HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. S. T. Lil. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. g&Êg** Voor de ver- kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op Dinsdag 13 October a. s,, bevelen wij den kiezers ten dringendste aan, hunne stemmen uit te brengen op den heer liet Vadorlifidt Hlyf iek tot ia d VersoHUnt lederen Dinsdag, Donderdag ori Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor do courant binnen de gemeeente0.70, met Zondagsblad 1.05 u naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 Znid-Afrika2.60, 3. REDACT EDR-UITGE VER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 20. Prys der Ad vert enticn: Van 15 regeh 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang T»n do hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Iugezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand Agent in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. NEDERLAND. HELDER, io October. De landbouw en het ministerie van Waterstaat. De Haagsche briefschrijver der „Zaanlandsche Crt." heeft met groote ingenomenheid kennis genomen van het bericht, dat de Regeering voornemens zou zijn bij het departement van Waterstaat eene afzonderlijke afdeeling „Landbouw", onder de leiding van een erkende specia liteit in 't leven te roepen. Hij acht het echter aanbevelenswaardig in dit geval het denkbeeld te verwezen lijken, geopperd op het Internationaal Land- bouwcongres, om de regeeringen der ver schillende landbouwende Staten uit te noo- digen aan den naam van het departement, waarbij de belangen van den landbouw worden behandeld, die aanduiding toe te voegen. Er is zeer veel voor te zeggen. Vooral uit een internationaal oogpunt ver dient het aanbevelingwant in den vreemde weet men niet tot welk departement zich té wenden over zaken van den landbouw. Niemand zal buiten ons land op de ge dachte komen, dat het ministerie van Wa- Fsnilleton tsb de Heldersche- en Nisuwed. Courant. 81) HET GEHEIM VAN WILDE-MEG. Naar FARGEON. XVIIL God behoede het lieve vaderland. Ongeveer zes maanden zijn voorbijgegaan sedert Ituzie-Mijk loon naar werken bad ge kregen. Zijne schuldbekentenis, bezworen door Fred, Ster-bij-Nacht en weduwe Cherry en de brief, die de arme Meg voor haar dood aan Mijk schreef, waren voldoende be wijzen en de jury sprak Jack vrij en liet hem dadelijk ontslaan. Wanneer er soms nog iemand geneigd was geweest om de geldig heid van de uitspraak der jury te ontkennen, op grond dat de rechters niet op volmaakt wettige bewijzen hadden recht gesproken, hij had toch moeten overtuigd worden door het feit, dat men, toen het verminkte lijk van Ruzie-Mijk gevonden werd, in de zakkeu van den ellendeling Meg's ring en beurs voud. Beide voorwerpen waren, volgens Patty's verklaring, nog in het bezit van Wilde-Meg op den nacht, dat Fred haar Patly medenam naar weduwe Cherry. Jack's onschuld werd hierdoor volkomen en schitterend bewezen. Er werd eene openbare vergadering gehou den, en Jack werd als een held gevierdhij werd door de gouddelvers in triumf door de .hoofdstraten vau de stad gedragen. Jack kon aan dit eerbetoon niet ontsnappen en nu zijn vertrouwen in de menschheid was hersteld, kon ook de ruwe geestdrift van terstaat enz., meestal buiten onze grenzen „ministerie van openbare werken" genoemd, met de landbouw-aangelegenheden is belast. Wenden zich belanghebbenden tot het departement van Binnenlandsche Zaken of een ander, dan wordt aan de adressen geen gevolg gegeven of ondervindt althans de afdoening, die vaak spoed eischt, groote