HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN jfcLTgct J. H. VAN BALEN. BERICHT! 5) Madame la Marquise, 'J1S. Ilü. tKn deaespereert nimmer I* Jm% Pieteri. Coen. Het Taderludt ghetro«we Blijf iek tot ia Sm doet. VersolaUnt lederen Diasdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 meenden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondegeblad 1.05 nenr de overige plaatsen van Nederland 0.00, 1.35 alle landen, die in bet postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen •v Ooit-Tndië en Amerika). 1.75, w 2.10 ft* Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoon uu ram er 20. Prjjja der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel moer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingoionden mcdedeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agent in liet buitenland: België, Mr N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. Aan HH. adverteerders wordt kennis gegeven, dat zij voortaan hunne adverten tiën in onze cour ant, zonder prijsverhooging, kunnen geplaatst krijgen waar zij willen. Natuurlijk bedoelen wij hiermedezoover die plaats niet reeds is bedongen, maar overigens op elke pagina. Men geve slechts op onder welke rubriek men de advertentie wil geplaatst hebben. Zij, die zich met 1 October a. s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. NEDERLAND. HELDER, 24 September. Uit de Staatsbegrooting. De veiligheid van het Koninklijk paleis in het Noordeinde, van de Koninklijke stal len en van het Huis in 't Bosch eischt aansluiting van deze gebouwen aan de gemeentelijke waterleiding en aanleg van waterleiding in die gebouwen, zoover als voor brandblussching noodig is, alsmede aansluiting van het Huis in 't Bosch aan de brandweertelegraat of aan de telephoon. Voor aansluiting aan de gemeentelijke waterleiding in den Hoogenwal van het paleis in het Noordeinde zal in 1892 Feuilleton vnn de Heldersche-en Nieuwed. Courant. Novelle door OU1DA. (Slot.) Allen die daar waren, en het feest van Madame la Marquise bijwoonden, onder scheidden zich door hun rnng, door schoon heid of geest en die de Princesse de Conti een bruidsbouquet aanbood, welks bloemen uit paarlen en v/elks bladen uit smaragden hestonden, die zich inwendig er op beroemde, dat haar feest ter nauwernood door Zijne Majesteit overschaduwd kon worden, zij zelve was zich bewust, dat zij den palm der schoonheid noch aan de bekoorlijke dochter van La Valliére, noch aan haar vriendin Atbrnaïs behoefde af te staan, noch aan eene dier andere vrouwen, die zich onder de schitterende menigte in hare tuinen en lalons verdrongen. De jonge priester sloeg haar gade, en de klauwen van een verterenden hartstocht grepen hem in de ziel. Voor de eerste maal werd hij vergeten Zijn afgod ging hem achteloos voorbij, had voor hem geen enkelen blik, geen enkelen glimlach over, maar schonk hare betooverendste lachjes aan Saint Elix, aan de Rohan-Soubise, aan allen die haar omringden en zich beijverden haar aandacht te trekken. Een enkele maal richtte hij het woord tot haar. Madame la Masquise trok échter haar sneeuwblanke schouders op, welfde met een zeker ongeduld haar fijn geteekende wenkbrauwen en keerde zich lachend tot Saint Elix, die haar en De Montespan en Madame de Thianges vermaakte met een schertsend, min of meer f 2000 noodig zijn, voor aansluiting van het Huis in 't Bosch f 4000, voor aanslui ting der stallen en aanleg van waterleiding daarin f 3000, en voor aansluiting van het Huis in 't Bosch aan de brandweerte- legraaf of telephoon f 2000. Eene verhooging van f 2100 is aange vraagd voor de stenographische inrichting der Kamers. Voorgesteld zijn nog verhooging met f 300 van de bezoldiging van den kanse lier van het gezantschap te Brussel, f 1000 voor den hulptolk, tevens kanselier bij het gezantschap te Konstantinopel, f 3000 van den consul-generaal in Zuid-China en van dien te Teheran. Daar de bezoldiging van den consul te Calcutta te laag is, is