oii een plaatselijk geneesheer, 1 de vacature, ontstaan door het vertrek 'an den heer dr. Bakker. Door den Toorzitter wordt meegedeeld dat eollicitatiën :ijn ingekomen van de heeren dr. I. F. F. :*ampbell, van Haarlem, en Broekhof!", van ilem. Laatstgenoemde heeft echter ter Ifder ure zijne sollicitatie ingetrokken. Tot i temming overgaande, wordt de heer Camp- ell met 13 stemmen benoemd3 stemmen i paren in blanco. ij Gelezen wordt een adres van de heeren jj. W. F. Oudenhoven, dr. J. Idzerda, P. F. an Wnge en dr. H. Bitter Sr., uitmakende net Comité voor het stichten van een monu- aent voor wijlen dr. Vogelpoel, houdende 'ijUededeeling dat door adressanten is besloten ,ot het plaatsen eener monumentale klok in eze gemeente, waarop de naam van wijlen den 'eer Vogelpoel zoo eenvoudig mogelijk zal 'orden aangebracht, om zijne nagedachtenis te ii tddigen, en den Raad verzoekende voor die klok {'ene plaats te willen aanwijzen. Adressanten l ouden 't liefst het Molenplein zien aange- X rezen, binnen het hek, aan den straatweg. I 'evens verzoeken zij het beheer en het .'nderhoud van het monument voor rekening er gemeente te willen nemen, daar de osten daarvan luttel zullen zijn. De ,'oorzitter zegt het met dit laatste niet eens ,ie zyn en hij zou dan ook gaarne hebben «wenscht dat adressanten een klein fonds oor het onderhoud hadden aangewezen, /ooral vreest Voorz. dat het monument van ie straatjeugd zal hebben te lijden. De g eer Over de Linden, die uit de bij het drea overgelegde teekening meent te moeten •egrijpen dat de klok niet hooger dan een jaar meters zal worden, heeft niet zooveel rees voor de balddadigheid der straatjongens. ils zij zich geroepen gevoelden het monument j beschadigen, dan konden zij evengoed Iij particulieren de glazen inwerpen. Spreker ttelt dan ook voor, op het adres gunstig i.8 beschikken. De Voorzitter vraagt waar e klok zal moeten worden geplaatst. De heer l lorvtr wenscht echter eerst te zien uitge- raakt of de Raad bereid is het monument oor rekening der gemeente te doen beheeren n onderhouden. Met algemeene stemmen rordt daartoe besloten. De heer Korver J jtelt nu voor, het monument bij de Nieuwe- rug te doen plaatsen, waar een klok wel oodig is. Op welke plaats wenschte u .et dan te zetten? vraagt de heer Over de .inden den heer Korver het dient toch wel en pleintje te wezen. Tnsschen de Nieu- -ebrug en het kantoor van de heeren Gebrs. ['urmublen, zegt de heer Korverdaar is i laats genoeg en er rijden geen wagens. ;')e heer Over de Linden acht deze plaats iet geschikt, ook de Voorzitter niet, omdat e Nieuwebrug iu het volgend jaar moet /orden vernieuwd en het monument dan in d en weg zou kunnen staan. De heerZur- /ïuhlen vindt ook de plaats, door de adres- ïnten aangewezen, veel beter geschikt, wijl 'et monument daar beter uitkomt. De eer Korver zegt, meer het oog te hebben ',p het gerief, dat de genieentenaren van de laatsing van een klok op de door hem aan- 1 evolen plek zouden kunnen hebben. In F'teraming gebracht, wordt met 12 stemmen floten het monument op het Molenplein te 'laulsen. De heeren Korver, Verfaille en ..e Voorzitter stemden voor plaatsing bij de lieuwebrug, terwijl de heer Van Neck ver- I laarde noch voor het een noch voor het ,'nder te zijn. Aan de orde is nu het reeds vroeger voor gelezen voorstel van den heer Korver en zes :ijner medeleden van den Raad, tot verpachting 1 fl.ap het Heldersche kanaal als vischwater, op \ïe voorwaarden, die het Dag Bestuur noodig 'Ij, t 'al oordeeleo. De Voorzitter adviseert V^aniens het Dag. Bestuur om het voorstel ii f bev< liet aan te nemen, op grond dat eene ver- t. Sachling van het kanaal allerlei moeielijk- i ds ':eden voor de