zich langzaam en plechtig, onder kanongebulder, naar het kerkhof, aan den ingang opgewacht door den commandant en eenige officieren van de schutterij en ver scheidene hoofd- en subalterne officieren van het garnizoen. De lijkkist, waarop de insignes en de decoraties van den overledene en een paar kransen prijkten, werd door twaalf ouderofficieren van de marine gedragen. Aan de geopende groeve herdacht de luitenant ter zee 1ste kl. C. J. de Vriese, R. M. W. O. in een sierlijke rede de vele goede hoedanigheden en verdiensten van den overledene. Dat kolonel Broekhuyzen, vooral tijdens hij stationscommandant in de wateren van Atjeh was, zich bemind had weten te maken bij zijn officieren en minderen, ge tuige de hulde bij zijn vertrek van daar door de geheele Marine gebracht en dat het Vaderland in den overledene een braaf en dapper officier verloren had, voor wien anders nog eene schoone toekomst weggelegd was, en zijn dood voor zijn familie eene slag, een onherstelbaar verlies te noemen is, daarvan hield hij en velen met hem zich overtuigd. Hierop daalde de kist in de groeve neer, bedekt met bloemen en ruikers, terwijl een fraaie krans op de zerk gelegd werd, en daarmede liep de plechtigheid af. I I Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prins van Oranje (s.), van Amster dam naar Batavia, passeerde 13 Juli Ouissant. C e 1 e b e s (s.), van Batavia naar Liverpool, vertrok 14 Juli van Port-Said. Prinses Sophie(s.),arriveerde 15 Juli van Amsterdam te Batavia. Prinses Amalia (s.), vertrok 15 Juli van Batavia naar Amsterdam. Prinses Marie (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Juli te Genua. Arastelstroom, kapt. Teensma, van Zaandam naar Sundswall, passeerde 10 Juli Elseneur. Noord-Amerika. Het stoomschip „Schiedam" is in het dok te New-York j gehaald. Er was een scheur van 18 I c.M. ontstaan in de kruk-as en dit gebrek werd in 25 uren hersteld, doch de kruk-as is Maandagmorgen weder gebroken bij Longbranch, van waar de „Schiedam" naar Sandy Hook is gesleept. Marktberichten. Texel, 12 Juli. Schapenboter 50 ct., Schapen kaas 15 a 17 ct., Koeboter 60 ct. per half K^., Kipeieren f 3 a 3.50 per 100 stuks. Dejverzemling bedroeg ongeveer25,000 stuks. Hooi f 18 per 500 Kg. Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. Eendeneieren f 3.50 a 3.74 per 100 stuks. Texel, 13 Juli. Commissiehandel. Vette Koeien f 175 a 230, Melk- f 125 a 165, Kalf- f 155 a 180, Gelde Vaarzen f 70 a 95, Schrammen f 11 a 12.50 nucli. Kalveren f 10 a 14, Lammeren f 7.50 a 2, Werkpaarden f 175 a 225, Rijpaarden f 240 a 315, alles per stuk vette Varkens 19 a 20 ct. per half Kg. Alkmaar, 13 Juli. Veemarkt9 Koeien j f 210 a 240. 271 vette Kalveren, f 35 a 90, 18 nucht. dito f 10 a 15, 221 vette Schapen f 23 a 28, 1 53 magere Varkens f 9 a 14, 8 Paarden f 100 a 250, alles per stnk 221 vette Varkens 34 a 6 ets. per Kg. Enkhuizen, 15 Juli. Aardappelen (Mnisjes) groote f 2 a 2.20, kleine f 1 a 1.25, groote ronde f 1.75 a 2, kleine f 0.90 a 1.10 per half hectol. Wortelen f 1.50 per 1000 stuks. Kruisbessen 3.75 a f 4.25 en zwarte Aalbessen f 10 per 50 Kg. Pijnc Bloemkool f 3.75 a 4.50 en grove f 6 a 7 per 100 stuks. Bovenkarspel (Station), 15 Juli. Wortelen f 1 a 1.10 per 1000 stnks. Aardappelen: Streeker muizen, groote f 2 a 2.25, kleine f 1.25 a 1.50 en ronde f 1.60 a 1.80 per half Hl. Fijne Bloemkool f 8 a 4.50, grove f 8 a 10 en witte Kool f 8 1 9 1 per 100 stuks. Purmerend, 14 Juli. Aangevoerd Kaas 416 stapels kl. f 31, 1 stapel middelbare f 26 i 1419 Kg. Boter, Hooiboter f 1.10 a 1.20 per Kg. 378 Runderen, vette prijshoudend, handel matig, in Melkkoeien handel stug27 Stieren65 Paarden 273 vette Kalveren 70 a 85 ct. per Kg., mat. 102 nucli. dito f 8 a 20, ving396 vette Varkens 32 a 46 ct. per Kg., vlug55 