Gelegenheids - Cadeau, algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen is nog een dankbetuiging van het Fanfarekorps aan de Schagerbrug voor de ondervonden steunwordt voor kennisge ving aangenomen. Bij de gewone rondvraag deelt de heer Nobel mede, dat hij, als afgevaardigde van de gemeente, de vergadering van de Kanaal- vereeniging te Opmeer op Dinsdag 27 Oct. jl. heeft bijgewoond, waarna de vergadering door den voorzitter wordt gesloten, om over te gaan in Comité, ter behandeling van den Suppl. H. O. Alkmaar. In eene vergadering van aandeelhouders is besloten tot liquidatie der tramlijn AlkmaarBergenEgmond. Van de aanwezigen hebben er zich i8ver- eenigd met het voorloopig plan, eene nieuwe onderneming te vestigen, maar dan alleen voor het traject AlkmaarBergen. Spanbroek. Tot tweeden wethouder is benoemd de heer P. de Groot en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer A. Peereboom. IJmuiden. In 't volgend jaar zal alhier een groote verbetering worden aangebracht. Het Willemsplein n.1., dat thans nog een zandvlakte is in 't midden vau 't dorp en gedurende een groot gedeelte van 't jaar aan verstuiving onder hevig is, zal bestraat worden. De kosten •worden geraamd op f 4000. Valkenburg. Het Dagel. Bestuur dezer gemeente heeft zich gewend tot Ged. Staten van Limburg, met het verzoek, ten opzichte van den waarnemenden bur- gemeester, den heer Elias, doeltreffende maat- j regelen te nemen, ten einde deze te dwingen in het vervolg het huns inziens onrecht vaardige obstructionisme, hetwelk hij sedert de jongste verkiezing volgt en dat belem- "nerend werkt op den geregelden gang van aken, te laten varen. Het Dagelijksch Bestuur grondt zijn lacht op de bekende weigering om dr. 'ermann, herkozen Raadslid, te beêedigen zijn weigering om te antwoorden op de ttste missive van Ged. Staten over de jefquaestie en eindelijk op zijn onwil 1 een met algemeene stemmen (op één die des heeren Elias) genomen Raads- Lvduit uit te voeren. Broekerhaven. Alhier wordt dagelijks eene meer of- minder groote hoeveelheid BC" suikerbieten aangevoerd en tot verzending nr» naar de fabriek in schepen geladen. Gr< De opbrengst valt zeer tegen, zoodat in ve- plaats van, zoo men vooraf meende, vijf of in g zes scheepsladingen, alles in drie vaartuigen zal kunnen worden geborgen. De bieten worden in manden over de kaai haar het schip gedragen en, na gewogen te zijn, daarin gestort. Bij dat wegen wordt iemand vanwege de de suikerfabriek aangesteld om contróle te houden, dat alles naar behooren geshhiedt en leverancier noch ontvanger door onbe- A hoorlijke handelingen worden benadeeld. Bevreemdend is het dus wel, dat men telkens kan vernemen, dat de sjouwerlieden eenige manden vol per dag voor zich weten te rekenen, waarvan de opbrengst aan Bachus wordt geofferd. d< Deze afkeurenswaardige handeling strekt th dus ten nadeele van de bouwerlieden, die waarlijk toch wel mogen behouden wat hun toekomt en is evenmin eervol voor de goed bezoldigde contróleurs. (Enkh. Ct.) Of flte Marint en Leger. De luits. ter zee 2de kl. E. Baron van Heerdt tot Eversberg en G. van de Pol zijn geplaatst respect, aan boord van Hr. Ms. torpedo:instructieschip «Marnix" en ramschip «Guinea" en wel ter vervanging van de luits. ter zee 2de kl. F. C. W. Moorrees en C. A. Dominicus, die op non-activiteit zijn gesteld. De machinist lste kl. v. c. J. H. Gijzen wordt met ingang van 16 dezer gedetacheerd N aan de fabriek der Kon. Maatschappij «De Schelde* te Ylissingeu, ten einde belast te lis j e