HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. Versoüljnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor do courant binnen de gemeeente0.70, met Zondagsblad f 1.05 i uaar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepou Oost-Tndië en Amerika). 1.75, 2.10 ff 0 Zuid-Afrika2.50, 00a 3- REDACTEUR-UITGE V ER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 20. Pr ij s der Advertenticn: Van l5 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang Tan de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnasohen den tekst, per regel 10 Ct. Advertenticn voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand Agent in liet buitenland: gië, Mr N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. NEDERLAND. HELDER, 15 October. Men schrijft uit Den Haag aan de „Prov. Ov. en Zw. Ct.": Een nieuwe Legerwet, die in de hoofd punten eenigszins van de vorige afwijkt, is geheel gereed om naar den Raad van State verzonden te worden. Hiermee wordt niet bedoeld het nood wetje, maar de Legerwet, zooals door den minister Seyffardt aan de Koningin zal aangeboden worden. Dat bij een dergelijke belangrijke wetsvoordracht allicht eenige tijd verloopen zal tusschen de verzending naar den Raad van State en de aanbie ding aan de Staten-Generaal ligt voor de hand. Het socialistische programma, dat op het te Erfurt door de Duitsche sociaal-democraten te houden congres in behandeling zal komen, omvat de volgende eischen voor de bescherming van de arbei dende klasse 1. Nationale en internationale wetgeving tot bescherming van den arbeid op de volgende grondslagen a. vaststelling van een normalen arbeids dag van hoogstens acht uren b. verbod van arbeid bij nijverheids ondernemingen voor kinderen beneden veertien jaar; c. verbod van nachtarbeid, behalve voor industrieën die uit den aard van haar bedrijf dezen niet kunnen missen, om technische redenen of reden van algemeen belang d. onafgebroken rusttijd van zes-en-der- tig uren minstens iedere week en voor iede- ren werkman e. verbod van het truck-systeem. 2. Toezicht op alle industrtèele onder nemingen en regeling van den arbeid in de steden en op het platteland door een rijksbureau van den arbeid, plaatselijke arbeidsbureaux en kamers van arbeid. 3. Gelijkstelling van de boerenarbeiders en dienstboden met de arbeiders bij de nijverheidopheffing van de speciale reg lementen voor de dienstboden. 4. Verzekering van het recht van coalitie. Fauilleton van de Ileldersche- en Nieuwed. Conraut. T) WIE IS DE EERSTE? NAAR HET HOOGDUITSCH van Margareth Von Bülow. Nabij den lagen kerkhofmuur in een Duitsch grensdorp stond een slank gebouwd jongeling van 17 jaar ongeveer, die met alle aandacht naar een soort van vijver zag, die daar in de laagte voor hem lag, te midden der vrij ordeloos geplaatste huizen. Het was nog in het voorjaar ofschoon toch reeds in de eerste dagen na Paschen en het water was bedekt met een ondoorzichtige grauwwitte ijslaag, die, hoewel vol scheuren cn gaten, toch voor de dorpsjongens een bron van onuitputtelijk genot was, die met vereende krachten beproefden het ijs onder hunne voeten stuk te trappen. «Is hier dan niemand, die aan dit dolzin nig en gevaarlijk spel een eind kan maken dacht de jongeling, en zijn helder blauwe oogen blikten zenuwachtig rond. Maar nie mand die hem antwoord gaf; de breede, spaarzaam met huizen bezette straten bleven stom en leeg. De jonge man sloeg nu weer vol onrust de bewegingen der kleine schreeuwers op het ijs gade hij voelde onbestemd de noodzakelijkheid in zich oprijzen ze zelf te verdrijven maar hij wist ook hoe onhan dig hij dit zou doen en dat men waarschijn lijk niet eens naar zijn woorden zou luisteren. Met opzet liet hij zijn blik naar links weiden, over een grooten, zeer grooten boomgaard de kromme, bladerlooze boomen stonden iu 5. Samentrekking van alle verzekerin gen, op