Ï1 STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In afwachting van het in werking treden der wet op den verplichten krijgsdienst, waarvan het ontwerp zoo spoedig als de omstandigheden dit zullen veroorloven, zal wórden ingediend, heeft de Regeering 't haren plicht geacht, thans tijdelijke maat regelen voor te stellen tot onverwijlde ver sterking van de militie. Daartoe acht de Regeering eene verlen ging van den diensttijd der militie noo- digmaar slechts een zoodanige, als waar door op de dienstplichtigen geen noemens waardige meerdere druk wordt gelegd en van Staatswege geen verhoogde uitgaven gevorderd worden. Diensvolgens wordt bij art. i van een thans ingediend wetsontwerp voorgesteld, den diensttijd met één jaar te verlengen voor de ingelijfden bij de militie, na welke dienst zij nog in reserve blijven gedurende vier jaren bij de militie te land en gedu rende drie bij de zeemilitie. Tijdens dien reservedienst zal hun echter voor bet aan gaan van een huwelijk en het uitoefenen van de buitenlandsche zeevaart volkomen vrijheid worden gelaten en zullen zij ook in het zich begeven buitenslands geenerlei belemmering mogen ondervinden. In de laatste drie jaren van den reser vedienst zullen voorts de ingelijtden het jaarlijks onderzoek van de verlofgangers niet behoeven bij te wonen en na het vijfde dienstjaar van herhalingsoefeningen i] zijn vrijgesteld. Nieuwe uitgaven voor den Staat zullen uit de voorgestelde regeling niet voort vloeien. In overeenstemming met de maatregelen reeds in 1890 genomen, zullen de zesde zevende lichtingen worden aangewend tot voltalligmaking van de organieke sterkte der troepen van de landmacht en voorts tot uitbreiding van die sterkte bij decompag- nien vesting-artillerie en tot het vormen, ingeval van mobilisatie, van reserve-com- pagnieén of reserve-bataljons uit de depots *etl! der regimenten infanterie. De oudste drie lichtingen zullen dienen :ot aanvulling van verliezen gedurende den jorlog. Zij zullen voor de depóts worden >estemd en daarbij onder de wapenen wor- len geroepen. Om te allen tijde te kunnen beschikken >ver zes bruikbare lichtingen van het leger, al de overgang in reserve van de zesde anf ichting eerst geschieden, nadat de jongste ïchting eenigermate geoefend is, d. i. op Augustus van elk jaar. De Regeering heeft van de gelegenheid .ezer tijdelijke voorziening tevens gebruik emaakt tot voorstellen om de straffen, p de overtreding van sommige bepalin- en der .Militiewet gesteld, te verzachten, oowel ten aanzien van verlofgangers als an in te lijven militieplichtigen. Bij deze eranderingen wordt de duur van den wer- elijken dienst, als straf op overtredingen ij de Militiewet bepaald, aanmerkelijk ver anderd. Voorts wordt verlichting van druk voor- 2 1 esteld ten behoeve der zeevarende dienst- rnoii lichtingen. De minister wenscht nl. de evoegdheid te erlangen, om ook aan andere Intfl Igelijfden. bij de militie te land, dan antoj ians in art. 129 der Militiewet zijn ge- ER jeind, vergunning te verleenen om de ER jitenlandsche zeevaart uit te oefenen, dvoél aarin werkloozen dikwijls een middel van jer J :staan kunnen vinden, als tremraer, stoker, an d- irensSeze^ hofmeester of kok. Eindelijk worden de volgende thans be- i lande termijnen verschikta. de sluiting An het inschrijvingsregister op 31 Augus- Hei *sb. die voor de vervroegde loting, ïlke tusschen 7 October en 7 November aak.1 geschieden; c. voor de vervroegde zit- ijksc lgen ^er m^iberaden, die in December ord? DE AVONTUREN d ,edi 'on p ch 1 Ichc! ant jele chn oor< fel; etg( -ng( Dc p 21 J SIDI-FROUSSARD. iXaar het Fransch van G. Le Faure. Ten I; L. deze laatste woorden, die hij met een ijn vo eelc ■te tre fivelsche lach gesproken had, stond hij op, p twee- of driemaal de brug op^en neer, jk op zijn horloge, bromde wat tusschen de i^den en begaf zich toen langs stuurboord ir de plaats, waar de kapitein juist aan zijn ,ide sigaar bezig was. Wel, kapitein vroeg hij in het Engelsch, Sr hoeveel tijd zijn wij te Haï-Dzunong? 