scheepvaart na zich zou kun- n9-ien slepen. De heer Franken heeft geen B^n Te)iezwaar tegen het voorstel-Korver c. s., mits Ie pachter zich aansprakelijk stelt voor de j Verzade, eventueel door het vischtuig aan sche- ien toe te brengen.De Voorzitter wenscht erst over het voorstel te stemmen en daarna '■ivj-l'ver de verpachtings voor waarden te discus- -iëeren. De heer Korver kan zich hiermee "Evenwel niet vereenigen, daar na aanneming »f verwerping van het voorstel discussie jri/rijwel overbodig is. Spreker en zijne mede standers hebben in hun voorstel opgenomen 'je bepaling dat het Dag. Bestuur dié maat- keisegclen zal nemen in het belang van de i'ukte.^heepvaart, die het noodig acht. B. en W. tho^Kunnen daarom niet tegen het voorstel zijn, depeent spr. Het is ingediend, omdat het -en bron van inkomsten voor de gemeente •pent. De Voorzitter zegt dat B. en W. lebben geadviseerd om het voorstel niet TegWi te nemen, omdat liet te voorzien is dat de ostwi gemeente daardoor in talrijke conflicten zal erke£omen. Spr. wenscht daarvoor te waarschu- ren. De heer Zurmühlcn is van oordeel dat e schipperij van eene verpachting geen hin- 'jer zal ondervinden, daar de fuiken eerst BJullen worden gezet 's avonds na zonsonder gang en weer zullen worden weggenomen morgens voor zonsopgang, terwijl zij be- itigd worden aan dunne stokken, die de luiten onmogelijk schade kunnen berokke- van die zijde kan dus geen bezwaar i. De Voorzitter zegt, er wel ir in te zien ook de Raad, die meer- 3krooipalen 680 derSeIiJk voor8te' verwiep, heeft ^aardoor getoond die bezwaren te deelen. TATP ?r W ec^lter man die de verpachting wil loordrijven en vandaar dan ook weer opnieuw trstraa et voorstel. De heer Verfaille zegt vroeger jOofdgiegen het verpachten te hebben gestemd, doch ieuwo'u bet voorstel mede te hebbeD ónderteekend, oiurg) imdat er beweerd is dat de verpachting f 300 opbrengen. De conditie kan nu worden 1 esteld, dat de pachtsom jaarlijks minstens i 800 moet bedragen. De heer Zurmuhlen hierover tusschen de heeren Ziirmuhlen, Verfaille en den Voorzitter, stelt ook de heer Over de Linden voor, dc som van f 800 als minimum-pachtsom vast te stellen. De heer Franken betoogt dat dit nader kan worden besproken, wanneer eerst in beginsel tot verpachting is besloten. Het voorstel- Korver c. s., om het kanaal als vischwater te verpachten, wordt hierop met 12 tegen I stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Over de Linden, Groen, Maalsteed en de Voorzitter. De Voorzitter stelt nu namens het Dagel. Bestuur voor, het kanaal in perceelen te verpachten voor den tijd van 5 achtereen volgende jaren, tegen eene pachtsom van niet minder dan f 160 per jaar en verder op voorwaarde dat de fuiken minstens 100 meters uit elkander moeten staan, dat alle schade, door of aan het vischtuig ontstaan, zal komen voor rekening van den pachter en dat de pachter de vaart niet zal mogen belemmeren door het plaatsen van netten. De heer Ver faille wil ook rekening houden met de boch ten van het kanaal en bepaald zieD dat de fuiken slechts aan eene zijde van het kanaal mogen worden geplaatst. De heer Bakker vindt het niet de aangewezen weg eene som te bepalen, de heer Korver stelt voor de minimum-pachtsom op f 200 vast te stellen en ,de heer Oortgijzeu wenscht in de voor waarden de bepaling te zien opgenomen, dat de fuiken alleen 's nachts zullen mogen uitstaan. De beer Van Neck heeft bezwaar tegen de in de concept-voor waarden opgeno men bepaling, dat alle schade, door of aan het vischtuig aan te brengen, voor rekening van den pachter zal komen. Z. i. heeft het Dag. Bestuur niet het recht deze conditie te stellen. De schipper, wiens vaartuig op een steen is stukgevaren, zal