durig verblijfG. J. J. Verdam, id. id, wegens ziekte. OntslagenEervol, de machinist-leerling late kl. bij de Gouvernements-Marine A. E. O. Heusser op verzoek, wegens ziekte, eervol de lichtopzichter 2de kl. J. B. Hartwig. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroef- stoomschip 4de kl. „Suriname", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, op de reis naar West-Indië, den 16 dezer te St, Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. Hr. Ms. ramschip „Stier" is in het droge dok op 's Rijkswerf alhier opgenomen, tot het ondergaan van de noodige voorzieningen. Hr. Ms. zeilschoener „Argus", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. L. C. Rovers, verliet gisteren deze haven, met bestemming naar de Engelsche kust, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is tot inspecteur der reg. en dom. in de inspectie-divisie Hoorn benoemd de heer G. van der Schroeff, thans ontvanger te Zalt-Bommel. In de jl. Woensdag gehouden vergadering vau het bestuur over het polderdistrict Sint- Pankras is tot voorzitter van dat bestuur gekozen de heer M. Kalis, in de plaats van wijlen den heer P. Nobel. Onderwijs en Examens. Heer-Hugowaard. Mej. M. Fog- teloo onderwijzeres aan school No. 2 alhier, heeft tegen primo October eervol ontslag uit hare betrekking aangevraagd. Jl. Donderdag hebben 37 vau de oudste leer lingen der school te Schagerbrug, onder ge leide van het hoofd, den heer Stadt, en zijn onderwijzend personeel, een uitstapje gemaakt naar Schoorl en Bergen. Landbouw en Veeteelt i In de vergadering van de afd. Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw, Vrijdag- avond in de „Lindeboom" op Texel gehouden, werden tot afgevaardigden naar de alg. verg. te Alkmaar benoemd de heeren C. Keijser Pz. en G. J. O. D. Dikkers, welke beiden die opdracht aannamen tot plaatsvervangend lid werd aangewezen de heer Aug. Keyser. Die benoemingen waren nagenoeg de eenige I werkzaamheden voor deze vergadering. De punten vau beschrijving voor de alg. i verg. leidden tot geen debat (door geen behan- deling). De vergadering meende zich te moeten vereenigen met het praeadvies van het hoofd- I bestuur, om het Maandblad van de maatschappij iu weekblad te veranderen. Een ongunstig oordeel werd uitgesproken over de door de Maatsch. opgerichte assurantie I de premiën waren volgens velen te hoog, terwijl ook aanmerking werd gemaakt over het hooge salaris voor den Directeur. - Naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur, behelzende de vragen of de afdeeling wenschelijk achtte het houden van lezingen, en kon goedkeuren de wijze waarop j die werden gehouden, zoomede een verzoek r. om op te geven welke onderwerpen daarvoor gewenscht werden geacht, werd voor het laatste punt door een der leden de wensche- lijkheid uitgesproken, dat voor eeue lezing bier te houden, als onderwerp zou worden t genomen „boschcultuur." De besprekingen naar aanleiding van deze missive, leidden er toe dat de Voorz. eenige - der aanwezigen verzocht om in dezen winter eene lezing te houden. Daarvoor werd toe zegging gedaan en als vermoedelijk onder- e werd opgegeven „bemesting" of „land ver- e belering." Op voorstel van een der leden werd door '12> HET GEHEIM VAN WILDE-MEG. Naar FARGEON. VHL Kort en Goed. Onze vrienden gingen op weg naar Daan l DufFs winkel, gelegen in het Pegleg-dal. »e Het was slechts eene tent van zeildoek, maar met alle mogelijke benoodigdheden opgepropt, die voor een goudzoeker onmis- j baar zijn de woonkamers waren van den 1 winkel afgescheiden door blauwe dekens, 'over touwen gespaunen. c Daan Duff stond achter de toonbank eenen klant te helpen. 