w den dag waarop de begrootingen bij laatst- ty gemeld Departement zijn ingekomen en «r dien waarop de wetsontwerpen aan den I 1 Raad van State gezonden worden, terwijl •>i iet advies van den Raad van State reeds il< in de eerste dagen van September moet ;':>e/ijn uitgebracht, zoo schijnt het chronisch Jf; [verloop, dat de tegenwoordige Kabinets- ';i ;risis dreigt te nemen, inderdaad tot nadee- rn lige gevolgen voor den gang van zaken te '!ifjVullen leiden. Immers, gelijk van zelf %preekt, zullen de begrootingen, wanneer jta «de opmaking tot de optreding van een nieuw '3;<iKabinet wordt uitgesteld, met de grootste ft haast in dienst behooren gebracht te worden, '11 (hetgeen bij de menigte cijfers, die daarbij .il, te pas komen, allicht tot vergissingen aan- Hjaljleiding geeft. Bovendien mag de vraag Hij gedaan worden, wat er overblijft van den ijb waarborg dat de Raad van State over de 'J pc wetsontwerpen zal gehoord worden, indien II h 'dat Staatscollege verplicht wordt den om- i i je vangrijken bundel stukken, waaruit een ;f;i-il5taatsbegrooting bestaat, in enkele dagen (i^ te bestudeeren en daarover advies uit te "brengen. Blijkens mededeeling van den inspec- teur van het Geneeskundig Staatstoezicht in kjir. Overijsel en Drente, is de pokken-epidemie jï ^te Almeloo bijna geëindigd. Il jnl Alle aangetasten, met uitzondering van £wee kinderen te Ambt-Almeloo, waren c gevaccineerd, maar allen op jeugdigen 5J1 leeftijd. 3 De ziekte was goedaardig, zijnde slechts irie der lijders daaraan overleden. Bnp Vaccinatie en revaccinatie werden op V ruime schaal toegepasttoch verzuimden I1 f 1 velen nog daarvan gebruik te maken. f. j Het aantal vaccinatien bedroeg van 23 Mei24 Juni 285, dat der revaccinatien ;>3. j l J j De uitslag van de herstemming in rtj/ret district Schoterland voor een lid der iTweede Kamer, is, dat gekozen is de heer Ve H. Pyttersen Tzn. (lïb.) met rioó st. :'-c De heer P. van Vliet (antir.) vereenigde 1062 stemmen op zich. Binnenlandsch nieuws. Kolhorn. Waar anders steeds gebrek .tan woningen bestond, staan thans wel 1 .^«5 huizen ledig, tengevolge van vertrek raar andere plaatsen. Dat de huurprijzen lientengevolge zeer dalen, behoeft geen .jetoog. !r, Zuidscharwoude. Van wege de I 1 £ifdeeling Winkel van den soc. democr. i >ond trad den 18 dezer alhier en den j- jfê 'olgenden dag in het lokaal van den L j3ieer B. Mijs te Verlaat, (gemeente Oude |v »Iiedorp), de heer Gerhard, hoofd eener r Jchool te Amsterdam, voor een niet overtal- e "ijk publiek als spreker op met het t(>nderwerp: „Algemeen Kiesrecht, zijne i j jeschiedenis en beteekenis." rj a( Na de pauze vertelde de heer Gerhard LjM iog het een en ander van onze belastingen, i e vaarin hij verklaarde, dat slechts eene 1 l irogessieve inkomstenbelasting rechtvaardig ra goed zou zijn, terwijl hij tevens nogmaals Ie kennen gaf, dat volgens zijne overtuiging je' :onder algemeen kiesrecht geene verbeterin- J i ij- jen zouden komen. Lij t Er volgde geen debat, daar niemand f rler aanwezigen het woord verlangde. :l („Alkm. Ct.") Heer-Hugowaard. Aan de hard- ïraverij aan „de Draaij," gehouden 20 dezer, Lli s door 12 paarden deelgenomen. De jrijs behaalde „de Deugd" van den heer •C. Kuiper, de eerste premie „Willem III" j1 ran den heer J. Weel en de tweede premie 1 ,Viktoria" van den heer W. de Groot. f| 'j Alkmaar. Den 2rste dezer had ijilhier eene buitengewone raadszitting plaats, waarin de burgemeester het navol- 't jende mededeelde ijl Mijne Heeren I °i 1 Nadat meer dan dertig jaren lang bij 2r verschillende ministers van oorlog pogingen c Lrijn aangewend om te verkrijgen, dat «ijl Alkmaar wederom als garnizoensplaats zou 1 «JJ> ET GEHEIM TAN WILDE-MEG. Naar FAEGEOS. ffl- t J;, «Je bent een mooien jongen," zei hij, ■r „om van schaduwen bang te zijn." j i| Sommigen reisden naar den Wilde-Meg in gezelschap, anderen alleen. Tot de laatsten 'pbehoorde Fred Mellon. Zijn eenige vervoermiddelen waren zijne _;beenen. 