e hoe SIDI-FROUSSARD. WUIIGJI .rvnnni Gelegenheids - Cadeau, door noodzaakt elders zijn brood te zoeken. Als Johan vertrokken is, maakt Pennekras van de gelegenheid gebruik om zijn slag te slaan, minder om «de meid", als wel om „de moppen". De hoogmoed van burge meester Meppel komt hem daarbij uitnemend te stade. Wanneer deze berouw toont over zijne hardvochtigheid, nu hij ziet dat zijn kind kwijnt, weet Pennekras hem 3teeds van gevoelen te doen veranderen, door er op te ■^0wijzen, dat van een verbindteni9 met een „muzikant" toch niets kon zijn te verwachten, niet verzuimend zijn eigen gewichtige per soonlijkheid bij dergelijke gelegenheden steeds aan te bevelen. Pennekras is lid eener vereeniging van jongeheeren, die zich ten doel stellen een rijk huwelijk te doen en elkander daarbij behulp zaam te zijn. Tot deze vereeniging richt hij zich nu, met het verzoek een der leden te doen dingen naar de vacante betrekking van muziek-onderwijzer, om zijn huwelijk te hel pen bevorderen. Een der jongste leden, zekere Baron van Wassenaar, wordt deze post van vertrouwen opgedragen. Deze meldt zich bij den burgemeester aan en wordt, dank zij zijnen adellijken naam, terstond aangesteld, ook als onderwijzer van Dorothea. Deze maakt hij spoedig bekend, dat hij niemand anders is als Johan Vink, die zich onder een val- ichen naam bij de Vereeniging heeft laten inschrijven, om Pennekras te kunnen ont maskeren. I11 plaats van dus het huwelijk van Pennekras te bevorderen, vraagt hij voor v dchzelf de hand van 's burgemeesters doch- c ;er, die deze niet gaarne aan „mijnheer den -_mron" geeft, nu blijkt dat „Doortje" Johan "^00 spoedig heeft kunnen vergeten. Als Johan 111 de ware toedracht der zaak meedeelt, mtvangt het jonge paar weldra den vader- ijken zegen en wordt Pennekra9 op een niet ti ^eer zachtzinnige wijze door Steven, de be- "A| liende van den burgemeester, de deur uit- ^.>v3fesmeten. De burgemeester erkent, dat hij tq. ene gevoelige les beeft ontvangen, welke J})em van zijn grootheidswaanzin heeft genezen. I11 hoofdzaak de oude geschiedenis dus lC"j liefde, vrijen en een huwelijk. De wijze vaarop de jongelui hier elkaar krijgen is - viUchter oorspronkelijk, het stuk is goed in A|i_ lkaar gezet en wel in staat het publiek te oen lachen, daar het tal van kluchtige poneeltjes bevat, zonder geestloos te zijn. De schrijver zal zich zeker niet hebben eklaagd, dat hij de eerste opvoering van ijn blijspel aan „Vaderland en Oranje" toe- pertrouwde, want het spel liet waarlijk niets i wenschen over. De verschillende rollen fl |aren in goede handen, inzonderheid die van 2 "orothea, (Klaas Vink, Pennekras, Steven en en musicus Springer. De aanwezigen gaven c oor herhaalde toejuichingen blijk van unne ingenomenheid met stuk en spel beide. Toen de vertooners na het derde bedrijf erden teruggeroepen, richtte de president in „Vaderland en Oranje", de heer P. J. J. Hooriing, het woord tot den heer ter Hall, ankte hem voor den steun en de medewer- )0 00(ng> aan de Vereeniging verleend, wenschte ;m geluk met het behaalde succes en over- fr/TT*ndigde hem, onder herhaald gejuich der mwezigen en luide fanfares van het orchest, doorg bewijs van hulde een fraaie lauwerkrans, e heer ter Hall wijdde, zichtbaar aange- lan, wederkeerig een woord van dank aan .it werkend personeel, „dat meer uitzijn stuk PrV.d gehaald dan er inzat." .UUU 'Na dc pauze werd opgevoerd het klucht- iel: „Een lastig geval", mede door den heer Premir voor tooneel bewerkt. „Een 3tig geval* is een aaneenschakeling van .