de schade verhalen op het Gemeentebestuur en heeft met derden niet te maken. De Voorzitter is van oordeel dat het voor dergelijk geval wenschelijk zou zijn, van den pachter eene borgstelling te vorderen. Nadat de discussie over dit- onderwerp nog eeni- gen tijd is voortgezet en verschillende leden nog opmerkingen hebben ten beste gegeven, wordt op voorstel des Voorzitters de samenstelling van de concept-verpachtings- voorwaarden aan B. en W. opgedragen, die deze in eene volgende vergadering aan de goedkeuring van den Raad zullen onder werpen. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand, één wegens periodieke aftreding van den heer P. Groen en één ter vermeerdering van het aantal ambtenaren tot vier, waartoe de Raad op voorstel des Voorzitters besloot. Bij eerste stemming werden uitgebrachtop de heeren Groen 12, Vos 5, Hoogenbosch 4, Bak ker 3, Over de Linden en Korver ieder 2 stemmen en op de heeren Franken, Verfaille en Govers ieder 1 stem. De heer Groen, aldus herkozen zijnde, verklaart zich bereid de herbenoeming te aanvaarden. Bij de vol gende nieuwe vrije stemming verkregen de heeren Vos 8, Hoogenbosch 5, Korver 2 stemmen en Bakker 1 stem, terwijl bij de herstemming de heeren Vos en Hoogenbosch respectievelijk 9 en 6 stemmen bekwamen 1 stem was in blanco. De heerVosisdus gekozen en verklaart zich mede bereid, zich de keuze te laten welgevallen. Voorlezing geschiedt van een adres van de heeren B. L. Vries c. s., bewoners en eige naren van huizen in het westelijk deel der gemeente, houdende onder opmerking dat door den aanleg der nieuwe riolen hunne rechten worden verkort, omdat hunne riolen thans uitwatering hebben op de open ge meente-riolen, welke door de nieuwe riolee- ring vervalt het verzoek om de aausluiting van hunne riolen op het nieuwe gemeente riool voor rekening der gemeente tot stand te brengen. De Voorzitter deelt mede dat er onder de adressanten zijn die vroeger bebben verzocht het rioolstelsel te verbeteren en die, nu die verbetering is aangebracht, klagen dat zij door den aanleg van het steenen riool in hunne rechten verkort worden, omdat zij voor hunne riolen reeds uitwatering hadden in de open riolen. Voorz. is overtuigd dat diemen- schen door één man zijn opgezweept, om te be proeven de aansluiting op het nieuwe riool voor rekening der gemeente te doen geschieden. Het verzoek van adressanten is echter in hooge mate onbillijk, waarom Voorz. namens B. en W. voorstelt hetzelve niet in te wil ligen. De heer Over de Linden merkt op dat, wanneer dit verzoek werd toegestaan, ook spoedig een dergelijk verzoek van de bewo ners der Gravenstraat en aangrenzende straten zou inkomen. De heer Verfaille doel uitkomen dat het verzoek niet zoo onbillijk is als het wel schijnt. Reeds ongeveer 40 jaren lang wateren de riolen in het westelijk deel der gemeente uit in de houten riolen, die steeds door gemeente-beambten werden gereinigd. De bewoners van dat deel der gemeente hadden dus geen reden tot klagen en »u worden zij gedwongen hunne riolen op het nieuwe riool te doen aansluiten. Spr. vraagt of het in de bedoeling van B. en W. ligt om de houten goten nu te doen wegruimen, of dat de gemeente zal voortgaan ze voor hare rekening te doen schoonmaken. De Voorzitter toont het onhoudbare van de vroegere toestanden aan en zegt dat de goten niet door de ge meente kunnen worden opgeruimd, daar zij voor bet- meerendeel in particulieren grond liggen. Zij zullen echter ook niet meer van gemeentewege worden schoongemaakt. Nadat de discussie over dit onderwerp, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Verfaille, Zurmuhlen, Korver en den Voor zitter, nog eenigen tijd is voortgezet, wordt met algemeene