vertraging. „Bovendien, zegt de briefschrijver het kan moeielijk worden betwist, dat in onzen Staat de landbouw, als tak van volks bestaan, van even groote, zoo niet van hoogere beteeken is is dan handel en nij verheid; we zijn meer een landbouwend dan een industrieel volk. Waarom dan aan den gewichtigsten tak van onze natio nale werkzaamheid niet officieel den rang gegeven dien ze verdient Dat de Regee ring daarop bedacht is, blijkt thans en ik juich het van harte toemaar men blijve nu ook niet halverwege staan en passé hier -- in overdrachtelijken zin het spreekwoord toea tont seigneur tout hon- neur". Practisch is er misschien eenig bezwaar de toevoeging van „landbouw" aan den tegenwoordigen titel van "het departement van „waterstaat" zou dien titel wat al te lang maken Departement van waterstaat, handel, nijverheid en landbouw". Waarom zou men echter niet 't geheele ministerie herdoopen en een minder uitgebreiden naam geven Zelfs de moeielijkheid, dat men, bij verkorting, die takken van volks bestaan welke thans uitdrukkelijk worden genoemd, zou achteruit zetten, is te onder vangen door de keuze van één naam, die èn waterstaat, èn handel, èn nijverheid, ja zelfs scheepvaart en spoorwegen, die thans ook niet met name zijn aangewezen, omvat. Men zou het Departement kunnen herdoopen in „Depart. van landbouw en verkeer." Verkeer omvat toch waterwegen met alles wat daaraan is verbonden, han del en nijverheid, scheepvaart en spoorwe gen. Geen enkele tak zou door de keus van dien naam verongelijkt of achteruit gezet wordenvele bronnen van welvaart zouden er bevrediging door vinden en aan den landbouw zou men ten volle recht laten wedervaren. Door den heer Bahlmann, lid der Tweede Kamer, wordt aan „De Gelderlan der" geschreven: Van verschillende zijden word ik oplet tend gemaakt en om inlichtingen verzocht, aangaande een artikeltje, verschenen in „De Standaard" vau Woensdag 30 Sept jl. en getiteld „Accoord." Driestweg wordt daarin zijne kameraden niet nalaten eene bron van tevredenheid voor hem te zijn. Nadat al deze drukte voorbij was, zette hij zich met ijver aan den arbeid in de schacht, waar Prins en Prinses Zilvergoud ontdekt waren geworden. De ader was zeer rijk en leverde door elkander twintig oneen per week en per hoofd op. De drie eigenaars zouden dan ook zon der twijfel rijke lieden worden. „Ik kijk naar eene vrouw uit," zei Ster bij-Nacht tot weduwe Cherry, „kunt ge er mij eene aanbevelen „Gij zijt te oud," antwoordde weduwe Cherry. „En te leelijk, denkt ge er zeker bij," zei- de Ster-bij-Nacht met een grijnslach. „Maar ik heb een talisman tegen rimpels en ouder dom en leelijkbeid." „Zoo, hebt ge? Dien zou ik willen zien." Ster-bij-Nacht hield een pakje met goud in de hoogte en liet het naast haar oor klinken. Weduwe Cherry schudde haar hoofd. „Erzijn vrouwen, die een hart hebben," zeide zij. „Gij hebt gelijk en ik heb ongelijk, "ant woordde Ster-bij-Nacht en stak zijn goud weder bij zich. „Ik ken er twee, die een hart hebben." Hij keek goedkeurend naar weduwe Cherry en Patty. „Het geval is, weduwe Cherry, dat ik op het gebied van vrouwen een beetje ongeloovig ben geworden. Maar het leven is een raadsel „Dat iedereen moet opgeven," zeide de weduwe ernstig. Het was tusschen de belanghebbende par tijen vastgesteld dat Patty en Jack op Nieuw jaarsdag zouden trouwen. Jack had wel op een vroegeren dag aangedrongen, maar Patty verkondigd, dat van den kant der Katho lieke afgevaardigden op de bekende verga dering van 17 December 1887, te's Hage gehouden, noch over legerwet, noch