mag. dito f 8 a 15, matig; 271 Biggen f 3 a 5, matig; 1109 SchapeD, de handel was prijshoudend, matigEieren Kip- f 3.25 a 3.75, Eend- f 3.25 per 100 stnks. Amsterdam, 15 JnlL Aardappelen: Katwijker Zand f 2, Rijnsburgers f 2.90 a 3, Andijker Muisjes f 3.80 a4.50, Westlandsehe Klei, manden f 3 a 3.20, dito losse f 2.90 a 3, dito Kleimnisjes f 3 a 3.90, dito Zand f 4.20 a 4.40, Noordwijker Zand f 3.30 a f 3.40, alles per Hl. Tarwe op levering lager, Nov. f 246. Rogge op levering najaar onveranderd, voorjaar hooger; Oet. f193, Maart f 195. Raapolie vast; vliegend per 100 Kg. f 33, Sept.- Dee. f33.—. Lijnolie flauw; vliegend per 100 Kg. f 23.75, Ang. f 24.Sept.-Dec. f 23.50, Jan.-Mei f 23. Raapkoeken f 55 s 80. Lijnkoeken f9 a 13. Veemarkt: 168 vette Kalveren, 1ste kw. 80 en 2de kw. 70 c. per Kg.; 37 nucht. dito, f 9 n 11 per stnk; 2 Schapen; 175 vette Varkens, 36 a 40 c. per Kg, Haarlem, 15 Juli. Koeien f 150 a 240, vette Schapen fl4a 24, Lammeren f 7 u 10, nucht. Kalveren f 8 a 12, allen per stnk. Schiedam, 15 Juli.Moutwijn f 11.35, Jenever 1 116.75, id. Amsterdamsche proef f 18.Spoeling- Commissie f 0.90. Londen, 13 Juli. Veemarkt1600 Runderen» 12000 Schapen en Lammeren, 50 Kalveren en 50 1 VarkeDs. Prijzen: Runderen 2-9 a 5-6, Schapen en Lammeren 3-6 a 6-0. Kalveren 8-2 a 5-6 en I Varkens 2-4 a 3-6. Bevallen: J. de Neef, geb. Sohcnk, z. H. Jansen geb. Roucour, 2 z. E. Buis, geb. Dninker, d. J. N de Zwart, geb. de Wit, d. M. Juijn, geb. Fooij, d. Overleden H. Smid, wed. van O. S. Dijkstra, 88 j T. H. Geus, 6. w. Texel, van 8 tot 14 Juli. OndertrouwdJ. J. Schenkels en M. Buikes. Geboren: Jacob, z. v. K. Kuiter en M. Bruin Neeltje, d. v. C. Vlas Mz. en A. Brouwer. Cornelia; d. v. K. Dalenberg en G. Stoepker. Overleden R. Bremon, 18 j. Schagen, van 11 tot 14 Juli. GeborenHendricua en Johanna, z. en d. v. Ji Castricnm en S. Sluis. Overleden: A. Pool, echtg. van P. de Wilde, oocl 43 j. en 6. m. A. Wit, oud 3 m. Mal ld I entt Verzending O.-I. Mali. Amsterdam (Nederl.)17 Juli. ll Jull Rotterdam (Lloyd)24 Juli. 7 Ang! 1 Genna (Nederl.)28 Juli, Marseillc (Lloyd)21 Juli. 4 Augn Marscille (Fr. dienst25 Jali. 8 Ang! Brindisi (Eug. dienst) 17 Jnli. 81 Juli. Brindisi (Duitsche dienst) 4 Ang. 1 Septi De Fransche mailbooten doen Riotnr, Baukaen Palam- bang niet aan. Mail Suriname. Amsterdam (Nederl.)5 Ang. Sonthampton (Eng.)21 Jnli. 4 Augrj St. Nazaire (Fr.)8 Ang. 8 Sopt, Mail Cnracao. SonthamptonNew-York. Eiken Woensdag- ei j Zaterdagavond 6 uur. Op verzoek worden brieven voor Cnrafao ook inoe' de Surinaamsche mail over Amsterdam verzonden. Wegens eene wijziging in de vaart der pakkctbootoirj uit Engeland naar de Kaap de Goede Hoop, komt nul- 13 dezer de gelegenheid tot verzending van brieven, I tnz. naar Zuid-Afrika over Lissabon te vervallen en zal de verzending van brieven, enz. naar dia] landstreek over Engeland voortaan plaats vindei=r eiken Vrijdag met den trein van 5.60 uit Amsterdanj naar Vlissingen. Port dor brieven en drukwerken naar Nedarl. Oost- enWest-Indië Per mail voor brieven 15 cents per 15gram,vooi drukwerk 3 cents per 50 gram. Rechtstreeks met de stoomschepen van nit Amster-C dam of Rotterdam voor brieven lOcent per 15 granP' voor drukwerken 2 cent per 50 gram. VI s 8 c h e r ij. Nieuwediep, 16 Jnli. Sedert jl. Dinsdag werden alhier door 175 korders en bengera 10 tot 60 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 3 tot 12 roggen, 6 tarbotten, 1 tol 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerdgr. tong gold 45 a 55 cent, kleine id. 20 cent, rog 70 a 75 cent, tarbot f 6 a f 8 per stnk, kl. schol f 2 a f 8 per mandje en schar f 3 a f 3.50 per mand. Texel, 12 Juli. Voor de rookerijen werden in de vorige week flinke hoeveelheden Scharren, Poonen en Pietermannen