•1 uchten, die zich concentreeren ora een Pr|Js iinheer, die door een samenloop van onge- PrJ.ls kkige omstandigheden zijn pantalon is pnjs vijtgeraakt en er later vijf voor in de plaats prijs itvangt. Ook deze klucht werd flink afge- prijzeneeld en herhaaldelijk hartelijk toegejuicht, prijs De heer ter Hall heeft dus alle reden, om er het met zijne eerstelingen behaalde ccèa tevreden te zijn. komen'' DE AVONTUREN lissiu van 2de k Naar het Pranach van G. Le Faure. klasse °P Op een lange, magere hals verhief zich varttail8 hoofd, dat in houding en uitdrukking deed denken aan het militaire bevel„kijk iet aefrht voor.je h |Pe kleine, grijze, doordringende oogen |113'en diep in de korte oogharen en werden et KW«jCha(imv(l door zware wenkbrauwen, e dooiWenkbrauwen 1 Beter ware het te spreken essen) P wenkbrauw, want alleen de rechter be let lictfid de linker werd vervangen door een Ier de^e groef van eenige millimeters diep. Dé n „de Vergulde Kikkeit^ten einde 1 geme« avond m „de Vergul i te bespreken de punten, voor deze verga- dering aan de orde gesteld. De Voorz. lichtte deze punten nader toe, j zijn leedwezen uitsprekende, dat het ageeren I van leden der Vereeniging tegen de beslui- ten der vergadering had plaats gehad, j Het voorstel van het bestuur was: 1. om de leden, die openlijk tegen de besluiten van de Vereeniging hadden gea- geerd, te schrappen; 2. om in het reglement zoodanige aan- vulling te brengen, dat daarin wordt voor zien. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel van het bestuur, om de leden, welke tegen de besluiten van de eréeniging hadden geageerd, als zoodanig te royeeren, aangenomen. Aan het reglement werd toegevoegd dat ieder lid der Vereeniging zedelijk verplicht is de door de Vereeniging gestelde candi- daat te stemmen, alsmede dat bij blijkbaar ageeren tegen de besluiten der Vereeniging, door leden, de zoodanigen daardoor van hun lidmaatschap vervallen worden ver klaard. Nog werd in het reglement de bepaling opgenomen dat nieuwe leden eerst na een maand lidmaatschap het recht verkrijgen tot bijwoning der vergaderingen. Tot lid van het bestuur, in plaats van den heer Aug. Keijser, welke als zoodanig heeft bedankt, werd gekozen de heer Jb. Jbz. Roeper. Texel. Jl. Donderdag had in het Loodsmanswelvaren aan den Hoorn de algemeene vergadering plaats van het sedert Oct. 1884 bestaande onderlinge begrafenis fonds. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de Vereeniging zich voortdurend in bloei mocht verheugen het ledental breidt zich gestadig uit en de kas toonde een batig saldo van f 1711,03. De aftetreden commissaris J. J. Witte werd met meerderheid van stemmen herkozen en ten slotte sloot de directeur de verga dering met een woord van dank aan secretaris en penningmeester en met de beste wenschen voor den voortdurenden bloei van Unitas. Sint-Maarten. De rederijkerskamer „Onderlinge Oefening" alhier, heeft hare tooneeleigendommen enz. verkocht aan den heer Kieft, eigenaar van 't lokaal „Rust en Lust." Hoewel de Vereeniging door verschil lende omstandigheden sedert geruimen tijd geen voorstelling heelt kunnen geven, is zij niet ontbonden, maar blijft met het oog op gunstiger tijd voortbestaan. Noordscharwoude. Opmerking ver dient het, dat hier in de afgeloopen maand October, evenals in de vorige maand Sep tember, bij den burgerlijken stand geen enkele aangifte