de min. van Buitenl. Zaken voornemens om dien consul diens tractement als emi gratie-agent ad f 2000, dat dusver aan de schatkist verantwoord werd, te laten behouden. De minister van Justitie is van meening, dat het premiestelsel ter belooning van het constateeren van stratbare feiten in het algemeen geen goedkeuring verdient. Even als zijn voorganger wenscht hij, dat met dit stelsel worde gebroken. Zonder gelijktijdige nadere regeling van de tractementen der rijksveldwachters zou hij het echter niet billijk achten daaraan gevolg te geven, indien aan die beambten, voor zoover zij door het Rijk bezoldigd worden, niet een schadeloosstelling wordt toegekend voor het gemis der premien. Voor dit doel is, in afwachting van een algemeen werkenden maatregel, f 4000 op de Justitie-begrooting uitgetrokken. Een subsidie van f 5000 is op hoofdstuk Justitie uitgetrokken aan de Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerks- nij verheid in Nederland, ten behoeve van een museum van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen. Voor bijdragen en vergoeding aan ge meenten in de kosten van haar openbaar onderwijs wordt voor 1892 uitgetrokken f3.250.000, welk bedrag ook voor 1891 noodig bleek met inbegrip van f 250.000, waarmede de begrooting voor 1891 alsnog moet worden verhoogd. Voor bijdrage in de jaarwedden van onderwijzers aan bijzondere scholen wordt f82.500 uitgetrokken. gewaagd verhaal aangaande Madame de Lesdiguières en een aartsbisschop van Parijs. „Ik ben dus niet langer in ongenade en van de jaloezie van dien priester afhankelijk? fluisterde Saint Elix, na tal van andere gefluisterde woorden, Madame la Marquise toe. De Vicomte aanbad haar, niet wel is waar, zooals men te Langnedoc aanbad, maar dan toch op een wijze, die te Versailles voor zeer hartstochtelijk doorging. De Marquise lachte. «Misschien nietGij weet immers dat ik met Madame de Montevreau een wedden schap aanging? Die heb ik thans gewonnen. SstHij is vlak in de nabijheid. Ik ver wacht mij op een tragedie, vton anti z/Mr. Ie Vicomte, zoo gij een man van eer zijt, zult gij mij hedenavond met de wapenen in de hand rekenschap geven. Ik tracht mq niet achter mijn geestelijk gewaad te ver schuilen Saint-Elix keerde zich, toen die woorden hem in de ooren klonken, naar den spreker om, lachte minachtend en wees hem met een achteloos gebaar terug. «Met vrouwen en priesters vechten wij niet, Recerend Père Het feest was geëindigd de duizenden lichten in den tuin waren uitgedoofd, de salons werden ledig, de rijtuigen der hooge gasten met hun voorrijders en eeregarden rolden op den weg naar Versailles. Madame la Marquise stoud nogmaals alleen op haar balkon, liet haar armen op de vergulde balustrade rusten en zag naar beneden in het pnrk, waar de eerste schemering van den dageraad het geboomte verlichtte. Plotseling deed een glimlach haar witte tanden te voor schijn komen. Waaraan dacht zij Wie kon dit zeggen Een doodelijke stilte heerschte thans in de De minister van Marine vraagt voor 1892 voorloopig slechts credieten tot verzekering van den loopenden dienst, tot verdere uit voering var. onderhanden zijnde werken en tot nakoming van wetten en aangegane verbindtenissen, zich voorbehoudende zoo noodig later suppletoire begrootingen in te dienen. Bij zijn voorstellen tot verbetering van den toestand van het materieel, zoowel voor binnenlandsche verdediging als voor den algemeenen dienst, zal tot uitgangspunt dienen het rapport der Coramissifin van 1889 en 1890. Verdere ingrijpende veranderingen in het bestaande materieel zullen niet gebracht worden. Gelden zijn gevraagd voor het in aanbouw brengen van twee loodskotters, tot aanvulling van het reserve-materieel, verder voor een nieuw tonnenleggersvaartuig te Terschelling. Aangevraagd wordt f 24.000 voor den aankoop van den toestel van den heer Bellemo te Venetie om door de torpedo's zelf de netten, die tot beveiliging der schepen dienen, te doen doorsnijden. Uit