r I liet Bonwvalr? zal m het nrmnl, mar VAV HELDER, ao October. Jl. Zaterdag hield de Staatscommissie voor de administratieve rechtspraak te 's Gravenhage haar tweede vergadering. Gedurende de afgeloopen week hielden de twee afdeelingen van de Commissie voor de Arbeidsenquête, voorgezeten door de heeren Rochussen en Kerdijk, te 's Gravenhage zitting in de gebouwen der Staten-Generaal tot voortzetting van de getuigen verhooren. De meeste Com missiën van rapporteurs voor de in de afdeelingen onderzochte hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1892 zullen in de volgende week bijeen- komen tot het opmaken der verslagen. H. M. de Koningin .Regentes heeft een blijk gegeven van belangstelling in de 5 Friesche volkshoutsnijkunst door het aan- koopen van een aantal voorwerpen, zooals die onlangs in „Eigen Haard" zijn beschreven en afgebeeld. De „Standaard" ontving van het Eantirev. comité inzage van het protocol, opgemaakt van de conferentie der R.-K. en antirev. leiders, den 17 Dec. 1887 ge houden. Het protocol is 12 blz. folio groot en in zake de defensie komt er niets in voor dan deze korte paragraat „De heer De la Court stelt in zake de defensie dezen eisch voorinrichting der |l defensie met beperking van kosten en las ten, en behoud der bestaande vrijstel lingen. „De heer Schaepman merkt op, dat men ?het over de plaatsvervanging onder de Katholieken niet eens is. De groote meer derheid is tegen afschaffing der plaatsver- vanging. En wel juist zij, die den toon d aangeven. |75 „De heer Kuyper deelt mede, dat het Centraal-Comité ook de bestaande vrijstel- te* lingen wenscht te behouden. Maar tevens afschaffing van de plaatsvervanging. Hij 1 meent, dat dit ook door de meerderheid r zijner geestverwanten woxdt gewenscht. „Dit punt blijft verder rusten." 1 Naar aanleiding van de gebeurtenissen S.se op Flores, is in de afdeelingen der Tweede !'ei Kamer eene breede gedachten wisseling Ter gevoerd over de vraag, tot hoe ver onze bevoegdheid tot mijn-onderzoekingen zich blc uitstrekt, tot de streken die onze souve- l 2 reiniteit hebben erkend, of ook tot die, welke feitelijk niet aan ons gezag zijn onderworpen. 's Ministers duidelijk uiteen te zetten opinie omtrent dit vraagstuk werd wcgevraagd. J, Voorts wordt in het Voorl.-Verslag over de Indische begrooting ook gevraagd, op welken grond de Indische Regeering vreest voor vermindering der inkomsten uit Banka, .terwijl de tinproductie voor het volgend jaar /hooger wotdt geraamd Uit betrouwbare bron verneemt het !)ijk,,Vad.," dat bij den minister van oorlog der het plan bestaat, de miliciens voortaan in n a plaats van in de maand Mei, in de maand in'(j^faart onder de wapenen te doen komen en hen dan voor den winter vier maanden Pm et verlof huiswaarts te doen keeren. Natuurlijk zullen vooraf eenige bepalingen Heder wet op de nationale militie moeten i ce'orden s5wi)ziEd- Gisteren is de minister van Marine ioor H. M. de Regentes op Het Loo ivehntvangen. Aan1Eerlang zullen de militaire noodwet «bestn een ontwerp voor een nieuwe leening rj ingediend. Zij zullen dadelijk na le hervatting der parlementaire werkzaam heden in de sectien worden onderzocht. poi Wie* Wiei 7) j)e wederwaardigheden van Kapitein Fieramosca. 1 J Signor Biagio zou haar na zulk een chandaal nooit willen trouwen en indien Helder. De Vrijzinnige vereeniging „Vooruitgang" vergaderde jl. Zaterdagavond in buitengewone vergadering, voornamelijk ter behandeling van den uitslag der laatste herstemming. Besloten werd het volgende adres aan den Raad in te zenden Aan den Raad der Gemeente Helder. