HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. gbotnmwi den doot. VersolilJnt loderon Dinsdag;, Donderdag on Zaterdag;. Abonnementsprijs per 3 Voor de courant luimen de geniceente v nnnr de overige plaatsen van Nederland B alle lunden, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Onst-Indic en Amerika). aan a Zuid- Afrika maanden: f 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0.90, ,1.35 1.75, 2.50, 2.10 r 3.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 20. P r'jj s der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang Tan de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 10 Ct. Advsrtentiën voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agent in het buitenland: België, Mr N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxellea. Watersnood in Spanje. Voor den Watersnood in Spanje zijn bij ons ingekomen de volgende giften Uit liet Weldadigheidsfonds van »Jong Holland" geïllustreerd Weekblad voor Jongeluiƒ10. Van N. N2.50 N. N1.— H. v. B0.50 L0.25 C. L0.25 NEDERLAND. HELDER, 26 September. Uit de Staatsbegrooting. Het getal beambten bij de Rijks-Univer siteiten wordt uitgebreid. Voor een verbouwing van het botanisch laboratorium te Utrecht is f 10.000 uitge trokken tot verbetering der gelegenheid voor practische oefeningen. Als eerste termijn voor meubilair voor het nieuwe laboratorium voor hygiëne enz., dat in 1892 gereed komt, is f 30.000 uitgetrokken. Aan de aanvrage om Rijkssubsidie voor een zeevaartschool te Veendam vooralsnog geen gevolg gegeven. De Reg. wil eerst afwachten of de vier georganiseerde scholen onvoldoende blijken om te voorzien in behoefte aan zeevaartkundig onderwijs in het Noorden. De aanvankelijk geraamde som van f 117.000 voor bouw van een houtmagazijn en sloepenloods op 's Rijkswerf te Amster dam is door bezuinigingen teruggebracht tot f 115.000. Voor uitbreiding van het werfspoor en het buizennet der waterleiding op 's Rijkswerf is f 7100 aangevraagd. De „Bellona", „Zeehond" en „Reinier Claeszen", voor den atbouw waarvan de aangevraagde sommen moeten strekken, zullen in 1892 voor den- dienst gereed komen en de „Koningin Wilhelmina der Nederlanden" in 1893. De „Johan Willem Friso" zal na terug komst van den winterkruistocht een tocht in de Noordzee en daarna een nieuwen .Feuilleton vaa de Heldersche- en Nieuwed. Courant. HET GEHEIM VAN WILDE-MEG. Naar FARGEON. Zij hielden zich, uit medelijden metJack's aandoening, doodstil. Dit kleine bewijs van oprechte gevoeligheid bracht eenigen onder hen op zijne zijde, en al de omstanders, vóór of tegen hem, beklaagden den jongen man. „Dank u," zeide hij eenvoudig, toen hij zich weder hersteld had, „Meg en ik spraken samen. Iets dat zij mij vertelde ik zal niet zeggen wat, gaf mij aanleiding om Hangen tijd in de nabijheid van de tent te blijven. Kameraads, ik mag je niet zeggen, welke reden ik daarvoor hadWat ik deed, zou ieder man van karakter ook hebben gedaanIk zag iets, dat mij woedend maakte, en het was na twaalven eer ik huis waarts keerde. Dit was een geluk voor Suze Duff gij kent allen de Duffs, maats dat ik zoo laat nog onderweg was, want de arme meid en haar bok waren in eene verlaten schacht gevallen, en. zij zou gestor ven zijn, als ik haar niet om hulp had hooren .roepen. Ik vloog naar de dichtstbij zijnde tent, en kreeg hulp, en wij haalden Suze uit het gat dertig voet diep op, en droegen haar naar haar ouders winkel." „Daar hadt je mij niets van verteld, Jack," zei Ster-bij-Nacht verwijtend. „Wat nut?" riep Jack uit, „ik had erger dingen in mijn hoofd. Wel, maats, toen juffrouw Daan en ik elkander verlieten, was het bijna dag, en ik ging recht door naar mijne tent, maar bleef buiten, daar ik in geene stemming was om jnaar bed te gaan. Dat's alles." De stemming begon ten gunste van Jack om te slaan, en had men dit oogenblik kruistocht doen. Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Speyk" is bestemd voor stationneering te Curacao en de „Van Galen" wordt voor eene reis naar Oost-Indie in orde gebracht. Er is op f'10,100 geraamd voor nieuwe toelagen en verhoogingen aan belasting ambtenaren van den actieven dienst en verder op het aanstellen van een tweetal nieuwe deurwaarders bij de belastingen te Amsterdam en Haarlem. Een memoriepost is uitgetrokken voor een vierde pantserfortcompagnie, met het oog op het in 1S93 betrekken van het fort Pampus. Bij het korps torpedisten zal een lichting voor herhalingsoefeningen wor den opgeroepen. De veld-eskadrons van het 3de reg. huzaren zullen wederom eenigen tijd buiten Den Plaag en Amsterdam worden gekantonneerd voor regimentsoefeningen. De bureelen der militaire verkenningen worden in een deel van 't voormalig Rijks magazijn van geneesmiddelen gevestigd. De proeven met geweren van klein kaliber en met rookloos kruit zullen worden voort gezet. Omtrent het nieuwe model cavalerie- sabel is nog geen beslissing genomen. De beslissing omtrent een keuze van een snel- vurend kanon zal niet lang meer uitblijven. Voor een subsidie aan de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland," zich ten doel stellende het ondersteunen van behoeftige dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, is een memoriepost uitgetrokken, in afwachting van nadere inlichtingen van het bestuurder Vereeniging. Voor het wapen der marechaussee is voor 1892 meer geraamd f 86.800, als gevolg hoofdzakelijk van een voorgenomen uitbrei ding van de iste en 2de divisie van het wapen met 24 hoofden en 14 paarden. Voor de Nederl. vischkweekers wordt f 9000 beschikbaar gesteld, terwijl ditmaal niet f 3000, maar f 6900 wordt besterad voor de bevordering van den zalmrijkdom der rivieren door maatregelen in het buitenland. Voor stichting van een nieuw gebouw voor het landbouwstation te Breda op een deel der te Breda aanwezige vestinggron- den wordt f 15.000 geraamd. naar de uitspraak van de meerderheid der aanwezigen gevraagd, dan zou hij zeker vrijgesproken zijn van de vreeselijke misdaad, die hem ten laste was gelegd. Maar de man van het gerecht, kalm en onverstoorbaar, liet zijn gevoel geen invloed uitoefenen op zijn oordeel. Hij bad Jack scherp opgenomen, en hij maakte nu aanmerking op hetgeen zijne aan dacht bezig had gehouden. „Er is bloed aan uw kleederen," zeide hij, „en gij ziet er uit, alsof gij geworsteld hebt. Uw hand is gewond." „Die heb ik gisterenavond gewond." W aar „Toen ik naar Breeknekpunt kwam." „Uw been ook „Jn, bet is stijf en doet mij pijn." Hij bukte om liet te wrijven, en toen hij zich weder oprichtte, ontmoetten zijne oogen het lijk van de vermoorde vrouw. Met eene uitdrukking van schrik en ontzetting bleef hij er op staren hij trachtte te spreken, maar de woorden bleven in zijne keel steken. Ten hoogste verwonderd volgden de goud delvers de richting van zijn verschrikten blik, en allen bemerkten liet mes. „Groote Godriep Ster-bij-Nacht, en wees met bevende hand naar het wapen. „Dat mes „Van wien is het?" vroeg de gerechts dienaar streng. „Van mijn makker," antwoordde Ster-bij- Nacht, bijna onhoorbaar. „Hij haalde het gisterenavond uit zijn valies, eer hij weg ging Een uur later was alles stil in de tent. Het lijk van de ongelukkige was op haar bed gelegd en behoorlijk gedekt. Een schildwacht liep buiten voor de tent. De wateren van de Wilde-Meg bruischten tegen Een bedrag van f 29.000 wordt over 1892 en 1893 gelijkelijk verdeeld voor verbetering van het Wierhoofd, aan den mond