r f s h i« k wmm m ra£ i iïi I le 1 Uk 1 a xJa r«»e ei rl' >i„e k" ïfo o" n eija 41 »ri T< a»<tJ e?«n ar' a e v je. 'ife lae 'v J* Tl '0<c Si Hl.0 f M de^ k. ..iE 1' d<I4 ve' je rif f 1 m. K. 6<: 18 th„ Ki et Bc g<r aU Rif t ro 4 2. V. o bo b mi <1, 1(, M. l<o i - xoi Oo I3 Za r i J iMJ i r Sa di» i J v« tti tik f I Ru - IT«I -• ,«0 i r 3, f e tOc «Es I' :-ml 1 f sta Ij no dei i i m« f i*w r fa V 8We i i8n' 'ow II rcr r.i« 'tt fabriek, waar hij door commissarissen ont vangen werd. H. M. de Regentes onder hield zich daarna met den directeur der fabriek, den heer W. F. Kronenberg, en vroeg hem menige bijzonderheid over de fabriek. De fabriek was keurig versierd. Om ongeveer 4 uur begaven de vorstelijke personen zich met gevolg naar de „St. Le- buenis kerk", waar zij door kerkvoogden werden ontvangen en rondgeleid. Om ruim halt vijf verlieten HH. MM. weder de stad. In alle straten wapperde de Nederlandsche vlag en enkele winkeliers hadden fraaie en kostbare versieringen aan hunne winkel ramen en woonhuizen aangebracht. De Vorst van Waldeck-Pyrmont, de vader van H. M. de Regentes, zal vermoe delijk 25 dezer met zijn gemalin en jongste dochter op Het Loo aankomen en daar gedurende eenige dagen verblijven. Dat Koningin Wilhelmina dit jaar haar verjaardag in Den Haag zou vieren en dat de aubade, die haar door een aantal Apel- doomsche kinderen zou worden gebracht, om die reden niet kon worden aangenomen, meenen wij op goede gronden te mogen betvyijfelen. („Hbld") Bij het overnemen van de Ned. Rhijn- spoorweg-Maatschappij door de Exploitatie- Maatschappij was, volgens het „N. v. d. D.," het grootste gedeelte van het rollend ma terieel in slechten staat. De directie der Staatsspoorweg-Maatschappij is daarom .overgegaan tot de aanschaffing van 10 postrijtuigen, 58 bagagewagens, 50 rijtui gen iste en 2de klasse, 200 gesloten goe derenwagens, 100 zandwagens, 20 beerwa gens, 46 rijtuigen 3de klasse en 25 loco motieven. Al dit materieel is of wordt in het buitenland vervaardigdde locomotie ven bij de firma Beyer Peacock Co., te Manchester. Al de rijtuigen, waarvan reeds vele zijn afgeleverd, bevatten gemakkelijke en nuttige inrichtingen ten dienste van het reizend publiek. Verder muntpn deze vervoer middelen. vooral de iste klasse rijtuigen, uit door fraaie en deugdelijke afwerking. Een kansje voor postambtena ren. Naar men uit Zuid-Afrika aan 't „U. D." meedeelt, heeft de Volksraad van den Oranje-Vrijstaat besloten, een expert postmeester-generaal aan te stellen, benoem baar door den president, op een jaarwedde van zes duizend gulden. Bedoelde correspondent schrijft„Mij dunkt, dit is een kans voor onze Holland- sche postambtenaren Vooral komen, mijns inziens, voor genoemde betrekking in aan merking zij, die in Rotterdam, Amsterdam en andere steden gewerkt hebben, waar centraalpunten van het postverkeer, met buitenlandsche aansluiting, ter sprake komt. „Ik raad mijn landgenooten, die goed Engelsch kennen, aan, zoo spoedig mogelijk hun applicaties in te zenden aan onzen president, den heer W. F. Reitz, met de vereischte aanbevelingsbrieven en getuig schriften. Vooral omdat eene benoeming van een Hollandsch postbeambte, die veel hooger in ontwikkeling staat dan een En- gelsche ik weet dit uit eigen ondervin ding onzen Staat ten voordeel zal komen, maar nog meer, omdat ter versterking van het Afrikaansch-Hollandsch element een postmeester-generaal uit Nederland, met een van vrijheid blakend hart, den Vrij- stater dierbaar zal zijn." De „H. Ct." schrijft: Nu de voorbereiding dus eindelijk is afgeloopen en 's lands zaken, na een stil stand van zes weken, weer langzamerhand op gang zullen komen, is 't het oogenblik om nog eens even tegenover al de groote woorden, waarmede men de zaak heeft trachten te verdraaien kort aan te stippen, welke grieven het volk tegen de wijze van oplossen der crisis met recht mag laten gelden. 