HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT S. T. LM. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN 0r' 4 V li J. H. VAN BALEN. Voor de ver- mr*™' kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaai, op Dinsdag 13 October a. s., bevelen wij den kiezers ten dringendste aan, hunne stemmen uit te brengen op den heer ,lSn desespereert nimmer!» Jan Pieterz. Coen. ■HW \J UW KJ UI~\JU Het Vaderlaadt ahetrcaiwe Ulg( iek tot ia in doot. Versotiljnt lederen Dl nsclag, Donderdag oia Zaterdag:. Abonnementsprijs per Voor ile courant binnen de gemceente naar de overige plaatsen vou Nederland alle lauden, die iu het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Jndië en Amerika). Zuid-Afrika 3 maanden: f 0.70, met Zondagsblad f 1.05 1.75, 2.50, REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telerooniininmer 20. PrijsderAdvertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden raedcdeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschcn den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agent in liet buitenland: België, Mr N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. Aan onze abonnés 9 buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld over het 3de kwartaal 1891, vóór 8 October a. s. te willen overzenden, zullende anders door ons daarover, met verhoo ging van 10 cents voor'de kosten, per post worden beschikt. NEDERLAND. HELDER, 6 October. H. M. de Koningin is hersteld en beweegt zich weder in het Paleis. De koorts is geheel geweken en bij gunstig weder mag H. M. in de buitenlucht gaan. Men verzekert, dat het in de bedoe ling der Regeering ligt,bij het Departement van Waterstaat eene afzonderlijke afdeeling voor landbouwzaken in te stellen, onder leiding van een erkende specialiteit op landbouwgebied. Feuilleton ven de Helderscbe- en Nieuwed. Courant. 29> HET GEHEIM VAN WILDE-MEG. Naar FARGEON. Een dezer rechtsgeleerder, was bekend als een schrik voor valsche getuigen en men had ■zorg gedragen, dat dit in de dagbladen werd vermeld. Fred droeg een mijnwerker, die hem genegen was, op, om Ruzie-Mijk met den roem van dezen advocaat bekend te maken en hem te vertellen, dat deze drie honderd mijlen had gereisd om Jack te komen verdedigen. //Als hij je in de getuigenbank krijgt," zeide de delver tot Mijk, ingevolge de op dracht van Fred, „dan zal hij je ziel bin nenste buiten draaien Ruzie-Mijk keerde zich zwijgend om hij was getroffen en beefde als een blad. Fred was vol vertrouwen iu de overwin ning eu zijn moedig gezicht was voor Jack eene geruststelling in het doodsgevaar, waarin hij zich bevond. Die dag werd besloten met het hooren van eenige geneeskundigen, wier verklaring noodig was voor het bewijs, dat er een moord ge pleegd was en de advocaat-generaal deelde daarna mede, dat de eerste getuige, dien bij den volgenden dag zou ondervragen, Ruzie- Mijk was. De woesteling was den geheelen dag in de nabijheid van het gerechtsgebouw geweest en had moed gezocht in eene flesch roode rum, die hij reeds tweemaal gevuld en geledigd had. Hoe meer hij dronk, hoe drooger zijne Volgens „de Tijd" zal de heer L. M. De Laat de Kanter, burgemeester van Leiden, worden benoemd tot burgemeester van Rotterdam. De Staatscommissie voor den Land bouw is na het houden van twee vergade ringen uiteengegaan, on^ vermoedelijk in het einde van dit jaar haar laatste bijeen komst te houden. Aan het diner, door den Voorzitter, mr. Sickesz, zijnen medeleden aangeboden, hebben ook