cworden met het dagelijksch toezicht op den llran j831111133^ Yan onderhanden zijnde stoomwerk- II tuigen, ten dienste van de Departementen l' ^"ar'ne en Koloniën. -Jóte' Departement van Marine in Oost-Indië. Ontslagen Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de directeur van het marine-etablisse- Jin «1 ment te Soerabaja L. A. Diltlof Tjassens. J,de Benoemd Tot commandeur voor het vak |tot 's van scheepsbouw bij het marine-etablissement derdjteSoerabaja.de vice-commandeur J. Scblieker. n hei Betast Met de waarneming derbetrekking van directeur van het marine-etablissement -—.te Soerabaja, de kapt.-luit. ter zee H. F. Verheggen. ;v Geplaatst: De lste stuurman J. Molenaar op wBoger", de mach.-leerling 2de kl. E. A. A. Schefer op «Havik". OvergeplaatstDe lste stuurmaq J. C. itTichelman, van «Bogor"- op «Koetei" de j 2de idem W. Steffens, van „Boni" op «Rei- 1 lel ger" de 2de idem G. W. E. Esche, van «Reiger" op «Boni" de lste idem G. F. C. 'Küthe, van «Terriate" op «Gier" de lste ^Otpldem J. M. W. Ochsendorf, van «Gier" op «Ternate" de lste machinist A. Hamwijk, van «Ternate* op «Zeemeeuw" de lste idem S. H. Meijer, van «Zeemeeuw" op «Ternate". GeplaatstDe uit Nederland verwacht wordende off. van gez. 2de kl. F. H. Bohré, -• op Hr. Ms. «Gedeh*. Overgeplaatstvan Hr. Ms. „Melvill van Carnbee" naar Hr. Ms. «Gedeh" en vergnn- ning verleend om wegens langdurig verblijf in deze gewesten te repatrieeren, de officier van gez. lste kl. dr. J. G. ten Noever de j Brauwvan Hr. Ms. «Gedeh" naar Hr.Ms. «Melvill van Carnbee", de off. van gez. 2de kL G. A. J. v. d. Sandevan het kustlicht kl. J. Van Mensvan ld. Tstê orde op Java's lste punt (Bantam) bij dat op Poeloe Bras (Atjeh), delichtopz.lstekl. A. Danekea. De luit. ter zee 2de kl. P. Schwaters van Schaumburg, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier, J. J. Oudemans en E. Maes, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden met 17 dezer op non-act. gesteld en vervangen, onderscheidenlijk door de luits. ter zee 2de kl. J. E. J. Ey- bergen, H. S. Suermondt en A. M. W. Bussemaker. De luit. ter zee lste kl. M. F. Tijdeman is geplaatst te Amsterdam bij het afbouwen en verder voor den dienst gereed maken van het koloniale schroefstoomschip «Lombok", bij de heeren Huijgens Van Gelder. Jl. Dinsdag kwam te 's Hage de commissie samen, die rapport moest uitbrengen over de wenschelijkheid om de voeding der soldaten geheel voor rekening van het Rijk te doen plaats hebben, met een vast zakgeld, dan wel deze voortaan ook op de thans gebruikelijke wijze, al dan niet verbeterd, te doen ge schieden. Deze commissie was samengesteld uitkolonel A. A. F. Lanzing, van het 6de reg. inf. te Bredaluit.-kol. intendant F. J. Hinricht, van de 2de milit. afd. te Utrecht kapt. T. W. J. Ruijs, van het reg. gren. en jagers te 's Hageritmeester J. C. v. Alphen, van het Sde reg. huzaren te 's Hagekapt. J. J. C. H. van Pelt, van het lste reg. vest.- art. te Utrecht; kapt. W. A. H. Weyler, van het korps genietroepen te Utrecht en lste luit.