HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. De Alkmaarsche Landbouw-Tentoonstelling. Versolüjnt lortoron Dlnsaag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeente0.70, met Zondagsblad 1.05 t u naar de overige plaateen van Nederland 0.90, mm» 1-35 t allc landen> die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, n 2.10 m k Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. - Helder. Tclcfoonnuiiiiiicr 18. Pr^ijs der Advertentiën: Van 15 regels 50 cent3, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang Tan de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschon den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5» Agent in het buitenland: België, Mr N. Bertous, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. Het eerste wat bij eene wandeling over het terrein onze aandacht trok, was de poort, die toegang gaf tot het terrein. Een ie der die op vroegere tentoonstellingen de firma van Vliet uit den Haag met haar mandenwerk, aantrof, zal de eigenaardige constructie van deze poort begrijpen, die geheel bestaat uit een reusachtige boog van mandwerk van gewone land- en tuinbouw- artikelen tot de elegantste bloemenmandjes. Daarbinnen dadelijk links afslaande, bemerken we lange loodsen en we aan schouwen de stoommachine van Ruston Proctor 8f Co te Lincoln, van 6 paarde- krachten welke meteen eene dorschmachine in beweging brengt; eene andere stoom machine van 12 paardekracht, die de groote centrifugaalpomp in werking brengteen stroosnijder voor stoomkracht, verschillende wortelsnijders en moesmakers, haver- en boonenbrekers en lijnzaadkneuzers van de Maldon iron tcorks, tuinspuiten, kettingegge, hooihark, graanzuiveringswerktuig van Rain- forth 8f Sons, en 2 wanmolens. De firma wed. J. C. Massee en Zoon, te Goes, die van alle werktuighandelaars de grootste inzending heeft, volgt nu met een belangwekkende verzameling. Wij treffen daar aan vier verschillende zaaiwerktuigen, n. 1. de gewone 8rijigc van Smyth te Peasenhall, een zesrijige voor klei nere bedrijven, en eindelijk een groote i2rijige die twee zaadkasten heeft en te gelijker tijd uit de onderste kast het graan en uit de bovenste, tusschen de graanrijen de gras- en klaverzaden zaait; dit werktuig werkt met uitstekend succes in den Haar lemmermeer. Het toestel om de fijnere gras- en klaverzaden te zaaien, kan afzonderlijk besteld en op de gewone zaaimachines van den genoemden fabrikant bevestigd worden. Nog vindt men er eene zaaimachine, uitsluitend voor suikerbieten, en een zeer nieuw werktuig, de „Strazoniser", Engelsch fabrikaat, waarmede men Chilisalpeter en andere kunstmeststoffen in zeer dunne straaltjes over het land spreiden kan en bijtende stoften ter beteugeling van het ongedierte over landbouwgewassen doel treffend kan brengen. Eene verzameling „Universal" en Deereploegen, ketting en Feuilleton van de Heldersche- en Nieuwed. Courant. s) Madame la Marquise, Novelle door OTJ1DA. Waarom duldde zij zulke taal? Waarom duldde zij, jegens wie men slechts woorden van hulde en bewondering op de lippen waagde te nemen, dat men haar op deze wijze toe sprak Wellicht was het iets geheel nieuws voor haar en vond zij iets vermakelijks in deze uitbarsting van hartstocht. Hoe ook, zij trok alleen haar handen uit de zijne en hare schitterende bruine oogen vulden zich met tranen tranen toch waren te Versailles steeds ter beschikking van een ieder die ze hadzelfs haar vriendin Montespan wist hoe ze aan te wenden en beschouwde ze als het meest doeltreffende wapen tegen de artillerie van den Evêque de Condom. Madama la Marquise zag dus met betraande oogen tot hem op, en onder de fijne kant, die haar boezem bedekte, was haar versnelde ademhaling zichtbaar. «O Gaston Welke uitdrukkingen bezigt gij«Welke duivel mij in verzoeking bracht? Ik zelve weet nauwelijks of de liefde van hemelschen