0 Het was een vermoeiende tocht, maar hij ,'iield goede moed. ij[ Fred was een hupscbe kerel, die veel van rroolijk gezelschap hield, en die ook gaarne loor vroolijk gezelschap werd opgenomen. Hij was echter niet gelukkig geweest met _et zoeken naar een reismakker, die in zijn ijjeest viel, en liever dan met iemand te reizen, LjJie hem niet behaagde; maakte hij de tocht J -Jleen. I jDrie honderd mijlen te wandelen met niemand '1 -dan zichzelf tot gezelschap, is nu echter juist - niet geschikt om iemand aangenaam te stem- l(- nen. en ware Fred niet zulk een luchthart ,'gjeweest, die zich spoedig in de omstandig- jjieden wist te schikken, dan zou hij al gauw pen ander het pleizier hebben kunnen gunnen. Maar Fred was een van die jolige snaken, I' t lie er niet van houden de zwarigheden door een 1 „ergrootglas te bekijken van den anderen i yflnt kon men niet van hem zeggen, dat hij 'oit de zwarigheden opzocht. Inderdaad ver- elde men, dat hy ze altijd met te veel haast ■ntweken had. g' Dat nu was het, wat hem naar de goud worden aangewezen, pogingen die steeds zijn afgestuit op redenen van Rijks belang,— verheug ik mij en ben met innige dank baarheid vervuld, u te kunnen mededeelen, dat na veeljarige onderhandelingen met de regeering en veel concurrentie me tandere gemeentebesturen, jl. Dinsdag door mij een brief is ontvangen van den referendaris bij het Departement van Oorlog, mr. H. C. P. de Bruijn, op last van ZEx. den Minister van Oorlog verzonden, inhoudende dat het H. M. onze geëerbiedigde Koningin- Regentes, op voordracht van ZEx. den Minister van Oorlog, den generaal-majoor J. W. Bergansius, heeft behaagd, de ge meente Alkmaar aan te wijzen als de plaats waar de cadettenschool zal wor den gevesti gd, bestemd om de bloem van Neerland's jongelingschap de eerste opleiding te geven voor den rang van officier bij het leger hier te lande en van 's Rijks overzeesche bezittingen. ZEx. betuigde dat het hem zeer aangenaam was, dat ZEx. het besluit nog had kunnen in het leven roepen, en hoopt, dat de kleine punten van verschil, die over het contract nog bestaan, nu ook van den kant van Alkmaar, naar het verlangen van de militaire autoriteit, zouden worden opgelost. Amsterdam. De instandhouding van het Concertgebouw alhier is thans verzekerd het noodige kapitaal is gevonden en het bedrag der inschrijvingen kan den 20 dezer gestort worden. Verkiezing voor de Gemeenteraden. Helder. Uitslag der verkiezing voor zes leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren P. Groen, J. Verfaille, L. W. F. Oudenhoven, T. C. Govers, J. G. R. Yos en C. D. Zurmuhlen en voor twee leden tot uitbreiding van den Baad, wegens vermeerdering van het aantal inwoners dezer gemeente, gehouden op jl. Dinsdag. Het aantal kiezers bedraagt 1628. Er werden voor de verkiezing van zes leden (wit stembiljet) uitgebracht 734 stem men hiervan waren er 7 van onwaarde en de volstrekte meerderheid was alzoo 364. Uitgebracht werden op de Heeren C. D. Zurmuhlen 622, L. W. F. Oudenhoven 