den arbeid betrekking hebbende, in handen van het Rijk, met feitelijke medewerking van de arbeiders aan de administratie daarvan. Binnenlandsch nieuws. Helder. Jl. Dinsdag heeft alhier de herstemming plaats gehad, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, wegens ver meerdering van het aantal inwoners dezer gemeente. Er werden uitgebracht 789 stemmen, waar van 19 van onwaarde; het aantal geldige stemmen bedroeg alzoo 770. Hiervan bekwamen de heeren P. Spruit 388 en S. W. Stooker 382 stemmen, zoodat met eene meerderheid van slechts 6 stemmen is gekozen de heer P. SPRUIT. Helder. Eindelijk is dan de Raad onzer gemeente voltallig althans wanneer de heer P. Spruit, die jl. Dinsdag in her stemming met den heer Stooker werd gekozen, bereid wordt bevonden zijne benoeming te aanvaarden, waaraan wij niet twijfelen. Eindelijk, want sedert Juli dezes jaars waren we daartoe in de weer en werd het geduld en de ijver van het kiezerscorps op een zwaren proef gesteld. De Gemeenteraad is thans samengesteld uit de heerenC. A. Beukenkamp, J. Hoogen- bosch, I. Korver, P. van Twisk, A. Klik en P. Spruit, aftredende in 1893 W. J. Maal- sleed, E. Franken, W. J. van Neck, L. F. Over de Linden, P. S. Hordijk en W. Bakker IIz., aftredende in 1895 P. Groen, L. W. F. Oudenhoven, J. Verfaille, J. G. R. Vos, T. C. Govers, C. D. Zurmuhlen en J. Oortgijsen, aftredende in 1897. Helder. De heer G. Bosch, koster bij de Roomsch-Katholieke gemeente alhier, zal den 1 November a. s. den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden zijne betrekking als zoodanig aanvaardde, terwijl de heer Van Buchem pastoor was, wiens 25jarig priester schap hij medevierde, evenals later dat van de pastoors Brinkman en Klaauwers. Thans werkzaam ouder leiding van pastoor Huig, vervult Bosch nog altijd zijne dikwijls moeie- lijke betrekking met denzelfden ijver en de toewijding, die hem de achting van zeer velen, ook buiten den kring zijner geloofs- genooten, heeft verzekerd. Het zal hem dan ook ongetwijfeld niet aan blijken van harte lijke belangstelling in zijn jubilé ontbreken. lange lijnrechte rijen, anders was er niets in den uitgestrekten tuin te zien, geen struik, geen pad, geen bank. «Hier zullen de kleine bengels bepaald des zomers hunne vruchten stelen," dacht de jongeling, Hans Wronkow was zijn naam. Vreemd, hij hield veel van de kinderen en kon toch niet goed met hen omgaan hij was bang voor hen. Maar de blik op den boomgaard was ook al niet bevredigend Wronkow draaide zich om en keek over den muur heen op het kerkhof. Even als daarbuiten de huizen, zoo eenzaam stonden hier de grafsteenen. Overal was de grond door de mollen omgewoeld en bedekten de opgeworpen aardhoopen den bodem, de geraamten van eenige kale treur- essen stonden droevig voorover gebogen, terwijl hier en daar het klimop een scheven grafsteen omrankte. Daar dicht bij den muur bevond zich een kiudergraf. Wronkow kon het opschrift lezen het was een knaapje dat hier rustte. «Wellicht verdronken en misschien wel het vorige jaar door het zwakke ijs gezakt dacht Wronkow. En toen was het hem, als werd hij aan handen en voeten naar beneden getrokken; naar den vijver en hij ging en liep steeds haastiger en sneller; nu stond hij aan den oever en riep de kinderen met zijn zachte, welluidende stem toe. Zij kijken om, in 't eerste oogenblik eenigszins bedremmeld en verlegen maar op eens begint een kleine, dikke jongen, wien de domheid uit de oogen keek, te lachen en onmiddellijk barsten al de anderen in een schaterlach uit. Hans Wronkow kreeg een kleur en sloeg de oogen neer. Hij kon niets ter wereld minder verdragen, dan uitgelachen te worden Na een poosje gezwegen te hebben, begon Alkmaar. De Diepsmeer, gelegen ten noorden van deze gemeente, groot ongeveer 182 bunders, werd reeds voor bijna drie eeuwen droog gemaakt. De machtiging tot indijking werd