of duivelschen oorsprong is, wellicht beiden. Maar gij hebt mij niet lief, zoo gij niet in dat woord een vergoelijking vindt voor elke afdwaling en elke gedachte." Een donkere bloedstroom steeg hem naar het gelaat. «Ja, is de liefde engel of duivel? Waar- zigzageggen voltooit deze tentoonstelling van landbouwgereedschappen. Voor den hooibouw exposeert die firma een grasmaaier van Hornsbg, Nic/iolson's zelf ledigende hooihark, een Amerikaansch hooi harkje, door den lagen prijs voor kleinere bedrijven geschikt en een Nichol- soh's hooischudder met voor- en achter- waartsche beweging. Het belangrijkst, zoowel in getal als in verscheidenheid, is echter m. i. ongetwijfeld de verzameling werktuigen voor stalvoerder, die voor het grootste gedeelte door stoom kracht in beweging worden gebracht. Verder verschillende stroosnijders, moesmakers, boonen- en haverbrekers, een karn, een melkontroomer en een meelmolen. Het in beweging brengen van al die verschillende werktuigen voor gecombineerd gebruik, geeft eene zeer aanschouwelijke voorstelling van het gebruik van stoomkracht voor den landbouw en is eene manier van exposeeren die alle aanbeveling verdient. De zuivelbereiding is door Zeeland mede goed vertegenwoordigd. De Victoria sepa rator" voor hand- en een dito voor paarde- kracht, die men hier vindt, is in Zeeland reeds veel in gebruik. Een collectie karn- machines is er in verschillende soorten en afmetingen. Zij zijn o. a. van Ahlbornv. Lefeldt 8f Lentsch, van Hraide in Glasgow, enz. Wanmolens en trieurs of graanzuive- ringswerktuigen en drie verschillende dorsch- machines voor paardekracht, waarvan eene het stroo recht en het graan marktschoon oplevert, besluiten de fraaie collectie. Naast Massee volgt de belangwekkende verzameling van den heer C. Ohmstede, uit Alkmaar, de uitgebreidste van allen, waaraan verbonden is eene uitstalling van stoffen voor zuivelbereiding van de firma GraeJ Co. te Alkmaar, van welke firma de heer Ohmstede agent is voor Noord holland. De zeer doelmatige inrichting voor het persen der kaas, reeds op vele plaatsen van ons land in gebruik, hoogst eenvoudig en uiterst practisch, de horizon tale karntoestellen van lefeldt en Lentsch, te Schöningen, en het andere model, het rondwentelende karnvat, een groot en klein model, boterkneeder van Cardoc Leth te Aarhuus, Laicrence's melkkoelers, en diverse andere kleine gereedschappen voor boter en kaasbereiding, waren een bezichtiging overwaard. Hooiharken van Ransome en hooischud- ders van Roby, te Bury St. Edmunds, om welke te kunnen gebruiken het weiland gelijk moet liggen en waarbij dus de weide- sleep behoudt, zijn mede door den heer Ohmstede geëxposeerd. Ten slotte nog eene groote verzameling van BentalVs stroosnij ders, moesmakers en pietwerktuigen, en een 8cliijnlijk is zij het eene, wanneer zij tol ons komt, het andere, als zij ons verlaatGij hebt een gevoel in mij opgewekt, dat mij tot aan het graf z.al beheerschen maar welk bewijs heb ik, dat gij mij liefhebt? Hoe weet ik, dat gij niet met mij speelt, den baardeloozeu priester niet uitlacht, die zoo weinig afweet van de hoofsche vormen van zedeloozc kerkdienaars on kruipende hove lingen Mijn Godhoe weet ik, zelfs nu gij in deze ure naast mij staat, of gij mij be klaagt of veracht, mij liefhebt of haat - Snel en onstuimig vloeiden die harts tochtelijke woorden hem van de lippen. «Heb ik u niet lief?" Haar antwoord was eenvoudig maardewijze waarop Léontine de Rennecourt het uitsprak, met haar wang tegen hem aangeleund en haar oogen tot de zijne opgeheven, was welspre kender en gevaarlijker dan de warmste be tuigingen, was bedwelmend als een tooverdrank. Zijn lippen daalden langzaam op de haren Deder, en terwijl hij zich over haar heenboog, en hanr dichter en dichter tot zich trok, voel de zij de luide kloppingen van het hart, dat haar thans geheel