NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. II. YAN BALEN. liet Vaderlandt gketrouwe Blijf iele tot in den doot. Wilhelmuslied. Versontlnt leaoren Dinsdag, Donderdag on zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor do courant binnen de gemceente0.70, met Zondagsblad f 1.03 f t naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 t alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen Oust-Indiê en Amerika). 1.75, 2.10 t t a t Zuid-Afrika2.50, 8. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prys der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang ran de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezondeu mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 15 Ct. Adverlentiën voor liefdadige doeleinden5 t Dienstaanbiedingen voor don werkenden stand5 Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bmxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. NEDERLAND. HELDER, ii Augustus. De minister van justitie heeft de Com missarissen des Konings in de provinciën verzocht, de aandacht van de burgemeesters te vestigen op den algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld is bij art. 4 der wet van 5 Mei 1889, „Staatsblad" no 48 (arbeidswet), welke is vastgesteld bij Kon. besluit van 15 Juli 1891 „Staatsblad" no. 147), met uitnoodiging, de hoofden of be stuurders van bedrijven of ondernemingen in hunne gemeenten op den inhoud daar van opmerkzaam te maken, voor zoover de kennisneming daarvan voor dezen, met het oog op de inrichting van hunne fabrie ken of werkplaatsen of de daar verricht wordende werkzaamheden, van belang is te achten. Dezelfde minister heeft aan de Commis sarissen des Konings een circulaire gezon den, waarbij hun in overweging wordt ge geven, om, alvorens te beslissen op verzoek van fabrikanten om overwerk te mogen doen verrichten, vooraf den bevoegden inspecteur van den arbeid te hooren, daar deze ambtenaar omtrent allerlei zaken, zijn werkkring betreffende, gedurig in overleg treedt met zijne ambtgenooten tot vaststel ling van eene zooveel mogelijk gelijke ge dragslijn, en aldus zooveel mogelijk een vormige toepassing te verzekeren en be voorrechting van fabrikanten in de eene provincie boven hunne concurrenten in eene andere provincie te voorkomeu en, zooveel mogelijk, overal naar dezelfde beginselen te doen handelen. De minister Yan Justitie, inlichtingen verstrekkende over het adres van mr. De Kan ter, betreffende de jachtwet, handhaaft zijn opvatting, dat wijziging dier wet en vergemakkelijking van den afkoop geens zins noodig is. Alleen geeft hij toe, dat het overweging zou kunnen verdienen een goedkoopc bijzondere jachtakte verkrijgbaar te stellen voor landbouwers tot het dooden van eenden. Feuilleton vau de Ileldersche- en Nieuwed. Courant. M A R U J A, DOOR BRET HARTE. Maar Jira was reeds te St. Antonio voor dat het lichaam des dokters afgelegd was zorgde zelf voor het telegram, dat is nu zoo ongeveer twee uur geleden, had een bijeen komst met commissarissen en directeuren voor dat de lijkschouwer kwam, bracht de boeken en papieren van den dokter in een wagentje hierheen en had eene tweede ver gadering voor het ontbijt. Toen de andere aandeelhouders langzamerhand arriveerden en vroegen, of de dokter werkelijk dood was, had Jim Prince de geheele zaak op twee jaar ge disconteerd. God beter meiedereen is in zaak betrokken. Die Spaanscbe vrouw, daarginds, met haar mooie dochter, die zoo hoog in haar wapeus staat, ir. dat ouder- wetsche huis, u weel wel wie ik bedoel...." /,Ik zou denken van niet," zeide Carroll koel. „Ik ken eene zekere mevrouw Salton- atail, die verscheidene dochters heeft." «Precies, die bedoel ikik dacht ook al dat ik u daar eens ontmoet bad; Nu, de dokter heeft haar ook al in deze zaak be trokken, dit moet ten minste uit alles blijken. Ik vermoed, dat zij alles aau hem verpand heeft." Carroll moest al zijn krachten