1 Antwerpen Dinsdag 22 Dec. het liofhebberij- tooneelgezelschap „Excelsior" van Sliedrecht Dinsdag 12 Jan. 1892 de vereeniging «Nicuwland" van 's GravenhageDinsdag 2 Febr. de ReJerijkerskamer «De Genestet" van Utrecht; Dinsdag 1 Maart de "Rede rijkerskamer «Jan van Beers" van Utrecht Vrijdag 1 April feestelijke uitreiking der prijzen. Kerknie uws. Hervormde gemeente te Texel. Zondag 30 Augustus Burg, voorm. 9.30, ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 uur, ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 10 u., ds. Leftcf. Oudeschild, nam. 2 n., ds. Lcf- fef. Gosterend, nam. 2 u., ds. de Mazure. Doopsgezinde gemeente te Texel. Zondag 30 Augustus, geen dienst. Ne<l. Hcrv. kerk te Noord-Zijpe. Zoudag 30 Aut^, Schagerbrug, nam. 1.30, ds. Hobus. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpc. Zondag 30 Ang.. voorm. 9.30, Burger- brug, ds. J. D. G. Kocli. Doopsgezinde gemeente. Zondag 30 Aug., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 30 Aug., gecu dienst. Ncd. Herv. kerk te Eenigenburg. i Zondag 30 Aug., voorm. 9.30, ds. Gem- ser, Broek op Langedijk. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 30 Aug., nam. 1.30, ds. Gemser. j Bedankt voor de toezegging van beroep i naar de Herv. gem. te Koedijk door den heer Eerdmans, te Leiden. Ds. Benit, pred. te Bovenkarspel, komt voor op het zestal bij de Herv. gem. te Dokknm. 1 Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Medemblik, door den heer T. de I Jager, candidaat. Jl. Zondag maakte de heer J. C. C. Abbing, predikant te Jisp, bekend, dat hij na ernstige overweging voor de toezegging van beroep naar Akersloot had bedankt, van hare zijde toonde ook de gemeente hare ingenomenheid met zijn besluit, door het aanbieden van eenige cadeaux. Buitenland. Frankrijk. De Parijsche aard werkers hebben den arbeid moeten hervatten, daar de kas van het comité der werkstaking uitgeput is. De ontevredenen besloten een gunstiger tijdstip at te wachten om een nieuwe strike te beginnen. Duitschland. Betreffende de oude kwestie omtrent het ontslag van Bismarck deelt de „Allg. Zeit." thans om een einde aan de zaak te maken de waarheid mede. Het stukje is gericht aan het adres van de „Nat. Zeit." en luidt aldus „Het is aan de „National Zeitung" dus niet bekend, dat Bismarck geweigerd had in den namiddag van 17 Maart 1890 ten paleize te komen om over het door hem in te dienen verzoek om ontslag met den Keizer te spreken en dat Z. M. daarop nog in den avond van dien dag generaal Von Hahnke naar den Rijkskanselier zond om hem te zeggen, dat de Keizer de indiening van het verzoek om ontslag verwachtte. Bismarck antwoordde, dat hij niet geloofde de verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen voor die indiening op dat oogenblik voor het overige stond het immers Z. M. vrij hem elke minuut ongevraagd ontslag te verleenen. Den vol genden morgen verscheen de chef van het Civiele Kabinet, gehêimraad Von Lucanus, met dezelfde opdracht, dat de Keizer de indiening van het verzoek om ontslag in den loop van den dag tegemoet zag. Bismarck antwoordde, dat hij daarvoor tijd noodig hadkon die niet afgewacht worden, dan mocht men hem zonder verzoek ontslaan. In den avond van 18 Maart volgde daarop de indiening van het uitvoerig gemotiveerd verzoek om ontslag. Die toedracht der zaak", dus besluit de „Allg. Zeit., „aan welker juist heid niet te twijfelen valt, rechtvaardigt de meening, dat de indiening van het verzoek om ontslag na herhaald Keizerlijk bevel is geschied". De Keizer wordt een beetje gema tigder in zijn toosten. Te Merseburg in de prachtig