HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN cc J. H. VAN BALEN. 9> WIE IS DE EERSTE? lün il«»eiperecrt nimmer I* Jen Fitters. Coen. Het Yaderlandt ghetroawo Blijf iele tot in den doot. VersoliUnt lederen Diasdag, Donderdag on Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 a„ g nanr de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.85 n a alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, M a a 2.10 a a a a Zuid-Afrika2.50, a a a REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 20. Prija der AdverUentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang ran de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden raededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnssohen den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand Agent in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. Westfriesche Kanaalvereenlginy. Op Dinsdag 27 Oct. jl. werd te Opmeer de vergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden Tegenwoordig 39 leden en eenige gasten. Nadat door den Voorzitter, den heer mr. C. H. Beels, de vergadering geopend was, werd door den secretaris, den heer W. Kloeke, een kort overzicht gegeven van het ontstaan der vereeniging, van de voorloopige vergade ringen te Schagen en Benningbroek. Uit dit rapport stippen wij aan dat op het verzoek om financieelen steun weigerend antwoord werd ontvangen van de gemeenten Opperdoes, Alkmaar, Noord-Scharwoude, Oudkarspel, Abbekerk, Venhuizen, Warmen- huizen, Wieringerwaard, Barsingerhorn en van de Bannen Oosterblokker, Avenhorn Hem, Zijpe, Abbekerk, Valkoog en Wester blokker. Gunstige antwoorden van BanneScbagen bijdr.ineens 0, p. j./10. •t Enkhuizen - 25, 5. Enkh. en Westeinde„100, 5. Gem. Hoorn0, 10. Schagen «100, 25. i/ Zijpe25, 10.— Nieuwe Niedorp 25, 5. Banne Burghorn 0, 5- Gem. Helder 50, u 5. Banne Haringhuizen 10, 20, 2.50 0.— Winkel Gem. Winkel 0, 10.- Later traden nog toe Gem. St. Pancra8 10, 0. Opmeer 0, 5. Spanbroek 0, 5. Banne Opmeer. 0, 5. i, Spanbroek 0, 5. In het geheel tot heden ineens ontvangen f 365.en door gemeente- en banbesturen per jaar toegezegd f 112.50. Er zijn 244 leden, waaronder 2 corporatièn tegen eene gezamenlijke jaarlijksche contributie van f 265.50. In de bestuursvergadering op 12 Mei jl. te Schagen, stelde de heer Kloeke voor, te streven naar eene verbinding Enkhuizen Hoorn, MedemblikHoorn, HoornAlkmaar, Alkmaar—SchagenStolpen. Hij wilde in overleg met den provincialen ingenieur een Feuilleton van de Heldersche- en Nienwed. Courant. NAAR HET HOOGDUITSCH van Margareth Von Billow. Hij zag verbaasd op. „Weet gij dan niet, wat ik gedaan heb?" „Zeker, weet ik dat." „En ge hebt immers gezegd, dat gij van mij geen onrecht verdragen kondet?" „Dwaaszeide zij en legde hare beide handen op zijne schouders „watmijaan gaat kunt ge stelen en moorden en brand stichten ik zal er niet naar vragen. Eu al hebt gij het ook gedaan, toch weet ik, dat ge nog tienmaal beter zijt, dan al de anderen." Hij zag haar in de oogenWelk een vertrouwen 1 „Kijk voer ze op vertrouwelijken toon voort en er gleed een schaduw over haar voorhoofd. „Ik had al lang opgemerkt, hoe somber gij waart en hoe ongelukkig ge u gevoeldet en toen daarop die gebeurtenis voorviel, dacht ikzoo, stuurt hij me nu eindelijk dat ongeluk nog op 't dak Maar gij kwaamt niet en zou wellicht, God weet het, nog niet gekomen zijn, indien ik niet om u gezonden had I Eens heb ik op het punt gestaan u 's avonds een bezoek te bren gen maar 't is zwaar werken, sedert Brinkey daar neerligt en ik was op mijn stoel ingeslapen, voordat ik van kleederen verwisseld had." „Maar wanneer hij nu eens dood ware zei Wronkow langzaam, „ik wilde hem waterbouwkundige een avant-project doen j vervaardigen. Zijne denkbeelden werden