HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. jaargang"^. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Ziüiiuag- 'lö uuiDDBr'ïöyi: EN J. H. VAN BALEN. 2) WIE IS DE EERSTE? Jl". 1(GJ. ,En ilasespereert uimmerl* Jan Fitters. Coen. Het Vaderlaadt ghetroawe tilqfgiek tot ia don dooi. VorsotiJJnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 Voor de i'ournut binnen de gemeeente IU naar de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). sas a Zuid-Afrika n a a n d e n 0.70, met Zondagsblad 1.05 0.90, 1.35 i 1.75, 2.50, REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 20. Prija Ier Advertentiën: Van 15 rogels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar galttg tan de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden medodeelingen en aanbevelingen, geplaatst tuaschen den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleindeni Dienstaanbiedingen voor den werkenden stands m Agent in liet buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. NEDERLAND. HELDER, 17 October. Jl. Woensdagavond besprak de heer Domela Nieuwenhuis in het Gebouw der Socialisten „Constantia" te Amsterdam, „de besluiten van het Brusselsche socialistische Congres en de houding der Ned. afgevaar digden aldaar". Spr. begon, volgens „De Echo", met het ontstaan van dit eerste socialistische Congres te bespreken en wees er op, hoe daar alle of ten minste bijna alle landen der beschaafde wereld waren vertegen woordigd. Spr. betuigde, dat de quaestie over het al of niet toelaten van de afgevaardigde der vrije Vrouwenvereeniging en de afgevaardigden der anarchisten volstrekt van geen belang was, terwijl de pers juist daarover zoo heeft uitgeweid. Hij besprak vervolgens het eerste besluit op dit Congres genomen, nl.„Het vast- knoopen der banden tusschen de partijen in de verschillende landen". De tweede liep over het werkstaken en het boycotten. Er is ook besloten de coöperatie te bevor deren. De resolutie, die in de pers het meest besproken is, behandelde de militaire quaestie. Tegenover de resolutie van de meerderheid van het Congres stelden de Hollanders de hunne. Een scherpe discussie ontspon zich daarover, aan den eenen kant stonden voornamelijk de Duitschers, aan den anderen kant de Hollanders. Spr. ging in het kort de discussie na cn besloot, dat de door de Hollanders voorgestelde resolutie de eenig doeltreffende was. Iedere socialist, zeide hij, zal honderdmaal liever een burgeroorlog zien, dan een oorlog met eene andere natie, want in het eerste geval strijden de werklieden tegen hun waarachtige vijanden, de bourgeois, in het laatste tegen hun broeders, hun mede-werklieden. Wij zijn, zei spr., geslagen geworden, doch Frankrijk en Engeland waren op onze hand, iets wat door de geheele pers is verzwegen geworden. I Feuilleton ren de Heldertche- en Nienwed. Courent. NAAR HET HOOGDUITSCH van Margareth Von Bülow. Wroukow trok de schouders op en drukte de mondhoeken naar beneden, waardoor hij levendig te kennen gaf, hoe weinig hem aan de gunst van het meisje gelegen was. De soldaat scheen dan ook gerustgesteld en wierp nu het blonde jonge mensch een tweeden kalmen, maar onderzoekenden blik toe. Wronkow van zijn kaut gevoelde neiging, den man daar voor hem recht in het bleeke gelaat te zien maar onmiddellijk sloeg hij met een zeker gevoel van afkeer de oogen neer. Telkens voelde hij zich echter opnieuw aangetrokken het oog op hem te richten en dan zag hij hem zoolang aan, tot het onaan gename gevoel van daareven hem weer nood zaakte den blik af te wenden. Hij zou gaarne geweten hebben, wat hem toch eigenlijk wel zoo mishaagde. De soldaat had zeer fijne gelaatstrekken, hoewel minder alsof de natuur, dan wel een gedachtelooze teekenaar ze roet zijn potlood voortgebracht had. Onder de fijne, donkere wenkbrauwen lagen een paar bruine oogen, die hem verstandig, maar mat aanblikten en waaronder groenachtige kringen zichtbaar waren. Tusschen de neusvleugels en den mond vertoonde zich een lustelooze uitdrukking en, niettegenstaande den zwaren knevel, kon men duidelijk zijn hangende bovenlip bespeurenverder was de kin klein en rond en waren de kaken zoo weinig ont wikkeld, d?t het gelaat een schoon, lang werpig ovaal vormde. Volgens spr. „was er op het Congres een strooming te bespeuren, die vooral van Duitschland uitging, om de soc.