L)en vl nu noj^e^mledeeiitjP ^a3 commiUi^^ voor d^^esbïbhotheek^ dat door het afbranden van het perceel Stins op 't Wad, «le mogelijkheid was geschapen, het gevaarlijke voor het verkeer over dien weg aldaar weg te nemen, en was door B. en W. dan ook aan Stins opgelegd geworden, j het perceel binnen de rooiïngslijn op te «l bouwen. Met betrekking tot dien weg heeft Voorz. een onderhoud gehad met het polderbestuur, hetwelk verklaarde het terrein voor de ver breeding van den weg te willen aanschaffen den weg aanleggen, waarna dien weg zal - komen in onderhoud voor rek. der gemeente. Tevens wilde het polderbestuur, naar aanleiding der uitbreiding van de kom der gemeente, aan de zijde van de Laan, dat gedeelte weg, hetwelk dan nu ook behoort tot de kom, aan de gemeente overdragen. Voorz. meende dat de Raad dit aanbod van het polderbestuur bijzonder op prijs zou stellen. De heer Plomp vraagt of met de verandering van het politie-reglement de verplichting op de gemeente is gekomen, die straat voor hare rekening te moeten nemen. Rust die verplichting S m niet op de gameente, dan is spreker er ook niet voor. De heer Stammes merkt op dat het allen V;J gemeentewegen zijn, doch dat de Polder alleen i a het onderhoud heeft voor zoover ze buiteu de Pi kom liggen. En nu meende spr. met het oog II* op de geplaatste lantaarns en de uitbreiding [3 dier kom, dat de polder er der gemeente een ia dienst mede deed, eerst dien weg in orde te brengen en hem dan aan de gemeente over F te dragen. De heer Plomp kan het geen dienst bewijzen !'i" noemen, daar de overdracht toch voor de gemeente de kosten van het onderhoud ver- j; oorzaakt. Spr. vindt juist in het feit dat de -r Polder de wegen onderhoudt, het bewijs, dat JL de Polder ze ook moet onderhouden. En dan, meent Spr., mag de Raad niet in die over dracht berusten. De heeren Kooi en Stammes meenden toch dat door de uitbreiding der kom, het onderhoud dier wegen voor de gemeente komt. De heer Plomp zegt dat het er niets toe doet of de kom uitgebreid is of niet. Is die overdracht een gunst 1 Dan is hij er tegen. Is het plicht Dan moet het. Voorz. doet toezegging, een onderzoek in te stellen naar de verplichtingen der gemeente. De heer Govere zegt, zich niets te kunnen herinneren van eenige bepaling daaromtrent, doch dat een dergelijke overdracht alleen berust op de gewoonte. De heer Roggeveen meent dat bij een vroe gere overeenkomst tusschen polder en gemeente het water, aan den polder behoorende, voor V zoover het binnen de kom ligt, aan de ge meente kwam. Verder is ZEd. van eene over- d( eenkomst niets bekend en ondersteunt spr. het voorstel van den heer- Plomp, dat door de andere leden ook wordt bekrachtigd. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer v. d. Maaten de benoeming van den keurmeester ter sprake. Voorz, deelt mede dat de benoeming van dien functionaris, volgens besluit der vorige R raadsvergadering, bij de behandeling der be- grooting zal plaats hebben. Alvorens de vergadering te sluiten, deelde voorz. mede, dat door de aftreding en her benoeming van den heer Jb. Stammes als raadslid, deze een ondeelbaar oogenblik heeft opgehouden lid van het Rietbos te zijn. Spr. vraagt of de heeren over die benoe ming stemmen willen. Bij acclamatie heeft de herbenoeming van den heer Jb. Stammes plaats. Et, Al d< D ©i i M Texel. Het Dep. Texel van de M. t. N. v. 