bestreden door den heer K. Breebaart, die eene verbinding EnkhuizenOpmeer wilde. Op voorstel van den heer Breebaart werd besloten aan de heeren Bakker, Holwerda en Kater op te dragen, om onder het toezicht van de heeren Breebaart en Sluis, een onder zoek in te stellen naar eene niet te kostbare verbinding van Enkhuizen met hel Noord- holl. Kanaal, door een vaarwater, loopende door Westfriesland van Enkhuizen over Spanbroek en Schagen naar de Stolpen. Door het bedanken van den heer W. H. baron van Dedem, het overlijden van den heer P. Nobel en het periodiek aftreden van de heeren W. A. Hazen en Jb. Hopman, werd nu overgegaan tot de verkiezing van 4 bestuursleden. De uitslag der stemming was, dat de heeren W. A. Hazeu en Jb. Hopman werden herkozen met 26 en 24 en gekozen de heeren C. Donker, notaris te Benningbroek, met 23 en van der Steen, burgemeester van Opmeer en Spanbroek, met 38 van de 39 stemmen. De ter vergadering aanwezige heeren Hazeu, Hopman en van der Steen lieten zich de keuze welgevallen. Uit de hierna gedane mededeelingen van den heer C. G. Hulst, penningmeester, bleek dat tegenover een totaal der ontvangsten ad f 648.stond een uitgaaf ad f 309,92, waaronder f 100 voor een voorloopig onder zoek sluitende alzoo met een batig saldo ad f 338.08. De begrooting voor het boekjaar 1892 werd voorgedragen en goedgekeurd in ont vangst en uitgaaf ad f 806.08, waaronder voor de voortzetting van het technisch onder zoek een post ad f 600. Kwam aan de orde het laatste punt der werkzaamheden: „Bespreking van het rapport der heeren Holwerda, Kater en Bakker". De Voorzitter, mr. C. H. Beels, als inlei der, verklaarde dat het bestuur zeer goed begrijpt dat er nader teehnisch onderzoek, opneming enz. noodig is, waarvoor geld noodig is en daar de tot de verschillende besturen gerichtte verzoeken om financieelen steun niet aan de verwachting beantwoordden, is het geld tot heden slechts karig. Voorzitter meent dat het een gewoon verschijusel is. Men ontvangt dergelijke ondernemingen met wantrouwen, een wantrouwen dat slechts op den duur kan verdwijnen. Het bestuur heeft nu de hulp ingeroepen fier heeren H., K. en B. en dank zij hunne welwillende en belanglooze medewerking, heeft zij nu het rapport kunnen uitbrengen. Het bestuur hoopt dat dit rapport, dat ook is toegezonden aan de niet toegetreden be dooden Zij zag hem opmerkzaam aan en fronsde zelfs even de wenkbrauwen, maar gaf geen antwoord. „Het is voor mij hetzelfde," voer hij op neerslachtigen toon voort, „of hij leeft of niet, want wat ik wilde, heb ik zeer goed geweten." „Dat bebt ge niethet wat eene dwaasheid. Wees tevreden, dat het is, zooals het nu is en indien het anders ware, dan zonden we immers nog tijd genoeg hebben, daarover na te denken. En nu, kom binnen, gij zeld zaam mensch gij ziet er niet schoon uit met dat bleeke gelaat, maar hoezeer ge mij bevalt, -daar kan ik geen woorden voor vinden." Hij zag haar aan en volgde haar en was er zich ook volkomen van bewust, hoe onder worpen en gedwee hij haar naging. Zij deed met hem, naar het haar goed- dacht nu eens flikkerde hare oogen van hartstocht en dan weer spraken ze van teedere, zorgzame liefde. Hij merkte dit alles klaar en duidelijk op. Hij zag ook, dat zij geen acht meer op hem sloeg, zoodra haar de arbeid riep. Als ze hem dan alleen liet, verzonk hij in gepeins over deze dingen. „Is hel dan wer kelijk zoo vreemd, dat die man met zijn z.wak karakter een dronkaard is geworden misschien zou ik in zijn plaats hetzelfde doen, om niet met haar in strijd te gera ken maar ik zou immers haar man niet kunnen zijn, ik ben slechts haar speelpop. VI. De sneeuwklokjes waren reeds te voor schijn gekomen, over de akkers breidde zich een zacht groen waas uit en de knopjes be gonnen uit te