deelgenomen de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat. De heer mr. W. Tonckens, gouver- nements-secretaris van Suriname, thans met twee jaar verlof hier te lande, zal zich in Den Haag vestigen en niet naar West-Indie terugkeeren. Blijkens een telegram van den Gou verneur-Generaal wordt de gou vernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 379,679 pikols. Wederom zijn bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen ingediend, geheel gelijkluidend met de ingetrokkene, nl. dat tot bekrachtiging van het tractaat met Engeland over de grenzen op Borneo en dat tot onteigening van grond voor den aanleg en verbetering van riolen en straten in Klarendal, gemeente Arnhem. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk III der Staatsbegrooting (Binnenl. Zaken) de heeren Bool, Van Bylandt, Van Karnebeek, Boreel en Brantsen van de Zijp; hoofdstuk IV (Justitie) de heeren Levy, Rink, Huber, Van de Velde en Mutsaers. De minister Tak heeft zich voor acht dagen naar het buitenland begeven. De gouverneur van Suriname heeft bij de Koloniale Staten een ontwerp-ver- ordening ingediend op het ontginnen van delfstoffen binnen het grondgebied tusschen de Lawa en de Tapanahoni. Het bevat de volgende bepalingen Art. 1. Art. 3 van de verordening van xi Maart 1889 wordt ingetrokken. Art. 2. Op aanvragen om concessie tot ontginning van delfstoffen op terreinen, deel uitmakende van het grondgebied van Suriname, dat gelegen is tusschen de Lawa en de Tapanahoni, wordt geen eindbe schikking genomen voor den isten Decem ber 1891, vóór welken datum zal worden beslist omtrent de aanspraken van hen, die ingevolge de scheidsrechterlijke uitspraak, keel werd en de rum was het eenige vuur niet, dat hem inwendig verteerdein den loop van den dag had hij getracht een ge sprek aan te knoopen met de delvers, die elkander verdrongen »m het proces bij te wonen, maar niemand wilde zich met hem inlaten. Hij was een voorwerp van afschuw voor allen, iedereen vermeed hem behalve Peter, die, zonder door Mijk gezien te wor den, als zijn schaduw in diens nabijheid bleef. //Jullie kunt allen naar den duivel loo- peu 1" mompelde Mijk, woedende blikken op de mannen werpende, die hem ontweken. «Als ik jullie om middernacht op den top van Breeknekpunt had, liefjes jou en jou en joudan zou ik je leeren beleefd tegen me te zijn verd d" Terwijl hij sprak rilde hij plotseling, want het daglicht scheen opeens te verduisteren en de donkere rotsen boven de goudrivier verachenen in zijne verbeelding voor zijne met bloed be- loopen oogen. Hij verbeeldde zich het gedruisch van een stroom te hooren en uit de diepte der rivier rees de schim eener vrouw op, bloedig, ver wrongen en beschuldigend. /,Uit het graf! uit het graf stamelde, hij met door angst verwrongen gelaatstrekken. Eene stem fluisterde in zijn oor z/Ga voort ga voortUit Meg's graf" niet? Ga voort, ik wou meer hooren." liet was de stem van Peter en de onwijze man greep Mijk bij den schouder, terwijl hij sprak. Mijk schudde hem van zich. z/Hier," zei hij en hield Peter de flesch met rum voor, ;/neera hier een slok van." Peter wees het af, alsof het vergif was. //Nou dau," gromde Mijk, «wat wou je hooren //Beken dat je Meg vermoord hebt," fluis- waarbij dat grondgebied is erkend Neder- landsch te zijn, vermeenen daarop „bona fide" rechten te hebben verkregen. Art. 3. Art. 8 der verordening van 7 September 1882 is, voor zoover het betrekking heeft op de oppervlakte van in concessie