't A. hield jl. Maandagavond eene huishoudelijke vergadering. De rekening van den Penningmeester, sluitende met een klein saldo, werd goed gekeurd. Uit het verslag over de leesbibliotheek bleek, dat van deze inrichting in den vorigen Het i «risba bevel Is e< rens i vers VersB 0l( De wederwaardigheden van Kapitein Fieramosea. HUtc r Signora Maria had haar zoon zoo innig lief, dat er in haar hart slechts weinig plaats voor hare dochter was. Maar besloten zijnde keur 'n naterieelen zin haar best voor hel meisje likten doen en geen acht te slaan op genegen- i heid, liefde, vriendschap en dergelijke, had zij zich in het hoofd gezet, dat Cecilia een a zeker welgesteld advokaat, die veertig jaar ouder dan zij was, zou trouwen. En Giustina, die, evenals haar oudste zuster, het geld met rp eene passie beminde, die uit kleingeestigheid en feei ellendige, levenslange armoede voortspruit, stwiss juichte dit plan warm toe. rken Enrico zelf, zoo uitgeslapen als hij was, zou zich uit eigen beweging nooit tegen zijne moeder verzet of zich met zulk eene zaak, die uitsluitend de ouders aangaat, bemoeid UX hebben, indien Cecilia hem niet door hare JDU tranen en gebeden voor zich gewonnen had, tflevei oen laatst te huis was. „Men wien andèrs zal ik haar hier laten trouwen dan met Signor Biagio vroeg zijne moeder verstoord, toen hij op een keer het waagde zich tegen haar plan te verzetten. Enrico trok verlegsn aan zijn snor. ;roond Natuurlijk moest Cecilia met iemand trouwen, rdt vei Zij was veel te mooi eu te lief om haar toe ifQ ]te staan, dat zij eene tanige en kwaadaardige Itraat ou<*e vrÏÏ,ter wei'd zooals tante Giustina of >fdgr eene dikke, huilerige dito als tante Teresa. „Zij heeft geen bruidschat meê te brengen, uweai jjjg moejfe n-aard is en wie zal haar zonder r£) "Idafc trouwen vervolgde Signora Maria. rTE. «Een belangeloos jongmensch", zei de arme Enrico, om iets te zeggen. „Zoek er een," was het cynisch en kort werden bij acclamatie herbenoemd de heeren S. Keijser Pz. en D. J. Bakker. Tot lid van bestuur van het departement werd gekozen de heer C. A. de Braai. Uit de ingekomen stukken bleek, dat in deze maand een spreker van wege het hoofdbestuur in dit departement zal optreden. Besloten werd om, evenals vroeger, aan ieder lid twee introductiekaartjes uit te reiken voor de te houdene volksvoorlezingen. Texel. Van de teOudeschild bestaande Vereenigingen, heeft het mannenkoor „Anri- citia," de wintervergaderingen hervat. De oefeningen worden voortaan gehouden in de „Zeven Provinciën," onder directie van den heer Klazinga. Het bestuur van „Ami- citia" heeft een bundel nieuwe zangstukken ingevoerd en daarmede stelling zeer in het belang der Vereeniging gehandeld. Broek op Langedijk. De kantoren alhier, te Noordscharwoude en te Nieuwe Niedorp van de telegraaflijn tusschen deze gemeente en Winkel zijn thans op werk dagen tot 's avonds 6 uur geopend. De diensturen zijn op werkdagenvoorm. 8it, m. 122, nam. 49; op zon- en feestdagen voorm. 89 en nam. 12 uur. OudkarspeL Bij de jl. Maandag alhier gehouden harddraverij werd de prijs behaald door het paard van den heer J. Butter Cz., berijder C. Butter, en de premie door het paard van den heer J. Bakker, berijder de eigenaar. Het laatst waren mede op de baan de paarden van de heeren A. Borst Az. en A. Kroon Jbz. Prijs en premie, een rijzweep en een leid sel, werden met een gepaste toespraak aan de overwinnaars uitgereikt. Het feest, door goed weder begunstigd, liep in de beste orde af en werd door een talrijk publiek bijgewoond. Bovenkarspel. Na die betrekking 31 jaren te hebben bekleed, is den heer J. Smit alhier op diens verzoek een eervol ontslag verleend