loopen. Daar maakte een late sturen, aanleiding zal geven tot toetreding. Hoe meer teekenen van leven er door de vereeniging worden gegeven, hoe beter. Daarom dan ook zal het bestuur in den loop van 1892 opmaken en verspreiden een sta tistisch rapport, behelzen de opgaven van de voordeelen, welke voor Wcstfriesland uit het tot stand komen van het plan zullen voort vloeien. Daarbij zullen in de eerste plaats worden aangetoond de directe voordeelen, welke met cijfers kunnen worden gestaafd, als o. a. de vermindering van prijzen van grint, steenen, zand, turf, steenkool enz. enz. Verder de indirecte voordeelen, waarbij spreker vooral bet oog heeft op de mogelijke tot stand- koraing van industriën, demogelijke vestiging en exploitatie van ondernemingen, waarvoor waterwegen noodzakelijk zijn. Tot het verzamelen van gegevens voor dit rapport hebben zich voor Enkhuizen en Omstreken bereid verklaard de heeren Hart kamp en Sluis, voor de Zijpe de heer Hulst, voor Schagen en Omstreken de heeren Beels en Kloeke, voor Spanbroek, Opmeer en Omstreken, de heeren C. Donker en v. d. Steen. Uit de gezamelijke rapporten zal door de heeren Kloeke en Beels een algemeen rapport worden opgemaakt, dat zal worden gezonden aan de nog niet toegetreden besturen, met een hernieuwd verzoek, om de pogingen der vereeniging financieel te willen bevorderen. Eerst dan, wanneer de vereeniging zal kunnen beschikken over eenige duizende guldens, kan er sprake zijn van een volledig tot in de kleinste bijzonderheden afdalend technisch onderzoek. Het tegenwoordig rapport was dus niet te beschouwen als een onomstootelijke juiste en eenig mogelijke wijze tot uitvoering der plannen, maar enkel als een begin en een middel om propaganda te maken. Door den heer H. Hart van Langen dijk, wordt voorgesteld een gedeelde van 't ont werp Kanaal van richting te doen verande ren, zoodat der vier Noorderkoggen en Drech- terland een uitweg te water kan worden verzekerd. Het te wijzigen gedeelte beginnende van waar het kanaal de polder Grootslag verlaat, tot aan het aansluitingspunt van de Raax- maat te Spanbroekvan Grootslag af in plaats de Schinkeldijk te volgen naar de Vliet, de richting te veranderen en Zwaagdijk te volgen tot de Kromme Leek, de Kromme Leek tot aan den Hoomschen weg, vaudaar bezuiden langs de Leekerlanden heen tot aan de Baarsdorpermeer en dien benoorden vol gende tot aan het geschikste punt, dien te verlaten om door Spanbroek het bestaande aansluitingspunt te zoeken van Raaxmaats- boezem. 't Gevolg zal zijn, iets minder beschikbare vaarten te kunnen volgen, en dat (de lijn met ongeveer 1000 M. zal worden verlengd, inaar dan zouden de Vier Noorderkoggen en Drechterland, vooral Hoorn, met Schermer- boezem in gemeenschap gebracht zijn. Verder vanaf Zwaagdijk nabij of langs den Hoom schen weg een zijknnaal te graven tot de Hoornsche vaart en dien, indien die niet aan de eischen van 't kanaal voldoet, daar voor open te maken tot Avenhorn, om daar door een nieuw te bouwen sluis met Scher merboezem in verbinding te geraken. De voordeelen voor dien streek zijn zoo overwegend groot dat ik niet na kan laten deze snaar aan te roeren, zeide spr. Ten eerste kan de veestapel vervoerd worden binnen door, overal heen. Ten tweede in aanmerking genomen de ontzaglijke groote hoeveelheden groenten, welke bij ons van den Langedijk worden vervoerd per scheepsgelegenheid naar Pur- merend, de Zaan, Amsterdam, .Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, enz. enz. zou de streek een ware toekomst voor vervoer van groenten per scheepsgelegenheid naar waar men wil, binnendoor worden verzekerd. En ten tierde kunnen alle materialen voor gemeentewerken, voor dijken en wegen beter hun plaats van bestemming bereiken. Door deze verbinding wordt het kanaal met ruim een-vijfde verlengd, maar deze enorme verbetering zou slechts 3 ton meer kosten. En waar een kapitaal als p. m. millioen gulden is te verkrijgen, is dan wel vier vijfde ook te vinden, dunkt mij." De heer Egmond, van Enkhuizen, bestrijdt het voorstel Hart, omdat men z. i. dan buiten de geweDschte richting zou geraken en ook omdat noodeloos het kanaal met 1000 meter verlengd zou worden, terwijl het groentenvervoer uit de Streek niet over Stolpen, maar over Avenhorn zou geschieden. Ook de heer Kater bestrijdt de richting Hart en meent dat eene verbinding naar Amsterdam zeer gemakkelijk is te maken van het voorgestelde kanaal, door den Berk meer naar Rustenburg, terwijl geheel de Streek zich gemakkelijk door zijvaarten met het kanaal in contact kan stellen. Door den heer W. Roggeveen Cz. wordt er op gewezen, dat op het kaartje de richting van het kanaal, voor het gedeelte Schagen Stolpen bepaald verkeerd staat aangegeven. Volgt men de roode lijn, dan zou bet kanaal het dorp Schagerbrug in tweëen snijden, er zou zeer veel onteigend moeten worden en ook het water van polder Burghorn wordt nachtvorst een einde aan het pas ontwaakte leven en zwart en dor vertoonde zich de kwijnende plantenwereld. Telkens keerde de onverbiddelijke vorst weder, zoodat de kleine vogels van koude en gebrek stiervenhet was, als kwam de winter nog eenmaal terug. Toch dwaalde Wronkow veel in de vrije natuur rond, want hij had Paaschvacantie. Met landbouw hield hij zich niet ophij had zijn land aan de zorg van zijn knecht overgelaten en die zorg strekte zich niet ver uit. De onderwijzer was zoo bescheiden in zijne eischen, dat hij het niet noodig achtte aan verbeteringen te denken. De molenaarsvrouw plaagde hem somtijds: „Ik heb nog nooit zulk een huishouding gezien." Hij gaf haar gelijk, maar liet de zaken verder, voor hetgeen ze waren. Zij zagen elkander dagelijkshet was hun beiden eene behoefte geworden alleen was de ver houding nu omgekeerdhij kende haar, terwijl zij hem r«u eerst begon te leeren kennen. Brinkey had Wronkow na dien tijd niet meer gesproken. „Hij laat n groeten, hij is weg," zai hem de molenaarsvrouw eens, toen hij haar weer een bezoek bracht. „WegWaarom „Hoe gij dat nu nog vragen kunt 1 Moest ik dan wachten, totdat gij het op uwe manier nog eens beproefde En toen hij haar twijfelend aanzag, voegde zij er nog lachend bij„Maar mijn neef ook wegzenden, dat gaat niet. Alléén kan ik onmogelijk klaar komen en gij kunt mé niet helpen." Zij wist vooruit, dat hij een kleur zou krijgenalleen daarom had ze het trouwens ook gezegd. Het scheen niet, alsof zij zich afgesneden en zou door een duiker onder het kanaal zich moeten ontlasten. Spreker acht het goedkooper en beter, den afstand LagedijkOudendijk, door den Westfrie8chen dijk, recht uit ten westen van Schagerbrug door de Groote-sloot en zoo naar het Kanaal te volgen. De voorz. merkt op, dat het door den heer Roggeveen bedoelde deel foutief op het kaartje is aangegeven. De projectie was be doeld oostelijk van Schagerbrug, gebruik makende van de Gallementen. De heer M. Bossen bestrijdt de richting door de Gallementen, met het oog op de onteigeningskosten en geeft de voorkeur aan de door den heer Roggeveen voorgestelde richting. De heer Kloeke meent, dat het beter zou zijn de richting te volgen, gelijk die in een vroeger kanaalplan is aangegevenlangs hoek Burghorn, dan voorkomt men daardoor het maken vana. ophaalbrug Lagedijkerweg, b. idem Schagerbrug en c. onteigening per- ceelen. De heer Hartkamp mesut, dat de uitwate ring van het kanaal, bij, het verlaten van de Oude Gouw, door de stad Enkhuizen, ge makkelijker is te verkrijgen door de Oude Gracht. Verder wijst de heer Hartkamp op het groote doel dezer vergadering, het maken van