de begrooting van financien blijkt, dat het voornemen bestaat een millioen in omloop zijnde muntbiljetten van tien gulden te vervangen door anderen van kleiner formaat. Met f 2000 wenscht de min. van Water staat de Zuidhollandsche Reddingmaat schappij te gemoet te komen in belangrijke kosten voor uitbreiding van personeel en materieel. De min. is van meening, dat de regeling van de ondersteuning van redders bij schip breuken of hun nagelaten betrekkingen door particuliere maatschappijen, met finan- cieele hulp voor zoover noodig van den Staat, de voorkeur verdient boven regeling van Staatswege. Voor dit doel wordt 11000 op de Staatsbegrooting voldoende geacht. De voortdurende uitbreiding van het verkeer maakt de aanstelling van meer personeel bij post en telegraafonvermijdelijk. Het zal in 1892 met omstreeks 110 personen toenemen en die vermeerdering zal ook strekken tot verlichting van de zware taak van menig beambte. Voor gebouwen en materieel moest eveneens meer geraamd worden. De op de Oorlogsbegrooting uitgetrokken kosten strekken alleen om den geregelden gang van den staatsdienst behoorlijk te verzekeren of om uitvoering te geven aan tuineu, die nauwelijks een uur te voren met een schitterende menigte waren gevuld ge weest, waar muziek en gelach hadden weer klonken en het feestgewoel de sluimerende echo's hadden doen ontwaken. Daar waar de tallooze lichten hun schijnsel hadden gewor pen op de edelgesteenten en paarlen der toi letten, op geblankette wangen en fonkelende sieraden, op de met juweelen bezette degens en de gouden borduursels der uniformen, viel thans de eerste grijze schemering van den aanbrekenden dag op het zilveren gebladerte der linden, op het vochtige gras, op de ge bogen stengels der bedauwde rozen en Madame la Marquise schrikte eenigszins, toen plotse ling de stilte om haar heen door een stap in het salon achter haar verbroken werd. //Madame, wilt gij mij nu even te woord staan P" Gaston de Launay nam haar handen van de balustrade af en hield die vast in de zijnen geklemd, terwijl zijn eigen stem hem zonderling kalm, doch tevens zonderling hard in de ooren klonk. z/Dus hebt gij mij niet langer lief?" //Vragen, die op dergelijke wijze tot mij worden gericht, beantwoord ik niet." Zij had hare handen willen terugtrekken, maar zij waren in zijn ruwen greep als vast geschroefd. «Geen uitvluchtenAntwoord.ja of neen //Welnu//Neen* dan. Zoo gij de waar- 1 heid vilt vernemen, is het mijn schuld niet, zoo zij u misschien onaangenaam of onhoffe lijk in de ooren klinkt." Hij liet haar handen los en waggelde achteruit als ware hij door een schot getroffen. I „Mijn God het is dus waar gq houdt I niet meer van mij 1 En dat zegt gij mij aldus I" wetten, Kon. besluiten of aangegane ver bintenissen. Zij is geheel ingericht als die voor de laatste jaren. Ten einde zoo min mogelijk officieren aan den werkelijken dienst bij het leger te onttrekken, zijn voor de werkzaamheden bij het Departement van Oorlog drie kapiteins minder berekend in wier plaats drie onderofficieren, als tijdelijk schrijver bij het Departement gedetacheerd, tot eersten klerk worden aangesteld. De voor 1892 gevorderde verhooging van uitgaven voor de infanterie vloeit hoofd zakelijk voort uit de vermindering van het incompleet aan officieren bij de infanterie. De Indische begrooting voor 1892. Het batig saldo van 1889 bedraagt f1,222,164 meer dan geraamd was en dus totaal f 3 116,738. De dienst 1890 zal volgens voorloopige uitkomsten een voordeelig slot vsn f 8,048,775 opleveren, of rnim 3} millioen meer dan was geraamd. Wat 1891 aangaat is te verwachten, dat het geraamde tekort van 23} millioen hoogstens 16} millioen zal bedragen. De cijfers der begrooting voor 1892 zijn de vol gende: Uitgaven in Nederland f 25 573,217 uitgaven in Indië f 110,780.123, totaal f 136,353,340. Mid delen in Nederland f 21,751,268in Indic f97.728,445 totaal f 119,549.713. Dus tekort f 16,803,627- In vergelijking