der haven „het Nieuwediep". Op de oorlogsbegrooting zijn onder de afd. studie en onderwijs thans gebracht de geraamde kosten van alle bij de wet inge stelde inrichtingen van militair onderwijs bij de landmacht, voor zoover niet in onafhankelijk verband staande met de korpsen, gelijk de hoofdcursussen. Zoo komen voor het eerst op de begrooting voor alle uitgaven voor de hoogere krijgs school. De leerlingen van den nieuwen hoofdcursus te Kampen zullen in de burger manege te Zwolle onderwijs in het paard rijden ontvangen. Het doel is, te blijven voortgaan met den aanmaak van de nog noodige vuur monden van 15 en van 10 cM., benevens met de aanschaffing van het benoodigde aan uitrusting, buskruit en projectielen voor die vuurmonden. De voorraad mitrailleurs zal worden uitgebreid. De Regeering wenscht te Rotterdam een tweeden adjunct-commissaris van het loods wezen aan te stellen, die aldaar noodig is wegens de in de laatste jaren steeds toege nomen werkzaamheden op die standplaats in verband met de meerdere scheepvaart. Het personeel van het Rijksopvoedings gesticht te Alkmaar wordt met een be waarder uitgebreid. Verhoogingen zijn voorgesteld van de jaarwedden van den directeur, den adjunct directeur en den hoofdonderwijzer in het Rijksopvoedingsgesticht aldaar. Voor landbouw-onderwijs zijn voor 't loopende jaar de volgende subsidien verleend: 1 2500 voor de boschbouwschool te Frederiksoord (van waar verleden jaar drie leerlingen kwamen met het diploma van boschbaas, die alle drie spoedig zijn geplaatst)f 3000 voor de Zuidhollandsche Leerhoeve f 2000 voor de vakschool te Bolsward (die achtereenvolgens bezocht werd door zeven, vijf en vijf leerlingen) f 1000 aan de Friesche Maatschappij van Landbouw voor een consulent in de zuivel bereiding; f 941.729^ aan de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw voor het onderwijs in de zuivelbereiding den rotswand, die hen gevangen hield, en vielen met zilveren stralen weder in hunne bedding terug. „Zilverziel", zeide Prins Zilvergoud, „wij bevinden ons in de tegenwoordigheid des doods, den somberen geest, waarvan de Bestuurder-der-Stilten sprak, toen hij ons onze toekomst voorspelde. Over het leger van dit levenlooze schepsel zweeft een donkere geheimzinnige schim. De vrouw rusthaar woeste leven is geëindigd en zij zal niet meer zondigen. Vreeselijke, maar weldadige dood! Welk geheim verbergt uw sluier,dat eens ontdekt zal worden door hen die leven, gelijk deze ongelukkige leefde Buiten, in den stillen nacht, werden stemmen gehoordde deur van den tent werd zacht geopend en Fred Mellon kwam binnen. Eerbiedig en aangedaan lichtte hij het laken van Meg's gelaat en staarde het medelijdend aan. Toen hij het weder bedekt had, beschouwde hij oplettend de tent en alles wat er in was. Het eerste, dat hem trof, was het klompje goud hij raapte het op en stak het in zijn zak. Het scheen, dat hij kinderachtig was, want hij zocht en gluurde in alle hoeken. „Niets," mompelde hij. „Geen enkele draad geen schijn van bewijs 1" Nauwelijks had hij dit gezegd, of hij bemerkte onder het bed een stukje papier, dat beschreven was. Hij las het, eerst onverschillig, daarna nog eens met plotseling ontwaakte belangstelling, „Bewijzen doet het niets," zeide hij, „maar God weet waartoe het leiden kan 1" Zijn onderzoek was nu spoedig geëindigd, hij verliet de tent en wenschte den schildwacht goedennacht. „Fred Mellon", zei hij, terwijl hij de richting naar de stad insloeg, „je hebt eene heilige taak te volbrengen, hoe je die zult uitvoeren is je op 't oogenblik niet recht over 't afgeloopen jaar (iii 7 curcussen werd aan 231 leerlingen onderwijs gege ven) 1785 voor tuin-, landbouw en veeteelt aan 't Bestuur der