stemmen op één na (die van den heer Verfaille) besloten afwijzend op het verzoek- te beschikken. Mededeeling geschiedt van een schrijven suppl. begrooting voor 1891 goed te keuren, omdat (daarop voorkomt ecu post van f 600 wegens rente van de geldleeniug ad. f 30.000, welke post niet kan worden gerekend onder buitengewone uitgaven. Op voorstel des Voorzitters wordt eenparig besloten aan bet bezwaar tegemoet te komen, door de genoemde som te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven cn op de begrooting te brengen f C00 voor den bouw van een politie-bureau. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende mcdedeelingen 1. Van gehouden kas-verificatie ten kan tore des Gemeente-ontvangers op 28 Septem ber jl., op welken datum alle boeken en be scheiden in orde waren en de som van f 27.9S6.22| in kas werd bevonden. 2. Dat bet aandeel der gemeente in de kwade posten 'der grondbelasting over 1888 en personeele belasting over 1888/89 bedraagt f 2335.04, welks aandeel door den Rijks ontvanger zal worden ingevorderd. De Voorzitter stelt aan de orde de be noeming vhu een onderwijzer aan de herha lingsschool. Gelezen wordt een schrijven van het hoold der school, den heer Kloosterhuis, waarbij wordt aanbevolen de solliciteerende onderwijzers in de volgende orde te plaatsen A. Klerk, A. Deelder, C. Sipkens, P. Pieters en L. van der Ploeg. Door B. en W. werd de navolgende voordracht opgemaakt 1. A. Klerk, 2. A. Deelder, 3. 0. Sipkens. Tot stemming overgaande, wordt de heer C. Sipkens met 10 stemmen benoemdde heer Klerk verkreeg 5 stemmen en de heer L. van der Ploeg 1 stem. Hierna worden de besluiten vastgesteld 1. tot helling eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd gedurende 1892 2. tot heffing van een hoofdelijken omslag gedurende 1892, tot een bedrag van f 33.000, met 10 pCt. verhooging voor suppletoire aangiften 3. om het maximum van den hoofdei, omslag over 1891, tengevolge van suppl. aan giften, met f 2000 te verhoogen. De Raad gaat hierna over in geheime zit ting, tot het behandelen van één bezwaar schrift tegen een aanslag in den hoofdelijken omslag. i Na heropening der vergadering geeft de heer Van Neck in overweging om het visch- afslaggebouw aan de Buitenhaven in gebruik te nemen en hetniet langer gesloten te laten, daar het slechte weer nu voor de deur staat. Komt later de beschikking op het verzoek der gemeente, om uitsluitend recht van afslag te mogen hebben, van de Regeering in, dan kan de voorloopige regeling worden gewijzigd. De Voorzitter merkt op dat deze zaak niet aan de orde is en verzoekt den heer Van Neck mitsdien, zijn voorstel schriftelijk in te dienen, opdat het in de volgende vergadering kan worden behandeld. De heer Van Neck zegt, aan dat verzoek niet te zullen voldoen. Hij vraagt alleen of het Dag. Bestuur bereid is het lokaal in gebruik te nemen die vraag is eenvoudig met ja of néén te beantwoorden. De Voorzitter verzekert dat de ingebruikstelling onmogelijk is, zoolang niet van de betrokken ministers bericht is ontvangen. Dan komen ook alle gevolgen voor rekening der gemeente,zegt de heer VauNeck.I)e heerKlik verklaart zich bereid het voorstel-Van Neck tc ondersteunen, maar de Voorzitter blijft weigeren het in behandeling te nemen. De heer Over de Linden acht het gepast, op het antwoord der Regeering te wachten. De heer Korver meent dat 't niet moeielijk is eene voorloopige regeling voor den afslag te inaken en het lokaal in gebruik te nemen. De heer Zur muhlen is het hiermee volkomen eens, want velen verlangen naar de opening van het gebouw, vooral met het oog op het naderende slechte jaargetijde. De heer Korver geeft nader in overweging het ge bouw voorloopig in gebruik te geven aan hen, die daarover wenschen te beschikken. De Voorzitter zegt dat dit voorstel buiten de orde is. Spr. zal, wanneer het antwoord der Regeering nog lang op zich laat wach ten, op spoed aandringen. De heer Govers bekomt op zijne vraag, of het afslaggebouw reeds tegen brandschade verzekerd is, van den Voorzitter een toestemmend antwoord. Op eene desbetreffende vraag van den heer Vos verzekert de Voorzitter, dat de versla gen der gemeente deze week aan de leden zullen worden verzonden. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter hierop de vergadering. Helder. Afloop der openbare verkooping van huizen en erven, gehouden op Woensdag 7 October, 's avonds 7 u., in „Tivoli" alhier, ten overstaan van den Notaris P. S. Hordijk 1. Een huis en erf, 2de Molenstraat, 138, gekocht door de heer G. Bas, alhier, voor f 970. 2. Een huis en erf, Vlamingstraat 36, gekocht door de heer J. Kiljan, alhier, voor f 900. 8 en 4. Twee huizen en erven, aan de Achterbinnenhaven hoek Watersteeg 157b en 157a, gekocht door den heer A. Bels, alhier, voor f 655. 5. Een huis en erf, Langestraat 6, gekocht door den heer J. D. Thie, te Amsterdam, voor f 855. 6. Het Sociëteitsgebouw „De Eensgezind heid" en erf, Dijkstraat 41, gekocht door den heer W. Bakker, alhier, voor f 2675. 7. 8 en 9. Een winkelhuis met woonhuis en erf, Hoofdgracht 44 en 45 een pakhuis met bovenwoning en erf, Achterhoofdgracht 37a en een huis en erf, Achterhoofdgracht 38, gekocht door den heer M. A. Kolster, alhier, voor t 5838. Anna Paulowna. Gemeente^ raad.Zitting van 6 October 1891. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen het rapport van de heeren Zurmuhlen en Schenk, tot nazien der begrooting, voor den dienst 1892. Het advies strekt om de begrooting onveranderd in ontvangst en uitgaaf vast te stellen tot een bedrag van f 16601.87Hieronder is ook begrepen een buitengewoon subsidie van f 2000, welke het Rijk zal worden aangevraagd. De Voorzitter vraagt of de vergadering artikelsgewijze behandeling verlangt. Daar niemand dit wil, wordt de begrooting met algemeene stemmen onveranderd vastge steld. De Voorzitter deelt daarna mede, dat aan de Kleine sluis en aan de Spoorbuurt een paar lantaarns zullen worden geplaatst. De heer Zurmuhlen zegt bij de rondvraag, dat het regenwater in de bak bij den secretaris nog onbruikbaar is, niettegen staande de belangrijke kosten, die voor verbetering zijn besteed. De Voorzitter begrijpt ook niet, wat er aan hapert, maar hij wil het water scheikundig doen onder zoeken, om te weten te komen, wat er aan gedaan moet worden. De heer Schenk vraagt wanneer er nu een begrooting van kosten zal worden opgemaakt voor de demping van het slootje voor het Raadhuis. De Voorzitter belooft, zoo mogelijk, zulks in de eerst volgende vergadering mede te deelen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Schagen. Begunstigd door prachtig weder, maar niet door velen bezocht, gaf de Schager Harmoniekapel jl. Zondag in den tuin van den heer Broersma alhier haar laatste zomerconcert in dit jaar. Dat er zeer naar den zin van het publiek gespeeld werd, bewezen zeker de herhaalde toejuichingen, die na het laatste nummer volgden. Twee malen moest de Kapel dan ook nog een nummer ten beste geven. Schagen. In de jl. Maandag alhier gehouden bestuursvergadering van de West-Friesche Kanaalvereeniging is besloten op 27 dezer een algemeene vergadering van leden te houden te Opmeer ter bespre king van het ontwerp van een scheepvaart kanaal Enkhuizen—Stolpen, van welk ontwerp eene globale begrooting met schetskaart aan de leden en verdere belang stellenden zal worden toegezonden. Noordscharwoude. Als een bijzon heid wordt gemeld, dat