als ontvanger dezer gem., en is in zijne plaats benoemd de heer D. Smit. Hoorn. In de jl. Dinsdag alhier gehouden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging „Burgerplicht" is tot can- didaat voor lid van de Provinciale Staten, ter vervanging van mr. W. K. Baron van Dedem, gesteldde heer M. de Jong, alhier. Amsterdam. Van hier wordt aan „het Vad." bericht, dat de gewezen kora- mandant van de brandweer, de heer Van Moock, voornemens is indien de Raad blijft weigeren hem pensioen te verleenen een rechtsvordering tegen de gemeente in te stellen. Marine en Leger. Heden werd te Helle voetslu is de divisie voor binnenlandschen dienst ontbonden en de kapt. ter zee G. Brand eervol van het bevel daarover ontheven. Bij gunstige gele genheid vertrekken dan naar hier Hr. Ms. ramscbip „Guinea", comm. kapt. ter zee D. G. Brand Hr. Ms. monitor „Cerberus", comm. kapt.-luit. ter zee A. G. Ellis en Hr. Ms. stoomkanonneerbooten „Balder", „Braga" en „Heimdal", respectievelijk onder bevel van de luits. ter zee 1ste kl. C. J. G. de Booy, W. H. Souman en W. M. J. Visser. De luit. ter zee 2de kl. A. van den Driesen Mareeuw, dienende aan boord van Hr. Ms. rammonitor „Panter", wordt met 11 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. C. Dunlop, ter wijl de luit. ter zee 2de kl. C. Kruys met dien datffm geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructiescbip „Marnix". Ingevolge machtiging bij Kon. besluit van 28 September jl., worden Hr. Ms. ramschip „Buffel" en Hr. Ms. rammonitor 1ste kl. antwoord. Een schitterend beeld, uit een blinkend uniform, flikkerende oogen, witte tanden en prachtig postuur bestaande, deed zich voor Enrico's geest op. „Bijvoorbeeld Fieramosea," zeide hij zoo zacht mogelijk, opdat Cecilia het niet hooren zou. „Een kwast, met meer goud op zijn jas dan in zijn beurs, zeker antwoordde Signora Maria op minachtenden toon. Dan heeft die kwast veel van mij," zei de luitenant. Daar is verschil in,* stotterde de moeder. „Doch het is de moeite niet waard er over te spreken, Enrico. Geen meisje zou het in haar hoofd krijgen Signor Biagio te bedanken. Hij is rijk en gezien en ofschoon hij natuur lijk niet jong meer is, zoo zal hij haar des te getrouwer ziju, en in plaats van Cecilia's hart te breken door over een paar jnar andere vrouwen na te loopen, zal hij goed voor haar zorgen en altijd te huis blijven." „Arme Cecilia dacht de jonge man en den volgenden dag fluisterde hij eenige woor den van hoop en moed in de ooren zijner zuster, voor dat hij weêr vertrok. n. Fieramosea was van plan drie dagen te wachten vóór hij een tweede bezoek aan het huis achter de groene deur aflegde natuurlijk wachtte hij daarmede slechts twee dagen en gaf als reden daarvoor op, dat hij bezig was aan Enrico te schrijven. „Had de Signora iom§ een boodschap De Signora bedankte hem zeer voor zijne beleefdheid, maar zij had niets te zeggen, daar zij pas kort geleden geschreven had. Zij zat stijf recht overeind op het puntje van haar stoel en sloeg geregeld alle vriendelijke uit- Jieckman eu de kapt.