HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. #En (lesespereert nimmer!" Jan Pitten. Coen. Het Vaderlamdt i Blijf ick tot ia i VersoliUnt lederen Dinsdag, X3ond.era.ag on Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0 naar (lc overige plnatsen van Nederland w 0.90, 1.85 0 alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 Znid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 20. Prijs der A d v er t e n t i n Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar galang Tan de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden medeileelingen en aanbevelingen, geplaatst tnaschen den tekst, per regel 10 Ct. Adrsr ten tien voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand Agent in het buitenland: België, Mr N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. NEDERLAND. HELDER, 13 October. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal 15 dezer niet plaats hebben. Het „Stbl." No. 171 bevat een Kon. besluit van 7 dezer, houdende machtiging tot uitgifte van t 1.000.000 in schatkist promessen, volgens de wet van 5 Dec. 1881 (Stbl. No. 185). Uit Surinaamsche correspondenties is gebleken, dat de Gouverneur van Suri name met dien van Fransch Guyana een bijeenkomst heeft gehad, om den rechts toestand in het Lawa-gebied te regelen, en dat eerstgenoemde daarna een goud verordening betreffende dat gebied bij de Staten heeft ingediend. De juiste termen der met zijn ambtgenoot getroffen overeen stemming zijn tot nog toe niet medege deeld. Men vindt ze in de Temps van jL Vrijdag, die uit Cayenne den tekst ont vangt eener overeenkomst, op 23 Augustus door beide overheidspersonen te Saint Lau- rent aangegaan. Hieruit blijkt, wat uit de toelichting tot de goudverordening niet duidelijk was, dat ons gouvernement voor geldigerkent alle „permisd'exploitation", die het gouvernement van Fransch-Guyana heeft uitgereikt. Ziedaar dus de bona fide verkregen rechten, die geëerbiedigd moeten worden Alsof het niet bekend is, dat de meeste dier permis d'exploitation gegeven zijn in flagranten strijd met de afspraak om het status quo te handhaven, ja, ten deele zelfs trots het uitdrukkelijk verbod van de Fransche Regeering. In de jl. Zondag te Heerenveen gehouden vergadering van den Centralen Raad van den Sociaal-democratischen Bond met de afdeelingen van dien bond in Friesland waren 13 afdeelingen vertegen woordigd, o. a. Leeuwarden, Heerenveen, Appelsga, Wijnjeterp, Terwissel, Wolvega, Pingjum, Engwirden, Nieuwehorne, St. Jacobi-Parochie en Lippenhuizen. De ver gadering vrerd geleid door den heer Rot, van Amsterdam, die met den heer Colthoff den Centralen Raad vertegenwoordigde. Van verschillende afdeelingen waren brieven ingekomen, waarin afscheiding van de Volkspartij ontraden werd, o. a. van de afdeelingen Gorredijk, Franeker en St. Anna-Parochie. In de vergadering werd door de afdeelingen Heerenveen en Leeu warden sterk op afscheiding aangedrongen de afdeelingen Appelsga, Engwirden en Lippenhuizen bestreden dit. De afgevaar digden van den Centralen Raad hielden izich onzijdig. Met 11 tegen 2 stemmen werd ten slotte besloten niet van de Volkspartij te scheiden. Feuilleton van de Helderiche-en Nieuwed. Courant. BET GEHEIM VAN WILDE-MEG. Naar FARGEON. (Stot.) „Als dit blinkend metaal zijne macht kende," vervolgde Fred, „en spreken kon, dan zou liet zeggen want bet is rein en edel „Laat mij tot uw geluk bijdragen. Laat mij uw hart eu de harten uwer vrien den tot edelmoedigheid en weldadigheid op wekken. Als gij, die mij bezit, door middel van mijne macht menscbelijke ellende kunt lenigen, laat dan de gelegenheid niet voorbij gaan. Gij kunt mij alleen in dit leven ge bruiken. In het volgende leven ben ik machteloos om u goede daden te helpen uit voeren." Neem dit goud, Patty ja, kus het, als gij wilt, maar met eeu goed begrip van het kwaad en het goed, dat bet stichten kau. Lizzie, wij zijn rijkzullen wij doen, zooals ik gezegd heb „Ja, Fred," antwoordde weduwe