gedurende de maand September bij den Burgerlijken Stand alhier, op eene bevolking van onge veer 1000 zielen, geen enkele aangifte heeft plaats gehad. De gezondheidstoestand is in deze gemeente gedurende het loopende jaar tot heden uitstekend wegeest. Nieuwe Niedorp. Alhier moet voor de verkiezing van een lid van den raad herstemd worden tusschen de heeren J. F. Mirandolle en J. Wijn. Heer-Hugowaard. De Gemeente raad heeft in de vergadering van gisteren besloten, eene nieuwe woning te bouwen voor dr. Post, waarvoor bouwterrein aan te koopen in de bebouwde kom der gemeente. Spanbroek. De begrooting der uitgaven voor deze gemeente in het dienst jaar 1892 is geraatnd op f 13197.37 Aartswoud. Aan de jl. Maandag alhier gehouden harddraverij werd door acht paarden deelgenomen, alle uit de gemeentepaarden buiten de gemeente mochten niet mededingen. De prijs werd behaald door het zwarte paard „Gerrit", van den heer P. Druif, bereden door den eigenaar, de eerste premie door „de Kol," van den heer P. Best, bereden door den eigenaar en de tweede premie door „Potje", ten den heer P. Glas, bereden door K. Leijen. Oudkarspel. Den 30 Sept. jl. had alhier de vijf-jaarlijksche openbare ver pachting plaats der wei-, bouw- en riet landen vau het fonds „Groenveld" alhier, gelegen onder de gemeenten Oudkarspel, Haringkarspel, Sint-Maarten, Zijpe, Schagen, Warmenhuizen en Oudorp, ter gezamelijke grootte van ruim 50 bunders. De opbrengst der verpachting bedroeg f 72 minder dan bij de verpachting van 5 jaar geleden. Amsterdam. De heer Van Tien hoven heeft van zestien werklieden-ver- eenigingen, die te zaraen 10,000 leden tellen, een album ontvangen, bevattende de namen van de bestuursleden, in schoon schrift van den heer Grevenstuk, en een afbeelding van de banieren dier vereeni- gingen. Bij monde van den heer Van den Berg werd dit den oud-burgemeester overhandigd en hem de toezegging gedaan, dat hem ook nog twee stoelen zouden gezondeu worden, voor de huiskamer bestemd. Haarlem. Op de leening dezer gemeente van f 350,390 is ingeschreven tot een totaal bedrag van f944,800. Burg. en Weth. hebben de inschrijvingen aange nomendie tusschen de 101 pCt. en98 12/i 00 pCt. bedroegen. .Tot dezen laatsten koers konden niet alle inschrijvingen worden aan genomen, maar moest eene pondspondsge wijze verdeeling plaats vinden. ét Uof~vërkinarde den appellant bij 1 vonnis niet te zijn bezwaard en veroordeelde hem in de kosten van het hooger beroep. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pant- serdekkorvet „Sumatra", onder bevel van den kapt. ter zee P. G. Bruch, op de reis van Gibraltar naar Port-Saïd, in den namiddag van 5 dezer te Malta binnengeloopen. Aan boord was alles wel. De machinist 2de kl. J. Zwart is geplaatst op Hr. Ms. rammonitor lste klasse „Drank", te Hellevoetslu is. Hr. Ms. 9toomkanonneerboot „Hydra", comm. de luit. ter zee lste kl. D. A. Mensent, vertrekt naar Rotterdam, om er als stations schip dienst te doen gedurende de afwezig heid van Hr. Ms. stoorakanonneerboot „Dufa", comm. de luit. ter zee lste kl. L. A. H. Lannee, die 10 dezer naar Hellevoetsluis vertrekt om te dokken. Bij Kon. besluit van 5 dezer zijn benoemd, bij het wapen der art., tot lste luit., de 2de luit. G. de Groot, van het wapen, op non activiteit bij het 2de reg. veld-art., tot lste luit., de 2de luit. P. J. H. Joosten, van het korpsbij het 2de reg. vest-art., tot majoor, de kapt. J. J. Schluiter, van den staf van het wapen, toegevoegd aan den comm. der bereden artillerie bij het 8de reg. vest.-art., tot kapt., de lste luit.-adj. C. Hoekwater, van het korps rijd. art. Hr. Ms. ramschip „Guinea" en stoom- kanonneerbooten „Braga", „Heimdall" en „Balder", liggende alhier, zullen tot het einde dezer maand de zomer-oefeningen ter reede en in het Marsdiep voortzetten. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur vau het telegraafkantoor en brievengaarder te Egraond, H. M. Hijlkema, thans commies der telegraphie van de 3de klasse. Onderwijs en Examens. De heer N. Hulst, alhier, heeft te Amsterdam met gunstig gevolg examen afgelegd voor de akte vau bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de vrije- en order-oefeningen der gymnastiek. Tol tijdelijk onderwijzer te Schagerbrug is benoemd de heer D. Groenendijk, te Haastrecht. Marine en Leger. Het Hoog Militair Gerechtshof deed uit spraak in de appèl-zaak van W. E. M., off. I van adm. lste kl. bij de Marine. Deze offi- i cier was door den Zeekrijgsraad aan boord van j Hr. Ms. wachtschip alhier wegens verduiste- ring van gelden, die hij in zijn bediening onder zich had, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht gedurende vijf jaren, om bij de Landbouw en Veeteelt Op de tentoonstelling te Poeldijk van de afdeeling Westland van de Holl. Maatschappij van Landbouw zijn uit het Noorderkwartier bekroond Winter-aardappelen, „Blanke"2de prijs K. Kooiman Dzn., Boven karspel. Verzameling pot- of stoof-appelen, „Zuren" 2de prijs A. Langereis, Beemster. Drie witte komkommers2de prijs P. Vermeulen, Wormerveer. Het ziet er tegenwoordig voor de land bouwers, vooral in de Beemster en Schermeer, alles behalve rooskleurig uit. De naweeën van den strengen wiuter en den natten zomer worden merkbaar gevoeld. De hooibouw is, uitgenomen voor enkelen, die het hooi vroeg konden winnen, bijna geheel mislukt. Hier broeit en daar schimmelt het. Augurken, welke vooral in de Beemster worden geteelt, leverden veel minder op dan in vorige jaren. Ook appelen en peren zijn schaarsch. Vooral in de laag gelegen landen is er thans weinig gras. Schapen, die vroeger f 30 en meer golden, moeten wegens ziekte, het zooge naamde „bot," gevolg van het natte weer en het koud voorjaar, door sommigen worden verkocht voor f 2.50 a f 8. Het is te hopen, dat een mooi najaar en een late winter vergoedingen brengen voor de door niet weinigen geleden verliezen. Door tuaschenkomst van den heer K. Tensen Pz., te Schellinkhout, hebben eenigc Duitsche veehandelaren voor zeer hoogen prijs 32 stuks rundvee aangekocht. Zij zullen worden gedekt door een Engelsche stier, ten einde naar de „N. R. Ct." er bijvoegt de melkopbrengst te vermeerderen en bet ras te veredelen. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herr. gem. te Texel. Zondag 11 October, Burg, voorin. 9.30, ds. Vau Schaick (voorber. tot het Avond maal). Koog, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Niessink (voorber. tot het Avondmaal). Oudeschild, nam. 2 u., ds. Leffef. Oosterend, nam. 2 u., ds. de Mazure. Doopsgez. gem. të Texel. Zondag 11 Oct., voorm. 10 u., ds. Kuperus (Avondmaal). Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 11 Oct., nam. 2 u., Oudesluis, ds. Granpré Molière. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 11 Oct., voorm. 9.30, Burgerbrug, ds. Koch. Doopsgezinde gemeente. Zondag 11 Oct, Oudesluis, voorm. 9.80, ds. v. Calcar. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 11 Oct., voorm. 9 uur, Sint-Maarten, ds. Mübring. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 11 Oct., voorm. 10 uur ds. Hobus. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 11 Oct., nam. 1| uur, ds. Hobus. Beroepen bij de Herv. gem. te Schermer hor n, de heer van Deurse, candidaat te Leiden. Beroepen bij den Herv. gem. te Eenden- burg de heer S. J. Piso, cand. bij het Prov. Kerkbestuur van Noordbrabant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2