- luit. ter zee L. Backcr^ Overbeek, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. Van de 5 cadetten, die wegens wangedrag met 1 September jl. weder aan de Kon. Milit. Akademie te Breda moesten terug- keeren, zijn, naar aan de „H. Ct." gemeld wordt, nu reeds 4 voorgedragen voor benoe ming tot 2de luitenant. De machinist 1ste kl. der Marine G. P. W. van der Klugt deed met goed gevolg examen ten overstaan van de daartoe te Amsterdam bijeengekomen commissie, voor de vereischten tot opneming in het vaste korps machinisten der zeemacht. De luit. ter zee 2de kl. H. W. de Jonc- heere, uit West-Iudië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. Met 10 dezer worden geplaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" de luits. ter zee 2ae kl. Jhr. C. Roëll eu O. F. Pabstmet 13 dezer aan boord van Hr. Ms. instructiekorvet „Nautilus, de luits. ter zee 2de kl. D. E. van Dijk en J. P. F. van der Mieden van Opmeer en aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, de luits. ter zee 2de kl. G. W. de Leur en J. G. W. J. Eilerts de Haan, ter wijl op non-activiteit worden gesteld de luits. ter zee 2de kl. R. J. Castendijk en F. Bau- duin, dienende op bovengemelde instructie korvet. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Mb. pantser- dekkorvet „Sumatra", onder bevel van den kapt. ter zee P. G. Bruch, in den voormid dag van 30 Sept. jl. van Gibraltar vertrok ken, tot voortzetting van de reis naar Oost- Indië. Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Aruba," commandant de kapitein-luitenant ter zee Ha zenberg, is gisteren geïnspecteerd door den schout-bij-nacht C. H. Bogaert, directeur en commandant der Marine alhier. De schietoefeningen aan de Hors zijn nn afgeloopen. Benoemingen, enz. Aan den veldwachter J. Sclirieken te Zijpe is op zijn verzoek een eervol ontslag uit zijne betrekking verleend met ingang van den 21 September jl. Bij Kon. besluit is de heer A. E. Zimmer- man benoemd tot burgemeester der gemeente Hoorn. Bij Kon. besluit is Jhr. M. W. de Jouge benoemd tot burgemeester van Schermerhorn. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzeres aan eene bijz. school te Zaandijk, mej. A. de Boer, te Oude Wetering. Voor de betrekking van hoofd "der Noor- derschool te Wormerveer, jaarwedde f 1225, met vrije woning en tuin en f' 100 voor te geven herhalings-onderwijs, hebben zich 205 sollicitanten aangemeld. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken van 29 Sept. jl. is, op ver zoek van den benoemde, ingetrokken de benoeming van B. H. Habbema, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn, tot lid der commissie, welke in dit jaar te Amsterdam zitting zal houden tot het afnemen van het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs iu de vrije- en orde- seteningen der gymnastiek, en is in die com missie benoemd tot lid J. A. Hijner, onder wijzer aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. Landbouw en Veeteelt. Schagen. Aan de gisterenmorgen alhier, vanwege de afdeeling Schagen en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw gehou- noodigingen, die tot een gesprek aanleiding konden geven, onmiddellijk af. Hij vroeg naar de Signorina. Zij was niet heel wel, werd hem gezegd, en werkelijk, haar deur bleef onverbiddelijk gesloten. „Ik zal morgenhm naar haar laten vragen," stamelde de ongelukkige zeeman. (Hij wilde zeggen „bezoeken", maar het Madusahoofd moet in den regel er minder onaangenaam uitgezien hebben, dan de signora op dit oogenblik keek.) „Wij zijn van plan morgen voor eenige dagen een klein uitstapje te gaan maken," antwoordde de dame. Haar bezoeker was overtuigd, dat dit een groote leugen was. Yier menschen met een inkomen, dat hen iu Nederland zonder twijfel niet eens van hongerlijden zou vrijwaren, waren er juist de menschen niet naar om uitstapjes te maken. Fieramosea stond op eu nam op de statigste manier ofscheid, waardoor hij zijne gekwetste ijdelheid verraadde. Een soort van spijtigheid