'De Zoon" van het Hemelsche Rijk richtte S uit zijiie nonchalante houding op, wierp fj vluggen blik op den voor hem geplaatsten •jouometer en antwoordde Over drie uren, mijnheer, eerder niet. et goefriet gezicht vau den Amerikaan betrok, ederlay— Te laat, klonk het zacht, zóó zacht zelfs, He? behalve de kapitein, wien deze woorden ieke 0 een ^c',t geruisch in de ooren klonken, ersDretnand ^et bunnen verstaan. 1 1*'— En hoe laat kunnen wij dan te Hanoï nf h™ 1 vervolgde hij luid, als iemand, die geheel nKonn forgeateld js. Daarna daalde zijne stem oornaari^,. en klonk het bevelend acante Nog dezen nacht heeft men te Haï- tedingerjong uwe lading noodig; maar de lossing richtengerst na middernacht kunnen plaats hebben PRIt^ft is te laat. PRO" Gij raoet er n'et op rekenen, vóór Ap\.;enmiddag te Hanoi' te zullen aankomen, uithoofde van- verschillende moeilijk- aau de scheepvaart hier te lande ver en, zullen wij moeten overnachten te Haï- :r verW3CTU~7R minister van Uorlog" het hoogst belangrijk voordeel, dat de inlijving vroeger in het voorjaar kan ge schieden. Als diensttijd zal niet worden medegere- kend de tijd, gedurende welken de inge lijfde bij de militie als deserteur was afgevoerd. Voor de militieplichtigen, die voor de lichting van 1892 zijn ingeschreven, blijven de in de Militiewet thans vervatte tijdsbe palingen geldig. De voorgestelde wet zal met 1 Januari a. s. in werking treden en alleen gelden voor hen, die naar hun leeftijd tot de lich tingen van 1893 en ^94 zullen behooren. In verband met het gedane voorstel tot verlenging van den militiediensttijd is thans bij de Kamer ingekomeneen voor stel tot wijziging der wet op de schutterij en, ten einde te voorkomen, dat zij, die hun diensttijd bij de militie hebben vol bracht, in tijd van vrede tevens tot dienst bij de schutterij geroepen en verplicht worden tot hun 34ste jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt in vredestrijd hen, die gedurende 5 jaar, hetzij bij de militie te land, hetzij als vrijwilliger bij de zee macht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in de koloniën en bezittingen of gedurende vier jaar bij de zeemilitie gediend hebben, van schutterlijken dienst vrij te stellen. In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden, kunnen zij echter voor den schutterlijken dienst worden opgeroepen. Bij Kon. besluit zal worden bepaald, dat burgemeesters van alle gemeenten lijsten opmaken van de vrijgestelden, die als grondslag strekken bij eventueele oproeping. In geval van oorlog, enz., zal over al die vrijgestelden kunnen worden beschikt, zonder dat er wegens hunne dienstver plichting een man minder bij de schutterij zal zijn. Voorts wordt nog voorgesteld van oefe ningen bij de schutterij op zijn verlangen vrij te stellen den schutterplichtige, die ten minste 2 jaar bij de militie te land of als vrijwilliger bij de zeemacht, het leger, hier of in de koloniën, gediend heeft. Marine-Begrooting. Blijkens het afdeelingsverslag hadden vele leden, in verband met het karakter der begrooting als kredietwet, bezwaar tegen