577, J. G. R. Vos 502, P. Groen 432, J. Ver faille 409, S. W. Stooker 228, T. C. Govers 211, T. Mooy 173, B. L. Vries 121, J. S.B. Jauzen 108, A. B. Weber 84, F. S. C. M. Wijs 64, Th. Terra 54, J. Oortgijsen 47, S. Jaring 44, Dr. P. C. F. Frowein 43, D. H. Dietz 37, P. Adriaanse 33, Jb. Schager 29, P. Spruit 27, Jb. Graaff en C. Wondergem, ieder 26, P. Luijtzen 24, C. E. Plugge 17, G. E. Haak 16, J. Damman en J. van de Ven Jr., ieder 13, M. A. Grun- wald en J. Brouwer ieder 10, P. Meijneke 9, R. Tienstra 8, H. H. J. Nas 7, A. L. van Gelder 6, J. Bethlehem, C. J. Verheij en F. Snel ieder 5, J. van Brederode en G. B. H. Filbri ieder 4, C. Oldenburg, L. F. F. Schilling, L. Hartog, G. de Barbanson en T. Bolwerk ieder 3 stemmen, terwijl een zeer groot aantal personen 2 en 1 stemmen op zich vereenigden. Alzoo zijn gekozen de heeren C. D. ZURMUHLEN, L. W. F. OUDENHOVEN, J. G. R. VOS, P. GROEN en J. VERFAILLE, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren S. W. STOOKER en T. C. GOVERS. Voor de verkiezing van twee nieuwe leden Rood) waren ingeleverd 736 biljetten, waar van 6 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 366 was. Er werden uitgebracht op de heeren J. S. B. Janzen 278, J. Oortgijsen 209, A. B. Weber 175, F. S. C. M. Wijs 1.51, Dr. P. C. F. Frowein 134, Jb. Graaff 105, P. Spruit 104, Th. Terra 89, S. W. Stooker 34, M. A. Grünwald 22, T. Mooy 16, A. L. van Gelder 11, S. Jaring 8, P. Groen, J. Verfaille en J. Brouwer ieder 6, C. D. Zurmiihlen, T. Bolwerk, J. Bethlehem, D. H. Dietz en C. E. Plugge ieder 4, T. C. Govers, velden voerde. De zaakjes te huis stonden zoo, dat zij al niet erger voor hem konden worden de moeilijkheden keken hem daar grimmig aan en hij haastte zich hen den rug toe te keeren. „Neen, neen, oude jongen," zei hij, „ik zal je nog niet halfweg tegemoet gaan." Hij had aardig wat geld gehad en had het uitgegeven. Hij was verliefd geweest, en het meisje was hem ontgaan. Dat was zijn schuld, niet de hare. Het was jaren geleden; want Fred was geen jongetje meer. Hij telde de vijfendertig, zoo goed als een dag. „Het zou tijd worden, dat je iets voor je zeiven deed, Fred," zei hij, en hij deed iels voor zichzelven door plaats te nemen op een landverhuizersschip, met zoowat 10 Pond op zak over. Er was nog iets meer in zijn zak, dat hij ook van waarde vond, namelijk een brief van Jack Thumbwood, een vriend uit beter dagen. Deze brief, gedagteekend van de Wilde-Meg, was een vroolijke brief, waarin Jack verhaalde van de wonderbaarlijke fortuinen, die op de goudvelden gemaakt werden. Het bleek niet of Jack zelf fortuin gemaakt had, of dat hij op de eene of andere wijze op weg was om fortuin te maken, maar genoeg, het was een prettige opgewekte brief, vol hoop en goede verwachtingen. Op papier was er geen twijfel aan Jack's toekomst. Het was twee jaar geleden sedert Fred dezen brief ontving. Jack schreef hem: „Als je niet in het geld rolt, kom dan hier heen." Zeker, Fred rolde niet in het geld, en hij was wel genegen om eens een proef te nemen, W. S. J. Beek, B. L. Vries, M. Wifsenburg Jr.f J. G. R. Vos, J. van de Ven Jr., L. W. F. Oudenhoven en P. Meijneke ieder 3 stem men, terwijl 35 verschillende personen 2 of 1 steramen bekwamen. Alzoo geene volstrekte meerderheid ver kregen zijnde, moet du9 herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. S. B. JANZEN, J. OORTGIJSEN, A. B. WEBER en F. S. C. M. WIJS. Texel. Voor de verkiezing van 3 leden waren ingeleverd 337 biljetten. Hiervan