kenmerkte de norsche houding van Enrico's moeder, toen zij hem goeden dag zeide, maar zij wilde niets laten merken. De blikken van den luitenant hadden bij zijn eerste bezoek te veel gezegd en Cecilia was sedert dien tijd onverdragelijk geweest, dat zij zoover gegaan was van signor Biagio af te snauwen. De arme Fieramosea ging geheel moedeloos naar beneden. Toen de g#oene deur achter hem dicht viel, keek hij met een droevigen blik naar de vensters der derde verdieping. Onmiddellijk werd er een open gestooten en Cecilia's blond gelokt hoofd kwam te voorschijn. Zonder schijnbaar eenigszins op den wanhopigen minnaar te letten, wiens houding reeds zijn geheim aan de halve buurt verklapt had, riep zij een troepje duiven, dat zich op het parapet van een naburig bakker, van fiier, mei 3 sfukfljo. Bakker, id., 4P. Boekei Cz., id., IC Bijpost, id., 2 G. Clay, van Haringhuizen, 5 K. Jonker, id., 1 P. Kaut, van Moer beek, 3 K. v. d. Oord, van Barsingerhorn, 2 D. Stammes, van Schagen, 2 K. Stapel, van Sijbekarspcl, 3Joch. Waiboer, van Barsingerhorn, 4, en C. Wit, van Lutjewinkel, 3 stuks. De eerste prijs werd toegekend aan een ramlam van den heer A. Bakker, van hier, de tweede aan een van den heer K. Jonker, te Barsingerhorn en de derde aan een van den heer K. Stapel, te Sijbekarspel. Als keurmeesters waren opgetreden de heeren E. v. d. Horst. P. Timmerman Dz. en C. Zijdewind. Deze aanvoer werd door de kenners be schouwd als de beste, in vergelijking tot de aanvoeren van voorgaande tentoonstellingen. l)e uienbouwers in den polder Waard en Groet betrekkelijk weinigen verbouwen daar dit gewas zijn over den oogst dit jaar weinig tevreden. Yoor de kleinste helft bestaat hij uit zoogenaamde piepers, die waar deloos zijn, omdat zij niet kunnen duren. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No. 52 De toekomst van Californiës vruchtenteelt. FeuilletonIn de oude Missie. (Slot.) Overzicht der week. Economisch-Statistiek gedeelte. Uit Merced County. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 4 October, Burg, voorm. 9.30, ds. van Schaick. Koog. voorm. 10 uur, ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Niessink. Oudeschild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Oosterend, nam. 2 uur, ds. van Schaick. Doopsgezinde gemeente te Texel. Oosterend, voorm. 10 u. en Burg, 's av. 6.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 4 October, voorm. 9,30, Oudesluis, ds. Miihring. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 4 October, geen dienst. Doopsgezinde gemeente. Zondag 4 October, voorm. 9.30, Zuid- Zijpe, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 4 October, voorm. 9.30,geeudienst. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 4 October, voorm. 9.30, ds. Kocb. Buitenland. Belgie. De „Précurseur" meldt, dat de onderhandelingen tusschen Belgie en Duitschland tot sluiting van een handels verdrag, op het punt staan tot het ge- wenschte einde te zullen voeren. Beide rijken zouden de rechten op verschillende artikelen verminderen. Alleen de suiker kwestie eischt nog eenig onderzoek, maar men is het toch reeds eens over de ver laging van de premie en het aannemen van een vrijzinniger stelsel. Generaal Boulanger heeft zich gisteren op het kerkhof van Ixelles te Brussel van het leven beroofd. Door een Reuter-tele- gram wordt deze tijding bevestigd. Naar men zich zal herinneren, werd op dat kerkhof voor eenige maanden zijne vriendin, mevrouw de Bonnemain, ter aarde besteld. Deze dame, die zeer bemiddeld