te geven gronden, niet van toe passing op de in het vorige artikel bedoelde terreinen, waar daarop concessies zijn ver leend door het gouvernement va.n Fransch Guyana, die door het gouvernement van Suriname worden erkend. Art. 4. Zij, aan wie de aanvragen om concessie tot ontginning van delfstoffen door het bestuur dezer kolonie zijn afgewezen op grond der betwisting van bedoeld grond gebied, hebben na de in artikel 2 genoemde „bona fide" concessionarissen de voorkeur tot het verkrijgen eener óoncessie der vroeger aangevraagde terreinen, of, indien deze reeds zijn toegekend aan de „bona fide" concessionarissen bovengenoemd, de voor keur voor later aan te wijzen terreinen, mits die aanvragen andermaal geschieden binnen den in art. 2 bedoelden termijn. Deze aanvragers zullen de storting, bedoeld bij art. 11 der verordening van 1882, niet behoeven te voldoen bij de aanvragen, doch eerst wanneer de concessie verleend wordt. Van Jhr. Tindal verscheen een open brief aan den minister van Oorlog, waarin hij dezen hulde brengt voor de doortastende wijze, waarop de minister zijne taak heeft aangevangen. De hoofdpunten geeft hij er verder in aan, van het geen inhet oog moet worden gehouden bij het vaststellen der mo bilisatie-voorschriften, terwijl deschrijverzich voorbehoudt, daarop later uitvoeriger terug te komen. Naar aanleiding van de voor 1892 ingediende begrooting betoogt hij de volkomen nutteloosheid van het Militair Huis des Konings, waardoor een groot aantal actief dienende officieren aan het leger worden onttrokken. Jl. Vrijdag ontving de Kroonprins van Italië te Amsterdam nog verschillende autoriteiten, als onzen gezant te Rome en den Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Na het diner woonde hij in het Paleis een gedeelte der opvoering van de Duitsche opera bij. De Kroonprins deed Zaterdagvoormiddag een wandeling door enkele hoofdstraten, bezichtigde in het verkooplokaal van den heer G. Th. Bom verschillende munten, ging des namiddags rijden en stapte aan de Ruijterkade aan boord, voor de speel- vaart op de Zuiderzee. terde Peter. //Fred Mellon zegt, dat je het doen zult." //Vervloek 'm «Ik moet wachten en waken en dan Peter maakte hierbij eene dreigende beweging. /,Blijf me van 't lijf!" schreeuwde Mijk. z/Als je 'n stap dichterbij komt, dan ver moord ik je z/Zooals je Meg vermoord hebt bc?" antwoordde Peter en kwam nog dichter bij hem, zonder op zijne bedreiging te letten. z/Wel v..d...," vloekte Mijk, angstig in het rond ziende en blijde, toen hij zag dat zij niet beluisterd werden;/wie zegt, dat ik haar vermoord heb P" «Fred Mellon eti de geesten." «Geesten riep Mijk en stak huiverend zijne handen uit. «Zij komen uit de rivier, waar Meg ligt. Je denkt, dat zij in haar graf is, uiet waar? Je hebt 't mis. Zij is er uitgekropen, zoo witzoo witen zij wenkte mij. Ik ging met haar naar Breeknekpuntwij klommen de rotsen langs, langzaam, langzaam en toen wij aan de rivier kwamen, ging Meg liggen en zonk in het water. Ik herinnerde mij toen, dat zij mij gezegd had«Op een nacht, Peter," zei ze, //dan zullen wij er samen in springen en dan zullen wij ver, ver weg drijven van deze helsohe wereld de nacht was gekomen, ik riep /,Ik kom, Meg maar toen kwam het gezicht van Meg boven water. //Nog niet Peter," zei ze, «niet voordat de man is opgehangen, die je zuster vermoordde." '//Zijn naam, Meg 1" schreeuwde ik. //Zijn naamen toen dreef Meg de rivier af en de geesten rezen op en fluisterden den