is gedaan. Alkmaar. De Gemeenteraad heeft, tot aanmoediging en als blijk van waar deering van den vooruitgang van het stede lijk muziekkorps alhier, de jaarlijksche toelage van f 2500 tot op f 3000 verhoogd. Bovenkarspel. Jl. Donderdag is alhier in publieke veiling verkochtde koren- en pelmolen, met woonhuis, schuur, erf en tuin van den heer S. alhier, voor den som van f 6250kooper de heer D. Baan, te Hoogkarspel. Voorts een perceeltje weiland, groot 22 are, 48 centiare, voor f 1235; kooper de heer J. Boos. Winkel. Door de heeren K. Vries, alhier, W. C. Visser, R. Swagerman, J. Kuilman en D. Kuilman, te Nieuwe Nie- dorp, is eene nieuwe Maatschappij opgericht, genaamd „Nederlandsche Neringverzeke- ring," waarvan de bijzonderheden binnen kort bekend gemaakt worden. De oprichters meenen, dat de Maatschappij in eene werkelijke behoefte zal voorzien en hopen op groote deelneming. lijk us met haar dunnen rug boog zich over >t ori»11 i^°rs^e^pe' rossen knevel, die aan weers- 1 .?deii van den mond neerhing. De mond le Rri)^ door een sabelhouw op de wang breeder uitboorden dan zij oorspronkelijk was en een e belarsje roode haartjes versierde de onderlip, lede- geheele persoon werd gedekt- door een rrken helmhoed, welks klep gedeeltelijk het tjprhoofd verborg. Welnu, vroeg de nieuwe bezoeker na »ige oogenblikken, hoe vindt mijn comman- f ït Tonkin Ik heb je reeds gezegd, Pascal, mij niet te noemen je maakt jezelven belache- z en mij ook. Helaasmijn commandant .Mejuf- wil ik zeggen, de gewoonte is mij te chtipu zou mij even goed knnnen ver den mijne pijp te rooken het is al zoo g geleden u was nog zoo heel groot ongeveer. 3y deze woorden hield hij zijne hand vijf of zes decimeter van den grond. Ja, niet grootertoen was u reeds luitenant," dat verheugt u nog, ja uwe arme papa had er ook zooveel pleizier in hij was toen nog kapitein. Hier zweeg hij en begon zenuwachtig aan zijn knevel te draaien, waarschijnlijk om de aandoening te verbergen, die zich bij deze oude herinneringen van hem meester maakte. Met minder vaste stem ging hij voort Arme kolonelwaarom hebben die vervloekte Arbis hem gedood juist toen hij generaal zou worden ik heb hun aardig de huid gelooid maar dat geeft mijn armen kolonel het leven niet weer. Deze woorden hadden een droevigen trek gebracht op het gelaat van Marcelle. een trek, die haar bekoorlijker jmaakte dan ooit. Zij had eene Kreolenkleur, groote heldere oogen vol moed, omlijst door lange wenkbrauwen en zijdeachtige wimpers. De neus was nog al sterk ontwikkeld en de mond tamelijk dik de neusvleugels waren fijn gevormd en wanneer de rozeroode lippen zich openden, kreeg men twee rijen van de helderste paarlcn te zien. De prachtige haardos was op Chineesche wijze naar achteren gekamd en daar samen gebonden, op een enkele lok na, die zich weerbarstig over het voorhoofd kronkelde. Ook zij had iets militairsvan gestalte klein, ja nietig, had zij toch een fliuken gangzelfs de gestikte rand van haar japon geleek eenigszins op de staande boord van de officiersuniform en de met blauw gaas versierde helmhoed gaf aan het geheel iets mannelijks. Op dit oogenblik was het mannelijke van het gelaat en de houding verdwenen en had plaats gemaakt voor diepe neerslachtigheid. gemeente. Gedurende 29 jaren toch was hij als secretaris en 11 jaar als burgemeester werkzaam. In een buitengewone raadsver gadering werd hem door den oudsten wet houder namens de gemeente dank en hulde gebracht. Tevens werd hem een portret van H. M. de Koningin aangeboden. Het fan farekorps bracht den burgemeester een serenade. Marlnt n Leger. De kapt.