aangebracht. Scharren golden f 4 a 5, Poonen en Pietermannen f 1.50 a2 per mand. De Noordzee visschers besomden van f 30 tot f 60 per schuit. Met het Palingvisschen in de binnenwateren werd een matige vangst behaald De Paling gold van 20 tot 50 ct. por half Kg. De Rog werd tegen 50 a 65 ct. per stnk opgekocht en naar België ter markt gezonden. Volendam, 14 Juli. De kwakkuilvisschers ringen van 50 tot 80 pond aalgarnalen worden I weinig gevangen. - De hoekvisschers zijn nog niet binnengevallen. Weerk. Waarnemingen te Helder. (Landskeet.) Ons bij voortduring aanbe- i velende, hebben wij de eer; hoogachtend te zijn: UEds. Dw. Dienaren, Noord-Brabant (s.), van Rotterdam naar Batavia, passeerde 11 Juli Perim. Zeeland (s.), van Batavia naar Rotter dam, vertrok 14 Juli van Marseille. Drenthe (s.), v an Rotterdam naar Batavia, vertrok 15 Juli van Southampton. 15,12 16 8 16|12 Windrichting en kracht. N.W.t-N. 16 Kg. Z.W. 0.5 W.Z.W. 4 Barometer mM. 758.47 - 1.93 756.66, - 8.74 757.30 - 8.10 Thermometer Cs. - 8.4 - 1.8 - 2.6 0.96 0.96 0.90 Weersgesteldheid. Digtbetr., regen en wind. Mistig, digtbew., mooiweer. Digtbew., goedweer. Toestand i van de zee. Golv. Slechtw. id. Prins Willem II (s.), van W.-Iudië naar Amsterdam, arriveerde 14 Juli te Havre. Amsterdam (s.), van Amsterdam naar New-York, passeerde 13 Juli Lizard. Schiedam (s.), van Rotterdam naar New-York, is 18 Juli met gebroken krukas te Sandy Hook aangekomen. Werkendam (s.), van New-York naar Rotterdam, passeerde 14 Juli Lizard. Het Nederl. Meteorologisch Instituut meldt Een depressi, met een barometerstand van ongeveer 755 mM. in het centrum, bevindt zich nabij en N.O.-waarts van ons een centrum van hooge druk king ver van ons en N.-wasrts. Grootste barometer- af wijkingsverschilgisterenoohtend 8 nur, M. 4.7 G.eergisterenavond 8 nur, H. 2,7 M. Gisteren werd het verschil kleiner.Barometer te Utrecht 12£ uren, 759,8 mM. Te verwachten N.W. wind. Burgerlijke Stand van: Helder, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. Gehuwd A. Hofer en N. Wijker, C. Kwant en C. M. Middelkamp, J. P. B. Caarls en C. E. Ran, M. van der Eijk en S. v. d. Plaut, J. Bakker en P. Rietvelt. Laatste berlohtsn. 16 Juli. In 't begin Yan Augustus zal mr.p Van Diggelen van Zwolle, daartoe uitge-c noodigd door „Voorwaarts", vereenigingi tot ontwikkeling van politiek leven teii Hoorn, daar een lezing houden over de< drooglegging der Zuiderzee. Aan het „Hbld" wordt medegedeeld1 Het aantal „oude weduwen" dat in aanmerking komt voor weduwepensioen,* is tot ongeveer 2700 geklommen. Het aantal der weduwen, die weduwen' zijn geworden vóór de inwerkingtreding' der nieuwe pensioenwet, maar na 10 De cember 1888, en die daarom in dezelfde; ten opzichte der pensionneering gunstige3 omstandigheden verkeeren als zij die na' 1 Januari 1891 hare echtgenooten door den dood verliezen, bedraagt nog ongeveer 400, terwijl de statistiek tot gisteren leert dat om den anderen dag een ambtenaar sterft, die weduwe en weezen nalaat. De «Staatscourant" van 16 dezer bevat een Koninklijk besluit van 17 Juni jl,. («Staatsblad" nr. 100), houdende nadere, vaststelling van een reglement voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman; aau boord van koopvaardijschepen. Parijs, 15 Juli. De Kamer van' Afgevaardigden heeft heden de nieuwe,' door de commissie en de regeering voor gestelde cijfers der rechten op katoenen weefsels goedgekeurd. Tengevolge van de wijzigingen, door de' Kamer gebracht in de oorspronkelijk door, de regeering voorgestelde cijfers van het nieuwe toltarief, zal de hoogere opbrengst' welke daaruit voor de schatkist wordt! verwacht, naar raming 60 millioen bedra gen, cn niet 38 millioen, zooals aanvankelijk was berekend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3