-kwartierm. I. van der Wérff, gede tacheerd bij de hoofdadministr. van het reg. gren. en jagers te 's Hage. Bij Kon. besluit is de kapt. ter zee W. baron Van Hogendorp, adj. van H. M. de Koningin, comm. van lir. Ms. schroefstoom schip lste kl. «De Ruyter", tevens stations- comm. in de wateren van Curagao, eervol van het thans door hem gevoerde bevel ontheven en dat bevel opgedragen aan den kapt. ter zee D. G. Brand, een en ander met ingang van den dag, volgende op dien, waarop laatstgenoemde hoofdofficier te Curatjao zal zijn aangekomen. Opgave van overgeplaatste officieren Luit. ter zee 1 ste kl. K. W. H. Goetz, gedetacheerd in de maritieme directie alhier, om onder de bevelen van den kommandant der stelling Helder te worden toegevoegd aan den staf officier der zeemacht, voor werkzaamheden ten behoeve van de militaire hydrographie. Luit. ter zee 2de kl. J. F. Hosang, geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. Luit. ter zee lste kl. J. H. Calmeijer, ged. in de maritieme directie te Hellevoetsluis. om onder de bevelen van den commandant der stelling van de Monden der .Maas en van het Haringvliet te worden toegevoegd aan den stafofficier der zeemacht, voor werkzaam heden ten behoeve van de militaire hydro graphie. Luit. ter zee 2de kl. H. M. Van Straaten, overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. Allen met 16 Nov. Met den 4den dezer is de detacheering van den luit. ter zee 2de kl. C. W. De Visser, aan boord van Hr.Ms. gaffelschoener «Argus" ingetrokken en te zijner vervanging daar aan boord gedetacheerd de luit. ter zee 2de kl. J. S. F.Gallay. Benoemingen, enz. Door H. M. de Koningin-Regentes is tot adjunct-intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam benoemd jhr. C. C. Th. Six, thans ingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Meppel (bnitengemeenten) A. J. C. Maas Geesteranus, idem te Heiloo c.a. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Spanbroek, de Heer H. J. K. van der Steen, en tot hoofdingeland de heer P. Kampen. De heer P. Maats, van Dirkshorn, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Nieuwe Niedorp. Onderwijs sn Examens. De heer J. Klerk, te Middelie, heeft te Gro ningen akte voor apothekers-bediende bekomen. Benoemd tot onderwijzeres te Zutfen, mej. J. Denijs, van Schagen. Benoemd tot onderwijzeres te Oudkarspel, mej. W. Groot, te Benthuizen. Tot onderwijzer te Schagerbrug is benoemd de heer D. Groenendijk, thans waarnemend aldaar. Jl. Maandag is de gelegenheid tot het genieten van herhalingsonderwijs weder open gesteld in de gemeente Spanbroek. Hoezeer dit op prijs wordt gesteld, blijkt hieruit, dat er reeds den eersten avond 11 leerlingen waren, welk gelal evenwel nog wel grooter zal worden. Te Amsterdam zijn gisteren voor het examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, geslaagd de heeren G. Smelik, van Noordscharwoude, J. van Woerkum en P. H. Krekelberg, beiden te Alkmaar. Kerknieuws. Door den Kerkeraad der Herv. gem. alhier is, ter voorziening in de bestaande predikants vacature, het navolgend zestal opgemaakt Ds. G. O. W. Geijtenbeek, te Sleeuwijk Dr. J. M. J. Hoog, Terwolde Dr. L. Knappert, Dokkum Ds. P. Knuttel, Zaandijk Ds. J. H. Mühring, Sint-Maarten en Ds. A. M. A. Reijn- ders, Wognum. Door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland zijn toegelaten tot de Evange liebediening de heeren B. Ten Cate Bz. en W. H. Lieftinck, candidaten in de Godge leerdheid aan de Universiteit te Amsterdam. 1 in October 9.009.100 fr. meer op dan de raming en 9.904.200 meer dan in Oct. 1890. Engeland. Het Japansche gezant schap te Londen heeft de volgende dépêche openbaar gemaakt: De aardbeving van 28 October heeft gewoed in prefecturen Aichi en Gifu. Het aantal dooden bij deze ramp wordt geschat op 6500, dat der gewonden op 9000, dat der vernielde huizen op 75,000 en dat der beschadigde woningen op 1200. Spanje. De Minister van Marine heeft zijn ontslag genomen, ten gevolge van een verschil met een journalist, met wien de Minister duelleeren zou. Het tweegevecht heeft gisteren plaats gehad. Vier kogels werden gewisseld, maar zonder gevolg. De zaak hiermede ge ëindigd. Italië. De eerste zitting van het inter nationaal Vredescongres is jl. Dinsdag te Rome gehouden in de groote zaal van het Kapitool. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Minister van Justitie Ferrari en verschillende leden van het corps dip- lomatique. De heer Biancheri hield de openingsrede; hij zeide o. a., dat het con gres moet trachten den vrede te waarborgen, of althans het middel daartoe te vinden, door toepassing der scheidsrechterlijke uit spraak. Italië, verklaarde hij, wenscht op- rechtelijk den vrede en zal in die roeping niet te kort schieten. Noord-Amerika. Het dagblad „The Sun" deelt mede, dat te New-York een brief is ontvangen, waarin gemeld wordt dat Johann Orth (vroeger aartshertog Johann van Oostenrijk), zich veilig en wel in Chili bevindt, waar hij met zijn vrouw (vroeger mej. Heubel) leeft. Schrijfster van den brief is de schoonmoeder van Johann Orth, die verklaart van Orth zei ven tijding te hebben ontvangen. Chili. Volgens een telegram uit Valparaiso, zal Jorge Montt 26 Dec. zijn functie als President aanvaarden. De „Herald" bevat een telegram uit Val paraiso van 4 Nov., inhoudende Te San tiago is een samenzwering tegen de nieuwe Regeering ontdekt. Een der hoofdschuldigen is Mackenzie, die bij het Amerikaacsche gezantschap vluchtte. De anderen moeten zijn vroegere officieren van Balmaceda. Het hoofddoel was generaal Canto, bevel hebber der troepen, te vermoorden. De kolonel Gandarillas, die den moord zou uitvoeren, is gearresteerd. Argent. Republiek. Het Congres is ontbonden en de president zal de natie oproepen tot het kiezen van nieuwe ver tegenwoordigers, op een nader te bepalen tijdstip. Rio-Janeiro is voor den tijd van twee maanden in staat van beleg verklaard. Deze maatregelen zijn een gevolg van de houding van het Congres en de poging van eenige personen tot herstel der monarchie. De president heeft een manifest tot het volk gericht. Het leger en de vloot onder steunen de regeering. Overal heerscht rust en de regeering zal voor de handhaving daarvan zorgen. De grond wettige instellingen en alle nationale verplichtingen zullen geëerbiedigd worden. Een later bericht luidt De algemeene toestand is onveranderd. Het besluit van Fonseca werd uitgelokt door een klein verschil (sic) over de vraag wie de meester was, de president of het congres. De president wordt door het con gres beschuldigd, zich souvereine macht te hebben aangematigd. Er zijn geen tijdingen uit de provinciën ontvangen, maar het schijnt dat Fonseca's dictatuur geen tegenstand zal ontmoeten. Arabië. De „Times-correspondent" te Weenen verklaart, dat de geruchten omtrent de onderwerping der opstandelingen in Yemen van allen grond ontbloot zijn en geeft daaromtrent de volgende bijzon derheden. De opstandelingen vereenigden zich, allen goed gewapend, tot een leger van 40.000 man, verdeeld in 20 regimenten, onder het opperbevel van Sheik Haraid Ednin. Zij maakten zich van verschillende sterkten meester en belegerden de hoofdstad der provincie, waarin de hoofdmacht der Turksche troepen gelegen is. De Turksche opperbevelhebber vroeg eene versterking van 20.000 man en ver klaarde minstens een leger van 40.000 man noodig te hebben om den opstand te dempen. Het opperhoofd der rebellen eischt, dat de geheele bevolking gedurende vijf jaar vrij van schatting zal zijn, dat na verloop van dien tijd de op te brengen schatting belangrijk geringer zal zijn dan tot heden het geval was; dat de plaat selijke rechters voortaan uit de bevolking gekozen zullen worden en ook uit hun midden de gouverneur van Yemen zal worden benoemd. De Turksche bevelhebber antwoordde, dat die voorstellen in over weging zouden genomen worden, doch dat de rebellen vooraf de wapens moesten neerleggen. Dit laatste werd natuurlijk door hen geweigerd. Eng.