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen kiezers voor leden van den Raad der gemeente Helder, ten deze domicilie kiezende ten woonhuize van den eerstondergeteekende Molenplein No. rÓ3 te Helder: dat bij de op Dinsdag ro October dezes jaars gehouden herstemming tusschen de heeren P. Spruit en S. W. Stooker voor het lidmaatschap van den gemeenteraad j van Helder, zijn uitgebracht 789|stemmen, I waarvan 388 op den heer P. Spruit en 382 op f den heer S.jW. Stooker, zoodat de heer P. Spruit is gekozen i dat echter uit de stemming niet is geble ken welken persoon van dien naam wordt bedoeld, terwijl in de gemeente Helder toch drie meerderjarige personen, den naam P. Spruit dragende, woonachtig zijn dat mitsdien naar de bescheiden meening van adressanten aanwezig is het geval, voorzien bij arttkel 61 van de wet van 4 Juli 1850, S. 37, regelende het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene raal, zooals deze wet is gewijzigd bij art. VII der Additioneele artikelen van de Grondwet en bij de wet van 30 De cember 1887, S. 257, bepalende: „van onwaarde zijn de briefjesdie geen persoon duidelijk aanwijzen dat door het stembureau echter met art. 61 der evengenoemde wet geen reke ning is gehouden, daar alle stembriefjes, den naam P. Spruit bevattende, als geldig zijn beschouwd en zulks zoowel bij de verkiezing op 29 September als bij de herstemming op 13 October jl. dat daardoor huns inziens is gehandeld in strijd met het boven aangehaalde wets artikel. Redenen waarom adressanten zich eer biedig tot U wenden met het beleefd doch dringend verzoek Uwe goedkeuring aan deze verkiezing te willen onthouden en te verhinderen dat een der drie personen, P. Spruit genaamd, onrechtmatig zitting neemt als lid van den Raad der gemeente Helder. 'tWelk doende, enz. Helder, Oct. 1892. Dit adres zal gedurende een paar dagen voor kiezers ter teekening worden gelegd. De vergadering nam aan, dat het vol doende zou zijn de aandacht van den Raad op dit feit te vestigen, om te ver hinderen dat één der heeren P. Spruit zit ting neme, maar besloot, mocht men hierin worden teleurgesteld en de Raad een der heeren P. Spruit wel toelaten, zich alsdan onmiddellijk met hetzelfde verzoek te wen den tot Gedeputeerde Staten. Daarna werd door den voorzitter mede gedeeld, dat de vereeniging op Zaterdag X4 November a. s. eene openbare verga dering zal houden in het lokaal „Tivoli", en dat alsdan als spreker zal optreden de heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het door die spreker te behandelen onderwerp zal later worden medegedeeld. De toegangsprijs zal bedra gen 25 cent en voor werklieden 10 cent. Dit laatste is gedaan om vooral ook den werkman in de gelegenheid te stellen ken nis te maken met den flinken en volhar denden kampioen voor hunne belangen. De leden der vereeniging zullen vrijen toegang hebben. Ook andere sprekers hadden toezegging gedaan voor den aan staanden winter en Voorz. hoopte weldra in de gelegenheid te zijn den leden mede te deelen wie de tweede spreekbeurt zal vervullen. Deze mededeelingen werden met luid iare moeder weigerde daarmede vrede te emen, dan kon zij non worden. 