Cherry. „Zilverziel," sprak de Goudprins tot zijne Prinses, „wij hebben in de duisternis geleeid. Het spijt mij niet meer, dat wij uit onze witte rots werden gerukt, want niets komt mij zoo belangrijk voor, als die menschelijke wezens. Wat een zonderling mengsel is toch hun natuur. Liefde en haat, ondeugd en jeinheid zijn in hun karakter op het innigst vermengd. In één menschelijk hart knnnen NatiBtrachtinzen van den Raad. In dezelfde vergadering, waarin een nieuwe dokter werd benoemd, werd een oud-dokter gehuldigd door de vergunning van den Raad om op het Molenplein een eenvoudig monu ment voor wijlen dr. Vogelpoel te plaatsen. En zoo heeft deze zaak dan eindelijk baar beslag gekregen. Wij bedoelen de zaak van het monument. Vergissen wij ons niet, dan was het oorspronkelijk idee van de Commis sie, die de nagedachtenis van den verdienste lijken geneesheer wilde huldigen, om het gedenkteeken in den tuin van het Hospitaal te plaatsen. Misschien of wel nagenoeg zeker ging men hierbij van de meening uit, dat dr. Vogelpoel als marine-dokter juist daar moest gehuldigd worden. Ons verheugt het juist, dat zich daartegen zooveel bezwaren opdeden, dat het plan niet tot uitvoering kwam, want naar wij meenen was het meer speciaal de min gegoede burgerij van Helder en niet uitsluitend de marine, die de groote zegenin gen van dr. Vogelpoel's humaniteit en kunde heeft genoten. Om die reden doet het ons genoegen, dat de monumentale klok in het hart der gemeente komt te staan, op het eenige plein dat door het plantsoen en de fontein ieders aandacht trekt en een sieraad onzer gemeente is. Intusschen raag men verheugd zijn, dat de plaats van den heer dr. P. Bakker weder vervuld is, te meer nu een der andere geneeshee- ren, de heer Peltzer, naar bekend is, zoo ernstig ongesteld is. En wij voor onsgelooven den heer dr. I. F. F. Campbell bij het welkom, dat we hem toeroepen, niets beters te kunuen toewenschen dan dat hij zich eenmaal zal mogen verheugen in de achting eu liefde, welke wijlen dr. Vogel poel hier door zijne groote humaniteit en zelfopoffering in zoo ruime mate heeft ver worven. Daarna kwam aan de orde het voorstel Korver c. s. tot verpachting van het Helder- scbe kanaal als vischwater. Men heeft ons medegedeeld, dat dit voorstel eigenlijk van den heer Zurmuhlen is en wij in ons verslag daar omtrent een abuis hadden begaan. Wij willen dit daarom als het werkelijk zoo is gaarne redresseeren en den heer Zur muhlen de eer geven, die hem toekomt, maar wij weten niet beter dan dat het adres is onderteekend door den Heer Korver en zes zijner medeleden, d. w. z. door den heer Korver in de eerste plaats en in zoo'n geval spreekt men van het adres Korver c. s. Het doet echter weinig tot de zaak afden zeven leden komt in ieder geval de eer toe van het voorstel en daaraan zal de heer Zurmuhlen, de edelste en de laagste eigenschappen naast elkander bestaan. Maar in deze kamer is geene laagheidde lucht is hier zuiver en zoet. Hoe aangenaam is het, door de handen van dit lieve, beminnelijke meisje te worden aangeraakt. Ziet, zij brengt ons aan hare lippen en kust ons. Ik weet, wat zij denkt". „Laat mij' het dan ook weten, lieve Prins". „Zij denkt„als Jack rijk wordt, dan zullen wij weldoen ter wille v an Meg van de arme MegLieve Zilverziel, zelfs het leven van die ongelukkige vrouw is wellicht nuttig geweest De Kerstdag te Wilde-Meg was vroolijk en helder. Uit de vallei stroomden de gouddelvers toe om zich in Lizzie's gastvrijheid te verheugen. Een hartelijk welkom en een kostelijk onthaal wachtten een ieder. Weduwe Cherry had in ruime mate opge schept en er was meer dan genoeg voor allen. Suze en haar bok waren er en Daan Duif en juffrouw Daan, in hunne beste kleêren en Patty had er nog nooit zoo lief uitgezien. Jack's hart sprong op van genoegen, toen zij naar hem toekwam in haar mooie kleedje en met hare loshangende haren. Het nieuws, dat weduwe Cherry en Fred Mellon op denzelfden dag zouden