was, overleed, naar men zegt, zonder aan Boulanger een beduidend gedeelte van haar fortuin vermaakt te hebben. Boulanger zeil had geen vermogen en zijn pensioen ver viel, toen *hij uit Frankrijk verbannen en van al zijn rechten vervallen werd verklaard. Sedert het ineenstorten der Boulangistische partij hielden natuurlijk ook de bijdragen huis in de zon zat te koesteren, tot zich. Zij vlogen terstond naar haar toe eu de tamste zette zich op haar schouder. Zij pakte en liefkoosde haar en strooide een handvol graankorrels zoodauig, dat zij precies bij de voeten van den jongen man terecht kwamen en liet de duif los om het eten te zoeken. De geheele troep volgde en Cecilia sloot het venster. Doch toen de duiven rond hem vlogen en elkander den buit betwistten, bemerkte Fieramosea, dat er iets wits onder den vleugel van de tamme duif te voorschijn kwam. De kleine gulzigaard te pakken, was op dit oogenblik eene kleine moeitehet volgend oogenblik was hij de gelukkige bezitter van het briefje, dat zij hem onbewust gebracht had. Hij had juist nog over zooveel voorzichtig heid te beschikken, dat hij het briefje niet las, voordat hij den hoek om was. Hij vond, dat hg een heldhaftig besluit genomen had, door zoo lang te wachten, weshalve hij eene groote teleurstelling ondervond toen hij merkte, dat al zijne handelingen bespied waren. Een dame, die op een balkon zat, dat een vrij uitzicht over de acasia's schonk, keek hem glimlachend aan. Zij was jong en zag er vrij lief uit. Zoo Fieramosea niet verliefd was geweest, dan had hij gevonden, dat zij zeer mooi was. Hoe het ook zij, hij wenschte dat zij te Jericho zat en stapte verder voort met een kleur als een meisje. Toen hij twee minuten later het briefje open maakte, zag hij zich in het bezit van een haastig geschreven, vies, zielroerend gebrabbel, waarin hem gemeld werd, dat Cecilia op het punt stond van wanhoop te sterven. Hare moeder lette meer op haar dan vroeger en deed niets anders dan haar beknorren. Tante Giustina hield van den zes, ue werden gegeven. Kortom, men beweerde, dat Boulanger, die gewoon wasopgrooten voet te leven, zich sedert den dood van mevrouw De Bonnemain zeer moest be helpen. Een later bericht luidt: Vier werklieden, die op het kerkhof van Ixelles bezig waren, zagen gisterenmorgen tegen halftwaalf generaal Boulanger aan komen. Hij begaf zich naar het graf van mevrouw De Bonnemain en te 12.15 uur hoorden zij een schot lossen. De werklieden ijlden naar de plaats vanwaar 't schot kwam en vonden het lijk van den generaal, die nog krampachtig een revolver in de hand hield. De kogel was hem aan den slaap door het hoofd gedrongen. Het lijk werd naar de woning van den generaal gebracht. Boulanger schijnt sedert geruimen tijd het plan te hebben gehad zich op het graf zijner geliefde te dooden. Eiken dag zag men hem er in den laatsten tijd. Voor eenige dagen liet hij op den grafsteen van mad. De Bonnemain de woorden„A bientót" beitelen. Duitschland. De Regeering heeft het handelstractaat met Servie opgezegd. Dit moet worden beschouwd als een antwoord van Duitschland op de weigering van het Kabinet van Belgrado, onderhan delingen over een nieuw tractaat met Oostenrijk en Duitschland te gelijk te voeren, De Russische leening zal, naar men verneemt, te Berlijn niet worden uitge geven. De twee betrokken bankiershuizen zullen zich waarschijnlijk losmaken van de verplichtingen, welke zij tegenover den Russischcn minister van Financien op zich hebben genomen. Chili. Naar uit Mexico wordt ge meld, is