2 Zij stond op, zocht een sjaal, vond er een, loeg hem over haar hoofd en verliet in alle __Lilte de kamer. Zij sloop als een geest naar aVeneden, na zoo verstandig te zijn geweest m de deur op slot te doen en den sleutel ij zich te steken, zoodat het mocht schijnen lsot zij zich opgesloten had en weldra be- ond zij zich buiten onder den stillen sterren- rnel. Het was nog vroeg, maar in Venetië zijn e straten tijdig verlaten, zoodat Cecilia, die flTtn de schaduw voortsloop, weinig last had yan de weinige voorbijgangers. Toen een oosje later een man baar wat al te vrijpos- g nakeek, stapte zij de trappen van een IS bruggetje op, ten einde hem te ont- p* luchten. Daar bleef zij in de haar welkome uisternis der huizen staan, want een nieuwe Seirees had haar bevangen, toen zij zicheinde- jk herinnerde, dat zij den juisten weg naar et klooster niet wist. Het is dan ook geene o .neinigheid, als men in dit labyrinth der et Jnra(en van Venetië den weg niet weet en >ld voor een gondel had zij niet. ij Het rustelooze water met zijn donker ïOV ijpervlnk vloeide onder door de brug, waarop Cj stond en weerkaatste het licht der sterren i nu en dan dat van een voorbijtrekkenden mdel, Cecilia's oogen vulden zich met unen, toen zij haar hoofd op hare over kaar geslagen armen liet rusten, maar het waren tranen van dankbaarheid, geschreid ter wille van de eenzaamheid en vrijheid, die zij op dit oogenblik genoot. Eensklaps werd zij uit hare mijmeringen gewekt door het geluid van haar welbekende stemmen. Een onoverdekte gondel gleed als een spook zonder noemenswaardig leven te maken onder de brug door, waarop zij stond. Drie menschen zaten er in voor zoover zij zien kon, zaten een man en eene vrouw met elkaar te praten. Cecilia keek met een kloppend hart in de duisternis. Juist op dit oogenblik zette die ondeugende duivel van een noodlot den heer aan om trek in het rooken te krijgen en een sigaar aan te steken. Het nietige vlammetje van zijn lucifer bescheen eerst de gouden epauletten en toen het knappe gelaat van Fieramosca. Hij gooide den lucifer spoedig weg, maar de jaloersche blikken der arme kleine bespiedster hadden onmiddellijk in de dame naast hem de elegante gestalte van mevrouw Walford herkend en alsof zulks bovendien bevestigd moest worden, zoo hoorde Cecilia duidelijk, dat men over haar sprakMisschien lachen ze wel om me, dacht zij, verliefd als ze was en dadelijk bereid het ergste te deuken, zooals men in zulk eene periode doet, toen zij langzaam en werktuigelijk de trappen afging, zonder -te weten waarheen, doch door ondragelijke smart tot wanhoop gedreven. Plotseling bleef zij staan, toen zij merkte, dat zij vlak bij hare eigene woning was. Door vrees van ontdekt te worden gedreven, liep zij naar de kerk van een oud klooster der Augustijnen, die nu niet meer gebruikt wordt, dan alleen in tijden van besmettelijke ziekten. Van daar leidde een lage, ronde, verwulfde gang met drie trappen naar den waterkant. Cecilia ging Helder. Den 3den November a. s. zal in het Iiooldkiesdistrict Helder eene verkiezing plaats hebben voor een lid der Prov. Staten. Dit geschied ter voorziening in de vacature, ontstaande door het vertrek j van den heer D. C. Loman. Terwijl men in onze gemeente nog niets hoort van het stellen van candidaten, is 1 men te Texel reeds gereed met meer dan één. Waarschijnlijk heeft dit zijn grond daarin, dat het usance is, dat men één lid van de drie, welke dit kiesdistrict vertegen- j woordigen, steeds heeft gerecruteerd uit de eilanden en wel meer speciaal uit Texel, onbetwistbaar het grootste en voornaamste J van de drie. Vandaar dan ook dat reeds half Augustus vele bewoners van het eilandzich bij advertentie tot de kiezers in het district wendden, met de mededeeling dat Texel steeds het voorrecht had een van deszelfs bewoners naar de Staten te zien afgevaar digd, dat Texel verder dat voorrecht op hoogen prijs stelt en het gaarne zou behou den. Zij meenden dit bekend te moeten maken en vestigden