inspannen ten einde zich zelf geheel meester te blijven en zijn verbazing aan zijn babbelzuchtigen gids niet te latcu merken. Dit was dus dc reden van Maruja's melankolie. Arm kind 1" wat had zij zich goed gehoudenen hij, hij Mutatie-Rechten. De Land- bouwcommissie deed een goed werk, door in haar „advies" over de vraag in hoeverre de landbouwbelangen door eene wijziging van de bestaande belastingen hier te lande zouden kunnen worden gebaat" nog eens de aandacht te vestigen op het onhoudbare van de mutatie-rechten. Zij geeft drie redenen op, waarom deze heffing veroordeeld dient te worden en wel 1. Omdat uit de statistieke gegevens kan worden aangetoond, wat trouwens als zuiver theoretische waarheid reeds sinds lang vaststond, dat vooral het kleine en het gemiddelde bezit door de mutatie rechten worden getroffen. Groote vermogens het is tot vervelens toe herhaald, verwisselden zelden van eigenaar, kleine zooveel te meer. 2. Omdat zij den overgang van grond naar de meest productieve handen steeds belemmeren. De grootste productie kracht zit niet bij het groote grondbezit, maar bij den kleinen eigenaar. Ook dit is eene sinds lang erkende waarheid. 3. Omdat de mutatie-rechten vooral drukken in tijden van achteruitgang. Het volk noemt ze wel eens „ongeluksbelasting." Wie door verliezen en tegenslag in het ongeluk geraakt is, zoodat hij gedwongen wordt tot verkoop, heeft nog bovendien in den zak te tasten om de mutatie-rechten te betalen. Verder komt aan de commissie de eer toe, een nieuw argument te hebben ontdekt, dat voor de afschaffing dier rechten pleit. Het komt op het volgende neer. Degene, die land koopt als raiddel tot geldbelegging, heeft gewoonlijk geen haast. Hij kan een gunstiger gelegenheid afwach ten om grond te koopen. Zoo staat het ook met den verkoop. De groote grond bezitter verkoopt zelden uit nood. Maar de boer heeft gewoonlijk wel haast en wel behoefte. Bij verkoop, om eene gerechtelijke executie te ontgaan, of om eene boedelscheiding te verhaasten. Bij koop, om in zijn stand te kunnen blijven, of zijne kinderen te houden in den stand waarin zij grootgebracht zijn. Als de boer tegenover den geldbelegger staat is hij dus veelal in de omstandigheid te moeten koopen, terwijl zijn tegenpartij niet behoeft te verkoopen. En als het op verkoopen aankomt is de boer weer degene, die niet wachten kan. I11 de practijk verkeert dus de boer altijd in het ongunstigste geval en trekt de geldbelegger aan het langste eind. En het natuurlijk gevolg daarvan is, had in zijn egoïsme daar niets van gemerkt. Wellicht was deze brief het bescheiden middel ora hem met den stand der zaken bekend te maken, die hij nu zeker van Alladdin's lippen te weten zou komen. En deze man, die klaarblijkelijk de aangewezen persoon was om Dr. West's eigendommen te beheeren, was tevens en zonder twijfel in het bezit der brieven geraakt. Hum Hum 1 Ilij sloot zijne lippen stijf op elkander cu liep met het hoofd recht op en in trolsche houding naast zijn gids, die zich van niets bewust was. Zijn geduld werd op geen te lange proef gesteld. Het geluid van stemmen, bet openen van deuren cn het gedreun van voetslappen verkondigden de nadering van het overige gezelschap, dat dit gedeelte van het huis met een bezoek vereerde. «Daar komt Jim met zijn troepje," zei de cicerone; ik zal hem zeggen, dat gij hier zijten het vertoonen der rare- kiek er thans bij laten. Dus lot liet dinerOp dit oogenblik verscheen Prince met een groot aantal dames en heeren aan het andere eind van den gang; zijn gids ging naar hen toe cn deelde hun Carroll's bezoek mede, die daarop op militaire wijze het gezelschap begroette. Alladdin was, zooals vele anderen van zijn soort, niet bijzonder op militairen gesteld maar hij ontkende hun invloed met op het gezellig verkeer, vooral in een streek waar zoo weinig conversabele menscben woonden en ook op hem miste het kalme en rustige zelfvertrouwen