versierde zaal werd jl. Dinsdag de feestmaaltijd gehouden van den Provin cialen Landdag, waaraan 270 personen deelnamen. Prins Von Stolberg bracht een dronk uit op den Keizer en de Kei zerin, en de Keizer antwoordde daarop met een dronk op de provincie. Hij betuigde zijn dank voor de ontvangst, wees op de steeds gebleken trouw der provincie, en uitte de hoop, dat de land bouwende stand zich zou staande houden en alle moeilijkheden overwinnen. Als Christenen moeten allen dragen wat de Voorzienigheid oplegt. Hij zeide ten slotte Wij hopen, dat de vrede zal behouden blijvendoch mocht 't anders zijn, dan zou het onze schuld niet wezen, 's Avonds 8 uur vertrok de Keizer met zijn gemalin naar Potsdam. Rusland. Een officier, die een aan tal jaren in Japan heeft doorgebracht, deelt in een te Kroonstad verschijnend blad mede, dat bijna de geheele aristocratie van Japan geneigd is den Protestantschen godsdienstvorm te omhelzen en dat men alleen wacht tot de Mikado het voorbeeld geeft. Italië. De gezondheid van den Paus laat niets te wenschen over. De Paus zal Zondag zijn wekelijksche audiënties, welke in twee maanden niet zijn gehouden, hervatten. 2^ïëzér gemeld, dal de strijd tusschen de troepen van president Balma- ceda en de Congres-Junta op het strand bij Vidadelmar Zondag wegens de duisternis moest worden gestaakt, zonder dat een van beide partijen een beslissend voordeel had behaald. Den volgenden dag gunden de bevelhebbers den soldaten een dag rust, terwijl zij zich beijverden hun moed te doen herleven. Bij dit gevecht vielen de Congres-soldaten Balmaceda's leger herhaaldelijk met de bajonet aan, maar telkens werden ze na bloedigen strijd teruggedreven. De artillerie der Congrestroepen had een geduchte uit werking. Aan weerszijden werd met de grootste dapperheid gestreden. Bij het aanbreken van den dag ver wachtte men, dat de strijd zou hervat worden, maar beide legers hadden zoo veel geleden, dat geen van beide tot den aanval kon overgaan. De Congrestroepen hebben den spoorweg SantiagoSalto opgebroken. Men gelooft dat de Congres-troepen een beweging zullen beproeven tegen de flank van Balmaceda's leger. Natuurlijk doet Balmaceda wat hij kan om dit te beletten. Te Valparaiso is alles rustig. Alle troepen, die zich in de provincie Valparaiso bevinden, zijn door president Balmaceda opgeroepen om zich naar de hoofdstad te begeven. De regeeringstroepen, welke zich in Coquimbo bevinden, hebben bevel ontvangen tegen Iquique op te rukken. Uit Londen wordt aan de „Ind. Beige" gemeld Na een gevecht, dat drie dagen duurde zijn de troepen van president Bal maceda geslagen. Zij werden achterna gezet door de Congrestroepen, die thans meester zijn van Valparaiso. Aan de „New-York Hérald" wordt uit Valparaiso gemeld van 25 dezer, dat de legers van president Balmaceda en de Congres-Junta niet in staat zijn voor het oogenblik den strijd te hervatten. De vij andelijkheden bepalen zich tot schermut selingen. Waarschijnlijk zullen de Congres- troepen beproeven een afleiding te maken in het binnenlaud, ten einde dan de stad te kunnen aantasten, zonder dat zij hun troepen te veel blootstellen. Het volgende gevecht wordt over eenige dagen verwacht. Men gelooft, dat president Balmaceda zal beproeven zijn tegenstanders den terugtocht af te snijden, voordat hij hun weer slag levert. Lima. Daar het ministerie weigerde te antwoorden op een interpellatie in den Senaat over de poging tot het verwekken van een opstand, welke den 3den Dec. van het vorige jaar plaats vond, hebben de ministers hun ontslag ingediend. Het nieuwe kabinet is aldus samengesteld Justiniano