over persoonlijken dienstplicht met eenigen na druk gesproken is. Hiertegen meen ik te moeten opkomen. Deze beweripg van „De Standaard" is bepaald onwaar. Zoowel door dr. Schaepman als door mij de heeren Jhr. De la Court en mr. Vos de Wael nemen, wat dit punt betreft, geen deel aan het debat is destijds wel dege lijk gezegd, dat de overgroote meerderheid onzer geloofsgenooten in de zuidelijke provinciën ten sterkste gekant was tegen de afschaffing der plaatsvervanging. Op het punt der defensie zou samenwerking tus schen de Katholiekeen anti-revolutionnaire partij op den duur onmogelijk zijn, indien men van laatstgenoemde zijde hardnekkig vasthield aan den eisch tot invoering van den persoonlijken dienstplicht. Het was de heer Lohman, die destijds verzoenend optrad en ons vermaande, we gens verschil van gevoelen, ten opzichte van de beste regeling der levende strijd krachten, de onderhandeling tusschen par tijen over samenwerking bij de stemming geen schipbreuk te doen lijden. Wanneer de rechterzijde bij de verkiezingen de meer derheid erlangde, zeide hij, dan moest men aan de prudentie der staatslieden, die als dan met het vertrouwen der Kroon zouden worden vereerd, overlaten, de moeielijke kwestie der defensie tot genoegen van beide partijen te regelen. Ziehier de ware toedracht der zaak en de wijze, hoe men de kwestie yan afschaf fing der plaatsvervanging tot een later tijd stip heeft verschoven. Hoe men er echter later toe gekomen is, om, niettegenstaande onze waarschuwin gen, een vurig voorstander van den per soonlijken dienstplicht als den kolonel Bergansius met de portefeuille van Oorlog te belasten en in de ministerieele combi natie op te nemen, is voor mij altijd een geheim gebleven. De meeste Katholieke afgevaardigden zijn bij die gelegenheid eenvoudig geplaatst voor een fait accompli. De heeren dr. Schaepman en mr. Vos de Wael, laatstgenoemde in 1888 een huisvriend van den kolonel Bergansius, zullen dienaan gaande wellicht beter inlichtingen kunnen geven dan de ondergeteekende. De 119de algemeene vergadering van de Vereeniging van en voor Nederl. industrieelen zal 15 dezer, te 2 uren, te 's Gravenhage plaats hebben. Behalve het periodiek overzicht van den secretaris en had eene bijgeloovige vrees om te trouwen in het jaar, dat hun zooveel verdriet had opgeleverd. Zij werd hierin door weduwe Cherry ondersteund. „Begint uw nieuwe leven met een nieuw jaar," had zij gezegd, „en God zegene het jonge paar Men was nu een week voor Nieuwjaar en dus een paar uren voor Kerstmis. Weduwe Cherry had beslottu het kerstfeest op waardige wijze te vieren. Achter de her berg had zij eene ruime loods laten bouwen van dertig voet breed en ongeveer honderd voet lang en iedereen, man, vrouw of kind te Wilde-Meg, werd bij omroeping uitgenoodigd, in deze tent feest te komen vieren. Roastbeefenplunipudding en echt bier zouden op tafel komen. En des avonds zou er gedanst worden. De stad was in jubel. Maar klaarblijkelijk was er toch iets, dat weduwe Cherry hinderde. De loods stond opgericht en was met vlaggen versierdhet vleesch was gereed om in den pot te doen de muzikanten waren gehuurd. Naar het scheen, was er dus niets vergeten. Waarom vloog weduwe Cherry dan toch gedurig naar den weg en stond zij dien aan dachtig langs ta kijken Het was voor ieder een een raadsel. Fred vroeg haar, wat zij aan de hand had. Zij weigerde zijne nieuwsgierigheid te bevre digen. „Mag eene vrouw geen geheim hebben vroeg zij. „Neen," zei Fred, „niet voor maar hij zweeg plotseling. Zij was ook stil. „Lizzie," vervolgde hij eensklaps, „zes maanden geleden sloot ik met mijzelven eene de bespreking van de daarin behandelde onderwerpen, zijn dan aan de orde de volgende punten 1. Kan de Ned. nijverheid het leven rekken zonder bescherming? 