trouwen als Patty en Jack, werd met luid gejuich vernomen en iedereen in de monstertent wenschte hun oprecht en hartelijk geluk. „Geluk, Fred MellonGeluk, weduweCherry klonk hun van alle zijden tegen. Na het maal werden de tafels uit de tent gebracht om ruimte te maken voor den dans blijkens zijne pogingen te dezer zake in vorige vergaderingen, zeker wel een ruim aandeel gehad hebben. Men gelieve de aan duiding .derhalve niet te beschouwen als een verkleining van iemands verdiensten, maar eenvoudig als een gevolg van de orde, waarin de namen onder het adres gesteld zijn. De Voorzitter bleef evenals vroeger conse quent. Hij was tegen het voorstel en bleef dit volhouden op grond van de groote moeie- lijkheden, welke zich zullen voordoen met de schipperij. Nu is consequentie zeker cene verdienste, maar wij zien die moeielijkhe- den nog niet in. Er zijn meer vaar waters en met vrij wat drukker verkeer, die ten dienste van de visscherij verpacht worden. Maar noch de wenk van den heer Franken om de pachters aansprakelijk te stel len voor evenlueele schade aan schepen toe te brengen, noch de verzekering van den heer Korver, dat in het voorstel was opge- noraeu de bepaling, dat het Dag. Best. in het belang van de scheepvaart de noodige maatregelen znl nemeD, noch het oordeel van den heer Zurmiihlen, dat de schipperij geen hinder zal ondervinden, wanneer de fuiken eerst na zonsondergang zullen worden gezet en vóór zonsopgang weggenomen en dat zij aan dunne stokken bevestigd worden, die onmoge lijk schade kunnen toebrengen aan een schuit, waren in staat den Voorzitter te overtuigen dat er geen aanleiding bestond door dik en dun die zwarigheden te blijven handhaven. Ja, ten slotte kwam zelfs de onbegrijpelijke uitval „dat er één man is die die zaak wil doordrijven en vandaar dan ook opnieuw dit voorstel." Het komt ons nogal eenvoudig en begrij pelijk voor, dat, als men waarlijk meent dat een voorstel in het belang der gemeente is, men er dan steeds op voorthamert. Zou niet eer bet gevaar bestaan, dat de visschers schade zullen beloopen door de schipperij dan het omgekeerde? Wij gelooven het wel en kunnen ons in ieder geval die sterke tegenkanting tegen dit voorstel, dat de gemeentelasten toch al weder zal verlichten, niet verklaren. In ieder geval, het voorstel is met 12 tegen 4 stemmen aangenomen en dat is het voor naamste. De samenstelling van de verpachtingsvoor waarden kau wel is waar nog geuoeg moeie- lijkheden opleveren, maar wij vertrouwen, dat ook daarin, bij wijze van proef, de gulden middenweg zal worden bewaudeld en men niet door allerlei bezwaren de aanne ming onmogelijk zal maken. Een voorproefje daarvan kregen we bij de discussie nu reeds. De totaal-minimum pachtsom varieerde toch van f 150 tot f 300. De heer Verfaille heeft b. v. het adres mede onderteekend, omdat beweerd was, dat de pacht minstens f 300 zou opbrengen. De heer Zurmuhlen repliceerde, dat die som niet is genoemd, ten onrechte 0. i. want en honderde dingen werden er aangebracht tot versiering van de tent en tot gemak en genoegen voor de gasten. Voordat al deze schikkingen geëindigd waren, daalde de nacht. Lizzie had er vooral op gestaan, dat het inwendige van de tent huiselijk zou zijn, in goeden ouden stijl en een uitroep van ver rukking werd door de gasten geuit, toen zij binnenkwamen en de tent verlicht zagen met gekleurde ballons, die langs de muren en in slingers aan den zolder hingen. En nog altijd was het gelaat van weduwe Cherry niet opgeruimd. Op een bord voor de muzikanten stond aangekondigd, dat het bal geopend zou wor den met eene quadrille en de muziek speelde reeds voorloopig eenige stukjes. In een oogenblik waren de paren gevormd, weduwe Cherry en Fred, Patty en Jack stonden tegen over elkander aan het eene einde van de tent. Fred vroeg fluisterend aan weduweCherry, wat de reden wos, dat zij er niet geheel tevreden uitzag. „Neen, Fred," antwoordde zij hem, „je zult 't niet weten, zelfs nu niet. Maar het is toch verschrikkelijk, nu ik er zoo netjes op. had gerekend, dat ik 7.00 word teleur gesteld I Je behoeft me niets te vragen ik zeg 't toch niet en als je me nu nog langer plaagt, dan ga ik van kwaadheid schreien." I „In dat geval, lieve," zei Fred, „deden wij beter het bal dadelijk te openen," en hij klapte in zijne handen, als een teeken voor de muzikanten om op te spelen, j De eerste figuur was juist begonnen, toen in de zitting van 28 Juli 11. zeide de heer Zurmuhlen te dezer zake 0. a.