-luit. ter zee H. van der Meer, uit Oost-ïndië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De off. van gez. l»te kl. der Marine dr. J. G. Ten Noever de Brauw keert wegens lang durig verblijf in Oost-Indië naar Nederland terug. Overgeplaatst bij het 4de reg. vest.-art. van hier naar 's Gravenhage, de kapt. J. A. Lehman en de 1ste luit. J. G. C. Vermeulen. De „Staatscourant" van heden bevat een verslag van de kruistochten van Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" en van Hr. Ms. gaffeLchoener „Argus" in Oct. 1891, tot het uitoefenen van politietoezicht op de visscherij in de Noordzee. Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" en gaffel schoener „Argus", respectievelijk onder commando van den kapt.-luit. ter zee J. H. Mijer en luit. ter ree 1ste kl. L. C. Rovers, zijn gisteren van de uitoefening van politie toezicht op de visscherij in de Noordzee alhier teruggekeerd. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Lynx", commandant de luit. ter zee 1ste kl. K. W. H. Goetz, gedurende de zomermaanden belast geweest met het doen van hydrographische opuemingen, is gisteren van hier naar Amster dam vertrokken, om aldaar buiten dienst te worden gesteld. Ondtrwijs «n Examens. Sedert 1 November is er een nieuw leer plan voor de o. 1. school te Schagen in wer king getreden. I)e middagschooltijden zijn een halfuur verlengd, zoodat het aantal les uren per week nu 27£ bedraagt. Het aantal kinderen, dat wegpns het beer- schen der mazelen ia de gemeente Schagen de 0. 1. school verzuimt, was in het laatst der vorige week tot ruim 140 gestegen. Examens Gymnastiek. Amsterdam, 9 Nov. Toegelaten de heeren J. Bakker, te Zaandam H. Topzand en L. P. Vogelen zang, beiden te Alkmaar; A. H. Bijleveld, te Texel en K. Oosterhoud, te Zuid-Scharwoude. Kerknieuws. Anna Paulowna. Door stemge rechtigde leden der Ned. Herv. kerk zijn jl. Zondag tot leden van het kiescollege her kozen de HH.: M. D. van den Berg, C. J. de Mazure en C. A. van der Waal en gekozen Jb. Sieuwers. Tot notabelen herkozen de heerenJ. Schenk Az. en gekozen C. J. de Mazure, C. A. van der Waal en J. C. van Wijk. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 4 Nov. Uitspraken A. L., A. K., F. P., D.G., P.L..J. v.E., C. S., M. P. en W. B., te Heldor, openbare dronkenschap, f 1 boete, subs. 2 dagen hecht. P. L., P. H. en A. K., te Helder, open bare dronkenschap bij 1ste herhaling, f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. D. K., te Texel, zonder recht vee laten loopen op weiland, f 3 boete, suba. 3 dagen hechtenis. W. H. S., te Helder, openbare dronken- achap, f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. J. B. en J. v. F., te Helder, openbare dronkenschap bij 1ste herhaling op twee tijdstippen, f 3 boete, subs. 3 dagen hecht. H. K., te Helder, openbare dronkenschap op 3 tijdstippen, 3 maal f 1 boete, subs. 3 maal 2 dagen hechtenis. nechtenis. A. G., te Helder, burengerucht, f 1 boete, subs. 2 dagen hecht. C. K., te Texel, als voren. C. S. en E. v.H., le Helder, burengerucht, ieder f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. K. B., te Helder, op een voetpad rijden met een rijtuig, f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. I. W. K. en S. J. C., te Helder, f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Buitenland. België. Gisteren