verleend in het jaar 1593. Wanneer men zich in dien polder bevindt, dan ziet men zuidwaarts, langs Koedijk, de hooggelegen Groote kerk van Alkmaar. Rechts ligt Schoorldam en daarachter verheffen zich de hooge zandduinen van Schoorl, die den indruk geven vooral 's avonds bij het ondergaan van de zon van eene verafge legen bergketen. Verheffen zich, zeg ik, want deze polder draagt zijn naam met eere, het zomerpeil is twee meter ncht-en-twintig centi meter onder A.P. Aan den linkerkant liggen in eene lange, reeks de dorpen Sint Pancras, Noordscharwoude, Zuidscbarwoude en Oudkarspel. Het eigenaardige van de Diepsmeer is dit de polder is uiterst moeielijk te bereiken, geen enkele weg, geen e.nkel voetpad leidt daarheen. Eene kleine schuit is het eenige vervoermi del van en naar de omliggende dorpen. Op sommige plaatsen is het vaarwater zóó nauw, dat men de roeispanen niet kan uitslaan. Meermalen maakte men plannen om dezen toestand te verbeteren. Men stelle zich voor hoe lastig het moet zijn, alles te water te vervoeren. Het polderbestuur riep onlangs eene ver gadering van ingelanden en belanghebbenden bijeen en deed het voorstel, om eene som op de begrooting te brengen voor een voorloopig onderzoek naar de kosten van een rijweg. Dit voorstel, zou men meenen, werd met instem ming begroet en bij acclamatie aangenomen. Geenszins, het ondervond veel tegenkanting. Sommige ingelanden waren tot geen enkele concessie te bewegen en bleken voor overreding onvatbaar te zijn. De ware Diepsmeerder is dan ook niet minder aan zijne schuit gehecht dan de Venetiaan aan zijne gondel. '9 Morgens brengt hij met de schuit zijne kinderen naar school te Oudkarspel en teruggaande neemt hij de noodige levens middelen mede. Overdag vaart hij naar zijne akkers en 's avonds haalt hij zijne kinderen terug. Zondags zeilt hij met vrouw en dochter naar het kerkgebouw, tenzij tegenwind het boomen of roeien noodzakelijk maakt. Wil hij tijdig te Alkmaar ter markt komen, dan brengt hij zijn vaartuig reeds in orde op het oogenblik, dat de stadsbewoner nauwe lijks is ingeslapen. Alleen 's winters, wanneer het Jbard vriest, De oppervlakte van een goed bemalen polder is meestal 50 centimeter boven het zomerpeil. hij zijn vermaningen met bewijsgronden te versterken. Plotseling hield hij stil, want eene jonge deern was op korten afstand van hem blijven staan. Zij had de beide hengselmanden, die ze droeg, op den grond neergezet en keek hem verwonderd aan. De blik uit hare blauwe oogen was eenigszins donker, wat deels wellicht door de zware wenkbrauwen veroorzaakt werd, die heel wat donkerder van kleur waren dan het hoofdhaar. Haar magere gezicht droeg in zijne scherpe trekken een oudachtige uitdrukking en toch moest men bekennen, dat het nog jong, zeer jong was. Het meisje was overigens breed gebouwd, hoekig, nog niet ten volle ontwikkeld, maar hare handen en voeten, zoowel als de ont- bloote onderarmen, thans paarsch van koude, bezaten zeldzaam schoone vormen. Hans Wronkow zag echter slechts een paar levendige oogen, die kalm, maar tevens vol verwondering hem van het hoofd tot de voeten opnamen en. die niet nalieten een hoogst onbehaaglijken indruk bij hem achter te laten. «Wat wilt ge dan eigenlijk vroeg het meisje. «Die jongens daar van het ijs jagen, omdat ze anders stellig een ongeluk zullen krijgen." Het meisje trad naar den vijver. «Dat kon wel zijn. Wilt jelui wel eens gauw naar huis gaan, kleine schooiers!" En toen de kinderen dit zachtaardige bevel niet terstond opvolgden, sprong zij zelf op het krakende ijs, greep den voorsten der jonge boosdoeners bjj de mouw en diende hem een paar klinkende oorvegen toe. «Wacht, ik zal je leeren hooren En nu, scheert je weg, marach 1* smaakt hij ongekende genoegens; dan is elk omliggend dorp, dat hij dagelijks ziet liggen, maar waar hij zelden komt, in een oogenblik bereikbaar. Men