HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. M. 93. Woensdag 5 Augustus 1891. Jaargang 49, Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. tiün (loscspereert nimmer I" Jan fitters. Coen. Het Vederlandt ghettouwe Blijf ick tot in den doot VorsotiUnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. A bon n em en t ipr g s per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeente0.70, met Zondagsblad f 1.05 i i naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, t alle landen, die in het postverdrag sijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 9.10 t m B Zuid-Afrika2.50, t t 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. P r|jj der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar g hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden tnedcdeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnasehen den tekst, per i Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand I 15 Ct. I Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. NEDERLAND. HELDER, 4 Augustus. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Konings verzocht, de aandacht van de burgemees ters te vestigen op de met i Sept. a. s. in werking tredende wet betreffende de ver andering van „Koning" in „Koningin", in officieele stukken, ambtstitels, enz. „De Maasbode" gelooft niet, zegt zij, aan het gerucht, dat de Koningin-Regentes als conditie heeft gesteld, dat de legerwet door het nieuwe Ministerie moet overge nomen worden. Zij meent, dat de Koning in Emma niet onbekend kan zijn, welke ontzettende oppositie tegen de legerwet in ons land heeft geheerscht. Die oppositie zou nog heviger worden. „Uit goede bron is aan het „Nieuws van den Dag" meêgedeeld laat zij er op volgen dat in de omgeving der Koningin groote verslagenheid, om niet meer te zeggen, is teweeggebracht door den uitslag der verkiezingen, en dat daar ijverig gewerkt wordt om het ministerie of althans de legerwet met of zonder Bergansius te handhaven, 't Is te hopen, dat men in die kringen wat meer aan de belangen des lands, dan aan die van bijzondere perso nen zal hechten." Het „Centrum" protesteert ten zeerste tegen deze woorden. Zij leiden er toe, zegt dit blad, om, hoewel voor den vorm gericht tegen de „omgeving" en de „krin gen" van H.M., toch de Koningin-Regentes in verdenking te brengen, als zou H.M. bij eene éventueele beslissing meer kunnen letten op de belangen van bijzondere personen dan op die van het land. Het „Utr. Dbl." verneemt, dat het bezoek van den oud-gouverneur van Suri name, Jhr. mr. M. A. De Savornin Loh- man, op het Loo, jl. Vrijdag niet heeft plaats gehad. De Londensche correspondent van het „Hbld." schrijft van 29 dezer: De Nederl. Kamer van Koophandel te Londen hield heden haar tweede alge- meene vergadering. Na opening en voor lezing der notulen gaf de voorzitter, de heer A. A. H. Boissevain, een overzicht Fanilleton ru de Heldertche- en Nieuwed. Courant. M A R U J A, DOOS BRET HARTE. Maar het nieuws was reeds in den anderen vleugel van het groote gebouw verspreid, waar kleine groepjes bezoekers er onder de warande over spraken. Een poosje was het nietswaardig gesnap der pretmakers geschorst de minst verstandigen bepaalden zich bij de feiten praktische lui deden vragen en maak ten zich interessantmet de bedienden werden vertrouwelijke gesprekken gewisseld degeen, die de boodschap gebracht had, werd een held en men merkte en passant op, dat hij een verstandige en knappe vent was 1 «Wat het geval vooral belangwekkend maakt," zeide Raymond, terwijl hij zich bij een der groepjes voegde, „is, dat dokter West gisteravond een bezoek bij mevrouw Salton- stall gebracht en de casa ongeveer te elf uur verlaten heeft. Sanchez, die misschien degeen geweest is, die hem het laatst gezien heeft, zegt dat het hem opviel dat zijn paard zoo woest was en dat de dokter niet mans genoeg scheen om het in bedwang te hou den. Het ongeluk gebeurde