Borgono, president-minister en oorlog; Juan Elmore, buitenl. zaken Lerra, binnenl. zaken; Serpa, justitie; Carbajo, financien. Ingezonden stukken. [Voor den inhoud stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.] Helder, 25 Augustus 1891. Mijnheer de Redacteur I Naar aanleiding van de ingediende voorstellen tot regeling van de traktementen der onderwijzers, wend ik mij tot u, om te wijze» op de onbillijkheden, in die vooratellen gelegen, en op de gunstige gele genheid, den Raad thans njtngebodcn, zich een blij vend aandenken te stichten in de harten van Hel- der's dankbare onderwijzers. Het voorstel van den heer Vos is eene daad, die ieders sympathie verdient Er zjjn toch onderwijzers in deze gemeente, die jaienlang zich met ijver aau hnnne taak gewijd hebben. Ondanks alle inspanning, brachten zij het echter in 14 tot 20 jaren tijd niet verder dan f 600 zon der en f 700 met hoofdakte. Van huwen dus voor hen geen 3prake, voor hen, die dat meer noodig hebben dan anderen, omdat zij opvoeders moeten zijn. In dien toestand nn, wil de heer Vos terecht ver andering brengen. Hij stelt voor, de 4de klasse onderwijzers 4 vierjaarlijksche verhoogingen toe te kennen van f 50, de 3de klasse ouderwijzers 2 acht- jaarlijksche verhoogingen van f 50 terwijl het bezit of verkrijgen der hoofdakte eenc vermeerdering van salaris van f 100 zal geven en de akte gymnastiek f 50, indien er onderwijs in dat vak gegeven iwordt. Het is duidelijk, dat dit voorstel het gevolg is ran eene ernstige poging om den bestaanden onhoud- baren toestand te verbetoren. Daarom alle waardeering voor de moeite, maar toch neem ik even de vrijheid, te wijzen op een paar leemten. Indien de 4de klasse onderwijzers na 4 jaren aan spraak hebben op tractementsvermeerdering, waarom de overige ouderwijzers dan niet? Was het niet rationeeler geweest, eenvoudig voor te stellen alle onderwijzers in de gemeente Helder genieten 4 achter eenvolgende vierjaarljjksche verhoogingen van f 50, wanneer daartegen door het heofd der school, iu overleg met de Schoolcommissie, geen gegronde be- zwaren zijn ingebracht? Maar behoudens deze gebreken, is dit voorstel verre te verkiezen boven dat van Burgemeester en Wethouders. Deze toch stellen voor: de berekening van liet aantal dienstjaren te doen aanvangen met 1886. Dit is m. i. onbillijk. Immers de jaren der jeugd zijn de krachtigste van iemands leven en deze moeten dus het best bezoliigd worden. Het tweede deel van het voorstel van B. en W., om ook de onderwijzeressen (die de heor Vos niet hooger wil laten stijgen da» tot f 600) in deze verhoogingen te doen deelen, kan niet anders dau ieders instem ming wegdragen. „Maar zal dit alles niet veel geld kosten vraagt ge wellicht. Zonder geld is nergens verbetering te verkrijgen, maar volgens eene berekening, tijdens de Raadszitting gemaakt, zonden de kosten in het ergste geval slechts eene vermeerdering van uitgaven van pl. m. f 4000 jaara bedragen in de eerste elf jaren, eene uitgave, waardoor een zestigtal menschen niet langer van een lichtstraaltje op hun pad beroofd zonden zijn. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de opname van bovenstaande regelen, heb ik de eer te zijn, Uw dieuatw. dien., VER1TAS. Gemengd nieuws. Op de Noordzee werden eenige blazerschuiten van Texel overvallen door stormachtig weer, waardoor de zee in geweldige beroering werd gebracht. Door liepen vol te slaan of te worden omge worpen, poogden de visschers door het storten van olie de woede der golven te temperen. Dit gelukte volkomen, zoodat men veilig het zeegat van Terschelling bereikte, juist toen de voorraad olie was uitgeput. Sedert een paar weken wordt te Texel mest aangevoerd van Helder. De personen, belast met het lossen van een der vaartuigen, vonden in de mest een gouden tiengulden stuk. Bij 't lossen van scherven, ook van de Heldersche aschbelt afkomstig, vond men een zilveren lepeltje. De Marker botter M. K. 44. werd jl. Woensdag bij het oploeven in het Krabbersgat nabij Enkhuizen door de spoorboot „Friesland" aangevaren. Door dien de kapitein zoo spoedig mogelijk liet stoppen en achteruit stooraen, werd een groot onheil voorkomen, en kon dc botter met betrekkelijk geringe schade de haven van Enkhuizen binnenloopen. In hel laatst der vorige week deed zich te Schermcrhorn in het gezin van D. B. een geval van vergiftiging voor, waar door vier personen na het middagmaal plotseling hevig ongesteld werden, vermoe delijk door het gebruik van te oud gewor den vleesch. Het plotseling sterven van een 15-jari- gen knaap bracht de bewoners van een der dwarstsraten in de Jordaan te Amsterdam in rep en roer. De knaap, zoo vertelde men, had muizentanve ingenomen, in zeer groote hoeveelheid, en daardoor een einde aan zijn leven gemaakt. De behandeling, die bedoelde knaap, aldus luiden de geruchten, van zijn stief moeder en eigen vader moest ondervinden, liet heel wat te wenschen over; telkens werd hij door een van beiden geslagen. Nu schijnt bedoeld knaapje niet tot de allerbraafsten behoord te hebben, want van hem werd verteld, dat hij o. a. een deel van zijn weekloon zeven stuivers er door gelapt had. Juist deze laatste daad was oorzaak van zijn ongelukkigen dood, wordt verteld. Uit vrees voor de gevolgen van zijn handeling, durfde de jongen niet thuiskomen en heeft hij zich ten slotte, in een vlaag van wan hoop, vergiftigd. Toen de ongelukkige jongen begraven werd, wilde de buren den vader te lijf, zoodat de politie handelend moest optreden, om hem te beschermen. De toestand van den bejaarde schil der Bosboom, die reeds lang ernstig lij dende is, geeft tot ernstige ongerustheid aanleiding. Jl. Vrijdagavond viel in Whitechapel.een man een vrouw met een revolver aan, zeggende„Ik ben Jack the Ripper." Op het hulpgeroep der vrouw kwamen politie agenten toeschieten, die den man arres teerden; een groot mes werd op hem ge vonden. De man was goed gekleed en bleek te zijn Percy Whitehead. Een telegram uit Hdvre meldt dat een geweldige orkaan de stad en hare omstreken geteisterd heeft. Het badhuis Frascati werd meégesleept en het badhuis casino Marie-Christine belangrijk bescha digd. Op vele plaatsen werd de oever ondermijndde pleinen werden verwoest. Uit onze Koloniën. Batavia, 24 Juli. De «Loc." bevat het volgende bericht aan gaande een ketjoe-partij, te Samarang ge pleegd door Europeanen. Eergisteren arri veerde alhier een prauw tjemplong van Tegal, gezagvoerder Hadji Abdoelmanen die prauw was geladen met klappers, olie en andere goederen en lag aan de Kalibaroe. Gisterenavond, omstreeks 11 uur, kregen de opvarenden van het vaartuig een bezoek van 5 Europeanen, gewapend met scherpe werk tuigen en revolvers. Zij pakten den gezag voerder beet en dreigden hem te zullen doodschieten, wanneer hij hen de sleutels van zijn kist niet gaf. Toen zij de sleutels in hun bezit hadden, maakten ze de kist open, haalden er f 100 aan contanten en eenige kleedingstukken uit en trokken ver- I volgens af langs de vischvijvers van Tam- baksari. De Hadji, die eerst uit vrees voor zijn leven, gezwegen had, begon toen om hulp te roepen, waarop de oppassers van den waterschout kwamen toeloopen, echter te laat om de roovers te kunnen achterhalen. De