zijn uitgebracht op de heerenF. Keijser 187 stemmen, C. W. Bakker Jr. 166, C. M. Kooy 149, A. P. Koorn 142, A. Dros Az. 95, W. Lammers 78, C. T. Zijm 76, terwijl op een menigte andere een en meer stera men waren uitgebracht. Gekozen werd alzoo de heer F. Keijser. Herstemming tusschen de heeren C. W. Bakker Jr., C. M. Kooy, A. P. Koorn en A. Dros Az. Wieringen. Van de 315 stemge rechtigden kwamen 116 ter stembus op. Bij de stemopneming bleek, dat voor de perio diek aftredende leden, J. Kooyman en J. Mostert, waren uitgebracht 115 geldige stemmen, een briefje van onwaarde en één briefje met één naam. De heer J. Mos tert (aftr. lid) bekwam 102 stemmen, J. Kooijman (id.) 56, P. 8. Kuut 40, M. J. Tijsen 13, J. Engel 3, C. Kaan, 3, S. A. Klein 2, N. Hellingman 2, S. J. Rotgans 2, N. J. Rotgans, P. Maats, A. Heijblok, C. Kroon, G. Engel en J. Koorn ieder 1 stem. Alzoo herkozen J. Mostert en herstemming tusschen J. Kooijman en P. S. Kuut. Voor de vacature W. Heijblok waren inge komen 116 biljetten, van onwaarde 2, een blanco en een niet wettig ingevuld briefje. Geldige stemmen alzoo 114. De heer V. Heyblok bekwam 61 stemmen, A. Heijblok 34, S. A. Klein 5, P. 8. Kuut 4, J. P. Kooij 2, S. C. Bakker 2, N. Jz. Rotgans 2, M. J. Tijsen, J. Bruul, N. Hellingman en G. Eugel ieder 1 stem. Alzoo gekozen de heer V. Heyblok. Anna Paulowna. De uitslag van de stemming voor 2 leden van den gemeen teraad is, dat zijn uitgebracht op de heeren Th. J. Waller 61 stemmen, J. H. van Fo- reest van der Palm 44, L. Metzelaar 20, P. Huiberts 10 en G. van Mullèm 2, één biljet in blanco. Alzoo herkozen de heeren, Th. J. Waller en J. H. van Foreest van der Palm. Zijpe. Herkozen de heeren K. Francia en G. Schuit. Herstemming tusschen de heeren C. Kruijer Jbz. en A. Zijp Jz. Wieringerwaard. Herkozen de hee ren R. D. Kaan, en C. D. Rezelman. Schagen. Herkozen de heer Jb. Stam mes. Gekozen de heeren P. Buis Jz. en D. Smit Cz. Sint-Maarten. Gekozen de heeren J. Bruin en G. Visser. Barsingerhorn. Herkozen de hee ren G. Smit en W. Kossen, aftr. leden. Heer-Hugowaard. Herkozen de heer P. Wonder Az. Herstemming tusschen de heeren K. Bakker cn J. Met Az. Alkmaar. Ingeleverd 884 geldige witte biljetten. Gekozen zijn de heeren J. C. Vonk met 811 stemmen, Mr. H. Boel mans ter Spill met 785, Cl. Janssen* Cz. met 722, Mr. J. P. Kraakman met 686 en C. J. Canters Jr. met 662. Blauwe geldige biljetten ingeleverd 891 stuks. Gekozen de heer J. de Wit Dz. met 664 stemmen. In herstemming komen Mr. A. P. de Lange met 441 en J. C. Witte met 397 stemmen. Heiloo. Herkozen de heeren H. Mul der en D. Pepping. Hoorn. Herkozen de aftr. leden van Akerlaken, Boldingh, Groot, Heidenrijk en de Vries. Enkhuizen. Herkozen de heeren R. J. D. Hartkamp, W. Lakenman, T. L. hoe men zich gevoelt, als men wèl in het geld rolt. Hij gebruikte twee jaar om er over na te denken, en toen hij na dien tijd geheel uit het geld was gerold, op genoeg na om een tweede klasse overtocht te betalen en nog tien pond in zijn zak te houden, zei hij (alsof Jack hem op vijftienduizend mijl afstand hooren kon) „Klaar hoor, Jack ik kom over." Waar nu eigenlijk Jack Thumbwood was, Fred wist er niet meer van dan uit den brief van twee jaar geleden. Maar een vriend als Jack daar kon men zich aanhouden, en Fred hield zich, in gedachte, aan hem. Hij was tien jaar ouder dan Jack, die nog een knaap was, toen hij reeds een man was. Fred had eens veel goed aan hem bewezen. Fred had eene tante gehad, die bij haar leven