toebehoorde. Hij was mach teloos aan haar overgeleverd hij was overwon nen, zooals in alle eeuwen de man door de vrouw overwonnen wordtalle andere gedach ten waren naar den achtergrond gedrongen, al zijn angsten ontzenuwd, alle beloften ver geten in dien warmen stroom van hartstocht en geluk, die voor de eerste maal zijns leven zijn hart binnenvloeide. «Gij hebt mij dus lief?" fluisterde hij. «Het zij zoo, maar denk aan wat gij doet mijn leven ligt in uw hand en gij moet de mijne blijven totdat de dood ons zal stroosnijder van Carl Beermannte Berlijn. De firma Heinrich Lam, in Mannheim, exposeert hare bekende dorschmachines. Nog trekt onze aandacht de „Johnston Harvesters" en kluitenbrekers van die firma, die zich onderscheidt bijzonder door „ver stelbaren spoed," verstelbare draagwielen aan den vingerstang en volledige inrichting om den vingerstang gedurende het werken op te lichten of te doen zakken. Wij zijn nu genaderd tot de kortere dwarszijde van het terrein, welke wordt ingenomen door de tribune, den ring en het gebouw waarin de verbeterde zuivel bereiding wordt voorgesteld. De firma Jan Hamer fy Co., te Amsterdam, heeft de werk tuigen hiervoor geleverd en ook de beweeg kracht aangebracht. Op zeer practische wijze is dit hier gedaan, door n. 1. de drijf assen boven aan de zijwanden aan te bren gen. Men verkrijgt hierdoor een ruim en vrij overzicht en er wordt veel ruimte door gespaard. Het meest belangwekkend zijn hier de vijf opvolgende grootten der „Victoriasepa- rators," ter bewerking van 45, 90,180, 350 en 460 liters en het Pasteriseurtoestel van de firma Dieriks en Möllmann, te Qgnabrück, de vertind koperen melkporap voor het vervoeren der afgeroomde melk naar de kaaskamer, de verbeterde Lawrence's melk- koeler, die 1000 liter per uur verwerkt, de verbeterde cylinder melk- en roomafkoeler van W. Smidt, te Bretten en de melkver- warmer voor „separatorbedrijf." Zeer belangwekkend is ook het melk- meetapparaat voor de teruggave der magere melk in coöperatieve zuivelbedrijven. Het lastige en tijdroovende terugmeten wordt hierdoor voorkomen en toch kost dit zoo practische toestel slechts f 32.50 Alkmaar, 15 Sept. Mooi weder, een overgroote menigte toeschouwers, een heerlijke baan, en 16 uitstekende hard dravers, gaven heden zooveel te genieten, dat ieder, hoe vermoeid ook (want vermoeiend is een harddraver altijd), recht voldaan huiswaarts keerde. De prijs, f 250, werd behaald door de Marianne, van den heer A. Witteveen te Rauwerd de iste premie, f 100, door de „Tabor II" van den heer J. Roele, te Buiksloot en de 2de premie, f 50. door „Marie van den heer A. M. Rotte veel, te Leiden. scheiden «Totdat mijn smaak verandert, wilt gij zeggen dacht Madame la Marquise, haar hand aan zijn lippen brengend, terwijl uit de lokken, die zijn wang beroerden, een geur opsteeg, fijn en bedwelmend als die der ro zen onder het balkon. Twee mannen drentelden langzaam onder de linden van Petite Forct, al pratend over de nieuwtjes van den dag de chro- nique scandalense van Versaillesover den klimmenden invloed van La Fontanges, en de Spaansche- kleederdracht die Zijne Majesteit om harentwille had aangenomenover het nieuwe kasteel aan Père de La Chaise ge schonken over d'Aubigny's laatste exentri- citeit en Lauzun's laatste woordspelingover de laatste geruchten aangaande Bossuet en Mademoiselle de Mauléon in een woord over alles wat in de laatste dagen een bron van geestige of lasterlijke opmerkingen had gevormden terwijl zij langzaam op en neder wandelden, wierp een hunner een blik naar het balkon, dat bij het licht der starren tusschen het geboomte zichtbaar was. «Die verwenschte priestermompelde de jongste, de Vicomte de Saint-Elix, terwijl hij met zijn rotting een lelie onthoofde. «Ik wensch hem geluklachte de Duc de Clos-Vougeot, uit zijn gouden, met smaragden bezette bonbonnière een chocolaadje nemend. «Ik wensch hem geluk in het paradijs eens dwazenDe hertog was reeds oud en kende de vrouwen; hij kende de waarde en den duur van een paradijs, op vrouwelijke standvastigheid en trouw gegrondvesthij had gehoord, hoe Ninon de Lenclos de echtgenoote van Scarron trachtte NEDERLAND. HELDER, 17 September. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting der beide Kamers, tot opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De heer mr. A. van Naamen van Eemnes, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal vereenigd hebben, tegen half één uur de zitting. De Voorzitter benoemt eene commissie, die H. M. de Koningin-Regentes, bij Hoogstderzelver -aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, zal ontvangen en uitgeleide doen. De Ministers, hoofden van ministerieële departementen en de leden van den Raad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Bij het binnentreden werden de ministers door vele leden hartelijk begroet. H. M. de Koningin-Regentes, die zich op de in het programma voor de opening omschreven wijze naar het gebouw der Staten- Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de ver gaderzaal binn en geleid. H. M. de Koningin-Regentes (in zwaren rouw) begroet bij het binnentreden links en rechts de leden, begeeft zich naar den zetel naast de troon en houdt de volgende openings rede Mijne Heeren «Met dankbaarheid zie ik de Staten-Generaal rondom mij vereenigd, gereed om hunnen arbeid te hervatten. «De algeraeene toestand van land en volk stemt in menig opzicht tot tevredenheid. «De betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. «Zee- en landmacht gaan op loffelijke wijze voort haren plicht te betrachten. Beiden toon den zich, ook waar de blokkade der kust van Atjeh meer dan gewone inspanning van de zeemacht vordert, voor hare taak berekend. «De geldmiddelen des Rijks eischen wegens vroeger bevolen uitgaven versterking. «Handel en scheepvaart breiden zich uit; de uitkomsten der volksnijverheid zijn niet onbevredigend de oogst heeft door de on- over te halen een coquette te worden hoe de vrouw van Scarron op haar beurt Ninon smeekte haar coquetterieën te stakenhij had gezien, dat, hoe theorie eu praktijk ook bij haar mochten verschillen, de resultaten dezelfde waren, en begreep volkomen juist, dat, zoo geheel Parijs overwonneu was door de eene, zijn monarch waarschijnlijk zou worden overwonnen door de andere. „Het Paradijs eens dwazen De hoveling zag helder, maar de priester, hadde hij hem kunnen hooren, zou dit nim mer geloofd hebben. Zijn hemel lag in die schitterende oogen, en zoolang die oogen niet door den dood waren gesloten, was zijn hemel veilig 1 Hij had nooit liefgehad vrouwen kende hij niet. Hij was rechtstreeks uit de doodsche afzondering van een Domini- kaner klooster hierheen gekomen. Het was een klooster in het Zuiden, te Languedoc, waar strenge piëtisten, geheel onkundig van de gewoonten en de levenswijze hunner Parijsche broederen, hem aan een ijzeren tucht hadden onderworpen, zijn geest hadden gevoed met wijsgeerige leerstellingen, stoïcijn- 6che begrippen van zelfkastijding en zelfver loochening, waarbij de sophismen en spits vondigheden van Sanchez en Escobar als even zoovele uitvloeisels van den Booze zouden zijn aangemerkt. Uit die ascetische omgeving was hij op hooger bevel regelrecht overgeplaatst in den maalstroom van het leven te Versailles, in die schitterende, prachtlie- vende, weelderige, zonderlinge wereld, tintelend van geest en vernuft, aaneengeschakeld door kuiperijen en intriges, grootendeels bestaande uit de mannen en vrouwen, die in dat tijd perk het Hof en in het volgende de Geschie- gunstige weersgesteldheid geleden, maar de toestand van den veestapel is gunstig. „Duidelijk is bij de laatste verkiezingen opnieuw de wensch el ijkheid gebleken, dat op