13) HET GEHEIM VAN WILDE-MEG. Naar FARGEON. «Jelui moet niet met wrok heengaan, maats," riep zij, hen tot aan de deur volgende, „als Daau kon, dan hielp hij jemaar hij kan nietmen kan geen bloed uit steen halen «Maar wel goud", viel Jack haar in de rede. „Vindt eerst je steen," hernam juffrouw Daan wijselijk, „en dan zullen we zien. Ik hoop, dat je spoedig zoo gelukkig zal zijn." De gouddelvers wandelden het dal door, naar hunne tent. Geen woord werd er tusschen hen gewisseld, totdat Fred op eens zei «Jack, ik ga naar de stad." „Zullen wij meê gaan P" vroeg Ster-bij Nacht. „Neen, liever nietals gij er echter bijzouder op staat, dan leg ik er me bij neer. Dit werd als eene weigering van Fred's zijde beschouwd, zoodat zij hem alleen lieten gaan. „Hij gaat naar „de Kerseboom", sprak Ster-bij-nacbt, toen hij met Jack alleen bleef. „Ik ben blij, dat hij. uit z'n eigen gaat. Misschien zal hij moed genoeg bij elkaar krijgen, om aan weduwe Cherry te vragen, of zij een aandeel in onze onderneming wil koopen." „Zij zou het niet doen, Ster-bij-Nacht, als Fred er geen aandeel in had." „Geen denken van; zij heeft geen aan- deelen noodig, in welke onderneming ook. Het is haar om iets anders te doen." „Als Fred geen deelgenoot van ons was, zou je dan wel denken, dat weduwe Cherry zoo gul zou zijn met haar aanbod om haar een maanc^^^^mïzTFvan een regelmatig bestuur kunnen zijn, als het aftredende Kabinet dadelijk den 24sten Juni had gedaan wat het te doen had en zich niet, onder het malle voorgeven dat eerst het keizerlijk bezoek moest plaats hebben, tot begin Juli aan de portefeuilles (met de daaraan verbonden adelaarslintjes) had vastgeklampt. Tijdens dat keizerbezoek had de kabinetsformatie in elk geval kunnen plaats hebben. De tweede fout is en daarvoor zijn de oude ministers verantwoordelijk dat men aan H. M. niet heeft te kennen ge geven, dat bij een ministerisele crisis ót de directeur van het Kabinet, óf de vice- president van den Raad van State de aangewezen raadsman is, die dan natuurlijk den leider der meerderheid zouden hebben aangewezen en niet de een of ander, die de particuliere vrendschap van de Koningin geniet. Derde fout: dat daardoor de heer van Tienhoven, die nooit een leidende positie in onze staatkunde heeft ingenomen, met Kabinetsformatie werd belast, waaruit (in verband met de richting, welke men aan de oplossing wilde geven) weder langdu rige vertraging voortvloeide. Eindresultaatde nieuwe ministers hebben geen tijd meer om van hun begrootingen iets anders dan - credietwetten te maken, zoodat 1891 en een groot deel van 1892 zullen voorbijgaan zonder dat er iets noemenswaardigs kan geschieden. En ziedaar waarom ook de w ij z e van oplossing der crisis de natie in hooge mate aangaat. Onder den naam „Trouw aan Koning en Vaderland," het devies van het Metalen Kruis, is eene Vereeniging gesticht, die zich ten doel stelt een ondersteuningsfonds in het leven te roepen, ten bate van behoef- tigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Onder