misschien een half uur later, daar hij ongeveer drie mijl hier van daan gevonden is, zoodat hij naar zijn uiterlijk te oordeelen, zoo wat een halve mijl met zijn voet in den stijgbeugel over den grond moet gesleept hebben doordat de riem brak, wat zadel en stijgbeugel tegelijk van den toestand der Kamer, waaruit bleek, dat het aantal leden, dat bij de oprichting 245 bedroeg, tot 298 was geklommen, een toeneming, die hoewel verblijdend, toch aanspoorde tot het doen van pogingen om dit aantal te vermeerderen, te meer, omdat de financieele toestand dit zeer wenschelijk maakte. Wel waren op de eerste bestuurs vergadering reeds 133.10 dollars voor oprichtingskosten bijeengebracht, maar hoe zuinig ook het beheer geschiedde, toch zou eene vermeerdering van middelen op den duur noodig blijken. Betreffende de eigenlijke werkzaamheden, vermeldde de voorzitter, dat de conferentie op 24 Juni 11. gehouden tot het beramen van middelen tot verbetering van den Nederlandschen zuivelhandel op Engeland, in Nederland algemeen sympathie had gevonden en dat men hopen mocht, dat zij in verre toekomst resultaten zou ople veren. Dergelijke poging als voor den zuivelhandel zou ook worden gedaan tot verlevendiging van den handel in groenten, ofschoon de uitvoering op eenigszins andere wijs zou geschieden. Verder bestaan er nog eenige plannen, waarvan de voorbereiding echter nog niet voldoende gevorderd is, maar waarover in een volgende vergadering nadere inlich tingen zullen worden gegeven. Aan de Tweede Kamer is de be krachtiging gevraagd der tusschen Neder land en Groot-Brittannie gesloten overeen komst omtrent de grenzen op Borneo. Met medewerking van den Sultan van Boeloengan is nopens Serawak, Broeinei en het verst van zee verwijderde gedeelte van Britsch Noord-Borneo de waterscheiding als grens aangenomen. Ten aanzien van de grens aan de oost kust van Borneo komt de Simengaris-rivier op Nederl. gebied te liggen. Het eiland Sibittik wordt in tweefin ver deeld tusschen Nederland en de Borneo- maatschappij. De thans zeer nauwkeurig omschreven grenslijn voorkomt alle moeielijkheden ten opzichte van Borneo. De Nederlandsche Regeering had gewei gerd om het eiland Sibittik geheel te doen behooren tot Britsch Noord-Borneo. De Prins van Napels is voornemens eerlang een officieel bezoek aan HH. MM. de Koningin en de Regentes te brengen. Het zestigjarig gedenkfeest van den Tiendaagschen Veldtocht werd jl. Zaterdag te 's Gravenhage door ruim 300 dragers van het Metalen Kruis gevierd. Door de zorgen der feestcommissie kon den ook mingegoeden daaraan deelnemen. Onder de oudjes zag men nog vele flinke figuren. In de stad wapperden van mili taire en sommige particuliere gebouwen de vlag. Om half twaalf vereenigden de oud strijders zich in de wachtkamer iste klasse van de Staatsspoor. Onder de deelnemers behoorden ook de militie-commissaris kolonel van Tuijll van Serooskerke, het Eerste Kamerlid Breuning en de luït.- generaal Van der Schrieck. Bij de ontvangst waren tegenwoordig de vice-admiraal De Casembroot, de luit.- generaal Van der Spijck, vele Indische strijders en leden der Kon. Vereeniging „Het eereteeken". Met afwijking van 't bepaalde bij art. 18 van 't kon. besl. van 31 Maart jl. No. 23, omtrent de toelating van telegra fisten 3de kl. tot het examen van commies der telegrafie, is nader bepaald dat ook aan hen, die eerst na de uitvaardiging van dat besluit tot die betrekking zijn benoemd, en aan de klerken der telegrafie, die vroe ger het examen voor telegrafist 3de kl. hebben afgelegd doch nog niet tot dien rang zijn benoemd of als geagrfieerd klerk der posterijen het examen in den te legraafdienst met voldoenden uitslag heb ben afgelegd gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ■van commies der telegrafie in de tweede helft van 1892 en van 1893 en daarna niet meer. Zij, die aan het examen1 voldoen, zullen tot commies worden benoemd naar gelang zoodanige benoeming door de behoefte van den dienst wordt gevorderd. Binnenlandsch nieuws. Helder. Bij de jl. Vrijdag door den directeur en commandant der marine te Amsterdam gehouden openbare aanbeste ding waren o. a. minste inschrijvers voor perceel 25. Baai, bont, merinos, enz., G. de Barbanson, f 447.50. 