naam van haar moordenaar." ffJack Thumbwood," zei Mijk met schorre stem. Binnenlandsch nieuws. Texel. De vergadering van de Vrij zinnige Kiesvereeniging en de Kiesveree- niging „Nieuw Leven" alhier, hebben den heer S. T. Land opnieuw candidaatigesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Texel. De beproeving der brand- bluschmiddelen aan den Burg, nl. het be proeven van de aangeschafte of aan te schaften „aanjager", is goed geslaagd. Het doel, het water, voor blussching benoodigd, op elk punt van het dorp te kunnen bren gen, werd volkomen bereikt. Texel. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand September ingelegd f 2630,21 en terugbetaald f 1891,78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 980. Anna Paulowna. De Liberale Kiesvereeniging „Algemeen Belang" alhier heeft in hare vergadering van jl. Zaterdag den heer S. T. Land bij acclamatie tot candidaat gekozen voor lid van de Tweede Kamer. Limmen. Aan de alhier gehou den ringrijderij namen 17 personen deel. De prijs werd gewonnen door den heer D. Sward, de eerste premie door den heer P. Mooij en de tweede premie door den hefer J. Mooij, allen alhier. Sijbekarspel. Tot lid van den Ge meenteraad is gekozen de heer J. Pluister. Marine en Leger. De mach. 3de kl. K. H. Kerdijk, dienende op Hr. Ms. rammonitor 1ste kl. //Draak", is op non-activiteit gesteld. Hr. Ms. schepen //Buffel", «Draak" en «Hydra", die in 't Zuiderfrontier manoeu vreeren, worden 24 dezer te Hellevoetsluia buiten dienst gesteld en op 's Rijkswerf aldaar in conservatie opgenomen. De loodsschipper 2de kl. H. de Neef, te Hellevoetsluis, beeft met goed gevolg' examen gedaan als binnenloods voor den dienst in het 4de en 5de district. Als blijk van waardeering voor ruim 30-jarige trouwe plichtsbetrachting werd aan J. de Goeij, bureau-oppasser op 's -Rijkswerf alhier, bij het verlaten zijner betrekking, door zijn superieuren een stoffelijk aandenken ge schonken. «Neen, Ruzie-Mijkdat was de naam. Maar wij moeten bewijzen hebben zegt Fred Mellon. Eerst bewijzen, Peter, dan zullen we 'm ophangen. God zal den schul dige treffen En Fred vertelde me waarom of Meg nu niet meer bij me komt, als 'k op Breeknekpunt ben." «Waarom jou raaskallende gek dat zou 'k wel eens willen hooren." «Omdat zij bij jou is, Mijk Zij verlaat je nergens. Als je wakker bent en als je slaapt is 't niet zoo? Je behoeft niets te zeggen, ik weet het. Waar of je ook kijkt, daar zie je haar is 't niet Zij glijdt tusschen de boomen, zij staat op de heuvels, zij drijft in de beekoveral kijken baar oogen je aan. Meg zal geen rust hebbeu, Mijk, voordat het monster, dat haar vermoord beeft, zijn straf krijgt. En dat zal hij dat zal hijGod zal een wonder doen Mijk luisterde niet verder. Met een ver schrikt gelaat holde hij weg, vergezeld door de schim, die hem van dit oogenblik niet meer verliet. Waar zou hij heen gaan? Naar zijne tent Dat durfde hij niet. Hij durfde zich niet blootstellen aan de verschrikkingen van den eenzamen nacht. En hij had een helschen dorst. Ha 1 daar waren de lichten van de stad. Hij vloog er heen, met wilde sprongen, en sloeg naar het spooksel met eeden cn vloeken. Er werd in «de Kerseboom" ruimte voor hem gemaakt. De mannen lieten hem eene vrije plaats, en hij sloop in een hoek en trachtte zijn angst in rum te verdrinken. Het opschrift RED RUM, in roode letters op de glazen deur van de gelagkamer ge schilderd, scheen hem toe met bloed geschre ven te zijnals vastgenageld bleef