-dem. partij te maken tot een hervormingsgezinde partij de minderheid echter en aan het hoofd daarvan stelde zich Nederland wilde verbetering langs revolutionairen weg". Mej. Drucker protesteerde er tegen, dat de heer Domela Nieuwenhuis het in zijn rede deed voorkomen, alsof zij alleen door de gratie van den heer Nieuwenhuis tot het Congres is toegelaten. Spreekster be streed ook de meening van den inleider, dat er revolutie zal moeten komen. Zij begreep niet, dat iemand, die tegen oorlog is, kon aandringen op revolutie. Na nog eenig debat, dat door den inleider werd beantwoord, ontspon zich tusschen den heer Domela Nieuwenhuis en mej. Drucker een zeer scherpe discussie. Ten slotte stelde de voorzitter de volgen de motie „De openbare Volksvergadering, gehou den den 24den October te Amsterdam, gehoord het verslag der afgevaardigden op het Congres te Brussel, spreekt haar voldoe ning uit over de houding der Nederland- sche afgevaardigden in het algemeen en in het bijzonder omtrent hun houding in zake de gestelde resolusie over het militairisme." Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen, waarop de vergadering uiteenging. Binnenlandsch nieuws. Texel. Door de heeren J. K. G. Muller, W. Mets Tz. en de Rooy is eene uitnoodiging gericht tot het reizend publiek van en naar Texel, om bijdragen van ten hoogste 50 ets., ten einde uit de opbrengst de kosten te bestrijden van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van den kloeken zeeman S. Koning, die in de vorige week zoo jammerlijk omkwam. Velen, die hem zeker bij het zilveren jubilé, dat hij op 1 Jan. e. k. zou vieren, een stoffelijk bewijs hunner ingenomenheid hadden willen schenken, zullen stellig gehoor geven aan deze uitnoodiging. Nieuwe Niedorp. Bij herstemming is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer J. Wijn, met 52 van de 86 stemmen. Rotterdam. Alhier loopt het gerucht dat de oud-minister Havelaar de aange wezen opvolger van den heer Vening Meinesz zou wezen. «Jet Venz is een buitengewoon meisje," zeide hij tot Wronkow; „eerst kort geleden hare belijdenis gedaan lieve hemel, ze kan nauwelijks veertien jaar tellen en wat die al uitvoert I Handig met haar werk, neen, dat is ongelooflijk Er is bij haren vader, den daglooner, geene vrouw in huis en nu heeft zij de kinderen moeten grootbrengen en de huishouding moeten waarnemen. Thans kan ze den boel aan andere handen overlaten, omdat de tweede dochter, Gusta, al een heele meid geworden is, en nu begrijpt ge wel, dat ieder in het dorp Jetje graag wil hebben, maar gelukkig heeft mijn vader ze gekregen ze is beneden bij ons in den molen, dikwyls om wat te helpen, en ua de feestdagen zal ze voor goed blijven." „Ge zijt alzoo uit den molen daar beneden vandaau „Jawel, 'k ben zelf ook molenaar. Zoodra mijn diensttijd om is, zal ik hij zuchtte eens 'de zaak zelf overnemen. Een stofferig baantje, bah Wat zijt gij, of wat moet ge worden Houtvester ge zij toch immers de zoon van Wronkow Wronkow knikte. „Ik wil onderwijzer worden." „Wat, meester? Heere bewaar me. Dan" nog liever op de plaats dood En spottend vervolgde hij„Nu, eigenlijk is zoo'n betrek king nog zoo kwaad nietdriehonderd mark 'sjaars en vijftien morgen land. Daar kan iemand best van komen." Wronkow gevoelde zich beleedigd en fronste het voorhoofd. Hij was nog tejong, om rekening te houden met