Vereeniging tot bevor dering van tuin-, landbouw en veeteelt te Vlijmen (subsidie zal bestendigd worden op de reeds aangenomen voorwaarde eener grondige verandering); f 300 aan 't Gemeen tebestuur van Hoorn voor een opgerichten landbouwcursusf 625 over't laatste kwar taal van 1890 voor een landbouwvakschool, opgericht door de Maatschappij van Wel dadigheid en f 2600 over 't jaar 1891, waaronder f 100 als bijdrage in de kosten voor den aanleg van een proefveld ('t onder wijs, in tweejarigen cursus verdeeld, wordt voorloopig gevolgd door 4 leerlingen) f 2000 aan de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde voor een tuin- bouwleeraar, als hoedanig is benoemd de heer H. Ide, directeur der school te Fre deriksoord. Opnieuw zijn door de Regeering onveranderd ingediend de wetsontwerpen op het faillissement en de surséanse van betaling, tot verhooging en wijziging van hoofdstuk VII der Staatsbegrooting voor 1890 en tot nadere beschikbaarstelling van gelden wegens door het Dep. van Oorlog gedane verstrekkingen over de dienstjaren 1890 en 1891. Als een bewijs, dat het der Regeering ernst is met haar "voornemen tot belasting hervorming, deelt men aan De Delftsche Opmerker mede, dat thans aan het Minis terie van Financien een nieuwe wet op de registratie wordt bewerkt; de heer mr. C. E. Achterberg, inspecteur der registratie aan het Ministerie, is met het ontwerpen belast. De Zuiderzee-Vereeniging heeft weder een nota in 't licht gegeven, betrekking hebbende op het onderzoek omtrent de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. Dat onderzoek is, zooals men weet, tot nog toe geschied onder leiding, voor zooveel het technische gedeelte betreft, van den heer C. Lely, thans minister van Waterstaat. Deze nota bevat de uitkomsten der ter reinwerkzaamheden, verricht in 1889 en 1890, en welx. grondboringen2. stroom metingen 3. verschillende metingen. Als uitkomst van de grondboringen kan duidelijk. Zet je geestvermogens aan 't werk, oude jongen. Het welslagen zal je belooning zijn. De onschuld rechtvaardigen en de schuldigen straffen Wel eene edele taak I Nu is 't de gelegenheid om te be wijzen, van wat voor stof je gemaakt bent. En als je over jezelven tevreden bent, en je taak gelukkig volbrengt alleen op die voorwaarde Fred mag je tot belooning de hand van weduwe Cherry vragen. Aange nomen? aangenomen!" XIV. De vrouw, die daar ligt, zal niet in haar graf rusten. Ofschoon het stadje aan de Wilde-Meg niet ouder was dan drie of vier jaren, kon zijne geschiedenis toch reeds menige aan grijpende gebeurtenis aanwijzen maar geene was zoo belangrijk als de moord op de vrouw, die aan de onrustige rivier haar naam geschonken had. De spanning was hevig en werd grooter tegen den vierden dag, waarop Meg begraven zou worden. Bij stilzwijgende overeenkomst werd aan het lijk der ongelukkige eene begrafenis toegekend op algemeene kosten. Haar leven was een schandvlek geweest en zij had het doorge bracht in aanhoudende schending der maat schappelijke orde en wetten maar de wilde, onverschillige, moedige natuur van die vrouw had haar bij velen bemind gemaakt, en haar gewelddadige dood was oorzaak, dat zij nu door allen beklaagd werd. Er kwam nu een aantal weldadige handel wijzen aan het licht, die zij op haren ruwen en ongeregelden levensweg bewezen had. Voor kinderen en dieren was zij altijd bijzon der vriendelijk geweest, en de kwaadaardigste hond likte haar hand, als zij hem streelde. Dit alles herinnerde men zich, nu zij dood was. Bij de lijkschouwing waren de bewijzen worden aangenomen, dat, wanneer men zeer kleine bedijkingen, die op enkele plaatsen langs de kusten wellicht mogelijk zijn, buiten beschouwing laat, wat betreft de