zaak is nu bij den hoofdjaksa in onder zoek, maar het zal natuurlijk zeer moeilijk of onmogelijk zijn om ketrangan te vinden, daar de gezagvoerder noch zijn manschappen de roovers kenden. Een voorbijgaande Atjeher kwam den 24-sten Juni jl. aan den post-kammandant te Batavia vertellen, dat op pl. m. 500 meters van de beuting een Atjeher zich ophield,die een beauraont-geweer een der vele door den vijand op ons buitgemaakt aan de blanda's wenschte terug te geven. De eerste luitenant Kesler ging op dit bericht naar buiten en bracht èn Atjeher èn beaumont- geweer in de benting. Kesler kreeg van den Gouverneur een tevredenheidsbetuiging en de Atjeher honderd Hollandsche Itfr-tal>ak-~ onderneming „St. Cyr" (Deli) vermoord, ver moedelijk door twee Ohineesche koelies, die sedert in hechtenis zijn gesteld, terwijl op de onderneming «Soengei Bloetoe" (Padang Bedagei) een tandil door twee koelies doo- delijk werd gewond. Op de onderneming «Indrapoera" (Batoc Bahra) werden eenige Ohineesche werklieden in den nacht aange vallen door een zevental inlanders, vermoe delijk Bandjareezeneen der Chineezen liet daarbij het leven de aanvallers bleven onbe kend. Op enkele ondernemingen hadden schuurhranden plaats, die aan kwaadwilligheid moesten worden toegeschreven. In de ondernfd. Padang en Bedagei wer den drie personen door tijgers verscheurd. Op de onderneming St. Cyr is den 15 Juli een tijger gevangen en gedood vermoedelijk dezelfde, die onlangs een Chinees verslonden heeft. De heer de Voogt heeft op de onderne ming Paloembali zijn achtste tijger gevangen het beest was 2.62 M. lang. De vulkaan Kaba vertoonde in Mei eene geringe werking. In de nfdeeling Mokko-Mokko in de resi dentie Benkoelen hadden zware overstroo mingen plaats, die veel schade aan het rijst gewas toebrachten, terwijl in Manna eenige huizen door brand werden vernield. In de Lampongsche districten werden 6 koningstijgers afgemaakt. Op den 10 Mei drong eene negen man sterke rooverbende in de woning van een Chinees te Poeloe Babi (Riouw), bij welke gelegenheid een vrouw werd doodgeschoten en een Chinees verwond, terwijl de bende zich van alle in dat buis aanwezige goederen, ter waarde van pl. in. 200 dollars, meester I maakte. Twee dagen later drong eene bende j Chineezen, sterk pl. m. 10 man, in eene I Chineesche kedei en eene Maleische woning in de Soengei Tandjong (afdeeling Batam), 1 waaruit alle goederen werden geroofd. De bewoners dier kedei namen de vlucht, terwijl de roovers door een tien- a twaalftal gewapende Maleiers werden aangevallen. Daarop ontstond een hevig gevecht, waarbij vijf roovers en een Maleier gedood, drie der aanvallers zwaar verwond werden de overige roovers namen de vlucht. Volgens de «Üeli-Ct." van 8 Juli hebben de lage tabaksprijzen in Deli een soort van paniek veroorzaakt onder de planters. Som mige Maatschappijen hebben reeds bestelde koelies weer afgezegd. «Een tabaksboer" schrijft aan datzelfde blad, dat men in Langkat de whisky al met gewoon water gaat drinken uit zuinigheid. Vacante betrekkingen. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat de directie van het Telegraafkantoor en Hulppostkantoor te Egmond (3de kl.) vacant is. Tractement I f 1200 en vrije woning. Sollicitatiën naar de 1 gemelde betrekking zullen uiterlijk 16 Sept. e.k, 1 moeten zijn ingediend. Verkoopingen. Woensdag 2 September. Anna Paulowna, 11 's m. In de «Vlas- en Korenbeurs" Huis en bouwland in het Westdeel, gr. 5.81.62. Aanbestedingen. Woensdag 2 September. Willemsoord, 11 ure. Deschout- j bij-nacht, directeur en commandant der marine het verrichten van eenige onderhoudsherstel- lingen aan de zweminrichtingaanw. 