met 1891 zijn de middelen f 5,697,368 hooger en de uitgaven f 825,502 lager geraamd. Hooger zijn 0. a. begrootkoffieverkoop f 1,460,000, tinverkoop f 295,000, opium f 1,340,000, zout f 305,000, exploitatie der spoorwegen f 697,000, post en telegraaf f 180,000, boschwezen f 327,400, in- en uitvoerrechten f 540,000. accijnzen f382,000, patentrecht en andere belastingen, met uitzondering van-de bedrijfsbelasting f 337,000. Lager zijn geraamd de bedrijfsbelasting f 250,000 en de iukomsten uit de suikercultuur f225,000. De vermeerdering der uitgaven wordt ruimschoots opgewogen, wat het eindcijfer betreft, door de ver mindering van de afdecling Binnenlandsch bestuur, ten gevolge van den lager geraaraden inkoop van koffie. Het tekort op de begrooting is voor 3} millioen het gevolg hiervan, dnt op den inkoop van 190,000 pikols koffie meer is gerekend dan volgeus de raming verkocht zulleu worden. Het te dier zake uit te geven bedrag is een voorschot ten behoeve van latere dienstjaren. Daarentegen is op een pro ductie van 80,000 pikols tin gerekend, terwijl de te verkoopen hoeveelheid volgens de raming 100,000 picols zul bedragen. De inkoopsprijs van die meer dere 20,000 pikols is ongeveer 5 ton, waarmede het nadeelig saldo moet worden verhoogd, om het juiste cijfer van het defieit te kennen, dat dus is f 13,800,000, of f 14,100,000 ab het uitvoerrecht op de suiker geschorst blijft. Voor de havenwerken bij Batavin en aanleg van Staatsspoorwegen is uitgetrokken f 7,335,000, voor nienwe bevloeiingswerken f 3,105,000, te aamen i 10,440,000. Het tekort op de gewone uitgaven is f 3,981,000. Maar niet onwaarschijnlijk zal de rekening later met een minder ongunstig eindcijfer sluiten. Yoor een oogenblik was Madame la Mar quise getroffen en bleef zij hem zwijgend aanzien, want die woorden werden geuit op een toon van vertwijfelinghet was de zwakke kreet van een man, die in doodsangst verkeert.en zelfs bij liet schemerlicht van den dageraad zag zij hoe zijne lippen asch- grauw werden, hoe een lijkkleur zijn gelaat overtoog. Doch weldra glimlachte zij, terwijl haar vingers met Osmin's nieuwen halsband speelden. «Dat zegt gij mij //aldus" Ik zou het u niet „aldus" gezegd hebben, monsieur, zoo een wenk mijnerzijds u voldoende ware ge weest en gij niet een zoo sterk verlangen naar oprechtheid aan den dag hadt gelegd. Maar als de lieden niet kiesch genoeg zijn om met een half woord te begrijpen, moeten zij de volle waarheid weten aan te hooren.... dit is dan slechts hun eigen schuld. Meendet gij dat ik, als een herderinnetje in een landelijke idylle, het kinderachtig spel van een onveranderlijken trouw ten eeuwigen dage zou voortspelen Hadt gij genoeg eigenwaan om u te verbeelden, dat gij mij zoudt blijven vermaken voor altijd en „Zwijg!" viel hij haar onstuimig in de rede. Zijn stem klonk heesch en hij snakte naar adem. „Vrouw, kent gij dan geen deernis Voor u voor eene als gij zijt, heb ik den hemel verworpen, heb ik mij diep in de zonde gewenteld en mijn kerk, mijn gemoedsrust, mijn eeuwige zaligheid, alles en alles verlorenVoor eene als gij zijt, ben ik een meineedige, een schijnheilige, een afvallige geworden, wiens gebeden gods lasterlijk, wiens eeden valsch, wiens beloften leugens zijnVoor uw glimlach heb ik de eeuwigheid getart, voor uwe kussen heb ik mijn leven hier beneden en mijn leven hier namaals ten offer gebrachtwant uw liefde De minister gelooft niet, dat, welke weg ook ten aantien der inlandsche koffiecultuur worde ingeslagen, de bate daarvan in volgende jaren gemiddeld grooter zal zijn. Wel mag worden* gerekend op aanmerke lijke verhooging vnn de inkomsten uit de Billlton- mijnen en beloven de Ombiliënvelden een nieuwe bate in de toekomst, maar de Indische regeerieg vreest daarentegen vermindering der inkomsten nit Banka. De minister kan dan ook den toestand der geld middelen, zooals die zich in deze begrooting afspie gelt, niet bevredigend noemen. Op den voorgrond stelt