derhalve de aandacht op hun candidaat, n. 1. den heer A. P. Koorn. Thans komen „vele kiezersonze stemmen vragen voor den heer C. Keijser Pz. Dat is een moeielijk geval. Gesteld, dat men alhier geneigd is, den Texelaars niet in de wielen te rijden, maar een Texelaar te verkiezen, wat volstrekt geen recht is, zoü het dan geen aanbeve ling verdienen, dat kiesvereenigingen te Texel zich officieel in betrekking stelden met kiesvereenigingen van gelijke ofonge- veer gelijke richting hier Ons dunkt, dat dit meer effect zou hebben dan die bloote aanbevelingen var. „Vele bewoners van het eilanden Vele kiezers", wat op den keper beschouwd de wensch van één kiezer, misschien nog niet eens kiezers, kan zijn. Het zou wel wat veel gevergd zijn te verwachten dat eene kiesvereeniging een haar totaal onbekend persoon, die slechts door één of meer ongenoemden wordt aanbevolen, candidaat zou stellen. Wanneer de Texelaars er werkelijk prijs op stellen een der hunnen af te vaardigen, meenen wij dat zij wèl zouden doen alsnog officieel medewerking te verzoeken. Nog is het tijd, want voor zoover ons bekend, heeft nog geen enkele kiesvereeniging alhier een candidaat gesteld. Helder. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van „Burgerplicht" in eene vergadering, jl. Vrijdagavond gehouden, besloten een adres in te dienen aan den Raad dezer gemeente, met verzoek de ver kiezing van den heer P. Spruit niet goed te keuren. Vervolgens is het geheele be stuur, tengevolge van in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen verschil van ge voelen, afgetreden. Helder. Ook de Bond voor Alge meen Kies- en Stemrecht zal, naar wij ver nemen, den Raad verzoeken te beletten dat de heer P. Spruit zitting zal nemen in den Raad. Texel. Niettegenstaande reeds voor eenige dagen de nieuwe haven te Oudeschild is afgeschouwd en gepeild, schijnt zij nog niet in gebruik te worden genomen. In de oude haven liggen de vaartuigen stijf opeengepakt, tot groot ongerief der schipperij, 't Is zeer wenschelijk dat althans voor den winter in den bestaanden toestand ver andering moge komen. Anna Paulowna, r9 Oct. Jl. Za terdagavond hield het departement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een huishoudelijke vergadering. Tengevolge van het overlijden van den heer D. Kaan, voorzitter van 't departe ment, moest een nieuw bestuurslid gekozen worden. Als zoodanig werd benoemd de heer D. Rezelman Cz., welke tevens door de vergadering ook als voorzitter wprd gekozen. door het noodlot er toe gebracht, heen. Zij keek, voorover geleund, langs het kanaal er was geen gondel te bespeuren. Twee of drie menschen liepen boven haar in de rich ting van het Carapo Sant Angelo. Zij wachtte tot zij voorbij waren, tot de klank hunner stemmen en van hun zorgeloos gelach niet meer gehoord werd. Daarna wachtte zij nog een oogenblik, ora uit de diepte van haar gem arteld en gebroken hart een harts tochtelijk gebed tot den Vader hierboven op te zenden en Hem Zijne genade en vergiffenis af te smeeken. Daarop stapte zij op de onder ste trede, sloeg hare handen voor hare bran- dende oogen en wierp zich, sidderende, doch zonder één oogenblik terug te deinzen, in den stillen stroom I werd hulde gebracht aan onzen betreurden 1 voorzitter, den heer D. Kaan. Het leden- tal was in dien tijd met 2 vermeerderd, 1 doch nu met 6 verminderd en telt aan het einde 43 leden. Uit het verslag van het ziekenfonds, uitgebracht door den heer Pareau, bleek dat 1 het aantal leden op 30 April X89X 346 bedroeg, d. i. 35 meer dan verleden jaar. i Het verkeert in bloeienden toestand. De rekening en verantwoording van den 1 penningmeester bewees, dat de geldmid- I delen van het departement in bevredi genden toestand verkeeren. 