26. Laken, dezellde, f 1021. 33. Gesmeed ijzerwerk, J. Kikkert, alhier, f 1030.44. 34. IJzeren kisten en ketels, dezelfde, f 2228. 36. Weeg- en meetwerktuigen, J. Zoete lief, alhier, f 496.08. 39. Rotting, G. Koppen, alhier, f 351,60. 43. Geschilderd doek, A. Govers Jr., alhier, f 7417,50. 49. Kantoor-, schrijf-en teeken behoeften, Berkhout Co., alhier, f 301.33. losmaakte. De hengst, die niets dan een gebroken teugel aanhad, werd bij den Rancho, ongeveer vier uur van morgen, grazende gevonden, dus één uur vóórdat het lijk van zijn meester gevonden werd door hen, die van uit den Rancho gezonden waren, om hem te zoeken." „Maar de man moet gewoon weg zot geweest zijn, om zich aan een van die woeste dieren toe te vertrouwen," zeide mr. Buchanan. „Trouwens, hjj was ook zoo jong niet meer, zou ik zeggeneen goede zestigerAls ik mij wel herinner, zag hij er zoo eerwaardig uit, toen wij hem den vorigen dag ontmoetten, terwijl hij met een van die» onmogelijke Mexikaansche beesten de wereld rondvloog. En toch scheen hij er een soort eer in te stellen, zich met zulk een woest gedierte te meten. Maar in ieder geval was het een vreeselijk eindeEn wat voor familie had hij „Ik denk dat hij die er niet op nahield ten minste hier niet," zeide Raymond. „Men kan daar in Californië niet altijd zoo nauw op aan. Ik geloof dat hij een weduw- j naar wa9." J „Goed, maar hij had toch erfgenamen j hij moet kolossaal veel nalaten, niet waar? vroeg Buchanan ongeduldig. „O ja de erfgenamen. Indien hij geen testament gemaakt heeft, hetwelk voor zulk een voorzichtig en praktisch man als hij was, niet denkbaar is, zullen de erfge namen waarschijnlijk op een goeden dag den boel wel meêsleepen." I 1, Wzarachijnlyk op een goeden dag den t boel meêsleepen P" herhaalde Buchanan verbaasd. „Ja zeker. Wij houden er niet zoo veel soorten van erfgenamen op na als jelui daar in de oude wereld. Het verlies van den man en wit in zijne plaats komt, beteekent bij ons veel meer dan de beschikking over zijne bezittingen. Dokter West nu, bezat veel meer dan wij weten, en wij zullen heel spoedig vernemen hoe de vork aan den steel zit." „Wat bedoelt gij daarmede P" vroeg Buchanan nieuwsgiering. „Ik wil zeggen dat, vyf minuten nadat de tijding van den dood des dokters bevestigd was, uw vriend Stanton een boodschapper met een bericht naar het naaste telegraaf kantoor zond en dat hij zelf te paard steeg om Aladdin het eerst het treurige nieuws mede te deelen." Buchanan keek vreemd op; hetzelfde deden twee of drie Californiërs, die het groepje uit maakten en aandachtig toegehoord hadden. I „En waar is het bedoelde telegraafkantoor ergens vroeg Buchanan omzichtig. „Ik zal er straks met u langs rijden," antwoordde Raymond kortweg. Er zal hier vandaag niets te doen zijn. Aangezien dr. West de naaste buurman was, zullen alle mogelijke pretjes uit zijn tot na de begrafenis." Mr. Buchanan ging heen. Kapitein Carroll en Garnier voegden zich bij den spreker. „Ik hoop dat wij daardoor het gezelschap van Miss SaltoDstall niet zullen derven," zeide Garnier losweg „als zij ten minste niet te ontroostbaar is." „Zij scheen met dr. West niet zoo bijzonder te syrapathiseeren," zeide kapitein Carroll, terwijl een blosje zijn gelaat overtoog, daar hem de ontmoeting op zekeren morgen in het zomerhuisje te binnen schoot, waarvan hij, in zijne hopelooze liefde, zelfs de herinne- Helder. Voor eenigen tijd werd door de Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een onderzoek ingesteld naar de Zondagsrust van politie-ambtenaren in enkele der voornaamste gemeenten des lands. Uit het verslag blijkt o. a. het vol gende betreffende deze gemeente De commissaris geheel vrij. De inspecteur doorloopend dienst, kan echter als hij wil ter kerk gaan. De brigadiers geheel vrij. De agenten iste klasse om den anderen Zondag vrij. De agenten 2de kl. een vrije Zondag per maand. Texel. Gemeenteraad. Ver gadering van Vrijdag 31 Juli jl. Voorz. de heer C. M. Kooij, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de heeren Wes tenberg, F. Keijser, Brouwer, Mets, Boon, C. W. Bakker Jr., Zijm, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., Koning en W. K. Bakker. Afwezig met kennisgeving de heer Koorn. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn prov. bladen en circulaires Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring van den post onvoorziene uitgaven, af- en overschrijving, suppl. begrooting 1891 en geldleening. Idem een schrijven van de heeren W. Flens, H. A. Bijleveld en P. Dijkstra, inhoudende, dat zij hun benoeming aannemen benevens van de dames R. Roeper en H. Koorn van gelijke strekking. Aan genomen voor kennisgeving. Daarna worden den raad aangeboden Rekening van de Gemeente over 1890 Idem Alg. ArmbestuurIdem Bank van LeeningIdem Alg. Weeshuis. Alle deze rekeningen worden tot onderzoek gesteld in handen van eene Commissie, waartoe wor den aangewezen de heeren C. P. Keijser, J. Roeper, P. Boon en G. K. Brouwer. Door den Voorz. wordt namens B. en W. een nader voorstel gedaan betreffende het sluiten der geldleening, groot f 10000, ten behoeve der haven vergrooting en de aan jager, enz. De Voorz. deelt mede, dat de bovengenoemde som kan verkregen worden tegen 4 pCt. 'sjaars met een-vierde pCt. provisie, levering 16 Aug. a. s. Verder deelt de Voorz. mede, dat de afschouwing der haven zeer waarschijnlijk niet voor 1 Sept. of later zal kunnen plaats hebben, zoodat men de f 8000 dan ook niet eerder zal behoeven te storten, waarom B. en W. voorstellen bovengenoemde som dan gedurende dien tijd op obligatie uit te zetten. Na eenige opmerkingen wordt besloten de leening op de bovengenoemde voorwaarden te sluiten, na eerst nog getracht te hebben de leening ring niet met een ander wilde deelen. „Denkt u er ook zoo niet over, monsieur Garnier „Wel mogelijken aangezien miss Salton- stall onbevangen en ongekunsteld met hare sympathiën en antipathiën voor den dag komt", zeide Raymond op eenigszins ironischen toon, „kunt u er even goed over oordeelen als ik." Garnier pareerde den stoot onmiddellijk. „Gij kunt even zoo min rekening houden met onze dwaasheden als met de grootste daden dezer menscben, gij zijt op geen van beiden erg gesteld ja gij hebt er een afschuw van. Gij zijt wat men noemt een speculant, niet waar Gij verwaardigt u niet u met zaken af te geven." Raymond scheen eerst niet de minste notitie van de bijtende spotternij te nemen. „Ik beweerde alleen maar," zeide hij ernstig, dat niemand er iets aan heeft of die menschen hier al wat uitvinden. Dr. West was de denkende geest van het land, evenals Aladdin er de ziel van is. Er blijft ons nu over op te merken in hoeverre de streek door het verlies van dien man lijdt. De handel in aandeelen op de beurs te San Francisco in den Sant-Antonio en Soquel-spoorweg en in de West Mills en Manufacturing Company zal dit heden uit maken. Het is eene zaak die haren invloed hier op onze vrienden zal doen gevoelen. Wat ook dokter West's sociale positie in dit huis geweest moge zijn, zeker is het dat hij in den laatsten tijd in vertrouwelijke betrekking tot mevrouw Saltonstall verkeerde." Voor het eerst richtte hij zijn blik op Gar nier, toen hij er langzaam bijvoegde „Het is te hopen, dat indien onze gastvrouw om sociale redenen het verlies van dr. West niet betreurt, zij ten minste geene andere redenen van het geld te hebben f2000 op 1 Aug. en f 8000 op 1 Sept. a. s. De voorz. doet voorlezing van de lijst der sollicitanten naar de betrekking Aan H. d. S. te de Cocksdorp, omvattende de namen van de volgende heeren C. Schaap, TexelC. Tym, Terschelling Jb. de Groot, Oudkarspel K. v. 