van Carroll, in eene omgeving van rustelooze eerzucht en toenemende krachtsontwikkeling, zijne uitwerking niet. Hij liep op hem toe en heette hem hartelijk welkommet een air van voldoening stelde hij hem aan het gezelschap voor, ofschoon dat niet de kapitalist de overdrachtsrechten betaalt, maar dat zij ten laste komen van den zwakste in dezen strijd, den boern.1. Inderdaad, dit is een argument, dat wel de moeite van eene nadere beschouwing waard is. (Fakkel.) Dwang Uit de Minahassa is, naar aan de „N. R. Ct." geschreven wordt, het volgende gemeld„Er woont daar in de omstreken van Menado een stam, genaamd de Bantikkers. Deze stam hield tot hier toe met taaie volharding aan het Heiden dom vast en wilde van het Christendom niets weten. Alleen de hoofden waren sinds eenïgen tijd tot het Christendom toe getreden. Nu luidt het bericht omtrent dien stam„Bijna alle Bantikkers zijn gedoopt in het laatst van 1890 en in het begin van 1S91. In de maand Februari 1891 werden alleen gedoopt 803 menschen. Deze stam is van de zijde der regeering gedwongen om het Christendom aan te nemen. Eigenlijk is het niet goed, gedwon gen te worden tot den godsdienst; maar daar zij nu bang zijn voor straf, laten zij zich doopen. Toch kan het zijn nut heb ben immers hierdoor geraken zij onder den invloed der evangelieprediking, en wat met dwang begint, eindigt dan wellicht in vrijheid." Men kan, zegt de berichtgever der „N. R. Ct.", over dit geval optimistisch of pessimistisch oordeelendoch hoe goed het ook moge zijn, dat de regeering met belangstelling het werk der evangelisatie gadeslaat, tot zulke uitspattingen mag die belangstelling niet gaan, zonder door alle weidenkenden te worden veroordeeld. De heer Yan Tienhoven, die jl. Zater dag te Amsterdam was, had Zondag weder een conferentie met den heer Tak. De moeilijkheden zijn nog niet uit den weg geruimd. Behalve voor Oorlog en Marine, heeft men ook voor Buitenlandsche Zaken nog geen titularis gevonden. Naast den heer Wttewaal, gezant te Petersburg (niet te Parijs, zoools een drukfout ons Zaterdag deed zeggen), wordt ook de heer Van Tets van Goudriaan, gezant te Konstantinopel genoemd. (Vad.) De Crisis. Omtrent de vermoe delijke samenstelling van het nieuwe ministerie, waarbij de heer Tak van Poort vliet als Kabinetsformeerder optreedt, verneemt „het Hbld." 0. a. dat de heer Tak zich met de portefeuille van binnen- landsche zaken zal belasten en de heer Van Tienhoven met die van buitenland sche zaken. bij liever bad gebad, dat Carroll in uniform verschenen wasmaar bij stelde zicb met bet feit tevreden, dat Carroll, evenals alle lui van discipline, met het burgerpakje ook geen dwaas figuur maakte. «Gij hebt ons alles laten zien," zeide Carroll glimlachende, „behalve bet geheime kabinetje, waar gij de tooverlarap cn den tooverring in hebt. Of mogen wij de plaats niet zien, waar het toovenvoord uitgesproken wordt dat al deze wonderen in het leven roept, zelfs indien het ons ontzegd wordt van de ceremonie getuige te zijn De dames sterven van verlangen, om uw heiligdom uw werkkamer uw studeervertrek, waar gij werkelijk leeft, te zien." 't Is maar een eenvoudig krotje, zoo groot als mijn slaapkamer," zeide Prince, die zich zelf verhoovaardigde op den Spar- taanschen eenvoud zijner eigene gewoonten en die niet afkeerig was hun ook dit te laten zien. „Dezen weg uit als het u belieft." Hij ging naar den anderen kant van de gang en stapte een klein, sober vertrekje binnen, waarin een tafel stond met papieren beladen, waarvan er eenigen bestoven en oud uitzagen. Carroll begreep oogenblikkelijk, dat deze aan dr. West behoord hadden. Hij nam den brief bedaard uit zijn zak en lei hem, toen de anderen er niet op letten, op de tafel, wenkte Prince en fluisterde zoodanig dat deze het alleen verstaan konVan mevrouw Saltonslall." Alladdin had die gewaardeerde onbeschaamd heid over zich, welke zoo vaak de plaats van kunde