1 De voorzitter deelde vervolgens mede, dat in December een leesbeurt zal gehou den worden, door dr. Proost, van Koog aan de Zaan, van wege het hoofdbestuur. Het departement besloot op voorstel des bestuurs, dat deze vergadering een open bare zal zijn. Bij de rondvraag deed een der leden, aangespoord door den gunstigen toestand van het Ziekenfonds, het voorstel, dat het departement zich tot het Gemeentebestuur zou wenden, met het verzoek, om op ge makkelijke en meer afdoende wijze te voorzien en de behoefte aan geneeskun dige hulp. Na eenige discussie werd hier toe besloten, waarna de vergadering door den heer Pareau, waarnemend voorzitter, werd gesloten. „Wat was dat?" vroeg een officier, die alleen in een gondel zat, welke juist dezen kant opkwam, aan de gondeliers. Zij dachten dat er eene vrouw in het water gevallen was. z/Zij zal daar, midden in den stroom, weer bovenkomenin 's hemelsnaam rep je 1" riep de jonge man, terwijl hij zijn jas uittrok. En toen Cecilia's slank figuurtje en los hangende haren voor de eerste maal zicht baar werden, sprong hij in het water en pakte haar, na met eeuige krachtige slagen haar zwemmende bereikt te hebben, bij haar krampachtig samengetrokken klein handje. Zij kon nooit precies vertellen wat zij gevoelde, maar één oogenblik bleef haar gedurende het lief en leed van haar later leven altijd bij, en dat was het moment, toen de onoverwinnelijke trek om te blijven leven haar bekampte en zij zag, dat de ver schrikte en hartstochtelijke blikken van den Schagerbrug. De pogingen tot op richting van het Fanfarekorps alhier, zijn met gewenscht succes bekroond. De ver eeniging is thans gevestigd, heeft den naam „Crescendo" ontvangen en telt 14 werkende en 75 kunstlievende leden. 't Zand. Bij de alhier gehouden harddraverij van boerenpaarden, op Maan dag 12 dezer, viel de prijs ten deel aan den heer P. Slijkennan, de iste premie aan den heer W. de Wit en de 2de premie aan den heer J. Slijkerman. In den biljartwedstrijd, gehouden ten huize van mej. de wed. de Wit op Woens dag den X4 dezer, werd de prijs behaald door den heer J. de Wit Jz.de rste premie door den heer C. Swarthof en de 2de premie door den heer Jn. Hoogvorst. In den tegelijkertijd gehouden kolfwedstrijd ver kreeg de heer P. de Wit Jz. den prijs, de heer W. Apeldoorn de rste premie, de heer R. v. d. Velde de 2de premie. Prijzen en premifin bestonden bij de laatste wedstrijden in contanten, die van de harddraverij in fraaie voorwerpen. Krommenie. De vereeniging „Oefe ning baart Wetenschap", alhier, welke zich ten doel stelt door voordrachten en debat goede en nuttige denkbeelden te versprei den, zal in Maart a. s. 50 jaar hebben bestaan. Er is reeds besloten dat gouden jubileum feestelijk te vieren. Benningbroek. Eene boerenplaats met x8 bunders land alhier, heeft in openbare veiling ruim f42,000 opgebracht, ongerekend de onkosten. Purmerend. Jl. Zaterdagmorgen werd hier een wedstrijd in het schoonrij- den gehouden en om één uur een hard draverij. De uitslag van hetschoonrijden, waarvoor vijf en twintig deelnemers waren ingeschreven, was dat de eerste prijs (verguld zilveren medaille en tien gulden) is gewonnen door P. Kok, te Westwoud. Den tweeden prijs (verguld zilveren medaille) won De Vries, te Alkmaar. Den derden prijs (groote zilv. med.) won W. Grootes, van Nieuwe Niedorpden vierden prijs (zilveren med.) C. Heijnis, te Beemster. De bestuursprijs voor het schoonst aan gespannen paard en rijtuig werdtoegekend aan J. Roele, te Buiksloot. Rotterdam. De burgemeester-crisis duurt nog steeds voort. Dat er echter niet werd stilgezeten om aan Rotterdam een waardigen opvolger van den heer Mnm., die, zooals achteraf blijkt, om een of andere reden niet konden of wilden in aanmerking komen. Thans kan op grond van zeer vertrouwbare gegevens worden meegedeeld, dat de heer mr. E. Fokker, griffier van de Staten van Zeeland, is aangezocht de open gevallen plaats in te nemen. Marlnt an Lager. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, zijn Hr. Ms. schroefstoom- schepen 1ste kl. „Johan Willem Friso" en «Van Galen," behoorende tot de divisie onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stak- man Bosse, welke 15 dezer wegens stormweder in Portland Harbour was binnengeloopen, in den nacht van Honderdag op Vrijdag jl. in drift geraakt, waarbij de Vaa Galen" tegen de Engelsche bark «Mysterious Star" aandreef en eenige averij bekwam. Het schynt het Atlantische Oceaan-eskader niet voor den wind te gaan, in figuurlijken zin zoowel als in werkelijkheid. Het had eerstens eeu hevigen storm te verduren en nu komt ten overvloede uit Londen het bericht, dat de eigenares van het Liverpoolsche bark schip «Mysterious Star" voornemens is eene rechtsvordering tot schadevergoeding tegen het aanvarend Hollandsch oorlogschip in te stel len, welk schip veroorzaakt zou hebben, dat tijdeDs den orkaan nabij Portland de «Mys terious Star" in zinkenden staat werd ge bracht en te Weymouth moest binnengesleept worden. Het bedoelde Hollandsche oorlogs schip, de «Van Galen," moet mede beschadigd zyn. Omtrent het ongeval wordt nog het vol gende gemeldReeds in het kanaal had de «Van Galen" averij bekomen aan de voelhorens en daar ook de andere schepen eenige schade moesten herstellen, liep de divisie Donderdag Portland Harbour binnen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag raakte de «Johan Wil lem Friso" los van het anker en werd driftig, waardoor zij tegen de «Van Galen" kwam, die daarbij schade aan verschansing, boegspriet en davits beliep en nu ook bet anker liet glippen hierna kwam de «Van Galen" tegen de Engelsche bark «Mysterious Star." Er is nu een eisch tot schadevergoeding ingesteld, waarvan het gevolg zal zijn, dat de divisie nog eenige dagen in Engeland zal moeten vertoeven, alvorens de reis te kunnen voort zetten. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Hr. Ms. stoorakanonneerboot «Das" werd jl. Vrijdag te Amsterdam buiten dienst gesteld en de luit. ter zee 1ste kl. A. H. Hoekwater van het bevel daarover eervol ontheven. Gedurende dezen zomer werden met dit vaartuig hydrographische opn-uni gen in de Zuiderzee en aan de Friesche kusten gedaan. Een 16tal adelborsten zal per mailboot «Prins van Oranje", op 5 Dec. a. s., van Arasterdam na»r Batavia vertrekken, onder geleide van een luitenant ter zee. De mach. 1ste kl. W. E. Winkler en die der 2de kl. J. Moezelaar en J. Zwart worden 24 dezer geplaatst bij de conservatie te Hellevoetsluis, de mach. 2de kl. B. Eenhoorn op Hr. Ms. rammonitor 2de kl. «Panter", de mach. 2de kl. H. C. Blanc op Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en de mach. 2de kl. E. M. Buijck op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. G. A. Rietberg wordt 24 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructiekorvet «Nautilus", te Hel levoetsluis. Bij de opleiding van stuurmansleerlingen aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amster dam is werkzaam gesteld de opperstuurman