de meer dan 80 jarigen, die in de dagen van 1830 en 1831 op de roepstem van hun Koning hun leven toonden veil te hebben voor het Vaderland, zijn er ongeveer 1400, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeeren, die heteeretee- ken dragen op een in lompen gehulde borst, die de hand, eenmaal de wapenen voerende voor Oranje en Nederland, nu moeten uitsteken om een aalmoes te vragen. Eenige weldenkende mannen, door om standigheden meer van nabij bekend gewor den met den nijpenden nood, waarin velen dezer braven verkeerden, sloegen de handen aan 't werk en stelden een onderzoek in naar den toestand der overigen en toen bleek hun, dat er, zooals wij zeiden, ruim 1400 behoeftig zijn en daaronder velen, die aan het noodigste gebrek hebben. Mag dat zoo blijven Zal het weldadig Nederland doof blijven op de roepstem, die thans van Oost tot West, van Noord tot Zuid weerklinkt„helpt ons met uwe gaven om de laatste, nog slechts weinige levensjaren dier mannen te verhelderen, om hen ter voldoening van de eereschuld, die Nederland aan hen heeft, te ondersteunen en van het noodige te voorzien tot hun stoffelijk overschot ter ruste wordt gebracht De nobele gedachte, die tot de stichting der Vereeniging aanleiding gaf, vond weer klank in het hart van H. M. onze geëer biedigde Koningin-Regentes, die zich vol gaarne bereid verklaarde als beschermvrouw op te treden en die bij kon. besluit van 29 Juli het hoofdbestuur machtigde eene algemeene collecte te houden. Draagt allen daarin bij, veel of weinig, naar gelang eigen omstandigheden dit gedoogen of gebieden, maar met een blijmoedig hart en niet met de gedachte: hoe weinig is genoeg doch hoeveel kan ik doen In onze gemeente zal de collecte gehouden worden op Maandag 24 dezer, door eene commissie, die onze burgemeester op ver- kas voor ons te openen P" „Niet waarschijnlijk. Het is voor Fred, dat zij het doen zou. Ik wil je niet trachten uit te hooren, en je hoeft me niet te ver tellen, wat je liever verzwijgt, maar mijn overtuiging is ik mag wel eene overtuiging hebben, Jack „Ja zeker." Nu, mijne overtuiging is, dat die twee, Fred en de weduwe oude vrienden zijn misschien wel oude geliefden. En een vrouw, Jack een vrouw vergaat haar eerste liefde nooit." Jack zeide hierop niets. Op eens brak Ster-bij-uacht in luid lachen uit. „Waar denk je aan, maat vroeg Jack verwonderd. „Daar valt mij op eens iets in de gedachte," antwoordde Ster-bij-Nacht. „Als Fred haar een aandeel biedt, en als zij het koopt, dan zou zij eene deelgenoote van Fred zijn." Jack glimlachte. De nacht was duister, en Ster-bij-Nacht kon zijn gelaat niet zien zijn glimlach kon dus niet als misbruik van vertrouwen aangemerkt worden. IX. Patty. Jack Thumbwood had in het geheel geen spijt, dat Fred voor hun gezelschap bedankt had. Hij had een zaakje voor zichzelven aan de hand, dat hij niet gaarne zou hebben laten varen. Hij wandelde met Ster-bij- Nacht tot aan de tent, en zeide toen, dat hij een uurtje ging slenteren. „En gij gaat zeker liever alleen", zeide Ster-bij-Nacht. Jack antwoordde, dat hij dit inderdaad lie ver deed. „Ik geloof, dat 'k de eenige verstandige van ons drieën ben", bromde Ster-bij-Nacht vormen en samengesteic C. Abbeues, G. Baas, J. Bethlehem, P. J. 1 Bierenbroodspot, F. Boon Jr., A. Brand, j R. Fenenga, J. Graaft, D. Hoogenbosch, S. Jaring, G. Koppen, f. Krijnen, K. Met- I zeiaar, C. A. van