31 Aug. en 1 Sept., 's m. 10 ure. Donderdag 17 September. Het minist. van W., H. en N., tan het gebouw van het prov. best.: het maken van een ijzeren boeilegger en van een ijzeren pont, ten behoeve van het veer over zij kanaal F., deel uitmakende van de werken van het Noordzeekanaal, begr. f 8700 aanw. 10 Sept. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Voorwaarts (s.), van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Augustus Malta. Prinses Wilhelmina (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Augustus te Padang. Prins Hendrik (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Augustus te Aden. I Prinses Amalia (s.), arriveerde 26 Augustus vau Batavia te IJmuiden. 1 Prins van Oranje (s.), arriveerde 26 Augustus van Amsterdam te Batavia. Conrad (s.), vertrok 26 Augustus van Batavia naar Amsterdam. I Gelderland van Rotterdam naar Batavia, 1 vertrok 25 Angnslus vau Colombo. I Batavia (a.), van Rotterdam naar Batavia, ver trok 25 Augustus van Soutbampton. Maasdam (s.), arriveerde 25 Augustus van Rotterdam te New-York. Dubbeldam (s.), vertrok 26 Augustus vau Amsterdam naar Now-York. I Zaandam (s.), arriveerde 25 Augustus van l Bal timore te Rotterdam. Prins Willem III (s.), van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 26 Augustus te Havre. Vaarnemingen te Helder. (Landskeet.) Te Batavia is per stoomschip «Reiniersz" als gevangene aangebracht het beruchte hoofd der opstandelingen op Flores, Baranoerie. Den 15 Juli is Baranoerie naar Poerwa- korta (residentie Krawang) het oord waarheen hij verbannen is, vertrokken. Volgens een van den eerstaanw. officier van gezondheid te Paleuibang ontvangen rap port, is onder de militairen in de afdeeling Lahat de beri-beri heerechende. j T a 1 (a.), vertrok 26 Augustus van Nieuwediep naar Londen. Koophandel, kapt. Ekamp, arriveerde 25 j Augustus te Ornsholdsvik. V 1 s s c h e r ij. I Nieuwediep, 27 Augustus. Sedert jl. Dinsdag werden alhier door 45 korders en beugera 10 tot 50 j groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 1 tarbot, 3 tot 10 I roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerdgr. tong gold 50 a 60 cent, kleine id. 20 cent, de tarbat f 8, rog f 1 per stuk, kl. achol f 4 per mandje en achar f 3.50 per mand. Z.W.j.Z. 20 Kg. Z.Z.W. 18 Z.I.O. 9 Barometer mM. 753.51 752.00 - 7.1 - 8.90 Helder^J Thermomelj 1 Cs. Weersgesteldheid. Toest: vau Ligtbew., stormachtig. Ligtbew., wind., buiig. Bewolkt, winderig. Holw. Golv. id. 26 Aug.Grootste winddruk ten 6.20 u. voori 56 Kg. op de M2. liet Noderl. Meteorologisch Instituut meldt De depressie is nog meer in beteekenis tocgenoi: en een weinig Oostwaarts verplaatst, zoodat b centrum thans tusschen Stornoway eu Skudcsu geplantst is. Geheel Europa verkeert thans on den invloed daarvan. Lnngs bet Kanaal ou in do Noordzee heorschfc stormachtige Z.W. wind, met zeer groote ba rome tj verschillen-I r Tusschen Stornoway en Nice is het verschil 84 m, De temperatuur ia nagenoeg overal gerezen bereikt nagenoeg den normalen stand. Grootste barometerafwijkingsversehil in Nederlan eergiiterenavond 8 uur, M. 3,7 H., gislerenmor; 8 uur, M. 6.5 H„ gisterennamiddag 12J uur, M. G. Barometer te Utrecht 124 uur, 785,4 m.M. Te verwachten: Z.W tot W. wind. Burgerlijke stand van: Helder, van Dinsdag- tot Donderdag middag. Gehuwd: I. J. Huijgen9 en T, J. Groen. I Gomet en G. Gieles. A. J. Kamp en A. Rietrt j M. Timmer en M. Luijtze. G. Bakker en M. Wezj man. D. W. Spangenberg en M. C. Meeuwsen. BevallenJ. M. Troost, geb. Brouwer, z. M. I Dekker, geb. Groou, z. H. E. Heuvers, geb. Lunetj OverledenM. A. de Beurs, 7 m. J. H. Kat/ j 82 jaren. Politie. Gevonden voorwerpen. Adres Bureau 11 fok van een Urker schuitje, 1 kiuderschoon. Laatste berichten. 