het hooge eindcijfer, te meer daar belangrijke uitgaven voor nieuw materieel in vooruitzicht zijn gesteld. Enkelen hadden gaarne 's minis'ters voornemen ten opzichte onzer Marine ont wikkeld gezien. Zeer vele leden wenschten 's ministers voorstellen echter af te wachten. Onderscheidene leden wenschten alleen gelden toe te staan voor nieuw materieel, indien zekerheid werd gegeven, dat het in het kader onzer zeemacht past. Vrij alge meen betuigde men genoegen, dat verdere ingrijpende veranderingen in het bestaand materieel niet te wachten zijn, ofschoon men vreesde, dat de minister aan het verouderde materieel nog te veel waarde hecht. Men vroeg, of de minister voorstander is van scheepsbouw op 's Rijkswerf, bij particulieren, of in het buitenland en of hij den bestaanden toestand van 's Rijkswerven denkt te veranderen. Het onafgebroken verblijf vau personeel in Indie wenschte men korter dan op drie jaar te stellen. De positie der machinisten achtte men niet goed geregeld en behoorde te worden verbeterd, o.a. door hoogere pensioen toekenning wegens verblijf in de koloniën. Tot verbetering van de opleiding van ma chinisten werd ook het denkbeeld geopperd hen een of twee jaar te detacheeren aan de polytechnische school te Delft. De nieuwe uitbreiding van het aantal bij het departement geplaatste officieren zers, v<r elderlaiil. 'jng. En op zachten toon vervolgde hij Al wat ik doen kan is één uur. winnen. Niet meer? Het kan mij een havengeld kosten. De Amerikaan smoorde een vloek Enfin, mompelde hij, doe het onmo gelijke. Bij wijze van groet met den wijsvinger tegen de klep van zijn helm tikkende, draaide hij den kapitein den xug toe. Hij scheen echter nog uiet veel vertrouwen te stellen in diens belofte, want hij bleef in de buurt, totdat hij den commandant den stoker hoorde bevelen de vuren op te stoken. Langzaam keerde hij weder terug naar zyn vouwstoeltje, waarbij Bariquet nog altijd zat te slapen en begon toen met den schoorsteen te wedijveren in het uitblazen van groote rookwolken. Van tijd tot tijd staakte hij echter deze gewichtige bezigheid, keerde zich dan halfop zijn zetel om en keek aandachtig naar den voorsteven, om een volgend oogenblik den wedstrijd weder voort te zetten. Bij God bromde hij na eene langdurige overdenking, al heeft die Bariquet veel van een kropmenscb, zijn nichtje ziet er verduiveld aardig uit. Een zacht gegrinnik scheen aan deze woor den meer beteekenis bij te zetten, vooral nu hij weder naar de voorplecht keek. Daar zat reeds sedert het vertrek van Haï- Phong een jong meisje naar het eentonige landschap te staren, dat zich voor hare oogen ontrolde. Sedert verscheidene uren had zij niets anders gezien dan het bleeke groen der rijst velden, welke zich met wanhopige platheid tot aan den horizon uitstrekten. Van tijd tot tijd werd de eentonigheid der onmetelijke reeds tal van jaren aan het departement verbonden is. Tegen het inrichten der „Heldin" voor exercitieschip te Willemsoord hadden onder scheidene leden bezwaar. Men vroeg naar de oorzaken der gebreken, aan het schroef- stoomschip „Koningin Emma der Neder landen" ontdekt. Omtrent de resultaten van het gebruik der torpedo's en de nog aan te schaffen soorten werden verschillende inlichtingen gevraagd. De som van f 24,000 tot aan koop van het geheim van den toestel Bellemo werd zeer hoog genoemd. Men vroeg 's ministers inzichten omtrent het denkbeeld om de mariniers aan te wijzen voor de bezetting van Suriname en Curacao. Ter voorkoming van groote opeenhooping van jongens op het opleidingsschip