kwamen politieke mannen, leden der Kamers, Gemeenteraads leden en vertegenwoordigers van politieke Vereenigingen, bijeen en namen een motie aan, waarbij alle liberale en werkraansver- eenigingen worden uitgenoodigd zich te yereenigen, ten einde een beweging ten gunste van het algemeen stemrecht te organiseerenalle liberale, democratische en socialistische Gemeenteraden worden uitgenoodigd zich daarbij aan te sluiten en haar op alle mogelijke wijzen te bevorderen. Frankrijk. Gisterenmorgen had te Les Gardies de onthulling plaats van het gedenkteeken van Gambetta, doorElzassers en Lotharingers aangeboden. De Minister van Onderwijs hield een rede. De Republiek zeide hij, is zoo sterk geworden, dat de oude partijen niet meer openlijk haar durven aanvallen. Duitschland. Jl. Zaterdag werd aan het slot der beurs te Berlijn de zelfmoord bekend van de beide broeders Sommerfeld, firmanten der wisselbank Friedlander Sommerfeld. De heer Friedlander is wegens ziekte in het Zuiden. Dit geval bracht groote ontsteltenis teweeg in de handelskringen. Dezelfde toestanden zijn daar geopenbaard als bij het faillisse ment van Hirschfeld Wolf. De wissel bank had een uitgebreide commissiezaak voor het kleine publiek en had deel aan een groot aantal industriéele ondernemingen. De firmanten spreidden een buitengewone weelde tentoon. De crisis is uitgebroken, evenals bij Hirschfeld Wolff, door de opvraging van depots, die vervreemd waren. Argent. Republiek. Over de ge beurtenissen in Brazilië wordt aan de „Ti mes" uit Valparaiso geseind, dat, volgens dépêches uit Rio Grande, de marine maarschalk Fonseca heeft gedwongen het dictatorschap te aanvaarden en de Kamers te ontbinden, naar het heet wegens schen ding der constitutie. De cavalerie patrouil leert door de straten. Groote sensatie wekte het voorval in de provincie Rio Grande, waar Fonseca's staatsgreep als inleiding tot het herstel van het Keizerrijk wordt opge vat. Volgens de inlichtingen van den correspondent bevestigen de tegenwoordige gebeurtenissen dat de omwenteling geen volksbeweging is geweest, maar het werk van eenige demagogen. Noord-Brazilie is ongetwijfeld imperialistisch gebleven, ook de meerderheid in Zuid-Brazilie, terwijl een groot deel van Midden-Brazilie voor het Keizerrijk is, de republikeinsche hoofd stad uitgezonderd. Om het thans dreigend uiteenvallen van het Rijk te voorkomen, wordt voorgesteld den kleinzoon van den Keizer tot Staatspresident te benoemen, bijgestaan door drie regenten uit de burgerij. Aan de „Herald" wordt uit Rio Janeiro gemeld, dat het geheele garnizoen onder de wapenen is en dat in de stralen ver scheidene gevechten plaats hadden, waarbij eenige personen gedood werden en vele gevangen zijn genomen. De marine verk'aarde zich voor het dictatorschap, aldus besluit ook deze cor respondent. Chili. De presidents-verkiezing, in plaats van den verongelukten dictator Balraaceda, is geëindigd, zooals verwacht werd, met de benoeming van Montt. In de opofferingen, die dus door verschillende Ak'Arbi! riep Pascal, teYwijl hij met zijn stok op den grond sloeg, ik ben de grootste gek die er rondloopt het is schande voor het 1ste reg. huzaren. Daarop wendde hij zich berouwvol tot het treurende meisje met de woorden Ik vraag u verschooning, mijn command... neen juffrouwik zal niet meer met u over die treurige zaken spreken maar mijn arme kolo... ziet li... ik was als een hond aan hem gehecht en ik kan