3, „Goên avond, Daan „Goên avond, maats." ffNog al druk Daan i,, 4 »Ik kan niet klagen Jack i' f rWij komen over zaken spreken, Daan." i „Spreek maar met de vrouw, maats. Ze is ''binnen." Zijn toon was niet bemoedigend. De c sterke raanneu wreven verlegen hunne .handen. I' „Heb je de ader al gevonden," vroeg w !„Neen Daan.' ffZoowel, ga maar binnen bij de I vrouw maats, ze zal blij zijn je te zien." Met grappig bedrukte gezichten tilden zij ,1de blauwe deken op en traden in de binnen- «kamer, waar juffrouw Daan zat kousen te tj >toppen. j i Zij konden niet aan de deur kloppen om verlof te vragen binnen te komen, om de 'eenvoudige reden dat er geen deur was om iian te kloppen. Juffrouw Daan zag dadelijk dat de mannen in den kuoei zatcu, zóóals fej baar huiskamer binnentraden. Zij keek i jven op, knikte, en zei goeden avond, en ter vergadering voortaan zal plaats hebben door adv. in dé „Tex. Ct." Een geval van miltvuur, dat onlangs bij een rund vau een onzer veehouders voorkwam, leidde er toe, dat een der leden de wenscb uitte, dat voortaan bij dergelijke gevallen wat meer haa9t mocht worden gemaakt met de vernietiging van besmette dieren. Met een woord van dank voor de opkomst en belangstelling, werd de vergadering, welke door ruim 30 leden werd bijgewoond, door den Voorz. gesloten. (T. Ct.) Holl. Maatschappij van Landbouw, Afd. Zijpe. Vergadering van 10 Aug. Als gewoonlijk waren slechts weinigen op gekomen en bij absentie van den Voorz. door wettige verhindering, opende de heer M. J. Koelman ah waarnemend president de Verg. en verzocht den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst te lezen, die daarna zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Aan de orde was het benoemen van afge vaardigden naar de Algera. Verg. te Alkmaar, waarvoor werden gekozen de heeren A. Scher mer en J. Marees. Daarna werd bij acclamatie besloten de heer T. J. de Beus te Veldhoven bij het hoofdbest. voor te stellen als beoordeelaar van pluimvee, en daar niemand der aanwezigen zich voelde aangetrokken om als beoordeelaar voor andere rubrieken in aanmerking te komen liet men verder deze zaak onbehandèld. Nog moest in deze Verg. plaats hebben eene benoeming van bestuursleden ter vervan ging van de in dit jaar aftredende leden, de heeren K. A. Kaan, A.. Bakker en M. J. Koelman, waarvoor bij de eerste stemming werden gekozen J. Bood, J. v. Beusekom en Jb. de Moor. Onder de ingekomen stukken is een circu laire van het hoofdbestuur, waarin de vraag wordt gesteld of 1ste onze afd. het houden vau voordrachten nuttig en wenschelijk acht en 2de zoo ja, acht zij in de wijze, waarop die zijn gehouden, wijziging of verbetering noodig? De eerste vraag wordt bevestigend beantwoord betreffende de tweede moet een stilzwijgen in acht worden genomen, aange zien men met deze voordrachten nog geen kennis heeft gemaakt. Wordt gelezen een schrijven van den heer de Kanter, om een correspondent te benoemen voor de op te richten Brandassurantie Maat schappij, uitgaande en ten bate van de Holl. Maatsch. van Landbouw, welke benoeming de heer Bossen zich tot nader liet welgeval len. Men vond eenige wanverhouding in de vergoeding der corresp. tegenover die van den directeur, waarop de afgevaardigden bij ev. behandeling dezer zaak op de Algem. Verg. zullen wijzen. („Z. Ct.") De afdeeling „Schagen" der Holl. Maatsch. van Landbouw, vergaderde jl. Zaterdagmor gen in de Landbouw-Societeit „Cérès". Tegenwoordig waren 9 leden. Naar aanleiding eener missieve van het Hoofdbestuur, in zake het houden van land- bouw-leziugen, werd door den heer K. Jonker herinnerd aan de lezing van den heer Muller, verleden voorjaar aldaar gehouden, betreffende eene nieuwe eg-machine, en werd nu besloten vanwege de afdeeling een dergelijke raachiue op proef aan te vragen. In zake de missieve-de Kanter, met be trekking tot eene onder de hoede van het Hoofdbestuur der Maatsch. op te richten Brandwaarborg-maatschappij, werd de heer P. Boekei Cz. als correspondent voorgedragen. In de plaats van de aftredende bestuurs leden, de heeren Jb. Denijs en D. Grootes, werden als zoodanig gekozen, de heeren K. Blaauboer en J. de Veer. Benoemd werden tot afgevaardigden naar de vergadering der Maatschappij, de heer Jb. Denijs Jz. en tot diens plaatsvervanger, de heer C. Bijpost Rz., welke beide heeren insgelijks benoemd werden voor de a. s. ver gadering van Holl. Noorderkwartier. keek toen weer naar de. kous, waarin haar hand stak. Tot de kous sprekend zeide zij „Heb ik je niet gezegd, domme hiel, dat je even goed je geld in de Wilde-Meg kau gooien als dien mannen te borgen Zei ik je niet, dat zij nooit in staat zouden zijn hun schnld af te doen Maar gij, goede sul, domme groote platvoet gij hieldt vol, dat zij fortuin zouden maken en tot den laatsten stuiver toe betalen, 't Is niet, dat zij oneerlijk zijn, domme hielTwee van hen zijn tenminste zulke knappe ferme jongens, als ooit een vrouw zou kunnen verlangen te zien, en de derde is van bin nen recht, al is hij van buiten krom. Maar zij zijn niet gelukkig, domme hielzij zijn niet gelukkig, en het hemd is nader dan de rok. Wij hebben Suze om voor te zorgen zij is al een flinke groote meid geworden het is haar geld, haar geluk, dat gij weg werpt, zoo goed als uw eigen, domme hiel." Nu moet men niet denken, dat juffrouw Duff deze redevoering overluid sprak. Gij zoudt gedacht hebben, zij dat geheel aan haar vrouwelijke bezigheid was, terwijl haar hand de wollen kous in de hoogte hield, en haar oog die met kennersblik beschouwde. In- tusschen, zooals wij weten, was haar geest met geheel iets anders bezig. „Wel maats, hebt ge de ader al?" Juffrouw Daan sprak van maats, zonder zich om het verschil in sexe tusschen haar en haar bezoekers te bekommeren. „Neen, juffrouw Daan," antwoordde Fred zoo luchthartig mogelijkmaar zijn hart bonsde geweldig. „Wij moeten er echter machtig dicht bij zijn da's zeker." „O!" zei juffrouw Daan, en maakte een verkeerden steek, „dat heb je al dikwijls gezegd in de laatste zes maanden." „Dat's zoomaar wij moeten er naar toe gravenwij kunnen de ader niet in de hoogte trekken." „Misschien niet," zei juffrouw Daan op I twijfelenden toon, alsof zij te kennen wilde geven, dat zij nog niet zoo zeker er van was, dat het haar niet gelukt zou zijn, als zij zoo lang in die bijzondere schacht had j gewerkt. „De Denen," hernam Fred snel „dat zijn die lui die naast ons werken, ge weet wel, juffrouw Daau j „O ja jawel I Vonden van morgen een ander stuk rijke kwartz. Ze zeggen, dat het wel veertig oneen op de ton zal opbrengen." ,,'t Is best mogelijk. Zij zijn heel gelukkig, maar jelui bent de Denen niet." j Dat was waar, maar erg ontmoedigend voor toekomstige levering van kruit en lont j de del vers keken elkaar dan ook somber aan. „Ja, je mag wel led ijk kijken" juffrouw t Daan sprak weder tot haar wollen kou9 „maar je zit er ^in, domme hielje zal je geld wel kwijt zijn." „Wel, juffrouw Daan," hernam Fred, met een zeer onaangenaam