zou evenwel onbillijk zijn, indien men de tegenkanting tegen het maken van een rijweg uitsluitend aan vooroordeel toeschreef. Het polderbestuur droeg aan de heeren Jb. Oldenburg, te Bergen en G. de Groot, te Alkmaar op, om eene begrooting te maken, j De ontworpen weg van Oudkarspel door de Diepsmeer naar Koedijk, 6400 meter lang, zou den afstand tusschen beide gemeenten met de helft verkorten en tachtigduizend gulden kosten. Zes bunders grond moeten aan gekocht of onteigend worden voor f 22,774,50. Volgens de toelichting van het verslag, door genoemde deskundigen uitgebracht en jl. Dinsdag in druk verschenen, zou de Dieps meer de helft of f 40,000 aan subsidie moeten ontvangen en f 40,000 tegen 38/4 pCt. moeten leenen; f 1500 rente per jaar dus. Daarenboven moet f 1000 per jaar afgelost worden, zoodat in 40 jaren de schuld wordt gekweten. Over dat tijdperk zou de polder f 1500 van andere belanghebbende corporatiën moeten ontvangen, zal het mogelijk zijn om dit werk uit te voeren. De aflossing en het onderhoud van den weg en van 7 hooge bruggen komen ten laste van den polder. De financiëele bezwaren tegen het voorge stelde plan kunnen niet weggecijferd worden. «Indien het land meer in waarde daalt door de hoogere lasten dan het rijzen zal door betere communicatie," zegt de inwoner van de Diepsmeer, «dan heb ik liever geen weg." Misschien heeft hij niet geheel ongelijk. De betrokken corporatiën zullen echter wel, vóór dat zij subsidie geven, onderzoeken, of niet met eene. mindere som hetzelfde doel kan bereikt worden, b. v. door een weg van de Diepsmeer naar het Noord-Hollandsch kanaal deze afstand bedraagt pi. ra. 1500 el. De hooge kosten van het voorgestelde plan konden wel eens gevolg hebben, dat het onuit gevoerd bleef. Voor het polderbestuur geldt toch niet de spreuk «in magnis voluisse sat est." Opmeer. Het bestuur der Westfriesche Kanaalvereeniging, welke de totstandkoming van een kanaal Enkhuizen-Spaubroek-Schagen- Stolpen wil bevorderen, droeg voor enkele maanden aan de heeren Holwerda, Kater en Bakker, onderscheidenlijk opzichters van Waard en Groet, de Vier Noorderkoggen en Drechterland op een kanaalplan te ontwerpen, warrbij zooveel mogelijk de bestaande vaarten worden gevolgd. Een uittreksel uit dat verslag is thaus aan Zij dreef de kinderen voor zich uit, tot midden in het dorp en keerde daarna lang zaam naar Wronkow en hare hengselmanden terug. Hare ruwe manier van handelen, schoon het doel daardoor bereikt was, had hem echter niet bevallen. Waarom toch moest zij, die niet eens in toorn geraakt was, onmiddellijk met schelden en 9laan beginnen «Ge zijt toch hier niet van daan vroeg het meisje, terwijl ze na het opnemen der manden nog een oogenblik wachtte met heengaan. «Neen." En toen ze hem in afwachting van een nadere verklaring bleef aankijken, voer hij met weerzin voort, «ik ben de zoon van den houtvester Wronkow. Mijn vader is daar even naar de pastorie overgeloopen en nu wacht ik op hem." «Waart gij op Paaschmaandag te Dahmsberg bij den dnns?" «Ik?" Zoo ontsteld zag hij haar op eens aan, dat ze begon te lachen; dan echter bedwong ze zich ras en vroeg op ernstigen toon «Gij wilt zeker dominó worden P" «Neen, maar ik zal nooit dansen." «Waarom niet?" «Nooit!" antwoordde hij nogmaals,zonder haar vraag te beantwoorden. Zij zweeg en weder maakte hij de opmerking, dat ze hem zoo onbescheiden van onder tot boven opnam, alsof hij een beeld en geen mensch was. Plotseling echter richtte zij zich uit hare eenigszins achtelooze houding op én wierp een blik vol haat naar het benedengedeelte der straat, links van haar. «Daar komt hij weer. Weg, duivel Wronkow volgde de richting van haren blik en bemerkte een slank gebouwden ulaan; die met snelle schreden langs den muur des boomgaards naderde. De soldaat was zulk de leden der vereeniging gezonden, terwijl een t schetskaartje