v. c. H. J. J. Krees. Door den konstabelsmaat G. J. J. van Kan, behoorende lot de rol van Hr. Ms. artillerie- instructieschip «Aruba", is met zeer gunstigen uitslag aan boord van dien bodem het examen afgelegd voor hoogeren graad. De kadet J. Kloosterhuis, van de cavalerie, 2de studiejaar, aan de Kon. Milit. Academie diepgeschokten Fieramosca op haar gericht waren, toen zij op den bodem van den gondel neergelegd werd en hij het licht eener lantaarn op haar gelaat deed schijnen. Hij bracht haar bij mevrouw Walford, die, daar zij hem nog geen kwartier te voren aan haar eigen deur vaarwel gezegd had, er vol strekt niet op gerekend had hem weêr te zien verschijnen en dat nog wel druipnat met eene kletsnatte dame in zijn armen. «Het was," zeide zij later, «precies alsof hij bij toeval een bezoek aan de waternymfen gebracht en er een met zich mede genomen had." Maar zij ontving de boetvaardige, sidderende, wonder baarlijk getrooste Cecilia met de grootste vriendelijkheid zij legde haar in bed, fluisterde haar iets in en schreef toen, terwijl zij ieder oogenblik van kleur verschoot, een briefje aan Enrico. Zonder in bijzonderheden te treden of Cecilia's poging tot zelfmoord mede te deelen, meldde zij hem, dat zijne zusier, die besloten was Signor Biagio niet te trouwen, bij haar in huis was en daar zou blijven, totdat er iets naders omtrent haar besloten was. Zij vroeg Signor Enrico Renier beleefd morgenochtend vroeg bij haar te komen en als het kon liefst alleen. Dit briefje bereikte op het juiste oogenblik zijne bestemming. Want Signor Biagio, die verbazend kwaad was, omdat Cecilia niet verkoos terug te komen, was juist weggegaan en Siguora Maria beukte en rammelde aan de gesloten deuren, dat het wel scheen of het in huis donderde. «Van alle ondankbare, stijfkoppige en eigenzinnige wezensriep zij verwoed uit, toen Enrico, die opmerkelijk bleek was geworden en in zijn hand een brief bad, welke hem juist gebracht was, bedaard op merkte «Het is onnoodig Cecilia te roepen moeder I zij heeft haar toevlucht genomen tot mevrouw Walford." Zijne moeder had eenigen tijd noodig vóór dat zij begreep, wat hij zeide. Toen zij de bedoeling eindelijk begrepen had, viel tij op den stoel, die het dichtst bij haar stond neer en zag hem sprakeloos aan. Giustina en Teresa keken ook of tij het te Keulen hoorden donderen. Dit duurde totdat zij allen hare spraak terug kregen en toen barstte hare verontwaardiging los. Mevrouw Walford werd niet gespaard; zij vooral moest het ontgelden doch toen ontwaakte Enrico uit zijne over peinzingen en zeide kortweg «Wij hebben het niemand te wijten dan ons zelven. Het arme kind is door eene onverstandige vervolging van onzen kant er toe gebracht weg te loopen en nu is ze zoo gelukkig eene vreemde te ontmoeten, die meer verstand en meer liefde bezit dan waarover onze familie beschikken kan." Terwijl mevrouw Walford den volgenden morgen in een staat van niet te verbergen ontroering door haar kamer heen en weer liep, werd op den bepaalden tijd, en ook geen oogenblik later, aan de deur gescheld en stapte Enrico binnen. Hij trad met een air van gewicht, dat niets goeds voorspelde op haar toe en boog statig. Mevrouw Walfords uitgestoken trillend handje viel langs haar heen en hare lippen beefden, doch zij bood hem beleefd een stoel aan. Hij hield de hand op de leuning, maar ging niet zitten. De jonge weduwe, die klaarblijkelijk geër gerd was, deelde hem Cecilia's poging tot zelfmoord zonder eenige voorbereiding mede, hetgeen haar plan niet geweest was. (Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2