Neck, C. Ruijgh, S. Schellinger, A. Senderman, S. W. Stooker, P. de Waard en J van Willigen. Wij vertrouwen, dat, als die heeren rond- gaan in ons midden, een goed onthaal hun moge te beurt vallen en zij een rijken oogst mogen doen toekomen aan den penningmees ter van het hoofdbestuur, jhr. mr. J. E. Huijde- coper van Nigtevecht te Utrecht, bij wien allen, die in de collecte niet mochten kunnen bijdragen, hunne giften ook recht streeks zenden kunnen. Moge onze gemeente een goed figuur maken onder hare zusteren in Nederland Binneniandsch nieuws. Wieringerwaard. Op de algemeene begraafplaats alhier wordt voor rekening van den heer J. C. Blaauboer een familie grafkelder gesticht. Texel. Er heeft zich te Oudeschild eene commissie gevormd, om aan de schooljeugd een feestje te bereiden op den verjaardag onzer jeugdige Koningin. Indien de middelen het toelaten, is men voorne mens met de kinderen een tocht naar hel strand bij de Koog te ondernemen. Schagen. Jl. Dinsdag hadden de jaar- lijksche harddraverijen en 't vuurwerk wederom plaats, en werden, wat betreft de harddrave rijen door uitstekend weder begunstigd. Aan dc voormiddag-harddraverij namen de volgende 9 paarden deel 1. „Adam", v. d. heer C. Huibers alhier, pikeur J. de Wit2. „Pico", v. d. heer D. Stammes alhier, pikeur de eigenaar3. „Jo- hanna", v. d. heer B. Leiding te Oude Nie- dorp, pikeur de eigenaar4. „de Bles", v. d. heer G. Grin te Wieringerwaard, pikeur A. Mijts5. „Marianne", v. d. heer L. Hel der te Barsingerhorn, pikeur de eigenanr 6. „Concurrent", v. d. heer G. Paarlberg te Zijpe, pikeur de eigenaar7. „de Vrome", v. d. heer P. v. Dijk te Oude Niedorp, pi- Pikeur de eigenaar8. „Meteoor", v. d. heer Schenk te Wieringerwaard, pikeur D. Wai- boer; 9. „de Prins," v. d. heer J. Stammes te Nieuwe Niedorp, pikeur de eigenaar. „De Prins", van den heer J. Stammes, van Nieuwe Niedorp, behaalde den prijsverlakt zaalschoft met borst en lederen strengen ter wijl de premieverlakt hoofdstel met leidsel, ten deel viel aan „Johanna", van den heer B. Leijding van Oude Niedorp. Aan de namiddag-harddraverij namen deel de volgende 8 paarden 1. „Wilhelm", v. d. heer T. Schilder te Beemster, pikeur Jb. Schilder2. „David", v. d. heer P. J. de Wit te Zijpe, pikeur P. P. de Wit3. „Wilhelmina III", v. d. heer Corn. Bon te Zaandam, pikeur T. Bon Cz.4. „Jonge Willem III", v. d. heer C. Broers te Benningbroek, pikeur, de eigenaar5. „Bonnie L.", v. d. heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer, pikeur de eigenaar6. „Immerzu", v. d. heer v. d' Berg, te Haarlem, pikeur C. Persoon 7. „N. N.", v. d. heer Wickevoort Crom- melin te Heemstede, pikeur de eigenaar 8. „Flevo", v. d. heer M. J. Koelman alhier, pikeur J. de Wit. Bonnie L., van den Heer H. F. Bultman van Harlemmermeer wou den prijs, f 200. Jonge Willem III, van den heer C. Broers van Benningbroek, de !ste premie, f75. en N. N., van den heer Crommelin, de 2de premie, f 25. Tijdens de namiddag-harddraverij luisterde de „Harmoniekapel", onder directie van haren onder-kapelmeester, den heer Joh. Borstlap, de feestelijkheid op door uitvoering van eenige muzieknummers. terwijl hij zijn buis uittrok en zich gereed maakte om naar bed te gaan. „Als je op mijne jaren zult gekomen zijn, vriendje, dan zal je voor een vrouwenkus je leven niet meer wagen." „Mijn leven wagen herhaalde Jack. „Dat doet ge. Ruzie-Mijk is geen vent om den gek mee te steken. Het is beter, dat men zulk een schavuit uit den