27 Augukus.f Gisteren is alhier op 82 jarigen leeftill overleden de heer E. Graat, oud-strijdj van 183032, als zoodanig drager va het Metalen Kruis, en ridder derMilitaiij Willemsorde. De heer Graat, tot aan zijne laats levensdagen een krachtig grijsaard, nat in het begin dezer maand nog deel ati de reünie van oud-strijders te 's Gravenhagen I De collecte, jl. Maandag alhifl gehouden vanwege de Vereeniging „Iroiti aan Koning en Vaderland", ten vbordèaj van een ondersteuningsfonds voor gereci tigden tot het dragen van het Metalll Kruis en de Citadel-medaille, heeft opgfl bracht de som van f 180.53. fj Met den goedkoopen volkslreilj: die hier gisteren,uit Zuidholland arriveerde, brachten 784 reizigers een bezoek aan dezr gemeente. Ir1 Ten behoeve der uit Rusland verdré ven Israëlieten is op Terschelling bijeen.;j gebracht eene som van f 50. u Men meldt uit 's Hertogenbosch aai het „Hbld." dd. 24 dezer. Hedenmorgen heeft de Commissaris de. Koningin met mr. J. Reitsema, advocaaf generaal, en den burgemeester een lang- durig onderhoud gehad. Ben ik goed ingelicht, dan is dóór eej-l der commissarissen van de sociëteit „Dj Arend", door den eerstaanwezend officie van gezondheid en de gezamenlijke ofil eieren van het 2de reg. huzaren, naar aan leiding van het Donderdagavond ruw 0$ treden van den commissaris van politie; tegen dezen een klachtschrift tot de TWeedjl Kamer der Staten-Gener. gericht over .scherf ding van grondwettige rechten en vrijhêdeiCJ De avond van heden was kalmer daf] een der in den laatsten tijd'voorafgegane Het peloton huzaren is niet uitgerukt. Wel was een talrijke menigte op de beerf doch de enkele groepen die zongen, bef stonden meerendeels uit personen, dié uil! het naburig Vucht van de kermis weden) keerden. De arrondissements-rechtbank veroori, deelde H. van Baardwijk wegens smaad! schrift en eenvoudige beleediging tot twea maanden gevangenisstraf. Debeleedigddj partij werd in haar eisch van een schade* vergoeding van f 50 niet ontvankelijk ver klaard; J. Thielen werd wegens beleediging tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld j; diens vrouw voor weerspannigheid tót-vies I dagenJ. Beek weiier, voor opruiing en weerspannigheid, tot een maand. De bevolking houdt zich rustig. De burgemeester zal uit voorzorg heden avond weder een peloton huzaren gereed doen staan. De uitspraak der rechtbank in zaken Van Baardwijk en enkele andere' bij heï oproer betrokken personen, heeft Dinsdag* avond weder veel volk op dè been, gebracht. Groepen van honderden, doch, met- heti oog op de proclamatie, wijselijk eenigszins] verspreid en drie aan drie gaande, zongen weder de bekende smaadliedèren, Dinsdag avond met een vermeerderd, waarin, ondei een nieuw kleed, blijvende haat tégen den commissaris van politie doorstraalt, ook de luitenant der maréchausSée, d<v heer Aveling, wegens mishandeling van personen op den beruchten Donderdag avond wordt aangevallen, en ten slottcj een ovatie wordt gebracht aan den wet houder Van der Steen, wegens.<2ijn in do jongste Raadsvergadering gespróken woord? tot spoedige verwijdering van den commis saris. De a'dressen, door de burgerij aan; de Regentes en aan den Gemeenteraad ge richt, zijn reeds van duizenden handtee- keningen voorzien en liggen tot Vrijdag-! avond ter teekening in niet minder dan 18 sociëteiten en koffiehuizen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3