2. Watis, onder de gegeven omstandigheden te ver wachten van graan- en broodprijzen tegen den naderenden winter? 3. Mag de Vereeniging lijdelijk aanzien de bestelling van 25 locomotieven en ruim 80 stuks wagens en bagage-wagens, zonder te weten waar de orders zijn aangeland of zullen aanlanden en 4. Behoort de nijverheid niet te vernemen, welke de voornemens dezer Regeering zijn ten aanzien der handelsverdragen Steekt daar iets achter DeNord- duitsche Allgemeine Ztg. zet in een uit voerig artikel de denkbeelden van onzen nieuwen Minister van Oorlog uiteen, aan de hand van zijn vroegere redevoeringen en vooral van zijn „Vesting Holland". Het blad is blijkbaar hiermede volkomen vertrouwd en zegt dan ook naar waarheid, dat de heer Seyffardt een veldleger ver werpt, in een militieleger zijn ideaal ziet, streeft naar algemeene volkswapening met korten oefeningstijd. En het Duitsche blad kan zich daarmee volkomen vereenigen. Het verklaart een militieleger onbruikbaar voor een groote mogendheidook niet voldoende voor de behoeften van een Staat van den tweeden rang; maar niet ongeschikt voor een land als Nederland, dat met zijn bevolking van 4^ millioen en met zijn eigenaardige terreinsgesteld heid aan niets anders denken kan dan aan een verdedigingsoorlog. Het hoopt en vertrouwt, dat de heer Seyffardt voor zijn denkbeelden instemming zal vinden, niet alleen bij de heerschende klassen, maar bij alle lagen der bevolking. Is dit geheel belangloos geredeneerd Zeer vreemd komt het ons voor, dat in het gansche lange artikel met geen woord gesproken wordt van onze internationale stelling, van onze verplichting om eventueel onze neutraliteit te handhaven. Evenals de heer Seyffardt schijnt zijn Duitsche vertolker daarvoor geen oog te hebben. Nogeens, steekt daar iets achter? (Vad.) De Minister van Binnenl. Zaken, de heer Tak van Poortvliet, is jl. Donderdag avond uit Parijs in den Haag teruggekeerd en heeft gisteren het beheer over zijn Departement hervat. overeenkomst. Ik had eene taak te vol brengen en zei„Fred, als je slaagt, dan mag je de hand van wed. Cherry tot beloo ning vragen."" „En slaagde je P" vroeg zij zacht. „Ik slaagde." Hij scheen te verwachten, dat zij iets hierop zou antwoorden, maur zij zweeg. Hij opende zijne beurs en maakte een stapeltje goud stukken, dat hij op tafel zette. „Ik ben je twintig pond schuldig, Lizzie hier zijn ze. Ik liet het geld achter, herinner je je wel maar toen ik midden in den nacht met Patty terugkwam, toen drong je er op aan, dat ik ze meenemen zou en toen ik zag, dat je begon te schreien „Het is zoo, mijnheer, je deedt mij schreien. Daar behoef je geen roem op te dragen." „Dat zou 'k ook volstrekt niet willen doen, ofschoon ik gelijk had. Hier is 't geld, dat je mij geleend hebt. Wil je me n» het pakje teruggeven, dat ik je tot pand liet?" Zij haalde het uit haar brandkast. „Ik ben dikwijls nieuwsgierig geweest wat er toch inzat, Fred." „Zou je het willen zien „Ja." „Maak het dan open." Zij maakte het pakje open en zag het portret van haar eigen lief gezichtje, in een gouden lijstje gezet. Zij staarde het stilzwijgend aan en haar hart bonsde pan vreugde. „Kun je je herinneren, dat je het mij gegeven hebt, Lizzie P" „O, Fred, het is zoo lang geleden en toch net of het gisteren wasMaar die gouden lijst is niet van mij, ik was toen te arm. Je hebt die zeker laten maken om meer waarde aan het portret te geven 1" Binnenland sch nieuws. Zijpe. Gemeenteraad. Vergadering van 6 October. Tegenwoordig 10 leden, afwezig de heer Schuijt, met kennisgeving van ver hindering. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt aan den heer v. d. Hage als onderwijzer aan de school te Schager- brug en aan mej. Boelhouwer als onder wijzeres aan de school te Burgerbrug, een eervol ontslag verleend uit hunne betrek king, ingegaan op x Oct. jl. Tot leden van het Stembureau voor de verkiezing op 13 Oct. a. s. worden benoemd de heeren Francis en Schuijt en als plaatsvervanger de heerKruijer. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat zich in het begin van November een geneesheer zal vestigen aan het Zand, wien de armenpraktijk in de Noord-Zijpe is opgedragen. Ingekomen was een missive van Z.Exc. den Commissaris der Koningin, inhouden de kennisgeving aan B. en W. van het ontslag, verleend aan Jb. Schrieken als gemeente-veldwachter, met verzoek daarvan aan den gemeenteraad kennis te geven. Op voorstel van den Voorzitter wordt daarna met algemeene stemmen besloten, om de in het vorig jaar in de school gemaakte goederen van het onderwijs in nuttige handwerken, te geven aan de vervaardigsters. Alsnu wordt gelezen een adres van het nieuw opgerichte Fantarekorps aan de Schagerbrug, inhoudende verzoek om geldelijken steun, van 50 op 25 gld. per jaar, zoo lang tot dat een schuld groot 300 gld. en aangegaan tot inkoop van instrumenten, is afgelost. De Voorzitter beveelt het verzoek ten zeerste aan, vooral op grond, dat de muziek er toe kan mede werken, het volk te veredelen en tevens dat zoodanig korps bij sommige gelegen heden ook in andere deelen der gemeente dienst kan bewijzen. Hierover ontspon zich een geducht debat, dat zijn oplossing vond in een voorstel van den Voorzitter, om aan het korps te geven een som van 25 gld. per jaar tot wederopzegging toe. Dit voorstel wordt daarop aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Hierop volgen de begrootingen, die van het Weeshuis tot een bedrag van f3583.90, die van het Alg. Armbestuur tot een be- rNiets had dit kunnen doen, Lizzie. Een lijstje van bloemen had beter om je portret gepast, maar bloemen verwelken „En schoonheid ook, Fred. Toen ik dit portret voor je liet maken, was ik werkelijk een mooi meisje." „Je bent mij lief zooals je nu bent, Lizzie." „En heb je nooit afstand gedaan van mijn portret, Fred „Nooit totdat ik er geld op leeude van iemand, die ik erg liefheb „O, Fred „Ik spreek in ern3t, Lizzie. Wil je mij de belooning geven, die ik mijzelven beloofd had je te vragen." Zij stak hem hare hand toe en sprak „Is dit het, Fred „Ja, Lizzie." Zij legde hare hand in de zijne en hi kuste die hand, en nog eeus, en nog eens, en hare lippen op den koop toe. „Gij hadt die reeds lang geleden kunn hebben, mijnheer „Misschien was mij dit wel bekend, m juffrouw, en achtte ik mij niet waardig Lizzie, melieve, je zult moeten beginnen m de grijze haren uit mijn hoofd te trekken. „Niet een," zeide zij, zijn hoofd streelend „O, ik ben zóó gelukkig, dat ik schreien Terwijl zij zachtjes weende en innig ve heugd was, kwamen Patly en Jack binnen zij raadden het nieuws eer het hun verteld werd „Je ziet, jongelui," zei Fred, „wij oudj" hebben onze liefdesgeschiedenis zoo goed al jelui. Eene geschiedenis met een gelukk: einde, dank zij dithij wees op het klomp goud, dat op den schoorsteenmantel Jack reikte hel hem toe. (Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1