van het plan er bij gevoegd is. Wij ontleenen thans aan dat uittreksel het j volgende De ontwerpers hebben de volgende boofd- afmetingen aangenomen Eene bodemdiepte voor de vaart ven 2.40 Meter beneden den laagsten waterstand in de verschillende polders, eene breedte op den waterspiegel van 18 Meter, met een bodembreedte van 9 Meter. De sluizen zullen een schutlengte verkrijgen van 25 Meter, eene slagdrempeldiepte van 2.40 Meter beneden den laagsten waterstand in de polders, en eene doorvaart wijdte van 6 Meter, welke breedte ook voor de bruggen is aangenomen. In de tweede plaats hebben zij de meest) geschikte slooten en vaarten opgespoord, die zoowel wegens hare afmetingen als gunstige ligging voor het beoogde doel in aanmerking konden komen. Zij hebben aan het door hen ontworpen kanaal de volgende richting gegeven: Uitgaande van de schutsluis aan den haven mond te Enkhuizen, door de binnenhaven, met eene doorsnijding van den havendijk, uitmakende de zeewaterkeering van West- Friesland, komt in de Zuider Boerevaart van daar door den Boerenboom, of eene te maken nieuwe doorsnijding van den wal, in de Singelgracht te Enkhuizen. Deze Noord en Westwaarts volgende, komt men door de Melksloot in de Oude Gouw, die zich Oost waarts uitstrekt, in aansluiting met de Molen- sloot en Nieuwe vaart of Kadijksloot, tot den Zwaagdijk. Na doorsnijding van den Zwaagdijk, komt men in het Ambacht «De Vier Noorderkog-; gen" en volgt het water de onderstaande slooten Van den Zwaagdijk, langs heti Zijd werk door de Kromme Leek, de Narevliet Ariestocht en Opperbuurtsloot, langs dea Noordzijde van het dorp Oostwoud, doorsnijdti bij Oostwoud den lokaal-spoorweg, loopt langs den Boerdijk tot den Abbekerker- weg, van daar dwars door het land eene afsnijding makende tot bewesten de Kerk in de Weere, volgt het vaarwater de Veken en Hoogewijzend tot Opmeer en Spanbroek, verlaat aldaar den boezem der Vier Noorder koggen en gaat door een te graven vaart bezuiden de huizen aan den waterkant te Spanbroek over op Raaxmaatsboezem. Alsnu vormt Raaxmaatsboezem het vaarwater en loopt van Spanbroek langs de Berkmeer door de Groote Mallegatsluis, langs Oude Niedorp het Verlaat, langs Zijdewind, doorsnijdt den spoorweg en volgt de noordzijde van den Slcotgaardpolder tot het Schagerwaardsluisje Bij het laatstgenoemde sluisje overgaande op den boezem van den Polder Schagen, loopt eene bijzonder nette, blinkende verschijning dat Wronkow aarzelend aan het meisje vroeg «Dien meent ge «Ja juist, dien kerel." Zij stond gereed oogenblikkelijk aan den haal te gaan. Zoodra de soldaat zich dan ook aan het bovengedeelte van den weg vertoonde, liep zij snel naar de overzijde dan vloog zij een eind straat door en ver volgens het dorp uit, langs den naar beneden buigenden weg, die van de hoogte vrij steil in het dal voert. Het dorp, Laptow name lijk, ligt op een soort van plateau met uiterst slechten, Bchralen bouwgrond. Wronkow zag de lange, blonde vlechten van het meisje heen en weer slingeren, zag hoe de hengselmanden haar links en rechts tegen de vierkantige beenen stieten terwijl haar korte, donkere rok op en neer wipte en hare klompen op de straatsteenen klotsten. „Hoe is het mogelijk, dat men in die dingen zoo kan loopen dacht hij, toen de reeds rustelooze gedaante achter den heuvel verdween. De ulaan scheen eerst van plan de ver volging voort te zettendaarop veranderde^ hij evenwel van richting en kwam op Wron kow toe. Deze had nog niet kunnen beslui ten zijne plaats te verlaten en stond nu nog altijd op dezelfde plek aan den oever. „Zijt gij een kennis van Jet?" vroeg dé soldaat, nadat hij gegroet had. Wronkow haastte zich een ontkennend antwoord te geven. „Wel, wat drommel heeft ze dan met u te verhandelen, dat onverstandige nest, dat aan niemand een aangenamen dag gunt P" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1