gevoel in zijn keel, 1 „wij kwamen om er nog eens met u over te spreken, en met Daan, en dat is de heele zaak; we zouden willen, dat gij ons nog een beetje hielpt. Wij zullen de ader vinden, twijfel er niet aan." I „Ik twijfel er wel aan," zei juffrouw Daan, die bijna bezweek voor de overredende blikken van Fred en Jack; „als ik jelui was, dan zou ik verder geen tijd op den henvel ver- knoeien ik zou in 't dal gaan, waar meu zeker is, tenminste iets voor zijn moeite te hebben. Hoe kan je weten, dat de ader geen andere richting gevolgd is?" j Hier viel Jack in, met „Nooit geven wij den moed open Ster-bij-Nacht gaf zijne instemming hiermede te kennen met een „Goed gezegd, Jack," en Fred, die nog altijd moeite dee.1 om zijn moed op te houden, voegde er bij: „Da's mijn gevoelen ook," eu juffrouw Daan had al hare vastberadenheid noodig, om haar hart tegen het smeeken van keurmeesters voor de algemeene tentoonstel- j ling te wordon geplaatst, de heeren P. Brom- j mer, voor paarden, en K. Jonker, voor j melkvee. De punten van beschrijving voor de alge meene vergadering werden voor keunisgeving aangenomen. Tevens werd besloten in de volgende afdeelingsvergadering te bespreken t of vanwege onze afdeeling voorgesteld zal I worden onder de punten van beschrijving voor een in het volgende jaar te houden I algemeene vergadering op te nemeneen I voorstel om al de afgevaardigden in het vervolg volgens een vast te stellen tarief een I bedrag uit te keeren uit de algemeene kas, ter ^vergoeding van reis- en verblijfkosten. Als lid van 't. hoofdbestuur zal worden gesteund de candidatuur Jhr. van Merle. Besloten werd de keuring Ramlammeren te houden op Woensdag 30 September. Tot keurmeesters werden gekozen de heeren P. Timmerman Dz., C. Zijdewind en E. van der Horst. Ten slotte wordt na overweging van het voorstel van het bestuur, met algemeene stémmen aangenomen, eene subsidie ad f50, ten behoeve der afdeeling voor 1892 bij de gemeente aan te vragen. (Sch. Ct.) De rogge is dit jaar op eene ongekende wijze sterk met moederkoren (sccale cornu- tum, ook wel claviceps genoemd) bezet. Deze vergiftige korrels zijn bij de hoeveelheid, waarin ze dit jaar worden aangetroffen, zeer gevaarlijk, zoowel voor menschen- alsdieren- voedsel, daar zij de vrucht afdrijven, of zoogen. bij de koeien het kalf doen verleggen en eene ziekte in de pooten veroorzaken (ergotisme), die veel met de verschijnselen van het klauw zeer overeenkomt, doch eene geheel andere ziekte is. Voor menschelijk voedsel wordt dit gevaar eenigszins gekeerd door het hakken der rogge, daar vermoedelijk de schadelijke werking door de hooge temperatuur van den bakoven zal vernietigd of verminderd worden, doch bij de toegenomen roggevoedering aan het vee zij men op zijne hoede, niet alleen bij het koren zelf, maar vooral ook bij het lichte koren of achterworf en het kaf, om het moederkoren door zeven er uit te ver wijderen en dit te verbranden of te begraven, ten einde buiten bereik van het vee en het pluimgedierte te brengen, dus niet op de mestvaalt. Kerknieuws. De bewoners van het Verloren Eind te Hobrede, behoorende tot de burgerlijke ge meente Oosthuizen, hebben aan Ged. Staten van Noordholland verzocht te willen bewerkeu, dat zij bij de gemeente Kwadijk worden inge deeld, waartoe zij kerkelijk en door de ligging dier wijk reeds feitelijk bebooren. Nadat de leden der conferentie van Cliris- telijke Jongeliagsvereenigingen jl. Vrijdag avond, na het bezoek aan de Weesinrichting I te Neerbosch, in Amsterdam waren terugge- j