mij niet gewennen aan de gedachte, dat ik nimmer meer zijn sabel zal oppoetsen. Beste Pascal, stamelde Marcelle, den trouwen dienaar haars vaders de hand toe stekende, die deze eerbiedig in zijne groote vingers klemde. Beiden bleven eenige oogenblikken het stilzwijgen bewaren, hij zenuwachtig aan zijn knevel plukkend om zieh eene houding te geven, zij den blik strak gericht op den oever, die door de vallende schemering reeds langzamerhand aan het oog werd onttrokken. Wat voert mijn oom toch uit? vroeg zij, om de droeve herinneringen te verbannen. Ik heb hem sedert ons vertrek niet weer gezien. Mijnheer Bariquet zit daar beneden, antwoordde Pascal, het hoofd in de bedoelde richting wijzendehij spreekt met den Amerikaan, met wien hij bij het verlaten van Saïgoen heeft kennis gemaakt. 01 Ja, Sir Cockney, de journalist. De eenige wenkbrauw van den ouden huzaar trok bedenkelijk op: Journalist of iets anders, bromde hij, de vent bevalt mij niet erghij heeft zeker wat op het oog. Altijd achterdochtig, oude waakhond, zeide Marcelle lachend. Ja, u weet, mijn commandant, ik heb altijd-denzelfden stelregel; wie een zuiver geweten heeft, kijkt recht voor zich uitmaar beeft de blik iets van een kurkentrekker, zooals die van Sir Cockney, dan is het met het geweten ook niet pluis. Ik zeg.... Hier hield hij eensklaps op, want zijne aandacht werd getrokken door eene soort van gondel, waarop eene kleine bamboe-hut ge plaatst was De boot was bemand met twee inboorlingen, waarvan de een de boot voort duwde en de ander aan het roer zat. Beiden waren in eene lange blouse gekleed, die tot op de knieën afhing, terwijl het haar op hun kruin met een kam van schildpad was opgebonden. Dit kapsel ontlokte Pascal een uitroep van verontwaardiging Ak'Arbiriep hij, hier is het juist als hij die schurkachtige Arabieren, de man rust en de vrouw werkt. Pardon, oude, zeide eene stem achter hem, die gij daar ziet zijn allen manneD. IL Waarin een jeugdig onderofficier zeer verwonderd is, zich op bekend terrein te bevinden. Met eene toornige beweging wendde Pascal zich om, ten einde den onbeleefden bezoeker, die zijne meening had gelogenstraft, op zijne plaats te zetten, doch zijne kwade bui ver dween en zijn duistere blik helderde dadelijk op bij het gezicht van een man, die, op militaire wijze salueeread, in eerbiedige hou ding voor hem stond. Het was een betrekkelijk klein soldaat, gekleed in de koloniale uniform, die generaal Bouët voor de uitgezonden troepen had vast gesteld een kéo, eene lichte blouse van bruine vrede en vrijheid. Het staande leger is van 40.000 man op nog geen 5000 teruggebracht, terwijl de regeling der financiën goed vorderen moet. Geen fraaier dan een schoone gravure. Vraag opzichtzending en prijs opgaaf bij A. JT. JS/L AAS, Boek- en Kunsthandel. Dijkstraat 16. Telefoonnummer 26. Gtmongd nituwt. JL Zondagavond omstreeks 8 uur werden onze plaatsgenooten uit hun zondagsrust opgeschrikt door het gelui van de brand klok. Een hevige brand was uitgebroken in het dans- en verkooplokaal van den heer M. P. Polak, aan den Kanaalweg tegenover de Molenbrug. De rosse gloed, die spoedig aan den hemel zichtbaar werd, gaf duidelijk de richting aan, waar de brand woedde en het duurde dan ook niet lang of zoowel langs den zeedijk .als aan Loodsgracht en Kanaalweg bewoog zich eenedichtopeengepakte menigte nieuws gierigen, samengestroomd om van het hier gelukkig zeer zeldzame schouwspel, dat de vlammenzee