-Indie. Een van Borabay ver trokken trein met Britsche en inlandsche soldaten is nabij Nagpur ontspoord, waarbij vijf Engelsche soldaten gedood, 31 Britsche en 4 inlandsche soldaten gewond zijn en vijf beambten van het spoorwegpersoneel den dood vonden. Een later bericht luidt Nog drie soldaten zijn aan de gevolgen der te Nagpur bekomen verwondingen overleden. In het geheel zijn er thans dertien dooden. Geen fraaier dan een schoone gravure. Vraag opzichtzending en prijs opgaaf bij A.. J. JS/L A A S, Boek- en Kunsthandel. Dijkstraat 16. Telefoonnummer 26. Gemengd nieuws. Tusschen hier en Anna Paulowna is jL Donderdagavond van trein 125 een veer der machine gebroken. De machinist deed terstond den trein stilstaan, waardoor geen ongelukken zijn voorgevallen. De trein had drie kwartier oponthoud. Te Huisduinen is op 7ijarigen leef tijd overleden de algemeen bekende men- scheuredder Klaas Duit, die, in zijne hoedanigheid als bootsman van de reddings boot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding - Maatschappij, meermalen de stoutste tochten ondernam en zijn leven waagde, om dat van in nood verkeerende schipbreukelingen te redden. De overledene was dan ook in het bezit van de reddings medaille Er is eene Rijkswet op het wielrijden in bewerking. In verband hiermede wordt door het bestuur van den „Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond" opgave gevraagd van ieder, die ten behoeve van zijn beroep of bedrijf van een rijwiel ge bruik maakt. Dit is het middel om moge lijke bepalingen te voorkomen, die het gebruik van dit middel van vervoer bemoei lijken. Daaruit toch zal kunnen blijken, in hoeverre het rijwiel niet slechts voor zeer velen eene uitspanning is, maar voor velen ook een practisch hulpmiddel bij hun bedrijf. Spanbroek begint onveilig te worden. In de eerste plaats wordt er druk jacht gemaakt op konijnen en menigeen vond reeds des morgens zijn konijnenhok ledig. Maar behalve dat schijnt het 's avonds op den weg ook niet meer zoo heel vertrouwd te zijn. Een paar dagen geleden toch werd de heer A. K. in eene vrij dicht bevolkte buurt door twee mannen in de borst gegrepen, doch hij wist de aanvallers van zich af te slaan, waarna hij zonder verdere ontmoe tingen zijne woning bereikte. Dr. P. J. Hollman, te Alkmaar, schrijft aan de Redactie van het Hbld. Telkens melden ons de bladen, dat hier of daar kiukhoest heerscht en slachtoffers eischt, gelijk nu wederom te Streefskerk het geval is. Zoudt u niet zoo goed wil len zijn in het belang der kleine lijders in uw courant te doen afdrukken dat, naar mijne jarenlange ervaring, niets beter en sneller helpt dan het inademen van een weinig teerdamp? Dit is een zeer onschul dig middel en onder het bereik van elkeen. Men doet een weinig bruine, Stockholmer teer op een schoteltje, zet er een lichtje onder, zoodat het voorzichtig verdampt en laat de kinderen in dien zoo gevormden dampkring verwijlen. Men kan het scho teltje ook 's nachts in hun bed zetten. De teer mag slechts even warm worden, en het is noodig, dagelijks ander te nemen. Binnen weinige dagen ziet men de gunstige