gesteldheid van den bodem, voor indij king en droogmaking op eenigszins groote schaal slechts in aanmerking komen a. ten zuiden van de ontworpen afsluitlijn over Wielingen, het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, het Wieringermeer en het gedeelte ten noordoosten van Urk; b. ten noorden van die lijn twee op zich zelf staande gedeelten, namelijk een gedeelte van de Friesche Wadden en de Lauwerzee. De gemeenschappelijke uitkomst van hït thans ingestelde onderzoek en van de onder zoekingen, door prof. Van Bemmelen ver richt in het zuidelijk gedeelte van de Zui derzee, welk gedeelte slechts voor een ondergeschikt deel identiek is met het gedeelte waarover zich dit nieuwe onderzoek heeft uitgestrekt, is, dat ten minste */4 van de gronden der toekomstige polders bezuiden de afsluitlijn over Wieringen zal zijn bouw grond, grootendeels van groote waarde en slechts een ondergeschikt gedeelte van geen onmiddellijke waarde. Drie platen zijn bij de nota gevoegd, 1 waarop alle grondboringen zijn aange- 1 teekend, die in 1889 en 1890 zijn verricht. Het „Vad." spreekt beslist het bericht tegen, dat de heer Sprenger Van Eijk tot burgemeester van Rotterdam zou benoemd worden. De Koonprins van Italië komt a. s. Woensdag te Amsterdam en bezoekt van daar eenige Noordhollandsche gemeenten en verder Den Haag. Volgens den Parijschen correspondent van de N. Rott. Ct. zou Portugal wel eens, om uit zijn financieele moeilijkheden te J geraken, zijn toevlucht kunnen nemen tot verkoop van een zijner koloniën, bijv. de oostelijke helft van Timor. Voor dat. geval wijst de schrijver op 't gevaar van I afstand aan Groot-Brittannie, Duitschland of Frankrijk, waardoor voor ons een minder aangename nabuurschap ontstaan en een punt aan onzen invloed onttrokken worden zou, dat later van groot belang kan worden. Hij betreurt, dat wij ons bij het tractaat van 20 April 1859, waarbij onze verhouding, ter zake van Timor, - met Portugal is geregeld, niet de voorwaarde hebben j verzekerd, dat Portugal aan geen mogend- voor Jack's schuld verpletterend. Zijne eigene bekentenissen waren genoeg om hem schuldig te doen verklaren, en alsof hij de publieke opinie wilde trotseeren, deed hij geene poging om verzachtende omstandig heden aan te geven. Met over elkander geslagen armen, beantwoordde hij de vijandige blikken zijner aanklagers met even vijandige blikken. Zijn gesprek met Ster-bij-nacht, voor dat hij naar Breeknekpunt ging, het raedenemen van zijn mes en zijn gezegde tot zijn mak ker „als ooit dit mes met bloed wordt bevlekt, dan zal het zijn tot zelfverdediging of tot bescherming van hen, die ik liefheb" zijne verdachte bewegingen tijdens het plegen van den moord het bloed aan zijne kleede ren de wonden aan zijn been, die verklaard werden als door Meg in haar doodstrijd te zijn toegebrachtzijne gescheurde kleeding zijne veranderde stemming op den volgenden dagdit alles vormde een keten van bewijsgronden, die onverbreekbaar scheen te zijn. Een machtige getuige tegen hem was Peter, Meg's onwijze broeder. Deze verscheen zwak en vermagerd ODder het verhoor. Hij had Jack bespied, gedurende al den tijd, dat deze zich bij de tent van Meg schuil hield, omdat hij zeker was, dat Jack kwaad, tegen Meg in 't schild voerde. De onzamen- hangende beschrijving, die hij van zijne wacht gaf en het levendige verhaal van zijne worsteling met Jack, werden door de menigte van toeschouwers met ademlooze belangstelling gevolgd. „Welken kant ging hij uit, nadat hij u op den grond had geworpen P" werd hem gevraagd. Peter antwoordde„Hij vloog regelrecht naar Meg's tent." Van hetgeen verder gebeurd was, herinnerde Peter zich niets

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1