te Ara- sterdam, werd de wenschelijkheid betoogd van indienststelling van een tweede oplei dingsvaartuig. Het in activiteit stellen van den derden inspecteur van administratie achtten velen niet voldoende gemotiveerd. Zij wenschten in geen geval dien hoofdofficier tevens te zien aangewezen tot voorzitter en lid van de keuringscommissie voor levensmiddelen te Amsterdam. De vervanging der zeilschepen bij het loodswezen door stoomvaartuigen werd in overweging gegeven. Men vroeg ten slotte wanneer de her ziening der pensioenwetten en een wijzi ging der pensioenwet voor het loodsperso- neel, ook met behartiging van de belangen der oude loodsen, zal worden ingediend. Blnnenlandsoh nieuws. Helder. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering van Vrijdag 30 October. Voorzitter L. W. F. Oudenhoven, Secre taris H. Uurbanus. Na lezing en goedkeuring wordt de ver dere correspondentie vastgesteld, inzake de verbetering van het vuurtje in het Kaap- en Molengat. Wordt gelezen eene missive van den heer S. T. Land, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake eene leemte in den dienst van den Spoorweg voor reizigers 3de klasse, die per trein 116 te '3.37 's namiddags uit Helder vertrekken en die geene gelegenheid vinden vóór 8.31 de reis naar Rotterdam te vervolgen. Terwijl zij te 5.41 te Haarlem aankomen, kunnen zij geene plaats nemen in trein 39, die om 6.09 uit Amsterdam komt en waarin van die laatste plaats wel gelegen heid bestaat om 3de klasse tot Rotterdam te reizen. Hierop wordt besloten, over eenkomstig het verlangen van den heer S. T. Land, een adres te richten tot den Raad van Toezicht op het beheer der Spoorwegen met verzoek, hierin, zoo mo gelijk te willen voorzien. Naar aanleiding van een ingekomen adres wordt besproken de late aankomst van den laatsten trein alhier en de wen schelijkheid, dat de trein, die 8.30 van Amsterdam vertrekt, doorloope. Wordt besloten een verzoekschrift op te stellenen de gemeentebesturen, welke bij deze zaak belanghebben, uit te noodigen, dit wel te willen ondersteunen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Helder. Door de Garnizoens-voedings- commissie alhier werd gisteren aanbesteed de levering van vleesch en vet, gedurende het tijdvak van 1 Jan. tot en met 80 Juni 1892 en van gerookt spek, zout, brandstoffen, groenten en kruidenierswaren, gedurende 1892, ten dieDstc van de menages der alhier gar- uizoen houdende troepen. De afloop was als volgt groene woestijn afgebroken door een klein boschje, waarvan de frissche bladen zachtkens schommelden op den onzichtbaren adem van den wind en vaak maakte het door den zon verlichte bladerendak den indruk van eene pagode, die zich als een statig monument verhief te midden van het enorme tapijt, dat zich aan beide oevers der rivier ontrolde. Reeds van den aanvang at had het jonge meisje zich aangetrokken gevoeld door dit land, zoo geheel verschillend van Frankrijk, haar eerste en Algiers, haar tweede vaderland, waar zij haar veelbewogen leven van officiers dochter had doorgebracht. Zij waren zoo grillig, die vierkante groenende akkers, omgeven door lange grijze ophoogingen van droge aarde, die evenzeer dienden om de velden beter van elkander te scheiden, als om de eigenaars in staat te stellen hunne akkers veilig te houden. Want het eigenaardige van deze Tonkineesche delta is de machtig heid van haren bodem, die gevormd is door de aanslikkingen van tallooze kleine riviertjes en arroyos, welke met verrassende snelheid velden, dorpen, ja zelfs steden hebben neer