weg blijft." „Dat doc'k." „En hem niet in de wielen rijdt. Het is genoeg bekend in welke verhouding hij tot Wilde-Meg staat. Een fatsoenlijke kerel moest zoo'n vrouw niet naloopen." „Je moest een beetje duidelijker taal spre ken, maatdenk je dat ik Wilde-Meg na loop „Zij woont immers aan Breeknekpunt." „Vertel me liever iets, dat ik nog niet weet." „Sedert een dag of veertien ben jc al ter sluik uit de tent geloopen en altijd 's avonds laat, let wel, niet minder dan acht maal. En je bent uren lang weggebleven, vriendje. Ik was eergisterennacht wakker, toen je thuis kwaamt't was zeker een uur 11a middernacht. Ik heb er Fred naar gevraagd, maar hij is even wijs als ik." „Ja, die goede vriend. Ik had hem ver trouwen moeten schenken, zooals hij het mij doet." „Jelui hebt beiden een geheim maar de oude Ster-bij-nacht is niet geheel blind hij is niet van van daag of gisteren. Fred's geheim betreft eene vrouw de mooie we duwe Cherry en jou geheim betreft ook eene vrouw, maar eene slechte rrouw, Wilde- Meg." „Neen," zei Jack zacht, „ik heb niets met Meg te maken." „Waarom bezoek je dan 's nacht Breek- feestterrein uitgegoten en stond het te vreezen dat het Vuurwerk zou worden uitgeregend. Gelukkig klaarde liet tegen hall tien even op en kon het afsteken van bet vuurwerk plaats hebben. Natuurlijk oefende de regenachtige atmos feer nadeeligen invloed uit op het vuurwerk zelt, dat overigens uit flinke nummers bestond. Vooral het slotnummer was inderdaad zeer kunstig en maakte een allerverrassend effect, zoodat op verschillende plaatsen onder het zeer talrijke publiek door handgeklap de bewondering werd te kennen gegeven. Na de harddraverij vond het pu bliek in de verschillende localiteiten bij cafè-chantants en dans rijkelijk gelegenheid zich te ontspannen. Vooral het gezelschap onder directie van den heer N. de Haas bood den bezoekers een zeer gevarieerd programma aan. Niet alleen de voordrachten van den heer de Haas zeiven, maar ook die van den heer Nieuwenhuizen voldeden bij uitstek. („Sch. Ct.") Alkmaar. In de „Staatscourant" van 18 dezer zijn opgenomen de goedgekeurde statuten van de Noordhollandsche Levens verzekeringmaatschappij alhier, met een kapitaal van f 50000, in aandeelen van f 1000, die allen zijn genomen. De com missie voor het nazien der boeken en bescheiden en het controleeren der kas zal worden gevormd door de heeren mr. W. E. A. Verhoeff, J[. Dirkzen en J. P. Backx. Tot directeur is benoemd J. Hof stee Jr. en als commissarissen treden op de heeren J. Dirkzen, F. J. Quax en G. Bouma. Marine en Leger. De „Staatscourant" van 19 dezer bevat het reisrapport van Hr. Ms. „Dolfijn", gedurende een kruistocht van 2 tot en met 30 Juli jl., ter uitoefening van politietoezicht op de vissche- rij in de Noordzee. Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Ko ningin Emma der Nederlanden," comman dant de kapt. ter zee H. Quispel, is gisteren van den in de Noordzee gemaakten oefe- ningstocht alhier teruggekeerd. De torpedoboot groot model „Goentoer", reeds in 1888 te water gelaten en sedert herhaaldelijk zonder gunstig gevolg beproefd, heeft dezer dagen hier ter reede weder op de gemeten mijl gestoomd. Het vaartuig vol deed ook thans echter weder niet aan de door het rijk gestelde eischen, zoodat het op nieuw voorzieningen zal moeten ondergaan. Naar men verneemt, zullen Hr. Mr. schroef- stoomschepen lste kl. „Koningin Emma der Nederlanden",.