de vraag om het dagelijksch brood. De andere lachte bedenkelijk. „Wat een dwaas 1" dacht hij. „En nu zult ge me nog zeggen, wat Jet van u verlangde", begon hij weder en vestigde zijne loerende oogen op den jongen Onderwijs en Examens. Voor het examen in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek zijn jl. Donderdag te Arasterdam geringd de damesC. M. Vis Dieperink, E. Visser en S. E. Walde- maier, van hier, en J. A. Endt, van Texel en de heeren G. D. Hagenaar, van hier, J. de Jong, van Texel, W. Dorsman, van Noord - soharwoude en A. J. Vos van Zon, van Oudkarspel. Door den Gemeenteraad van Heiloo is besloten, aan den heer A. Smit, onderwijzer aan de openbare school aldaar, eervol ontslag te verleenen tegen 1 Januari 1892, omdat volgens de wet op dien tijd minstens één onderwijzer met hoofdakte ra oef werkzaam zijn en geen der onderwijzers of onderwijzeressen die bezit. Tegen 1 Januari 1892 zal men alsdan een onderwijzer met hoofdakte be noemen. Landbouw en Veeteelt. De heer H. W. Keesom, veehandelaar te Texel, deelt naar aanleiding van een bericht in de „Alkm. Ct." mede, dat ten onrechte daarin wordt gezegd, dat op Texel de leverziekte onder de schapen heerscht. Hij voegt er zelfs bij, dat tot jl. Donderdag nog geen enkel geval van dien aard op Texelsch land in dit jaar is voorgekomen. De schapen, die voor den in bedoeld bericht genoemden lagen prijs werden verkocht, waren volgens dezen heer zoogenaamde duinschapen. Kerknieuws. Na een zeer langdurige vacature is het eiland Urk nu weder in het bezit van een predikant der Ned. Herv. kerk. Jl. Zondag deed daar zijne intrede de heer H. Rombach. De heer H. W. Van der Ploeg, sinds 52 jaren predikant te Middelie o.a., zal spoedig emeritaat aanvragen. Rechtszaken. Een voor den handel niet onbelangrijke rechtsvraag werd jl. Woensdag voor liet Haagsche Hof bepleit. De vraag luidt Heeft de nemer van den incasso-wissel het recht om ten zijnen name tegen den acceptant in te stellen de wissel-actie? De Rechtbank te Rotterdam had ontkend, dat de nemer van den incasso-wissel zelfstan dig kan instellen een actie tegen den acceptant. Jhr. Mr. E. N. de Brauw trachtte voor de appellante, op verschillende historische en Wronkow keek hem met onzekeren blik aan de terugstootende uitdrukking op het gelaat van den ulaan was in dit oogenblik zoo sterk, dat hij zich gaarne verwijderd had. Hij zweeg even en zag naar den grond welk recht had deze persoon, zoo onbeschaamd nieuwsgierig te zijn? Het was of de ander hem deze gedachte van het gelaat las, want onmiddellijk liet hij er op volgen „Wanneer ge dat weten wilt, welnu, ik zal met het meisje trouwen, zoodra de molen aan mij overgaat. Handig is ze, en mooi zal ze worden, daarvan ben ik zeker. Omdat ik evenwel niet eiken dag uit de hoofdstad hierheen kan komen, om een oogje in 't zeil te houden, ben ik wel genoodzaakt den weg voor mij zoo nu en dan eens schoon te vegen. Begrepen Zoo, nu hebt ge antwoord en thans voor den dag met het uwe." „En wat zegt het meisje er van vroeg Wronkow met eene ironie, die op zijn gelaat evenwel niet merkbaar was, integendeel, hij zag er bij deze vraag rood en verlegen uit. De soldaat begon te lachen. „Nog zóó groen Nu, mijnheer Wronkow, wees daarvoor maar niet bezorgd." Ditmaal gevoelde de jongeling zich zoo diep beleedigd, dat hij zich omdraaide en met een korte groet zich verwyderde. „Als de jonge vrouw het goed vindt, zullen we u tot peet benoemen 1" riep de soldaat hem spottend na, en Wronkow beet zich op de lippen; een gevoel van warme genegenheid voor het meisje steeg in hem op, als verkeerde ook zij in groot gevaar. „Wie zal hier helpen?" dacht hij. Maar de oude houtvester kwam eindelijk uit de pastorie en steeg met zijn zoon in den kleinen wagen, die voor de dorpsherberg op juridieke gronden, te komen ter bevestigende beantwoording van