geworpen, waar eene eeuw geleden nog de schepen het water kliefden. Somtijds, als de wind met meer kracht over de vlakte voer en de jonge rijsthalmpjes met licht geruisch bewoog, ontdekte het meisje een geelachtigen bodem, week als klei, her haaldelijk gedrenkt door naburige poelen, waarop de zon nu en dan zilveren sterren en bliksemschichten tooverde, doch die tevens de 8tof leverden voor ongezonde verstikkende dam pen, waardoor de atmosfeer werd verpest. En telkens als zy die aarddijkjes zag, dacht zij aan de mazen van een ontzaglijk iet, dat door een reusachtigen visscher op de moe rassige vlakten van Tonkin was te drogen gelegd. Rotterdam, f 67.85 W. J. Ooitenbrug f 67 A. Kooraen f 64.50 I. A. van Gelder f 62.90 en A. Keet f 62.80 per 100 KG. Gerookt spek. 5 biljetten, van Bannenberg, te Amsterdam, ad f59.97 I. Korver f54.50 Van Kesteren, Gorinchem, f51.90; S. W. Stooker f49.10 en II. Riesselmann f 48.90 per L00 KG. Zout. 4 biljetten, van I. Korver, ad f 12.50 H. Riesselmann f 11.80 J. Hubbeling f 11.79 en S. W. Stooker f 11.70 per 100 KG. Brandstoffen. 8 biljetten van Cokes Lange turf per H.L. per 100 stuks. J. Kikkert 0.59 f 0.54 P. Schageu 0.58 0.60 P. Bandsma 0.57 0*51 Groenten. 6 biljetten, vanA. J. de Bunje, ad f 4.90F. Th. de Haas f 4.87* Wed. P. de Graalf f 5.80 C. Postma f 4.75 A. Gijsberts f 4.70 en S. van Amesfoort f 4.47 per 100 K.G. Kruidenierswaren. 6 biljetten, van Aardapp. Koffie. Peper. meel.Mosterd. Azijn. Petroleum. H. Riesselmann •f1'30 f0 70 H 1.17^ J;g|j/0.16,/0.16, ƒ0.08 ƒ0.06* I. Korver 1.10 0.80 0.23 0.19 0 06 0..06 J. Hubbeling ƒ1.10 ƒ0.65 0,15 0.15 0.07 0.06TV R. Maalsteed ƒ1.10 0,640.22 ,0.25 #0.06 „0.06* M. A. Grunwald j 1.10 0.60 ƒ0.18 0.22 0.04* 0.06* F. Steeman ƒ0.94 ƒ0.65 /"0.19 0.16 0.05* „0.06.W Azijn en potroleum per liter, al het overige per kilogram. Amsterdam. De gemeenteraad heeft jl. Vrijdagavond de behandeling dergemeen- te-begrooting ten einde gebracht en het cijfer van inkomsten en uitgaven vastgesteld op de respectabele som van f 12.776.391, met de som van f 190.000 aan onvoorziene uitgaven daaronder begrepen. Marine en Leger. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra," onder bevel van den kapitein ter zee P. C. Bruch, in den voormiddag van deu 1 dezer van Aden vertrokken, met eerste be stemming naar Colombo. De kapitein J. A. K. Van Hasselt, van het 4de reg. vest-art., is op zijn verzoek eervol ontheven van de betrekking van regi- ments -adjudant. Departement van Marine in Öost-Indië. BenoemdTot magazijnmeester bij het buskruit-magazijn te Kertosono (Mediri) A. Visser, thans met de waarneming dier betr. belast. De kapt. van het 4de reg. vest.-artillerie, J. M. Brants, is van 's Gravenhatre verplaatst naar hier, met beslemming om als adjudant op te treden. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-act. gestelde officieren. Luit. ter zee 1ste kl., 1ste off., K. J. Bal, van fregat „Evertsen" ged. alhier en ter beschikking gesteld van den dir. eu comm. der Marine, voor werkzaamheden ten behoeve van de zeemilitie luit. ter zee 1ste kl. J. M. Phaff, van id. geplaatst in de rol van torpedo-instructieschip „Marnix" en ged. by den torpedo-dienstluit. ter zee 2de kl. P. v. d. Broeke, van id. op id.id. G. Witsen Elias, vau id. op wachtschip alhierid. L. F. H. Tuckermann, van id. op ramschip „Gui- nea" id. J. A. Kool, van id. op torpedó- instructie-schip „Marnix" id. H. de Booy, Al8 de boot nu en dan langs een dorp kwam, snelden de kinderen, aangetrokken door het geraas van stoompijp en raderen, naar den oever