- van Galen" en „Johan Willem Friso." onder bevel van de kapiteins ter zee H. Quispel, P. C. Pabst en K. A. Stakman Bosse, 10 Oct. a. 3. in eskader de haven alhier verlaten, beide eerstgen. met bestem ming naar Oost-Indië tot het aflossen van Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Van Spcijk" en overbrengen van officieren en schepelingen, laatstgen. tot het houden van een oefeningstocht in den Atlantischen Oceaan. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroef stoomschip 4de kl. „Suriname", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. R. J. J. Thor- becke, den 17 dezer van St. Vincent ver trokken, ter voortzetting van de reis naar Suriname. De luit. ter zee 2de kl. G. J. J. Verdam, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De torpedo, 10 dezer door de tor pedoboot groot model „Idjen" in het Goe- recsche Gat verloren, is jl. Maandag aan 't Goereesche strand onder Ouddorp gevonden. De off. van gez. 2de kl. J. E. van Per- sijn, ^rts alhier, is aangewezen om bij de bataljons van het lste reg. inf. te Leeuwarden nckpunt „Ik zal 't je vertellen, maar 't behoeft niet aan de groote klok te worden gehangen." „Je kan mij vertrouwen." „Er is behalve Meg nog eene andere vrouw te Breeknekpunt. „Dan is 't zeker eene meermin. De eenige tent daar is die van Meg." „De vrouw, die ik bedoel, woont bij Meg iu." „Soort zoekt soort," zei Ster-bij-Nacht minachtend. „Mijn zoon ik ben meer dan oud genoeg om je vader te kunnen zijn, Jack je bent op een verkeerd pad. Laat je waarschuwen." „Luister oudje. Het meisje, dat ik liefheb, is zoo rein als sneeuw." „Vuiligheid." „Neen, neen, oudehet is de zuster van Megzij is pas achttien jaar oud. Meg bewaakt haar als een wolvin haar welp." Ster-bij-Nacht haalde zijn schouders op. „Je moet nog veel leeren, Jack. Er groeien geen bloemen op mesthoopen. Gaat de familie maar na. Wilde-Meg slechter dan zij loopt er niet. Haar broeder, Peter, niet recht wijs en een doe-niet. Haar zuster „Stop, maat'k heb je al gezegd dat 'k haar liefheb." „Ga dan je gang; ik zal zwijgen. Maar 'k wou je nog even iets zeggen aangaande Ruzie-Mijk." „Zeg op „Fred was beneden en boorde het gat voor dc lading. Gij waart in de tent, om het eten klaar le maken. Is was alleen boven, aan de schacht." „Van daag „Ja, van daag. Ruzie-Mijk komt naar me toe, dronken, zooals gewoonlijk." „Waar is die ('t komt er niet op aan wat) Jack P" Op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetslui is in arrest gesteld de matroos 2de kl. V. D,J die in 1889 te Rio Janeiro deserteerde van Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Van Galen." Dc torpedoboot „Etna", onder bevel van den luit. ter zee lste kl. Michelhoff, zal in het droge dok te Hellevoetsluis worden op. genomen, tot herstel van beloopen schade bij liet aan den grond varen. Departement van Marine in O.-Indië. Ontslagen: 1. op verz. eerv. uit zijn betr. de klerk A. F. H. Kooijraans2. op verz., wegens ziekte, de lichtopz. 2de kl. J. B. Hartwig. Benoemd: Tot 2de mach. bij de gouv.- Marine, de mach.-leerl. lste kl. M. C. Van Wordea. tot mach.-leerl. 2de kl. en ge- plaatst aan boord van het st. „Sperwer", P. E. A. J. Klein, particulier te Samarangj b. tot mach.-leerl. 2de kl. W. Gerrits. Overgeplaatstvan het ss. „Zeemeeuw" 1 op het ss. „Albatros,,, de 2de mach. G. P. C. A. Heusservan het ss. „Albatros" op het ss. „Zeemeeuw", de 2de machinist S. J. Feij. Onderwijs en Examens. Te Amsterdam is voor de hoofdactc (1. 