„Mensbiedt reeds f 150 voor het perceel, dat hij wenscht te bevisschen, en het geheele kanaal zou, in 4 of 5 perceelen verdeeld, misschien f300 kunnen opbrengen". Ook de heer Over de Linden wenschte f 300 als minimum-pacht som. l)e Voorz. stelde voor f 160, de heer Korver f 200. Daar is nogal verschil in die sommen, wat ons doet denken, dat men (wat trouwens alleszins begrijpelijk is) gist naar de werkelijke waarde dezer visscherij. Zou men, met het oog hierop, niet wenschelijk doen met in het geheel geen minimum-prijs vast te stel len Zou het geen aanbeveling verdienen deze visscherij voor een minder aantal jaren maar eenvoudig aan den meestbiedende te gunnen Later leeren dergelijke zaken zich vanzelf schatten door de inschrijvingen. Zou dit niet beter zijn dan een minimum-pacht som vast te stellen, die te laag, ja, maar ook te hoog kan zijn Het deed ons genoegen te zien, dat thans een meer regelmaligen weg is gevolgd voor het benoemen van een onderwijzer aan de herhalingsschool, dan eerst was voorgesteld. Thans is een ander benoemd dan de aanvan kelijk voorgestelde en wel nummer drie van de voordracht, een bewijs dat er meer gescbikten zijn dan B. en W. aanvankelijk dachten. Het hoofd der school zelf beval reeds vijf onderwijzers aan, die dus geschikt zijn. s Ten slotte deed de heer Van Neck het voorstel, waarvoor wij gelooven hem dankbaar te mogen zijn, om het gebouw voor vischaf- slag aan de Buitenhaven in gebruik testellen. Wel ontving de heer Van Neck terstond ten antwoord, dat deze zaak niet aan de orde was en werd hij verzocht zijn voorstel schrif telijk in te dienen, maar ongelukkig was liet geen voorstel doch eenvoudig eene vraag, die zooals de heer v. N. terecht opmerkte, met ja of neen ware te beantwoorden. Wij zien met den heer v. N. niet in waarom men het gebouw niet in gebruik zou stellen. De samenstelling van een voorloopig reglement kan, zooals de heeren Korver en Zurmuhlen terecht aanmerkten, geen bezwaar zijn. Men kon, vooral met het oog op het naderend gure jaargetijde, het gebouw in gebruik stellen, zooals de heeren v. N. en Z. wenschten, en desnoods het voorloopige reglement laten wijzigen. Het motief, dat men op de beschikking van de regeering wacht, in zake het verzoek om het uitsluitend recht van afslag, is dunkt ons, niet steek houdend. Als dat den doorslag moet geven, dan hadde men 0. i. wel zoo goed gedaan dat verzoek tot de regeering te richten vóór men het gebouw stichtte. Nu het daar een maal staat, moet men zich door zulke consi- deratiën niet laten leiden. Binnenlandsch nieuws. 1 Helder. De Gymnastiek- en Exercitie- vereeniging „Pro Patria" alhier opende jl. Zaterdagavond de reeks harer buiten gewone wintervergaderingen met eene uitvoering in „Musis Sacrum", die door een groot aantal belangstellende dames en heeren werd bijgewoond. Na een kort inleidend woord van den Voorzitter, den heer F. C. H. Schlah- milch, werd, onder leiding van den heer I M. P. van Hooijdonk, met de werkzaam- I heden aangevangen. Het programma, uit zeven nummers samengesteld, was zeer afwisselend werd flink uitgevoerd. Aan rek, barren en ringen werd, zoowel door de Hoofdaf- deeling als door de leden der adspiranten- klassen, goed gewerkt,maar bovenal waren het de reien met zang van de Adspiranten en de vrije oefeningen met standen van de Hoofd-aideeling, 'die in den smaak vie^n en dan ook door de aanwezigen warm werden toegejuicht. Een genoeglijk bal besloot de wèlgeslaagde