resultaten. De veehouder H. V., uit Loosdrecht, was dezer dagen met zijn paard en wagen op reis in den omtrek van De Bilt. Onder weg zag hij vin een boschje iemand liggen, schijnbaar in slaap. Daar het zeer koud was, wilde hij hem wakker maken, doch ontdekte tot zijn schrik, dat de persoon, een officier uit Utrecht, was overleden. Het lijk werd geschouwd en naar De Bilt overgebracht Te Leeuwarden had een allertreurigst voorval plaats. De landbouwer v. d. K. reed met een zijner arbeiders in een met twee paarden bespannen wagen van huis, toen de paarden, verschrikt door het blaffen van een hondje, op hol gingen. De wagen kwam in een sloot terecht en de genoemde landbouwer kwam met het hoofd met zoo veel geweld tegen een boom. dat de dood bijna onmiddellijk volgde. „De Nederlander," te Chicago verschij nende, meldt, dat op de a. s. wereldten toonstelling aldaar de firma Van Houten een cacao-paleis zal hebben, dat 100.000 dollars mag kosten. Het zal „door en door nationaal" worden, oprijzende in den Hol- landschen bouwstijl van de 15de eeuw. Daarin zal o. a. een school worden geopend, waarin Hollandsche meisjes onderwijs zullen geven in het bereiden van cacao- puddings, soepen, enz." De dader van den Jack the Ripper- moord te Berlijn is nog niet gevonden, maar de Justitie heeft ontdekt, dat over den moord reeds gesproken is, voordat die nog gepleegd was. Twee kellnerinnen vernamen van een man van 25 jaren, omstreeks een half uur voordat de moord moet gepleegd zijn, eenige bijzonderheden omtrent de daad, die naderhand bleken overeen te stemmen met de wijze, waarop die is gepleegd. Ook verhaalde hij, te Londen geweest te zijn en in de buurt van Whitechapel, toen daar een van de beruchte moorden voorkwam. Hij gaf voor baron te zijn en had ook op zijn zakdoek een monogram, met een kroontje er boven ge- In den kelder van een door werk lieden bewoond huis. Rue de la baronne te Parijs, is achter een kist gevonden het lijk van een geheel naakt man; het hoofd was afgesneden en lag er niet bij. Uit de lijkschouwing bleek, dat de moord meer dan 24 uren te voren en daar er zeer weinig bloed in den kelder lag niet daar was gepleegd. Waarschijnlijk was ook worging voorafgegaanoverigens waren geen teekenen van geweld te bespeuren. Men denkt dat de man vermoord werd in een anderen kelder, want op den gang, die van daar naar den eersten voerde, vond men een stroom bloed. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor van de daders gevonden en evenmin het hoofd van den doode. In de nabijheid van Devonport zijn dezer dagen twee visschersbooten, te Ply- mouth thuis behoorende, door schoten van de kanonneerboot „Plucky", die daar oefe ningen hield, in den grond geboord. De visschersbooten waren te dicht tot het mik punt der plucky" genaderd en werden daar aan boord niet opgemerkt. In beide der gezonken vaartuigen bevonden zich twee man. Een hunner werd waarschijnlijk door het schot getroffen en vond den dood in de golven. De drie anderen wisten zich door zwemmen lang genoeg boven te houden en werden door de bemanning van andere schepen gered. De commandant der „Plucky" vernam eerst later, welke schade en gevaar zijne schoten aangericht hadden. Uit het officiêele verslag blijkt, dat de officier, die het toezicht op de oefeningen hield, meende, dat de visschersbooten minstens vier of vijf mijl verwijderd waren en berekend had, dat zijne schoten niet verder dan 2 mijl zouden dragen. Een van beide veronderstellingen moet dus onjuist geweest zijn. Er woei een harde oosten