de bovengestelde vraag. Mr. Marts. Fels, van Rotterdam,'verdedig de voor geïntimeerden het gewezen vonnis en trachtte historisch en juridiek tot ontken nende beantwoordiug te geraken. Buitenland. Frankrijk. De nieuwe Russische leening is zeven en een half maal voltee- kend. De toewijzing zal beneden 10 pCt. blijven. Duitschland. In den socialistendag te Erftlrt bracht Auer verslag over de werkzaamheden uit. Daarbij viel hij heftig de oppositie aan, die de beschuldigingen had te bewijzen of in te trekken, indien men niet wilde, dat de oorlog verklaard werd. De Hollandsche en Oostenrijksche gasten zijn aangekomen. In de gisteren door het congres gehouden zitting werd de oppositie heftig aangeval len. De meeste redenaars verlangden, dat de oppositie zich zou aansluiten. Lieb- knecht kwam terug op zijn strijd met Domela Nieuwenhuis en zeide dat de denk beelden, in diens program uitgedrukt, niet anders dan droomefijen waren. De Pruisische Minister van Open bare Werken heeft een verlaagd tarief ingevoerd voor alle arme zieken op reis naar of van ziekenhuizen. Rusland. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Petersburg omtrent het door de politie te Kieff ontdekte komplot gemeld, dat het moet gesmeed zijn door de Rus sische uitgewekenen uit Zwitserland en Frankrijk, die zich deD tegenwoordigen hongersnood ten nutte maakten om een opstand te bewerken. Onder de talrijke arrestanten bevinden zich vele studenten. De huiszoeking bij andere studenten bracht het bestaan aan het licht van een geheime letterkundige club, waarin de verboden, te Geneve gedrukte geschriften van Tolstoi en Saltikoff gelezen werden. De studenten vergaderden om tegen de arrestatie hunner makkers te protesteeren, maar de rector ontbond de samenkomst, welke des ondanks voortduurde, waarop de gouverneur-gene raal dreigde door Kozakken de orde te laten herstellen. Egypte. Toen jl. Woensdag de be ambten van den geneeskundigen dienst te Kaïro een onderzoek wilden instellen in een Fransche apotheek, gaf de zaakgelas tigde van Frankrijk order zich daartegen te verzetten, desnoods met geweld. De beambten trokken zich toen terug. hen wachtte. Voort ging het, heuvel op en af, over de zandige heidewegen, waarvan sommige nog met sneeuw bedekt warende kraaien krijschten in 't woud de koude wind streek huilend over de vlakte. En de jonge. Wronkow hield zich bezig, zich de eigendomlijke gelaatstrekken van het Lap- towsche meisje voor deu geest te roepen, totdat ze voor hem ouvergetelijk waren ge worden maar menig jaar verliep er, voor hij in het dorp op de hoogte terugkeerde. n. Maar hij kwam terug. Het was in den winter, toen de Laptowers eenen nieuwen onderwijzer noodig hadden, dat Hans Wronkow zich aanmeldde, een slank, baarde loos man met eene meisjesachtig blanke gelaatstint en een buitengewoon ernstigen blik in zijne schoone, blauwe oogen. Per soonlijk kende hem geen sterveling in het dorp, jmaar toch had, toen zijne benoeming ter sprake kwam, zich eene partij voor en eene andere tegen hem gevormd omdat dit in zulke zaken nu eenmaal zoo behoorde. Zij, die voor hem waren, ontvingen hem met alle blijken van achtingzij, die tegen hem waren daareutegen, zonuen, hoe ze hem wel 't best zouden kunnen dwarsboomen. Maar 't bleek alles boter aan de galg gesmeerd. Hans Wronkow was in het vervullen van zijne betrekking de reine onschuld en 9loeg er hoegenaamd geen acht op, dat de oogen van zijne medemenschen al zijne gangen be spiedden. De goedgezinden werden het ten luatste moede, den teruggetrokken jongen man op te dringen, wat hij zelf niet scheen te waardeeren het deed hun goed, toen ze zagen, dat zijn handel en wandel onberispe lijk was en bleef en lieteu hem verder aan zich zelf over. En toen de anderen ondervon- Argent.