hij er Door den luit. ter zee 1ste kl. B, J. Volck, comm. van Hr. Ms. logements< Vulkaan" te Amsterdam, is een cursus opend voor onderofficieren- en korpora torpedomakers en torpedisten, om hen onderwijzen in de beginselen der wisku en het wiskundig teekenen. Kan deze cu strekken om het torpedopersoneel der Ma kosteloos op te leiden tot een ook theoret degelijk ontwikkeld korps, de belange ondernomen poging daartoe van den Volck zal door de schepelingen ongetwi ten zeerste worden gewaardeerd. Met 1 dezer werden 116 jongens van opleidingsschip «Admiraal van Wassen» die den laatsten cursus hadden doorloo tot lichtmatroos bevorderd; 34 hunner trokken naar Hellevoetsluis met bestemr voor Hr. Als. instructiekorvet „Nautilus' voor bootsmansleerling te worden opge terwijl de overigen op verschillende sch< alhier werden geplaatst. Jl. Donderdag kwamen te Amsterdam de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden jongens,om verder aan boord van Hr. Ms. 0 dingsschip „Admiraal van Wassenaer" den Mariuezeedienst te worden opgeleid. Wegens het groote aantal jongens da dienst treedt, is de slaapruimte aan boord de „Wassenaer" te klein. In het vervolg nu eene afdeeling der jongens 's nachts blijf houden aan boord van het oudeopleidi schip „Anna Paulownu," waartoe een van het schip bereids is ingericht. Bij het eindigen van den kamptijd 1 dezer zijn de in liet kamp van Be aanwezige militairen in de gemeente Be ingekwartierd. Bij Kon. besluit is de beer jonkhr. C. J pard, scheepsbouwkundig ingenieur, 1 Nov. a. s. benoemd tot adspirant-ingen der Marine. Departement van Marine in Oost-Indi Overgeplaatstvan „Gedeh" naar „Ben len", de oftic. van gez. 2de kl. P. W Petrivan „Benkoelen" naar „Merapi" id. J. Kramervan „Merapi" naar „1 Hendrik", de id. J. Vorstman; van „1 Hendrik" naar „Gedeh", de id. 1ste k Keijser. Verleenddrie maanden verlof, we ziekte, naar Malang Tosarie, aan den g< voerder van het stoorabaggervaartuig Soerabaja W. L. Mabne. Benoemdtot klerk op f 50 's J. P. Amaro, laatstelijk klerk bij het van justitie, thans op wachtgeld. naar kijken, totdat het scheen te gaan le hij naderde het met wankelende schn duwde de deur open en tuimelde de gelagkf binnen. De gouddelvers, die zich daar verce hadden, bespraken luidruchtig Jack's kan de verandering der publieke opinie in voordeel was bijna ongelooflijk, en zij hem het heftigst hadden veroordeeld, w nu zijn ijverigste voorstanders. Toen Ruzie-Mijk binnen kwam, sto allen op en verlieten het vertrek. G versuft van het drinken, strompelde woestaard naar eene bank, en zijn hoof armen op (1e tafel leggende, viel hij in dronken sluimering; zooals hij nu lag, wai gelaat juist naar het opschrift RED R op de glazen deur, gekeerd. Langzamerhand hadden al de delvei herberg verlaten. Slechts de bewoners het huis bleven, benevens «vier mannei Fred Mellon, Ster-bij-Nacht, en Peter, i Bar, en Ruzie-Mijk, die in de aaugrenz gelagkamer lag te slapen. „Moet dat monster hier den gansi nacht blijven, Fred P" vroeg weduwe Che „Laat hem liggen waar hij ligt," antwoo Fred, met eene zonderlinge uitdrukkin zijne oogen. „Ik heb iets met hem voo blijf bij hem. „Dan zal ik toch Ster-bij-Nacht ei roepen," zeide de weduwe, „het is ni vertrouwen om je met hem alleen te la „Er zal volstrek! geen gevaar bij zijn, L Het is tijd de lichten uit te doen." Hij deed zorgvuldig al de lichten ui bracht weduwe Cherry naar de deur. (Wordt vervolg

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1