keerd, verzamelde zich een groot deel der Nederlandsche leden wederom in een der j zalen van Maison Stroucken, om met enkele vreemde afgevaardigden onderwerpen te be- l spreken, die betrekking hebben op het werk der Christelijke Jongelingsvereeuigingen. Zaterdagmorgen werden de vergaderingen j weder voortgezet. Evenals de vorige dagen, was men in de afdeelingen begonnen om af zonderlijk, elke afdeeling in hare eigene taal, te bidden en het Woord Gods te bespreken, j Te ruim 10 uur werd de algemeene ver gadering heropend, thans, daar de heer Graaf i van Hogendorp verhinderd was, onder leiding I van den heer Graaf von Bernstorff, die er vooral de Fransche aanwezigen op wees, dat hij hier niet was in zijne kwaliteit van Duit- j scher, maar alleen als een lid dezer talrijke 1 vergadering, die, in de* dienst van Gods i koninkrijk, geen nationaliteiten kent. België. Jl. Zaterdag kwam de Centrale sectie der Kamer van Vertegenwoordigers bijeen, ora het rapport te hooren voor lezen van den heer De Smet de Naeyer, over het voorstel tot grondwetsherziening. In hoofdzaak wordt daarin een op den woningcensus steunend kiesrecht aanbevolen. Het rapport zal gedrukt en aan al de leden der Centrale sectie gezonden worden. De anarchisten hebben jl. Zaterdag morgen besloten het congres, dat de socia listen te Brussel zullen houden, te verstoren. Het bestuur, onmiddellijk verwittigd, neemt met behulp van de politie voorzorgsmaat regelen. Het congres der Belgische sociaal democraten heeft haar bureau aldus samen gesteld voor Nederland Domela Nieuwen- huis en Fiegenvoor Duitschland Singer, Auerbach, Frendick, Malkenbrink en Otto Wabstervoor EngelandHerbert Dur- hons, Max Aveleng, James Holmes en William Phone; voor Frankrijk: Vaillant, Delescluse, Geusde, Derwillers, Allemane, Ladain en Martin voor Spanje Egglezias'; voor Oostenrijkdr. Adler en Koscher voor de .Vereenigde StatenCahen en Hoekvoor BelgieAnseele, Verryken en Van der Velde; voor Zwitserland Brandt voor Hongarije Kerchman en Engelman. Frankrijk. Koning Alexander van Servië is jl. Zaterdagavond met zijn vader, koning Milan, te Parijs aangekomen en hartelijk ontvangen. Al de werklieden in de wolfabrieken te Fourmies, hebben het werk gestaakt en zijn zeer opgewonden. Troepen komen aan. Duitschland. De regeering heeft eene tariefverlaging op de Russische spoor wegen aangekondigd voor granen en meel. Zij brengt dezen maatregel waardoor tegemoet wordt gekomen aan den ouden wensch der landbouwers in het oosten des rijks, die daarmede goedkooperen afzet hunner producten naar West-Duitschland beoogen in verband met den ongun- stigen oogst, het Russische uitvoerverbod en de bezwaren welke de volksvoeding, naar men vreest, zal ondervinden. De uitwerking op de graanprijzen en de volksvoeding zal echter gering zijn, want de moeilijkheid bestaat niet in de Pruisi sche spoorwegtarieven, maar in het gebrek aan granen en in de hooge graanrechten. In de jl. Zaterdag, onder voorzitting van Caprivi, te Berlijn gehouden kabinets raad is besloten, voorloopig nog niet de opheffing der graanrechten voor te stellen en den loop der gebeurtenissen af te wachten. Tengevolge van het overdreven stij gen der roggeprijzen, bestaat bij het Duit- sche legerbestuur het voornemen, ten be hoeve van de voeding der soldaten tarwe te gebruiken. Zwitserland. De sneltrein uit Parijs haalde tusschen Munchenbuchsee en Zalli- kofen een tramtrein in en vernielde de twee laatste wagens van dien trein 13 reizigers werden gedood en 60 gekwetst. Rusland. Aan de