voor zijne opvoeding had zorg gedragen, en na haar dood haar geheele vermoeen aan haar neef vermaakte een tamelijk groote som. „Er is maar een ding, Fred, waarin gij u zelf moet verbeteren, mijn jongen," sprak dit lieve mensch vóór zij stierf. „En wat is dat, tantelief?" vroeg Fred. „Praat niet zooveel in je zeiven," antwoordde zij, „je kent het oude spreekwoord als je met je zeiven spreekt, dan spreek je met den dzij vulde de rest aan door met haar vinger naar omlaag te wijzen. „Noem mij iemand beters om mede te spreken," zei Fred vroolijk, „en ik zal het doen." Zijne tante glimlachtehet was zijne aar dige en luchtige manier om de zaken op te nemen, die hem voor haar nog liever maakte. juanjer en Herstemmins: tusschen de heeren H. Bur ger, P. de Vos Pz., Tj. Korlf en J. Sluijter. De Rijp. Herkozen de heeren It. Ruiter en dr. J. van der Vliet. Edam. Herkozen de aftr. leden I. Jz. de Boer, D. F. Pont, P. Keuken en H. A. Lemkes. Gekozen de heeren A. H. Craraer en J. Spaander Lz. Purmerend. Herkozen de heeren C. Schoen, dr. H. C. P. van der Lee en J. Lankelmn Jz. Herstemming tusschen de bh. dr. H. Simons en H. P. van den Aardweg. Zaandam. Gekozen de heeren P. Kluijver Jr., D. H. Zwaardemaker, H. Vis Jr. (aftr. leden), F. H. L. H. van Pelt en C. Camphuijs. Herstemming tusschen de heeren J. C. Keg, J. C. vou Briel Sasse, J. Wind- houwer en A. Oostmeijer. Amsterdam. Herkozen de heeren Wüste, Serrurier, Heineken, Bake, Becker, C. Dyserinck, S. W. Josephus Jitta, Mr. J. C. de Vries, Mr. Henrick S. v. Lennep, C. ten Brummeler, Mr. E. J. Ererwijn Lange. Herstemming tusschen de heeren Dr. P. J. H. Cuypers, Ch. R. Kouveld, Paul Strater, Mr. D. P. D. Fabius. Haarlem. Herkozen de heeren mr. H. Enschedé, H. Figo, J. J. Sneltjes, jhr. mr. F. W. v. Stirum en mr. Th. de Haan Hu- genholtz. Marine en Leger. De zeildag van Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Suriname", comm. kapt.-luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, naar Suriname, ter aflossing van Hr. Ms. schroefstooms. 3de kl. „Sommelsdijk", kapt.-luit. ter zee G. H. van Steijn, is bepaald op 1 Aug. a. s. De off. van adm. 2de kl. A. De Josselin de Jong, belast met de waarneming der betrekking van administrateur by het hospi taal der marine alhier, werd jl. Dinsdag als zoodanig vervangen door den off. van adm. 2de kl. A. L. Koops en met gelijken datum gedetacheerd bij de fabriek de „Voor zorg" te Breda, ten einde toezicht te houden op het bereiden van verduurzaamde levens middelen ten dienste van het Dep. van Marine. Verbeterd bericht. Den lsten Aug. a. s. wordt de mach. 1ste kl. v. k. K. A. Van Boven geplaatst op het stationsschip „Dufa* te Rotterdam. De matroos 3de kl. A. Overhand, dienende op Hr. Ms. ramschip „Buffel", is door den zeekrijesrnad te Hellevoetsluis wegens desertie veroordeeld tot 9 maanden detensie, met ontzegging van het recht voor den tijd van vijf jaren, om bij de gewapende macht te dienen. De 5de comp. van het 4de reg. vest.-art., komm. de kapt. E. C. Boogaert, in garnizoen te Hellevoetsluis, vertrekt 27 dezer naar hier, om gedurende veertien dagen te blijven voor het vuren uit het kustgeschut. De luitenants ter zee der 1ste en 2de kl. H. O. W. Planten en J. E. J. Eybergen, respectievelijk dienende aan boord van Hr.Ms. fregat „Evertsen" en stoomschip „Johan Willem Friso", worden met den lsten Aug. a.s. op non-activiteit gesteld, terwijl laatstgenoem de officier op dien datum wordt vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. W. H. Von Leschen. De officier van gez. der lste kl. bij de zeemacht J. A. Rademaker en de off. van administratie der 2de kl. R. F. baron van Heerdt tot Eversberg, beiden behoorenden tot de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier en gedet. aan boord van Hr. Ms. instructie vaartuig „Urania," worden met den 8den Aug. a. s. op non-aètiviiet gebracht. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. zeil- korvet //Nautilus, onder bevel van den kapt.- luit. ter zee H. G. Hildebrandt, jl. Dinsdag te Christiania aangekomen. Aan boord was alles wel. Hij was van nature een jonge snaak met goeden aanleg en maakte glansrijke vorde ringen in zijne studiejaren, hij verteerde echter zijn geld zorgeloos, geraakte van de eene moeilijkheid in de andere en krabbelde er zich weer uiten nu, op vijf-en-dertigjarigen leeftijd was hij genoodzaakt een nieuw leven te begiunen. Hij was niet als „gentleman" geboren, maar hij had er al de goede, en ook eenige slechte eigenschappen van. De twee eerste dagen van zijn langen tocht hadden hem op een zware proef gesteld. Hij had zich tot taak gesteld vijf-en-dertig mijlen daags af te leggen, en deed het, en ofschoon zijne voeten gewond waren, toch ging hij moedig voort. „Je bent in de wereld voor alles goed," zei Fred, „om je vrienden kwijt te raken, je geld zoek te maken, liefjes te verliezen ah Hm Want hij werd zijne eigene theorie ontrouw. Hij had Lizzie Truelove nooit ver geten en zuchtte zoo dikwijls als hij aan haar dacht. Het was het eenige beetje gevoeligheid uit Fred's leven, dat altijd in zijn hart bewaard was gebleven. Fred was nu negen dagen op reis geweest, de zon ging bijna onder en hij maakte toe bereidselen om dien nacht in het bosch te kampeeren. Hij was op tien mijlen afstand van zijne bestemming, en de naaste woning, die hem had kunnen herbergen, minstens even ver af. Zijn tocht was dien dag eenzaam en vervelend geweest. In geen tien uur had hy een levend wezen ontmoet, en deze omstan digheid, gevoegd bij het terugwerkend gevoel, dat dikwijls de vervulling van eene moeilijke 'au norse] 3de bat. mariniers te Rotterdam, is aange wezen om in het najaar naar Oost-Indië te vertrekken. De luit. ter zee lste kl. J. J. W. H. van der Toorn is tijdelijk belast met het bevel over Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Balder", te Hellevoetsluis; wegens ziekte van den comm., den luit. ter zee lste kl. C. J. G. de Booy. De volontairs van het 2de studiejaar van den art. cursus te Delft, onder bevel van den lsten luit.-instructeur G. B. van Boekei, zijn gedetneheerd alhier, ten einde aan de practi- sche oefeningen met het vestinggeschut deel te nemen. De „Staatscourant" bevat het kon. besluit van den 18den Juli jl., tot aanwijzing van de plaats (Alkmaar) waar de Cadettenschool zal worden gevestigd. Onderwijs en Examens. Het toelatingsexamen tot de Kweekschool voor Machinisten is voldoende afgelegd door J. Ages (Lemmer), J. C. Andriessen (Haar lem), H. J. Ansingh (Zwolle), J. Bouman (Maassluis), N. Dicke (Dordrecht), G. J. Diehl (Hillegersberg), H. F. Doeleman (Hooge Zwaluwe), M. J. Engelbregt (Den Haag), A. H. Erkelens, (id.), N. J. v. Gorkum (Amster dam), H. F. Hakbyl (Osch), M. van Heekeren (Beek), J. Herweijer (Strijen), G. Hibma (Seksbierum), W. H. Jarissen (Heerenveen), J. C. Rroonwijk (Amsterdam), A. E. A. Kruijsboom (idem), W. A. van Laer (Zwolle), H. G. W. Nahuijs (Haarlem), W. D. Nier- mans (Ginneken), J. Romeijn (Barneveld), L. J. Roscam