't Veer, OudkarspelH. F. Morra, Leerdam A. Plaat, WinkelW. W. Vallent- goed, Haarlem. Wordt gelezen eene missive van den heer P. Deuzeman, H. d. S. te den Hoorn, daarin verzoekende om te worden overgeplaatst 1 H. d. S. naar de Cocksdorp, Vooral met het oog op financiëele lotsverbetering, doordat zijne echtgenoote alsdan als onderwijzeres in' de handwerken zal kunnen dienst doen. Bij bovengenoemde missive was een schrij ven van den heer schoolopziener, bevattende bet voorstel om bet verzoek toe te staan. Namens B. en W. wordt door den Voorzitter geadviseerd op dit verzoek gunstig te beslis sen, er bij opgevende dat men dan tevens de verplichting op zich neemt, aan mej. Deuze man het onderwijs in de handwerken op te dragen. De heer C. Keijser Pz. juicht het voorstel toe, vooral met het oog op de financiëele lotsverbetering. De heer Dros doet de vraag ol de heer Poutsma en B. cni W. bekend zijn met de bekwaamheid van mej. Deuzeman als onderwijzeres in de nutn tige handwerken. De Voorz. geeft ten antwoord dat men van haar evenveel of even weinig zekerheid heeft als van ieder ander ongeëxamineerde. Verscheidene leden zeggen, dat de heer Deuzeman hen ht verklaard, dat zijne echtgenoote voldoende er mede bekend is. De heer C. P. Keijser stelt voor de benoeming voorwaardelijk te doen, ten einde, indien noodig, deze te kunnen intrek ken, indien er eene onderwijzeres mocht benoodigd zijn. De lieer Dros wenscht nog te vragen of er met het oog op het aantal school gaande kinderen aan den Burg geen onderwijzei te veel is. De Voorz. repliceert, dat er zelfs 2 meer zijn dan door de wet worden geëischt. De hear Dros stelt daarop voor den heer Schaap alsdan over te plaatsen, waardoor de gemeente financiëel voordeel zou hebben. De Voor- zitter maakt de opmerking, dat de heer Schaap niet overgeplaatst kan worden, aangezien hij I nog niet als hoofdonderw. geplaatst is. De heer Dros stelt voor het verzoek van den heei Deuzeman in overweging te nemen en in eene volgende vergadering eene beslissing te nemen. De heer C. Keijzer Pz. meent het onuoodig en is er sterk tegen een geacht ambtenaar, die reeds tal van jaren de gemeente met ij vei eu nauwgezetheid dient, in het gezicht t< slaan, ter wille van den heer Schaap. D« heer Dros repliceert, dat zijn doel niet is hel belang van den heer S. tegenover dat vau daartoe heeft." Met het instinct van een verliefd raenscl was Carroll er haast zeker van, dat Marujf van hetgeen er thans voorgevallen was, dj noodige last zou moeten lijden hij keek dus telkens uit of hij haar nog niet zag verschij nen. In dit opzicht werd hij echter teleur gesteld. Zijn met een kloppend hart ingesteld onderzoek bracht hem de wetenschap dal Maruja bij hare moeder was. Het midden gedeelte van het gebouw was alleen toegan kelijk voor de familiehij kon er niets aai doen, toen hij in zekere spanning voor hei huis op en neer liep, dat hij een paar malei den verwulfden, lagen gang moest passeeren, welks deur, die toegang tot het middenval gaf, open stond. Men kan zich zijne ver bazing voorsteilen, toen hij plotseling zijt naam zachtjes hoorde uitspreken hij zag 0[ en merkte dat Maruja's zachte oogen op hén gericht waren. Zij hield de deur met hare kleine hanc gedeeltelijk geopend en wenkte hem door dt opening binnen te komen. Toen hij dr gedaan had, zeide zij„Ga met mij mee,' en liep hem in den donkeren gang vooruit 1 Zijn hart klopte hoorbaarde wierookluch in dit heilige der heiligen, de flauwe geu van verwelkte rozenblaren vervulden hen met een smachtend verlangenbij snakt- naar adem, alsof een zacht kusje hem diei ontnomen hadzijne gedachten dwaalden ii f den lichten nevel rond, die alles scheen t omgeven. Zijne knieën knikten, toen zi plotseling een zijgang insloeg en hem doo eene geopende deur in een kleine, verwulfd kamer drong. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1