-Republiek. De orde is vol komen hersteld in het geheele land. Nicaragua. In den nacht van 12 op 13 dezer is een aanslag op het leven van dr. Sacaza, den President gepleegd. Een korporaal der lijfwacht was reeds tot de bijzondere vertrekken van den President doorgedrongen, toen deze, het gevaar ontdekkende, de wacht opriep, die den misdadiger vatte. Eng.-Indië. De „New-York Times" bevat een telegrafisch bericht uit Shanghai, volgens hetwelk eene Fransche troepenaf- deeling door roovers is overvallen. Een detachement soldaten was belast met de bewaking van de bouwwerken van een station te Don Son in Annam, toen het werd verrast door eene rooversbende, zoo als er zoovele het land afloopen. De roo vers vuurden op de soldaten, van welke er 13 gedood of gewond werden, waar onder de commandant Lerecq. Daarna onthoofden de Chineezen den heer Lerecq en zeven anderen. De Fransche kanon neerboot „Analanche," diè in de nabijheid van Don Son voor anker lag, loste twee schoten op het dorp Yen Lang, waarj de roovers in hinderlaag gelegen waren. Marino en Leger. Hr. Ms. monitor „Cerberus" en destoom- kanonneerbooten „Braga*. „Heimdall" en „Bal der" vertrokken jl. Donderdag van hier naar de Zuiderzee, tot het maken van een oefenings- tocht. De schepen zullen morgen te Stavoren vertoeven. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Rambonnet en de off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht dr. C. J. J. Hirschig, dienende aan boord van Hr. Ms. art.-instructieschip „Aruba", worden met 1 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. J. G. TJmbgrove en den off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht G. D. Gie-sberta. De luit. ter zee late kl. J. H. van Hoog straten, gedetacheerd te 's Gravenhage voor hydrografische werkzaamheden, wordt met 1 Nov. a. s. gedetacheerd te Leiden en ver vangen door den luit. ter zee lste kl. W. Naudin ten Cate. De off. van adm. 2de kl. J. Lombaard, dienende aan boord van Hr. Ms. ramschip „Guinea", wordt met 1 Nov. a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 2de kl. J. S. de Bruyn. De lste luit. J. F. Legner wordt op 1 November ontheven van zijne detacheering bij de normaal-schietschool en weder ingedeeld bij het lste reg. inf. alhier. den hadden, dat Wronkow een echt meester ook in het zwijgen en schouder-ophalen was, zagen ook zij het nuttelooze van hunne pogin gen in, en zoo kwam het, dat hij ten laatste, zooals hij wel vooruit had kunnen nagaan, over het hoofd gezien werd en vergeten. Wronkow's vader stierf, en zoo stond hij nu alleenwant een vriend had hij nobit r gekend, omdat zijn zachtzinnig karakter ovejal' beleedigd werd. Hij verviel, als 't ware, van het eene lijden in het andere, en was hij alléén, dan kwelde hem, meer nog dan de eenzaam heid, de gedachte, dat alle schuld hieraan bij hem lag. De kinderen in het dorp hielden zeer veel van den nieuwen meester, want wat anderen met strengheid niet konden uitrichten, dat bracht zijn taai geduld tot stand ook de jonge meisjes keken hem dikwijls met welbe hagen na, wanneer hij met sierlijken tred over den jveg ging; alleen beviel 't hun niet, dat hij steeds zoo strak naar den grond keek. Wronkow bemerkte van dat alles volstrekt niets, maar leefde als een kluizenaar voort. De eenige, met wien hij verkeerde, was een oud, ziekelijk collega van hem in het dorp Dahmsberg, dat twee mijlen van Laptow lag. Dezen was hij gewoon, zoo dikwijls het weder het toeliet, te bezoekenmaar dat gebeurde niet vaak. Als de scholen '9winters uitgaan, begint het reeds donker te'worden en dan kon hij den langen tocht over de woeste heide moeilijk meer aanvaarden. Het was op een Woensdagnamiddag in de maand Februari, dat hij hoed en mantel van den kapstok nam en, na de 9chool gesloten te hebben, den langen boomgaard voorbij ging, het dorpsplein overstak en aan de andere zijde het dorp verliet. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1