uitvoering en hield de aanwezigen nog tot laat in den nacht bijeen. Schagen. Jl. Zaterdag zijn door het bestuur der Westfriesche Kanaalvereeniging de leden opgeroepen tot eene vergadering, te houden op Dinsdag 2 7 dezer te Opmeer. Uit het extract uit het rapport omtrent een onderzoek naar eenegewenschte, maarniet te kostbare verbinding van Enkhuizen met het Noordhollandsch kanaal, door een vaar water, loopende door Westfriesland van] Enkhuizen over Spanbroek en Schagen naai! Stolpen, blijkt, dat het vaarwater eene lengte zal verkrijgen van 52100 Meter en] dat de totale kosten voor dit werk ongeveei] zullen bedragen f 1.406.780, waarondeu niet zijn begrepen de kosten voor defini] tieve terrein-opnemingen, het opmaken var plannen en de uitvoering van het werk waartoe zeker nog een som van ongevei f 140.000 moet gerekend worden. Bovenbedoeld rapport is, ingevolge beslui! der bestuursvergadering van Dinsdag 12 Mei 1891, te Schagen uitgebracht door de heerel Holwerda, Kater en Bakker, opzichters val Waard en Groet, de Vier Noorderkoggei en Drechterland, aan wie was opgedragen het ontwerp van een kanaal-plan „Enkhui zen-Stolpen," zooveel mogelijk de bestaand] vaarten volgende. Heer-Hugowaard. Van de volki bibliotheek zijn in het jaar 1890/91 do< 54 personen 496 boekdeelen ter lezird afgehaald. Aan ingezetenen der gemeen! worden door den bibliothecaris, den I H. Tauber, kosteloos boeken ter lei afgegeven. weduwe Cherry uitriep „Stop! Stop!" De muzikanten hielden op iedereen keek haar aan. „Fred, hoor je niets, belletjes klingelen en hec klappen van een zweep buiten O, als het waar is, dan word ik gek van blijdschap!" Hare ooren hadden haar niet misleid. De zweep klapte weder. Zoo snel als zij kon liep weduwe Cherry de tent uit, gevolgd door de verwonderde gouddelvers. Voor de deur stond eene huifkar en vier paarden met schelletjes aan hun hoofdtuigen en een voerman, die zijn natte voorhoofd afveegde en zeide „Ik heb het gedaan, weduwe CherryIk zei, dat 'k op Kerstdag hier zou zijn en hier ben ik Weduwe Cherry danste van vreugde. „Gauw, Fred, gauw help een handje de kap van de kar te nemen O, 0, wat ben ik blij Dat is mij duizend pond waard Welk wonder zou er ontsluierd worden Daar klonken stemmetjes in den wagen zoet fluitende en sjilpende stemmetjes uit metalen keeltjes. Aladdins grot bevatte geen zoo kostbare en schoone schatten Minstens vijfhonderd kooitjes met Engel- sche zangvogeltjes, die, toen zij in het licht kwamen, luidkeels en liefelijk begonnen te zingen. De delvers jubelden van blijdschap en ke ken met verrukking naar de lieve bezoekers uit het verre vaderland. „God zegene u, weduwe Cherry, God zegen e u 1" „Voor u, vrienden, voor u riep zij blozend en verheugd gelaat. „Ik dacht, 1 ge nog wel eens het gezang uit onze schoc Engelsche dreven zoudt willen hooren. welke dag is daarvoor beter geschikt dl deze. O Fred voel eens hoe mijn hart klopj O lieverds I lieverds (dit laatste tot de vogel niet tot de mannen.) Er is nog meer, vriendel brengt die kist binnen. Fred, haal een bij Gauwgauw 1" n't Is zoo licht als een veertje," zeidenl mannen, toen zij de kist van den wal tilden en in het midden van de tent plaatst! „En toch beter dan goud," zeide de wedul „Beter, duizend-duizendmaal beter Maak J kist open, Fred Het deksel was weldra losgemaakt enl afgelicht en daar lagen, bijna even groen f frisch, alsof zij pas in de Engelsche lal geplukt waren, groote hoeveelheden hulst I mistel. j Eene eerbiedige stilte ontstond onder gelukkige gezelschap; slechts de vogelsdej hun liefelijk gekweel hooren. 1 Aangedaan en gelukkig gaven de aanwl gen elkander deze geliefde symbolen over kusteu ze. Ieders oog was vochtig, ïe<| gelaat droeg een blijden glimlach. Inderdaad, het was beter dan goud. toen werden, met 't hart en met de lipl op den Kerstdag te Wilde-Meg de woorf gestameld,: „God zegene het lieve Vaderland zegene onze vrienden thuis

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1