ordelijke wijze, zonder langere vertraging, in wetgeving en staatsbestuur de hervormingen, worden tot stand gebracht, waarvan de nood zakelijkheid is erkend en waartoe de grond wetsherziening den weg heeft geopend. „Daarheen zal mijn streven zijn gericht. „De indiening van een ontwerp tot regeling ran het kiesrecht, deze noodzakelijke voor waarde van blijvende verbetering, wordt voor bereid. „Herziening der provinciale- en gemeente wetten zal hierop moeten volgen. „In afwachting daarvan kunnen tijdelijke maatregelen getroffen worden tot ondersteu ning van te zwaar belaste gemeenten. „Verbetering van het Rijksbelastingstelsel is een dringende eisch der rechtvaardigheid. „Wetsontwerpen om hieraan te voldoen zullen u spoedig bereiken. „Tot eene organisatie der landmacht en tot vorming der levende strijdkrachten, welke, zonder te groote persoonlijke en geldelijke offers, de weerbaarheid van ons volk kunnen verzekeren, worden voorstellen in gereedheid gebracht. Inmiddels zal er eene voordracht worden gedaan tot tijdelijke versterking der nationale militie. „Het materieel der zeemacht eischt verbe tering. Maatregelen worden beraamd om daarin te voorzien. „Eene wettelijke regeling der administra tieve rechtspraak zal met ernst worden voor bereid. „De indiening van het ontwerp van een wetboek van militair strafrecht mag in deze zitting worden te gemoet gezien. „Van andere deelen onzer wetgeving zal eene herziening worden ter hand genomen. „Wettelijke bepalingen omtrent den leer plicht zullen u worden voorgedragen. „Het vakonderwijs ten behoeve van handel en zeevaart, nijverheid en landbouw, kan rekenen op mijnen steun. „Aan verbetering van onze maatschappelijke toestanden, ook in verband met de eischen van handel en nijverheid, blijf ik mijne aan dacht wijden. „Maatregelen in het belang van de veilig heid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen en tot verzekering van het lot van oude of verminkte werklieden zullen, naar mate het door den wetgever bevolen onder zoek vordert, worden ontworpen. „Het welzijn van onze overzeesche bezittin gen gaat mij grootelijks ter harte. „Het besluur van Nederl.-Indië te doen beantwoorden aan de eischen des tijdsdoor onbekrompen aanleg van daartoe noodige wer ken de ontwikkeling te bevorderen belem- denis vormdenin die wereld, waar hij in iederen kerkdienaar een allé galant aantrof, en hoorde, hoe zij die de mis bedienden er met andereu over schertsten; waar hij geen grenzen van goed of kwaad vond afgebakend, doch waar alles samenvloeide en zich oploste in twee hootdgedachteu Wereldwijs heid en Vermaak. Het was een leven, dat zijn oogen vermoeide en verblindde, zooals, in een feestzaal, het fel schitterend licht de oogen vermoeit van iemand, die uit de nach telijke duisternis daar plotseling binnentreedt. Menigmaal, wanneer hij zich in die vergulde salons bewoog of de biecht van schoone, getitelde zondaressen aanhoorde, vroeg hij zich in pijnlijke verwarring af, of hij wel dezelfde was, die, slechts weinige maanden te voren, kalm en ernstig, in de rustige abdij te Languedoc, in zijn misboek zat te lezen, toen die wereld te Versailles hem nog geheel onbekend was? Dezelfde?. Neen,dezelfde was hij niet meer, kon hij nooit meer worden sedert Madame la Marquise hare donkere oogen op hem had laten rusten, zich ver maakt had met datgene in zijn wezen, wat hem van alle anderen onderscheidde, hem lief had gekregen zooals de vrouwen te Versailles liefhadden en hem voor zich had doen buigen alvorens hij nog den naam giste van de verboden taal die in zijn hart ontwaakte en hem onbewust naar de lippen steeg. „Het paradijs eens dwazen I" had de Hertog met wijsgeerige irouie gezegd. Maar hoe menigmaal is een dergelijk paradijs ontstaan en vernietigd vóór en sedert het Versailles van Lodewijk XIV. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1