opleverde, getuige te zijn. Verschillende brandspuiten, zoowel van de marine en het garnizoen als van de gemeente, waren vrij spoedig op de plaats des onheils aanwezig. De spuiten No. 1 en No. 4 waren of geraakten defect en konden dus geen dienstdoen. De gemeen tespuit No. 5 gaf het eerst water. Weldra richtten ook andere spuiten hare waterstralen op de zee van vuur en vonken, maar deze vermochten niets meer tegen de vlammen, die reeds geheel meester van het terrein waren. Binnen een uur tijds lag het gebouw, dat geheel van hout was opge trokken, met een belendend, aan den Dijk weg grenzend schuurtje in de asch. Bij het uitbreken van den brand was in het lokaal aanwezig eene aanzienlijke partij galanterién, huishoudelijke- en luxe artikelen, herkomstig uit het vérkoophuis „de Roode Kous", die daar in den loop dezer week zou worden verkocht. Hier van kon niets worden geredalles werd door de vlammen verteerd of geraakte onder het vallende dak bedolven. De omliggende perceelen hebben weinig door het vuur geleden, doch bekwamen veel waterschade. Naar wij vernemen was al het verbrand de verzekerd, ook de aanwezige galante- rien enz. Omtrent de oorzaak van den brand ver diept men zich in gissingen, doch valt nog niets met zekerheid te bepalen. Jl. Zaterdag is tegen 9 zeemiliciens, die van hier naar Haarlem in de spoortrein reden, procesverbaal opgemaakt, omdat zij „uit de grap" aan den noodrem-toestel had den getrokken, waardoor de trein was blijven stilstaan. De locaaltrein van Medemblik naar Hoorn welke om 6.30 uur des avonds te Hoorn aankomt, is circa 5 minuten van Zwaag ontspoord. De aansluiting van Hoorn op Amsterdam werd daardoor gemist. Als bijzonderheid wordt meegedeeld, dat zich de vorige week in het Noordholl. kanaal een zeehond ophield, natuurlijk verdwaald geraakt. Dinsdag zag men hem nabij 't Zand, later te SL Maartensvlotbrug. Te Broek op Langedijk reed de land man S., met nog drie personen, op den dijk, toen het paard schrikte. De wagen tuimelde van de hoogte naar omlaag en werd geheel vernield. Alle passagiers werden katoen, vervanging van het molton baaitje dat te zwaar waa voor de tropische lucht streek de broek van dezelfde kleur verdween even onder de knie in de lederen slobkousen, terwijl een gouden galon dwars over de mou wen der blouse liep. Deze kleeding omsloot een onderofficier, bleek en tenger, met blond haar en groote blauwe oogen. Zijn gelaat zou iets vrouwe lijks hebben gehad, indien niet een klein kneveltje zijn lip had versierd. Pascal keek hem een oogenblik zwijgend aan, liet zyn blik over de gansche uniform gaan en trachtte uit te vorschen, tot welk wapen een zoo zonderlinge kleeding behoorde. Eindelijk werd de nieuwsgierigheid hem te machtig Cavalerie? infanteriePkameraad, vroeg hij. Infanterie, oude, antwoordde de ander lachend... eenvoudig infanteriehier kent men geen cavalerie. Pascal liet tweemaal een zeer vreemd klin kend „hum" hooren, streek zijn knevel op en maakte eene beweging, die duidelijk zijne meening over de infanterie vertolkte. De kleine soldaat lette er echler niet op, doch wendde zich met de kurken helmhoed in de hand tot Marcelle Vergeef mij, mejuffrouw, zeide hij, dat ik mij ongevraagd in uw gesprek meng maar u komt van Frankrijk en sedert ver scheidene maanden reeds heb ik dat land verlaten en dan zult u begrijpen, dat het mij is alsof ik Frankrijk naderbij kom, wanneer ik u nader.... (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2