spoorweg-onder- nemingen is officieel bevel gezonden om de ladingen graan, voor de consumptie of voor het bezaaien der akkers bestemd, vóór alle andere goederen, die op verzending wachten, te expedieeren. Portugal. De Regeering 'zal de invoer van vreemde granen met 31 Aug. verbieden, totdat de geheele oogst van dit jaar, in het land zelf verkregen, zal zijn gebruikt; dat is voor eenige maanden. Portugal. „De Errazuriz" is den 8sten dezer te Sint-Vincent aangekomen, nam kolen jn en ligt aldaar thans nog voor die moedige del vers te verharden. „Luister toch naar mij, juffrouw Daan", vervolgde Fred (hij had bijna olie in het vuur geworpen door te zeggen „Luister toch naar rede," maar hij hield zich nog bijtijds in.) „Kijk eens hoe wij er bij staan. Wij zijn nu twee honderd en twee voet diep. Ha daar is Daan" (deze trad juist binnen.) „Wij zijn over onze schacht aan 't spreken, Daan, en wij kunnen niet buiten u om er door te komen. Gij zijt er de man niet naar, om ons in den steek te laten." „Wat mijn vrouw zegt is goed," antwoord de Daan. „Zij is eene taaie om zaken meê te doen, zooals je wel zult ondervinden. Ik heb het al sedert jaren ondervonden." Daan sprak dit niet morrende, maar alsof hij een zeer rechtmatige schatting betaalde aan de taaiheid vau de vrouw zijner keuze. Juffrouw Daan keek verschrikkelijk tevreden. „Hoe weet je, dat je dicht bij de ader bent?" vroeg Daan; „welke bewijzen heb je er voor?" „Juist! welke bewijzen?" vroeg juffrouw Daan aan de hiel van haar kousen zij draaide die om en om, terwijl zij haar werk beschouwde; overluid echter zei zij: „'t Is verwonderlijk, Daan, hoe je de hielen van je kousen doorloopt. In 't heele dal is er geen man met zulke harde hielen als jij." „Let toch niet op mijn hiel," zei Daan „luister liever wat voor bewijs de jongens hebben." „Zoo! en wie zal er dan op je hiel letten, als ik 't niet doe riep juffrouw Duff. „Je zou er mooi uitzien, als ik niet op je hielen lette en op je knoopen óók. Waar is Suze vroeg zij,eensklaps van onderwerp veranderende. „Hoe weet ik dat? De meid loopt veel te veel in 't rond. Je moest beter op haar letten." „Ik zal op haar letten 1" riep juffrouw Daan uit. „Wacht maar 1 als ze 't huis komt, gen met betrekking tot de verdere bestemd mmg van het schip, maar het gerucht is 1 in omloop, dat „de Errazuriz" op de aan- komst van eenige officieren en een hoofd- machinist wacht, alsook op „de Presidente Pinto". Midden-Amerika. - De „World" ver- neemt uit Carthagena (rep. Columbia) dat aldaar een telegram is ontvangen van Cura^ao, meldende dat door de Nederland sche autoriteiten beslag is gelegd op een lading krijgsvoorraad, bestemd voor het eiland Haïti. China. Aan de „Standard" wordt uit Shanghai gemeld, dat de Chi- neesche regeering weigert de schadeloos stelling te geven, welke de Europeesche mogendheden verlangen ten behoeve van de mishandelde Europeanen. Indien de Chineesche regeering bij deze houding blijft, zullen de diplomatieke vertegenwoor digers der mogendheden dreigen met een vijandig optreden der vereenigde Engelsche, Fransche, Aluerikaansche en Duitsche vloten. Gemengd nieuws. De winkelier J. de G., in de Koning straat alhier, heeft zich gisteren door ver giftiging van het leven beroofd. Moeielijkheden in zaken schijnen tot deze wanhopige daad aanleiding te hebben gegeven. Voor de talrijke arbeiders te Kolhorn ziet het er allertreurigst uit. Door de vele regenachtige dagen hebben zij veel verzuim en kunnen er slechts het hoog noodige van krijgen. Aan het afdoen van schulden, in den