als een zwerm vogeltjes en groetten de boot dan met de eenige twee woorden, die zij kenden BonjourCap'taine En als de „Pei-Ho" dan niet te ver van den oever voorbijstoomde, wierp Marcelle hun eenige geldstukken toe. Dan ontstond er eene worstelingde naakte, door de zon gebruinde lichamen krioelden en woelden als een hoop wormen dooreenhier zag men een been, daar een arm en ginds weer een bolrond, glad hoofd, met den zwarten haarlok op de kruin, of een "ander, waarop eene gril der moeder twee bosjes, doch nu boven de ooren, had gelaten. Ook vertoonde zich nu en dan een buffel, die, door de vreemde verschijning opgeschrikt, uit zijne weide brak en zich ter aanval voor uitwierp naar de rivier, die hem in zijn loop stuitte. Dan stond hij daar in zijne machte- looze woede, de hoeren aan den grond gena geld, den kop laag vooruit, met bloedende neusgaten en matten blik de boot na te zien, die hem langzaam voorbijstoomde en hem nog uitdagend een paar rookwolken in de oogen blies. Een dof en lang gebrul scheen de uit daging te beantwoorden of een verwijt te zijn over de laf heid van den vluchteling, die den strijd niet durfde aanbinden en langzaam keerde de krachtige kampioen naar zijne velden terug. Plotseling maakte Marcelle een gebaar van schrik en onwillekeurig zeide zij Wat doet die daar? Aan den oever ontdekte zij namelijk een inboorling, die half naakt en, in weerwil van zijn grooten hoed, overdekt met zweet, tot ïu: op id.officier van administratie 2de kl. E. G. de Wijs, van idem op idem kapt. bij het korps mariniers H. J. Romeny, van fregat „Evertsen" en belast met bevel van het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers, ter beschikking gesteld van den kommandaut van het korps mariniers 1ste luit. bij het korps mariniers, J. C. Van Hoek, van fregat „Evertsen", id.lste luit. korps mar. F. K. F. Ter Haar, van id. op id., 2de luit. bij het korps mariniers, F. J. Van Hoogstraten, van id. op id.id. J. Van der Kop van id. op id.luit. ter zee 2de kl. A. H. F. M. Latour, van torpedo-instruc tieschip „Marnix" op non-act.id. F. H. Sobels, van ramschip „Guinea" op id. De luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Umb- grove en de off. van gez. lste kl. G. D. Giesberts zijn 1 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Aruba" en wel ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. J. Rambonnet en off. van gez. lste kl. dr. C. J. J. Hirschig, die met ge noemden datum op non.-act. zijn gesteld. De lste luit. C. Van Tuinen, van het 3de reg. vesting-artillerie, is eervol ontheven als officier voor het materieel bij hst magazijn der artillerie te Dordrecht, overgeplaatst by het 4de reg. vesting-artillerie alhier en in zijn dienstbetrekking aldaar vervangen door den lsten luit. M. E. Palm, van het 3de reg. vesting-artillerie. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is met 1 Sept. aan den eervol ontslagen leeraar in de Fransche en Engelsche talen hij het Kon. instituut voor de Marine alhier J. G. R. Vos, een wacht geld toegekend van f1400 'sjaars. Bij Kon. besl. is benoemd de heer J. Roe per Jz., tot dijkgraaf van het waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders op Texel. Benoemd tot buitengewoon opzichter der zeewerken in Noord-Holland de Heer J. Faber, te Callantsoog. Tot kaasmaker in de stoomzuivelfabriek „De Globe" te Heer-Hugo waard is benoemd W. Schild, Nieuwe Niedorp, en tot machinist P. Kwantes, Heer-Hugowaard. Onderwijs en Examens. Men verzocht ons het volgende schrijven mede te deelen Vrije- en Orde-oefeningen. Ann