hij, dat Indië zelfstandig in zijne uitgaven moet voorzien. Om het evenwicht te verkrijgen is aller eerst noodig zninig beheer; maar er schijnt in dit opzicht gedaan, wat men van uit de centrale bu- reaux vermag. Beproefd zal nog moeten worden eene enquête, geleid door een man, berekend voor de taak en die zich geheel daaraan wijden kaneene en quête, die zich zou uitstrekken tot de geheele orga nisatie van ons bestanr, het geheele financieel en materieel beheer en ten doel zou hebben om te komen tot de kennis van al wat geconcentreerd, ver eenvoudigd, besnoeid en in verhouding tot Indië's financieels krachten doelmatiger ingericht zon kunnen worden. Met dien maatregel zal versterking dei- middelen gepaard moeten gaan, waartoe weldra voor stellen znllen worden gedaan. Maar daarnaast is versterking dringend noodig van het voortbrengend vermogen van Indië door de tot ontwikkeling der hulpbronnen vernachte werken. Dnarora heeft de minister nu reeds f 3,105,000 voor bevloeiingswerken op de begrooting gebracht en hoopt hij nog voor te stellen om de werken tot bevloeiing van de Solovallei aan te vangen. Ook zal hij, zoodra hij de gegevens heeft, voorstellen doen tot verbete ring der gemeenschapsmiddelen. Reeds is een wetsontwerp van de vorige Regeering onveranderd weer inge diend, nl. dat tot verhooging van de Marine- begrooting 1890. Alleen de Koninklijke boodschap is opnieuw gedrukt, terwijl aan den voet is aangeteekend„Het bij deze Koninklijke boodschap aangeboden ontwerp van wet, de Memorie van Toelichting en bijlage zijn geheel gelijkluidend met de stukken, gedrukt onder 192, Nos. 24, der Zitting 18901891, met dien verstande, dat de Memorie van Toelichting thans geteekend is door den tegenwoordigen minister van Marine." Zoo zullen wel meer ingetrokken wets ontwerpen volgen. De noodwet van den minister Seyffardt stelt, naar het „Vad.," een tienjarigen dienstplicht voor, zes jaren actieven en vier jaren reserve. De „Indische Mercuur" maakt melding van een gerucht, als zou de gouverneur- generaal van Neêrl.-Indie, mr. Pijnacker Hordijk, wegens particuliere redenen, het plan hebben binnenkort zijn ontslag in te dienen. kon met geen te hoogen prijs betaald wor den daarmede vergeleken waren eer, geloof, de goddelijke genade in mijne oogen waarde loos Gij ruktet mij uit mijn sfeer, uit de rustige kalmte van mijn bestaan, uw beeld vervolgde mij tot in mijn gebeden, gij waart steeds tusschen den hemel en mij, gij wildet mijn ascetischen trots buigen, gij gingt een weddenschap aan om mij mijne priestergeloften te doen verbreken en dan zijt gij on- barmhartig genoeg, wanneer uw weddenschap gewonnen is, wanneer uw spel u verveelt, wanneer uw overwinning waardeloos is gewor den, om mij zonder eenig zelfverwijt woor den als deze voor de voeten te slingeren 1* „Ma foi, MonsieurHet is aan u, niet aan mq, zelfverwijt tc gevoelen 1" riep zq minachtend. „Zijt gij nog altijd zoo provin ciaal gebleven, dat gij niet begrijpt, hoe een man, die niet langer weet te behagen, dit slechts aan zichzelf te danken heeft,; hoe hij dan blijkbaar de gave mist om de liefde, eenmaal door hem gewonnente behoudeu, en te wellevend moet zijn om een klacht te uiten De taal, door u gebezigd, klinkt mij vreemd in de ooren. De meeste mannen, monsieur, zouden zich gelukkig rekenen, - wanneer ik hun ook maar de geringste voor- 1 keur betoonde; ik duld geen verwijten, nochff wanneer ik mijne gunsten schenk, noch wan neer ik ze terugneem." s Een toornige gloed lichtte uit de oogen van Madame la Marquise, eu haar ironische, jj boosaardige glimlach had een beteekenis, die-; niet te miskennen was.Toen hij haar aanzag, k vielen Gaston de Launay de schellen van de M oogeneindelijk zag hij die vrouw, die hij met zulk een bliuden, afgodischen hartstocht had liefgehad, in hare ware gedaante. Zacht kermend boog hij het hoofd als:1 iemand, die door een doodelijken slag getroffen1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1