propaganda, en stelt voor, een bedrag daar voor uit te trekken en aan den heer Kloeke te verzoeken, op verschillende bij kanaal be langhebbende plaatsen lezingen te willen houden. Daar de heer Kloeke zich bereid verklaart wordt besloten, de hiertoe benoodigde gelderi te trekken uit den post voor technisch on derzoek, waarna de voorz. de vergadering sluit met de opwekking, dat ieder in zijti kring trachte de belangstelling voor d< algemeene zaak op te wekken en aan t^ wakkeren. ter wille van Wronkow een zwaar offer ge troostte, door het wegzenden van den knecht, wat inderdaad toch wel het geval was, en zoo hij zich de moeite gegeven had op de werkzaamheden het oog te slaan, zou hij dit aanstonds bemerkt hebben. Zoo kwam het, dat hij dit slechts als eene voorbijgaande gril van haar beschouwde en dacht er bij „Zij doet, wat haar goeddunkt." Op Paaschmaandag was de molenaar Kulick zwaar beschonken van een wagen gevallen en had den hals gebroken; eene gebeurtenis, waarover niemand in den omtrek zich bij zonder verwonderde of ook maar eenige droefheid betoonde. Integendeel, het scheelde niet veel, of men had de molenaarsvrouw openlijk gefeliciteerd. In deze dagen meed Wronkow den molen. Het stuitte hem tegen de borst, deze alge meene onverschilligheid ook bij de molenaars vrouw te zullen aantreffen en hij wist, dat dit zoo zijn moest. Later was zij dikwijls voor z.aken afwezig en het duurde langen tijd, voor hij haar wederzag. De dagen gingen voor hem eentonig genoeg voorbij, want bij haar alleen bracht hij genoegelijke uren door, daar zocht en vond hij verkwik king en rust. Maar eens op een avond, toen hij van Dahmsberg terugkwam, zag hij licht in de woonkamer en trad in een opgeruimde stem ming bij haar binnen. De molenaarsvrouv zat aan de tafel met papieren, boeken en een grooten inktkoker voor zichzij liet het hoofd in haar hand rusten en beet op hare pen. Zij droeg een mooien, zwarten rok, waaraan hij zag, dat ze eerst kort geleden moest zijn thuis gekomenhet lijfje van haar kleed had ze uitgetrokken en in plaats daarvan een rooden wollen doek omgeslagen, NEDERLAND. HELDER, 3 November. De zes nieuw toegetreden leden dd Centrumclub zijn van de Eerste Kame de heeren jhr. F. X. J. van Nispen vai Pannerden, W. Prinzen Fzn., W. Merkel bach, J. Th. Smits van Oijen Jzn. en H- M. Smits, en van de Tweede Kamer mi J. M. L. H. Clercx. waarvan de punten op hare borst met eer speld vastgestoken waren. Hij had haar dof het venster heen al zoo zien zitten en toe hij de huisdeur opende, was zij, gelijk ee trouwe waakhond, terstond opgesprongen. „Ik hoor aan uwe stap, dat gij het zijt, riep zij uit, terwijl zij hem te gemoet tra en de hand reikte„ik zat op dit oogenbG juist aau u te denken zeg eens, hebt g er niets op tegen, als ik eerst eens met over zaken spreek Hij glimlachte. „Spreek maar op, h geeft toch niets, al versta ik er ook gee woord van." „Nu, dat weet ik nog zoo juist niet I riep ze en schoof hem met een ernstig gi baar den stoel toe. Haar geest scheen z< geheel vervuld met den ernst van haar zaa: hetgeen ook uit haar voorkómen zoo duid lijk bleek dat Wronkow er zich ge- voorstelling van kon vormen, wat er nu n zou moeten komen. Zij ging tegenover hem zitten en leg- hare armen over elkander voor zich tafel. „Weet ge, dat de molenaar dood is P" „Ja." „De heele boel is nu van mij mijn n( keek leelijk op zijn neus, maar 't is nu ee maal zoo en ik kan zeggen, dat 'k alles zelf verdiend heb, want de schulden 1 ik tot de laatste toe afbetaald." Hij knikte zwijgend het gesprek i niet bijzonder in zijn smaak. Maar ook zweeg nu, en toen hij eindelijk opkeek, hij een paar levendig fonkelende oogen zich gericht. •„Wilt ge mij trouwen vroeg ze. (Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1