de onderwijzers in Nederland. Naar aanleiding van verschillende ingezonden stuk ken in dag- en weekbladen, waarin onder meer ook de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat er eene bewe ging op touw worde gezet in zake de instelling der akte voor vrije- en orde-oefeningen, bedoeld bij art. 65bis der Wet op het L. O., brengen ondergeteekenden ter kennis van belanghebbenden, dat door het Hoofd bestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers reeds een adres aan don min. van B. Z. ver zonden is, waarin behalve op drie andere zaken ook de aandacht van den minister wordt gevestigd op de gevolgen der bepaling in genoemd artikel. Het gedeelte van het adres, dat op deze zaak betrekking heeft, luidt als volgt „De instelling der akte voor de vrije- en orde oefeningen voor de gymnastiek, bedoeld bij art. 65bis heeft eene licht verklaarbare beroering in de onder wijswereld ten gevolge gehad. Verschillende gemeente besturen richtleu, op het voetspoor van dat van Enkhnizen eene aanschrijving tot de onderwijzers hunner gemeente, waarbij dezen gelaat worden de bovengenoemde annteekening voor een bepaalden datum te behalen. Vooral met het oog op den betrekkelijken gevorderden leeftijd van vele onderwijzers en op de absolute onmo gelijkheid waarin een groot aantal onderwijzers ver- keeren, om zioh practisch te oefenen, vragen adres santen u ten dringendste, de onrust uit vele gemoederen weg te nemen door te bepalen, dat de niet verkrijging der aanteekening, bedoeld bij art. 55bis, geen reden mag wezen tot ontslag. Waar immers ook voor het nieuwe vak teekencn geen dergelijke eiach gesteld wordt, meenen ondergeteekendeD, dat ook voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zulks oubillijkis. Het Hoofdbestuur acht het echter leer in het belang der zaak, dit adres worde gevolgd door een* schriftelijke of mondelinge toelichting bij den betrokken minister. Het wenscht in dese toelichting op te nemen de mededeeling. aan de heupen in den bodem begraven stond. Op eenigen afstand van hem verkeerde een buffel in denzelfden toestand. Het was een landman, die met zijn primi tieve ploeg bezig was het bezonken slijk door zijn land te werken, alvorens er de rijstkorrels voor den volgenden oogst in te werpen. Wat kan die man daar toch doen P herhaalde het meisje. Heeft mijn commandant geroepen P vroeg eene stem achter haar. Onmiddellijk wendde de aangesprokene het hoofd om en antwoordde lachend Neen, beste Pascal. Hij, die de jonge dame met den vreeraden titel van „commandant" aansprak, had een zeer zonderling voorkomen, dat, hoewel het aan een burger toebehoorde, sterk herinnerde aan dat van een soldaat. De man, die zeer lang en zeer mager was, droeg een wit molton costuum, dvt eenigszins aan een uniform deed denken, vooral de de broek, die aau de dijen buitensporig wijd, naar omlaag stee-ls nauwer werd en eindelijk in een groot aantal plooien op de voeten neervielde korte jas had veel van een dolman, sloot nauw aan den hals om het hemdsboord en was bezet met een enkele rij vergulde knoopen. Onder de openstaande jas ontdekt men een rood flanel, dat borst en buik bedekte en bij de witte kleeding veel had van een groote bloedvlek. Indien deze kleeding die, hoe zonderling ook, toch eene zekere chic verried nog eeuigen twijfel overliet aangaande de tegen woordige of vroegere hoedanigheid van den drager, dan was een enkele blik op hetgeen boven die kleeding uitstak voldoende om alle onzekerheid daaromtrent weg te nemen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2