Abbing (Middelburg), E. vau Seventcr (Sliedrecbt), W. H. G. Smeenk ('s Hertogenbosch) en P. J.Tadema(Franeker). Van 52 leerlingen van het lste studiejaar werd het overgangs-examen door 26 voldoende en door 13 onvoldoende afgelegd, terwijl 13 een her-examen moeten afleggen om tot het 2de studiejaar toegelaten te kunnen worden van 42 leerlingen van het 2de studiejaar verlaten 27 met voldoend en 7 met onvol doend eindexamen de inrichting. In den loop van het jaar werd het diploma der Kweekschool uitgereikt aan de oud-kwee- kelingen P. C. Broekhuijsen, L. A. Bruijn, jhr. L. G. G. Dibbets, H. C. Fabri, A. H. Jurstner, J. P. van Goethem, J. H. K. Gon- lag, H. W. J. Greeven, J. J. van Harreveld, J. C. Humme, H. Jansonius, D. Jessurun, J. de Jong, H. Kepper, C. P. L. A. Klercks, J. F. A. C. van Moll, F. J. Fienaber, A. Ouwenbroek, G. P. Roukens, L. Salverda, C. J. Schotel, J. T. Sorillon, N. J. Stok, T. Tadema, H. G. van den Toorn en R. Wigersma. De heer C. Smit, waarnemend onderwijzer te Barsingerhorn, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Egmond aan Zee. Landbouw en Veeteelt. Den 18 dezer is de landbouwcursus te Hoorn geopend met eene toespraak van den burgemeester en aangevangen met 20 leer lingen. In den polder Waard en Groet zijn de granen grootendeels platgeregend. Voor de tarwe en gerst, welke gewassen volkomen gezet zijn, is dit weinig schadelijk, alleen de wat achterlijke haver kan hierdoor niet voldoende ontwikkelen. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No 42 De toekomst der Roodhuiden. Overzicht der week. Economi8ch-Statistiek gedeelte. Feuilleton Een verhaal uit Nieuw-Amsterdam. (Vervolg.) Uit Merced County. Gemengd Nieuws. Kerknieuw 8. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 26 Juli, voorm. 9.30 u., Burg, ds. van Schaick. Waal, voorm. 9.30 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30 u., ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. van Schaick. Oosterend, nam. 2 u., ds. Leffef. en pijnlijke taak begeleidt, drukte hem wel wat neer. Ook was deze dag toevallig zijn verjaardag, en zekere gedachten aan het ver- ledene verbonden, werkten mede om zijne gewone vroolijke stemming te drukken. „Kom, wakker een beetje op, Frederik Mellon," zeidebij „na regen komt zonneschijn, en met morren wordt de zaak nog slechter." Maar die aanmoediging deed hem geen goed het feit alléén, dat hij zich zeiven onwille keurig als Frederik had toegesproken, in plaats van Fred, was om wanhopig te worden, zoo iets was hem in al de jaren, dat hij zich aan zijne geliefkoosde gewoonte had overgegeven van in zich zei ven te spreken, niet overkomen. Hij had eenige moeite om eene geschikte ruimte te vinden voor zijn nachtleger. Het bosch, waarin hij halt gehouden had, was dicht begroeid, maar het gelukte hem om eene open plaats voor zijn vuur te vinden, en hij deed een aanval op een dunnen boom, die voor zijn doel geschikt was. De slagen van zijn bijl op den schors weerkaatsten dof in de diepten van het woud, en hy dacht er over hoe dit geluid verschilde van hetgeen dat bij hetzelfde werk wordt veroorzaakt, op een fraaien, helderen morgen, als wanneer- iedere bijlslag weerklinkt als metaal. „De aarde is moe en heeft rust noodig," dacht hij wijsgeerig„zij is zooals ik, niet zoo forsch en frisch, als wanneer de zon opgaat." Niettegenstaande dat was de kracht van zijn arm niet verlamd, en in weinig tijds viel de boom krakend om. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2