wind en de zee stond hol, zoodat het eenigszins mogelijk is, dat men de visschersbooten niet juist kou onderscheiden. Een geval van afschuwelijke wreed heid is te Parijs in het Quartier St. Martin ontdekt. Een meisje van negen jaar, Adolphine Borlet, kwam 's morgens het schoolgebouw binnen toen de onderwijzeres onmiskenbare teekenen van zwakte bij haar ontdekte en bovendien meende te bemer ken, dat het kind erge pijn leed. Toen zij het meisje ondervroeg, verhaalde het kind dat, om de eene of andere reden, haar ouders een hekel aan haar hadden en haar op de onmenschelijkste wijze behandelden. Eiken morgen, vóór zij naar school ging, hield de vader haar met het hoofd naar beneden in een bak met water, totdat zij bijna gestikt was. De moeder verbrandde de vingertoppen van het kind met een gloeiende pook en in den laatsten tijd scheurde zij haar nu en dan met een gloeiende tang stukken vleesch uit het lichaam. De kreten van het kind smoorde zij door het een schort om het hoofd te binden. Het meisje werd 's morgens zon der eten naar school gezonden en zij sliep 's nachts op den vloer, zonder dekens. Toen Borlet en zijne vrouw naar de gevan genis gebracht werden, had de politie de grootste moeite, hen te beschermen tegen de woede der verontwaardigde menigte, die hen wilde lynchen. Uit onze Koloniën. De «Java", die oorspronkelijk bestemd was om het dok van Soerabaja te Batavia te con- voyeeren, bevindt zich in de wateren van Lombok, terwijl de pantserdekkorvet «Suma- tra", die te Batavia in het midden dezer maand verwacht wordt, dadelijk naar het blokkade-eskader van Atjeh zal worden gedi rigeerd. De ongunstige berichten over dien bodem, uit de laatste mailcouranten overgenomen, moeten schromelijk overdreven zijn. Er was alleen een gebrek aan den geschutstoren, dat na de proefvaart heel spoedig hersteld was. De «Java» moet bij Lombok een maritie me demonstratie houden. Uit Padang wordt bericht, dat er in de laatste dagen eenige onrust te bespeuren viel onder de Chineezen aldaar een der Chineesche kongsi's gaf een feestmaal, waarvan een andere vijandige kongsi gebruik zou maken, het feest met geweld te beletten. Reeds heeft de ass.-res. voor de politie aldaar in eenige verdachte Chineesche woningen huiszoeking gedaan, bij welke gelegenheid een groot aantal knuppels, stokken en ander wapentuig werden gevonden. Het aangekondigde feest der eene kongsi had dan ook plaats, zonder dat de orde ver stoord werd, hetwelk wel te danken zal zijn aan de omstandigheid, dat een militaire patrouille dien avond onophoudelijk het Chi neesche kamp doorkruiste en een versterkte politiemacht op de been was. V 11 s c h 0 r IJ. Nieuwediep, 7 November. Sedert jl. Donderdag werden alhier door 28 korders 5 tot 20 groote-, 20 tot 60 kl. tongen, 2 tot 8 roggen, 1 tot 12 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en doortrekker* 470 tal hariug aangevoerd; gr. tong gold 35 a 45 cent, kleine id. 20 cent, rog 90 cent a f 1 per stuk, kl. schol f 2 a f 2.50 per mandje, tchar f 1.25 per mand en haring f 2 a f 2.25 per tal. De Daitsche ever H. F. 10 besomde aait tong, achol, tarbot en aeheluaeh f 145. Enkhulzen, 5 Nor. Gisteren en heden werd alhier aangevoerd 3800 Kg. bot, 20 ct. per Kg., 41 tal Zniderzeebaring, f 2.76 per tal en 250 Kg. paling 70 a 80 ct. per Kg. Burgerlijke stand van: Helder, van 5 tot 7 November 1891. OndertrouwdC. Hin, schipper en B. Zomerdijk. GehuwdJ. A. Berkeljon en J. S. Buis. J. A. Yragt man en M. Henning.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2