vervult. Met een snellen blik op Carroll en een enkelen uitroep van ver bazing, wendde hij zich tot zijne andere gasten en drong hen in minder dan geen Voor financien wordt thans weder mr. G. N. Pierson genoemd, wiens deelneming in het nieuwe Kabinet de vorige week nog zeer onzeker was. Wij zouden ons, zegt genoemd blad, verheugen, indien deze bekwame financier en {staathuishoudkundi ge aan het algemeen belang het offer bracht, zijn betrekking als president der Nederlandscbe Bank te verlaten voor het departement van financien en daar zijne krachten te wijden aan het verbeteren der belastingen. Gelijk de Parijsche correspondent van „het Hbld." gisteren schreef, bestaat er volstrekt geen voornemen, dat het Fransche eskader vau Plymouth ook een der Nederlandsche havens zal bezoeken. Jl. Zondag evenwel is het Fransche oorlogsschip „Le Bougainville", comman dant A. Lefournier, te IJmuiden binnen- geloopen, stoomde vervolgens naar Amster dam op en meerde aan de Handelskade aldaar. Deze korvet maakt oefeningstochten met de adelborsten van het instituut en staat, gelijk men begrijpen zal, in geenerlei ver band met bovengenoemd eskader. Aan boord bevindt zich ook de commandant van het instituut, de kapitein ter zee De Courthille. Z. K. PI. de Prins van Napels wordt tegen 25 September a. s., op zijn bezoek aan ons land, in de residentie verwacht, als wanneer Hare Majesteiten zich aldaar zullen bevinden om Z. K. H. te ontvangen. Blnnenlandsch nieuws. Helder. In onze Nabetrachtingen van den Raad" van jl. Vrijdag, zeiden wij, in zake het oprichten van een oude man nen- en vrouwenhuis, o. a.„Heeft Lief dadigheid naar Vermogendoor haar plan de luidjes wakker geschud, de aandacht gevestigd op de behoefte? Wij zouden het haast zeggen. Want het adres van Diakenen der Ned. Herv. gem. werd in gediend kort na de bekende vergadering van „L. n. V.", belegd om het plan te bespreken." Men heeft daarop aanmerking gemaakt en ter verbetering van het bovenstaande deelen wij thaus mede, dat bovenaangehaalde vraag van ons 'ontkennend moet worden beantwoord. Niet door het plan van „L. n. V." zijn IIH. Diakenen wakker ge schud, niet daardoor .is de aandacht ge vestigd op de behoefie. De erkenning, dat er aan zoo'n inrichting behoefte was, tijd, schertsenderwijze de kamer uit. „De bctoovering neemt een aanvang," riep hij, terwijl hij met zijne armen en handen door de lucht zwaaide„het genie is aan het werk. Niemand mag binnenkomen behalve voor zaken 1 Volgt miss Wilson maar," voegdo hij er bij, terwijl hij beide handen op de schouders van het mooiste en be- schroomdste meisje van het gezelschap lei, alsof hij haar vader was. „Zij is uwe gast vrouw. Ik zal hare wissels tot ieder bedrag honoreeren." En vóór dat zij wisten wat hij bedoelde, ja zelfs vóór dat zij Carroll misten, had Aladdin de deur op slot gedaan en was hij met den jongen man alleen. Hij ging terstond voor zijn bureau zitten, nam den brief en opende hem. De hem zoo eigen trek van zelfvoldoening en goed humeur verdween van zijn gelaat hij werd ernstig en strak. Zonder de minste notitie van Carroll te nemen, stond hij op en ging naar een half dozijn ivoren knoppen die hij met ongekenden spoed in beweging bracht. Daarop keerde hij naar de tafel terug en bekeek vluchtig de menstranda en endossementen der stapels papieren, die er op lagen. Carroll's snelle blik viel op eeu klein pakje brieven, die onmiskenbaar door een vrouwenhand geschreven waren, waar door het zeker voor hem werd, dat zij degenen waren, die hij moest hebben. Zonder zijne oogen op te slaan, vroeg mr. Prince eenigszins ruw „Aan wien heeft zij het nog meer verteld „Als gij van den inhoud van den brief behoorlijk nota neemt, zult u zien, dat hij ongeveer drie uur geleden geschreven n mij overhandigd is geworden. Hij is niet uit myne handen geweest sedert dien tijd." «Hum! Wie is er nog meer in de casa? bestond bij H1I. Diakenen reeds