laatsten strengen winter gemaakt, kan met den besten wil niet worden gedacht; er zijn er, die nog geen volle week hebben gemaakt. Ook hunne aardappelvelden beloven weinigde ziekte is overal heerschende, zoodat de winter met zorg wordt te gemoet gezien, ook voor den kleinen burger en winkelier, die maar niet aan het crediet geven blijven kunnen. Te Zandvoort is aangespoeld een blikken doos, waarin een visitekaartje is gevonden van Louis Brantjes. Daaronder stond geschreven„F. Roessingh en C. Brantjes" en op de zijde het woord „gestrand". Te Zandvoort is jl. Zondagmiddag de jongenheer J. Luden, die zich te ver in zee gewaagd had, met levensgevaar gered door den kloeken en vermaarden badman Willem Draaijer, zonder wiens hulp hij ongetwijfeld zou verdronken zijn. Jl. Zaterdag heeft een infanterist in de kazerne te Haarlem getracht zich door ophanging van het leven te berooven, welke daad gelukkig werd ontdekt, waarop hij nog levend naar de infermerie is overgebracht. Een vierjarig knaapje, dat met vader naar de duiven was gaan kijken, viel van het plat van perceel 3 in de Eerste Laurier- dwarstraat te Amsterdam in de snijding tus schen de huizen. Terstond werden door de ontstelde ouders en buren pogingen tot redding in het werk gesteld, maar vruchte loos. Het kind was langs den muur van het drie verdiepingen hooge huis gegleden en zonk gedeeltelijk in de modder weg. Getrouw aan de Amsterdamsche gewoonte, om bij alle bijzondere ongelukken de brandweer als redder op te roepen, ging men ook thans daartoe over. Terstond bemerkte deze, dat geen andere weg open stond, dan het doorbreken der muren, waartoe terstond van twee zijden werd overgegaan. Dit werk eischte veel beleid, daar elke onvoorzichtigheid het kind kwets uren kon bezorgen. dan zal ze er op hebben." „Daar wordt ze te groot voor," antwoord de Daan. „Nu Fred, voor den dag met je bewijzen. Een vrouw kau geen vijf minuten bij één onder werp blijven." Juffrouw Daan glimlacht medelijdend. Zoo'n nietig pijltje kon haar niet deren. „Jack," zei Fred, die zich voor die taak niet berekend achtte, „leg jij het hun eens uit." Jack antwoordde bereidwillig: „Daar valt niet veel aan uit te leggen. Wij zijn in een soort van ijzer zandsteen, zoo hard als keisteen. De punten van de houweelen springen af als glas. Maar nu tullen wij spoedig in zandsteen komen, en dan zijn wij klaar kijk hier," (Jack nam een stuk krijt uit zijn zak en maakte ruimte op de tafel voor eene teekening in doorsnede)„hier heb je een plan van den heuvel, van den top af, tot aan Pegleg dal. De helling van den heuvel is een voet op twaalf, wij rijn negenhonderd tien voet van de naaste schacht af, die aan de Denen toebehoort, en zij heb ben bevonden, dat de ader, naar onzen kant, een voet op de zes de laagte in gaat. Hier zijn de cijfers, zoo klaar als de dag," eu Jack wees hen op de teekening van den heuvel en op de volgende berekening afstand van de schacht der Denen, negenhonderd tien voet, helling van den heuvel, een voet op twaalftwaalf op negenhonderd tien, gaat zes en zeventig maal. Daling van de ader, een voet op zes zes op de negenhonderd tien, gaat honderd twee en vijftig maal. De ader is dus in onze schacht te vindeD, op eene diepte van zes en zeventig, plus honderd twee en vijftig, is twee honderd acht en twintig voet. Wij zijn nu twee honderd twee voet diep dus wij hebben nog maar 30 voet dieper te graven, om een ader te vinden, die zoo rijk is, dat wij allen ons fortuin gemaakt hebben

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2