de bevolking van Guatemala in opstand gekomen tegen president Barillas. Op den 15 September jl. had een gevecht plaats tusschen het gepeupel en de troepen. Het gevecht duurde drie dagen en was eerst ongunstig voor de troepen, die ge slagen werden, doch daarop werd met geschut op de muitelingen gevuurd, van wie 500 zouden gedood zijn. Volgens het „Anglo American Journal" is het Barillas later, bij het aankomen van versterkingen, gelukt den opstand te onder drukken. Nieuw-Zeeland. Alhier is een jaar geleden een nieuw Parlement gekozen, waarin de werkliedenpartij een groot aantal plaatsen verkreeg. Van die macht is reeds gebruik gemaakt tot het nemen van talrijke maatregelen, zooals over het toezicht op werkplaatsen, de aansprakelijkheid van werkgevers voor ongelukken, de winkel nering, enz. Tevens hebben de leden voor zichzelven gezorgd, door hun presentiegeld te verhoo- gen, terwijl de jaarwedden der ambtenaren lager werden gesteld. Ook de belastingen zijn belangrijk gewijzigd. Alle vennoot schappen moeten voortaan 5 pCt. inkomsten belasting betalen, maar de burgerij geniet ruime vrijstellingen. Het zwaarst wordt het groote grondbezit getroffen en wel door een heffing naar de geschatte waarde. Voor land, dat minder dan 1500 p. st. waard is, betaalt de eigenaar niets. Verder wordt nog aftrek toegestaan voor verbeteringen tot een bedrag van 3000 p. st Van gronden tot 5000 p. st. waarde, wordt x penny per pond geheven, dus 4! p. m., maar boven die waarde stijgt de heffing allengs met penny, tot zij voor grond, die boven 2x0.000 p. st. waard is, 2| pence of ruim np. m. bedraagt. Dit komt voor die landerijen neder op een inkomsten-belasting van 27 pCt., gerekend dat de opbrengst 4 pCt. is van de waarde. Het doel met deze be lasting is zooals de Regeering rondweg verklaard heeft het groote grondbezit te beperken en te verminderen. morgen tot deu avond preeken tegen haar eu alsof dit nog niet genoeg was, Signor Biagio had verklaard, dat hg niet langer wilde wachten. Als Enrico niet tusschen beiden kwam, zou de volgende week het contract geteekend worden en dan schoot haar niets anders over dan de hand aan zich zelf te slaan. De lezer, die zich in des kapiteins toestand kan verplaatsen, zal begrijpen in welken staat van ontroering dit schrijven hem bracht. Hij telegrafeerde naar Enrico en schreef hem stille woede en diepe melancholie wisselden elkander bij hem af, daar hij hoe langer hoe meer overtuigd werd, dat hij machtig weinig kans en hoop had om het meisje, dat hij liefhad, te redden. In overleg met het gezond verstand gebruikte hij zijn vrijen tijd met rond het huis, dat onverbiddelijk voor hem gesloten bleef, te dolen. Maar dit leverde hem niet bijzoDdeer veel troost op, daar Cecilia hare dagen weenende op haar bed doorbracht eu zelfs opgehouden had hareduiven te roeren. De kelk der ellende werd tot den rand toe gevuld, toen Enrico, die met gepaaten ernst aan zijne moeder over de zaak geschreven en baar beloofd had, binnen kort over te komen, met verzoek vóór dien zonder hem geene beslissing te nemen, telegrafeerde, dat zijn regiment orders had ontvangen, ommiddeliijk naar de roovers-districten te vertrekken. Toen werd het leven der arme kleine Cecilia nog naarder dan voorbeen, want Signora Maria, die het voor zeker hield, dat haar zoon gedood zou worden, was niet alleen in de grootste droefheid gedompeld, maar ledigde de fiolen van haar toorn en wanhoop op de hoofden van al hare huisgenooten. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2