lang, maarer was gebrek aan de financien om het plan te verwezenlijken. Toen nu, na het overlijden van den heer Braaksma, HH. Diakenen verrast werden met een legaat, haar door dien heer vermaakt, dachten zij dadelijk aan de verwezenlijking van dat plan en werd het terstond voor- i bereid. Op de bedoelde vergadering van „L. n. V." werd dan ook reeds door een der leden de aandacht hierop gevestigd. Het doet ons genoegen in de gelegen heid te zijn gesteld deze betere lezing te kunnen geven. Wij hebben nooit beweerd alwetend te zijn, en falen wij in gevolg- trekkingen, dan zal dat grootendeels moeten 1 geweten worden aan onbekendheid met bijzonderheden, die van invloed kunnen zijn op de zaak. Wij hopen daarom, dat men zal leeren inzien dat de meest moge- 1 lijke openbaarheid in zaken van algemeen belang beter is dan geheimhouding, die den weg bereid voor verkeerde gevolgtrekkingen. Helder. De bewoners van het Molen plein werden Zaterdagavond verrast, door eene even snelle als onverwachte leniging van den bloemennood in het plantsoen. De vier perkjes prijken thans met een aantal bloemen, omgeven van een rand van zilverblad of eenige andere sierplant, i Men zal daarvoor zeker den aannemer dankbaar zijn, maar in de eerste plaats den heer Vos, die de aandacht er op vestigde. Helder. Aan bevoegde autoriteiten zouden wij wel in overweging willen geven, eene kleine reparatie te willen doen, die groote ongelukken kan voorkomen. Van den trap aan den zeedijk, tusschen den Kruisweg en de Steigersteeg, is n. 1. eene trede geheel weggevallen en rust nu op den hel lenden grond en misschien op de vermolmde uiteinden. Het gevolg daarvan is, dat als men er op stapt, die trede kantelt. Eenige dagen geleden bezeerde iemand, die daar door viel, zich zóódanig dat hij er nog dagen daarna open wonden van had. En dat gebeurde op klaarlichten dag. Vooral in den avond zal menig ongeluk kunnen voorvallen, wanneer men niet spoedig daarin voorziet. Texel. Jl. Vrijdag is men weer aangevangen om, met behulp van den helmduiker S. van der Sterre, beschotten I te plaatsen achter het paalwerk van liet Westelijk havenhoofd te Oudeschild. De baggermachine, die sinds eenige dagen bezig is de oude haven uit te malen, brengt eiken dag van acht tot twaalf bak ken met specie boven water. De uitge- Daar hebben we Buchanan en Raymond en Victor Guttierrez, enz. enz." „Ik ben overtuigd dat mevrouw Saltonstall niemand anders dan hare dochter gesproken heeft, sedert het nieuws haar ter oore kwam dit bedoelt u immers vroeg Carroll, met zijne oogen het bijzondere pakketje volgende, toen mr. Prince zijn onderzoek voortzette. Prince hield er op eens mede op „Weet gij dit zeker „Tamelijk zeker." Prince rees overeind, doch than9 waa hij bedaarder; hij ging naar het tafeltje en liet zijne vingers als het ware mechanisch over de knoppen spelen. „Men wou graag weten, en liefst dadelijk, wat er bekend is van eene overeenkomst, waarbij vier millioen kapitaal in het spel is en hoe men daarmede in vier uur tijds gehandeld heeft, niet waar, kapiteinzeide hij, terwijl hij voor het eerst zijn gast aanzag. „Juist vier uur geleden in deze zelfde kamer, kwamen wij le weten, dat de weduwe Saltonstall aan dr. West ongeveer óón millioen, in aandeclen belegd, schuldig is en wij berekenden, dat wij baar uit de verlegenheid konden helpen als zij er een half millioen aan geven wilde. Indien zij deze overdracht van de eigendommen des dokters ontvangen heeft, waarover zij in haar brief spreekt en als dit stuk in orde is en zij dus om bet zoo uit le drukken in dr. West's plaats treedt, dan hebbdh wij, aangezien wij hem ongeveer drie millioen schuldig zijn, ons met haar te verstaan, andera 1 niet. Gij hebt hier een klein bommetje in de kamer gegooid, kapitein, waarvan de splinters reeds door San Francisco vliegen. Ik beken dat het mij wel treft. Wordt olgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1