0.) geslaagd de heer P. Rus, te Egmond aan zee. 1 Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openb. lag. school te Zijdewind zijn ge plaatst de damesvan Arkel Doudsiju, te I Bergen op Zoom G. Bakker, te Enkhuizen I en G. Tol, le Wijk aan Duin. De minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid I voor het middelbaar onderwijs, met uitzonde- I ring van die voor het hand- en rechtlijnig I teekenen, de gymnastiek, de Hoogduitsche en Engelsche taal, de landbouwkunde, de tuin- I bouw en de houtteelt, en die voor het lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, dit jaar in de maanden November en December zullen 1 worden gehouden. Nadere bijzonderheden bevat de „Staatscourant". Landbouw en Veeteelt. Op verzoek van eenige ingezetenen te Ter schelling worden aldaar den 26 dezer keu ringen gehouden ter inschrijving van paarden en runderen in de beide stamboeken. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No. 46. De Oude en de Nieuwe Wereld. Overzicht der week. Economisch-statistisch gedeelte. Feuilleton In de oude Missie. Ge mengd nieuws. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Hervormde gemeente. Zondag 23 Aug., Burg, voorm. 9.30, ds. van Schaick. Koog, voorm. 10 u, ds. de Masure Den Hoorn, voorm 10 u., ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Oosterend, nam. 2 u., ds. van Schaick. Doopsgezinde gemeente. Zondag 23 Aug., Burg, voorm., 10 u., ds. Kuperus. Den Hoorn, nam. 2 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 23 Aug., Schagerbrug, voorm. 9.30, ds. van Dijk. (Doop.) Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 23 Aug., voorm. 9.30, St. Maar tensbrug, Bevestiging van ds. J. D. C. Koch, door ds. A. W. van Kluijvenam. 1.30, intreerede van ds. Koch. Doopsgezinde gemeente. Zondag 23 Augustus, Zuid-Zijpe, voorm. 9.30, ds. van Calcar. zegt hij. „Raadt eens," zeg ik. Mijk is in zijn hart een lafaard dat zijn ruziemakers gewoonlijk. Zij zijn er soms zooveel te gevaarlijker om, want zij steken in het donker. „Jij bent z'n makker," zegt Mijk. „Ja, wat zou dat zeg ik. „Nou zeg jij 'm dan," zegt Ru/ie Mijk, „dat, als 'k hem snap, wanneer hij weer op Breeknekpunt slentert, dat 'k hem dan over de rotsen heen die rivier in smak. De eerste keer dat hij 'veer komt, laat 'm dan z'n gebed doen." Nu, Jack, ik heb je gewaarschuwd." „Dankje wel maat. Ik ben niet bang van Mijk. Maar toch is 't goed dat ik weet, waar ik me aan te houden heb." Jack opende een klein valiesje, waaruit hij een groot dolkmes nam. Het was een fraai wapen, van gebogen vorm, en met paarlmoer gevest, en ging met een veer open. Menig del ver had hem het bezit van dit mes reeds benijd. „Pas op, Jack," zei Ster-bij-Nacht, toen Jack het lemmer deed openspringen, „zorg dat je niet in raoeielijkheden komt." „Met wicn „Wel ik dacht aan Ruzie Mijk." „Wees daar niet bevreesd voor, ofschoon er geeu kwaad in steekt ongedierte te dooden." „Gekheid, mijn zoon, als een man je aanvalt, dan moet je van je vuisten gebruik maken. Dat past een man. Slechts twist zoekers en lafaards gebruiken messen." „Daarom juist moeten ze met messen worden afgewachtals dit mes ooit met bloed bevlekt wordt, dan zal het zijn tot zelfverdediging, of tot bescherming van hen, die ik liefheb." „Hoe heet je meisje, mijn zoon „Patty. 1 „Een lieve naam. Maar er is iets in de zaak, dat me niet bevalt. Ik hoop, dat het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2